Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Kto może byc swiadkiem chrztu
 |  Wersja do druku
Agnieszka13
 maj 11 2005 21:49  (Czytany 8767 razy)  
Forum

Status: offline

Nie mogę zostac chrzestnym dziecka mojego brata. Ale czy osoba rozwiedziona może zostać świadkiem chrztu?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Remigiusz P. Garbiec
 maj 12 2005 18:13   
Forum

Quote by Agnieszka13: Nie mogę zostac chrzestnym dziecka mojego brata. Ale czy osoba rozwiedziona może zostać świadkiem chrztu?

To zależy do jakiego kościoła należysz. Ogólnie rzecz biorąc świadkiem chrztu (w kościołach gdzie nie wystarczy obecność całego zgromadzenia lecz musi być dwóch świadków "ekstra&quotWink powinna byc osoba, która sama jest ochrzczona.
Być może jesteś katoliczką tak jak zdecydowana większość Polaków. No i tu zaczynają się schody ... . Osoba rozwiedziona, popada w Kościele Katolickim w ekskomunikę (ekskomunika - wyłączenie ze społeczności wiernych) co znaczy, że nie może przystępować do sakramentów. Jeśli nie może przystępować to także nie może być urzędowym świadkiem sakramentu chrztu, ponieważ ekskomunika sprawia, że osoba ekskomunikowana nie jest członkiem Kościoła Katolickiego. Do czasu, aż się nie nawróci (czytaj: nie umrze jej były mąż) jest pozbawiona praw członkowskich w tym Kościele i co za tym idzie nie moze wykonywać w tym Kościele żadnych urzędowych funkcji (czyli min funkcji chrzesnego/ej). Wyrażę się jaśniej - jesteś nie tyle pozbawiona co raczej zawieszona w prawach członkowskich do czasu nawrócenia. Jeśli będziesz trwać w ekskomunice do śmierci zostanie Ci odmówione prawo do katolickiego pogrzebu.

===

"A ja odnioslem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyscie na nas sie nauczyli nie rozumieć wiecej ponad to, co napisano". (Paweł z

Profil   Email 
 Cytat 
Małgorzata Bryła
 maj 12 2005 20:20   
Forum

Pana wypowiedz pełna jest nieprawdziwych stwierdzen, sprzecznych z przepisami prawa Kościoła Katolickiego i wprowadza w błąd osoby zainteresowane. Przede wszystkim osoba rozwiedziona nie popada w ekskomunike. Ekskomunika nalezy do kar kanonicznych za popełnione przestępstwa. Rozwod nie jest absolutnie przestępstwem. Osoba rozwiedziona jesli zyje samotnie ma pełne prawo uczestniczenia w Kościele Katolickim i nikt przez fakt rozwodu nie jest z niej wykluczony. To co Pan pisze winno być przez admina usunięte, gdyż jest pełne nieprawdy i stoi w sprzeczności z nauka kościoła co do osób rozwiedzionych.

===

Małgorzata Bryła

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
o. Sebastian Bielski
 maj 12 2005 21:43   
Forum

Zgadzam si w pelni z poprzednim postem. Jesli osoba rozwiedziona nie zawarla zadnego zwiazku ma pelne prawo do bycia chrzestna w Kosciele rzymskokatolickim. Bo moze bez zadnych przszkod przyjmowac sakramenty.
o. Sebastian

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 maj 12 2005 22:30   
Forum Admin
Admin

No a ja nie moge (jako ekskomunkowany) i cale szczescie - przynajmniej rodzina mnie nie bedzie meczyc. Zawsze dobra wymowka . Zadnego dziecika ktory bedze ode mnie kase wyciagal (wiem bo sam bylem takim dzieciakiem) ;-)

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 maj 12 2005 22:58   
Forum

Quote by Brat Mniejszy: Zgadzam si w pelni z poprzednim postem. Jesli osoba rozwiedziona nie zawarla zadnego zwiazku ma pelne prawo do bycia chrzestna w Kosciele rzymskokatolickim. Bo moze bez zadnych przszkod przyjmowac sakramenty.
o. Sebastian

Zdaje sie, ze wsrod katolickich sakramentow nie ma "Bycie Chrzestnym"?

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,12 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty