Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Protestant z wyboru/ protestant z urodzenia - czyms sie rozni wg KRK ?
 |  Wersja do druku
Łukasz Gawryś
 maj 13 2005 11:18  (Czytany 3815 razy)  
Forum Admin
Admin

Status: offline

Tak mnie to zastanawia - czym wg KRK rozni sie protestant ktory odeszedl od KRK i wstapil do kosciola protestackiego, a protestant ktory w danym kosciele sie urodzil? Chodzi mi czym sie rozni stosunek KRK do takiego czlowieka. Rozumiem ze jest ekskomunikowany etc. Ale czy taki konwertyta nie jest juz dla katolika bratem w wierze ? Przepraszam ze draze ten drazliwy temat ale mi to spokoju nie daje, jak sie traktuje takich ludzi...

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Marta Nazarczuk-Błońska
 maj 13 2005 11:43   
Forum

Quote by hermes: Przepraszam ze draze ten drazliwy temat ale mi to spokoju nie daje, jak sie traktuje takich ludzi...

hermes... przecież to od człowieka zależy nie od wyznania...

a co to konwertyta to monstrum?...

ja zmieniłam wyznanie na prawosławne... nie wszystkim o tym mówię, bo czasem nie wiem, czy druga osoba przyjmie to ze zrozumieniem, a nie chce mi sie opowiadac calej historii moich motywacji. poza tym już się zdążyłam zorientowac, ze w samej cerkwii jest conajmniej kilka osób po konwersjii, w tym jeden biskup (wcześniej anglikanin) i jak ktoś zaczyna gadac glupoty o innych wyznaniach, w tym katolickim, do ktorego wczesniej nalezalam, i mi źle, to mi sie to przypomina :-)

to ma znaczenie, jak sie na nas ludzie patrzą?... a niech sie gapią. a my mamy prawo wyboru zgodnie z sumieniem.

Marta

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 maj 13 2005 16:36   
Forum Admin
Admin

tak, tylko zastanawiam sie w takim razie jaka ma wartosc nasze dysputy z katolikami, kiedy jestesmy wykleci z kosciola ichniego. Wiec te wszytskie pewnie encykliki co tam o ekumenizmie sa nas nie obejmuja. Mnie oczywscie to prywatnie zwisa jakie bzudry KRK glosi wobec mnie, natomiast wplywa to na dyspute z innymi katolikami i na jej wartosc. Po co to ? Kiedy wg nich jedyny ratunkiem dla nas jest powrot na lono kosciolajedynegoslusznego ?

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
witeczek
 maj 13 2005 16:40   
Forum

Quote by martanb:ja zmieniłam wyznanie na prawosławne...

Czy wybralas prawoslawie dlatego ze tylko Kosciol Prawoslawny jest prawdziwy, swiety i apostolski?

A cala reszta, wraz z rzymskimi katolikami i protestantami masci wszelakiej sa w jednym worku z napisem - odszczepiency i heretycy itp?

Interesowalem sie kiedys prawoslawiem i w materialach jakie czytalem, autorzy nie kryli sie z opinia, ze jest wlasnie tak jak powyzej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 maj 13 2005 18:52   
Forum

Witeczek,

Prawosławie to taki wielki temat. Nie wystarczy przeczytać posty jakichś idywidualnych wyznańców. Wszystko zależy od Metropolity.

Moja żona była chrzszczona w Prawosławnym kościele, ale to w Rumunskim, i oni mają zdrowy stosunek do Katolików i nawet Protestantów.

Papież był w Rumunii i został przyjęcty gorąco, pozatem Rumunie nie nazywają swój kościół Cerkiew ale Biserica, podobnie jak Biserica Catolika, Biserica Ewangelika...Biserica Baptistii.. etc...
W Rumunii np obochodzą Boże narodzenie w tym samym czasie jak Katolicy, jedynie Wielkanoc jest poźniej,
a wiesz co, w roku jak odwiedził ich Papież, Metropolita kazał obchodzić Wielkanoc w ten sam dzień!

Pozdrawiam

Dawid

A więc nie wszystcy Prawosławni wszystkich innych eksomunikują,

to chyba przeważnie Rosjanie i Grecy tak robią,

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 13 2005 19:37   
Forum

Quote by dawid1976: Witeczek,

pozatem Rumunie nie nazywają swój kościół Cerkiew ale Biserica, podobnie jak Biserica Catolika, Biserica Ewangelika...Biserica Baptistii.. etc...

Biserica, to po prostu po rumuńsku... kościół
Dlatego jest Biserica Catolica - Kościół katolicki, Biserica Ewangelika - Kościół ewangelicki...Biserica Baptistilor - Kościoł baptystów

tak samo jak cerkiew po rosyjsku

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
witeczek
 maj 13 2005 22:44   
Forum

Quote by medieval_man:Biserica, to po prostu po rumuńsku... kościół... tak samo jak cerkiew po rosyjsku

Dokladnie. Np. ja na Ukrainie chodzilem do prezbiterianskiey cerkwii, a jak sie bracia prezbiteriancy dowiedzieli ze jestem z baptiskiej cerkwi i ide z nimi na dyskoteke - to byli w wielkim szoku :-)

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 maj 13 2005 23:49   
Forum

Biserica, to po prostu po rumuńsku... kościół
Dlatego jest Biserica Catolica - Kościół katolicki, Biserica Ewangelika - Kościół ewangelicki...Biserica Baptistilor - Kościoł baptystów

tak samo jak cerkiew po rosyjsku

No fajnie że to ztwierdziłeś, a teraz odpowiedz mi jedną wielką tajemnice: dlaczego w Polsce nazywacie Cerkiew - Cerkiew a nie Kościół??????

Przecież żyjemy w Polsce.

Pozdr

===

Profil   Email 
 Cytat 
witeczek
 maj 14 2005 11:11   
Forum

Quote by dawid1976:dlaczego w Polsce nazywacie Cerkiew - Cerkiew a nie Kościół??????

Z powodu uprzedzen naszego narodu do wszystkiego co inne, i niecheci do Rosjan.

Ja mowie normalnie - kosciol prawoslawny.

Zdrowka!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 14 2005 11:20   
Forum

to już należałoby popatrzeć na dzieje Cerkwi prawosławnej. Ale z tego, co wiem, to w Polsce istnieje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, a nie Polska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna.
Patrz: na link pod tytułem Prawosławie w Polsce
Posługiwanie się nazwą Cerkiew jest chyba potoczne i wynika z zakorzenienia większości wyznawców prawosławia w naszym kraju w kulturze rosyjskiej.Ale może się mylę?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
macli
 maj 14 2005 14:07   
Forum

Quote by medieval_man:
Posługiwanie się nazwą Cerkiew jest chyba potoczne i wynika z zakorzenienia większości wyznawców prawosławia w naszym kraju w kulturze rosyjskiej.Ale może się mylę?

No tak... Polak - katolik, Niemiec - ewangelik, Rosjanin - prawoslawny ;-)

Ale, powaznie mowiac, chyba sie nie mylisz.
Wracajac jednak to glownego tematu...

Nie wiem hermes, czy nalezy skreslac ekumenizm tylko dlatego, ze konwertyci oblozeni sa ekskomunika w KRK.
Ponadto mamy tu do czynienia z ciekawym paradoksem.
Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje cenzure m.in. za odstepstwo od wiary (katolickiej), jednak taki odstepca z chwila wystapienia przestaje podlegac prawu wewnetrznemu KRK.
Powstaje pytanie - czy i w ktorym momencie podlega wiec ekskomunice?
Niestety, nie jestem dosc biegly w KPK aby na to pytanie odpowiedziec.

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 maj 14 2005 14:30   
Forum Admin
Admin

No tak... Polak - katolik, Niemiec - ewangelik, Rosjanin - prawoslawny ;-)

Taaak. Jak slysze ze ktos w to wierzy i sam jest chrzescjaninem to mnie zaczyna cos trafiac :/

Nie wiem hermes, czy nalezy skreslac ekumenizm tylko dlatego, ze konwertyci oblozeni sa ekskomunika w KRK.

Ja go nie skreslam. Tylko pytam sie o jego sens, jak KRK traktuje w takim razie takie osoby ? jezeli tylko przez pryzmat sciagniecia ich z powrotem do KRK to to nie jest ekumenizm tylko integryzm i nie ma po prostu o czym z KRK dyskutowac :/

Ponadto mamy tu do czynienia z ciekawym paradoksem.
Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje cenzure m.in. za odstepstwo od wiary (katolickiej), jednak taki odstepca z chwila wystapienia przestaje podlegac prawu wewnetrznemu KRK.
Powstaje pytanie - czy i w ktorym momencie podlega wiec ekskomunice?
Niestety, nie jestem dosc biegly w KPK aby na to pytanie odpowiedziec.

Zakladajac ze to prawda (bo jak sam napisales nie jestes dosc biegly...) trzeba miec naprawde nie pokoleji zeby wymagac prawa u siebie ustalanego - na obszarze w ktorym to prawo nie funkcjonuje.To sie nazywa schizofrenia KRK. Ewentualnie pycha KRK - ktory chce siegac poza granice prawa swiecikiego, nie wiem jak oni to tlumacza.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 14 2005 16:35   
Forum

Quote by hermes:
Zakladajac ze to prawda (bo jak sam napisales nie jestes dosc biegly...) trzeba miec naprawde nie pokoleji zeby wymagac prawa u siebie ustalanego - na obszarze w ktorym to prawo nie funkcjonuje.To sie nazywa schizofrenia KRK. Ewentualnie pycha KRK - ktory chce siegac poza granice prawa swiecikiego, nie wiem jak oni to tlumacza.

NO WŁAŚNIE: jeden nie jest pewny, drugi nie wie niczego, ale dyskutują zawzięcie korzystając z każdej okzaji żeby dowalić KrK.
Ja proponowałbym, żeby przed wypowiadaniem publicznie zdań typu: trzeba miec nie po kolei, schozofrenia, pycha, zapoznać się z tematem. KPK jest ogólnie dostępny na necie.
Jeśli już Panowie zdefiniujecie sobie pojęcia jakimi się posługujecie wtedy wasza dyskusja może okazać się budująca.
Teraz, niestety jest wkurzająca.
A takie niedouczone dociekania są niestety sprzeczne z jakimkolwiek ekumenizmem

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 maj 14 2005 17:18   
Forum Admin
Admin

Zaznaczylem ze jezeli to prawda - poza tym spotkalem sie kiedys juz z tym pogladem - jeden katolik probowal mi usilnie wytlumaczyc ze jezeli odejde od KRK to i tak powinniem sie stosowac do ich praw. A mozesz mi medievalu powiedziec skoro troszczysz sie o ekumenizm - czy ma on sens (wg KRK i dla KRK) z odstepcami od kosciola katolickiego ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 14 2005 17:36   
Forum

Quote by hermes: A mozesz mi medievalu powiedziec skoro troszczysz sie o ekumenizm - czy ma on sens (wg KRK i dla KRK) z odstepcami od kosciola katolickiego ?

Ekumenizm nie jest jakimkolwiek działaniem wobec jednostek, ale wobec Kościołów.
Ani Kościół katolicki (rzymski), ani żaden inny Kościół nie prowadzi dialogu ekumenicznego z poszczególnymi członkami jakiegoś innego Kościoła, ale z Kościołami.
Mam nadzieję, że taki był sens Twojego pytania.
Bo, oczywiście można założyć, jak niektórzy katolicy rzymscy to czynią , że wszystkie Kościoły poza nim samym są odstepcami od Kosciola katolickiego .
Wtedy tak - jest sens.

Quote by Hermes:jeden katolik probowal mi usilnie wytlumaczyc ze jezeli odejde od KRK to i tak powinniem sie stosowac do ich praw

Byc może miał na myśli raczej to, że Kościół katolicki sądzi, iż skoro jest jedynym prawdziwym Kościołem, to sadzi też, że i jego prawa są jedyne i prawdziwe, a więc sądzi w dalszej kolejnosci, że ich przestrzeganie jest konieczne niezależnie od wyznania, ale podejrzewam, ze taka interpretacja, chociaż logiczna, jest niepełna, a już deklaracje soborowe zmierzają w zupełnie innym kierunku.

No, ale robie w tym momencie to, czemu sam sie sprzeciwiam: wypowiadam się na temat, którego nie znam do końca

===

Cytat 
macli
 maj 14 2005 17:43   
Forum

Quote by medieval_man:
NO WŁAŚNIE: jeden nie jest pewny, drugi nie wie niczego, ale dyskutują zawzięcie korzystając z każdej okzaji żeby dowalić KrK.

Jesli o mnie chodzi to prawo wyznaniowe mialem na studiach, wiec costam o wiem.

A co do mojego pytania, to jest na tyle trudne, ze choc znam paru absolwentow prawa kanonicznego to nie sadze, zeby byli wstanie na nie odpowiedzec jednoznacznie.

Jezeli jednak jest to takie proste, i wystarczy sam tekst KPK, prosze o odpowiedz bo szalenie mnie to interesuje.

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 maj 14 2005 17:48   
Forum Admin
Admin

Quote by medieval_man:Ekumenizm nie jest jakimkolwiek działaniem wobec jednostek, ale wobec Kościołów.
Ani Kościół katolicki (rzymski), ani żaden inny Kościół nie prowadzi dialogu ekumenicznego z poszczególnymi członkami jakiegoś innego Kościoła, ale z Kościołami.
Mam nadzieję, że taki był sens Twojego pytania.
Bo, oczywiście można założyć, jak niektórzy katolicy rzymscy to czynią , że wszystkie Kościoły poza nim samym są odstepcami od Kosciola katolickiego .
Wtedy tak - jest sens.

Si medievalu - ale kosciol to sa ludzie. Czesc jest tutaj od dziecka, druga czesc jest bo przyszla tu z innego wyznania. Papieza nazywa protestatow bracmi w wierze w swojej encyklice ekumenicznej. No wiec ja sie pytam - czy mnie to tez dotyczy ? CZy katolik moze sie ze mna wspolnie pomodlic ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 14 2005 18:10   
Forum

Quote by hermes:
Si medievalu - ale kosciol to sa ludzie. Czesc jest tutaj od dziecka, druga czesc jest bo przyszla tu z innego wyznania. Papieza nazywa protestatow bracmi w wierze w swojej encyklice ekumenicznej. No wiec ja sie pytam - czy mnie to tez dotyczy ? CZy katolik moze sie ze mna wspolnie pomodlic ?

Nie rozumiem tego pytania.
jak do tej pory nie znalazłem nigdzie zakazu wspólnej modlitwy z osobami, które zmieniły wyznanie
Nie sądzę, by zmiana wyznania mogłaby być powodem do tgo, by mie móc się wspólnie modlić.
Ja mogę się z Tobą pomodlić.

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 maj 14 2005 18:20   
Forum Admin
Admin

hm na podstawie dominus jezus "«Same te Kościoły i odłączone Wspólnoty, choć w naszym przekonaniu podlegają brakom, wcale nie są pozbawione znaczenia i wagi w tajemnicy zbawienia. Duch Chrystusa nie wzbrania się przecież posługiwać nimi jako środkami zbawienia, których moc pochodzi z samej pełni łaski i prawdy, powierzonej Kościołowi katolickiemu»" Ja zostalem ekskomunkowany z KRK - wiec mnie ta laska i prawda nie dotyczy juz tak ? Wiec nie jestem chrzescjaninem wg tego rozumienia ... mam racje ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 maj 14 2005 19:50   
Forum

Quote by hermes:Ja zostalem ekskomunkowany z KRK - wiec mnie ta laska i prawda nie dotyczy juz tak ? Wiec nie jestem chrzescjaninem wg tego rozumienia ... mam racje ?

Znowu sie wtrace:
Chyba sie Hermes zapedziles.
Zwroc uwage czym jest ekskomunika:
Kanon 1331.
§ 1. Ekskomunikowanemu zabrania się:
1° jakiegokolwiek udziału posługiwania w sprawowaniu Ofiary eucharystycznej lub w jakichkolwiek innych obrzędach kultu;
2° sprawować sakramenty i sakramentalia oraz przyjmować sakramenty;
3° sprawować kościelne urzędy lub posługi albo jakiekolwiek inne zadania, bądź wykonywać akty rządzenia.

W Twojej sytuacji znaczenie ma wlasciwie tylko pkt. 2.

Piszesz "zostalem ekskomunikowany z KRK", tymczasem z formy ekskomuniki wynika, ze zostales ekskomunikowany _W_ KRK.
Ekskomunika, jak wskazuje wlasnie kanon 1331 nie jest wykluczeniem z KRK, a czyms w rodzaju ograniczenia praw czlonka (bardziej fachowo mowiac - cenzura).

Z faktem odstepstwa od wiary wiaza sie jeszcze inne "dolegliwosci" przewidziane w KPK np. pozbawienie prawa do pogrzebu. Nie maja one jednak nic wspolnego z ekskomunika.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marta Nazarczuk-Błońska
 maj 15 2005 09:42   
Forum

Quote by witeczek:
Quote by martanb:ja zmieniłam wyznanie na prawosławne...

Czy wybralas prawoslawie dlatego ze tylko Kosciol Prawoslawny jest prawdziwy, swiety i apostolski?

A cala reszta, wraz z rzymskimi katolikami i protestantami masci wszelakiej sa w jednym worku z napisem - odszczepiency i heretycy itp?

Interesowalem sie kiedys prawoslawiem i w materialach jakie czytalem, autorzy nie kryli sie z opinia, ze jest wlasnie tak jak powyzej.

...trochę mnie nie było... dlatego odpowiadam dopiero teraz...

wybrałam prawosławie ze względu na moje ogromne przywiązanie do sakramentów, sentymenty rodzinne (dziadek był prawosłwny), umiłowanie śpiewu i z powodu pewnej zupełnie nie wyjaśnionej tęsknoty

i dajmy już spokój z tym soteriologicznym eksluzywizmem, dobrze (z wypowiedzi pewnego znanego mi współczesnego prawosławnego duchownego, którego zdanie w tym temacie szanuję i podzielam: W głoszeniu Słowa Bożego i prawd wiary pomija się wszelkie przymiotnikowe określenia, o który, czy też o jaki, w sensie wyznania, Kościół chodzi. Naucza się natomiast o jednym Kościele — „mistycznym Ciele Chrystusa” (Ef 1,22–23; Kol 1,24 i in.). Nie można mówić o wyjątkowości czy jedyności, bo powstaje problem ekskluzywizmu soteriologicznego, który zniekształca eklezjologię i deformuje chrześcijańskie postrzeganie świata. Postawa chrześcijanina ma być ukształtowana przez miłość do wszystkich. Przyjęcie teorii ekskluzywizmu, zgoda na twierdzenie, że tylko my jesteśmy zbawieni, a wszyscy pozostali będą potępieni, oznaczałaby, że nie mówimy już o Kościele, ale mamy do czynienia z sekciarstwem.
w: http://www.mateusz.pl/wdrodze/nr351/01-wdr.htm)

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 04 2005 21:47   
Forum

Quote by dawid1976:No fajnie że to ztwierdziłeś, a teraz odpowiedz mi jedną wielką tajemnice: dlaczego w Polsce nazywacie Cerkiew - Cerkiew a nie Kościół??????

Przecież żyjemy w Polsce.

Pozdr

Alu nas są dwie formy. Kościół kojarzyć ma się z katolicyzmem, protestantyzmem i ogólnie z Zachodem. Natomiast Cerkiew odnośi się do tego, co Wschodnie, czyli prawosławie, koptyzm etc. To są uwarunkowania językowe.
To zależy od języka. Dla przykładu powiem, że po angielsku pożyczyć (od kogoś) i pożyczyć (komuś) to dwa różne słowa.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 04 2005 21:59   
Forum

Odnośnie dysputy nt. KPK. Otóż według Kościoła konwertyta do końca życia będzię katolikiem, gdyż nikt nie może usunuąć kogoś z Kościoła (zerwanie wspólnoty to co innego). Jesteśmy do niego włączani przez Chrzest, a tego znamienia nie da się usunąć:

Kan. 849 - Chrzest, brama sakramentów, konieczny do zbawienia przez rzeczywiste lub zamierzone przyjęcie, który uwalnia ludzi od grzechów, odradza ich jako dzieci Boże i przez upodobnienie do Chrystusa niezniszczalnym charakterem włącza ich do Kościoła, jest ważnie udzielany jedynie przez obmycie w prawdziwej wodzie z zastosowaniem koniecznej formy słownej.

Powtórzę się, ale jest to potrzebne. Jako że konwertytę uznajemy do końca życia za katolika, tak więc obowiązują go te same obowiązki co katolików pozostających we wspólnocie. Obowiązkiem, który złamał konwertyta jest:

Kan. 209 - § 1. Wierni zobowiązani są - każdy przez swoje własne działanie - zachować zawsze wspólnotę z Kościołem.

Ci, którzy go nie wypełniają popełniają Przestępstwo przeciwko religii i jedności Kościoła:

Kan. 1364 - § 1. Odstępca od wiary, heretyk lub schizmatyk podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, przy zachowaniu przepisu kan. 194, § 1, n. 2; duchowny może być ponadto ukarany karami, o których w kan. 1336, § 1, n. 1,2 i 3.

Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 04 2006 00:39   
Forum

Wspolnota z kosciolem?
Przestepstwo, przeciwko religii i jednosci kosciola?
---->to juz trzeba zmienic!
Tylko patrzac na Lutra Kalwina, widze, ze dobrze iz chociaz jeden jedyny sie odwazyl na tamte czasy-glosno powiedziec NIE!do tych listow zbawczych, ktore mozna bylo sobie wykupic u biskupa.Co do Sakramentow, wierze w Sakramenty-tu sie z Lutrem niecalkiem zgadzam.Chociaz nie wiem, celibat przymusowy, kiedy ktos ma oprucz potrzeby byc ksiedzem- potrzebe "ciala" i wydanie na swiat potomstwa to i dlaczego nie?
--->ukaranie, za brak wiary i posluszenstwa...hmm.Ale my wierzymy w Pana Boga a nie w kosciol!, a kosciol ma nas utwierdzac w wierze,w milosci,Luter nie odstapil od wiary.
Te prawa zabraniaja jedynie Klerykom,Ksiezom,wszystkim, ktorzy sa w spolnocie koscielnej:zmiany na taki kosciol, jaki jest w pojeciu wielu Duchownych.Ale to wszystko przez wladze i hiearchie.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,31 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty