Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 cena ślubu
 |  Wersja do druku
Gość forum: gosc
 maj 19 2005 22:49  (Czytany 7593 razy)  

CZY TO NORMALNE,ABY KSIąDZ USTALAł CENNIK?zapytałam,czy dostanę ślub za darmo,ponieważ nie pracowaliśmy oboje z chłopakiem.odpowiedz była krótka-to nie mój problem,powiedział ksiądz.czy mam szukać do skutku,aż znajdę ?to dla mnie trochę niepoprawne podejście osób duchownych,które powinny udzielać sakramentów za darmo.

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 maj 19 2005 23:31   
Forum

Status: offline

Proszę pamiętać, że oświetlenie kościoła, prąd do mikrofonu, organista kosztują. Ksiądz mógłby udzielić sakramentu, ale bez tego wszystkiego. Proszę zrozumieć, że kościół też trzeba utrzymać.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 maj 20 2005 00:51   
Forum

Czyli jak kogoś nie stać na ofiarę to ma się nie żenić i żyć "na kocią łapę"? Ewangelia uczy: dormoście otrzymali, darmo dawajcie. Zachowanie księdza było wysoce niemoralne - kwalifikuje się to do poskarżenia się właściwej kurii biskupiej. Zwłaszcza, że kapłan młodych potraktował w sposób wręcz pogardliwy. NIC nie usprawiedliwia takiego chamstwa! Kapłani to z założenia słudzy. Niestety, czasami zachowują się jak książęta. Duchowny ma służyć ludowi, a nie odwrotnie! W katolicyzmie, niestety, lud nie ma wpływu na to, kto mu duszpasterzuje i jest to karygodne. Ten ikład musi się zmienić, jeśli Kościół chce przetrwać - to wierni powinni decydować kto kieruje parafią, na którą łożą. Pazerni i chamy wówczas nie będą mieli szans.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 maj 20 2005 08:19   
Forum

Marcinie_W proponujesz aby pojechali się poskarzyc do kurii biskupiej. Cóż obawiam sie, że wyjdą stamtąd jeszcze bardziej zdegustowani. Niestety jest bardzo mało biskupów, którzy są zainteresowani powierzonymi sobie "owieczkami". Ale zawsze można spróbować

Ten układ musi się zmienić, jeśli Kościół chce przetrwać - to wierni powinni decydować kto kieruje parafił, na którą łożą.
Hmmm.... Tylko nie bardzo potrafię sobie wyobrazić niesnasek, jakie to moze wywołać w parafii. Może mam teraz fatalistyczną wizję. Każda z opcji ma swoje za i przeciw.

Kapłani to z założenia słudzy. Niestety, czasami zachowują się jak książęta.
A z tym to niestety muszę się zgodzić.

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 maj 20 2005 08:51   
Forum

Quote by mateuszwroc: Proszę pamiętać, że oświetlenie kościoła, prąd do mikrofonu, organista kosztują. Ksiądz mógłby udzielić sakramentu, ale bez tego wszystkiego. Proszę zrozumieć, że kościół też trzeba utrzymać.

mateuszku, dyrdymaly piszesz! znow! jak mloda para nie zaplaci to kosciol zostanie bez oswietlenia i bez mikrofona? przecie dalej bedzie istnial i dalej funkcjonowal! niedzielne datki starczyly by zupelnie na te oswietlenie.
rozumiem biedni zawsze stanowili problem dla kosciola. najlepiej by wszyscy parafianie byliby bardzo bogaci i dawali ksiedzu bardzo duzo zeby sie nie zamartwial sprawami pradowymi. a wszystkich biednych wywiezc gdzies do treblinki i spalic - to sa smiecie i pasozyty ktorzy by chcieli dostac darmowy slub od ksiedza i darmowe blagoslowienstwa! fe! na stos biednych! zlikwidowac ich!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Nowak
 maj 20 2005 09:07   
Forum

Ciekawe czy "gosc" chciałby podzielić się bliższymi szczegółami swojej sprawy - co to za ksiądz, w jakim mieście, w jakiej parafii. Jeżeli rzeczywiście kapłan postąpił niegodziwie, to trzeba to potępić.

Udzielanie sakramentów za darmo na pewno nie może być regułą, ale wyjątkiem. Ksiądz powinien żyć na podobnym poziomie, jak jego parafianie, a w polskim KRK zapewniają mu to ofiary z okazji sprawowania sakramentów.

Oczywiście są sytuacje, kiedy należy uczynić wyjątek - brak pieniędzy pod żadnym pozorem nie może zamykać drogi do posługi sakramentalnej. Ale czy sam fakt braku pracy usprawiedliwia taki wyjątek? Polską tradycją jest, że to rodzice opłacają wydatki związane ze ślubem i weselem - czy w tym przypadku młodzi nie otrzymali od rodziców żadnego wsparcia? Czy nie organizują żadnego przyjęcia weselnego? A jeżeli rzeczywiście są tacy biedni, to jak chcą się utrzymywać po ślubie? Jak dla mnie za dużo tu wątpliwości by wydawać jakikolwiek osąd.

Mateusz

===

Nowe forum o rodzinie: http://www.dorodzin.fora.pl

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 maj 20 2005 12:11   
Forum

Quote by mateno: Ksiądz powinien żyć na podobnym poziomie, jak jego parafianie,

Teoria, teoria, teoria... Praktyka jednak często jest inna. Znam wiele przypadków, gdy ksiądz żyje na dużo wyższym poziomie. Znam miasteczko, gdzie bezrobocie sięga ok. 30%, a ksiądz żyje prawie jak w pałacu - luksusowe meble, najnowocześniejszy sprzęt RTV, najlepsze alkohole pewnie też się znajdą... A to wszystko z "tacy". :-/

Inna sprawa, że na Kościół należy łożyć. Ale ofiara powinna być ofiarą, dana z własnej woli i potrzeby serca, a nie haraczem, jak się to czasami, czy nawet dość cześto (niestety!) zdarza.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 maj 20 2005 12:27   
Forum

Quote by mateno: Ciekawe czy "gosc" chciałby podzielić się bliższymi szczegółami swojej sprawy - co to za ksiądz, w jakim mieście, w jakiej parafii. Jeżeli rzeczywiście kapłan postąpił niegodziwie, to trzeba to potępić.

Udzielanie sakramentów za darmo na pewno nie może być regułą, ale wyjątkiem. Ksiądz powinien żyć na podobnym poziomie, jak jego parafianie, a w polskim KRK zapewniają mu to ofiary z okazji sprawowania sakramentów.

Oczywiście są sytuacje, kiedy należy uczynić wyjątek - brak pieniędzy pod żadnym pozorem nie może zamykać drogi do posługi sakramentalnej. Ale czy sam fakt braku pracy usprawiedliwia taki wyjątek? Polską tradycją jest, że to rodzice opłacają wydatki związane ze ślubem i weselem - czy w tym przypadku młodzi nie otrzymali od rodziców żadnego wsparcia? Czy nie organizują żadnego przyjęcia weselnego? A jeżeli rzeczywiście są tacy biedni, to jak chcą się utrzymywać po ślubie? Jak dla mnie za dużo tu wątpliwości by wydawać jakikolwiek osąd.

Mateusz

Zgadzam się. W dodatku ośmielę sie spytać, czy owa para np. pije piwo. Jeżeli tak, to mogliby sobie przez pewien czas odmówić, żeby zebrać na ofiarę. Trochę wyrzeczeń.

Jakoś nie rozumiem Pana Marcina W. Ciągle żąda reform i twierdzi, że bez nich Kościół upadnie. Jakoś doskonale się trzyma przez te 2000 lat. A czy taki protestancki Kościół w Szwecji to ma pełne ławki dzięki reformom? Nie, bo niedość, że ci, którzy żądli reform nie chodzą, to jeszcze odeszli ci, którym te reformy się nie spodobały. Kościół to nei supermarket, gdzie wybiera się to, co się chce. Jezus nie mówił, że będzie łatwo, a droga będzie usłana płatkami róż. Na zbawienie trzeba sobie zasłużyć, a ciągła liberalizacji oddala od nieba.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 maj 20 2005 12:48   
Forum Admin
Admin

Quote by mateno:Udzielanie sakramentów za darmo na pewno nie może być regułą, ale wyjątkiem.

Czy ty zes juz zes zupelnie na glowe upadl ? Za udzielanie łaski Boga ksiadz ma brac pieniadze ? To jest jest juz arcyherezja! Obrzydliwosc porownywalna ze sprzedarza odpustow! Ksiadz moze brac pieniadze za oswietlenie, prad etc Rownierz powinniem byc oplacany jako sluga ktora ma zyc na podobny poziome - ale NIE MA PRAWA SPRZEDAWAC ŁASKI BOGA. To jest tak gorszace ze az mnie mdli.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 maj 20 2005 12:50   
Forum Admin
Admin

Quote by mateuszwroc: Zgadzam się. W dodatku ośmielę sie spytać, czy owa para np. pije piwo. Jeżeli tak, to mogliby sobie przez pewien czas odmówić, żeby zebrać na ofiarę. Trochę wyrzeczeń.

Taaak jest. Trzeba dac ksiedzu zeby mial na koniak!

Bedzie zlosiliwie i antykatolicko ale trudno:

Ksiądz proboszcz już się zbliża,
już puka do mych drzwi.
Pobiegnę go przywitać,
w mym ręku wino drży.

O szczęście niepojętne,
ksiądz sam odwiedza mnie!
Sąsiedzie wspomóż rentą,
bym mógł pokazać się

W spiżarni trzymam koniak,
w lodówce wódki dwie.
Pobiegnę po kieliszki,
ksiądz lubi napić się.

O szczęście niepojętne,
ksiądz wypił flaszki dwie!
Sprowadzę go po schodach,
bo sam wywróci się.

Ksiądz wziął do ręki kredę,
napisał: K + M + B.
Na dole ministranci
już niecierpliwią się.

Otwieram drzwi toyoty,
ksiądz proboszcz chwali mnie.
W swej nysce policjanci
życzliwie śmieją się.

Ksiądz ruszył z piskiem opon,
nie zdążył uciec kot.
Zahaczył światłem o słupek i wyrżnął bokiem w płot.

Ach, płaczą parafianie,
co widzieli wypadek ten.
Toyota dużo kosztuje,
znów trzeba dać na mszę.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 maj 20 2005 12:56   
Forum

Znam tę paszkwilską piosenkę, która ukazuje Pana poziom w dyskusji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 maj 20 2005 13:08   
Forum Admin
Admin

Quote by mateuszwroc: Znam tę paszkwilską piosenkę, która ukazuje Pana poziom w dyskusji.

dostosowalem sie do twojego poziomu a propo picia piwa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 maj 20 2005 13:18   
Forum

widzicie ludzie? i dlatego nie powinno byc kosciolow i zawodowych duchownych! trzeba zbudowac kosciol i jego utrzymywac, trzeba utrzymywac duchownego (pastora wraz cala rodzina) i znosic jego kaprysy. ludzie, sami sobie wymyslacie problemy, a pozniej zdumiewacie sie nad nawarzana kasza!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 maj 20 2005 13:18   
Forum

Quote by hermes: dostosowalem sie do twojego poziomu a propo picia piwa.

To była jedna z najprostszych rad na zdobycie pieniędzy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 maj 20 2005 13:30   
Forum Admin
Admin

Quote by milka: widzicie ludzie? i dlatego nie powinno byc kosciolow i zawodowych duchownych! trzeba zbudowac kosciol i jego utrzymywac, trzeba utrzymywac duchownego (pastora wraz cala rodzina) i znosic jego kaprysy. ludzie, sami sobie wymyslacie problemy, a pozniej zdumiewacie sie nad nawarzana kasza!

taaaaak. A moze on tez cos robi ? ewangelizuje, naucza, pomaga wiernym w ich zyciu. Chrzsci, udziela komuni. Organizuje rownierz zycie parafialne, dzieki temu mozemy sie spotkac na spotkaniu mlodziezowych, godzinie bibinej. Mozemy pospiewac w grupie. Poza tym zajmuje sie on przynamiej po czeci dbaniem o kosciol - o miejsce gdzie sie mozemy spotkac na naboznestwo. Wiec ja nie ma problemu. Bo ja chce go utrzymywc bo robi bardzo duzo dobrej roboty, bo jest potrzebny ktos taki. Juz nawet nie wspomiam o powolaniu apostolow jako co tu mowic stanu odrebnego w bibli... nie wspomiam tez ze biblia mowi o organizacji kosciola choc troche. To ze masz jakies negatywne przezycia zwiazne z koscileme to nie moja wina, ale razi mnie to ze tak po tym jedziesz, zwlaszcza ze dla wielu ludzi taki zbor to bardzo cenne miejsce. To ze ty jestes "zosia samosia" to se badz, ale ja chce nalezec i utrzymywac moj kosciol.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 maj 20 2005 13:35   
Forum

Quote by hermes:udziela komuni

Ja Panu chleba i wina także mogę udzielić tak samo jak pastor. To samo. Co innego ksiądz. Ten udziela prawdziwej Komunii.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 maj 20 2005 13:41   
Forum Admin
Admin

Quote by mateuszwroc:

Ja Panu chleba i wina także mogę udzielić tak samo jak pastor. To samo. Co innego ksiądz. Ten udziela prawdziwej Komunii.

Poniewaz juz ci kiedys tlumaczylem jak luteranie pojmuja komunie - wiec nie bede sie powtarzal - jak nie rozumiesz jak sie do ciebie wyraznie pisze to tylko moge bolec nad towim ograniczeniem. nie bede sie z toba przezucal bo mnie nudzi to. Ale zaczyansz byc chamski i wykpiwac moj sposob pojmowania wieczerzy panskiej, wiec albo odwolaj i zmien to co napisales albo pisze do admina ze mnie obrazasz.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 maj 20 2005 13:46   
Forum

Quote by hermesRazzoniewaz juz ci kiedys tlumaczylem jak luteranie pojmuja komunie - wiec nie bede sie powtarzal - jak nie rozumiesz jak sie do ciebie wyraznie pisze to tylko moge bolec nad towim ograniczeniem. nie bede sie z toba przezucal bo mnie nudzi to. Ale zaczyansz byc chamski i wykpiwac moj sposob pojmowania wieczerzy panskiej, wiec albo odwolaj i zmien to co napisales albo pisze do admina ze mnie obrazasz.

A Pan ciągle nie pojmuje, że Kościół katolicki nie uznaje waszej "Komunii" za Komunię? Pan mnie obraża, bo narzuca mi myślenie wbrew naukom Kościoła katolickiego.

"Wspólnoty eklezjalne powstałe w wyniku Reformacji, odłączone od Kościoła katolickiego, "nie przechowały właściwej i całkowitej rzeczywistości eucharystycznego Misterium, głównie przez brak sakramentu kapłaństwa". Z tego powodu dla Kościoła katolickiego interkomunia eucharystyczna z tymi wspólnotami nie jest możliwa. Jednak te wspólnoty eklezjalne, "sprawując w świętej Uczcie pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Pańskiego, wyznają, że oznacza ona życie w łączności z Chrystusem i oczekują Jego chwalebnego przyjścia"." (KKK 1400)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 maj 20 2005 13:49   
Forum Admin
Admin

Quote by mateuszwroc:
A Pan ciągle nie pojmuje, że Kościół katolicki nie uznaje waszej "Komunii" za Komunię? Pan mnie obraża, bo narzuca mi myślenie wbrew naukom Kościoła katolickiego.

A mnie gow.. obchodzi co KRK na ten temat mowi. Nie bede z toba dyskutowal na ten temat, bo nic poza dokumentami KRK nie widzisz. Ty zaczoles dyksuje i zaczoles od obrazania mnie, wiec ponawiam prosbe. jak cie obraza to po prostu nie podejmuj tego tematu i juz.

I jeszcze jedno, to nie jest forum levebvrystow czy innych pseudochrzescjan - tylko forum ekumeniczne - warto zebys przyjol to do wiadomosci.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 maj 20 2005 13:52   
Forum

Quote by hermes:A mnie gow.. obchodzi co KRK na ten temat mowi. Nie bede z toba dyskutowal na ten temat, bo nic poza dokumentami KRK nie widzisz.

A po co mi widzieć dokumenty, które mnie nie zobowiązuję. Dziwnym by było, gdybym brał do serca nauki Lutra i twierdził, że jestem katolikiem. Bardzo dziwne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 maj 20 2005 14:03   
Forum Admin
Admin

Wiec po co mi cytujesz dokumenty które mnie nie zobowiązuja. Dziwnym by było, gdybym brał do serca nauke KKK czy KPK i twierdził, że jestem luteraninem. Bardzo dziwne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 maj 20 2005 14:08   
Forum

Quote by mateuszwroc:

Prawdziwej? A gdzie wino, które Jezus przykazał pić na swoją pamiątkę? Wieczerza protestancka jest biblijna - sprawowana tak, jak naucza Pismo Święte - łamanie chleba i wino (z tym chlebem chodzi mi o kościoły ewangeliczne). A w Krk nie ma łamania chleba tylko opłatek (w pierwszych wiekach, był chleb). Nie ma też wina, więc tzw. "komunia" jest niepełna!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 maj 20 2005 14:10   
Forum

Quote by mateuszwroc: A Pan ciągle nie pojmuje, że Kościół katolicki nie uznaje waszej "Komunii" za Komunię? Pan mnie obraża, bo narzuca mi myślenie wbrew naukom Kościoła katolickiego.

I tu się mylisz. Odpowiednie komisje obustronne już dawno nad tym pracują i wyglada na to, że interkomunia pomiędzy katolikami a luteranami stanie się niebawem faktem, tak samo jak faktem jest wzajemne uznanie chrztu. A czy wiesz, że biskup opolski, Nossol już przed kilkudziesieciu laty, jak jeszcze był wikarym, w potrzebie wspomógł luteran "pożyczając" im hostie potrzebne do komunii?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 maj 20 2005 14:18   
Forum

Quote by mateuszwroc: Dziwnym by było, gdybym brał do serca nauki Lutra i twierdził, że jestem katolikiem. Bardzo dziwne.

"W konsekwencji (pogłebionych badań historycznych) została przekonywajaco ukazana głeboka religijność Lutra, kyórą powodowany stawiał z gorącą namiętnością pytania na temat wiecznego zbawienia" - pisze Jan Paweł II

Dzisiejszy Kościół rzym-kat, po chwalebnych reformach, spełnia wszystkie tezy wysunięte przez Lutra. Luter rozpoczął proces uzdrowienia w Krk! Przyznają to nawet hierarchowie katoliccy. Może więc warto było by się z jego pismami zapoznać, skoro nawet Watykan uważa je za cenne? Dajesz tu najlepszy przykład na to, że atakujesz coś, o czym nie masz choćby bladego pojęcia!

Pozytuję Ci jeszcze trochę duchownych katolickich:

"Jest rzeczą dobrą wspomnieć męża, dla którego nauka o usprawiedliwieniu była artykułem, od którego zależy być albo nie być Kościoła (articulus santis et cadentis Ecclesiae). Może on być naszym wspólnym nauczycielem w tym, że Bóg musi zawsze pozostać Panem; że naszą najważniejszą ludzką odpowiedzią musi być bezwzględne zaufainie i uwielbienie Boga." - kard. Jan Willebrands.

"Dzisiejsza historiografia usiłuje zrozumieć jego postawę psychiczną. To nie duma profesorska, to nie upór chłopski, który go cechował przez całe życie, spowodowały tą nagłą woltę, to było działanie pod urazem. On, który przez 37 lat żył w Kościele, Chrystusa kochał i Jemu życie poświęcił, został przez Kościół odtrącony za to, że chciał mu zgotować godniejszą przyszłość! (...) Niewątpliwie reformator wittenberski subiektywnie czuł się narzędziem w ręku Bożym." - ks. prof. Aleksy Klawek.

"Spór o istotę tego, co luterskie, trwa. Spieramy się, być może, nie tylko o jedną niewątpliwie gigantyczną postać historii Kościoła i kultury Zachodu, ale, prawdopodobnie, wiedziemy spór o istotę chrześcijaństwa. Któż odważyłby się twierdzić, że ją do głebi przeniknął?" - ks. prof. Stanisłąw C. Napiórkowski.

STARCZY? Czy może Ci mam dalej wykładać obecny stosunek Krk do Lutra? A może powiesz, że się z Krk nie zgadzasz? Ale jeśli się z Krk nie zgadzasz, to czy możesz się określać mianem "katolik"?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 maj 20 2005 14:30   
Forum

Tak wogóle to proponuję zakończyć off-topic i wrócić do tematu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 maj 20 2005 14:33   
Forum

Marcinie W myślę, że czym innym jest ofiarowanie braciom w wierze niekonsekrowanych OPŁATKÓW a czym innym wspólne przystapienie do jednego stołu. Myślę, że są dosyć zasadnicze różnice w rozumieniu transsubstancji pomiędzy KRK a KEA.

A po drugie: Wielu ewangelików wciąż trwa w głębokim przekonaniu, że Kościół rzymskokatolicki to niechrześcijańska sekta [34]. Często oskarżają "romanizm", że jest: (1) apostatycznym systemem religijnym, (2) fałszywą odmianą chrześcijaństwa i (3) największą i najbardziej wpływową sektą niechrześcijańską na świecie. (artykuł Kenneth R. Samples'a) żródło

Ewangelicka ocena współczesnego katolicyzmu

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 maj 20 2005 14:44   
Forum

Najpierw święty Sobór naucza oraz otwarcie i jasno wyznaje, że w Boskim Sakramencie św. Eucharystii po konsekracji chleba i wina Pan nasz Jezus Chrystus, prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek, znajduje się prawdziwie, rzeczywiście i substancjonalnie [kan.1] pod postaciami owych widocznych rzeczy."
289,(7874,1636), (Rozdział I. Rzeczywista obecność Pana naszego Jezusa Chrystusa w Najśw. Sakramencie Eucharystii),

293,(878,1643), (Rozdział V. Kult i cześć tego Najświętszego Sakramentu.), str.401-402:
"Nie ma więc żadnej wątpliwości wątpienia, że wszyscy wierni Chrystusowi według zwyczaju stale przyjętego w Kościele katolickim mają temu Najświętszemu Sakramentowi oddawać najwyższy kult adoracji (latria), który należy się prawdziwemu Bogu [kan.6].

298,(883,1651), Kanon 1, str.404:
"Jeśli ktoś przeczy temu, że w Najśw. Sakramencie Eucharystii zawarte są prawdziwie, rzeczywiście i substancjonalnie ciało i krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus, i twierdzi, że tam jest tylko jako w znaku, obrazie lub poprzez swoją moc - niech będzie wykluczony ze społeczności wiernych."

299,884,1652), Kanon 2, str.404:
"Jeśli ktoś twierdzi, że w Najświętszym Sakramencie Eucharystii pozostaje substancja chleba i wina razem z ciałem i krwią Pana naszego Jezusa Chrystusa, a [więc] przeczy tej przedziwnej i osobliwej przemianie całej substancji chleba w ciało i całej substancji wina w krew, przy zachowaniu jedynie postaci chleba i wina, którą to przemianę Kościół najwłaściwiej nazywa przeistoczeniem - n.b.w."
300,(885,1653), Kanon 3, str.405:
"Jeśli ktoś przeczy temu, że w czcigodnym Sakramencie Eucharystii pod każdą postacią i w każdej odłączonej cząstce zawiera się cały Chrystus - n.b.w."
301,(886,1654), Kanon 4, str.405:
"Jeśli ktoś twierdzi, że po dokonaniu konsekracji w przedziwnym Sakramencie Eucharystii nie ma ciała i krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa, ale tylko w chwili jego spożywania, a nie przedtem i potem, i że w hostiach lub cząstkach konsekrowanych, które po Komunii przechowuje się lub które pozostały, nie ma prawdziwego ciała Pańskiego - n.b.w."
303,(888,1656),Kanon 7,str.405:
"Jeśli ktoś twierdzi, że w Świętym Sakramencie Eucharystii nie należy najwyższym kultem adoracji (latria) także zewnętrznie wielbić Chrystusa, jednorodzonego Syna Bożego, że nie należy dlatego Go czcić w sposób szczególnie uroczysty, że nie należy Go uroczyście obnosić w procesjach według chwalebnego i powszechnego obrzędu i zwyczaju świętego Kościoła, że nie należy Go wystawiać publicznie dla odbierania czci od ludu oraz że Jego czciciele są bałwochwalcami - n.b.w."

SOBÓR TRYDENCKI

===

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 maj 20 2005 14:49   
Forum

Zbyt pochopne i zbyt szybka wzajemna interkomunia może spowodowac na nowo zbyt wiele napipięć i oskarżeń pomiędzy KEA a KRK. Dopóki nie zostanie wyjaśnionych kilka kluczowych zagadnień, ot chociazby tych przedstawionych powyżej a podjetych przez Sobór Trydencki. Mogę się tutaj wypowiadać ze strony katolickiej. Może ktoś się wypowie jak to wygląda od strony KEA.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 20 2005 15:19   
Forum

wracając do pierwszego postawionego pytania:

sądzę, że znajdzie się kapłan, który od młodych nie weźmie pieniędzy.
zalezy to tylko od tego w jakim mieście mieszkają. W moim mieście znam sporo kapłanów, (najczęściej zakonnych) którzy chętnie pobłogosławią małżeństwu zawieranemu przez ubogich ludzi.

Gdy swego czasu poprosiłem jednego z takich kapłanów o Mszę w trakcie której miałem z moja przyszłą żoną zawrzeć małżeństwo i zapytałem o cenę - obraził się prawie na mnie, potem chrzcił moje dzieci, też bez pieniędzy, a na jakąkolwiek próbę dokonania "ofiary pieniężnej" reagował podobnie: "Ja ci tu dam płacenie".

Oczywiście nie protestował kiedy w czasie mszy składaliśmy ofiarę na tacę. Ale chyba by już wtedy przesadził

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
milka
 maj 20 2005 16:01   
Forum

Quote by hermes:
Quote by milka: widzicie ludzie? i dlatego nie powinno byc kosciolow i zawodowych duchownych! trzeba zbudowac kosciol i jego utrzymywac, trzeba utrzymywac duchownego (pastora wraz cala rodzina) i znosic jego kaprysy. ludzie, sami sobie wymyslacie problemy, a pozniej zdumiewacie sie nad nawarzana kasza!

taaaaak. A moze on tez cos robi ? ewangelizuje, naucza, pomaga wiernym w ich zyciu. Chrzsci, udziela komuni. Organizuje rownierz zycie parafialne, dzieki temu mozemy sie spotkac na spotkaniu mlodziezowych, godzinie bibinej. Mozemy pospiewac w grupie. Poza tym zajmuje sie on przynamiej po czeci dbaniem o kosciol - o miejsce gdzie sie mozemy spotkac na naboznestwo. Wiec ja nie ma problemu. Bo ja chce go utrzymywc bo robi bardzo duzo dobrej roboty, bo jest potrzebny ktos taki. Juz nawet nie wspomiam o powolaniu apostolow jako co tu mowic stanu odrebnego w bibli... nie wspomiam tez ze biblia mowi o organizacji kosciola choc troche. To ze masz jakies negatywne przezycia zwiazne z koscileme to nie moja wina, ale razi mnie to ze tak po tym jedziesz, zwlaszcza ze dla wielu ludzi taki zbor to bardzo cenne miejsce. To ze ty jestes "zosia samosia" to se badz, ale ja chce nalezec i utrzymywac moj kosciol.

alez hermesie, prosze bardzo, dla mnie mozesz nawet utrzymywac wszystkie koscioly. nie moja sprawa. widzisz ja z tego powodu ze nie mam kosciola, a mam jedynie braci i siostry, to nie mam takich problemow, nie musze sobie suszyc glowy problemami koscielnymi, nie musze nikogo utrzymywac, moze czasem wspomoc potrzebujacych. a tak mam spokoj i takie wlasnie rozwiazanie proponuje wszystkim, a czy akceptuja to ich wybor, w kazdym badz razie bede propagowala taki model wspolnoty domowej dalej.
a czy np potrzebny ci jest bardzo chrzest i komunia? potrzebne ci jest spiewanie w kosciele? w domu tez mozna pospiewac :-)
oj, robie blad zadajac ci te pytania, lepiej nie odpowiadaj, dobrze bedzie dla nas wszystkich.
pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,76 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty