Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Rodzice Chrzetśni
 |  Wersja do druku
Gość forum: Rodzice Chrzetśni
 sierpień 29 2004 01:11  (Czytany 8973 razy)  


Mam pytanie a raczej problem. Nie mam Bierzmowania a moja siostra bardzo chce abym zostal ojcem chrzestnym jej dziecka. Nie jestem osobą zbyt wierzącą wiec nieche udawać i przyjmować tego skaramentu ale chcial bym spełnić wole siostry i zostać ojcem chrzestnym. Czy istnieje taka mozliwosc aby osoba taka jak ja czyli bez bierzmowania została ojcem chrzestnym? Jeżeli tak to prosze o wskazanie drogi.

Mikolaj

===

 
 Cytat 
Gość forum: Ona
 sierpień 29 2004 17:06   


Jeszcze sie nie spotkałam z tym, żeby chrzestnym zostala osoba bez bierzmowania-ewentualnie jest w koncowym etapie przygotowan do tego sakramentu. Poza tym to jest bez sensu ponieważ rodzic chrzestny podczas sakramentu chrztu zobowiązuje się pomagac rodzicom dziecka w wychowaniu go w wierze, a skoro sam nie wierzysz to chyba cos tu sie z celem mija.. .

===

 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 30 2004 17:55   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/17/03
Postów:: 1091

Moja koleżanka z klasy została już matką chrzestna, pomimo, że nie ma bierzmowanie (ja też nie), ale ksiaz katacheta musiał jej tam coś do proboszcza napisać. Skoro Pan nie jest za bardzo wierzący, to proszę się tego zadania nie podejmować. Pana zadaniem jest umacnianie w wierze, a koro Pan sam nie jest w niej mocny, no to co to za chrzestny?

KPK:
Kan. 872 - Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki.
Kan. 873 - Należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych.
Kan. 874 - § 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
1 jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
2 ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
3 jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
4 jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
5 nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.
§ 2. Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,19 sekund
Nowy wątek Odpowiedz



 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana