Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Katolik przekonwertowany na protestanta?
 |  Wersja do druku
Gość forum: gosc
 czerwiec 03 2005 13:46  (Czytany 4287 razy)  

Moi Drodzy,

Zostalam ochrzczona i przyjęłam komunię w kościele katolickim. Do bierzmowania juz nie przystapiłam, jako ze mając naście lat czułam ze nie jestem na to gotowa. I tak, ponad 15 lat funkconuję jako martwy katolik. Odkrwam w sobie coraz wieksza potrzebę Boga i wydaje mi sie ze tylko kosciół protestancki odpowiada na moje oczekiwania duchoze.

Czy sa na forum katolicy, którzy przeszli na protestantyzm? Jak to się odbylo? Gdzie szukaliście dialogu?

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 03 2005 15:59   
Forum

Status: offline

O są, i to całkiem sporo... Ja osobiście doskonale znajduję się w Kościele Chrześcijan - Baptystów, choć jednym z nich nie jestem. Bardzo dobrze cię rozumiem. W katolicyzmie wiele rzeczy mnie drażni, wiele jest niepotrzebnych, lub na wyrost.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 czerwiec 03 2005 21:57   
Forum Admin
Admin

Witaj. Ja jestem konwertyta (z katolckiego - do ewangelicko-augsburskiego) Wiesz zeby przejsc na jakis z odlamow protestayzmu to warto sie nad tym powaznie zastanowic. Trzeba pochodzic do danego kosciola, zrozumiec co ten kosciol glosi, poznac go. Napisz (mozesz na maila - wsytraczy kilknac na moj nick na forum) - co dokladnie chcesz wiedziec, w co wierzysz - w miare moich skromnych mozliwosci moge ci pomoc.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
tomek
 czerwiec 14 2005 07:51   
Forum

przed Bogiem ważna jest nasza przynależnośc do Chrystusa, a nie do jakiegoś kościoła

bądź w tym kościele, którym najlepiej pomoze Ci umacniać tą wież z Chrystusem, nie tylko poprzez to, jak on może służyć tobie, ale także poprzez to jak ty możesz służyć w nim Bogu i ludziom.

Ważne jest też, żeby doktryna i praktyki tego kościoła nie kłóciły sie raząco z Twoim sumieniem. Ja osobiście właśnie z tego powodu nie mogłem pozostać w KRz-K

odszedłem od KRz-K tuż po bierzmowaniu - obecnie jestem członkiem Kościoła Baptystów, ale myślę, że jest wiele miejsc, gdzie można budować wiarę i służyć Bogu - także w Kociele Katolickim

===

Profil   Email 
 Cytat 
tomek
 czerwiec 14 2005 08:12   
Forum

wierzę, że Bóg patrzy na nasza przynależność do Chrystua, anie do jakiegoś kościoła

Wybierz więc ten kościół, który pomoże ci wzmacniać ta więź z Chrystusem i który da ci możliwość służenia Bogu i ludziom

ja odszedłem od KK,obecnie jestem protestantem, ale nie twierdzę, że nie daje on takich możliwości, jednak ważne jest tez, aby doktryna i praktyki kościoła w którym jesteś nie kłóciły sie zbyt mocno z Twoim sumieniem

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 czerwiec 14 2005 09:08   
Forum

Pomimo, że formalnie ochrzczono mnie w KRK, to katolikiem nigdy nie byłem.
Ale podpisuję się pod wypowiedziami poprzedników. Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się jednak, czy na pewno w Kościele Rzymskim nie widzisz dla siebie miejsca i czemu. Czasem jest tak, że nie dostrzegamy tego, co leży obok.

P.S.
Protestant, to też katolik, tylko zreformowany

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Janco
 czerwiec 14 2005 12:01   
Forum

Witaj, chyba Cię rozumiem . Od dziecka razem z rodzicami chodziłem do KRK. We wczesnej młodość zacząłem czytać Nowy Testament i coraz trudniej było mi zaakceptować całósć nauki KRK. Przestałem prawie chodzić do Kościoła (tylko od święta) ale tak naprawdę zacząłem oddalać się nie tylko od Kościoła ale i od Boga.

Jednakże dzięki niezmierzonej Swej Łasce Bóg z powrotem przyprowadził mnie do Siebie.

Od paru lat szukam swojego miejsca w kościele protestanckim. Jestem bliski podjęcia decyzji o przejściu do koscioła ewnagelicko-reformowanego.

Co Ci mogę poradzić to to samo co moi poprzednicy aby nie podejmować dcyzji zbyt szybko i zbyt pochopnie. Spokojnie pochodź do Kościoła, poznaj ludzi, wsłuchaj się w to co się w danym Kosciele głosi. Czy to jest to czego oczekujesz ?, Czy tak sobie wyobrażasz twój kosciół.

Z mojego punktu widzenia lepiej jest być w bardziej tradycyjnym Kościele protestanckim (ewangelickim lub np. baptystycznym), który ma za sobą parę wieków tradycji niż w niewiadomego pochodzenia społeczności.

Napewno napotkasz szereg trudności, ale chyba ważne jest to że jeżeli już się podejmie decyzję to należy się jej trzymać.

Życzę Ci powodzenia i Bożej opieki.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub
 czerwiec 15 2005 17:16   
Forum

Quote by gosc:

Moi Drodzy,

Zostalam ochrzczona i przyjęłam komunię w kościele katolickim. Do bierzmowania juz nie przystapiłam, jako ze mając naście lat czułam ze nie jestem na to gotowa. I tak, ponad 15 lat funkconuję jako martwy katolik. Odkrwam w sobie coraz wieksza potrzebę Boga i wydaje mi sie ze tylko kosciół protestancki odpowiada na moje oczekiwania duchoze.

...

Witaj.
Odczuwając potrzebę Boga warto by przestać funkcjonować jako martwy katolik i zacząć funkcjonować jako katolik żywy
Jeżeli przy Twojej parafii działają jakieś ruchy, typu odnowa w Duchu św., albo neokatechumenat, to sprawę masz ułatwianą – po prostu tam się udaj.

Pozdrawiam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 15 2005 18:45   
Forum

W protestantyzmie równie dobrze można szukać, a może się znajdzie coś więcej niż w katolicyzmie. Ja naprzykład iważam, że katolicyzm wogóle o ile nie jest martwy, to obumierający. Ja tam nie znajduję Boga - znalazłem go dzięki baptystom.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 czerwiec 16 2005 00:40   
Forum

Quote by Marcin W: W protestantyzmie równie dobrze można szukać, a może się znajdzie coś więcej niż w katolicyzmie. Ja naprzykład iważam, że katolicyzm wogóle o ile nie jest martwy, to obumierający. Ja tam nie znajduję Boga - znalazłem go dzięki baptystom.

Nie zgadzam się zupełnie z przedmówcą. Za mało znasz katolików. Choć nie zgadzam się w pełni z doktryną KRK znam więcej wierzących katolików, niż wierzących protestantów.

===

Cytat 
Paweł Chojecki
 czerwiec 16 2005 00:49   
Forum

Jeśli masz w sercu potrzebę Boga, to najpierw zacznij szukać drogi do Niego. Na szukanie kościoła przyjdzie czas potem.
Ze swojej strony zachęcam Cię do stawiania sobie trudnych pytań i szukania odpowiedzi dotąd, aż znajdziesz.
Czy już wiesz, po co Jezus umarł?

Pozdrawiam
Paweł Chojecki

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 czerwiec 16 2005 10:23   
Forum

Quote by a1a1a1: Jeśli masz w sercu potrzebę Boga, to najpierw zacznij szukać drogi do Niego. Na szukanie kościoła przyjdzie czas potem.
Ze swojej strony zachęcam Cię do stawiania sobie trudnych pytań i szukania odpowiedzi dotąd, aż znajdziesz.
Czy już wiesz, po co Jezus umarł?

Pozdrawiam
Paweł Chojecki

Źle ze mną znowu muszę się zgodzić

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 czerwiec 16 2005 14:38   
Forum

A dlaczego Kościół założony przez Chrystusa nie jest odpowiedni? Po co iść do Zborów założonych przez zwykłych śmiertelników?

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 czerwiec 16 2005 15:39   
Forum

Quote by mateuszwroc: A dlaczego Kościół założony przez Chrystusa nie jest odpowiedni? Po co iść do Zborów założonych przez zwykłych śmiertelników?

Nudny jesteś, poczytaj teksty własnego Kościoła.

===

Cytat 
Izrael
 czerwiec 16 2005 15:51   
Forum Moderator
Moderator

to już jest żenujący poziom, mateuszwroc. Opamiętaj się.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 czerwiec 16 2005 16:08   
Forum

Quote by mateuszwroc: A dlaczego Kościół założony przez Chrystusa nie jest odpowiedni? Po co iść do Zborów założonych przez zwykłych śmiertelników?

Ciekawe rozumowanie.
Idac tym tokiem nalezy przyjac, ze Kosciol Powszechny, zalozony przez Chrystusa, to Patriarchat Jerozolimski.
Tylko ten Kosciol zostal zalozony przez Chrystusa osobiscie, wszystkie inne przez ludzi (w koncu Kosciol powstal w Jerozolimie, nie?).

Co gorsza mozna zauwazyc, ze najgorsze sa Koscioly apostolskie - bo skoro Jezus zalozyj jedna wspolnote, po coz jego uczniowie szli zakladac nastepne?
Ani chybi byli nieposluszni i krnabrni.
Zdradzili Pana zakladajac "Zbory" zamiast Kosciola.
Coz za bezczelnosc!
Najgorsi byli zwlaszcza ci, ktorzy zalozyli po kilka jak Piotr czy Pawel...

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
wojwa
 czerwiec 16 2005 17:39   
Forum

Sprawa jest trudna.
1. Ponieważ jest napisane - " szukajcie a znajdziecie " to problem polega na tym, że jak szukamy niezgodnie ze Słowem to niestety możemy " to " znaleźć.
2. Z tego co ja się orientuję to pismo nigdzie nie mówi aby szukać Kościoła. Swoją drogą jeśli przyjmiemy, że Kościół to - " społeczność wybranych " to już " jesteśmy " w Kościele. Tzn. kto jest to jest.
3. Był taki jeden co szukał i zastanawiał się do jakiego Kościoła chodzić i przyszły " dwie postacie " i tak powstali mormoni. ( Gdzieś mi wcieło ich broszurkę o John Smith )
4. Jezus kazał szukać ale np. - " Królestwa jego " .
5. Z kościołem to trochę jak z żona co do zasady nie trzeba jej szukać.

===

Profil   Email 
 Cytat 
wojwa
 czerwiec 16 2005 17:49   
Forum

Z tego też powodu ja nie "szukam Kościoła "

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 czerwiec 16 2005 18:53   
Forum

tak dawno nie bylo tak ciekawego forum!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 czerwiec 16 2005 22:46   
Forum

Quote by wojwa: Sprawa jest trudna.
1. Ponieważ jest napisane - " szukajcie a znajdziecie " to problem polega na tym, że jak szukamy niezgodnie ze Słowem to niestety możemy " to " znaleźć.
2. Z tego co ja się orientuję to pismo nigdzie nie mówi aby szukać Kościoła. Swoją drogą jeśli przyjmiemy, że Kościół to - " społeczność wybranych " to już " jesteśmy " w Kościele. Tzn. kto jest to jest.
3. Był taki jeden co szukał i zastanawiał się do jakiego Kościoła chodzić i przyszły " dwie postacie " i tak powstali mormoni. ( Gdzieś mi wcieło ich broszurkę o John Smith )
4. Jezus kazał szukać ale np. - " Królestwa jego " .
5. Z kościołem to trochę jak z żona co do zasady nie trzeba jej szukać.

Masz rację, że najpierw trzeba szukać Boga w Jezusie i Jego Królestwa, a w trzeciej kolejności wspólnoty. Dlatego też poradziłem koleżance, żeby najpierw rozejrzała się wokół, bo "Królestwo Boże nie jest daleko od nas".

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,17 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty