Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Rezygnacja z wiary chrześcijańskiej.
 |  Wersja do druku
Rafi F
 lipiec 21 2009 13:27   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Quote by: RoxDaSlayer

Quote by: mateuszwroc

Tego się nie da zrobić. Chrzest jest znakiem nieusuwalnym. Katolikiem zostanie Pan do końca życia, tak samo jak Luter, Kalwin, Hus. Tak samo Królowa Zofia, pomimo, że dokonała konwersji, do końca życia będzie zaliczana jako prawosławna. Chrztu się nie da wymazać.

A i owszem.
Istotą aktu apostazji jest zanegowanie jakiegokolwiek znaczenia polania wodą wkrótce po narodzinach, czy komuś się to podoba, czy nie, i nikt nie wmówi mi. że chrztu się nie da wymazać. Da się, i po to jest apostazja.
Zdanie, w którym mówisz że twórca tematu będzie katolikiem do końca życia, to bzdura wierutna.
Bez urazy, ale ten post jest nieco żałosny. Smile

Istota apostazji jest całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej.
Z punktu widzenia niewierzącego chrzest w KRK jest polaniem wodą i zawsze tylko tym zostanie.
Z punktu widzenia wierzącego chrzest jest czymś znacznie większym, niepowtarzalnym, a jego skutki nieodwracalne (nie człowiek jest ich inicjatorem i pozostają poza zasięgiem śmiertelnika).
Podsumowując: nic nie może wymazać chrztu (punkt widzenia wierzącego) albo nie ma czego wymazywac (punkt widzenia niewierzącego). Tak czy inaczej apostazja nic nie wymazuje.
Z punktu widzenia prawa kanonicznego KRK chrzest w KRK niezbywalnie włącza do społeczności KRK, podobnie jest w kościołach prawosławnych. Wg KRK katolik po apostazji (porzuceniu wiary chrześcijańskiej) nadal jest katolikiem - mateuszwroc ma racje.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 sierpień 22 2009 16:06   
Forum Moderator
Moderator

Czyli w takim razie po co ludzie się na nią decydują? Co to daje ludziom?
Dla swojej świadomości????

No bo dla KRK - będą do końca swoich dni ochrzczeni.

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 sierpień 23 2009 08:11   
Forum

Dla mnie Apostazja jest nie tylko zaparciem się Chrześcijaństwa jako takiego ale przedewszystkim jest zaparciem się samego Chrystusa. Jeżeli mnie ochrzczono jako dziecko, a Ewangelia Marka mówi tj. sam Chrystus, że ten kto chce być ochrzczony musi najpierw usłyszeć Ewangelię, a w konsekwencji tego uwierzyć jej w Boga, może być ochrzczony, i jeżeli sam Pan Jezus to mówi więc? ja jako już dorosły nie mogę zaakceptować tej dziecięcej formy chrztu! gdyż jest sprzeczna ze słowami założyciela kościoła tj. Chrystusa.

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 sierpień 23 2009 12:34   
Forum Moderator
Moderator

czyli wszyscy ci którym nie dane było usłyszeć ewangelii czy być ochrzczonym - idą do piekła....
cudo - to ja się wolę chyba zaprzeć tego o czym piszesz - bo na prawno nie jest to nauczanie Miłosiernego Jezusa!

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 sierpień 25 2009 22:25   
Forum

Aj ! Rolling Eyes widzę że nie zrozumiałaś, skoro tak do tego podchodzisz ! zobacz sobie moja droga list do Rzymian 2:1-29 (czyli cały rozdział) tak więc nie musisz się zapierać Chrystusa naszego Mistrza ! Laughing Out Loud wielu jest takich co mają i chrzest i bieżmowanie ale nie żyją jak Pan Bóg przykazał ! są też tacy jak np. Indianie z puszczy amazońskiej i oni nie mieli jak dotąd kontaktu z białym człowiekiem i nie słyszeli Ewangelii o Jezusie ale w swoim postępowaniu będą przyjęci do królestwa niebieskiego, bo mimo że nie znali dekalogu jednak żyli jakby go znali. Tak więc mniemasz być wierzącym ale nie postępujesz jak wierzący możesz zostać odrzucony przez Boga see ! ks. Objawienia 3:14-20. miłej lektóry droga Paraklet. może wtedy zrozumiesz moją wcześniejszą wypowiedź. Shalom Idea

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Stanley
 październik 14 2015 14:19   
Forum

A ja przeglądam sobie ten wątek i rzeczy, które pisałem wiele lat temu..... Boże, wybacz mi!
Bóg jest miłosierny, i mnie, niegdyś heretyka, bluźniercę i prześladowcę Swojego Kościoła, w łasce Swojej uzdrowił i przywiódł na łono tegoż Kościoła, do posłuszeństwa wiary. Dzięki Bożej łasce więc jestem tym kim jestem. I mam nadzieję, że Jego łaska nie okaże się we mnie daremna. Spotkałem go, jak Szaweł na drodze do Damaszku, i powróciłem do domu, jak pastor Scott Hahn.
Chwała Panu Jezusowi!

===

- Maranatha! Przyjdź Panie Jezu! - "Przyjdę niebawem, a moja zapłata jest ze mną"

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 październik 17 2015 13:27   
Forum

Drodzy Internauci !

to w zasadzie nie mój profil , nie mój krąg zainteresowań ale ...czegoś mi tutaj brak , czego ?

Wszystko to o czym piszecie [ niejednokrotnie błyskotliwie ] JEST OGRANICZONY JEDYNIE DO STOSUNKÓW JA- BÓG ,A IGNORUJE ODNIESIENIA MY - BÓG , dlaczego ?

Jak wielu słusznie zauważyło decyzje o chrzcie podjęto niezależnie od woli człowieka , podjęli za niego rodzice [ moim zdaniem słusznie ] i to jest zauważalne , dlaczego jednak decyzją o odstąpieniu od wiary obarcza się samego delikwenta ignorując determinanty społeczne ? skąd ta wybiórczość ?

Nie ma jednego modelu , jednej "koncepcji człowieka " to herezja , Ewangelia wprost różnicuje postawy ludzkie np.w przypowieści o siewcy , np. UZALEŻNIAJĄC INDYWIDUALNE DECYZJE LUDZKIE OD OTOCZENIA SPOŁECZNEGO ,i tak ziarenko które wpada między ciernie i osty zostało zagłuszone , nie wydało plonu , jaki stąd wniosek ?
INDYWIDUALNE WYBORY BYWAJĄ NIEKIEDY SŁABSZE OD TYCH SPOŁECZNYCH , czego tutaj można nie rozumieć ?

Czy dziecko z rozbitej rodziny , w którego domu rodzinnym króluje alkohol i wulgaryzmy podjęło decyzje o odejściu od Boga ? myślę ,że podjęła za niego ta decyzję wspólnota, niekiedy ,niekiedy nie zdając sobie z tego sprawy , to tak jak w przypadku chrztu ten sam schemat tyle ,ze odwrotny , jak to się mówi "odwrotna strona medalu "

Nie neguję istnienia wolnej woli człowieka ,ale staram się ją "wyliczyć " miareczkować jej siłę , niekiedy jest ona mikroskopijna , jest jedynie słabym echem zachowań społecznych ,niekiedy jedynie pojedyncze , wybitne jednostki jak greccy herosi mają tą silę aby się im przeciwstawić np. Eliasz , czy śp. ks. kard. Wyszyński , proszę zwrócić uwagę nawet na duchowieństwo, iluż to z pośród kapłanów daje sobie narzucać sposób widzenia świata przez zorganizowanych ateistów , co jest widoczne np. w k.k. w Niemczech .

Dlatego nie ujmując nikomu [ gdzież bym śmiał ] dobrej woli i zaangażowania , taki sposób rozumowania uważam za błąd metody , gruby błąd metody ,matematyka czy statystyka to też nauka , Biblia to potwierdza bo...posługuje się pojęciami mnogimi : lud, naród itp.
To widać np. przy "targowaniu się" człowieka z Bogiem przed zniszczeniem Sodomy .

To prawda ,ze człowiek przed Panem odpowiada indywidualnie , ale idzie do Niego we wspólnocie , i właśnie tego mi tutaj brak ...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 październik 19 2015 14:59   
Forum

Quote by: skierka

Drodzy Internauci !

to w zasadzie nie mój profil , nie mój krąg zainteresowań ale ...czegoś mi tutaj brak , czego ?

Wszystko to o czym piszecie [ niejednokrotnie błyskotliwie ] JEST OGRANICZONY JEDYNIE DO STOSUNKÓW JA- BÓG ,A IGNORUJE ODNIESIENIA MY - BÓG , dlaczego ?

Relacja JA-BÓG jest złożona. To znaczy najważniejsze jest kochać Boga i czuć się kochanym. Ale jeśli Bóg nie mówi, że to się wiąże z miłością bliźniego, to NIE JEST TEN BÓG.. A miłość objawia się nie tylko w słowach ale i w innym działaniu. A kto ma mało, od tego wymaga się mniej a kto ma dużo, przed tym stoją większe wymagania.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 październik 19 2015 15:54   
Forum

Oczywiście że tak , ale takie rozumowanie dotyczy Osób nielicznych ,takich które stać na samodzielne rozumowanie i dochodzenie do wniosków ,ma złą wiadomość takich które stać na własne zdanie .co to znaczy w tym przypadku własne zdanie ?
To jest zdanie oparte o rozumowanie oparte o WŁASNY ŚWIATOPOGLĄD , naukę Mistrza , Biblię encykliki papieskie itd.

Spora część rozważań ludzi odchodzących o wiary [ jeśli w ogóle cokolwiek rozważają ] POCHODZI Z ZEWNĄTRZ, ze świata , przeczytaj uważnie wypowiedzi Sz. Internautów ile z tego ma swoje źródło w Nauce Kościoła ?

"Paś baranki moje " aż trzy razy ,dlaczego czyżby św. Piotr był aż tak niepojętny ? A może tutaj chodzi o "Piotrze zaklinam cie na wszystkie świętości !" To znaczy ,że Stwórca wie,ze ludzie w ogromnej swej większości istoty "stadne " wymagające pasterzowania , przywództwa .

Jeśli z zewnątrz do ich świadomości wdzierają się obce myśli to czy nie jest to dowód na kiepska pracę pasterzy ?

Pastorał to kij pasterski...

którym w razie potrzeby pasterz odgoni złego wilka , czyż nie ?...a odgania czy pomnaża wątpliwości ? .Pasterz to nie ...orator , to nie filozof zajęty nie tyle utrzymaniem porządku w stadzie ale własnymi myślami.Takim ludziom nie powierza się [ no. nie powinno powierzać się ]stanowisk związanych z władzą .

Kościół domaga się od wiernych świadczenia Z MOCĄ o Chrystusie,a cóż to jest ta moc ? To zdolność integrowania tego co w człowieku podzielone [ Paul Tillich ] więc jaka mocą dysponuje wierny rozdarty niejasnościami ?

Na horyzoncie Islam , wiesz dlaczego oni są silni , DLACZEGO MAJA MOC , bo mają za mało wątpliwości ...pasuje !!!

W stosunku do nas oni są super mocarzami, wątpliwości w naszym przypadku nie oznaczają poszukiwań a jedynie błądzenie ..bez pasterzy.

Inteligentna jesteś wiec nie rozwijam.

===================

Zapis filmowy nie lamie, wiwatujące tłumy , papież a później powrót do przaśnej rzeczywistości z jakim Ci się to fragmentem Ewangelii kojarzy , czy nie z ziarnem rzuconym na podłoże skaliste ?

A cóż to oznacza ?wiara nasza pięknie wschodzi , wytryska emocjami ponad wszystko ,a później więdnie... BO NIE JEST UTRWALONA PRAKTYKĄ JEJ STOSOWANIA W DNIU POWSZEDNIM .

My nie mamy własnego prawa praw a oni mają ...czegóż tutaj można nie rozumieć ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 październik 19 2015 20:13   
Forum

P.S. Frown Zresztą ... z tego co wiem w szkole tzw. mahdystów rozpatruje się metody islamizacji Europy, my nie wiemy ...w jaki sposób dokonywać ewangelizacji NIE MAMY SKUTECZNEJ METODY ! nawet nie wiemy w jaki sposób przeciętny chrześcijanin ma poruszać się w świecie obcej mu kultury gospodarczej i medialnej początków XXI wieku ,

a muzułmanie ? ...muzułmanie uważają ,ze skoro ta kultura jest im obca ...to już po niej , pokaz mi tą silę przekonań u nas ...

Co ,ze fanatyzm ? pomiędzy fanatyzmem a żarliwą wiara jest dość cienka granica tak jak między tolerancja a kapitulanctwem. Jeśli jest to proces islamizacji jest procesem zracjonalizowanym i PRZEMYŚLANYM to nie jest to fanatyzm , taka jest definicja fanatyzmu.

Ilu to mamy profesorów ? ze wstydem przyznaję nie wiem ...
to jaki jest pożytek z tych wszystkich uczelni ? skoro obcy chcą Europe i Polskę islamizować , to prości ludzie ... a tutaj najliczniej czytanym artykułem na forum jest ...rezygnacja z wiary chrześcijańskiej , cóż to jest jeśli nie chrześcijański nihilizm ?

Jeszzeraz przypominam modlitwę : Mahometa, Panie chroń mnie przed wiedza nieprzydatną.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,32 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości