Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Czy można się "wtrącać"?
 |  Wersja do druku
Mirosław Miarczyński
 wrzesień 01 2004 20:18  (Czytany 2284 razy)  
Forum

Status: offline

Na tym forum przed chwilą a już parę razy na łamach tego i innych serwisów zobaczyłem tekst "nie jesteś... (tu nazwa wyznania), to się nie wtrącaj w sprawy .... (tu nazwa wyznania). Zastanawiam się, jaki sens mają takie wypowiedzi na forum ekumenicznym. Przecież, jeśli ja jako katolik zaczynam się na forum publicznym - nie tylko katolickim - wypowiadać na tematy związane ze swoim kościołem, to niejako "wystawiam się na strzał". Jeśli zaś chcę o swoich problemach pogadać tylko z katolikami, wybieram serwis katolicki, a nie obrażam się że jakiś nie-katolik komentuje zasady mojego kościoła. Ja jestem tutaj z pełną świadomością, że mogę się zetknąć z krytyką wielu dogmatów. Ale chcę poznać innych chrześcijan chociazby po to by skonfrontować swoje doświadczenie ze stereotypami jakie krążą o "innych wiarach". Dlatego krytykę czytam z ogromną ciekawością.

A jak jest z Wami (nie tylko z katolikami). Czy denerwuje Was krytyka Waszych kościołów. Jaką postawę uważacie za najbardziej anty-ekumeniczną?

Mirek

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 01 2004 20:51   
Forum

Jeżeli chodzi o mnie,to co innego denerwuje. Wprost nienawidzę, gdy niekatolik twierdzi, ze się mijam z katolicyzmem. To doprowadza mnie do szału. To tak samo jakby Chińczyk uczył Anglika poprawnego akcentu angielskiego. Bardzo proszę, aby mi nie pisać, że coś co twierdzę, jest niekatolickie, jezeli się nie jest katolikiem. Protestant niech mnie nie uczy katolicyzmu!

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Mati
 wrzesień 01 2004 21:21   

Quote by mateuszwroc: Jeżeli chodzi o mnie,to co innego denerwuje. Wprost nienawidzę, gdy niekatolik twierdzi, ze się mijam z katolicyzmem. To doprowadza mnie do szału. To tak samo jakby Chińczyk uczył Anglika poprawnego akcentu angielskiego. Bardzo proszę, aby mi nie pisać, że coś co twierdzę, jest niekatolickie, jezeli się nie jest katolikiem. Protestant niech mnie nie uczy katolicyzmu!

No i nie wytrzymam się odezwę

1. W wielu sprawach twój punkt widzenia jest hm... jakby Ci tu... nagranicy ortodoksyjnego katolicyzmu.
2. Swoje poglądy (bywa, że błędne) przedstawiasz nieomal jako poglądy ogłoszone ex-catedra przez papieża.
3. Nie przyjmujesz do wiadomości, że ktoś może mieć inne zdanie niż Ty, choć ten ktoś popiera to znacznie poważniejszymi źródłami niż książka do historii

Ergo - aż się prosisz, żeby traktować Cię jak sztubaka i ciągle pouczać. Jeśli tego nie chcesz, zastanów się co jest takiego w Tobie, że budzisz aż tak dużą chęć pouczania. Może troszeczkę więcej pokory zamiast butnych odpowiedzi i to niekiedy w stosunku do osób przy których akurat Twoja wiedza maleńka jest. Na tym forum jest trochę osób o poglądach tak samo a może nawet bardziej radyklanych niż Twoje, a nie budzą oni aż takich kontrowersji.

A co do pouczania przez protestantów. Przykro mi to mówić, ale w Polsce tak się akurat składa że przeciętny protestant lepiej zna katolicką doktrynę niż przeciętny katolik. Nie wnikam tu w powody, ale tak właśnie jest. A Ty niestety w wielu przypadkach nie jesteś wyjątkiem - szczególnie gdy z niezachwianą pewnością wypowiadasz się na tematy, które do dziś są podstawą dyskusji o wiele mądrzejszych od Ciebie (i ode mnie też). Przypominasz mi ... swieżo nawróconych protestantów, dla których też wszystko jest takie jasne, proste, oczywiste a Kościół Katolicki jest Babilonem Wielkim. Zastanów się, kogo budują Twoje słowa i stwierdzenia i ilu z tych protestantów na których tak pokrzykujesz zmuszasz do myślenia, a ilu tylko utwierdzasz w przekonaniu o tym, że z nami katolikami nie warto nawet rozmawiać.

Przepraszam moderatorów za ostre słowa, ale nie mogę zdzierżyć jak ktoś w taki sposób podtrzymuje najgorsze tradycje nietolerancji religijnej.

Mati

===

Cytat 
Gość forum: pavle
 wrzesień 01 2004 21:24   

Quote by mateuszwroc: Jeżeli chodzi o mnie,to co innego denerwuje. Wprost nienawidzę, gdy niekatolik twierdzi, ze się mijam z katolicyzmem. To doprowadza mnie do szału. To tak samo jakby Chińczyk uczył Anglika poprawnego akcentu angielskiego. Bardzo proszę, aby mi nie pisać, że coś co twierdzę, jest niekatolickie, jezeli się nie jest katolikiem. Protestant niech mnie nie uczy katolicyzmu!

Jakis Protestant zarzucal ze mija sie Pan z katolicyzmem z braku odpowiednich predyspozycji intelektualnych?

===

Cytat 
Joel
 wrzesień 01 2004 22:29   
Forum

Mateusszu,
ja nigdzie nie twierdzilem,ze mijasz sie z katolicyzmem, to stwierdzil red Darek Bruncz na ekumenizm.pl (:-).Ja stwierdzam,ze mijasz sie z nauka Biblii,ktora powinna byc centrum i podstawa wszelkiego nauczania.a tymczasem ty wciskasz jakies niezdrowe nauki,niech bedzie ,ze katolickie-mnie juz nie jest w stanie chyba w zaden sposob zadziwic ten kosciol..
A tak w ogole bylem katolikiem..wg twej nomenklatury nadal nim jestem...(:-)

aha, nie denerwuj sie tak bardzo, bo ci serce siadzie..aszkoda, bo mlody jestes.a czysca i tak nie ma.(:-)

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 wrzesień 01 2004 23:41   
Forum Admin
Admin

Quote by mateuszwroc: Jeżeli chodzi o mnie,to co innego denerwuje. Wprost nienawidzę, gdy niekatolik twierdzi, ze się mijam z katolicyzmem. To doprowadza mnie do szału.

Czyli trzeba być katolikiem aby wypowiadać się o katolicyźmie?

Czyli o katolicyźmie nie może się wypowiadać nie-katolik?

Czyli na temat zagadnienia NN może się wypowidać tylko osoba aktualnie (tzn w danej chwili), aktywnie i osobiście zaangażowana w owe zagadnienie?

Ekstrapolując Twój tok rozumowania:
1. Nie powinieneś się wypowiadać na temat prostytucji, boś się zapewne nie prostytuował i nie prostytuujesz.
2. Nie powinieneś się wypowiadać o homoseksualiźmie, boś zapewne nie gej.
3. O seksie zapewne też nie, bo jako prawowiernemu, nieżonatemu katolikowi temat jest Ci zupełnie obcy.
4. itp itd

I tak dalej, i tak dalej, sprowadzać można Twoją postawę intelektualną do czystego absurdu.

Dogmatyka katolicka jest (a przynajmniej aspiruje do bycia) sformalizowanym systemem aksjomatycznym. Aby ją poznać i analizować nie potrzeba bynajmniej wierzyć w prawdziwość twierdzeń w niej występujących. Wystarczy przyjąć tylko wstępne założenie iż niektóre tweierdzenia są prawdziwe, by analizować je oraz związki między nimi występujące. Wystarczy tylko wiedza i rozum. Tylko i aż.

pozdrawiam
GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 02 2004 13:51   
Forum

Pani Joanno! Mi chodzi tylko o to, aby protestant nie twierdził, że moje wypowiedzi są niekatolickie. Chodzi mi o to, że innowierca poucza mnie o mojej wierze. Przecież to absurd. A co się tyczy wypowiedzi ex cathedra, to Joel tak mówił nt. prymatu papieża. Interpretował Biblię jak chce i kazał mi w to wierzyć.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Joel
 wrzesień 02 2004 13:57   
Forum

jeszcze raz powtarzam,ze to ni ejest tylko i wylacznie moja interpetacja,ale wiekszosci kosciolow.wliczjac prawoslawny......ale czy to ma sens,ze ja to napisze?i tak to do ciebie nie dotrze.mimo to pozdrawiam.Joel

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 wrzesień 02 2004 13:57   
Forum Admin
Admin

Quote by mateuszwroc: Pani Joanno!

Hm... co prawda mąż i żona są jednym ciałem, ale nie do tego stopnia Mój mąż pisuje na ogół w swoim własnym imieniu

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Jer
 wrzesień 02 2004 15:35   
Forum

"Chodzi mi o to, że innowierca poucza mnie o mojej wierze. Przecież to absurd."
Ech, ten przechrzta Saul z Tarsu... Jak on śmiał pouczać Żydów na temat ich religii? Co gorsza, jeszcze coś Ateńczykom gadał o ich pogańskich świątyniach...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 03 2004 14:20   
Forum

Do Państwa Gacki. Bardzo przepraszam za tę pomyłkę. W końcu nazwiska i stanowiska na forum macie te same. Liczę, że się nie pogniewacie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,09 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty