Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Ewolucja
 |  Wersja do druku
Thomas Z
 październik 13 2006 12:16   
Forum

Status: offline

Zobaczcie to
Teoria Inteligentnego Spadania :p
LINK

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 październik 13 2006 23:03   
Forum

Cały problem jest w tym, żeby jakoś do tych teorii upchnąć konkretnego Boga. Bo nie może być to sobie jakiś Bóg, ale musi być to nasz Bóg (dobry, wszechmocny, nieskończona miłość etc.). Bo przecież sam się nie objawi, ktoś musi tłumaczyć o co chodzi wszechmocnemu kreatorowi

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 listopad 16 2006 10:34   
Forum

Jeszcze kilka ciekawych artow zwiazanych z tematem:
* Fałsze kreacjonizmu
* Darwin nie taki straszny

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
kobieta
 listopad 16 2006 10:50   
Forum

Jak sądzisz, kim jesteś?

http://wiadomosci.onet.pl/1371204,242,1,kioskart.html?drukuj=1

Ewolucja kontra kreacja:

http://www.nczas.com/?a=show_article&id=3402

===

Profil   Email 
 Cytat 
Belle Star
 listopad 16 2006 11:42   
Forum

Gdyby było tak jak twierdzi kreacjonizm, byłoby fajnie. Milej żyć wiedząc że nasza praprapra...babcia była kobietą a nie małpiszonem siedzącym na jakimś drzewie. Cóż, dokładnie nie wiemy jak było, wiemy jednak że nie zawsze byliśmy tacy sami, że powiększał się nam mózg, przestaliśmy chodzić na czworaka na co są oczywiste dowody.

Najbardziej jednak śmieszą mnie argumenty niektórych kreacjonistów. Parę z nich przedstawiał niedawno nasz eurodeputowany. Myślałam że mi uszy zwiędną i się pod ziemię zapadnę. Potwór z Loch Ness i smok wawelski dowodem na współistnienie ludzi i dinozaurów

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 listopad 16 2006 12:14   
Forum

Quote by Belle Star: Gdyby było tak jak twierdzi kreacjonizm, byłoby fajnie. Milej żyć wiedząc że nasza praprapra...babcia była kobietą a nie małpiszonem siedzącym na jakimś drzewie.

Jesli juz to malpoludem... - czesty skrot myslowy w postaci "czlowiek pochodzi od malpy" zamiast "czlowiek i malpa mialy wspolnego przodka"...

Quote by Belle Star:Cóż, dokładnie nie wiemy jak było, wiemy jednak że nie zawsze byliśmy tacy sami, że powiększał się nam mózg, przestaliśmy chodzić na czworaka na co są oczywiste dowody.

Niestety, niektorym wierzacym (tzw. zwolennikom kracjonizmu) szczegolnie trudno jest wowczas pogodzic się ze sformulowaniem ze "Bog stworzyl czlowieka na podobienstwo swoje"... Dla niektorych, wynikaloby z tego wowczas, ze ich Bog bardziej przypomina malpoluda z przed XXXXXX lat niz wspolczesnego czlowieka...

===

Cytat 
Gocek
 listopad 16 2006 18:21   
Forum

Teoria ewolucji jest jak wspaniałe zwycięstwo generała w bitwie, w której przeciwnik miał wielokrotną przewagę. Kreacjonizm natomiast jest też zwycięstwem ("Pyrrusowym")- jednakże odkupionym wielkimi stratami własnymi, gdzie przeważającą siłę miał ten sam generał.
Pierwszy przypadek umożliwia dalsze prowadzenie działań. Drugi - wyklucza kontynuację działania - pozostaje już tylko obrona i to marna.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Magda
 listopad 19 2006 18:39   
Forum

Witam!
Mam pytanie,może troszke nie na temat.Chodzi mi o scharakteryzowanie etyki biblijnej na podstawie Dekalogu,Ośmiu Błogosławieństw oraz Hymnu o miłości św.Pawła.Zupełnie nie wiem jak sobie z tym poradzić,a mam napisać wypracowanie na taki właśnie temat.
POMÓŻCIE!

===

Profil   Email 
 Cytat 
karolina
 listopad 19 2006 23:23   
Forum

czesc,
bardzo mnie interesuje temat ewolucji szczególnie od czasu kiedy przestałam w nią wierzyć, bo moim zdaniem podobnie jak to że świat stworzyl Bóg wymaga wiary, tak też wiary wymaga przyjęcie teorii ewolucji. tak się sklada ze na studiach przez 3 lata bezrefleksyjnie i radośnie przyjmowalam to co bylo o ewolucji mówione nie mając pojęcia w jakiej to stoi sprzeczności z Bożymi zasadami.Wszystko byloby dobrze gdyby ktoś zasugerowal ze jest to alternatywa. Niestety środowsiko naukowe przyjmuje teorię ewolucji za dogmat i stosownie traktuje "heretyków". Przyznawanie się do kreacjonizmu jest uważane za dziwactwo, tymczasem w Stanach w wielu szkołach jest nauczane.Jestem za tym zeby u nas też to wprowadzić.Zdecydowanie poszerzyłoby nasze horyzonty.

===

"Smutek mój odmieniles w taniec, moje łzy odmieniles w śmiech"

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 listopad 20 2006 14:39   
Forum

Quote by kalla:tymczasem w Stanach w wielu szkołach jest nauczane.Jestem za tym zeby u nas też to wprowadzić.Zdecydowanie poszerzyłoby nasze horyzonty.

Jest w koncu "Religia" - co stoi na przeszkodzie by nauczac to na tym wlasnie przedmiocie? Sa tez katolickie szkoly - tam tez mozna tego nauczac... i "poszerzac" ucznom wiernym pewnym kosciolom horyznonty...

===

Cytat 
Gocek
 listopad 20 2006 18:22   
Forum

KALLA

czesc,
bardzo mnie interesuje temat ewolucji szczególnie od czasu kiedy przestałam w nią wierzyć, bo moim zdaniem podobnie jak to że świat stworzyl Bóg wymaga wiary, tak też wiary wymaga przyjęcie teorii ewolucji.

Jeżeli się nie posiada żadnej wiedzy - to pozostaje wiara.
tak się sklada ze na studiach przez 3 lata bezrefleksyjnie i radośnie przyjmowalam to co bylo o ewolucji mówione nie mając pojęcia w jakiej to stoi sprzeczności z Bożymi zasadami.

Z Bożymi zasadami stoi wszystko w sprzeczności. Bo sam Bóg jest sprzecznością.
Wszystko byloby dobrze gdyby ktoś zasugerowal ze jest to alternatywa. Niestety środowsiko naukowe przyjmuje teorię ewolucji za dogmat i stosownie traktuje "heretyków".

Teoria ewolucji jest teorią naukową, która opiera się wyłącznie na metodologii naukowej i doświadczeniach. Niestety nikt nie sformułował Teorii alternatywnej. A uwierz mi, że wielu ludzi chciałoby być sławnych dzięki takiemu przedsięwzięciu.
Przyznawanie się do kreacjonizmu jest uważane za dziwactwo, tymczasem w Stanach w wielu szkołach jest nauczane.

Fanatyzm to po prostu coś okropnego. Powiedz mi w jaki sposób Kretyzjonizm (kreacjonizm), może być teorią naukową, skoro "kreator" jest pozanaukowy? Przecież Kreacjonizm polega na wciskaniu na siłę odpowiedniego dla siebie kreatora (Boga, w którego się wierzy). JAK TAKIE COŚ MOŻE BYĆ NAZYWANE TEORIĄ NAUKOWĄ?. Należy to do sfery mitów, podpierających się i udających naukę. A jeżeli chodzi o USA - podziękuj fundamentalistom protestanckim - za oświecenie. Zresztą ich kompromitacja w Sądzie Najwyższym stanowi o ich absurdzie - a także głupocie i naiwności ludzi.
Teoria ewolucji wyjaśnia wiele, teoria kreacjonistyczna nic nie wyjaśnia - stanowi fundamentalistyczny krzyk w obronie wiary. Bo skoro życie nie powstało dzięki "kreatorowi", to może i samego kreatora nie ma?
Jestem za tym zeby u nas też to wprowadzić.Zdecydowanie poszerzyłoby nasze horyzonty.

Możesz powiedzieć mi co studiowałaś? Bo jesteś empirycznym dowodem na to, że horyzonty trzeba poszerzyć.

===

Profil   Email 
 Cytat 
konfolut
 listopad 20 2006 20:48   
Forum

Pewien Pan napisał, że w ewolucję się wierzy albo nie. To mnie rozśmieszyło. Ewolucja jest i nie ma mowy o wierzeniu w nią czy nie. Nie trzeba zgłębiać wiedzy na temat naszej drogi od bakterii. Wystarczy przeszyć palec z nogi do ręki, który po paru miesiącach wyewoluje w palec wyglądający jak u ręki, tylko po to, aby nam ułatwić życie. Ewolucja łopatonoga- taka jakby kijanka, która w ciągu kilku miesięcy zamienia się w żabę z nogami, czy choćby ewolucja kraba albo ważki. Nie trzbea czekać milionów lat, aby widzieć stutki ewolucji, bo ewolucja jest namacalna. Czy choćby ewolucja naskórka, włosów. WSZYSTKO TO JEST EWOLUCJA. To jest cud dany od Boga i nie widzę powodu, dla którego Kościół miałby się kryć i czuć zmieszany, bo wszystko da się wytłumaczyć...

===

Cytat 
Gocek
 listopad 20 2006 21:48   
Forum

To jest cud dany od Boga i nie widzę powodu, dla którego Kościół miałby się kryć i czuć zmieszany, bo wszystko da się wytłumaczyć...

Wiesz co? Może lepiej po prostu napisać, że bez Boga nie byłoby nic możliwe. Może lepiej napisać, że bez Boga nie nie jesteś w stanie sobie wytłumaczyć i zrozumieć czegokolwiek!. Może lepiej napisz, że bez Boga nie byłoby możliwe uszyć swetra, czy napić się wody, gdyż bez Boga nic nie byłoby możliwe nawet Twój fanatyzm.
Po co bawisz się we wciskanie Boga do teorii ewolucji?
Po prostu powiedz, że bez Boga nie byłoby świata. Świat istnieje, bo Bóg tak chciał - ten argument jest tyle samo warty, co wszelkie kreacjonizmy - na co te pozory naukowości i logiki? Świat to Bóg - napisz, że nawet wątpimy dzięki woli Bożej. Napisz, że teoria ewolucji została odkryta dzięki woli bożej - może w III, czy IV testamencie Bóg nam to wyjawi
To jest po prostu śmieszne i fanatyczne. Oczywiście i tak wszystko dzięki Bogu.

Tylko proszę - nie uważaj swoich wywodów za naukowe, gdyż tego typu paplanina z nauką nie ma nic wspólnego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 listopad 21 2006 00:23   
Forum

Hannes Olof Gösta Alfven
fizyk i astrofizyk: 1970 nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

"Istnieje stale rosnąca liczba zaobserwowanych faktów, które trudno pogodzić z hipotezą Wielkiego Wybuchu. Establishment Wielkiego Wybuchu bardzo rzadko o nich wspomina, a kiedy nie-wierzący próbują przyciągnąć do nich uwagę potężny establishment odmawia przedyskutowania ich w uczciwy sposób..."

Hannes Alfven, "Cosmology: Myth or Science?" w Journal of Astrophysics and Astronomy 5 (1970), str. 1203

------------------------------------------------

Christian Boehmer Anfinsen
biochemik: 1972 nagroda Nobla w dziedzinie chemii
"Myślę, że tylko idiota może być ateistą. Musimy przyznać, iż istnieje pewna niepojęta moc czy siła posiadająca nieograniczoną zdolność przewidywania i wiedzę, która, po pierwsze, sprawiła, iż cały wszechświat zaistniał."

Henry Margenau & Ray Abraham Varghese, eds., "Cosmos, Bios, Theos: Scientists Reflect on Science, God and the Origin of the Universe, Life and Homo Sapiens" (LaSalle, IL, USA: Open Court, 1992), str. 139
-------------------------------------------------------------------
Werner Arber
genetyk i mikrobiolog: 1978 nagroda Nobla w dziedzinie medycyny
"Chociaż jestem biologiem, muszę przyznać, iż nie rozumiem w jaki sposób powstało życie... Uważam, iż życie zaczyna się dopiero na poziomie funkcjonalnej komórki. Najbardziej prymitywna komórka może wymagać przynajmniej kilkuset różnych specyficznych makromolekuł biologicznych. W jaki sposób takie już dosyć złożone struktury mogły się połączyć pozostaje dla mnie tajemnicą. Możliwość istnienia Stwórcy, Boga, stanowi dla mnie satysfakcjonujące rozwiązanie tego problemu."

Henry Margenau & Ray Abraham Varghese, eds., "Cosmos, Bios, Theos: Scientists Reflect on Science, God and the Origin of the Universe, Life and Homo Sapiens" (LaSalle, IL, USA: Open Court, 1992), str. 142
---------------------------------------------------------------
Albert Einstein
fizyk, jeden z najwybitniejszych uczonych w historii nauki: 1921 nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

"Jesteśmy w sytuacji małego dziecka wchodzącego do olbrzymiej biblioteki wypełnionej książkami w wielu językach. Dziecko wie, iż ktoś musiał napisać te książki. Ale nie wie jak. Nie rozumie ono języków, w których książki te zostały napisane. Dziecko niewyraźnie dostrzega tajemniczy porządek w układzie ksiąg, ale nie wie co to jest. Taki, wydaje mi się, jest stosunek nawet najbardziej inteligentnej istoty ludzkiej do Boga."

Max Jammer "Einstein and Religion", Princeton University Press (1999), str. 48

"Moja religia polega na pokornym podziwie tego nieograniczonego wyższego ducha, który objawia się w drobnych szczegółach jakie jesteśmy w stanie dostrzec naszymi wątłymi i słabymi umysłami. To głęboko emocjonalne przekonanie o obecności wyższej rozumnej mocy, która jest objawiona w niepojętym wszechświecie, kształtuje moje wyobrażenie Boga."

Alice Calaprice "The Quotable Einstein" (Princeton University Press: Princeton, New Jersey, 1996)

"Im bardziej zgłębiam naukę, tym bardziej wierzę w Boga." często przytaczana wypowiedź Einsteina
-----------------------------------------------------------------------
Stephen William Hawking
astrofizyk teoretyczny i kosmolog, jeden z najznakomitszych współcześnie żyjących uczonych zwany Einsteinem naszych czasów

"Przeciwności, które musiałyby zostać pokonane, aby wszechświat taki jak nasz mógł wyłonić się z czegoś takiego jak Wielki Wybuch są niesamowicie olbrzymie. Uważam, że kiedykolwiek zaczynamy omawiać początki wszechświata dochodzimy do czysto religijnych wniosków."

Kitty Ferguson, "Stephen Hawking: Quest for a Theory of Everything" (1991), str. 93
--------------------------------------------------------------------

Robert Andrews Millikan
fizyk: 1923 nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

"Żałosną rzeczą jest to, iż mamy naukowców, którzy usiłują udowodnić ewolucję, której żaden naukowiec nigdy nie będzie w stanie udowodnić."

"Nashville Banner" z 7 sierpnia 1925
---------------------------------------------------------------------

Jeden z najbardziej znanych brytyjskich ateistów, 81-letni prof. Antony Flew - doszedł do wniosku, że Bóg istnieje. Jego zdaniem badania naukowe skłaniają go do przyjęcia teorii, że świat został stworzony przez pewien rodzaj inteligencji.
Teistyczna wypowiedź zaalarmowała innych ateistów, którzy niezwykle mocno zaatakowali sędziwego uczonego. - Tylko filozof może być tak głupi. Fakty są takie, że nie ma naukowych dowodów na istnienie Boga - grzmi Lewis Wolpert, profesor biologii w londyńskim University College.

Profesor Flew odnosi się do tych opinii z lekceważeniem. - Całe życie droga mi była filozofia Platona i Sokratesa. I teraz też ważniejsza jest dla mnie prawda, niż przyjaciele czy ludzkie opinie - podsumował.

===

Profil   Email 
 Cytat 
karolina
 listopad 21 2006 00:30   
Forum

czesc,
bardzo sie ciesze ze moja skromna notka wywołała tyle kontrowersji i twórczego zamętu zwłaszcza ze strony obrońców teorii ewolucji .Mam takie pytanie na początek, jak sądzicie czy człowiek który uwierzył i zaufał Bogu(to jest co innego niż w niego wierzy) powinien z nim się zadawać tylko w niedzielę i święta i ewentualnie śluby, pogrzeby??? kto jest bardziej wiarygodny niedzielny katolik czy ktoś kto uważa, że Bóg jeżeli jest to albo ma rację we wszystkim albo jej nie ma wcale?(to nie jest argument przecciw katolikom wogóle)
Domyślam się że ciężko jest zrozumieć to jak wspólczesny, nowoczesny człowiek może kierować się w swoim życiu biblijnymi zasadami, albo niedorzecznie upierać się, że świat stworzył Bóg - pełen majestatu i wszechmocny w dodatku
Nie dziadek z brodą grający na harfie zaznaczam
Ale wracajmy do ewolucji.
Teoria ewolucji jak każda inna opiera się na pewnych założeniach. Nie jest to wbrew pozorom dzieło darwina.Wszystkie teorie w antropologii i socjologii nawet ekonomii politycznej np. Marks z początków XiX w. i jescze dalej trochę są w swoich założeniach ewolucjonistyczne. Same założenia jak w każdej innej teorii nie są naukowe - w tym sensie że nie mamy narzędzi poznania pozwalających je obalić - stanowią zbiór przekonań o naturze rzeczywistości i ktoś może przyjąc taką perspektywę albo inną. Nie chcę się rozwodzić dalej nad metodologią. Chodzi mi o to, że wszystkie wizje świata są uprawnione.Wymóg naukowości pojawia się dopiero wtedy kiedy prowadzimy badania. Jeżeli ktoś założy sobie że życie na ziemi powstało w wyniku desantu kosmitów(sekta raelian) i będzie się doszukiwał za pomocą naukowej metody potwierdzenia tych założeń to proszę bardzo...
Badania oparte na kreacjonistycznej wizji początków świata mogą być tak samo rzetelne i wiarygodne jak te oparte na ewolucjonizmie.
Problemem jest to że każdy widzi przez swoje założenia to co chce widzieć. Czekam na wasze opinie

===

Profil   Email 
 Cytat 
karolina
 listopad 21 2006 00:41   
Forum

jeszcze mi się przypomnialo , ewolucja nie jest darem Boga, owszem na świecie istnieje zmiana, rozwój -ale to nie to samo co ewolucja.Ewolucja niesie za sobą pewne przesłanie: nie wiadomo po co jesteś czlowieku, przez przypadek z jakiejś małpy powstałeś -nie odpowiadasz za swoje czyny bo jesteś zdeterminowany przez ewolucję - bilogię - fizjologię.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 listopad 21 2006 12:49   
Forum

Quote by kalla:Mam takie pytanie na początek, jak sądzicie czy człowiek który uwierzył i zaufał Bogu(to jest co innego niż w niego wierzy) powinien z nim się zadawać tylko w niedzielę i święta i ewentualnie śluby, pogrzeby???

Ale ktoremu Bogu?

kto jest bardziej wiarygodny niedzielny katolik czy ktoś kto uważa, że Bóg jeżeli jest to albo ma rację we wszystkim albo jej nie ma wcale?(to nie jest argument przecciw katolikom wogóle)

Zalezy jaki/ktory Bog...

Domyślam się że ciężko jest zrozumieć to jak wspólczesny, nowoczesny człowiek może kierować się w swoim życiu biblijnymi zasadami, albo niedorzecznie upierać się, że świat stworzył Bóg - pełen majestatu i wszechmocny w dodatku
Nie dziadek z brodą grający na harfie zaznaczam

ale taki, ktory czlowieka ulepil z blota? A ciezko jest zrozumiec, ze jak sie chce rzeczywiscie dotrzec do Boga to czlowiek powinien predzej szukac tegoż Boga wokol siebie niz kierowac sie jakimis basnimi dla pasterzy z przed ok. 2000 lat?

Ale wracajmy do ewolucji.
Teoria ewolucji jak każda inna opiera się na pewnych założeniach. Nie jest to wbrew pozorom dzieło darwina.

Darwin stworzyl podwaliny, wskazal pewien kierunek... Od tego czasu teoria ewolucji byla uzupelniana i korygowana, bo nauka w przeciwienstwie do slepej wiary niektorych religii, nie opiera sie na dogmatach.

Quote by kalla:Nie odpowiadasz za swoje czyny bo jesteś zdeterminowany przez ewolucję - bilogię - fizjologię.

A co ma piernik do wiatraka? Odpowiadam za swoje czyny bo jestem chocby jednostka spoleczna...a tzw. u ciebie "ewolucja - bilogia - fizjologia", czyli po prostu Natura, jak najbardziej ksztaltuje odpowiedzialnosc za swoje czyny... gdyz wszystko jest ze soba polaczone i od siebie mniej lub bardziej zalezne... o tych zas, co nie ksztaltowala, uczysz sie dzis m.in. z wykopalisk.

===

Cytat 
Reguly
 listopad 21 2006 13:08   
Forum

Quote by kobieta: Ciach propagande...

Art z tego serwisu: Wraz z poziomem wykształcenia rośnie poparcie dla ewolucji, zaś maleje dla kreacji

===

Cytat 
kobieta
 listopad 21 2006 14:45   
Forum

I co z tego ?

Poza tym im dłużej chadza się do państwowych szkół, mających jednakowy progaram nauczania, tym szybciej zatraca się zdolność do samodzielnego myślenia.
W szkołach, wszelkiego typu, w tym i wyższych, samodzielne myślenie nie jest mile widziane - sama coś o tym wiem.
Chodzi o to, aby bezkrytycznie nauczyć się materiału na pamięć i zdać egzamin - a nie dyskutować i weryfikować przekazywaną przez nauczycieli, czy wykładowców wiedzę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Obcy
 listopad 21 2006 16:19   
Forum

Quote by kalla:Ewolucja niesie za sobą pewne przesłanie

Nie niesie. To Ty jej takie przesłąnie nadajesz.

Quote by kalla:Badania oparte na kreacjonistycznej wizji początków świata mogą być tak samo rzetelne i wiarygodne jak te oparte na ewolucjonizmie.

Mogą. W większości przypadków nie są, gdyż stawiają sobie za cel udowodnienie przyjętej a priori tezy wynikającej tylko i wyłącznie z przekonań religijnych.

Quote by kobieta:im dłużej chadza się do państwowych szkół (...) tym szybciej zatraca się zdolność do samodzielnego myślenia.

Gdyby tak było, odsetek wierzących w teorie kreacjonistyczne wzrastałby wraz z poziomem wykształcenia.

Czemu mają służyć przytaczane przez Ciebie cytaty?

===

Sztuczna inteligencja nia ma szans z naturalną głupotą

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 listopad 21 2006 16:33   
Forum

"Czemu mają służyć przytaczane przez Ciebie cytaty?"

No, czemu?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Obcy
 listopad 21 2006 17:10   
Forum

Nietzschemu?

===

Sztuczna inteligencja nia ma szans z naturalną głupotą

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 listopad 21 2006 19:39   
Forum

KOBIETA

"Istnieje stale rosnąca liczba zaobserwowanych faktów, które trudno pogodzić z hipotezą Wielkiego Wybuchu. Establishment Wielkiego Wybuchu bardzo rzadko o nich wspomina, a kiedy nie-wierzący próbują przyciągnąć do nich uwagę potężny establishment odmawia przedyskutowania ich w uczciwy sposób..."
Hannes Alfven, "Cosmology: Myth or Science?" w Journal of Astrophysics and Astronomy 5 (1970), str. 1203

Ale oczywiście nie są one naukowe!. GDYŻ TERAZ NIE ŻYJEMY W CZASACH, W KTÓRYCH ZABRONIONA JEST WOLNOŚĆ SŁOWA. Proszę słynny fizyku - postaw hipotezę, stwórz teorię, dokonaj weryfikacji i doświadczenia - spróbuj ją obalić (sfalsyfikować). Wtedy możesz powiedzieć o alternatywie dla teorii ewolucji.
Christian Boehmer Anfinsen
biochemik: 1972 nagroda Nobla w dziedzinie chemii
"Myślę, że tylko idiota może być ateistą(...).
Henry Margenau & Ray Abraham Varghese, eds., "Cosmos, Bios, Theos: Scientists Reflect on Science, God and the Origin of the Universe, Life and Homo Sapiens" (LaSalle, IL, USA: Open Court, 1992), str. 139

Temu IDIOCIE już podziękujemy
Werner Arber
genetyk i mikrobiolog: 1978 nagroda Nobla w dziedzinie medycyny
"Chociaż jestem biologiem, muszę przyznać, iż nie rozumiem w jaki sposób powstało życie...

Nic nowego nie odkrył - TEORIA EWOLUCJI TEŻ NIE MÓWI W JAKI SPOSÓB I DLACZEGO POWSTAŁO ŻYCIE, lecz mówi, że powstało i ewoluowało.
Możliwość istnienia Stwórcy, Boga, stanowi dla mnie satysfakcjonujące rozwiązanie tego problemu.

No proszę - jakie to proste. Teraz niech sprecyzuje jakiego Boga, stwórcy - bo to dużo kandydatów, na to stanowisko
Albert Einstein
fizyk, jeden z najwybitniejszych uczonych w historii nauki: 1921 nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

"Jesteśmy w sytuacji małego dziecka wchodzącego do olbrzymiej biblioteki wypełnionej książkami w wielu językach. Dziecko wie, iż ktoś musiał napisać te książki. Ale nie wie jak. Nie rozumie ono języków, w których książki te zostały napisane. Dziecko niewyraźnie dostrzega tajemniczy porządek w układzie ksiąg, ale nie wie co to jest. Taki, wydaje mi się, jest stosunek nawet najbardziej inteligentnej istoty ludzkiej do Boga."
Max Jammer "Einstein and Religion", Princeton University Press (1999), str. 48

"Im bardziej zgłębiam naukę, tym bardziej wierzę w Boga." często przytaczana wypowiedź Einsteina

Paradoksalnie ateiści mają cytaty Einsteina radykalnie odmienne od tych tu przytoczonych. Czasem mam wrażenie, że Einstein robił sobie z tego niezłe jaja.
Słynny Anthony Flew
Jego zdaniem badania naukowe skłaniają go do przyjęcia teorii, że świat został stworzony przez pewien rodzaj inteligencji

Powiem jedno - też mi odkrycie. A na dodatek tak precyzyjne i z możliwością weryfikacji. Pewien rodzaj inteligencji - faktycznie wyjaśnia wszystko
Profesor Flew odnosi się do tych opinii z lekceważeniem. - Całe życie droga mi była filozofia Platona i Sokratesa. I teraz też ważniejsza jest dla mnie prawda, niż przyjaciele czy ludzkie opinie - podsumował.

Też sobie wybrał PLATON - przecież to ojciec Chrześcijaństwa, a Sokrates skazany na śmierć za ateizm (patrz. Obrona Sokratesa), miał swoich bogów, o których mówi też w dziele Platona.
KALLA
Teoria ewolucji jak każda inna opiera się na pewnych założeniach. Nie jest to wbrew pozorom dzieło darwina.Wszystkie teorie w antropologii i socjologii nawet ekonomii politycznej np. Marks z początków XiX w. i jescze dalej trochę są w swoich założeniach ewolucjonistyczne. Same założenia jak w każdej innej teorii nie są naukowe - w tym sensie że nie mamy narzędzi poznania pozwalających je obalić - stanowią zbiór przekonań o naturze rzeczywistości i ktoś może przyjąc taką perspektywę albo inną. Nie chcę się rozwodzić dalej nad metodologią. Chodzi mi o to, że wszystkie wizje świata są uprawnione.Wymóg naukowości pojawia się dopiero wtedy kiedy prowadzimy badania.

Jak bym słyszał dywagacje Matejanki - to chyba ta sama pralnia .
Badania oparte na kreacjonistycznej wizji początków świata mogą być tak samo rzetelne i wiarygodne jak te oparte na ewolucjonizmie.

Nigdy nie będą rzetelne! NAUKA TO WĄTPIENIE, SCEPTYCYZM, PRZYCZYNA-SKUTEK, POWÓD, KONSEKWENCJA, LOGIKA, SPÓJNOŚĆ, DOŚWIADCZENIE, OBIEKTYWIZM, a nie prawda zależna od religii i wyimaginowanego Boga.
Problemem jest to że każdy widzi przez swoje założenia to co chce widzieć.

Mówisz to z taką pewnością i autorytaryzmem, że wszystko wskazuje na to, że wzorem i podstawą tego twierdzenia jest Twoja własna osoba.
jeszcze mi się przypomnialo Big Grin, ewolucja nie jest darem Boga, owszem na świecie istnieje zmiana, rozwój -ale to nie to samo co ewolucja.Ewolucja niesie za sobą pewne przesłanie: nie wiadomo po co jesteś czlowieku, przez przypadek z jakiejś małpy powstałeś -nie odpowiadasz za swoje czyny bo jesteś zdeterminowany przez ewolucję - bilogię - fizjologię.

A te rewelacje otrzymałaś w objawieniu, czy może są to kolejne wyniki fajerwerków intelektualnych?

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 listopad 21 2006 19:55   
Forum

"NAUKA TO WĄTPIENIE, SCEPTYCYZM, PRZYCZYNA-SKUTEK, POWÓD, KONSEKWENCJA, LOGIKA, SPÓJNOŚĆ, DOŚWIADCZENIE, OBIEKTYWIZM, a nie prawda zależna od religii i wyimaginowanego Boga"

No jestem w szoku Gocku, do tej pory wydawało mi się, że nauka jest nieomylna.
Więc może jednak, ci naukowcy, którzy twierdzą, że ewolucja i Big Bang to fakty jednak sie mylą?
Wiem, że nic nie wiem??

Dziękuję bardzo za taką naukę, która nic nie wyjaśnia, a jedynie gdyba. A usiłuje nam wmówić, że wie!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Oless
 listopad 21 2006 23:15   
Forum

Witam

Quote by kalla:Teoria ewolucji jak każda inna opiera się na pewnych założeniach.[..] Same założenia jak w każdej innej teorii nie są naukowe - w tym sensie że nie mamy narzędzi poznania pozwalających je obalić - stanowią zbiór przekonań o naturze rzeczywistości i ktoś może przyjąc taką perspektywę albo inną. Nie chcę się rozwodzić dalej nad metodologią...

...Ja jednak dalej pociągnę, jest to bowiem główna przyczyna niezrozumienia sporu ewolucjonizm - kreacjonizm wsród zwykłych ludzi. Ponieważ w filozofii nauki od dawna wiadomo że każda teoria naukowa posiada swój metafizyczny nieweryfikowalny rdzeń warto zastanowić się nad tym co jest tym rdzeniem- założeniem w ewolucjonizmie.

Filozof Jodkowski słusznie doszedł do wniosku że jest nim nic innego jak filozoficzny naturalizm (http://www.nauka-a-religia.uz.zgora.pl/index.php?action=tekst&id=18). Nie istnieje w tej teorii żaden empiryczny trzon który mógłby być obalony.

Ludziom wierzącym sprawia kłopot przeciwstawienie się wszechobecnym zapewnieniom że teoria ewolucji jest obszernie udokumentowana. Jeżeli większość naukowców twierdzi że ewolucja zaszła to czy mogą się mylić? Bez poprawnego zrozumienia "jak działa" nauka odwołanie się do autorytetu jest rozstrzygającym argumentem. Dopiero zyskująć wiedzę na temat metodologii postępowania można sobie uświadomić dlaczego zapewnia się o solidności TE. Gdy za punkt patrzenia przyjmie się stanowisko naturalizmu ewolucja musi być prawdziwa. Wtedy jest zrozumiałe dlaczego wszystkie odkrycia interpretowuje się pod teorię. Staza w zapisie kopalnym? - nie ma problemu koncepcja przerywanej równowagi, problemy w uzgodnieniem drzewa filogenetycznego? - nie ma problemu teza poziomego transferu genów.

Mało ludzi rozumie że w nauce istnieje możliwość elastycznej interpretacji empirycznych danych.

Dopiero wiedząc o tym można krytycznym okiem spojrzeć na neodarwinizm i zbadać co tak naprawdę wiedzą biolodzy a co jest tylko ekstrapolacją różnych koncepcji. I wtedy okazuje się że neodarwinizm w zakresie makroewolucji jest, jak niechętnie przyznają sami ewolucjoniści "w zasadzie nieudowodniony".

Rozwiązuje to też inną zagadkę. Dlaczego kreacjonizm atakuje sie nie tylko z powodu braku potwierdzenia ale i z powodu samej metodologii. Brak uświadomienia sobie własnych założeń w pracy badawczej powoduje że maja one podwójną siłę. Wtedy nienaturalistyczna metodologia wydaje się nienaukowa. No jak zdefiniowało się naukę jako poszukiwanie tylko naturalnych czynników to cholera nic dziwnego że kreacjonizm to pseudonauka. Wyjść inaczej po prostu nie mogło.

No i teraz każdy rozumie dlaczego kreacjonizm jest nienaukowy bo bada ślady Boga o którym nie mamy zielonego pojęcia, a projekt SETI badający ślady istot pozaziemskich o których nie mamy zielonego pojęcia już jest naukowy. Wszak naturalizm pierwsze odrzuca a priori a drugie nie (skoro życie musiało powstać naturalnie na Ziemi to czemu nie na innych planetach).

Krytyka ewolucjonizmu dotrze do społeczności naukowej dopiero gdy skończy się terror materializmu. Inaczej będzie jak teraz, ewolucjoniści będa przyznawać się do sporych luk jak Gould który nazwał neodarwinizm martwym, jednocześnie nie odrzucając samej ideii ewolucji zachodzącej samoistnie. Jeżeli postawimy naturalizm na uprzywilejowanej pozycji nie ma alternatywy.

===

"..taka jest moja koncepcja, tak ja to widzę.."

Profil   Email 
 Cytat 
karolina
 listopad 21 2006 23:28   
Forum

widze Gocek, moj drogi że będziemy sie ostro wglębiać problem , jesteś na tym forum dłużej niż ja i juz z pewności zauważyłeś,że chrześcijanie obojętnie jakiej denominacji lubią wzystko co się wokół nich dzieje odnosić do Boga - tego który objawił się nam w biblii i 2000lat temu umarł na krzyżu w postaci swojego syna. Dla nas Bóg oznacza Jedynego Boga - zbawiciela, inaczej niż dla spadkobierców "oświecenia" jakąś najwyższą istotę, inteligencję czy co tam jeszcze komu do głowy przyjdzie. No więc podobnie jest ze stworzeniem świata. Bóg go stworzył z miłości do czlowieka, a każdy czlowiek jest przez niego chciany i zaplanowany- nie pytaj czy mam na to naukowe dowody . Tymczasem ewolucja niesie za sobą przesłanie że świat i dalej człowiek powstał przez przypadek lub jakaś intligentna siła(skąd racjonalna nauka to wysmażyla nie wiem)mu pomogla.to nie jest mój wymysl. Wierz mi że długi czas obracalam się w środowisku zagorzalych ateistów, wątpiących, humanistów i wielu ludzi tak to interpretuje i uważa,że tak należy. Nie mówiąc juz o tym, ze to ze Bóg mogl stworzyć ludzi z milości budzi śmiech lub politowanie, bo wszystkim sie wydaje że to takie glupie i proste.
Nauka jak wiadomo zajmuje się tym co regularne i powtarzalne, nie może z definicji zajmować się np.cudami. A to nie znaczy że poznanie naukowe jest ze wszystkich najlepsze. To że nauka jest najlepszym sposobem poznania bo jest naukowa nie jest najlepszym uzasadnieniem dla jej wyższości.Inne sposoby poznania też istnieja i nie znaczy że mamy się pozbawiać korzystania z nich,lub szufladkować wszystko przez mikroskop,
pamietasz z polskiego "mędrca szkiełko i oko " ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 listopad 22 2006 00:44   
Forum

Nauka jak wiadomo zajmuje siê tym co regularne i powtarzalne, nie może z definicji zajmowaæ siê np.cudami. A to nie znaczy ¿e poznanie naukowe jest ze wszystkich najlepsze. To ¿e nauka jest najlepszym sposobem poznania bo jest naukowa nie jest najlepszym uzasadnieniem dla jej wy¿szo¶ci.Inne sposoby poznania te¿ istnieja i nie znaczy że mamy siê pozbawiaæ korzystania z nich,lub szufladkowaæ wszystko przez mikroskop,

Ja tylko wtrące może pare przemyśleń to tego ciekawego tematu.
Tak jeśli nauka polega na pewnej metodologii a kreacjonizm bazuje na poznaniu religijnym to niech jeśli już ma być nauczany niech to będzie na religii, na fizyce czy biologii pozostańmy przy metodologii naukowej. Uczniowie mogą wtedy sami zbadać sprawę i wyrobić sobie zdanie na ten temat. Nie wprowadzajmy religijnych teorii na przedmioty operujące na innej metodologii i założeniach. Wszystko zależy od podejścia, religijne na bazie wiary, czy naukowe na bazie metodologii naukowej, eksperymentu, powtarzalności wyników, rygorów dowodzenia itp.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 listopad 22 2006 09:50   
Forum

Quote by kobieta: I co z tego ?

Odnosnie czego???

Poza tym im dłużej chadza się do państwowych szkół, mających jednakowy progaram nauczania, tym szybciej zatraca się zdolność do samodzielnego myślenia.

Czy chcesz przez to powiedziec ze wieksza zdolnosc do samodzielnego myslenia jest u osob niewyksztalconych?

W szkołach, wszelkiego typu, w tym i wyższych, samodzielne myślenie nie jest mile widziane - sama coś o tym wiem.

To wszelkiego typu czy panstwowych??? To ze program nie jest najlepszy (nie nadaza za zmianami) wiadomo nie od dzis i wcale sie nie zapowiada ze bedzie lepiej - zgadnij dzieki komu...

Chodzi o to, aby bezkrytycznie nauczyć się materiału na pamięć i zdać egzamin - a nie dyskutować i weryfikować przekazywaną przez nauczycieli, czy wykładowców wiedzę.

Moze nie oceniaj wszystkich swoja miarka?

===

Cytat 
Reguly
 listopad 22 2006 10:03   
Forum

Quote by Oless:...Ja jednak dalej pociągnę,

To i ja sobie pozwole... ale w odrebnym watku bo troche moze odbiec od glownego tematu Teoria inteligentnego projektu ...

===

Cytat 
Thomas Z
 listopad 22 2006 10:31   
Forum

Nie pamiętam czy ten link już się wcześniej pojawił, jeśli nie to linkuje:

EWOLUCJA.ORG

===

Profil   Email