Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Spowiedź On-Line
 |  Wersja do druku
Artur Rumpel
 czerwiec 29 2005 07:34   
Forum

Status: offline

Quote by Marcin W: O ile wiem "idźcie i nauczajcie wszystkie narody chrzczac je" powiedział do ogółu...

Do jakiego ogółu?
Chrystus powiedział to juz po Zmartwychwstaniu, kiedy to spotykał sie już tylko z niewielkim gronem uczniów.

===

Zapraszam na mojego bloga: http://svetomir.blox.pl/html

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 29 2005 12:31   
Forum

"A jedenastu uczniów poszło do Galilei, na górę, gdzie im Jezus przykazał. I gdy Go ujrzeli, oddali mu pokłon, lecz niektórzy powątpiewali. A Jazus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi. Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem. A oto ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata." (Mt 28, 16 - 20).

Mowa o uczniach, a nie o apostołach. Jezus apostołów miał dwunastu - oni stanowili swego rodzaju elitę... A uczniów miał znacznie więcej. Biblia raczej rozróżnia, jak pamiętam, między "apostołami" a "uczniami". Było to polecenie wydane uczniom, a nie żaden "przywilej apostolski". Czy wiesz jak wol;no rozwijałoby się chrześcijaństwo, gdyby nauczać i chrzcić mogli tylko apostołowie?

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 czerwiec 29 2005 12:46   
Forum

Quote by Marcin W: "A jedenastu uczniów poszło do Galilei, na górę, gdzie im Jezus przykazał. I gdy Go ujrzeli, oddali mu pokłon, lecz niektórzy powątpiewali. A Jazus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi. Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem. A oto ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata." (Mt 28, 16 - 20).

Mowa o uczniach, a nie o apostołach. Jezus apostołów miał dwunastu - oni stanowili swego rodzaju elitę... A uczniów miał znacznie więcej. Biblia raczej rozróżnia, jak pamiętam, między "apostołami" a "uczniami". Było to polecenie wydane uczniom, a nie żaden "przywilej apostolski". Czy wiesz jak wol;no rozwijałoby się chrześcijaństwo, gdyby nauczać i chrzcić mogli tylko apostołowie?

Ty przeczytaj jeszcze raz uważnie. Jest wyraźnie mowa o JEDENASTU!!!!!, a Nowy Testament apostołów zalicza do uczniów. Szczególnie Ewangelie.
Ty szukasz w Piśmie prawdy, czy dowodów na poparcie z góry założonych teorii?

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 29 2005 13:03   
Forum

Ale nie ma mowy o tym, że to byli akurat apostołowie.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Artur Rumpel
 czerwiec 29 2005 14:31   
Forum

Quote by Marcin W: Ale nie ma mowy o tym, że to byli akurat apostołowie.

Jest mowa, bo w Nowym Testamencie liczebniki "dwunastu", a po zdradzie Judasza "jedenastu" są synonimami rzeczownika "apostołowie"

===

Zapraszam na mojego bloga: http://svetomir.blox.pl/html

Cytat 
Maciej Pasternak
 czerwiec 29 2005 15:50   
Forum

Quote by Marcin W: Ale nie ma mowy o tym, że to byli akurat apostołowie.

Marcin, nie bądź śmieszny. Artur ci już odpowiedział. Przez cały Nowy Testament "dwunastu", to apostołowie. Judasz odpadł, a Macieja jeszcze nie wybrano, więc jest jedenastu. Czy musisz mieć kawę na ławę, niewierny Tomaszu?
Biblia wymaga myślenia.

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 29 2005 15:53   
Forum

Ale tu wyraźnie mowa o jedensatu uczniach. Słowo uczniach jest wyraźnie podkreślone, podczas gdy w przypadku apostołów tak nie uczyniono, o ile pamiętam. Naprawdę wygląda to na to, że chciano podkreslić, że nie chodziło o apostołów, albo nie tylko o apostołów.

===

Profil   Email 
 Cytat 
wojwa
 czerwiec 29 2005 17:32   
Forum

Zastrzegam - ja się za bardzo nie znam.
Jana 21:1 i 2. " Potem Jezus znów ukazał się uczniom ... " i w. 2 " Byli razem Szymon Piotr, Tomasz zwany Didymos, Natanael z Kany ... " Czy Natanel był Apostołem, jednym z 12 czy 11 ? U Jana 3:13-19 nie jest wymieniany jako Apostoł. Czy można z tego wnioskować, że nie zawsze uczniowie = Apostołowie ?

Jeszcze jedno.
Zanim mamy Mat. 28:16 mamy w.10 gdzie Jezus mówi " ... powiedzcie Moim braciom ... " Czyli jedenastu uczniów z w. 16 nazwanych zostało wcześniej braćmi. Zgodnie z Mat. 12:49 Jezus " wskazał na swoich uczniów : Oto Moja matka i Moi bracia. " Czy z tego fragmentu brat = uczeń ? Czy owych jedenastu " braci " to uczniowie, a niekoniecznie Apostołowie ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 czerwiec 29 2005 17:39   
Forum

Quote by wojwa: Zastrzegam - ja się za bardzo nie znam.
Jana 21:1 i 2. " Potem Jezus znów ukazał się uczniom ... " i w. 2 " Byli razem Szymon Piotr, Tomasz zwany Didymos, Natanael z Kany ... " Czy Natanel był Apostołem, jednym z 12 czy 11 ? U Jana 3:13-19 nie jest wymieniany jako Apostoł. Czy można z tego wnioskować, że nie zawsze uczniowie = Apostołowie ?

Nie zawsze. Apostołowie, to była wybrana grupa uczniów, ale jednak uczniów.

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 czerwiec 29 2005 17:41   
Forum

Quote by Marcin W: Ale tu wyraźnie mowa o jedensatu uczniach. Słowo uczniach jest wyraźnie podkreślone, podczas gdy w przypadku apostołów tak nie uczyniono, o ile pamiętam. Naprawdę wygląda to na to, że chciano podkreslić, że nie chodziło o apostołów, albo nie tylko o apostołów.

Marcin, jeszcze raz, zastanów się. Upierasz się tylko po to, żeby nie przyznać, że nie masz racji, a to, co piszesz ośmiesza twoich nauczycieli.
Poczytaj jeszcze raz dokładnie Nowy Testament i nie pisz bzdur.

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 czerwiec 29 2005 17:56   
Forum Moderator
Moderator

Marcin W utracił zdolnośc do przyznawania komukolwiek racji poza sobą - stracił też umiejętność przyznawania się do błedów i przepraszania tych, których obraża. Natomiast nabył nową zdolność - obrażania innych - wspomnę tylko o publicznie znanej "głupawce"...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 29 2005 19:52   
Forum

Jakub! Za przeproszeniem wreszcie się ode mnie odpierz, bo jesteś nudny w tych atakach na mnie i upierdliwy. Szkoda gadać! Z Tobą się nie da normalnie porozumieć, bic do Ciebie niestety nie trafia. Jeśli jeszcze nie widzisz róznicy pomiędzy obrażaniem a ironią, to dziwię się jak ty szkoły skończyłeś. Jakie Ty masz prawo mnie oceniać i moją zdolność przyznawania się do błedów? Wyobraź sobie, że zwykłęm się do błędów przyznawać, jeśli ktoś wyraźnie wskazuje mi, że je popełniółem. Tu nie można tego wskazać w sposób przekonywujący. Ty powinieneś tu moderować i dbać o porządek a nie wrzucać takie idiotyczne posty, które niczemu nie służą. Widzę już któryś raz, że nie wypełniasz swoich obowiązków jak należy (ostatnio za "nozyczki" Ci się chwycić nie chciano, choć posy były ewidentnie obraźliwe). Doprawdy marny z Ciebie moderator...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 29 2005 19:54   
Forum

Quote by Maciek:
Quote by Marcin W: Ale tu wyraźnie mowa o jedensatu uczniach. Słowo uczniach jest wyraźnie podkreślone, podczas gdy w przypadku apostołów tak nie uczyniono, o ile pamiętam. Naprawdę wygląda to na to, że chciano podkreslić, że nie chodziło o apostołów, albo nie tylko o apostołów.

Marcin, jeszcze raz, zastanów się. Upierasz się tylko po to, żeby nie przyznać, że nie masz racji, a to, co piszesz ośmiesza twoich nauczycieli.

Ja tylko stwierdzam fakt, że napisano UCZNIÓW. Nie wiemy czy chodziło o apostołów. Po prostu nie wiemy. Ja śmiem twierdzić, że w przypadku apostołów Biblia wypowiada się precyzyjniej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 czerwiec 29 2005 19:57   
Forum Admin
Admin

Quote by Marcin W: Jakub! Za przeproszeniem wreszcie się ode mnie odpierz, bo jesteś nudny w tych atakach na mnie i upierdliwy. Szkoda gadać! Z Tobą się nie da normalnie porozumieć, bic do Ciebie niestety nie trafia. Jeśli jeszcze nie widzisz róznicy pomiędzy obrażaniem a ironią, to dziwię się jak ty szkoły skończyłeś.

Uspokój się...

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 29 2005 20:02   
Forum

Quote by ggacki:
Quote by Marcin W: Jakub! Za przeproszeniem wreszcie się ode mnie odpierz, bo jesteś nudny w tych atakach na mnie i upierdliwy. Szkoda gadać! Z Tobą się nie da normalnie porozumieć, bic do Ciebie niestety nie trafia. Jeśli jeszcze nie widzisz róznicy pomiędzy obrażaniem a ironią, to dziwię się jak ty szkoły skończyłeś.

Uspokój się...

GG

Sorry, trochę mnie poniosło, ale wypraszam sobie takie uwagi. Od czego tutaj Jakyb jest - od tego, zeby podżegać, czy żeby zaprowadzać porządek? Wogóle zaczynam mieć tego forum dosyć... Co nie napiszę to źle! Co nie napiszę to komuś się nie podoba i jazda na mnie. Nie można nawet liczyć na to, żeby moderator miał jakiś poziom.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 czerwiec 29 2005 20:30   
Forum Admin
Admin

Marcin - odpowiedź do Ciebie poszła mailem. Nie będę jej publikować tutaj, ale liczę, że Ty wyciągniesz wnioski i zrobisz co należy.

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 czerwiec 29 2005 20:30   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by Maciek:

Ja tylko stwierdzam fakt, że napisano UCZNIÓW. Nie wiemy czy chodziło o apostołów. Po prostu nie wiemy. Ja śmiem twierdzić, że w przypadku apostołów Biblia wypowiada się precyzyjniej.

Jak śmiesz tak twierdzić, to udowodnij.

===

Cytat 
Marek
 czerwiec 29 2005 20:33   
Forum

Wszyscy jesteśmy braćmi, Marcin. Właśnie więcej braterstwa z obu stron i będzie dobrze.

W przypadku tego fragmentu jasne jest, że chodzi o apostołów - bo wyrażenia 'apostołowie' i 'dwunastu/jedenastu' są zamienne.

Zresztą, pojęcia apostoł/uczeń czy jeden z kilkunastu są zamienie używane w Piśmie.

Co zaś do Natanaela, to identyfikuje się go z Bartłomiejem, który przez synoptyków jest wymieniany zaraz po Filipie - tak jak w J 1, 43-50, fragmencie mówiącym zresztą o jego powołaniu.

Pozdrawiam i życzę owocnego dochodzenia do Prawdy,
Marek

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 lipiec 07 2005 15:59   
Forum Moderator
Moderator

Quote by wieslaw1gr: "Poprosiłem o wybaczenie, przeprosiłem za błędy - reszta mnie nie dotyczy (nie jestem już związany; wiąże się ten, kto nie chce przebaczyć.)."

Bardzo egoistyczne podejście. A gdzie zadośćuczynienie za wyrządzone szkody?
Przykładowo: okradłem kogoś, zszargałem mu opinię, zniszczyłem mienie...
Uważasz, że wystarczy przeprosić, aby być usprawiedliwionym? Nie wiem, czy ktokolwiek z takim podejściem może się pogodzić.

Sytuację przedstawiłem w bardzo lapidarny sposób. Gdybym miał roztrząsać każdą możliwość, to bym sie nie wyrobił do jutra... chciałem pokazać tylko zarys mojego myslenia. Oczywiście, że zadośćuczynienie w takim wypadku jest czymś obowiązkowym. Jednak cóż mogę zrobić wiecej, gdy chodzi o wybaczenie moich win, niż poproszenie o nie? Nieprzebaczenie ich nie związuje mnie w żaden sposób (może tylko tyle, ze ponoszę konsekwencje swoich czynów).

Pozdrawiam

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 lipiec 08 2005 10:33   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by DD: Czy Bóg w takim razie dał ludziom moc odpuszczania grzechów ?? A jezeli tak to komu ??

A-PO-STO-ŁOM! Nikomu więcej...

W takim razie Wieczerzę Pańską mogli kontynuować TYLKO APOSTOŁOWIE, bo TYLKO IM to przykazał. Innym wara od Wieczerzy?

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 lipiec 08 2005 10:36   
Forum

Quote by Marcin W: "A jedenastu uczniów poszło do Galilei, na górę, gdzie im Jezus przykazał. I gdy Go ujrzeli, oddali mu pokłon, lecz niektórzy powątpiewali. A Jazus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi. Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem. A oto ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata." (Mt 28, 16 - 20).

Czy Pana chrzciła któraś z tych jedenastu osób, bo jeżeli nie, to chrzest jest nieważny, bo udzielił go ktoś, komu Jezus tego nie zlecił. Tylko czy ludzie mogą żyć 2000 lat?

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 lipiec 11 2005 21:41   
Forum Moderator
Moderator

Wieczerza?
Pawła nie było na Ostatniej Wieczerzy, a przecież mówi o godnym spożywaniu wieczerzy pańskiej (!) Koryntianom (!!). Poza tym Dzieje Ap. rozdział 2: "trwali we wspólnocie, w łamaniu chleba..."? Twoja teza się nie broni. Pismo jasno mówi, że nie tylko Apostołowie spożywali wieczerzę, raczej wszyscy chrześcijanie.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 lipiec 12 2005 19:30   
Forum

Quote by Izrael: Wieczerza?
Pawła nie było na Ostatniej Wieczerzy, a przecież mówi o godnym spożywaniu wieczerzy pańskiej (!) Koryntianom (!!). Poza tym Dzieje Ap. rozdział 2: "trwali we wspólnocie, w łamaniu chleba..."? Twoja teza się nie broni. Pismo jasno mówi, że nie tylko Apostołowie spożywali wieczerzę, raczej wszyscy chrześcijanie.

Właśnie, że się broni. Skoro prawo odprawiania wieczerzy przeszło dalej, to dlaczego nie władza odpuszczania grzechów i klucze św. Piotra?

===

Profil   Email 
 Cytat 
MalGanis
 lipiec 16 2005 14:18   
Forum

Fenomen spowiedzi nie przestajer mnie zadziwiać... Jeśli pójdę do spowiedzi i powiem spowiednikowi, że jutro go zabiję, to on nie ma prawa powiadomić policji. Nie ma całkiem prawa, ma prawo poprosić o ochronę ale odmówi podanie szczegółów tłumacząc to "tajemnicą spowiediz" czy może powiedzieć "powiedział mi podczas spowiedzi - jutro mnie zabije...".
Jak to jest

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mebachel
 lipiec 27 2005 11:28   
Forum

Quote by Maciek:
Quote by Izrael:
Quote by Maciek: Zgadzam się z Arturem. Co więcej, w pewnym sensie każdy z nas ma tę władzę. Jeśli nie wybaczysz winowajcy, jego grzech wobec ciebie będzie go nadal obciążał.

Oczywiście nie mogę się zgodzić. Twierdzisz, że jeśli moja ofiara nie przebaczy mi mojego grzechu, to z grzechu nie jestem uwolniony JA? W takim razie bardzo wielu ludzi nie zostało nigdy zbawionych. Poprosiłem o wybaczenie, przeprosiłem za błędy - reszta mnie nie dotyczy (nie jestem już związany; wiąże się ten, kto nie chce przebaczyć.).
Co sądzisz o słowach
"I odpuść nam nasze winy
Jako i my odpuszczamy naszym winowajcom?"[/QUOTE]

A czy ja pisałem coś o ofiarach?
Ja natomiast zgadzam się z tobą. Obie sytuacje zachodzą jednocześnie. Następuje tu wzajemne uwiązanie. Niewybaczony grzech obiąża zarówno tego, który nie wybaczył, jak i tego, któremu nie wybaczono.
Wybaczenie uwalnia obu.
Wiem to z autopsji.

I widzisz w takim o to prostym rozumowaniu doszedłes do całej prawdy spowiedzi, Jezus nie powiedział -"komu zatrzymacie będą im zatrzymane"- kapłanom, papieżom czy biskupom, również nie apostołom, tylko nam wszystkim. Jezus nie powiedział stwórzcie Pisma itp. bo wiara opiera sie na wierze, ewangelia natomiast nie na wizytach w kościele tylko na ewangelizacji. KKK to rygor modlitwy, zachowań itd. a Bóg jest w nas a nie w ksiegach, nie w mądrości z nich płynących. Kościól to my nie księża, pastorowie. Oni są wszyscy równi począwszy od papieża skończywszy na alumnach. Sami poniżają jeden drugiego, oni powinni sie spowiadać nam, a dopiero my im. Kontakt spowiednik ksiądz jest kontaktem człowiek człowiek, bo za klimat spowiedzi odpowiada spowiednik, nikt nie zasługuje aby za swą niedoskonałość dostawać opieprz a mnie kilka razy sie zdarzyło. Olałem kolesia, bo romawiałem z Bogiem. Spowiedź to uczynienie z Boga głuchego i ślepego, żałuję że czynię źle przepraszam go za to w modlitwie-rozmowie z Nim, a przebaczyć mi moze tylko bliźni, przeciwko któremu zgrzeszyłem, odpuszczam winy winowajcom, ale oni też mi muszą wybaczyć, bo inaczej mojej winy nie zmarze żaden klecha, nienawiść jest grzechem, a szukanie furtek poprzez spowiedź to GŁUPOTA I EGOIZM. Kiedyś słyszałem taki tekst w jednym z filmów do tej pory go pamiętam " wy katolicy myślicie, że jak was wyspowiadają to jest po wzystkim" myślimy tak a tak nie jest.
Kapłan nie jest żadnym pośrednikiem bo on jest odpowiedzialny za liturgię i kwestie ofiary, wg zwyczju żydowskiego, natomiast sakrament spowiedzi mogą robić wszyscy, bo Jezus uświadomił nam ten dar. hejka

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Sante Metodi
 grudzień 08 2005 09:37   

Dlaczegóż, Drodzy Bracia i Siostry, umysły wasze spór bez celu trawi? Dlaczegóż swe siły witalne, o bracia moi, marnujecie jako grzeszni na swary rozmaite, miast Boga miłować i głosić słowo Pana? Czyż godzien dobry chrześcijanin, stawać przeciw drugiemu Chrystusa Pana słudze? Czyż tak rzekł wam Pan w Galilejskiej Kanie, wodę w wino zmieniwszy? Czyż tak kazał Pan, tchnąwszy w serca Wasze nadzieję?
Oto nastały czasy ciemne. Bowiem kłótnia ważniejsza od głoszenia słowa Pana wśród krajów Lewantu się stała.

===

Cytat 
MalGanis
 grudzień 13 2005 11:06   
Forum

Idź z powrotem słuchać Radia Maryja

Ponownie witam wszystkich po długiej nieobecności

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 grudzień 13 2005 11:22   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Rhodes:
Quote by Maciek: Zgadzam się z Arturem. Co więcej, w pewnym sensie każdy z nas ma tę władzę. Jeśli nie wybaczysz winowajcy, jego grzech wobec ciebie będzie go nadal obciążał.

hmmm to jesli ksiedzu sie spowiadasz z tego że biłes kolege a ksiądz udzieli Ci rozgrzeszenia to mimo to tak nie jest bo kolega Ci nie wybaczył tak ?? hmm z chrześcijaństwem Twój tok myślenia niewiele ma współnego

Pozdrawiam

Akurat sadze ze ma bardzo wiele... Widzisz. Jezus kiedys powiedzial, ze jezeli jestes z kims w konflikcie to zamiast skladac ofiary ty go gon i pogodz sie z nim. Jezeli biles kolege a potem idziesz z tym tylko do ksiedza, to zaniedbujesze bardzo wazna czesc nawrocenia sie z grzechu...Inna postawa dopiero jest malo chrzescijanska...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Fosforos
 grudzień 13 2005 18:14   

spróbowałem tej spowiedzi; ale jest sporządzona według katolickiego schematu i gdy na pytania : czy zrobiłeś rachunek sumienia i czy żałujesz za grzechy odpowiedziałem "nie", nie dało się kontynuować; szkoda, bo pomysł wydał mi się ciekawy, nietuzinkowy

===

Cytat 
Gość forum: aniołek za 7 zł 50 gr
 grudzień 13 2005 18:18   

a jeśli ktoś się spowiada, że bił kolegę, a tego nie robił? to kto mu wybaczy?

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,72 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty