Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Tylko cham myśli inaczej
 |  Wersja do druku
Marcin Winiarski
 czerwiec 24 2005 01:36  (Czytany 13126 razy)  
Forum

Status: offline

"Tylko cham myśli inaczej..." - wydaje mi się, że z takiego założenia wychodzi tu spora część katolickich dyskutantów. Kiedy ktoś podważa nauki Kościoła brany jest za wroga. Kiedy śmie mieć inne zdanie niż katolicy określany jest chamem, bo śmie korzystać z wolności słowa. Niektórym wydaje się może, że wszystko powinno być ukierunkowane pro-katolicko, żeby było dobre, wartościowe i godne uznania. Żyjemy w państwie demokratycznym, gdzie nie obowiązuje jednomyślność. Wolno papieża kochać i wolno go krytykować. Wolno bronić katolicyzmu i wolno go podważać. I wolno mi mieć moje włąsne zdanie na rózne tematy. To tak a propo tendencji, jakie ostatnio zaobserwowałem w dyskusjach, głównie przy artykułach.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Mirosław Miarczyński
 czerwiec 24 2005 07:55   
Forum

Quote by Marcin W: "Tylko cham myśli inaczej..." - wydaje mi się, że z takiego założenia wychodzi tu spora część katolickich dyskutantów. (...)zaobserwowałem w dyskusjach, głównie przy artykułach.

To ja może jakieś przykłady poproszę...

Mirek

===

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 czerwiec 24 2005 08:38   
Forum

Jeżeli te forum ma mieć sens, to powinno zbliżać, a nie dzielić. Nie ma zbliżenia bez poznania się, bez wymiany mysli. Jeżeli uczynimy forum polem misyjnym własnych poglądów, czy Kościołów to darujmy sobie!!! Warto się zastanowić jaki jest cel dyskusji.
Pozdrawim!!!

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 24 2005 08:51   
Forum

Quote by miramax:
To ja może jakieś przykłady poproszę...

Mirek

A proszę uprzejmie - pierwszy z brzegu: http://www.kosciol.pl/article.php/200506182204566

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 czerwiec 24 2005 09:06   
Forum

A co, byłeś jeden z strzelców ?
Wiesz, to akurartnie kiepski przykład bo faktycznie tylko strzelcy rozumią własny sposób honorowania innych poprzez strzelanie na nich, wiem że ich zamiary były dobre, ale niepotrzebnie za tym stanął prezydent miasta, stała sie z tego sprawa polityczna (i to w kampanii wyborczej) no i ledwo co 2 miesiące po śmierci papieża nie wszystcy mają nastrój aby się wgłębiać w 'teologie' strzelców, ja sam nie kumam jak oni chcą kogoś honorować strzelając do niego, to tak samo jakby jakaś wioska Papanigeuy chciała mnie uhonorować jako gość specjalny 'zjadając
mnię na obiad! '

Pozdr!

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Nowak
 czerwiec 24 2005 09:16   
Forum

Quote by Marcin W: "Tylko cham myśli inaczej..." - wydaje mi się, że z takiego założenia wychodzi tu spora część katolickich dyskutantów.

To dość poważne oskarżenie jak na ekumeniczny portal i domaga się poważnego, a nie "pierwszego z brzegu" uzasadnienia. "Spora część" to przecież wyraźnie więcej niż jeden nerwowy młodzieniec. Podaj przynajmniej pięć przykładów, autorstwa pięciu różnych osób przyznających się do katolicyzmu, w których obrażają one innych dyskutantów (jeden jest, jeszcze cztery) albo odszczekaj swoje słowa. Oczywiście chodzi o takie przypadki, które - jak napisałeś - wystąpiły "ostatnio", czyli, powiedzmy, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. To i tak bardzo liberalne rozumienie zwrotów "spora część" i "ostatnio"

Mateusz

===

Nowe forum o rodzinie: http://www.dorodzin.fora.pl

Profil   Email 
 Cytat 
Agnieszka Wiśniewska
 czerwiec 24 2005 13:06   
Forum

Szczerze mówiac to dziwne, że takie rzeczy piszesz własnie Ty Marcinie

Mt 7,1-5.

Pozdrawiam
Kurczak

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 24 2005 16:11   
Forum

"Odszczekiwać" nic nie mam zamiaru, bo:
a) Nie jestem psem.
b) To szczera prawda. Kto ma czas niech sobie pośledzi jak się od jakiegoś czasu rozwijają dyskusje. Jak tylko coś skrytykuję to zaraz są hasła, że jestem cham, że obrażam, albo że wypisuję głupoty.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 24 2005 16:13   
Forum

Quote by kurczak: Szczerze mówiac to dziwne, że takie rzeczy piszesz własnie Ty Marcinie

O co Ci konkretnie chodzi. Nie takie to dziwne, skoro tu, na ekumenicznym portalu, nastawienie ludzi jest takie, że "jedynopoprawny" jest tok myślenia katolicki, a pozostałych należy gnoić. Zresztą wiem, że nie mnie jednego to wkurza. Wiem o osobach, które z tego właśnie powodu odeszły z tego serwisu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 24 2005 18:02   
Forum

Quote by Marcin W: "Tylko cham myśli inaczej..." - wydaje mi się, że z takiego założenia wychodzi tu spora część katolickich dyskutantów. Kiedy ktoś podważa nauki Kościoła brany jest za wroga. .

Nieprawda, Marcinie. Tak dzieje się tylko wtedy kiedy ktoś wyśmiewa, znieważa, wyszydza, na przykład Kościół katolicki. Tak jakoś się dziwnie składa, że dotyczy to przeważnie Ciebie. Jeśli mam się trzymać zaproponowanej przez Ciebie terminologii, to rzeczywiście chamskie są komentarze do wszystkiego, co dotyczy Kościoła katolickiego, komentarze w stylu - "katolicka głupawka". Natomiast rzeczowa dyskusja uwzględniająca rzeczywistą naukę Krk a nie wyobrażenia o niej, jest, jak sądzę, przez katolików mile widziana.
Quote by Marcin W:
Kiedy śmie mieć inne zdanie niż katolicy określany jest chamem, bo śmie korzystać z wolności słowa.

Nieprawda, Marcinie. Ubolewam jeśli ktoś jest nazywany chamem, nawet wtedy gdy dzieje się to nie dlatego, iżby śmiał on korzystać z wolności słowa (tego nikt nie zabrania), ale wtedy gdy rzeczywiście ten ktoś po chamsku sie odzywa. Po prostu niektórzy nie rozumieją jaka jest różnica pomiędzy krytyką a obrazą. I niestety, najczęściej zauważyłem to w Twoich postach. Takie jest moje prywatne zdanie.

Quote by Marcin W:Niektórym wydaje się może, że wszystko powinno być ukierunkowane pro-katolicko, żeby było dobre, wartościowe i godne uznania. Żyjemy w państwie demokratycznym, gdzie nie obowiązuje jednomyślność. Wolno papieża kochać i wolno go krytykować. Wolno bronić katolicyzmu i wolno go podważać. I wolno mi mieć moje włąsne zdanie na rózne tematy. To tak a propo tendencji, jakie ostatnio zaobserwowałem w dyskusjach, głównie przy artykułach.

Masz rację, jak każdemu, wolno Ci mieć swoje zdanie. Czemu jednak to w dyskusjach, w których Ty uczestniczysz najczęściej pojawiają sie inwektywy? To, że napisałeś, co napisałeś w swoim profilu, nie zwalnia Cię od elementarnej kurtuazji wobec poglądów innych osób.
Sądzę, że nikt, naprawdę NIKT NIGDY nie potraktowałby Cię, ciągle posługując się Twoją terminologią, jak chama, gdybyś nie dał do tego powodu.

Być może nie jestem upoważniony do tego, żeby Ci o tym wszystkim pisać. Jesteś wartościowym człowiekiem, dlatego moje uwagi mają na celu jedynie Twoje dobro. Spróbuj popatrzec czasami na swoje posty z drugiej strony. Z góry przepraszam jeśli poczujesz się urażony tym, co tu napisałem. Sądzę jednak, że prawda jest ważniejsza od fałszu.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
wojwa
 czerwiec 24 2005 21:29   
Forum

Jeżeli uczynimy forum polem misyjnym własnych pogl±dów, czy Ko¶ciołów to darujmy sobie!!!

Opin, a czy jest ci znane takie pojęcie jak PRAWDA !!!
Problem polega na tym jak " zastosować " Słowo abyśmy mogli przez Jezusa poznać prawdę.

Jeszcze jedno - już to pisałem ale napisze raz jeszcze.
NIE OBRAŻAJCIE SIĘ
Tzn. nie masz prawa obrażać innych ale też sam nie obrażaj się jak coś przeczytasz !!! Jak czujesz się urażony to jesteś " związany " . To diabelski sposób na nas . Sposobem aby tego uniknąć jest nie obojętność - ale miłość. Łatwo napisać trudno zrobić, z tego też powodu - TYLKO JEZUS.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 25 2005 12:10   
Forum

Quote by medieval_man: Nieprawda, Marcinie. Tak dzieje się tylko wtedy kiedy ktoś wyśmiewa, znieważa, wyszydza, na przykład Kościół katolicki.

Krytyka nie oznacza wyśmiewania - gdy użyłem określenia "głupawka" to była krytyka, bo to zachowanie, które zaobserwowałem jest właśnie takie. Bo niektórzy dostali po prostu bzika na punkcie papieża i tyle - zresztą już za życia JP II niektórzy traktowali go niemal jak półboga. To po pierwsze, a po drugie przyjrzyj się wzmiankowanym już wpisom dot. "wojny o tarczę" - nikogo nie obraziłem, tylko skomentowałem fakt idiotycznego zachowania ludzi, którzy zaatakowali niesłusznie strzelców, nie znając ich tradycji i jej podłoża - i zostałem nazwany chamem.

Uważam, że tylko pisząc prawdę możemy zmieniać ten świat. Jeśli widzę błędy i głupotę, to grzechem zaniedbania byłoby sprawę przemilczeć.

Problem jeszcze jest w tym, że ty sam nie widzisz różnicy pomiędzy krytyką a znieważaniem. Krytyka dogmatów, papiestwa, celibatu, litutgiki, kultu "Maryi" i świętych nie jest znieważaniem i wyszydzaniem Kościoła. Krytyka zachowań wiernych także nie. Pisanie o tym, że Krk odszedł od nauk biblijnych też nie. Znieważaniem nie jest też naopisanie, że fałszem jest nauka katolicka o tym, że tylko Krk ma pełnię prawdy (zresztą - mała dygresja - sam Krk ostrzegając przed sektami wskazuje, że jedną z cech sekty jest "elitarność" - przekonanie, że jedynie w niej jest prawdziwa i wartościowa nauka i tylko tam można osiągnąć zbawienie ). To jest KRYTYKA. Zniewagą było by gdybym napisał np. "Katolicy to banda palantów". A tak nie napisałem i nie napiszę. Tak samo jeśli by ktoś zapuyał mnie czy Krk jest "systemem antychrysa", odpowiedziałbym: "Nie, nie jest." Ja tylko uważam, że Krk zbłądził i to najbardziej w średniowieczu, i nie jest prawdziwie chrześcijańskim, bo porzucił praktycznie Biblię i poszedł tam, gdzie było mu wygodniej.

Często odnoszę wrażenie, że katolicy stawiają sobie za punkt honoru obronę Kościoła jako "świetej twierdzy". Jeśli ktoś stoi po drugiej stronie murów i próbuje krzyczeć: "Uwaga! Wasza twierdza ma słabe mury i brak jej solidnych fundamentów!", to leje się na niego gorącą smołe i obrzuca gradem strzał. To takie małe nawiązanie do Twojej średniowiecznej pasji.

A wogóle jeśli tobie czy Mateuszowi wolno być ortodoksem i twardo stać na punkcie wyznawanych zasad, to mi też wolno. I jeżeli mam powody do krytykowania katolików, to krytykować będę. A policz sobie ile razy "katolicka ortodoksja" skrytykowała tu protestantów". Zwłaszcza celuje w tym Mateusz.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 25 2005 13:09   
Forum

Quote by mateno: "Spora część" to przecież wyraźnie więcej niż jeden nerwowy młodzieniec.

"Spora cześć" - to więcej niż jeden faktycznie, bo takich osób jest tu przynajmniej kilka. Warto przy tym zwrócić uwagę, że "spora część" nie oznacza większości czy nawet nie musi oznaczać, że jest ich naprawdę dużo. "Sporą częścią" może być już kilkaosób. Dalszych przykładów przytaczać nie będę, bo nie ma takiej potrzeby - kto ciekawy sam niech znajdzie. To takie dopowiedzenie do wcześniejszej odpowiedzi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 25 2005 13:14   
Forum

Quote by opin: Jeżeli te forum ma mieć sens, to powinno zbliżać, a nie dzielić. Nie ma zbliżenia bez poznania się, bez wymiany mysli. Jeżeli uczynimy forum polem misyjnym własnych poglądów, czy Kościołów to darujmy sobie!!! Warto się zastanowić jaki jest cel dyskusji.
Pozdrawim!!!

To właśnie chciałem powiedzieć, że niektórzy chyba nie wiedzą po co tu przychodzą. Jeśli wchodzą na portal, który użytkują przedsyawiciele róznych wyznań, to muszą liczyć się z tym, że znajdą tu i krytykę własnego Kościoła. Wydaje mi się też, że ze strony katolików nie jest taktowne podkreślanie szczególnego znaczenia Krk, czy "jedynozbawczości", "jedynej zdrowej nauki chrześcijańskiej"... Bo widoczne są tu, niestety, tendencje wywyższania się ponad innych. A krytykant jest traktowany jako "wróg publiczny nr 1"!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 25 2005 13:20   
Forum

Quote by Marcin W:
Krytyka nie oznacza wyśmiewania - gdy użyłem określenia "głupawka" to była krytyka, bo to zachowanie, które zaobserwowałem jest właśnie takie.

To może po prostu różnimy się wrażliwością? Krytyka polega, moim zdaniem, na przedstawieniu racjonalnych argumentów, natomiast krytyką już nie jest ocenianie, sądzenie, wartościowanie.A słowo "głupawka", którego czepiam się jak pijany płota, nie jest racjonalnym argumentem, ale właśnie osądzeniem.

Quote by Marcin W:
Krytyka dogmatów, papiestwa, celibatu, litutgiki, kultu "Maryi" i świętych nie jest znieważaniem i wyszydzaniem Kościoła. Krytyka zachowań wiernych także nie. Pisanie o tym, że Krk odszedł od nauk biblijnych też nie. Znieważaniem nie jest też naopisanie, że fałszem jest nauka katolicka o tym, że tylko Krk ma pełnię prawdy (zresztą - mała dygresja - sam Krk ostrzegając przed sektami wskazuje, że jedną z cech sekty jest "elitarność" - przekonanie, że jedynie w niej jest prawdziwa i wartościowa nauka i tylko tam można osiągnąć zbawienie ). To jest KRYTYKA.

Amen. To jest krytyka, oczywiście tylko wtedy gdy podpiera się argumentami rozumu, a unika natychmiastowego wartościowania: dogmaty sa głupie, papiestwo jest oszustwem, celibat jest zboczeniem, liturgia jest śmieszna, kult Maryi jest bałwochwalstwem.
Sądzę, że w tym wszystkim ważniejsze jest umiejętne stawianie pytań, na przykład: co to są dogmaty? skąd się wzięła idea papiestwa? po co księżom celibat? jaki jes sens liturgii? co Kościół rozumie przez kult Maryi?

Wtedy daje się szansę dyskusji i to rzeczowej dyskusji.A wartościowanie jak w akapicie wyżej prowokuje do tego, co nazywasz obroną Kościoła jako "świetej twierdzy".
To proste: jeśli ktoś cię atakuje - bronisz się
Jeśli ktoś zasiada z tobą do stołu dyskusji, robisz to samo.
Sądzę, że masz dobre intencje pisząc o Krk. Niestety w odbiorze, chyba dużej części forumowiczów robisz to czasami w sposób zbyt szybko wartościujący. Jeśli nacierasz na twierdzę, to czemu dziwi Cię, że jej mieszkańcy zamykają przed Tobą brame i leją na Ciebie smołę? Gdybyś podjechał do niej z białą flagą, będącą symbolem gotowości do rozmów, nie miałoby to miejsca :-)

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 25 2005 14:49   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by Marcin W:
Krytyka nie oznacza wyśmiewania - gdy użyłem określenia "głupawka" to była krytyka, bo to zachowanie, które zaobserwowałem jest właśnie takie.

To może po prostu różnimy się wrażliwością? Krytyka polega, moim zdaniem, na przedstawieniu racjonalnych argumentów, natomiast krytyką już nie jest ocenianie, sądzenie, wartościowanie.A słowo "głupawka", którego czepiam się jak pijany płota, nie jest racjonalnym argumentem, ale właśnie osądzeniem.

Racjonalne argumenty? Ile razy wysuwałem tu racjonalne argumenty, i zbierałem za to baty? Poza tym osądzanie = ocena. A ocena jest też elementem krytyki.

Quote by medieval_man: kult Maryi jest bałwochwalstwem.

To akurat w najbliższym czasie mam zamiar udowodnić. I to zgodnie z zasadami rzecowej argumentacji. A jeśli chodzi o papiestwo - gdzie tu daleko szukać. Z jakim odzewem na forum spotkały się rozsądne i rzetelne - tak pod względem dziennikarskim, jak i argymentów - teksty ze "Słowa Prawdy" autorstwa Włodka Tasaka i prof. Zielińskiego?

Quote by medieval_man: Jeśli nacierasz na twierdzę, to czemu dziwi Cię, że jej mieszkańcy zamykają przed Tobą brame i leją na Ciebie smołę? Gdybyś podjechał do niej z białą flagą, będącą symbolem gotowości do rozmów, nie miałoby to miejsca :-)

Tylko, że to niestety, katolicy, nie są gotowi do rozmów, bo widzą siebie jako elitę, jako jedyny prawdziwy Kościół (bo reszta to heretycy i odszczeopieńcy). Coraz lepiej widzę, że katolicka wizja ekumenizmu to: wy do nas NA KOLANACH! I błagać o przebaczenie... Inna sprawa, że ja nie nacieram na twierdzę tylko stoję pod jej murami i krzyczę ostrzegając "broniących", że ich twierdza się nie trzyma kupy... To oni we mnie widzą wroga, a nie ja w nich.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mirosław Miarczyński
 czerwiec 25 2005 15:25   
Forum

Quote by Marcin W:
Tylko, że to niestety, katolicy, nie są gotowi do rozmów, bo widzą siebie jako elitę, jako jedyny prawdziwy Kościół (bo reszta to heretycy i odszczeopieńcy). Coraz lepiej widzę, że katolicka wizja ekumenizmu to: wy do nas NA KOLANACH! I błagać o przebaczenie... Inna sprawa, że ja nie nacieram na twierdzę tylko stoję pod jej murami i krzyczę ostrzegając "broniących", że ich twierdza się nie trzyma kupy... To oni we mnie widzą wroga, a nie ja w nich.

I znów Cię Marcinie muszę poprosić o przykłady. Mówisz "katolicy nie są gotowi", "katolicka wizja ekumenizmu" - rozumiem, że masz na myśli wszystkich katolików albo przynajmniej wszystkich wypowiadających się na tym forum. Poproszę więc o przykłady - konkretne - nickiem internetowym i cytatem (najlepiej z odpowiednim linkiem). Rozumiem, że jako człowiek dojrzały i odpowiedzialny za swoje słowa przeprowadziłeś analizę poprzedzającą takie uogólnienie i pozwalającą je uzasadnić (w powyższym nie ma już nawet "spora część", którą zresztą rozumie się potocznie zupełnie inaczej niż Ty usiłowałeś to przedstawić). Podziel się więc z nami wynikami owej analizy. Rozumiem też, że zdajesz sobie sprawę że Twoja teza upadnie, jeśli nie będziesz mógł dopasować wspomnianej przez Ciebie "katolickiej wizji ekumenizmu" do wszystkich piszących tu katolików i że wówczas jako człowiek ospowiedzialny za swoje słowa przyznasz się do błędu, przeprosisz i na przyszłość postarasz się nie szafować uogólnieniami.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 25 2005 15:26   
Forum

Nie będę robił nic za nygusa. Gdyby Ci się chciało sam byś przykłady znalazł. Nie trzeba być super inteligentnym, by tego dokonać... Nie mówię też że sprawa dotyczy wszystkich. Niestety, obawiam się, że większości - doświadczam tego na każdym kroku, nie tylko na tej stronie... Z włąsnego doświadczenia tak twierdzę i nie ma i nie będzie powodu do przeprosin. Ja wiem, że najbardziej byście chcieli, żeby każdy kto śmie podważać Krk przepraszał za wszystko, ale to juz przegięcie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mirosław Miarczyński
 czerwiec 25 2005 15:28   
Forum

A - i jeszcze maleńkie pytanie? Z jakiej pozycji się wypowiadasz? Katolika zatroskanego o swój kościół czy baptysty - bo nie śledząc dokładnie forum nadążam za przemianą konfesyjną. Masz jakies zdjęcia ze swojego chrztu?

Mirek

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 25 2005 15:32   
Forum

Wypowiadam się jako chrześcijanin.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mirosław Miarczyński
 czerwiec 25 2005 15:36   
Forum

Quote by Marcin W: Nie będę robił nic za nygusa. Gdyby Ci się chciało sam byś przykłady znalazł.

To do mnie było? No właśnie w tym sęk, że... nie znalazłem, choć od wczorajszego twojego postu zaniepokojony szukałem zaczynajac zresztą od własnych wypowiedzi. Znalazłem owszem kilka utarczek słownych ale w wykonaniu może 2-3 osób. I jakoś od kilku miesięcy te utarczki słowne są niemal wyłącznie z Tobą, choć na serwisie pojawia się trochę osób mających równie krytyczne podejście do katolickiej nauki. I nawet publikują tu swoje artykuły na temat swojego podejścia (jak chcesz, służę linkami). A swojego zdania bronią bez używania słów agresywnych i pełnych niechęci, przez co nie powodują flame-wars w rodzaju wątków, w których ty jestes łaskaw się udzielać.

Ktoś Ci już napisał a ja powtórzę - to że masz to i owo wpisane w profilu nie zwalnia Cię z elementarnej kultury dyskusji. Tak samo jak dysortografia nie zwalnia nikogo z obowiązku pisania bez błędów, a modne ostatnio ADHD nie usprawiedliwia tego że dziecko wali drugie dziecko po głowie. No chyba, że jesteś innego zdania... ale wtedy radzę Ci szczerze najbardziej odpowiednie dla Ciebie miejsce - pl.soc.religia - tam jest pełno osób o takim właśnie zdaniu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 25 2005 15:58   
Forum

Jasno precyzuję swoje poglądy i to najwyraźniej przeszkadza innym. Nie obrażam Krk - nie użyłem żadnych sformułowań obraźliwych. Uchodzę za człowieka kulturalnego i taktownego wśród tych, kyórzy mnie dobrze znają. A to, ze komuś nie pasuję jeszcze o niczym nie świadczy. Że ze mną dochodzi do utarczek? Dochodzi, ale sprawdź dobrze, kto je zaczyna. Ja jedynie żądam, żebym z powodu moich poglądów nie był określany mianem chama, które jest obraźliwe.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jolanta
 czerwiec 25 2005 16:02   
Forum

KK od wieków uzurpował sobie prawo do nieomylności, do zbawiania ludzi i w efekcie niektórym nadgorliwym katolikom się wydaje, że to KK, a nie Bóg decyduje o sprawach pozagrobowych, a innym wydaje się, że katolicy nie potrafią już samodzielnie myśleć, że to fanatycy, co we własnym mniemaniu wszystko wiedzą najlepiej i niezbicie. Ja jestem przykładem katoliczki, która nie wierzy, że Bóg musi słuchać się księdza czy kogololwiek, tzn. na przykład: jeśli ksiądz nie da rozgrzeszenia komuś, to wcale nie znaczy, że Bóg mu nie wybaczył. KK nie jest w stanie związać Bogu rąk. Bóg nie jest katolikiem, tzn. nie sądzę, by utożsamiał się jedynie z katolikami. W innych czasach za swoje poglądy mogłabym spłonąć na stosie. Taki bywał mój kościół.

Na tym forum jednak to nie katolicy są najbardziej pewni siebie. Chyba że ostatnio coś się tu zmieniło, a długo nie zaglądałam...Pewność siebie, snucie dowodów w sprawch, które nas przerastają, które ledwo wyczuwamy jest żałosne. Gdzie więcej pewności, tam może być mniej prawdy. Poza kościołem człowiek ma jeszcze sumienie i może się nim także doskonale w życiu kierować.

Marcinie, wolno Ci mieć własny pogląd na każdy dylemat. Na pewno taki bardziej podobasz się Bogu niż przyjmując ślepo jakieś teorie.
Dziś spotkałam na ulicy Świadków Jehowy, którzy przekonani byli, że tylko oni będą oglądać Boga, a dla reszty piekło...Bardzo to przypomina dawne poglądy KK i niestety w niektórych umysłach nadal spoczywa jak jakiś zabobon...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 czerwiec 25 2005 16:09   
Forum Moderator
Moderator

Maricnie W.
Daje Ci więc jasno i wyraźnie do zrozumienia. Czuje się głęboko urażony nazywaniem żałoby po papieżu, bo niektórzy ją na prawde przeżywali bardzo głęboko i osobiście (w tym ja,przebywając w tym czasie sam jak palec za ateistyczną granicą) GŁUPAWKĄ. Mniej tej głupawki i religijnej , chociaż 5-minutowej atmosfery tu brakowało i to bardzo.

Wiec, nie bądź taki pewien, że nikogo nie obrażasz używając słów "głupawka" - nota bene słowo głupi jest obraźliwe i jego pochodne też....

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 25 2005 16:11   
Forum

Jeszcze jeden argument na to, że nie jestem wrogiem Krk:
Na tym serwisie nie występuję pod własnym nazwiekiem - Marcin Winiarski to mój pseudonim. Ja jako ja współpracuję z pismami - w tym katolickim. Mam wśród katolików wielu przyjaciół, także wśród księży. A że jestem do Kościoła nastawiony sceptycznie - no cóóóóóżżżż... W dziejach Krk faktycznie, jak napisała Jola popełnił wiele błędów. Niektórych do dziś nie naprawił. Innych już się chyba naprawić nie da, bo dobrze je w ludziach zakorzeniono.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mirosław Miarczyński
 czerwiec 25 2005 16:13   
Forum

Quote by Marcin W: Ja jedynie żądam, żebym z powodu moich poglądów nie był określany mianem chama, które jest obraźliwe.

No to jeszcze raz. Dwa pytania
1. czy są tu inne osoby mające poglądy różniące się od obowiązujących w KRK?
2. Czy któraś z nich została nazwana chamem_za poglądy_?

Marcin, być może Twoje zachowanie w jakiś kręgach kulturowych uchodzi za taktowne, być może internet przekłamuje Twoje intencje. Ale prawda jest taka, że już tu, w tym wątku kilka osób i to z grona "nie_protestantożerców" napisało Ci, że Twój sposób prowadzenia dyskusji jest hm... nieco niekonwencjonalny. Więc pytanie - chcesz prowadzić dyskusję, czy po prostu się wykrzyczeć? Jeśli to pierwsze, to zastanów się nad metodą, która sprowokuje ew. dyskutantów do podejmowania argumentów a nie obrazi ich. Podam Ci przykład choćby aktywnego na tym forum MaćkaP czy dawida1976. Przeanalizuj, czym różni się ich metodyka od Twojej i wyciągnij wnioski.

Jak to szło? "Dla Żydów Żydem dla Greków Grekiem..." - nie wiesz czasem kto to powiedział?

Mirek

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 25 2005 16:19   
Forum

Quote by Jakub: Maricnie W.
Daje Ci więc jasno i wyraźnie do zrozumienia. Czuje się głęboko urażony nazywaniem żałoby po papieżu, bo niektórzy ją na prawde przeżywali bardzo głęboko i osobiście (w tym ja,przebywając w tym czasie sam jak palec za ateistyczną granicą) GŁUPAWKĄ. Mniej tej głupawki i religijnej , chociaż 5-minutowej atmosfery tu brakowało i to bardzo.

Wiec, nie bądź taki pewien, że nikogo nie obrażasz używając słów "głupawka" - nota bene słowo głupi jest obraźliwe i jego pochodne też....

W przypadku żałoby po papieżu mi chodziło jedynie o przesadę w mediach. Ja JP II zawsze szanowałem, ale nie był mi bliski na tyle, żebym z tego powodu nie mógł w TV obejrzeć filmu, a w radiu musiał słuchać samej poważnej, przygnębiającej muzyki. Tymczasem żałobę narzucono całemu społeczeństwu i to było zagraniem nie O.K. Do żałoby nikogo nie wolno zmuszać.

"Głupawką" natomiast określiłem to, co się dzieje teraz, już po śmierci papieża, żeby tylko wynieść go jak najszynciej na ołtarze, modlić się do niego i bić przed nim pokłony.

Słowo "Głupawka" pochodzi od "głupota", a to słowo obraźliwym nie jest.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mirosław Miarczyński
 czerwiec 25 2005 16:20   
Forum

Quote by Marcin W: Jeszcze jeden argument na to, że nie jestem wrogiem Krk:
Na tym serwisie nie występuję pod własnym nazwiekiem - Marcin Winiarski to mój pseudonim. Ja jako ja współpracuję z pismami - w tym katolickim.

Dlaczego nie podniesiesz przyłbicy i jawnie nie powiesz co myślisz o kosciele? Boisz się, że ktoś doniesie "gdzie trzeba" stracisz współpracę z katolickim pismem i inne tego typu profity? A może w tym piśmie katolickim piszesz tak samo jak tutaj o błędach KRK? Jeśli tak, to czemu nie publikujesz pod własnym nazwiskiem tutaj?

Chciałem określić Twoje postępowanie ostrymi słowami. Nie zrobię jednak tego, choćby dlatego, że nie znam pobudek jakie tobą kierują. Powiem tylko, że jest mi smutno, gdyż sądząc z twoich tekstów miałem Cię za człowieka odważniejszego...

Mirek

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 25 2005 16:22   
Forum

Quote by miramax:Jak to szło? "Dla Żydów Żydem dla Greków Grekiem..." - nie wiesz czasem kto to powiedział?

Mirek

Ale nie dla katolików katolikiem... A moje argumenty jakoś od innych nie odbiagają. Tyle tylko, że Maciek czy Dawid są spokojniejsi, a ja mam tendencje wybuchowe...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 czerwiec 25 2005 16:25   
Forum Moderator
Moderator

Zigonorowałeś moją wypowiedź Marcinie - tak dyskusji sie nie prowadzi...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,95 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty