Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 "Stygmaty"-potępione przez kościół.
 |  Wersja do druku
Ida
 lipiec 21 2005 22:01  (Czytany 4104 razy)  
Forum

Status: offline

"Stygmaty" film reżyserii Ruperta Wainwrighta

długo czekał na swą premierę...

Powodem był zakaz kościoła...

Dlaczego kościół nie zgadzał się na emisje

filmu?

Na to pytanie prawdopodobnie nie znajdziemy odpowiedzi...faktem jest jednak

że jedynym wątkiem który mógł by się nie podobać kościołowi jest...:

Ewangelia Jezusa

która wedłóg reżysera zaczyna się słowami:

Jezus powiedział:"Królestwo Boga jest wewnątrz Ciebie

i wokół Ciebie

Nie pałace z drewna i kamienia.

Podziel kawałek drewna i ja tam Będę.

Podnieś kamień i znajdziesz mnie."

Ładne prawda?

Lecz nie chodzi tu o estetyke ,lecz o chęć

przekazania mądrości która zaprzecza trzeciemu przykazaniu...

Gdy byłam dzieckiem katechetka uczyła

mnie że mam się modlić rano i wieczorem,

gdy zapytałam ją czy Pan Bóg usłyszy

powiedziala że on zawsze słyszy...

Dlaczego więc modliny się w pięknych kościołach

jeśli Pan usłyszy nas na polu,łące,a nawet w windzie?

Na to pytanie postarajcie się sami sobie odpowiedzieć.

===

Sol Meiden

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 lipiec 22 2005 00:02   
Forum Moderator
Moderator

Piekne Koscioly w naszej kulturze sa wyrazem szacunku. I dzis kiedy chcemy komus zrobic jakas przyjemnosc, pokazac jak go szanujemy etc.etc. to przygotowujemy lub kupujemy cos pieknego. I tak żona przygotowuje mężowi np porządną kolację, chłopak zebierze dziewczynę do jakiejś romznatycznej i ładnej restuaracji, dziecko postara się mamie zrobić jak najładniejszą laurkę... ETC.

Reszte zostawiam do dopowiedzenia i przemyslenia.

(ale oczywiscie waznym rpzede wszystkim jest prawdziwe chrzescijanskie zycie - piekna swiatynia moze byc tylko dodatkem do tego)

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
macli
 lipiec 25 2005 21:53   
Forum

Quote by iducha:

"Stygmaty" film reżyserii Ruperta Wainwrighta

długo czekał na swą premierę...

Powodem był zakaz kościoła...

Chyba się wtrące, bo jak czytam te głupoty to mnie zęby bola..

1. Kościół to zgromadzenie chrześcijan, jest parę rzeczy które Kościól (ergo - chrześcijaństwo) uznaje za złe ale filmu (ani konkretnego, ani wogóle tam nie ma).

2. Jeśli już mówimy o konkretnym zwiazku wyznaniowym, to warto by było chyba wspomnieć którym?
Wiem, wiem, autor w swej ignorancji sądzi, że na świecie jest tylko KRK.
No cóż - ignorantia nocet (każda, nie tylko iuris ;-))
Faktem jest jednak, że nie tylko KRK protestowało przeciwko temu filmowi.

Autorowi uświadamiam, że film jest amerykański, a w USA KRK nie cieszy się zbyt dużym autorytetem (choć sytuacja ta ulega poprawie).
Czy widział autor ilu wyborców wg sondażów nie głosowało na Kerry'ego wyłącznie dlatego ten jest katolikiem?

3. Nie wiem dlaczego Kościoły protestowały przeciwko temu filmowi. Nie śledziłem tego zbyt dokładnie, a filmu nie oglądałem.
Wydaje mi się jednak nieprawdopodobne, że z powodu znanego fragmentu apokryfów, które można bez problemu (i protestów KRK czy innego Kościoła) kupić w każdej większej księgarni.

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Jer
 lipiec 26 2005 09:11   
Forum

Film kiedyś oglądałem. Dr Strossmayer ze szpitala na peryferiach powiedział kiedyś coś o głupocie mającej skrzydła - otóż film "Stygmaty" szybuje jak gołębica. Są książki typu "Nauka pływania/gry w szachy/malowania portretów w jeden weekend" - "Stygmaty" to coś podobnego, tylko nie wiem ile czasu trwała ta szmira. Amerykańskie strzelanki to przy tym arcydzieła, z bardzo prawdopodobną i przemyślaną fabułą. Nie żałuję straty czasu i pieniędzy tylko dlatego, że teraz rozumiem skąd się bierze zainteresowanie różnymi kodami da vinci. Cóż, jedni wierzą w Boga, inni wierzą we wszystko...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mebachel
 sierpień 09 2005 09:26   
Forum

Film jest denny, ale treść Ewangelii Św. Tomasza jest ciekawa, wszyscy słuchacze ks. Rydzyka powiedzą policzek dla chrześcijaństwa, tylko przypomnijmy sobie moment odejścia Jana Pawła II, wszyscy zbieraliśśmy się w kościołach, na placach, przy pomnikach. Dlaczego? Miejsce bardzo ważna rzecz, jednakże nieumiejętność to wykroczenie, nie potrafimy sie modlić nie potrafimy rozmawiać z Bogiem, nauczono nas się Go bać. Z czym walczy św. Tomasz? Z obłudą pomnik ku czci chwały Bożej, cóż nowego stworzył Chrystus, mówiąc swojej matce tworzę na nowo? Nic bo nauczanie tak piękne tak wymowne, wzięła w łapy kasta kapłańska. Powstały dogmaty scholastyka, powszechność edukacji dla księży, armia świętych, kontenery relikwii świętych, masa objawięń i rozproszenie kultu. Błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli. Tak trudno nam powiedzieć Jezusie wierzę, że możesz mi pomóc, jeszcze trudniej nam w to uwierzyć, bo zamiast przyjaciela w Bogu mamy Pana, Kościół niczegoi nie może zakazać, kościół może ale to tylko klechy, ludzie jak my, przynajmniej jak grzeszą tak mówią. hej!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 sierpień 10 2005 01:59   
Forum

Po pierwsze - Ewangelia wg św. Tomasza jest apokryfem. Nie została ona napisana przez Niedowiarka pod natchnieniem Ducha. A co do zawartych w niej mądrości - na szczególną uwagę zasługują słowa Jezusa: 'Albowiem każda kobieta, która stanie się mężczyzną, wejdzie do Królestwa Niebieskiego', co miał powiedzieć po przemienieniu Marii Magdaleny w mężczyznę. Fascynujące, nieprawdaż?

W dodatku jeżeli jakaś mądrość zaprzecza któremuś z przykazań, to nie jest mądrością. Zauważ jednak, że ten cytat z apokryfu wcale nie zaprzecza III przykazaniu. W ogóle mało ma z nim związku...

Mabachel - natomiast Twoja postawa jest typowa. No niestety, rani. Ale cóż zrobić... To typowe, jak już powiedziałem. Atakuje się całe duchowieństwo na podstawie jego grzeszności, fałszywych interpretacji i bezpodstawnych przesłanek. I wracając - św. Tomasz nie napisła tej Ewangelii, podobnie jak pozostałych apokryfów, które mu się przypisuje (np. Dzieciństwo Jezusa, gdzie z powodu Pana, jeszcze dziecka, trup ściele się gęsto...).

Pozdrawiam,
Marek

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,12 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post