Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Katolicyzm - zblakana owca chrzescijanstwa?
 |  Wersja do druku
Logan
 sierpień 09 2005 15:13   
Forum

Status: offline

Quote by medieval_man:
Nawet jesli w Piśmie świetym nie czytałeś to i tak:

- celibat nie jest nawet w Krk do zbawienia potrzebny
- kult relikwii i świętych nie jest nawet w Krk do zbawienia potrzebny
- cześć oddawana obrazon i figurom nie jest nawet w Krk do zbawienia potrzebna
- objawienia maryjne nie są nawet w Krk do zbawienia potrzebne
- chrzest dzieci nie jest nawet w Krk do zbawienia potrzebny
- Pismo Święte również nie jest potrzebne w Krk do zbawienia

Quote by Marcin W:Gdyby Kościół nie powstał Biblia również by nie powstała, nie Nowy Testament - tak to nalezy rozumieć, bo najzwyczajniej w swiecie nie byłaby potrzebna. Gdyby Kościół nie miał powstać Jezus też by nie przyszedł, bo na co wówczas Jego ofiara?

Quote by DD:Czyli należałoby przyjąć, że Pismo jest nierozerwalnie związane z Kościołem, bo zostało dane Kościołowi i to Kościół jest nosicielem Pisma.
Wydaje mi się że oboje rozważacie tę sprawę trochę od złej strony.

Powstanie Kościoła było następstwem pobytu Chrystusa na Ziemi. Istnienie Pisma również jest tego następstwem. Problem w tym, że Pismo nie powstało w III czy IV wieku, tylko w I.
Kościół i Pismo powstały razem, ale:
1. Kościół to nie Kościół Katolicki tylko ludzie wierzący w Boga.
2. Słowo Boże jest fundamentem Kościoła, czyli ludzi wierzących w Boga. Zostało dane do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy... Nie mamy nic do niego dodawać, ani nic z niego odejmować.
3. To nie Kościół przekazał nam Pismo Święte lecz Bóg.

A teraz szeptem:
Kościół i Biblia są na równi, Kościół nie jest wyżej ani niżej, więc jego nauki nie mogą być ważniejsze od Słowa Bożego. Chyba, że jest to Kościół zwodniczy, wielka nierządnica i obrzydliwość w oczach Boga.

Groch został rzucony.

===

Lecz mów do nich moje słowa - czy będą słuchać, czy nie - gdyż są przekorni. Ezechiel 2:7

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Logan
 sierpień 09 2005 15:19   
Forum

Quote by DD:dlaczego Jezus nic sam nie napisał
Znamy dobrze werset mówiący o tym, ze „całe Pismo przez Boga jest natchnione...”. Rozumiemy więc, że Biblia została napisana przez Boga, za pośrednictwem Proroków w ST i Apostołów w NT, inaczej przez ludzi będących pod wpływem Ducha Świętego. Czy tak?

Teraz sobie będę „gdybać” choć nie lubię, ale to miła odskocznia od "rzucania grochem".
Gdyby Jezus napisał Swoją Ewangelię to mógłby być wzięty, chociażby przeze mnie, za jednego ze zwykłych Proroków, który pisał słowo Boga, a nie za Boga co umniejszało by w oczywisty sposób czci Jezusowi.
Jeśli nawet tak by nie było, to Jego Ewangelia w oczach ludzi przyćmiewałaby wszystkie inne. Pójdę dalej tym tropem - inne Ewangelie mogłyby wcale nie powstać. Mielibyśmy najprawdopodobniej Stary Testament (jaki jest każdy widzi ) i Ewangelię Jezusa Chrystusa (może byłyby listy może nie). No ale co w tym złego mieć Ewangelię prosto od Jezusa, a nie tylko od jego uczniów?
Zastanówmy się co byłoby w tej ewangelii? (gdybam sobie oczywiście)
Jezus opisałby swoje korzenie, cudowne narodziny, rozmowę jako młodzieniec z kapłanami w Świątyni. Może opisałby kilka cudów jakie uczynił, swój chrzest i zstąpienie DŚ. Napisałby, że jest Synem Boga, że umrze na krzyżu za grzechy ludzi. Później, po zmartwychwstaniu, by napisał, że już to zrobił, może by opisał co czuł będąc na krzyżu i co widział kiedy głosił Ewangelię duszom w Piekle. Na koniec napisałby, że odchodzi do Boga, swojego Ojca przygotować dla nas dom w Niebie. Prawda, że ciekawie by się to czytało?

Nie ważne jak bardzo w tej chwili, biorąc pod uwagę naszą znajomość Pisma Świętego, wydaje się nam na miejscu Ewangelia Jezusa, to gdyby była naprawdę nikt by jej nie potraktował na serio. Teraz mamy kilka źródeł potwierdzających się nawzajem, a ludzie mają problem. Gdyby Jezus napisał Ewangelię, to który z Apostołów byłby na tyle odważny by napisać swoją, która miałaby potwierdzić słowa Zbawcy? Może Piotr, zanim nie zaparł się Go trzykrotnie i nie zrozumiał jak mały był w wierze i oddaniu dla Zbawcy. Nie widzę Apostoła który miałby to zrobić, ani sensu takiego potwierdzenia w oczach ludzi chodzących z Jezusem.
Jezus zostawił nam Swoją Ewangelię to czytajmy i uczmy się z niej.
Jezus nie zostawił nam Ewangelii (co jest prawdą), wiec spiszmy Jego słowa i czyny, aby przetrwały dla wszystkich którzy nie słyszeli o Nim.

Oczywiście tak sobie tylko „gdybam”.

===

Lecz mów do nich moje słowa - czy będą słuchać, czy nie - gdyż są przekorni. Ezechiel 2:7

Cytat 
milka
 sierpień 09 2005 15:40   
Forum

Jezus opisałby swoje korzenie, cudowne narodziny, rozmowę jako młodzieniec z kapłanami w Świątyni. Może opisałby kilka cudów jakie uczynił, swój chrzest i zstąpienie DŚ. Napisałby, że jest Synem Boga, że umrze na krzyżu za grzechy ludzi. Później, po zmartwychwstaniu, by napisał, że już to zrobił, może by opisał co czuł będąc na krzyżu i co widział kiedy głosił Ewangelię duszom w Piekle. Na koniec napisałby, że odchodzi do Boga, swojego Ojca przygotować dla nas dom w Niebie. Prawda, że ciekawie by się to czytało?

poprostu super! jabym na taki argument nie wpadlabym!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 sierpień 09 2005 15:49   
Forum

Quote by Logan: A teraz szeptem:
Kościół i Biblia są na równi, Kościół nie jest wyżej ani niżej, więc jego nauki nie mogą być ważniejsze od Słowa Bożego. Chyba, że jest to Kościół zwodniczy, wielka nierządnica i obrzydliwość w oczach Boga.

Groch został rzucony.

Widzisz Logan: ja nie chcę cię zmusić do tego, żebyś przyjął mój punkt widzenia.
Chcę tylko, zebyś zaakceptował fakt, ze są ludzie, wierzący w Jezusa, dla których życie w Kościele jest rzeczywistością zycia w Ciele Chrystusa.

Przyjmuję, że dla Ciebie najważniejsze jest odnajdywanie Jezusa w Biblii.

Uwierz mi, ze dla mnie najwazniejsze jest szukanie i odnajdywanie Jezusa w moim Kościele, który daje mi wiele narzedzi poznania Boga, w tym i Pismo święte, ktorego nie odrzucam, lecz odczytuję w Kosciele (to nie znaczy, ze nie mam prawa sam go czytać, jak niektórzy protestanci twierdzą o katolikach - to znaczy, że odczytuję je w świadomości tego, że zawiera ono w sobie czynnik Bozy - natchnienie i czynnik ludzki - rzeczywistość swiadomości historycznej ludzi, ktorzy byli Bożymi "piórami")
Odczytuję w Kosciele, to znaczy także w łączności z Chrystusem, który załozył swój Kościół i zostawił go pod opieką Ducha Świętego.
Tak jak dla ciebie Jezus jest w Biblii, tak dla mnie w Kościele.
Jak napisałem na początku: nie żądam, zebyś podzielał moje przekonania, proszę, zebys uwierzył, ze w gruncie rzeczy obydwaj dażymy do Jezusa, ale innymi drogami.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 sierpień 09 2005 15:51   
Forum

pozdrawiam wszystkich, nie dziwcie się jesli dzis nie będę odpowiadał, koniec pobytu w kafejce. Do jutra

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Logan
 sierpień 09 2005 19:26   
Forum

Quote by medieval_manRazzrzyjmuję, że dla Ciebie najważniejsze jest odnajdywanie Jezusa w Biblii.
Ehhh Medi Jezus już dawno mnie znalazł. W Biblii szukam Jego Słowa, nie samego Jezusa bo Jezusa w niej nie ma. On jest w moim sercu, czyli w Swoim Kościele, nie rękoma zbudowanym. To duża różnica i właśnie to starałem się przekazać, nic więcej. Myślę, że wyczerpałem już temat i ciągnięcie go w takiej formie to marnowanie moich sił.
Co nie znaczy, że nie odezwę się jak będę widział potrzebę.

Pozdrowienia dla wszystkich.
Milka nie poddawaj się .

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 09 2005 20:32   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by Marcin W:
Cieeeeekaaaaweeeee... Jakoś w Biblii nie czytałem o tym:
- celibat
- prymat papieski
- nieomylność papieży
- kult relikwii i świętych
- cześć oddawana obrazon i figurom
- objawienia maryjne
- chrzest dzieci
- Msze św.
- ...

Marcinie
Nawet jesli w Piśmie świetym nie czytałeś to i tak:

- celibat nie jest nawet w Krk do zbawienia potrzebny
- kult relikwii i świętych nie jest nawet w Krk do zbawienia potrzebny
- cześć oddawana obrazon i figurom nie jest nawet w Krk do zbawienia potrzebna
- objawienia maryjne nie są nawet w Krk do zbawienia potrzebne
- chrzest dzieci nie jest nawet w Krk do zbawienia potrzebny

co do:

- prymat papieski: jest zasadą zycia Koscioła ale nie dogmatem wiary
- nieomylność papieży jest dogmatem, który można w innym miejscu rozważyć - wbrew pozorom nie ma w nim nic, co uczciwy chrześcijanin musiałby odrzucić

Msze swiete - tu już nie wiem jakie masz zastrzezenia

Ale o tych praktykach i naukach w Biblii nie ma słowa. Przyznasz więc chyba, że skoro te praktyki i nauki są obecne w Krk, to oddalił się od od nauk Biblijnych - zwłaszcza, że częśc z nich jezt z Biblią, niestety, sprzeczna.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 09 2005 20:33   
Forum

Quote by milka: ja sie poddaje!

No co ty? Teraz, jak Mediewal się poci, żeby nam logicznie odpowiedzieć?

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub
 sierpień 09 2005 21:43   
Forum

Quote by Marcin W: ... Ale o tych praktykach i naukach w Biblii nie ma słowa. Przyznasz więc chyba, że skoro te praktyki i nauki są obecne w Krk, to oddalił się od od nauk Biblijnych - zwłaszcza, że częśc z nich jezt z Biblią, niestety, sprzeczna.

Skoro dyskusja zeszła na taki poziom, to proszę mi pokazać, gdzie w Piśmie jest mowa o Lutrze i Kalwinie.
Jeśli tego nie dokonacie, będę zmuszony uznać te postacie za apokryficzne.

Ponadto, gdzie w Piśmie występują pojęcia sola scriptura, sola fide (to akurat łatwe), "równocześnie grzesznik i sprawiedliwy", "cakowita deprawacja", "zewnętrzne usprawiedliwienie"?

I najlepsze na koniec: Gdzie w Piśmie mowa o tym, że Jezus był przez 3 dni w
piekle dręczony przez diabła na duszy? (to nauka reformatorów)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 09 2005 22:01   
Forum

Quote by Kuba:Skoro dyskusja zeszła na taki poziom, to proszę mi pokazać, gdzie w Piśmie jest mowa o Lutrze i Kalwinie.
Jeśli tego nie dokonacie, będę zmuszony uznać te postacie za apokryficzne.

Pytanie raczej głupawe , ale odpowiem... Nie ma, bo ci żyli jakieś półtora tysiąclecia później.

Przytocze jeszcze definicje słowa "apokryf"" / "apokryficzny", celem Twojej edukacji:

Apokryf, (gr. απόκρυφος, apókryphos - ukryty, tajemny), Apokryfy - to w starożytności niechrześcijańskiej określenie używane w stosunku do tekstów religijnych i filozoficznych w hellenistycznych religiach misteryjnych oraz systemach filozoficznych o charakterze hermetycznym, które były szeroko rozpowszechnione aż do schyłku starożytności na terenie cesarstwa rzymskiego, szczególnie w jego wschodniej części w postaci nurtu religijnego zwanego gnostycyzmem. Jednakże w tym ostatnim przypadku zagadnienie związane z apokryfami łączy się już z chrześcijaństwem, co wynika z charakteru samego gnostycyzmu. W tym kontekście termin 'apokryf' w kręgach filozoficzno-religijnych oznaczał, że do poszczególnych ksiąg mają dostęp tylko osoby wtajemniczone, posiadające określoną wiedzę (gnosis), niedostępną dla profanów.
(za www.wikipedia.pl)

apokryf [gr.]: 1) utwór naśladujący księgę bibl., nie zaliczany jednak do kanonu Biblii; w szerszym znaczeniu każdy utwór rel. o tematyce bibl.; 2) utwór o niepewnym autorstwie, często falsyfikat.
(Internetowa Encyklopedia PWN)

Widać z tego wyraźnie, że nie ma możliwości, żeby ktoś był "postacią apokryficzną". Wiesz, zanim użyjesz jakiegoś słowa warto znać jego znaczenie.

Quote by Kuba:
Ponadto, gdzie w Piśmie występują pojęcia sola scriptura, sola fide (to akurat łatwe), "równocześnie grzesznik i sprawiedliwy", "cakowita deprawacja", "zewnętrzne usprawiedliwienie"?

Nie ma, bo to są wyciągnięte z nauk chrześcijańskich zasady i wnioski. Zasady są czymś oczywistym, a z wnioskami można się zgadzać albo nie. Można z tym dyskutować. W protestantyzmie nie ma natomiast żadnych dogmatów, wiara w które jest obowiązkowa, a podważanie jest traktowane jako odstępstwo, herezja.

Quote by Kuba:
I najlepsze na koniec: Gdzie w Piśmie mowa o tym, że Jezus był przez 3 dni w
piekle dręczony przez diabła na duszy? (to nauka reformatorów)

Przepraszam bardzo, ale to Kościół katolicki rozpowszechnił tą naukę: "...zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał, wstąpił na niebiosa..." Pierwsi reformatorzy jej jednak nie odrzucili, a szkoda.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub
 sierpień 09 2005 22:34   
Forum

Quote by Marcin WRazzytanie raczej głupawe , ale odpowiem... Nie ma, bo ci żyli jakieś półtora tysiąclecia później.

No widzisz! Przyznaj więc, że równie nierozsądne jest negowanie późniejszych objawień maryjnych, rzekomo na podstawie Biblii.

Quote by Marcin W:Nie ma, bo to są wyciągnięte z nauk chrześcijańskich zasady i wnioski. Zasady są czymś oczywistym, a z wnioskami można się zgadzać albo nie.

Czyli jesteś pogodzony z faktem, iż istnieją pewne koncepcje teologiczne, których nie można wprost odczytać w tekście Pisma?

Quote by Marcin W:
Przepraszam bardzo, ale to Kościół katolicki rozpowszechnił tą naukę: "...zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał, wstąpił na niebiosa..."

Nie trzeba mnie przepraszać. Kosciol rzeczywiscie tak naucza. Czytasz o tym w pierwszym Liście św. Piotra. Jezus zstąpił do szeolu/piekieł, by wyzwolić sprawiedliwych. W XVI wieku jednak zreinterpretowano to wydarzenie i wtłoczono w nową reformacyjną soteriologię, która widziała w ofierze Jezusa karę, będącą ekwiwalentem męk piekielnych wszystkich ludzi przeznaczonych do zbawienia.

Pozdrawiam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub
 sierpień 09 2005 22:41   
Forum

Quote by Marcin W:
...Widać z tego wyraźnie, że nie ma możliwości, żeby ktoś był "postacią apokryficzną". Wiesz, zanim użyjesz jakiegoś słowa warto znać jego znaczenie.

Nie ośmieszaj się.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 10 2005 00:50   
Forum

Quote by Kuba:No widzisz! Przyznaj więc, że równie nierozsądne jest negowanie późniejszych objawień maryjnych, rzekomo na podstawie Biblii.

Powiem wprost - objawienia maryjne są zwodniczym działaniem szatana. I piszę Ci to nie dlatego, że tak mi się wydaje, ale że mam pewność. Kościół został zwiedzony, co wynika z analizy tzw. "przesłań" tzw. "Matki Bożej" z La Salette, Lourdes czy Fatimy. Dowodzę tego w jednym ze swoich artykułów. W Krk jest wiele nauk przeciwnych Biblii. Biblia bowiem uczy, że jedynie Bogu nalezy się cześć i chwała. Nie Maryi, jako stworzeniu, nie świętym i ich relikwiom, nie obrazom i figurom, ale Bogu Najwyższemu.

Jeśli ktoś się czuje urażony tymi sformułowaniami, to proszę o wybaczenie, zostałem wprost wywołany do tego, żeby napisać co sądzę. Zdaję sobie sprawę, że moja opinia może ranić czyjeś uczucia religijne i dlatego od razu przepraszam - za ranienie, trzeba dodać, a nie za moje osobiste przekonania, które tu wyraziłem.

Tak wogóle, Kuba, to jeśli nie widzisz róznicy pomiedzy postaciami historycznymi a rzekomymi objawieniami "Maryi", to doprawdy żal mi Ciebie, chłopie. Luter, Kalwin, Zwingli, Melanchton, Hus i inni istnieli. Byli cenionymi teologami, wybitnymi myślicielami i kaznodziejami. Ich przemyślenia są cenione powszechnie do dzisiaj - także przez Kościół katolicki. A objawienia to mżonki. Wiadomo, że oprócz tego, co już napisałem część to skutek urojeń, głównie na skutek chorón psychicznych. Tak twierdzi znakomita większość badaczy natury ludzkiej.

Quote by Kuba:
Czyli jesteś pogodzony z faktem, iż istnieją pewne koncepcje teologiczne, których nie można wprost odczytać w tekście Pisma?

Zaqwsze były, bo to element nauczania. Bóg dał nam proste odpowiedzi na wiele kwestii, ale tak, byśmy samodzielnie myśleli i analizowali. Rzecz w tym, że nauki prostestanckie, zwłaszcza ewangelicznych, bazują na Biblii, a katolickie, czy prawosławne nie zawsze są z nią zgodne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 10 2005 00:54   
Forum

Quote by Kuba:
Quote by Marcin W:
...Widać z tego wyraźnie, że nie ma możliwości, żeby ktoś był "postacią apokryficzną". Wiesz, zanim użyjesz jakiegoś słowa warto znać jego znaczenie.

Nie ośmieszaj się.

To Ty się nie ośmieszaj takimi stwierdzeniami i sformułowaniem, że ja mam się nie ośmieszać. Ja Ci wykazałem, rzekłbym encyklopedycznie, że użyłeś słowa najwyraźniej nie znając wogóle jego znaczenia. A Ty z siebie robisz właśnie, za przeproszeniem, idiotę i w dodatku upartego osła, czy raczej muła, który z uporem obstaje przy swoim fałszywym założeniu.

Oczywiście zawarte to "impertynencje" należy traktować z bardzo dużym przymróżeniem oka, dla którego nawet udostępniana tu ikonka jest o wiele za mała. Piszę do Ciebie w tym momencie jak Luter do papieża w swoim sławnym liście: "Kochany Pawełku, kochany osiołku..."

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 sierpień 10 2005 07:46   
Forum

marcin, nie obrazaj swego rozmowcy!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 10 2005 10:41   
Forum

Milka! Napisałem, że tych "impertynencji" w żadnym razie nie należy trektować jako napisanych "na serio"

===

Profil   Email 
 Cytat 
Logan
 sierpień 10 2005 11:16   
Forum

Obserwując rozwój tego tematu przyszła mi do głowy walka Herkulesa z Hydrą
Pozdrawiam wszystkich w ten piękny letni (tak naprawdę zimny ) dzień.

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 10 2005 11:25   
Forum

Ale Herkules z Hydrą jednak wygrał, prawda?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Logan
 sierpień 10 2005 11:28   
Forum

No pewnie. Chyba dlatego ciągle tu zaglądamy

===

Cytat 
Andrzej
 sierpień 10 2005 16:41   
Forum

No coż... zajrzałem 24 godziny później i sytuacja się nie zmieniła. Marcin uważa, że można przjmowac nauke Lutra i Zwingliego, ale nie Tomasza z Akwinu i Jana Pawła II. Naprawde nie wiem, czym się kierować przy ich rozróznianiu, bo żaden z nich nie istniał w Pismie świętym. Tak samo Marcin uważa, że mozna rozwijać myśl teologiczną, by wyrażać prawdy nie zawarte bezpośrednio w Biblii, ale pod warunkiem, ze będą je rozwijali protestanci a nie katolicy. Marcin przytacza definicję apokryfów, choć kilka stron wczesniej twierdzi, że apokryfów nie ma.
No coż do dyskusji dołaczył się Kuba, zresztą pisze całkiem rozsądnie, ale ten rozsądek jest kwalifikowany jako niewiedza przez innyvh.

Przpominam, że zaczęło sie to od pytania czy katolicyzm jest zbłąkaną owcą.
Tak więc rzecz się sprowadza do pytania kto od kogo się odłączył
W tym aspekcie, odpowiedź jest oczywista....
Tak wiem, ze to wkładanie kija w mrowisko...

No to miłej dyskusji, pędze do moich bibliotek

===

Cytat 
Jakub
 sierpień 10 2005 16:46   
Forum

No cóż. Milo sie rozmawialo.

pozdro.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Logan
 sierpień 10 2005 18:26   
Forum

Quote by medieval_man:Marcin przytacza definicję apokryfów, choć kilka stron wcześniej twierdzi, że apokryfów nie ma.
Przepraszam jeśli się mylę, bo nie chce mi się dzisiaj brnąć przez te 4 strony tekstu, ale czy Marcin nie stwierdził tylko że apokryfy znikły, a nie, że ich nie było?
Poza tym nawet jeśli nie wierzę np. w „projekcje astralne”, to jeśli ktoś twierdzi że projekcja astralna to film wyświetlany pod gołym niebem, to chyba mogę mu przedstawić ogólnie przyjętą definicję, żeby się nie ośmieszał? Co o tym sądzicie?

===

Cytat 
Logan
 sierpień 10 2005 18:33   
Forum

Quote by medieval_manRazzrzpominam, że zaczęło sie to od pytania czy katolicyzm jest zbłąkaną owcą.
Jak by Cię zostawiła żona to też byś pewnie chciał, żeby dla wszystkich było oczywiste, że to jej wina a nie Twoja

===

Cytat 
Logan
 sierpień 10 2005 18:40   
Forum

Quote by medieval_man:Marcin uważa, że można przjmowac nauke Lutra i Zwingliego, ale nie Tomasza z Akwinu i Jana Pawła II.
W takim razie Kuba uważa Tomasza z Akwinu i Jana Pawła II za "postacie apokryficzne" bo w Biblii ich nie ma .

===

Cytat 
Jakub
 sierpień 10 2005 19:38   
Forum

Quote by Logan:
Quote by medieval_man:Marcin uważa, że można przjmowac nauke Lutra i Zwingliego, ale nie Tomasza z Akwinu i Jana Pawła II.
W takim razie Kuba uważa Tomasza z Akwinu i Jana Pawła II za "postacie apokryficzne" bo w Biblii ich nie ma .

Uff... Logan, zdajesz się być równie "dobrze poinformowany", co Marcin.
Prawdę mówiąc, jeszcze nie jestem pewien, czy są to jedynie Wasze szczeniackie zgrywy, czy rzeczywiście ciężko łapiecie.
Na wszelki wypadek służę małym wyjaśnieniem. Otóż słówko "apokryficzny" nie musi odnosić się jedynie do starożytnej literatury religijnej; ma ono również znaczenie szersze. Prawda, że interesujące? Otóż znaczy ono po prostu: nieautentyczny, niewiarygodny, fałszywy. Odsyłam tutaj szanownych "ekspertów" do Słownika wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego.

Po drugie, pragnę uspokoić co mniej rozgarniętych: nie uważam jakoby Luter, Kalwin, bądź jakakolwiek inna osoba nie występująca w historii biblijnej z automatu należała do "apokryficznych". Powinno być to oczywiste – kontekst nie pozostawiał wątpliwości. Dla Was jednak czynię to osobiste wyznanie.

Pozdrawiam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 10 2005 22:47   
Forum

Quote by medieval_man: No coż... zajrzałem 24 godziny później i sytuacja się nie zmieniła. Marcin uważa, że można przjmowac nauke Lutra i Zwingliego, ale nie Tomasza z Akwinu i Jana Pawła II.

Wiesz, pewien ciekawy i bardzo inteligentny człowiek zadał mi ostatnio fajne pytanie. Człowiekiem tym był Robert D. Gamble z Poznania - wydawca i pastor anglikański. Zapytał mnie, co wiem o historii (ich) Kościoła.
Na to ja zaczałem mówić o królu, który podniósł bunt.
Na to on pyta: no tak, ale jakie były początki Kościoła?
Zdurniałem i już myślałem, że to z moją wiedzą na ten temat może jest coś nie tak.
A on odpowiedział: "Kościół ząłożył Chrystus, a król zrobił tylko kolejny krok.
Tak samo własnie - a nic innego - Kolejny krok zrobili reformatorzy widzac, że z Krk już nic nie da się zrobić, że próżne są ich próby uzdrowienia.
Ja nie twierdzę, że można na nich do końca polegać, ale bardziej niż na papieżach. Bo Krk wciąż nie widzi cześci swych błędów i jak ślepiec idzie w ciemności.

Quote by medieval_man:
Naprawde nie wiem, czym się kierować przy ich rozróznianiu, bo żaden z nich nie istniał w Pismie świętym.

Kierować się należy tym, kto jest Biblii wierniejszy. Przecież to proste.

Quote by medieval_man:
Tak samo Marcin uważa, że mozna rozwijać myśl teologiczną, by wyrażać prawdy nie zawarte bezpośrednio w Biblii, ale pod warunkiem, ze będą je rozwijali protestanci a nie katolicy.

A gdzie to niby napisałem? Nie wkładaj mi do ust (uzywajac przenośni, oczywiście) słów, których nigdy nie użyłem! Mi chodzi tylko o to, że jeśli Krk tworzy "prawdy", o których w Biblii nic nie ma, albo nauki i tradycje w sposób oczywisty z nią sprzeczną, yo dopuszcza się odstępstwa od wiary pierwszych chrześcijan.

Quote by medieval_man:
Marcin przytacza definicję apokryfów, choć kilka stron wczesniej twierdzi, że apokryfów nie ma.

A gdzie napisałem, że Apokryfów nie ma? Jest kilka uwzględnionych w "Tysiącllatce" na przykład. Nie zaprzeczam ich istnieniu. Na marginesie - przejrzałem te apokryfy, o których pisałeś - teksty są naogół w takich strzępach, że nie dużo da się zrozumieć.

Quote by medieval_man:
No coż do dyskusji dołaczył się Kuba, zresztą pisze całkiem rozsądnie, ale ten rozsądek jest kwalifikowany jako niewiedza przez innyvh.

Daj se luz! Co takiego kuba napisał rozsądnie? Sorry, ale dałem bardzo dobre argnmenty za tym, że wprost przeciwnie.

Quote by medieval_man:
Przpominam, że zaczęło sie to od pytania czy katolicyzm jest zbłąkaną owcą.

I jesteśmy - bo może nie zauważyłeś - cały czas przy tym temacie. Ani na milimetr od niego nie odstąpiliśmy!

Quote by medieval_man:
Tak wiem, ze to wkładanie kija w mrowisko...

Nie. Należy postawić zupełnie inne pytanie: KTO ODSTĄPIŁ OD CZYSTYCH NAUK EWANGELII?
W tym aspekcie - jak sam napisałeś - odpowiedź jest oczywista...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 10 2005 22:57   
Forum

Quote by Kuba:
Uff... Logan, zdajesz się być równie "dobrze poinformowany", co Marcin.
Prawdę mówiąc, jeszcze nie jestem pewien, czy są to jedynie Wasze szczeniackie zgrywy, czy rzeczywiście ciężko łapiecie.

Gościu! Możemy dyskutować. Możemy się nie zgadzać. Ale na jedno sobie nie pozwalaj. Ani ja , ani pewnie Logan szczeniakami nie jesteśmy, więc bądź łaskaw trochę szacunku. Zwłaszcza, że mocno wygląda mi na to, że sam masz lat może naście, z których ja dawno wyrosłem.

Ja Ci też nagadałem, ale traktowałem to z przymróżeniem oka, a ty teraz napisałeś po prostu obraźliwie

Quote by Kuba:
Na wszelki wypadek służę małym wyjaśnieniem. Otóż słówko "apokryficzny" nie musi odnosić się jedynie do starożytnej literatury religijnej; ma ono również znaczenie szersze. Prawda, że interesujące? Otóż znaczy ono po prostu: nieautentyczny, niewiarygodny, fałszywy. Odsyłam tutaj szanownych "ekspertów" do Słownika wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego.

PWN podaje co innego, unne słowniki również wyraźnie podają, że chodzi wyłacznie o pisma. Mnie w szkole też inaczej uczyli Nie sądzę więc, żeby Kopaliński robił z siebie idiotę. Może to ty po prostu nie poytafisz czytać definicji? Pewnie żeś przeczytał jedno, a zrozumiał i tak po swojemu, co tutaj Ci się zdarza.

Quote by Kuba:
Po drugie, pragnę uspokoić co mniej rozgarniętych: nie uważam jakoby Luter, Kalwin, bądź jakakolwiek inna osoba nie występująca w historii biblijnej z automatu należała do "apokryficznych". Powinno być to oczywiste – kontekst nie pozostawiał wątpliwości. Dla Was jednak czynię to osobiste wyznanie.

I ponowny brak szacunku! Chamski szczeniak jesteś - na takie zachowanie zgody być nie może. Ciekawy jestem, czy choć masz w sobie na tyle kultury, żeby przeprosić. Wątpię. Mam nadzieję, że ten "yntylygencki" post zostanie wkrótce usunięty, jako niezgodny z zasadami Forum.

A ja nie pozdrawiam, bo jeśli zachowujesz się poniżej krytyki, to zasługujesz raczej, żeby Cię po prostu sobie olać.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 10 2005 23:04   
Forum

Quote by Logan:

LOgan, po ostatnim zachowaniu Kuby proponuję po prostu zakończyć dyskusję z tym samrkaczem. Po prostu NIE WARTO!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub
 sierpień 10 2005 23:33   
Forum

Quote by Marcin W: PWN podaje co innego, unne słowniki również wyraźnie podają, że chodzi wyłacznie o pisma. Mnie w szkole też inaczej uczyli Nie sądzę więc, żeby Kopaliński robił z siebie idiotę. Może to ty po prostu nie poytafisz czytać definicji? Pewnie żeś przeczytał jedno, a zrozumiał i tak po swojemu, co tutaj Ci się zdarza.

Ja się poddaję!
klik
klik

Dalsza dyskusja z pseudonimem "Marcin W." rzeczywiście nie ma sensu. Przeczesałem forum i zauważyłem, że na tym człowieku poznano się już dawno.

Mimo wszystko pozdrawiam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 10 2005 23:42   
Forum

apokryficzny «mający charakter apokryfu; nieautentyczny, wątpliwy»
Literatura apokryficzna.
Elementy apokryficzne w powieści.

apokryf utwór wątpliwego autorstwa, nieautentyczny; falsyfikat; (l.mn.) księgi biblijne, nie włączone do kanonu (spisu) ksiąg autentycznych przez Kościół rz.kat., Żydów a. protestantów.
apokryficzny nieautentyczny; niewiarygodny; fałszywy.
Etym. - gr. apókryphos 'ukryty; podrobiony' z apokrýptein 'ukrywać'; zob. apo-; krýptein 'jp.'; por. krypt-.

- podaję za rzuconymi przez Ciebie linkiami. Mowa wyraźnie o pismach.

I kolejna twoja wpadka językowa - jak się dyskutuje z "pseudonimem"? Może mnie oświecisz?

Na koniec. Widzę, że masz zero kultury osobistej. Nie przeprosiłeś za obraźliwe sformułowania. Przeprosin już nie chcę. Jesteś po prostu cham. Niestety... Nie wiesz przypadkiem kto to nauczał, że "cokolwiek komuś uczyniłeś Mnie to uczyniłeś?" To parafraza.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,44 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty