Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Katolicyzm - zblakana owca chrzescijanstwa?
 |  Wersja do druku
Jakub
 sierpień 10 2005 23:46   
Forum

Status: offline

Pokój z Tobą, bracie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 10 2005 23:59   
Forum

Marcin, ilu już chamów naliczyłeś na forum???
Czy ja też już, czy jeszcze nie?
Ale i tak stęskniłam się za Tobą (nie mówiąc o Mateuszu )
Pozdrowionka,
n

===

Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 11 2005 00:09   
Forum

Natalio. Kuba przekroczył granicę kultury osobistej. I wkurzyłem się na niego zdecydowanie bardziej niż na innych. Na innych raczej pisałem z pobłażliwością.

Ja czasem komuś wbiję szpilkę, ale do czegos takiego się posunąć, jak to zrobił Kuba?

Wiesz, ręce opadają, jak się czyta to, co on pisze. Ma nas za idiotów, a sam naciąga tak definicje, żeby tylko jemu pasowały "pod teorię".

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 11 2005 00:15   
Forum

Myślę, że jak zwykle, zbytnio się emocjonujesz, a emocje nie sprzyjają dyplomacji,która jest z kolei niezbędna w tego rodzaju sporach.
Następnym razem, zanim się wkurzysz, zrób głęboki wdech ipolicz do dziesięciu
Dobranoc
n

===

Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 11 2005 00:18   
Forum

Słuchaj, facet nie ma nawet tyle kultury, żeby przeproscić za obrażliwe sformułowania. To mnie dołuje.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 11 2005 00:21   
Forum

To ja Cię przepraszamw jego imieniu. I jużsię nie smuć więcej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 11 2005 00:27   
Forum

Dzięęęęęękiiii!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 11 2005 00:29   
Forum

Marcin, sorry za pytanie, ale ile Ty masz lat ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 11 2005 00:31   
Forum

A to jest ściśle tajne!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 11 2005 00:35   
Forum

Oj bopomyślę, że w rzeczywistości jesteś kobietą
Ale nie to nie (nie rozumiem Cię). Ale nie rozmawiajmy prywatnie, bo przyjdzie Izrael i skasuje

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 11 2005 00:38   
Forum

Izrael, zdaje się na długich wakacjach. Pisał coś o powrocie pod koniec sierpnia. Kota nie ma więc w domu, to myszy mogą poharcować, co nie? A reszta na mejla.

jedno Ci Natalio przyznam - kyrcze! potrafisz rozładować atmosferę i poprawić humor wkurzonemu!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 11 2005 00:43   
Forum

Marcin, jeszcze wiele inne rzeczy potrafię
(miałam na myśli grę na skrzypcach oczywiście )
Ok, resztę na maila, ale mam nadzieję, że jesteś pełnoletni

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 11 2005 03:47   
Forum

Miał być mejl i co?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 sierpień 11 2005 08:07   
Forum

No cóż Marcinie W nie sądzę, że najlepszą argumentacją jest poobrażanie innych - wyzywając ich od smarkaczy itd. - czyzby brakowało Ci argumentacji ??

Mnie niestety nie możesz tak nazwać - bo latek Ci u mnie dostatek

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 sierpień 11 2005 08:17   
Forum

Quote by Marcin W: Niestety... Nie wiesz przypadkiem kto to nauczał, że "cokolwiek komuś uczyniłeś Mnie to uczyniłeś?" To parafraza.

Ta sama Osoba nauczała, "miłujcie waszych nieprzyjaciół" i coś tam chyba wspominała o nadstawianiu drugiego policzka.

A wracając do topicu.

Tylko interpretując Biblię na własną rękę mozna powyciągć czasami bardzo "ciekawe" wnioski, ot chociażby spójrzmy na Świadków Jehowy, kiedy to jeden człowiek manipuluje coś przy Pismie - tam coś wytnie, tam coś doda i wszystko pasuje. Myślę, że inaczej jest z KOŚCIOŁEM (nie piszę tylko o KRK), to myslę, że On jest depozytariuszem Pisma i tylko w Nim można je interpretować.

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
Logan
 sierpień 11 2005 11:25   
Forum

apokryf

1. «utwór o tematyce biblijnej, nie umieszczony w kanonie biblijnym»

2. «utwór rzekomo wydobyty z ukrycia i ogłoszony jako autentyczny dokument piśmienniczy»

apokryficzny
«mający charakter apokryfu; nieautentyczny, wątpliwy»
Literatura apokryficzna.
Elementy apokryficzne w powieści.

Tutaj w oczywisty sposób jest napisane, że chodzi także o ludzi . Przyznaję ze skruchą, że jestem głupi i nierozgarnięty na tyle by przeczytać to z należytym zrozumieniem . Dziękuje Ci Kubo że mnie w tym uświadomiłeś . Biorąc pod uwagę, że nie potrafiłem dobrze zinterpretować zwykłej encyklopedii to także moja interpretacja Biblii jest zła i muszę zgodzić się z tym co mówisz Ty i Medi. Radzę to zrobić też innym.

A Marcin zmądrzej w końcu.

Quote by DD:No cóż Marcinie W nie sądzę, że najlepszą argumentacją jest poobrażanie innych - wyzywając ich od smarkaczy itd. - czyzby brakowało Ci argumentacji ??
No właśnie Marcin!!! Też mnie denerwuje, że na rzeczowe argumenty Kuby, oraz Jego pytania:
Quote by Kuba:Logan, zdajesz się być równie "dobrze poinformowany", co Marcin.
Prawdę mówiąc, jeszcze nie jestem pewien, czy są to jedynie Wasze szczeniackie zgrywy, czy rzeczywiście ciężko łapiecie.
Quote by Kuba:pragnę uspokoić co mniej rozgarniętych
Nie potrafisz odpowiedzieć niczym innym jak tylko obelgą
Quote by Marcin W: mocno wygląda mi na to, że sam masz lat może naście
Chamski szczeniak jesteś
Jak tak możesz i na dodatek nie chcesz kolegi pozdrowić ?
Quote by Marcin W:A ja nie pozdrawiam, bo jeśli zachowujesz się poniżej krytyki, to zasługujesz raczej, żeby Cię po prostu sobie olać.
Lepiej byś Marcinie encyklopedię dokładnie przeczytał, a nie po szczeniacku kolegę olewał , który wyczesał całe forum żeby Cię lepiej poznać
Moim zdaniem Kuba zasługuje na przeprosiny i przyznanie racji, bo już udowodniłem, że rację ma .
Niedobry szczeniaczek, oj niedobry. Pamcia kostki nie da. Rrrrauf.

===

Lecz mów do nich moje słowa - czy będą słuchać, czy nie - gdyż są przekorni. Ezechiel 2:7

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Logan
 sierpień 11 2005 11:43   
Forum

A teraz na poważnie:

Quote by DD:Myślę, że inaczej jest z KOŚCIOŁEM (nie piszę tylko o KRK), to myslę, że On jest depozytariuszem Pisma i tylko w Nim można je interpretować.
Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak to rozumieć? W szczególności chodzi mi o "interpretowanie Pisma w Kościele". Kilka razy padło już to stwierdzenie i chciałbym mieć pewność, że je dobrze rozumiem.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

===

Lecz mów do nich moje słowa - czy będą słuchać, czy nie - gdyż są przekorni. Ezechiel 2:7

Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 11 2005 12:47   
Forum

Quote by DD: No cóż Marcinie W nie sądzę, że najlepszą argumentacją jest poobrażanie innych - wyzywając ich od smarkaczy itd. - czyzby brakowało Ci argumentacji ??

Mnie niestety nie możesz tak nazwać - bo latek Ci u mnie dostatek

A jak nazwać kogoś, kto się zachowuje jak samrkach, rzuca obraźliwym słownictwem? zastanów się trochę zanim weźmiesz kogoś w obronę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Logan
 sierpień 11 2005 12:50   
Forum

Marcin spoko. Naprawdę nie warto klawiatury tępić

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 11 2005 12:54   
Forum

Quote by DD:Tylko interpretując Biblię na własną rękę mozna powyciągć czasami bardzo "ciekawe" wnioski, ot chociażby spójrzmy na Świadków Jehowy, kiedy to jeden człowiek manipuluje coś przy Pismie - tam coś wytnie, tam coś doda i wszystko pasuje.

Tylko powinnaś mieć świadomość, że nikt z protestantów tak nie czyni. Ludzie w Kościołach ewangelicznych czytają z lubością Biblię, analizują, zestawiają ze sobą rózne fragmenty i w ten sposób dochodzą do wniosków. A Jehowici znają tylko strzępki i "nieomylną" interpretację "Ciała Kierowniczego" z Brooklynu (przypomina ci to coś może? ) Jehowici tak naprawdę nie znają Biblii i nie analizują jej samodzielnie.

Quote by DD:
Myślę, że inaczej jest z KOŚCIOŁEM (nie piszę tylko o KRK), to myslę, że On jest depozytariuszem Pisma i tylko w Nim można je interpretować.

Jasne, że tak - bo Krk tak naucza! A Krk jest jedynym prawdziwym Kościołem, bo samo tak twierdzi. I papieże są nieomylni, bo przecież jako nieomylni nie mogą się mylić mówiąc, że są nieomylni. A światsk siedzi i zawija je w te sreberka... Ha, he, he...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 11 2005 12:56   
Forum

Quote by Logan: Marcin spoko. Naprawdę nie warto klawiatury tępić

Najśmieszniejsze jest to, że przez chwilę myślałem, że "i ty, Brutusie, przeciwko mnie."

===

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 sierpień 11 2005 13:12   
Forum

Skoro w rozumowaniu na ot chociażby kanonem Pisma Kościoły protestanckie są omylne - to skąd wiadomo, że dobre księgi z mnóstwa zostały dobrze wybrane.

To może mi powiesz jak sprawa nieomylności wygląda w bratnich kościołach protestanckich ?? Czyżby tam nie było nieomylności i posiadają tylko oni (np. KZ uważa, że oni, baptyści, że oni, ...) pełnię prwawdy. A może na tym formum należałoby szukać PRAWDY (czyli JEZUSA CHRYSTUSA) a nie obrzucać się "mięsem".

Rozumiem, każdy sobi rzepkę skrobie - jednym podoba się to innym coś innego. Tak - przepraszam - rozumiem czytanie Pisam u braci protestantów. No cóż spotkałem w Taize kilkoro i jestem przerażony. Ta nie wierzy w szatana, ten w Boga, jeszcze inny w niebo - pytam się a skąd takie wnioski - no z BIBLII słysze odpowiedź. To jest właśnie interpretacja własna.
To co Ty piszesz Marcie W, iż zbiera się Kościół (nieważne ile osób), "byle nie sekta" ; i szukacie prawdy - to dla mnie to jest własnie "interpretowanie Pisam w Kościele", oczywiście posiłkując się badaniami biegzegetycznymi. Szukam więc nie na własną rękę, ale szukam wraz z innymi (myślę tutaj szczególnie o biblistach, którzy znają lepiej kontekst kulturowy, semantykę języka,......, niż ja). Czyli opieram się w moich poszukiwaniach również egzegezą biblijną.

Oczywiście, jak ktoś jest spragniony "wody" Pisma, to nie należy mu dawać do przeczytania obszernych tomów instrukcji. Ale jak już ugasi pragnienie, to czemu miałby się nie przeczytać przez innych opracowany skład owej "źródlanej wody".

Tyle na ten temat

===

Profil   Email 
 Cytat 
Logan
 sierpień 11 2005 14:17   
Forum

Quote by DD:Rozumiem, każdy sobi rzepkę skrobie - jednym podoba się to innym coś innego. Tak - przepraszam - rozumiem czytanie Pisam u braci protestantów.
A ja rozumiem, że bracia protestanci również mają swoje Kościoły, które mają swoją naukę i Członkowie takiego Kościoła się z nią powinni zgadzać. Ale Kościoły te, o ile wiem, nie twierdzą, że mają jako jedyne rację (KK też od niedawna i chwała mu za to), a przede wszystkim opierają swoje nauki na Piśmie Świętym, a nie na Katechizmie.
Weźmy np. Kościół Wolnych Chrześcijan do którego należę. Jeśli jakiś brat z tego kościoła napisze książkę, to cytuje On w niej Biblię i na tej podstawie pisze swoje przemyślenia na konkretny temat. Lecz żadna z książek nie jest traktowana ponad Biblię, poza tym w żadnej książce nie ma nic czego nie można by potwierdzić Słowem Bożym. Nikt nie napisze, że w Biblii jest błąd i werset twierdzący, że Jezus umarł na krzyżu znaczy tak naprawdę, że umarł na palu (Świadkowie), a już na pewno nikt w to nie uwierzy. Nie ma w tym Kościele jednego człowieka, który mógłby coś zmienić, wprowadzić jakąś nowość „świeżo objawioną”. Jest tzw. Rada Kościoła, ale bardziej zajmuje się sprawami pilnowania „czystości” nauki, w zgodzie z PŚ niż wprowadzaniem czegokolwiek nowego. Nie ma mowy o „każdy sobie rzepkę skrobie”, bo Brat Przełożony każdego Zboru w swoim mieście pilnuje tej czystości. Ludziom nie mówimy, „wiesz co, przeczytaj tę książkę na początek a do Biblii dorośniesz”, na początek proponujemy ludziom Ewangelię Jana którą często można spotkać wydrukowaną osobno w małym formacie.
Nazwałbym to interpretacją Pisma w Kościele.

Natomiast stawianie Biblii jako pomocy do napisania katechizmu, (to jest ogólny wniosek po przeczytaniu niektórych postów więc mi nie każcie podawać cytatów) lub tłumaczenie jej na "nowy" bardziej zrozumiały język, jest nie do przyjęcie na drodze Ekumenii, przynajmniej dla KWCH.

===

Cytat 
Damian Kowalski
 sierpień 11 2005 15:07   
Forum

jak zapewne wiesz KRK opiera się nie tylko na Piśmie, stosując się do wskazań św. Pawła:

1) Pochwalam was, bracia, za to, że we wszystkim pomni na mnie jesteście i że tak, jak wam przekazałem, zachowujecie tradycję. 1Kor 11,2

2)Przeto, bracia, stójcie niewzruszenie i trzymajcie się tradycji, o których zostaliście pouczeni bądź żywym słowem, bądź za pośrednictwem naszego listu. 2Tes 2,15

3) Nakazujemy wam, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście stronili od każdego brata, który postępuje wbrew porządkowi, a nie według tradycji, którą przejęliście od nas. 2Tes 3,6

Jak w punkcie drugim dobitnie Paweł wskazuje nie tylko Pismo, ale i przekaz ustny jest ważny. I cytatów mozna by mnożyć - tylko po co ??

Pozatym piszesz, że jest Rada Kościoła, która pilnuje czystości przekazu (tak to umownie nazwijmy) - to skąd wiadomo, że ona się nie myli?? Czy wynikia z Pisma, iz taka instytucja jest potrzebna?? (Poproszę cytat z Pisma, gdzie Jezus taką radę powołuje), a jeżeli nie to czyżby również nadinterpretacja Pisma i powoływanie czegoś czego w Piśmie nie ma?? A może chodzi o Tradycję ??

Dla mnie osobiście chyba najpieknięjszą ale i najtrudniejszą Ewangelią jest Ewangelia Janowa.

Przyznałeś, że można postawić znak równości pomiedzy Kościołem a Pismem. Hmmmm.....
Św. Paweł pisze w liście do Efezjan: I wszystko poddał pod Jego stopy, a Jego samego ustanowił nade wszystko Głową dla Kościoła, który jest Jego Ciałem, Pełnią Tego, który napełnia wszystko wszelkimi sposobami. Ef 1,22
i dalej
W Nim zespalana cała budowla rośnie na świętą w Panu świątynię, w Nim i wy także wznosicie się we wspólnym budowaniu, by stanowić mieszkanie Boga przez Ducha. Ef 2, 21-22

i dalej

Mnie, zgoła najmniejszemu ze wszystkich świętych, została dana ta łaska: ogłosić poganom jako Dobrą Nowinę niezgłębione bogactwo Chrystusa i wydobyć na światło, czym jest wykonanie tajemniczego planu, ukrytego przed wiekami w Bogu, Stwórcy wszechrzeczy. Przez to teraz wieloraka w przejawach mądrość Boga poprzez Kościół stanie się jawna Zwierzchnościom i Władzom na wyżynach niebieskich - zgodnie z planem wieków, jaki powziął [Bóg] w Chrystusie Jezusie, Panu naszym. Ef 3, 8-11

Ani słowa o Piśmie. Za to św. Paweł wychwala KOŚCIÓŁ (polecam zresztą cały list do Efezjan) - jako Oblubienicę Chrystusa. Czy więc gdyby Pismo było aż tak ważne, to czy Jezus by nam je nie przekazał. A jednak nie, wolał by tego dokonali Jego uczniowie. A i oni najpierw stosowali przekaz ustny (cóż wątpliwa jest znajomość Jezusa przez Marka i Łukasza. Chociaż tego pierwszego niektórzy upatrują w młodzieńcu, który goły uciekał z Getsemani - ale źródło wątpliwe )a dopier później by zachować naukę Jezusa - zaczęli ją spisywać.

Cóż Jezus ukochał Kośćiół - ukochał człowieka i to jest najważniejsze przesłanie Dobrej Nowiny. I tego się trzymajmy. Bo to nie dzieli nas CHRZEŚCIJAN

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 11 2005 17:37   
Forum

Quote by DD: Skoro w rozumowaniu na ot chociażby kanonem Pisma Kościoły protestanckie są omylne - to skąd wiadomo, że dobre księgi z mnóstwa zostały dobrze wybrane.

Czy ktoś wogóle jest w stanie zrozumieć o co Ci tu chodzi? Ja się tylko domyślam, ale nie wiem czy dobrze. Nie tyle Kościoły są omylne, ile ludzie. Biblia ukształtowana została w całości pod Bożym natchnieniem.

Quote by DD:
To może mi powiesz jak sprawa nieomylności wygląda w bratnich kościołach protestanckich ?? Czyżby tam nie było nieomylności i posiadają tylko oni (np. KZ uważa, że oni, baptyści, że oni, ...) pełnię prwawdy. A może na tym formum należałoby szukać PRAWDY (czyli JEZUSA CHRYSTUSA) a nie obrzucać się "mięsem".

Żaden z Kościołów protestanckich nie uzurpuje sobie prawa bycia jedynym prawdziwym, chrystusowym. Żaden wśród protestantów nie uzurpuje sobie też prawa zwierzchności czy aby uważano go za nieomylnego.

Quote by DD:
Rozumiem, każdy sobi rzepkę skrobie - jednym podoba się to innym coś innego. Tak - przepraszam - rozumiem czytanie Pisam u braci protestantów.

I widać jak mało wiesz o protestantyzmie.

Quote by DD:
No cóż spotkałem w Taize kilkoro i jestem przerażony. Ta nie wierzy w szatana, ten w Boga, jeszcze inny w niebo - pytam się a skąd takie wnioski - no z BIBLII słysze odpowiedź. To jest właśnie interpretacja własna.

Co za stek bredni! Nie zestawiaj osobistych pojęć ludzi z protestantyzmem. To tak, jak ja spotykam np. księży uwikłanych w alkohol czy pornografię i bym powiedział: "Kapłaństwo to sami zboczeńcy i uzależnieni". Oczywiście, że wierzy się w Boga. Oczywiście że wierzy się w szatana. Nie przyjmuj marginesu jako czegoś noramalnego! Twoje założenie jest po prostu chore.

Quote by DD:
To co Ty piszesz Marcie W, iż zbiera się Kościół (nieważne ile osób), "byle nie sekta" ; i szukacie prawdy - to dla mnie to jest własnie "interpretowanie Pisam w Kościele",

Chwila moment - ja jestem katolikiem. Różnica pomiędzy protestantyzmem a katolicyzmem polega na tym, że:
a) w Krk należy się trzymać wytycznych Kościoła, a w protestantyzmie samemu można myśleć.
b) w Krk słucha się co ksiądz naucza z Biblii, a w protestantyzmie Biblię się czyta i dyskutuje nad nią z braćmi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 sierpień 11 2005 19:46   
Forum

Quote by medieval_man:I nie mam tu na myśli Krk, chociaż ten Kosciół wlasnie jest (poprzez przechowanie hierarchicznej, charyzmatycznej i sakramentalnej struktury) dziedzicem pierwotnego Kościoła.
Stad wniosek - nie jest on zabłąkana owcą, ale tym, który zabłąkane owce chce zgromadzic w jedną owczarnię

Kościół katolicki nie jest "dziedzicem pierwotnego Kościoła".
Twierdzenie takie jest wlasnie przejawem twierdzen o wyzszosci katolikow nad innymi wyznaniami.
Kosciol katolicki nie jest najstarszym Kosciolem.
Faktem jest, ze wywodzi sie od Apostolow, nie jest w tym jednak wyjatkowy.
Sama Biblia wymienia 8 Kosciolow chrzescijanskich w pierwszych wiekach (w tym rzymski).
Jedynym Kościołem, który wywodzi się nie tyle od Apostołów, co od Jezusa jest Kościół Jerozolimski, najstarsza wspólnota chrześcijańska na świecie.
Nie stała się ona przez swój wiek ani o krok bliższa Prawdzie.

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 11 2005 21:10   
Forum

Wiesz, Macli, sprawa jest taka, że 99% katolików nie zna prawdziwej historii papiestwa. Bo wiedzieli by, który z biskupów Rzymu zaczał sie wynosić nad innych i podporządkowywać sobie chrześcijaństwo. Początek papiesta to jest tak mniej więcej schyłek IV początek V wieku.

===

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 sierpień 11 2005 22:16   
Forum

Zastanawiałem sie nawet kiedyś kto był pierwszym papieżem, ale, przyznaję, nie chciało mi się specjalnie tego szukać.
Ustaliłem tylko (co nie było takie trudne), że z całą pewnością papieżem nie był Grzegorz I Wielki (wg jednej z pełniejszych list biskupów Rzymu - 69-ty), a z całą pewnością był Wiktor II (165 wg w/w listy). Czyli papiestwo pojawiło się gdzieś miedzy VII a XI wiekiem.

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 sierpień 12 2005 08:26   
Forum

Quote by Marcin W: Różnica pomiędzy protestantyzmem a katolicyzmem polega na tym, że:
a) w Krk należy się trzymać wytycznych Kościoła, a w protestantyzmie samemu można myśleć.
b) w Krk słucha się co ksiądz naucza z Biblii, a w protestantyzmie Biblię się czyta i dyskutuje nad nią z braćmi.

No cóz może masz rację, że za mało znam protestantyzm. Ale wracając do tematu proponuję przeczytać post LOGANa, gdzier pisze, że nalezy do Kościoła Wolnych Chrześcijan i że tam istnieje takowa szacowna instytucja, zwana RADA KOŚCIOŁA, która również czuwa, nad poprawnością przekazu Biblii. Czyżby więc nie tylko w KRK był Urząd Nauczycielski, który również czuwa nad poprawnością tego przekazu ??

A z moich doświadczeń wynika, że KRK nauczony po Trydencie po Soborze Watykańskim II zachęca katolików do czytania Pisma Św. Powstało wiele grup, które odkrywają wciąż na nowo Pismo Św.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Logan
 sierpień 12 2005 09:40   
Forum

Oddawajcie więc, co jest cesarskiego, cesarzowi, a co Bożego, Bogu. Mateusz 22:21

Rada Kościoła istnieje ponieważ prawo ludzkie tego wymaga. Każdy Kościół musi mieć jednostkę kierowniczą, aby istnieć zgodnie z prawem (od razu piszę, że jednostka to w tym przypadku nie jeden człowiek). Jesteś zbyt zaślepiony by zrozumieć co to znaczy "czystość nauki" i "nie wprowadzanie niczego niezgodnego ze Słowem Bożym".

Quote by DD:to skąd wiadomo, że ona się nie myli
Z Pisma Świętego wiadomo, że ta „szacowna” instytucja się nie myli, ale dla Ciebie to przecież nic nie znaczy.
Quote by DD:jak zapewne wiesz KRK opiera się nie tylko na Piśmie, stosując się do wskazań św. Pawła:
Pochwalam was, bracia, za to, że we wszystkim pomni na mnie jesteście i że tak, jak wam przekazałem, zachowujecie tradycję
Ten cytat dla Ciebie znaczy, że nie mamy się opierać tylko na Piśmie???
Po pierwsze o jaką tradycję tutaj chodzi (może o święta Bożego Narodzenia, lub celibat?), po drugie jak myślisz co im przekazał Paweł???
Quote by DD:dobitnie Paweł wskazuje nie tylko Pismo, ale i przekaz ustny jest ważny.
No pewnie, że przekaz ustny jest ważny, tylko co mamy wg Ciebie przekazywać??? Słowa człowieka czy Słowo Boże???
Quote by DD:Ani słowa o Piśmie. Za to św. Paweł wychwala KOŚCIÓŁ (polecam zresztą cały list do Efezjan) - jako Oblubienicę Chrystusa.
W wielu miejscach Słowa Bożego nie jest nic napisane o Piśmie. To, że coś nie jest napisane niczego nie dowodzi.

Natomiast przeczytałem cały List jeszcze raz i w 6 rozdziale Paweł polecił:
13. Dlatego weźcie całą zbroję Bożą, abyście mogli stawić opór w dniu złym i dokonawszy wszystkiego ostać się.
17. Weźcie też przyłbicę zbawienia i miecz Ducha, którym jest Słowo Boże

Przede wszystkim Słowo Boże jako przyłbica zbawienia prowadzi nas do Zbawiciela i do zbawienia. Jako miecz Ducha, służy nam do walki czyli np. do tej rozmowy w której oboje opieramy się na nim.
Oczywiście według Ciebie chodzi tu tylko o Słowo mówione a nie pisane, tylko zastanówmy się o co Ci chodzi. Ja się zastanawiałem wczoraj do późna i doszedłem do wniosku, że sam nie wiesz co piszesz.
Quote by DD:Czy więc gdyby Pismo było aż tak ważne, to czy Jezus by nam je nie przekazał.
Po pierwsze przekazał nam Swoje Słowo, ale nie spisane, spisali je Apostołowie i tu następuje totalne ogłupienie, bo mam rozumieć że wg Ciebie postąpili źle??? Jezus nie dał Słowa spisanego a Ci „leniwi idioci” je spisali. Mieli gdzieś to, że Jezus mówił, Oni zamiast mówić to je dla wygodnictwa sobie zapisali.
Dla mnie to, że je spisali bez nakazu Jezusa oznacza, że cały Nowy Testament jest nie natchniony bo nie z woli Boga napisany! Możemy się nim co najwyżej podetrzeć, a cytowanie przez Ciebie Listu do Efezjan to szczyt Twojej głupoty i, co gorsza, niewiary we własne słowa!
Dlatego uważam, że nie wiesz co piszesz. A jeśli coś źle zrozumiałem to mi wytłumacz. Tylko proszę, nie każ mi czytać jeszcze raz Twojego postu, bo przeczytałem go tyle razy, że przepraszam, ale już nim wymiotuję.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,31 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty