Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 jakie wymagania??
 |  Wersja do druku
Gość forum: Anoinm
 wrzesień 14 2004 15:41  (Czytany 10785 razy)  

Mam kilka pytań.
Jakie muszą byc wymagania na Ślub kościelny. i ciekawi mnie jedna sprawa. Jak to jest ze ślubem w rodzinie gdy np. kogos nie wiążą wiezy krwi ale jest npkuzynem lub kuzynka . powiedzmy w 4 pokoleniu czy 3. Czy mógłby się wtedy odbyc Ślub takich 2 osób??

===

Cytat 
milka
 wrzesień 14 2004 18:47   
Forum

Status: offline

jest wsrod nas taki uczony-pan wszechwiedzacy-nazywa sie mateuszwroc:-) pytaj jego, on napewno ci da odpowiedz. gosc zna wszystkie prawa koscielne. i dobrze mu to nawet wychodzi. zna wszystkie szczegoly. zaden kanon czy kodeks katolicki nie uniknal mu. on jest znawca spraw katolickich i wszystkich innych zwiazanych z tym spraw.

pozdro dla mateuszka vel braciszka
wielka siostra

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: CM
 wrzesień 15 2004 07:27   

a mógłby tu odpisać ??

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 15 2004 11:50   
Forum

Do Milki: Czy to była ironia?

Odpowiadam na pytania. Otóż po pierwsze trzeba chcieć. Następnie trzeba mieć bierzmowanie (w Polsce raczej nie dopuszcza sie katolików niebierzmowanych). Po trzecie, trzeba chodzić na nauki przedmałżeńskie. Po czwarte, nie można być żonatym wg prawa kościelnego. Po piąte, musi być ceremonia. To są podstawy, o resztę proszę pytać proboszcza.

Małżeństwo pomiędzy rodziną nie może być, jeżeli jest zbyt bliski stopień pokrewieństwa. Musi to być co najmniej szósty. Tak więc nupturient-rodzic I stopień; rodzic-rodzeństwo II stopień; rodzeństwo rodziców-dzieci (kuzynostwo) III stopień, czyli nie mozna brać ślubu z kuzynem czy kuzynka. Wyklucza się także wszystkie pokrewieństwa w linii prostej.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 15 2004 11:51   
Forum

Jeżeli są jeszcze bardziej szczegółowe pytania, to proszę pisać e-maile.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: ciekawe
 wrzesień 15 2004 14:54   

ciekawe ale jeśli np ich babcie są siostrami lub dziadkowie braćmi??

===

Cytat 
Gość forum: Kuzynostwo
 listopad 17 2005 03:00   

Mateuszwroc...mam pytanie. A jesli ja i moja kuzynka sie kochamy i mamy wspolna babcie, to mozemy wziasc slub? Mamy wspolna babcie ale innych dziadkow, to znaczy ze moja matka i jej ojciec to byli przyrodnim rodzenstwem... ? HELP!

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 listopad 17 2005 09:31   
Forum Moderator
Moderator

Quote by mateuszwroc:
Małżeństwo pomiędzy rodziną nie może być, jeżeli jest zbyt bliski stopień pokrewieństwa. Musi to być co najmniej szósty. Tak więc nupturient-rodzic I stopień; rodzic-rodzeństwo II stopień; rodzeństwo rodziców-dzieci (kuzynostwo) III stopień, czyli nie mozna brać ślubu z kuzynem czy kuzynka. Wyklucza się także wszystkie pokrewieństwa w linii prostej.

A jednak jesteś w błędzie. Małzeństwo nie może być zawarte do czwartego stopnia pokrewieństwa włącznie. A więc piąty już wchodzi w grę.
Drugi błąd: Pokrewieństwo liczy się sumując liczbę pokoleń u każdej gałęzi nie licząc wspólnego przodka. Np. jeżeli wspólnym przodkiem była prababcia (pradziadek) /nie liczymy/ a babcie były siostrami /drugi stopień/, to w sumie mamy pokrewieństwo szóstego stopnia dla małżeństwa między prawnukami tej prababci.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 listopad 17 2005 09:38   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Kuzynostwo: Mateuszwroc...mam pytanie. A jesli ja i moja kuzynka sie kochamy i mamy wspolna babcie, to mozemy wziasc slub? Mamy wspolna babcie ale innych dziadkow, to znaczy ze moja matka i jej ojciec to byli przyrodnim rodzenstwem... ? HELP!

Brak wspólnego dziadka czy wspólnej babci nie ma wpływu na liczenie pokrewieństwa, gdyż wg koscielnej reguły równie ważne są więzy natury duchowej, prawnej (przyszywane rodzeństwo, z adopcji etc...)...
Przy wspólnej babci jest to pokrewieństwo czwartego stopnia. Małe szanse choc chyba podlega to dyspendowaniu w przypadkach szczególnych....

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Robert
 listopad 17 2005 11:03   
Forum

A ja tak zapytam, bo nie wiem...

Czy o tych pokoleniach jest gdzieś jasno napisane w Biblii, czy po prostu ktoś "mądry" to wymyślił

===

Dobrze jest - krowa zdechła, ale mięso jest!

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 listopad 21 2005 12:05   
Forum

Quote by R_O_B: A ja tak zapytam, bo nie wiem...

Czy o tych pokoleniach jest gdzieś jasno napisane w Biblii, czy po prostu ktoś "mądry" to wymyślił

Kochani, czy możecie mi odpowiedzieć na to pytanie wyżej?
W rodzinie miałem podobny przypadek. Ksiądz nie dał im ślubu ze względu na bliskie pokrewieństwo. I teraz chciałbym znaleźć jakieś odniesienie do tego w Biblii. Bo jeśli gdzieś jest to jasno napisane, to nie ma o czym mówić. Ale jeżeli tego nie ma opisanego w Biblii (o tych pokoleniach), to będę miał dobrą nowinę dla nich.

===

Dobrze jest - krowa zdechła, ale mięso jest!

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,18 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty