Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Na wesoło Nowy wątek Odpowiedz
 Mój mąż - ksiądz
 |  Wersja do druku
Marcin Winiarski
 sierpień 08 2005 23:33  (Czytany 2916 razy)  
Forum

Status: offline

Znalazłem w Internecie fajny artykuł - polecam:
http://kalisz.naszemiasto.pl/lektura_na_weekend/specjalna_artykul/25853.html
Dlaczego umieściłem tego linka akurat tutaj? Bo jest naprawdę wesoły!

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 08 2005 23:44   
Forum

A to wszystko dlatego, że pastorzy, którzy nie są księżmi używają takiego tytułu. Niech mówią, że są pastorami.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 08 2005 23:48   
Forum

Określenia "ksiądz" używają zasadniczo luteranie, metodyści i prawosławni. I jest to w pełni uzasadnione tradycją (nie "świetą" jednak ). A artykuł przeczytałeś?

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marta Nazarczuk-Błońska
 sierpień 08 2005 23:53   
Forum

Zgadzam się z Marcinem.

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 08 2005 23:58   
Forum

THX!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Abigeil
 sierpień 09 2005 17:21   
Forum

Podoba mi się gdy w taki sposób uświadami się ludzi,nie jest to natretne,ale wypośrodkowane.

A dodatkowo śmieszne

===

"zapraszam Cię do mojego życia,jako mojego Pana,Boga i Odkupiciela..."

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 sierpień 11 2005 19:17   
Forum

Quote by mateuszwroc: A to wszystko dlatego, że pastorzy, którzy nie są księżmi używają takiego tytułu. Niech mówią, że są pastorami.

No cóż.
Przyjęty zwyczaj mówi inaczej.

Szkoda, że dobre wychowanie, z którego Polska niegdyś słynęła, jest dziś wielu młodym ludziom obce.

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 13 2005 08:54   
Forum

Quote by mateuszwroc: A to wszystko dlatego, że pastorzy, którzy nie są księżmi używają takiego tytułu. Niech mówią, że są pastorami.

Głęboko się mylisz, rozróżnienie "ksiądz-pastor" istnieje tylko bodaj w języku polskim. W pozostałych językach są to słowa wymienne. O ile pamiętam z niemieckiego, to tam także na księży katolickich zasze (nawet przed Reformacją) mówiło się pastor. Podopbnie jest a angielkim, a "co gorsza" do anglojęzycznych pastorów zwraca się przez "ojcze".

Zanim się znowu zbulwersujesz, to naprawdę, dowiedz się.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
macli
 sierpień 13 2005 11:12   
Forum

Quote by Maciek:
Głęboko się mylisz, rozróżnienie "ksiądz-pastor" istnieje tylko bodaj w języku polskim. W pozostałych językach są to słowa wymienne.

Jeśli chodzi o Polskę to, z tego co zauwazyłem, w KRK raczej rzadko używa się określenia pastor dla nazywania prezbiterów, choć się to zdaża (oczywiście w formie polskojęzycznej: pasterz-duszpasterz).
Często jest to natomiast stosowane jako tytuł biskupów.

Stąd pejoratywne znaczenie rzeczownika "pastor", które usiłuje "przemycić" Mateusz jest conajmniej nie na miejscu.

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 13 2005 11:57   
Forum

Quote by macli:
Quote by Maciek:
Głęboko się mylisz, rozróżnienie "ksiądz-pastor" istnieje tylko bodaj w języku polskim. W pozostałych językach są to słowa wymienne.

Jeśli chodzi o Polskę to, z tego co zauwazyłem, w KRK raczej rzadko używa się określenia pastor dla nazywania prezbiterów, choć się to zdaża (oczywiście w formie polskojęzycznej: pasterz-duszpasterz).
Często jest to natomiast stosowane jako tytuł biskupów.

Stąd pejoratywne znaczenie rzeczownika "pastor", które usiłuje "przemycić" Mateusz jest conajmniej nie na miejscu.

Fakt, zapomniałem o tym. Mówi się o arcybiskupach: arcypasterz (po niemiecku pastor, to właśnie pasterz).
Pejoratywne, to może nie. On po prostu ma taki kompleks, że wyższość KRK musi podkreślać na każdym kroku.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
asante
 wrzesień 06 2005 19:30   
Forum

zaraz sobie poczytam

===

Profil   Email 
 Cytat 
teofil777
 wrzesień 07 2005 09:49   
Forum

Ten fragment połozył mnie na ziemię

Prawie każdy niekatolicki duchowny wydaje się mieć za sobą zabawne przygody z ,,drogówką”:
- Mnie zatrzymali latem. Byłem w szortach i sandałach - śmieje się ks. Ostryk. - Funkcjonariusz pyta o zawód. Mówię, że ksiądz. On pyta, dokąd jadę. Mówię więc, że z rodziną na wczasy. Policjant był autentycznie przerażony. Wcale nie dlatego, że ksiądz może mieć rodzinę, ale dlatego, że tak łatwo się do tego przyznaje. Tradycyjnie policjant uspokoił się, gdy kierowca mu wyjaśnił, że jest protestantem:
- Wy to macie dobrze, możecie mieć żony - zażartował.
- A wy... nie możecie? - odpalił duchowny.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jer
 wrzesień 07 2005 14:28   
Forum

Quote by macli: Często jest to natomiast stosowane jako tytuł biskupów.

Słyszałem kiedyś o wizytacji biskupiej, w czasie ktorej proboszcz witając biskupa chciał zacytować Pismo św. i powiedział tak: Najdostojniejszy Arcypasterzu! Nasz pasterz Jezus Chrystus powiedział itd." :-)

===

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 wrzesień 12 2005 14:35   
Forum

o to o pastorze Ostryku bardzo się cieszę, bo to akurat z rodzimego kościoła!!!!
no to nie pierwszy taki przypadek jak policjanci zawału z wrażenia nie dostali..hahaha

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,35 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości