Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Jaki ekumenizm?
 |  Wersja do druku
Mateusz Markiewicz
 sierpień 15 2005 11:50   
Forum

Status: offline

Quote by Maciek: Tak, a dowodem mojego oddalenia od Boga jest np. dar uzdrawiania i parę innych charyzmatów. Przepraszam, ale nawet w okresie kontrreformacji nie pisano takich głupot.

Szatan też może takie moce dawać.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 sierpień 15 2005 11:53   
Forum Admin
Admin

Quote by Pius: Dla jasności nie mam nic wspólnego ze FSSPX z powodu braku jedności z Kościołem czy z sedewakantystami którzy trwają w herezjach. Jestem Katolikiem.

To ze sie okreslasz jako katolik nie znaczy ze jeszcze nim jestes. Poki co glosisz pseudonauke rodem wlasnie z bractwa FSSPX a nie to co KRK glosi. Wiec pytanie za 100 punktow - czy uznajsze cala tradycje, w tym wszytskie encykliki papieskie i podpisane przez papieza, czy tylko to co jest ci wygodne ? Jezeli to pierwsze to mozemy podyskutowac dalej - bo nie wiem czy twoje herezje wynikaja z niewiedzy czy nie.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 sierpień 15 2005 12:00   
Forum

W kwestii sakramentów pozwolę sobie dodać, że:

We wczesnym Kościele słowo sakrament pojawiało się w dwóch znaczeniach. W znaczeniu węższym oznaczało ono Chrzest i Eucharystię, w znaczeniu szerszym obejmowało m.in. egzorcyzmy czy Modlitwę Pańską).

Do czasów Piotra Lombarda (XII w.) dokumenty wymieniały od dwóch do dwunastu sakramentów (nie spotkałem sie z liczbą większa, ale kto wie?).

Lombard zaproponował siedem (liczba uwazana za doskonałą), co zostało szybko zaaprobowane.
O dziwo, nie we wszystkich opracowaniach pojawia się te same siedem sakramentów.
Wybór konkretnych siedmiu został zaaprobowany dopiero w 1439 roku (Florencja), a następnie potwierdzony na Soborze Trydenckim.

Definicje sakramentu wywodzą się od Augustyna.
Pisze on: "Sakrament jest znakiem świętej rzeczy" czy "Sakrament jest widzialna formą niewidzialnej łaski".

Jak widzisz, drogi Piusie, przedstawianie argumentów nieprawdziwych i liczenie, że "nikt się nie pozna" nie jest najrozsądniejsze.

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 12:08   
Forum

Quote by Maciek: chrzest (nie tylko dorosłych – wbrew temu, co napisał Marcin, mamy w Piśmie ślady chrztu dzieci)

Niezupełnie. Jest w NT co najwyżej mowa o chrzcie "całych domów". Ale nie znaczy to, że dotyczyło to dzieci.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 12:13   
Forum

Quote by mateuszwroc:
Quote by Marcin W:To skąd w takim razie w naukach Kościoła wzięły rzeczy, o których w Biblii nie ma ani słowa, albo nawet Biblia się im sprzeciwia?

A pokaż mi cytat Biblii zawierający skład Pisma Św.

Mateusz. W swym zacietrzewieniu przekraczasz już granice logiki.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 12:14   
Forum

Quote by mateuszwroc:
Quote by Maciek: Tak, a dowodem mojego oddalenia od Boga jest np. dar uzdrawiania i parę innych charyzmatów. Przepraszam, ale nawet w okresie kontrreformacji nie pisano takich głupot.

Moę, ale nie jeśli działa się w imieniu Jezusa Chrstusa. No, chyba że uważasz, że Jezus pozwoliłby, żeby szatan podszywał się pod Niego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 12:16   
Forum

Quote by hermes:
Quote by Pius: Dla jasności nie mam nic wspólnego ze FSSPX z powodu braku jedności z Kościołem czy z sedewakantystami którzy trwają w herezjach. Jestem Katolikiem.

To ze sie okreslasz jako katolik nie znaczy ze jeszcze nim jestes. Poki co glosisz pseudonauke rodem wlasnie z bractwa FSSPX a nie to co KRK glosi. Wiec pytanie za 100 punktow - czy uznajsze cala tradycje, w tym wszytskie encykliki papieskie i podpisane przez papieza, czy tylko to co jest ci wygodne ? Jezeli to pierwsze to mozemy podyskutowac dalej - bo nie wiem czy twoje herezje wynikaja z niewiedzy czy nie.

Przecież to widać, w jakim "poważaniu" ma papieża Jana Pawła II, który o protestanatach wyrażał się zawsze jako o braciach w Chrystusie, a nie poganach, który spotykał się z przywódcami Kościołów i innych religii nawet, zawsze odnosząc się do nich z prawdziwym szacunkiem, który uczył miłości a nie nienawiści...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 12:19   
Forum

Mieliśmy tu dyskutować o sprawach ekumenizmu. Tymczasem kolega Pius zwiódł nas na boczne tory. Jego głos jest w rzeczywistości bardzo cenny, bo nejlepiej ukazuje stosunke części katolików do innych ludzi wierzących w Jezusa Chrystusa. Proponuję jednak powrót do głównego tematu, bo nie ma co dalej bić piany.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 12:21   
Forum

Quote by mateuszwroc:

Może, ale nie jak wzywam imienia Pana.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 12:22   
Forum

Quote by macli: W kwestii sakramentów pozwolę sobie dodać, że:

We wczesnym Kościele słowo sakrament pojawiało się w dwóch znaczeniach. W znaczeniu węższym oznaczało ono Chrzest i Eucharystię, w znaczeniu szerszym obejmowało m.in. egzorcyzmy czy Modlitwę Pańską).

Do czasów Piotra Lombarda (XII w.) dokumenty wymieniały od dwóch do dwunastu sakramentów (nie spotkałem sie z liczbą większa, ale kto wie?).

Lombard zaproponował siedem (liczba uwazana za doskonałą), co zostało szybko zaaprobowane.
O dziwo, nie we wszystkich opracowaniach pojawia się te same siedem sakramentów.
Wybór konkretnych siedmiu został zaaprobowany dopiero w 1439 roku (Florencja), a następnie potwierdzony na Soborze Trydenckim.

Definicje sakramentu wywodzą się od Augustyna.
Pisze on: "Sakrament jest znakiem świętej rzeczy" czy "Sakrament jest widzialna formą niewidzialnej łaski".

Jak widzisz, drogi Piusie, przedstawianie argumentów nieprawdziwych i liczenie, że "nikt się nie pozna" nie jest najrozsądniejsze.

Dzięki za pomoc Nie mogę znaleźć Historii Kościoła, więc nie miałem jak sprawdzić.

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 12:23   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by Maciek: chrzest (nie tylko dorosłych – wbrew temu, co napisał Marcin, mamy w Piśmie ślady chrztu dzieci)

Niezupełnie. Jest w NT co najwyżej mowa o chrzcie "całych domów". Ale nie znaczy to, że dotyczyło to dzieci.

Znaczy, bo pojęcie "cały dom" obejmuje też dzieci.

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 12:24   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by mateuszwroc:
Quote by Marcin W:To skąd w takim razie w naukach Kościoła wzięły rzeczy, o których w Biblii nie ma ani słowa, albo nawet Biblia się im sprzeciwia?

Akurat tu ma rację. Kanon jest częścią Tradycji. Jeśli akceptujesz kanon Pisma, musisz też przyjąć Tradycję, ale - tu do Mateusza - niesprzeczną z kanonem Pisma.

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 12:26   
Forum

Quote by mateuszwroc:
Quote by hermes: Kolega pius - jest lefebvrysta ?

Kolega Pius nie jest lefebvrystą. Znam go osobiście i potwierdzam, że nie jest członkiem FSSPX. Tak jak ja chodzi na msze indultowe i do nich służy.

To go może wychowaj, bo jak na razie przebił cię jeśli chodzi o niezgodność nauczaniem KRK

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 12:32   
Forum

Quote by Maciek:
Quote by Marcin W:

No własnie niekoniecznie. Spójrz w Dzieje Apostolskie. Tam wyraźnie jest napisane, że chrzest musi być poprzedzony wiarą. A trudno sobue wyobrazić, by dziecko malutkie mogło świadomie wierzyć. Chrzest dzieci wprowadzoni bodajże w IV czy V wieku, jeśli się nie mylę. Wcześniej chrzest musiał być poprzedzony okresem katechumenatiu

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 12:34   
Forum

Quote by Maciek:
Quote by Marcin W:
Quote by mateuszwroc:

Akurat tu ma rację. Kanon jest częścią Tradycji. Jeśli akceptujesz kanon Pisma, musisz też przyjąć Tradycję, ale - tu do Mateusza - niesprzeczną z kanonem Pisma.

Tylko wiesz. On by chciał, żeby mu Biblią wykazać poprawnośc skłądu Biblii. Tego się nie da. A on cały czas nie bierze wogóle pod uwagę, że powstaniem Biblii pokierował sam Bóg. Ciągle twierdzi, że zrobili to ludzie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 12:35   
Forum

Ponownie sugeruję powrót do tematu!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 12:36   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by Maciek:
Quote by Marcin W:

No własnie niekoniecznie. Spójrz w Dzieje Apostolskie. Tam wyraźnie jest napisane, że chrzest musi być poprzedzony wiarą. A trudno sobue wyobrazić, by dziecko malutkie mogło świadomie wierzyć. Chrzest dzieci wprowadzoni bodajże w IV czy V wieku, jeśli się nie mylę. Wcześniej chrzest musiał być poprzedzony okresem katechumenatiu

Wiesz, co, to nie ten topic.
Ale cały, to cały.

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 12:38   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by Maciek:
Quote by Marcin W:
Quote by mateuszwroc:

Tylko wiesz. On by chciał, żeby mu Biblią wykazać poprawnośc skłądu Biblii. Tego się nie da. A on cały czas nie bierze wogóle pod uwagę, że powstaniem Biblii pokierował sam Bóg. Ciągle twierdzi, że zrobili to ludzie.

No bo zrobili to ludzie... kierowani Duchem Świętym.
Moim zdaniem przesadzasz. Niechęć do Mateusza zasłania ci prawdę. Uważaj, bo dojdzie do tego, że jak Mateusz napisze "Chwała Bogu", to też się z nim pokłócisz.

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 12:42   
Forum

Zgadzam się, że to nie ten topic - dletago sugeruję powrót do tematu.

Tylko i wyłacznie w kwestii wyjaśnienia. Gdyby tak było od początku, że chrzczono dzieci, to Kościół by tego nie wprowadzał tak późno. W historii akurat się troszkę orientuję i gwarantuję ci, że w pierwszych wiekach chrzczono wyłacznie dorosłych. A jeżeli już koniecznie chcesz tak dosłownie brać sformułowanie, że chrzczono "całe domy" - to powinieneś być przekonany, że... także razem z dachem i ścianami!

Dobra - PROSZĘ o koniec off-topa!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 12:44   
Forum

Quote by Maciek:No bo zrobili to ludzie... kierowani Duchem Świętym.
Moim zdaniem przesadzasz. Niechęć do Mateusza zasłania ci prawdę. Uważaj, bo dojdzie do tego, że jak Mateusz napisze "Chwała Bogu", to też się z nim pokłócisz.

No bez przesady - jasne, że zrobili to ludzie, ale Mateusz zbyt duży nacisk kałdzie tam na ludzi, a za mały na Boga. W tym sensie. Jest to bardziej Boskie dzieło, niż ludzkie. O to chodzi.

Koniec off-topa, błagam!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Pius
 sierpień 15 2005 14:43   

Quote by hermes:

Pseudonaukę osób najprawdopodobniej opętanych to ja stale znajduje na tym forum. Niech Pan zacytuje chodź jedna moja herezje a tradycje uznaje cała jedynie widzę jej niedoskonałości po SV II. Chciałbym zwrócić uwagę, że sekta Piusa X jest naubliża KK z innych sekt chrześcijańskich. Jak Pan jako wielki ekumenista może wiec dodawać przedrostek pseudo przed słowem nauka chodź jest nam ona najbliższą a wielce zachwycać się herezjami innych sekt?

===

Cytat 
Gość forum: Pius
 sierpień 15 2005 14:50   

Quote by Marcin W: Mieliśmy tu dyskutować o sprawach ekumenizmu. Tymczasem kolega Pius zwiódł nas na boczne tory. Jego głos jest w rzeczywistości bardzo cenny, bo nejlepiej ukazuje stosunke części katolików do innych ludzi wierzących w Jezusa Chrystusa. Proponuję jednak powrót do głównego tematu, bo nie ma co dalej bić piany.
'

Co widzi Pan złego w tym że pragne Pana zbawienia ?

===

Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 15 2005 15:57   
Forum

Drodzy Panowie!
A jaka według Was powinna być pointa tej dyskusji? Do czego dążymy?

===

Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 17:50   
Forum

Quote by Marcin W: Zgadzam się, że to nie ten topic - dletago sugeruję powrót do tematu.

Tylko i wyłacznie w kwestii wyjaśnienia. Gdyby tak było od początku, że chrzczono dzieci, to Kościół by tego nie wprowadzał tak późno. W historii akurat się troszkę orientuję i gwarantuję ci, że w pierwszych wiekach chrzczono wyłacznie dorosłych. A jeżeli już koniecznie chcesz tak dosłownie brać sformułowanie, że chrzczono "całe domy" - to powinieneś być przekonany, że... także razem z dachem i ścianami!

Dobra - PROSZĘ o koniec off-topa!

Czytałeś Augustyna? Czytałeś. IV wiek, to pierwsze wieki, a chrzest dzieci był już normą. Augustyn wyraża żal, że nie ochrzczono go jako dziecko.
OK. EOT

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 17:52   
Forum

Quote by Natalia Róża: Drodzy Panowie!

A musi być puenta? Nie każda dyskusja prowadzić musi do wniosków. Niektóre służa poznaniu własnych stanowisk i zrozumieniu partnera.

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 18:48   
Forum

Paradoks integrysyty:
Jeśli nieomylny papież mówi, że się myli, to jest omylny, czy nie?

===

Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 15 2005 19:08   
Forum

Quote by Maciek:
Quote by Natalia Róża: Drodzy Panowie!

A musi być puenta? Nie każda dyskusja prowadzić musi do wniosków. Niektóre służa poznaniu własnych stanowisk i zrozumieniu partnera.

No to dialog ekumeniczny bez pointy? W takim razie niech każdy myśli, co chce, po co dyskutować? Pasja poznawcza czy szukanie wyrafinowanej rozrywki? Bo nie ze wszystkich promieniuje blask Ducha Świętego, przekonujący współdyskutantów do własnej racji.
Pozdrawiam
(nie wyklinaj mnie za wczorajsze poglądy, bardzo szanuję Biblię, a zwłaszcza Ewangelię. Wieczorową porą rózne duchy wychodzą)

===

Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 sierpień 15 2005 19:34   
Forum Admin
Admin

Quote by Pius:
Pseudonaukę osób najprawdopodobniej opętanych to ja stale znajduje na tym forum.

Ostroznie chlopcze ze slowami dobrze ? Kto wg ciebie jest opentany ?

Niech Pan zacytuje chodź jedna moja herezje

"Dobrze rozumiany ekumenizm to próba nawrócenia człowieka, jeżeli pozwalamy mu trwać w błędzie herezji grzeszymy przeciw najważniejszemu z przykazań 1)
pozwalamy mu obrażać Boga 2) pozwalamy mu się skazać na potępienie. W dzisiejszych czasach pojęcie to zostało wypaczone wręcz nabrało zupełnie innego
znaczenia w imię tegoż właśnie źle rozumianego ekumenizmu"

A teraz zobaczmy co na ten temat mowi kosciol rzymsko-katolicki Encklika Ut unum sim - papieza Jana Pawla II w 1996 roku

"Sobór mówi, że Kościół Chrystusa „trwa w Kościele katolickim, rządzonym przez Następcę Piotra oraz biskupów pozostających z nim we wspólnocie”, uznaje
zarazem, iż „poza jego organizmem znajdują się liczne pierwiastki uświęcenia i prawdy, które jako właściwe dary Kościoła Chrystusowego nakłaniają do jedności
katolickiej”

„Same te Kościoły i odłączone Wspólnoty, choć w naszym przekonaniu podlegają brakom, wcale nie są pozbawione znaczenia i wagi w tajemnicy zbawienia. Duch
Chrystusa nie wzbrania się przecież posługiwać nimi jako środkami zbawienia, których moc pochodzi z samej pełni łaski i prawdy, powierzonej Kościołowi katolickiemu”

"Dekret o ekumenizmie dostrzega „winy ludzi z jednej i z drugiej strony”, przyznając, że winy nie można przypisać wyłącznie „innym”."

"W takiej mierze, w jakiej elementy te znajdują się w innych Wspólnotach chrześcijańskich, jest w nich czynnie obecny jedyny Kościół Chrystusowy. Dlatego
Sobór Watykański II mówi o pewnej — choć niedoskonałej — komunii. Konstytucja Lumen gentium podkreśla, że Kościół katolicki „wie, że jest związany z licznych
powodów” z tymi Wspólnotami jakąś prawdziwą więzią w Duchu Świętym."

13."(...) "„Usprawiedliwieni z wiary przez chrzest, należą do Ciała Chrystusa, dlatego też zdobi ich należne im imię chrześcijańskie, a synowie Kościoła
katolickiego słusznie ich uważają za braci w Panu”.

Nawiązując do licznych dóbr, obecnych w innych Kościołach i Wspólnotach kościelnych, Dekret dodaje: „Wszystko to, co pochodzi od Chrystusa i do Niego
prowadzi, należy słusznie do jedynego Kościoła Chrystusowego. Nasi bracia odłączeni sprawują wiele chrześcijańskich obrzędów, które — zależnie od różnych
warunków każdego Kościoła lub Wspólnoty — niewątpliwie mogą w rozmaity sposób wzbudzić rzeczywiste życie łaski i którym trzeba przyznać zdolność otwierania
wstępu do społeczności zbawienia”

Są to teksty ekumeniczne najwyższej wagi. Poza granicami wspólnoty katolickiej nie rozciąga się próżnia eklezjalna. Liczne elementy wielkiej wartości
(eximia), które w Kościele katolickim są integralnie włączone w pełnię środków zbawienia i darów łaski tworzących Kościół, znajdują się także w innych
Wspólnotach chrześcijańskich.""

Albo z Dominus Jezus

"Natomiast Wspólnoty kościelne, które nie zachowały prawomocnego Episkopatu oraz właściwej i całkowitej rzeczywistości eucharystycznego misterium 61, nie są
Kościołami w ścisłym sensie; jednak ochrzczeni w tych Wspólnotach są przez chrzest wszczepieni w Chrystusa i dlatego są w pewnej wspólnocie, choć
niedoskonałej, z Kościołem 62. Chrzest bowiem sam w sobie zmierza do osiągnięcia pełni życia w Chrystusie poprzez integralne wyznawanie wiary, Eucharystię i
pełną komunię w Kościele"

To jest oficjalne stanowsko watykany w sprawie innych wspolnot w tym protestackich - i jako katolik MASZ obowiazek sie z tym zdaniem zgadzac - jezeli tego
nie robisz popadasz w herezje wzgledm swojego kosciola i jako katolika cie uwazac nie mozna, tylko krypto-lefebvryste.

I wrescie a propo herezji - slowa herezja urzywam w zaleznosci od punktu widzenia. Herezja dla mnie to to nauczanie ktore odbiega od slowa Boze - ot np
odpusty w kosciele katolickim. Natomiast ze wzgledu na kulture i dostosowywanie sie do rozmowcow urzywam rownierz slowa herezja - jako nietrzymanie sie nauki
wlasnego kosciola - czy ty czynisz - jezeli czynisz to swiadomie.

a tradycje uznaje cała jedynie widzę jej niedoskonałości po SV II.

ALBo uznajesz ja CALA. I tradycja jest SWIETA - a nie niedoskonala. W tym ta posoborowa, czyli z Ut unum sum, Dominus Jezus, i "sprotestatyzowana" msza (na przyszlosc prosze o nieuzywanie takich argumentow bo mnie one obrazaja - zeby msza zostala sprotestantyzowana musiala byc przestac byc msza => komunia musialby sie stac tym czym ja Jezus Chrytsus ustanowil - czyli pamiatka a nie ofiara) albo nie - NIE ma trzeciej drogi - albo chcesz byc katolikiem albo nie.

Chciałbym zwrócić uwagę, że sekta Piusa X jest naubliża KK z innych sekt chrześcijańskich.

Tak. I czlonkowie tej organizacji odmawiaja wam waznego prawa sprawowania komuni - w jezyka narodowych - bo zle przetlumaczone czy cos takiego - nieprawdaz ?

Jak Pan jako wielki ekumenista może wiec dodawać przedrostek pseudo przed słowem nauka chodź jest nam ona najbliższą a wielce zachwycać się herezjami innych sekt?

Tak ze jest to herezja z punktu widzenia Slowa Bozego a nie z punktu widzenia KRK. To ze urzywam slowa herezja z waszego punktu widzenia czasami, to moja dobra wola, zeby latwiej bylo rozmawiac. A po drugie nie jestem wielkim ekumenista - stosunek do ekumenizmu mam bardzo chlodny - co prawda KRK doszedl po ponad 450 latach do nauki o usprawiedliwieniu to jednak nie bardzo wierze ze cos dalej z tego bedzie. Jezeli o mnie chodzi ekumenizm musi najpierw rozwinac sie od dolu - zeby katolik sie wspolnie z ewangelikiem umial modlic, rozmawiac o wierze, religi, bez obrazania sie, bez nawracania. A potem "gora" moze zdazy to nadgonic, w odwrotna strone to nie bardzo idzie. Przy takiej postawie jak prezentujesz np ty wole unikac "ekumenizmu". Jak mowi pismo "Unikaj natomiast głupich dociekań, rodowodów, sporów i kłótni o Prawo [Mojżeszowe]! Są bowiem bezużyteczne i puste."

Pozdrawiam kolege Piusa, zyczac mu powrotu na łono katolicyzmu.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 19:59   
Forum

Quote by Pius:
Pseudonaukę osób najprawdopodobniej opętanych to ja stale znajduje na tym forum.

Czy obrażanie innych jest jedną z cech charakterystycznych katolicyzmu?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 20:01   
Forum

Quote by Pius:
Quote by Marcin W: Mieliśmy tu dyskutować o sprawach ekumenizmu. Tymczasem kolega Pius zwiódł nas na boczne tory. Jego głos jest w rzeczywistości bardzo cenny, bo nejlepiej ukazuje stosunke części katolików do innych ludzi wierzących w Jezusa Chrystusa. Proponuję jednak powrót do głównego tematu, bo nie ma co dalej bić piany.
'

Co widzi Pan złego w tym że pragne Pana zbawienia ?

Gadasz nie w temacie, rujnujesz dyskusje tu. A o moje zbawienie troszczyć się nie musisz. Pozwól, że sam się o siebie będę troszczył i pokładał swą ufność w Panu. Ty natomiast coraz bardziej mnie przekonujesz, że nie warto podtrzymywać związków z katolicyzmem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,52 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty