Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Jaki ekumenizm?
 |  Wersja do druku
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 20:16   
Forum

Status: offline

Ponieważ Jola poprosiła o wnioski, to ja może zrobię krótkie podsumowanie.
Jak widać na załączonym obrazku, mamy różne podejścia do problemu ekumenii. Jedno, które reprezentuje Pius, sprowadza się do krótkiego: Wy chamy zbuntowane! Wracajcie bez dyskusji do jednego słusznego Kościoła, który ja reprezentuję! Myślenie takie, charakterystyczne dla sporej części katolików zaowocowało spaleniem Husa, wojnami husyckimi, kontrreformacją, wojną 30-letnią i innymi zbrodniami popełnianymi pod sztandarem Kościoła. Jak przy okazji wykazał Hermes, nie ma ono w istocie nic wspólnego z prawdziwym nauczaniem Kościoła Rzymsko-Katolickiego i jest typowe dla osób niepewnych swych racji, nie umiejących ich uzasadnić i w efekcie bojących się dyskusji.
Reformację można było zatrzymać jeszcze na początku Soboru Trydenckiego, bo zwolennicy Lutra byli przygotowani do dyskusji i opracowali odpowiednie dokumenty. W dyskusji prawdopodobnie doszłoby do jakiegoś kompromisu, ale do niej nie dopuszczono.
Skutek znamy. Rzucanie oskarżeń w stronę Lutra i jego zwolenników w tej sytuacji świadczy nie tylko o ignoracji, ale i o tchórzostwie i niezdolności do rachunku sumienia, a zatem i do pokuty i szczerego nawrócenia. Taka wizja ekumenizmu, jaką prezentuje Pius niczym nie różni się od wizji pokoju w rozumieniu Koranu, gdzie powiedziano, że pokój zapanuje jak islam podbije cały świat. Pius wychodzi z założenia, że ekumenia nastąpi, jak Rzym zhołduje wszystkich.

Drugie rozumienie, wywodzące się z Reformacji, ale w istocie pochodzące od Augustyna, a w istocie osadzone w listach Pawła i mające swoje odbicie nawet w Dominus Iesus, to przekonanie, że Kościół Chrystusowy stanowią wszyscy wierzący w Chrystusa. Wszyscy bez wyjątku, choć należący do różnych denominacji (wynań). Można to przyrównać do mieszkania, w którym są różne pokoje. Próba zmieszczenia wszystkich w jednym pokoju, czego chce Pius musi być skazana na porażkę. To kolejne budowanie wieży Babel. Kolejna ludzka próba budowania raju na Ziemi. Uznanie, że wszyscy mieszkamy w jednym domu, ale w różnych pokojach jest prawdziwym ekumenizmem.
Bo ekumenia pochodzi od greckiego oikumene, co oznacza wspólnotę. A wspólnota jest przede wszystkim duchowa. Jeśli w jednym Duchu świadczymy o Chrystusie, kwestie różnic odkładając na bok, to pokazujemy, że łączy nas wspólnota Chrystusowa. I ja mam taką wspólnotę z wielona baptystami, katolikami, "zielonymi", "leśnymi" itd. Nawet z Mateuszem
Taka wspólnota jest wspólnotą prawdziwą, nie potrzebującą zewnętrznych form i deklaracji. Tak jak nie potrzebowali ich apostołowie trwający we wspólnocie mimo dzielących ich różnic.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gość forum: Pius
 sierpień 15 2005 21:11   

Nie no w sumie to Was przepraszam może byłem zbyt agresywny wasze głowy nie sa gotowe na taka dawkę prawdy wpierw musicie się pojednać z Kościołem Katolickim żeby dostrzec piękno jego tradycji przed soborowej.

Odp. Dla Pana Hermes jestem katolikiem który uczestniczy w NO i ale to nie znaczy ze nie dostrzegam tego http://www.tradycja.koc.pl/porownanie.htm

W rzeczywistości jestem bardziej ekumeniczny nie twierdze ze wszystkich innowierców czeka piekło ale wole im o tym przypomnieć ze wcale nie maja zagwarantowanego nieba (:

Pozdrawiam braci w wieże i braci. Postaram się uspokoic lub wyciszyć. A jeśli zraziłem kogos do wiary katolickiej to PRZEPRASZAM JESZCZE RAZ , proszę się mną nie sugerować i nie uprzedzać malo jest takich jak ja .

To nie znaczy ze moje poglądy się zmieniły ale moje niepotrzebnie tu pisałem to ……

Mam nadzije ze mi wybaczycie i zapomnicie o mnie i dobrze bedziecie myslec o tradycyjnych Katolikach

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 21:14   
Forum

Przeprosiny przyjęte, przynajmniej przeze mnie. Ale pod jednym warunkiem: że zgodnie z Dominus Iesus przyjmiesz, że choć według Ciebie w Twoim Kościele jest pełnia prawdy i Zbawienia, to innym też zdarza się mieć rację i głosić Prawdę i zaczniesz szukać tego, co łączy, a nie tego co dzieli.

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 sierpień 15 2005 22:10   
Forum Admin
Admin

Quote by Pius: Nie no w sumie to Was przepraszam może byłem zbyt agresywny

Moze i byles, ale do tego to jestem raczej przyzwyczajony bo nie takie tu juz teksty szly na tym forum. Wiec nawet nie bardzo jest co wybaczac ale gwoli chrzescjanskiego pojednania wybaczam ci.

wasze głowy nie sa gotowe na taka dawkę prawdy

Taaaak. A swistak siedzi i zawij w sreberka. Takie prywatne pytanko - przeczytales choc raz Nowy Testament ?

wpierw musicie się pojednać z Kościołem Katolickim żeby dostrzec piękno jego tradycji przed soborowej.

Nie musze sie z nikim pojednywac, bo nie czuje sie z nim sklocony. To raczej KRK czuje sie sklocny ze mna a nie ja z nim. Poza tym czy wszyscy musza uznawac za piekno to co ty za nie uznajesz ?

Odp. Dla Pana Hermes jestem katolikiem który uczestniczy w NO i ale to nie znaczy ze nie dostrzegam tego http://www.tradycja.koc.pl/porownanie.htm

Jakby ci to powiedziec delikatnie... nie bardzo mnie to interesi - zajrzalem na stronke i szczerze mowiac nie ma to dla mnie znaczenia czy na mszy/nabozenstwa wierni klecza czy stoja podczas "kyrie"

Jezeli o mnie chodzi widzisz tak sie sklada ze jestem bardzo surowym w tej kwesti protestatem i nabozenstwo dla mnie moglby sie skladac ze spiewow, kazania i komuni. Kwestia liturgi to sprawa mocno drugorzedna.

W rzeczywistości jestem bardziej ekumeniczny nie twierdze ze wszystkich innowierców czeka piekło ale wole im o tym przypomnieć ze wcale nie maja zagwarantowanego nieba (:

Jakby ci to powiedziec - ty tez z automatu nie masz. Przypominam ci ze zeby zostac zbawionym trzeba uwierzyc i zostac ochrzczonym, dostapic łaski pana - ktora sie objawa za pomoca sposobu naszego zycia. Przynaleznosc konfesyjna nie ma tu wiele do rzeczy.

Pozdrawiam braci w wieże i braci. Postaram się uspokoic lub wyciszyć.

Zycze ci jeszcze, troche wiecej pokory wobec wlasnych pogladow.

A jeśli zraziłem kogos do wiary katolickiej to PRZEPRASZAM JESZCZE RAZ , proszę się mną nie sugerować i nie uprzedzać malo jest takich jak ja .

Niestety, takich jak ty w interenecie jest calkiem sporo, albo ja mam takie szczescie tylu spotykac.

To nie znaczy ze moje poglądy się zmieniły ale moje niepotrzebnie tu pisałem to ……

Ja mam nadzieje ze jednak w glebi duszy cos tknelo.

Mam nadzije ze mi wybaczycie i zapomnicie o mnie i dobrze bedziecie myslec o tradycyjnych Katolikach

Najlepjej dawac samemu dobry przyklad, jezeli reprezentuje sie jakas grupe i chce zeby sie o niej dobrze myslalo a nie liczyc na innych, to taka moja skromna rada. Grzesznika ktory tez ma z tym niemale problemy.

Pozdrawiam po luteransku - Niech warownym grodem bedzie twoj Bog. Niechaj cie strzeze i niech sprawi zeby jego wola byla w towim zyciu, a nie zeby on pomagal ci spelnic swoja - czego i sobie tez bym zyczyl.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 22:33   
Forum

Quote by Pius: Nie no w sumie to Was przepraszam może byłem zbyt agresywny wasze głowy nie sa gotowe na taka dawkę prawdy wpierw musicie się pojednać z Kościołem Katolickim żeby dostrzec piękno jego tradycji przed soborowej.

Podpisuję się pod tym, co napisał Maciek - przeprosiny przyjęte. Wiesz - ja nie neguję Kościoła katolickiego. Czy czytałeś mój artykuł o ekumenizmie, do którego odnosi się ta dyskusja? Przeczytaj! Uważam natomiast, że Kr-k nie ma monopolu na prawdę. Rozmawiałem ostatnio z pastorem Robertem D. Ganlem z Poznania (anglikanin). Zapyał mnie, co wiem o historii Kościoła anglikańskiego. No to ja zaczałem mówić, że powstał na skutek 5rozłamu, z inicjatywy króla. A On mnie naprostował i mówi: "Nie, Kościół nasz założył Jezus Chrystus. Król ucztnił tylko koeljny krok". Tak samo liter, kalwin i inni... A props - wiesz jak wspaniale o Lutrze wypowiadał się Jan Paweł II i jak bardzo go cenił?

Wiesz - zgodzę się, że trzeba się pojednać, w tym także z Kościołem katolickim, ale to nie znaczy, ze tworzyć jedne struktury. Wierze, że każdy z Kościołów jest Kościołem Chrystusowym. Kościół katolicki popełnił wiele błędów i wiele wciaż popełnia, ale protestanci też nie są od błędów wolni. Tyle tylko, że bardziej żyją Pismem Świętym - słowem Boga. I to mi się podoba.

Wiesz - w Kr-k wiele rzeczy mi nie odpowiada. Uważam, że nie powinno być spowiedzi usznej (W Kościel polsko-katolickim np. można się spowiadać albo księdzu, albo Bogu). Widzę po katolikach, że bardzo często traktują konfesjonał i księdza jako "automat do odpuszczania grzechów". Odchodzą od spowiedzi, i co? Robią dalej tak, jak robili, bo zawsze przecież można się wyspowiadać i znów będzie O.K. A jak widzę przyjaciół protestantów? Wyznają grzechy Bogu w modlitwie i bardzo to przeżywają. I kładą mocny nacisk na poprawę, żeby już więcej tego nie czynić.

W Kr-k męczy mnie też sformalizowanie. Monotonia cotygodniowych mszy św - stale takich samych. Na mszy ziewam i przysypiam, choć to ledwie 50 minut. Nabożeństwa u baptystów trwają do dwóch godzin - jest wiele modlitwy śpiewem i każdy też może wypowiadać swoje intencje. I nim się spostrzegę czas upływa. Może powiesz, że to dla mnie coś nowego i to dlatego. Ale nie - bywam tam już od dobrych kilku lat, może z 4 czy 5. Nie wiem dokładnie. I tam odnajduję Boga.

Wiesz - oni powiedzieli mi, że Jezus mnie kocha. Oni mi Go pokazali takiego, jakim jest. Kościół katolicki strasznie akcentuje Go jako sędziego, który "przyjdzie sądzić żywych i umarłych". Tam mi pokazano Jezusa dobrego, do którego mogę się przytulić.

Księża katoliccy są też różni. Wiesz, kiedyś jeden z nich mnie wyrzucił od konfesjonału, bo... zapomniałem rytu spowiedzi. Wyszedł z konfesjonału i krzyczał na mnie na cały głos. Wszyscy w kościele się oglądali. Mało kto mnie kiedykolwiek tak upokorzył.

Wiesz. Ja nie mam nic przeciw Krk czy tradycji przedsoborowej, ale każdy musi znaleźć swoją drogę do Boga. Ktos kiedyś powiedział (z katolików): "Jest rzeczą wielcem niebezpieczną próbować wszystkich doprowadzić do Boga tą samą ścieżką". Zilustrowano to rysunkiem przedstawiającym człowieka prowadzacego wąską górską drogą, tuż nad urwiskiem konia (bodajże) i słonia. Koń przeszedł bez trudu, słoń nie. To takie piękne porównanie dla ludzi o róznych potrzebach duchowych.

Denerwuje mnie, jeśli katolik mówi, że protestant nie może być zbawiony. Bo protestanci mówią zasadniczo, że katolik może być zbawiony, choć Kościół katolicki jest ułomny. Tylko wiesz. U proitestantów bardzo akcentuje się, że zbawienie jest z łaski Boga, a nie z uczynków "aby się kto nie chlubił". Natomiast w Kr-k od zawsze uczono mnie, że na niebo trzeba sobie zasłużyć. Nie. Nie trzeba. Bóg jest tak wielki, że wcale nie musimy sobie kupować "biletu do nieba", tylko przyjąć łaskę. A uczynki to już zwykłe następstwo podjęcia życia z Chrystusem. Jeśli ja żyję z Chrystusem, to znaczy przyjmuję Jego nauki, a On kazał dobrze ludziom czynić, miłować bliźniego - nawet najgorszego wroga.

Powinieneś wiedzieć, że choć tak ostro występuję przeciw tradycji katolickiej, wprost uwielbiam śpiewy gregoriańskie i ambrozjańskie. Słyszałeś może o tych ostatnich? Są jeszcze starsze i jeszcze bardziej tradycyjne niż gregoriańskie. Ulożone zostały za czasów św. Ambrożego z Mediolanu.

Quote by Pius:

Co to jest NO?

Quote by Pius:

No widzisz. Tylko szkoda, że tego tu nie widać. Ja też nie jestem wcale tak cięty na Kr-k. Jestem katolikiem, choć mocno nieortodoksyjnym, mam wielu serdecznych przyjaciół wśród księzy. Wielu księży bardzo sobie cenię i lubię. Od kilkunastu lat regularnie uczestniczę w Europesjkich Spotkaniach Młodziezy, organizowanych przez ekumeniczną Wspólnotę z Taize (tylko żebyś sobie nie pomyślał, że to Taize było pierwszym krokiem do mojego oddalenia się od Kr-k, bo wcale tak nie jest! To wyłacznie efekt własnych przemyśleń i doświadczeń z Panem.). A pewnie wiesz, jak bliscy Taize byli papieże od czasów bodajże Pawła VI, i jak Taize było im bliskie - zwłaszcza Janowi Pawłowi II. Taize pięknie łaczy w sobie tradycję wszystkich Kościołów.

To prawda. Protestanci nie mają zagwarantowanego nieba. Jesli są tylko formalnie chrześcijanami, a uwiedzie ich świat mogą mieć z tym problemy.

Quote by Pius:
Pozdrawiam braci w wieże i braci. Postaram się uspokoic lub wyciszyć. A jeśli zraziłem kogos do wiary katolickiej to PRZEPRASZAM JESZCZE RAZ , proszę się mną nie sugerować i nie uprzedzać malo jest takich jak ja .

Chłopie! Zaczynasz mi się podobać! Ty masz jaja! Narozrabiałeś, ale przynajmniej masz cywilną odwagę przeprosić... Szczere uznanie. Ja też przepraszam, jeżeli Cię w czymś dotknąłem. Nie zawsze wyrażam swoje myśli prawdziwe - czasem trzeba coś przejaskrawić, napisać o wiele ostrzej, niż się naprawdę myśli, żeby... No sam wiesz!

Quote by Pius:

A ja mam nadzieję, że mimo wszystko tu zostaniesz. Nie mam bic przeciw obecności tradycyjnych katolików. Rzecz w tym, że potrzeba więcej miłości, otwartości i zrozumienia. Trzeba widzieć, że i ci drudzy mogą mieć rację - całkowitą lub częściową.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 22:35   
Forum

Quote by hermes:
wasze głowy nie sa gotowe na taka dawkę prawdy

Taaaak. A swistak siedzi i zawij w sreberka. Takie prywatne pytanko - przeczytales choc raz Nowy Testament ?

Tyyyyyyy, Hermes - to mój tekściol! Masz licencję na jego rozpowszechnianie?

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 23:55   
Forum

Na marginesie tego, co napisał Marcin, to dwa przykłady:
- mam przyjaciółkę, praktycznie przyszywaną siostrę, z którą przyjaźń zaczęła się od tego, że wyciągnąłem ją z chorego związku prawdopodobnie z satanistą, ktory urabiał ją na swoją niewolnicę. Dziewczyna była o krok od utraty wiary. Z Bożą pomocą pomogłem jej do Boga wrócić, że nawet po kilku latach nieobecnośći pojawiła się na mszy (katolickiej). A jej odejście spowodowane było sytuacją, że wyznała księdzu grzech (no cóż, chodziło o seks) i powiedziała, że tego nie żałuje. Ksiądz zamiast jej wytłumaczyć w czym rzecz i naprowadzić, wyrzucił ją. Owszem, dziewczę jeszcze robi głupoty i jeszcze wiele zrobi, ale już wraca do Boga i mocno się Go trzyma. A gdyby Bóg nie spowodował naszego całkiem przypadkowego spotkania, to co?
Przy okazji panowie, macie odpowiedź na pytanie jakiego jestem ducha. Po owocach...
- razem z żoną zmieniliśmy niedawno parafię (na szczęście w Warszawie mamy 4 do wyboru), bo w naszej macierzystej zapanowały sekciarskie zwyczaje z przekonaniem o jedynozbawczości włącznie. Ilu ludzi przez to odeszło?

A tak przy okazji, moja matka uznaje tylko ryt trydencki. "Przeszła" na protestantyzm (nieformalnie), bo uznała, że luteranizm jest bardziej trydencki od obecnego katolicyzmu.

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 sierpień 16 2005 00:05   
Forum Admin
Admin

razem z żoną zmieniliśmy niedawno parafię (na szczęście w Warszawie mamy 4 do wyboru)

Oho, Macku od kiedy ty uznajesz parafie metodytsow i reformowanych za swoja??

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 16 2005 00:16   
Forum

No, "kalwini" to się chyba w sumie bardzo mało różnią od "lutrów", jak mi się wydaje. Z metodystami trochę mniej Was chyba łączy. Ale przecież Maciek pisał chyba o literańskich wspólnotach, prawda? A może źle zrozumiałem?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 16 2005 00:32   
Forum

Quote by hermes:
razem z żoną zmieniliśmy niedawno parafię (na szczęście w Warszawie mamy 4 do wyboru)

Oho, Macku od kiedy ty uznajesz parafie metodytsow i reformowanych za swoja??

Od kiedy Adam na quizie uwalił mnie na pytaniu o ilośc parafii ewangelickich w Warszawie

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 16 2005 00:35   
Forum

Quote by Marcin W: No, "kalwini" to się chyba w sumie bardzo mało różnią od "lutrów", jak mi się wydaje. Z metodystami trochę mniej Was chyba łączy. Ale przecież Maciek pisał chyba o literańskich wspólnotach, prawda? A może źle zrozumiałem?

Marcinie, wszystkie te trzy Kościoły mają podpisaną unię stołu i ambony, co oznacza wzajemne uznawanie swych nauk i sakramentów. Formalnie tworzymy odrębne struktury, ale w zakresie nauki i sakramentów uznajemy jedność.
I tworzymy szczęśliwą ewangelicką rodzinę, z którą najlepiej wychodzi się na zdjęciach

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 sierpień 16 2005 00:36   
Forum Admin
Admin

Hehehehhehhe

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 16 2005 14:00   
Forum

Quote by Maciek: Paradoks integrysyty:
Jeśli nieomylny papież mówi, że się myli, to jest omylny, czy nie?

Tylko że nieomylność po raz ostatni została użyta w 1 listopada 1950r. Niestety widać, że wielu ludzi nie wie na czym ona polega.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 16 2005 14:03   
Forum

Quote by mateuszwroc:
Quote by Maciek: Paradoks integrysyty:
Jeśli nieomylny papież mówi, że się myli, to jest omylny, czy nie?

Tylko że nieomylność po raz ostatni została użyta w 1 listopada 1950r. Niestety widać, że wielu ludzi nie wie na czym ona polega.

Mateusz, miałem na myśli integrystó, a szczególnie ultramontanistów. Poczytaj ich bełkot, to zrozumiesz. I nie bierz wszystkiego do siebie.

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 sierpień 16 2005 17:30   
Forum Admin
Admin

Quote by mateuszwroc: Tylko że nieomylność po raz ostatni została użyta w 1 listopada 1950r. Niestety widać, że wielu ludzi nie wie na czym ona polega.

Okej to takie male pytanko - czy encykliki wydawane przez papiezy (a np Evangelium Vitae) moga byc omylne => w sumie mozna sie z nimi nie zgadzac i sie do nich nie stosowac ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 16 2005 19:09   
Forum

A ja byłbym za tym, żeby przywrócić to, co zostało tu wykasowane. Dlaczego? Bo na skutek tego częśc postów zrobiła się trochę bez sensu. A poza tym to też byłm jakiś glos w sprawie ekumenizmu. Ja bardzo proszę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 sierpień 21 2005 14:06   
Forum Admin
Admin

W serii "Jaki ekumenizm" pojawił się następny pogląd. Mateuszwroc przekonuje, że ekumenizm to powrót wszystkich na łono Kościoła Katolickiego rządzonego przez biskupa Rzymu. Szczegóły w artykule Ekumenizm powrotem do Kościoła Katolickiego

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 21 2005 14:36   
Forum

No cóż - to, o czym pisze Mateusz wogóle nie jest ekumenizmem. Nie ma bowiem mowy o prawdziwym ekumenizmie tam, gdzie miałaby być dominacja jednego "prawdziwego" Kościoła.

Nie ma mowy o takim "wielkim powrocie", bowiem protestanci musieli by się zaprzeć swojej wiary i przyjąć zasady rza.dzące Kr-k, czyli: sprzeczne z Pismem Świętym kulty Maryi, obrazów, świętych, nieuzasadniony niczym "prymat papieża" wraz z jego nieomylnością i dogmatami, Msze św - które dla wielu protestantów są bluźnierstwem jako "ofiary". Mateusz jest utopistą.

Kościól katolicki nawet w obecnej jego formie jest nieżyciowy. Żeby się to zmieniło to Kr-k musi się zbliżać do protestantyzmu, dązyć do oczyszczenia z fałszywych nauk. ja w tej chwili widzę, jak wielu ludzi Kr-k traci własnie przez brak intensywnego rozwoju. Dlaczego coraz mniej ludzi chodzi do Kościoła? Dlaczego powoli wzrastają wspólnoty protestanckie? Dlaczego młodzież jest znużona Kościołem katolickim i jego obrzędami, liturgiami, zwyczajami?

Kr-k się rozwija, zmienia. Popełnia moze jezscze wciąż wiele błędów, ale nie tyle co przed otwarciem się na dialog ekumeniczny. Ale jeśli zmiany w nim nie przyspieszą może się okazać, że za 100 lat już go nie będzie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
 sierpień 21 2005 21:14   

Quote by Marcin W: No cóż - to, o czym pisze Mateusz wogóle nie jest ekumenizmem. Nie ma bowiem mowy o prawdziwym ekumenizmie tam, gdzie miałaby być dominacja jednego "prawdziwego" Kościoła.

Nie ma mowy o takim "wielkim powrocie", bowiem protestanci musieli by się zaprzeć swojej wiary i przyjąć zasady rza.dzące Kr-k, czyli: sprzeczne z Pismem Świętym kulty Maryi, obrazów, świętych, nieuzasadniony niczym "prymat papieża" wraz z jego nieomylnością i dogmatami, Msze św - które dla wielu protestantów są bluźnierstwem jako "ofiary". Mateusz jest utopistą.

Kościól katolicki nawet w obecnej jego formie jest nieżyciowy. Żeby się to zmieniło to Kr-k musi się zbliżać do protestantyzmu, dązyć do oczyszczenia z fałszywych nauk. ja w tej chwili widzę, jak wielu ludzi Kr-k traci własnie przez brak intensywnego rozwoju. Dlaczego coraz mniej ludzi chodzi do Kościoła? Dlaczego powoli wzrastają wspólnoty protestanckie? Dlaczego młodzież jest znużona Kościołem katolickim i jego obrzędami, liturgiami, zwyczajami?

Kr-k się rozwija, zmienia. Popełnia moze jezscze wciąż wiele błędów, ale nie tyle co przed otwarciem się na dialog ekumeniczny. Ale jeśli zmiany w nim nie przyspieszą może się okazać, że za 100 lat już go nie będzie.

HA! Jeżeli zmiany te nie zostaną zaprzestane to wtedy będzie koniec kościoła! Chce pan oszukać i utwierdzi w błędzie modernistycznych katolików, aby dalej myśleli, że to co robią jest dobre i dalej niszczyli kościół mało tego Pan jest tak perfidny, że mówi im Pan iż dzieje się to za powoli a dobrze rozumiany ekumenizm nazywa pan utopią …… Nie wiem czy inni katolicy widza to jak ten człowiek aktywnie działa na rzecz zniszczenia kościoła katolickiego i zastąpienia go zupełnie, czym innym. Zachowuje się w sposób agresywny obraza kościół a jak napisze się nawet prawdę o jego poglądach wielce się bulwersuje…….. Odsyłam Pana do strony egzorcyzmy.katolik.pl może ona Panu pomoże. A co to owoców dobrego ekumenizmu, który pan nazywa utopia to proszę:

Poniższe zestawienie dokumentuje skuteczność tak krytykowanego przez współczesnych ekumaniaków ekumenizmu potrydenckiego. Uwzględniono tu jedynie ważniejsze dokonania w dziedzinie unii z Kościołami partykularnymi obrządków wschodnich. Nie można jednak zapominać o ogromnym sukcesie, jakim okazała się XVII-wieczna kontrreformacja. Wystarczy wspomnieć, że XVI-wieczna szlachta polska była co najmniej w trzech czwartych protestancka, tak że nawet Stolica Apostolska uznała Polskę za straconą dla katolicyzmu. Dzięki jednak niezwykłej gorliwości misyjnej zakonów, zwłaszcza jezuitów (nie bez powodu tak znienawidzonych przez protestantów), dokonał się powrót polskich elit na łono Kościoła katolickiego.

A oto zestawienie katolickich Kościołów wschodnich, przyłączonych po Tridentinum.

Syryjski Kościół Katolicki. Powstał z przyłączenia do Kościoła monofizyckich jakobitów w 1830 r.

Chaldejski Kościół Katolicki (Mezopotamia). Po wielu nieudanych próbach unia z Kościołem chaldejskim została zawarta 5 lipca 1830 r.

Koptyjski Kościół Katolicki w Egipcie. Większość Koptów odrzuciła Sobór Chalcedoński (451). Do unii doszło 26 listopada 1895 r.

Koptyjski Kościół Katolicki w Etiopii i Erytrei. Unia została nawiązana po II wojnie światowej, a jej uwieńczeniem było ustanowienie metropolii w Adis Adebie (1961).

Katolicy obrządku bizantyńskiego na Białorusi -- są spadkobiercami unii brzeskiej (1595). Obecnie, po stuleciach prześladowań carskich i komunistycznych, nie stanowią istotnej siły.

Bułgarski Kościół Greckokatolicki został uznany przez Piusa IX w 1861 r.

Kościół Katolicki Obrządku Bizantyjskiego w Grecji. Intensywne działania misyjne zapoczątkowane r. 1856 doprowadziły do utworzenia 11 czerwca 1911 r. przez św. Piusa X ordynariusza dla katolików obrządku wschodniego w Grecji.

Kościół Greckokatolicki w Chorwacji (diecezja Kriżevci) została ustanowiona przez Piusa VI w 1777 r.

Melchicki Kościół Katolicki. Zawarł unię z Rzymem w r. 1724.

Rumuński Kościół Katolicki. Unia została zawarta w r. 1700.

Rusiński Kościół Greckokatolicki. Powstał w wyniku unii w Użhorodzie (1646). Katolicy tego obrządku znajdują się m.in. na Ukrainie i w Czechach.

Kościół Greckokatolicki w Słowacji. Jest także owocem unii użhorodzkiej.

Ukraiński Kościół Greckokatolicki. Powstał dzięki unii brzeskiej w 1595 r. Jest prawdopodobnie największym Kościołem wschodnim, liczy wiele milionów wiernych na całym świecie.

(od wsroka z innego forum)

A po SVII kiedy nauka o ekumenizmie lekko się zmieniła doszło jak na razie tylko do podziałów… Któryś z odłamów protestanckich zaczął nawet przyjmować świecenia od starokatolików aby przygotowując się tym do zjednoczenia po soborze stwierdził ze jesteśmy już tak blisko (czy cos w tym stylu ) ze nie ma senesu.

PO OWOCACH ICH POZNACIE

===

Cytat 
 sierpień 21 2005 21:57   

W przedostatnim poście ton Pana wypowiedzi był zupełnie inny schizofrenia, humory czy może umyślne mydlenie oczu?

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 21 2005 22:04   
Forum

Dziękuję Mateuszu za:

Syryjski Kościół Katolicki. Powstał z przyłączenia do Kościoła monofizyckich jakobitów w 1830 r.

Chaldejski Kościół Katolicki (Mezopotamia). Po wielu nieudanych próbach unia z Kościołem chaldejskim została zawarta 5 lipca 1830 r.

Koptyjski Kościół Katolicki w Egipcie. Większość Koptów odrzuciła Sobór Chalcedoński (451). Do unii doszło 26 listopada 1895 r.

Koptyjski Kościół Katolicki w Etiopii i Erytrei. Unia została nawiązana po II wojnie światowej, a jej uwieńczeniem było ustanowienie metropolii w Adis Adebie (1961).

Katolicy obrządku bizantyńskiego na Białorusi -- są spadkobiercami unii brzeskiej (1595). Obecnie, po stuleciach prześladowań carskich i komunistycznych, nie stanowią istotnej siły.

Bułgarski Kościół Greckokatolicki został uznany przez Piusa IX w 1861 r.

Kościół Katolicki Obrządku Bizantyjskiego w Grecji. Intensywne działania misyjne zapoczątkowane r. 1856 doprowadziły do utworzenia 11 czerwca 1911 r. przez św. Piusa X ordynariusza dla katolików obrządku wschodniego w Grecji.

Kościół Greckokatolicki w Chorwacji (diecezja Kriżevci) została ustanowiona przez Piusa VI w 1777 r.

Melchicki Kościół Katolicki. Zawarł unię z Rzymem w r. 1724.

Rumuński Kościół Katolicki. Unia została zawarta w r. 1700.

Rusiński Kościół Greckokatolicki. Powstał w wyniku unii w Użhorodzie (1646). Katolicy tego obrządku znajdują się m.in. na Ukrainie i w Czechach.

Kościół Greckokatolicki w Słowacji. Jest także owocem unii użhorodzkiej.

Ukraiński Kościół Greckokatolicki. Powstał dzięki unii brzeskiej w 1595 r. Jest prawdopodobnie największym Kościołem wschodnim, liczy wiele milionów wiernych na całym świecie.

Pokazuje to, że PRAWDZIWY ekumenizm przynosi owoce.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 sierpień 22 2005 00:32   
Forum Moderator
Moderator

Dodam niezbyt konstruktywnie - ale czasem tak sie obrzucacie miesem, że postaram sie ścislej kontrolowac sytuacje na forum, informowac administracje o wykroczeniach i naciskac na stosowne dzialania, a w razacym przypadku skorzystac z uprawnien (juz mi sie kiedys to zdarzylo za zgodą Admina) - ale to bardzo przykro musiec cos usunac

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Mateusz Nowak
 sierpień 22 2005 12:08   
Forum

===

Nowe forum o rodzinie: http://www.dorodzin.fora.pl

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 22 2005 13:37   
Forum

Quote by mateno:Czy to jest jednak w ogóle możliwe? Oczywiście, jeżeli taka będzie wola Boga, a wszyscy chrześcijanie modlący się o jedność będą mieli szczerą chęć podporządkować się Bogu.

Wolą Boga jest, aby była jedność i to w Kościele prawdziwym, czyli katolickim. Jedność będzie, gdy odłączeni zrozumieją swoje błędy, przeproszą za nie i powrócą. Pana Boga lepiej w to nie mieszać, bo już mówił "Aby byli jedno". A to, że część ma gdzieś te słowa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 sierpień 22 2005 18:52   
Forum Moderator
Moderator

Wystarczy, że wrócą... Myślę, że dzisiejsi niekatolici nie bardzo mają jak przepraszac za Lutra - nie z ich winy Luter, Kalwin czy wczesniej Hus wystapili ze swoimi naukami.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
macli
 sierpień 22 2005 20:08   
Forum

Zastanawiam się co ma się stać z Kościołami, które nigdy nie odłączyły się od KRK?
Nikt nie przeczy, że luteranie czy anglikanie mają korzenie w KRK, jednak w Kościele pierwotnym istniała tzw. pentarchia (Mateusz nie wspomina o niej w swoim artykule - świadomie? czy z niewiedzy?).
Oznaczała ona pięciu patriarchów ("papieży") sprawujących "centralną władzę kluczy" nad całym Kościołem.

Kościoły te nie uznawały zwierzchnictwa jednego biskupa.
Pentarchia była bowiem formą kolegialnego sprawowania władzy z szeroką autonomią biskupów na terenie swoich terytoriów.

Do czego zmierzam?
Wszystkie Kościoły z dawnej pentarchii istnieją do dziś.
KRK jest jednym z nich.
Pozostałe cztery nigdy nie były jednak jego częścią, co oznacza, że nigdy nie odstąpiły.

Ponownie postawię więc moje pytanie - licząc na odpowiedź autora artykułu, choć nie tylko - co z Kościołami które nie odstąpiły? Czyżby "mateuszowski ekumenizm" nie widział dla nich miejsca?

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 22 2005 20:36   
Forum

Owe cztery Patriarchaty tworzą razem z innymi Cerkwiami Kościół prawosławny, a takowy został wyłączony ze wspólnoty z Kościołem katolickim.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 22 2005 21:51   
Forum

Ciekawe, w którym momencie patriarchat kartagiński był prawosławny i czemu Augustyn o tym nie wiedział.

Tak na marginesie, patriarsze Kartaginy także przysługiwał tyluł papieża.

A tak ogólnie to powiem ci, Matueszu, jedno:
Nawet jeśli masz rację, to twoja buta i arogancja, twoje przekonanie o tym, że Bóg chce, abyśmy byli jednością właśnie w twoim Kościele, sposób w jaki to wszystko wyrażasz powoduje, że im bardziej ciebie czytam, tym bardziej chcę być jak najdalej od KRK. Na szczęście dla równowagi mam Jakuba, Crusadera, Integrystę i kilku innych przyjaciół z twojego Kościoła, którym ty nie sięgasz do pięt ani wykształceniem teologicznym, ani charyzmatami potwierdzającymi Ducha ani kulturą osobistą.
Rozłamy w historii Kościoła nie były przez Lutra, Kalwina i innych, tylko przez takich arogantów jak ty. Zwolennicy Lutra przyjechali na Sobór Trydnecki, żeby wyjaśnić i przedyskutować swoją naukę i ewentualne błędy. Ale takie mateusze nie dopuściły ich do głosu.

Powtarzam, nawet jeśli masz rację, to twoje zachowanie mnie od niej odstrasza. Zastanów się, jakie dajesz swojemu kościołowi świadectwo, bo moim zdaniem jak najgorsze.

===

Cytat 
macli
 sierpień 22 2005 22:04   
Forum

Quote by mateuszwroc: Owe cztery Patriarchaty tworzą razem z innymi Cerkwiami Kościół prawosławny, a takowy został wyłączony ze wspólnoty z Kościołem katolickim.

Coś takiego jak "Kościół prawosławny" nie isnieje, podobnie jak "Kościół protestancki" (chyba że potraktujemy protestantyzm dosłownie, a nie w znaczeniu powszechnei rozumianym).

Odpowiedź, że Kościoły te są "wyłączone" nie satysfakcjonuje mnie. Jak mogłyby być wyłączone nie będać nigdy częścią KRK? A może słowo "wyłączone" ma dawać do zrozumienia, że po zakończonym procesie "ekumenicznym" pozostanie KRK i te cztery Kościoły?

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 sierpień 22 2005 22:24   
Forum Moderator
Moderator

Patriarcha rzymski w owej pentarchi cieszyl sie pierwszenstwem w godnosci oraz uchwały soborowe musiał zatwierdzic własnie ów rzymski (albo jegho legaci).

Jako przyklad podałbym tzw. sobor zbojecki, ale nie podam bo daty nie pamietam (tak to jest jak studenci maja wakacje ), ktorego wlasnie papiez nie zatwierdzil i do dzis sobor ten nie jest uznawany...

Kolejnym swiadectwem pewnego prymatu papieza rzymskiego jest dzialalnosc swietych braci solunskch (Cyryl i Metody), ktorzy po zatwierdzenie liturgii słowiańskiej udali sie do Rzymu choc sami byli (uzyje dzisiejszego terminu) pierwotnie inkardynowani do Konstantynopola, a ich misja aż do tego momentu była wyprawą misyjna patriarchatu konstantynopolitańskiego...

A tak poza tematem ta piekna liturgie opracowali...i piekny jezyk.

Maciek - dzieki za słowa uznania. Przyznam szczerze, czuje sie lekko zaskoczony nawet i postaram sie nie zawiesc Cie i nie byc przyczyna nieaktyualnosci Twych słow.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,37 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty