Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Skąd się wzięła złota ryba?
 |  Wersja do druku
Natalia Róża
 sierpień 29 2005 21:31  (Czytany 3394 razy)  
Forum

Status: offline

Ostatnio moi współpracownicy, a nawet goście napotkani przeze mnie w barze, posiadają złotą rybę różnych rozmiarów przylepioną do swoich teczek, toreb, ba! Nawet wiolonczeli.
Nikt jednak nie chciał zdradzić, skąd się ryba wzięła (każdy raczył mnie krótkim wyjaśnieniem, że to jest symbol chrześcijaństwa, jakbym nie wiedziała).
Mam pytanie do użytkowników, czy może orientują się, "gdzie biorą" takie złote ryby, bo coś mi mówi, że pojawienie się ryb ma związek z ostatnimi wydarzeniami w kościele na świecie...
Dziwi mnie jednak, że ryba zastępuje krzyż? Czyżby w powietrzu wisiały jakieś zmiany?
Pozdrawiam.
n

===

Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 29 2005 22:17   
Forum

Uuuuuu Koleżanka ma braaaaaki. "QUO VADIS" się nie czytało!

Ryba jest pierwszym symbolem chrześcijaństwa, a symbol bierze się ze słowa IChTYS, co po gracku znaczy RYBA, a jest akronimem słów: Iesous Christos Theou Yios Soter (Jezus Chrystus Syn Boży Zbawiciel).

A rybka oznacza narodzonych na nowo i to nie tylko katolików.

ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΘΕΟΥ ΥΙΟΣ ΣΩΤΗΡ

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 29 2005 22:24   
Forum

Zapędziłeś się Bracie z tym krytykowaniem . Wiem, co to ryba i dlaczego
Nawet w jednej ciekawej książce (którą właśnie [pożyczyłam Miłce) przeczytałam, że ryba tak naprawdę oznacza fragment łańcucha DNA. Ciekawe.
Natomiast dziwią mnie nalepki z rybami. O co chodzi?
Czy ktoś z użytkowników (czyli Maciek ) umie mi odpowiedzieć, dlaczego nagle zbiorowo postanowiono powrócić do znaku z początków chrześcijaństwa? A może takie nalepki rozdawano w Kolonii, albo na pogrzebie Brata Rogera?

===

Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 29 2005 22:27   
Forum

E tam, zaraz krytykowanie Zdziwienie po prostu.

Myślę, że to zwykła moda na "bycie nowonarodzonym".

===

Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 29 2005 22:30   
Forum

Quote by Maciek: E tam, zaraz krytykowanie Zdziwienie po prostu.

Myślę, że to zwykła moda na "bycie nowonarodzonym".

I co? Kilkoro przypadkiem napotkanych osób z różnych środowisk i miejsc, nie znających się ulega nagle takiej modzie?
Ty chyba coś przede mną ukrywasz!
Pewnie też masz złotą rybę na monitorze...

P.S. Quo Vadis czytałam trzynaście lat temu. 2 dni bez przerwy, na skrzypcach nie ćwiczyłam...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 29 2005 22:33   
Forum

Na tym polega moda, że kupujesz wyjątkową jedyną sukienkę, a jak wyjdziesz na ulicę, to widzisz, że wszystkie w takich sukienkach chodzą

===

Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 29 2005 22:40   
Forum

Ale w takim razie gdzie taką rybę można dostać? Podoba mi się ten obyczaj. Jakoś tak ekumenicznie się kojarzy.
A na sukienki trzeba mieć kase. A kiedy się wszytsko na książki wydaje to się sukienek nie ma.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 29 2005 22:48   
Forum

Quote by Natalia Róża: Ale w takim razie gdzie taką rybę można dostać? Podoba mi się ten obyczaj. Jakoś tak ekumenicznie się kojarzy.
A na sukienki trzeba mieć kase. A kiedy się wszytsko na książki wydaje to się sukienek nie ma.

W Warszawie to na pewno na Puławskiej przy kaplicy Społeczności Chrześcijańskiej (KZCh, czyli "leśni").

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 29 2005 23:10   
Forum

Quote by Natalia Róża:
Nawet w jednej ciekawej książce (którą właśnie [pożyczyłam Miłce) przeczytałam, że ryba tak naprawdę oznacza fragment łańcucha DNA. Ciekawe.

Ciekawe, bo dotąd interpretowano tak symbol krzyża (wywodząc go od ankh, steroegipskiego symbolu życia - zresztą egipskie imię Józefa miało brzmieć Sameankh [Zbawiciel Świata], a imię jego historycznego odpowiednika brzmiało Ippiankhu [Ten, Który Dał Życie]).
Ale ryba?
Tak, według Dana Browna Megen Dawid (czyli Gwiazda Dawida) oznacza kopulację nieba z ziemią. Ciekawe, co ateiści i gnostysy jeszcze wymyślą?

===

Cytat 
Bogumiła Grabowska
 sierpień 29 2005 23:20   
Forum

Quote by Natalia Róża: Ale w takim razie gdzie taką rybę można dostać?

W dowolnej chrześcijańskiej księgarnii. I nie tylko złote.

===

"Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z tobą zrobić" św. Augustyn

Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 30 2005 17:49   
Forum

Quote by Miłka:
Quote by Natalia Róża: Ale w takim razie gdzie taką rybę można dostać?

W dowolnej chrześcijańskiej księgarnii. I nie tylko złote.

No to się zbłaźniłam.
A już myślałam, że znalazłam jakiś ciekawy trop. Nie ma tematu (aczkolwiek zaraz sprawdzę w jakiejś chrześcijańskiej księgarni).

===

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 30 2005 17:52   
Forum

Quote by Maciek: Tak, według Dana Browna Megen Dawid (czyli Gwiazda Dawida) oznacza kopulację nieba z ziemią. Ciekawe, co ateiści i gnostysy jeszcze wymyślą?

Dla porządku, ten gościu od ryby=DNA to nie był Brown. A w ogóle to dlaczego ateiści i gnostycy w jednym worku. Ateiści w nic nie wierzą, a gnostycy wierzą chociaz w czary-mary
Pozdrowionka

P.S. A czy Wy macie już swoją rybę?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 30 2005 19:06   
Forum

Quote by Natalia Róża:
Quote by Maciek: Tak, według Dana Browna Megen Dawid (czyli Gwiazda Dawida) oznacza kopulację nieba z ziemią. Ciekawe, co ateiści i gnostysy jeszcze wymyślą?

Dla porządku, ten gościu od ryby=DNA to nie był Brown. A w ogóle to dlaczego ateiści i gnostycy w jednym worku. Ateiści w nic nie wierzą, a gnostycy wierzą chociaz w czary-mary
Pozdrowionka

P.S. A czy Wy macie już swoją rybę?

Chodziło mi o to, że Brown powiela bzdurę dotyczącą Megen Dawid. A kto wymyślił z rybką, to nie wiem.

Wiesz, różnica między ateistami i gnostykami jest tylko we frazeologii. Jedni się posiłkują drugimi, a wszyscy najchętniej włożyliby Ewangelię między bajki.

===

Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 30 2005 22:45   
Forum

A czytałeś książkę pt. "Valis"? Tam jest dużo ciekawostek religijnych.
Jeśli chodzi o tych gnostyków, to chyba jednak jesteś zbyt surowy, ale nie mogę podjąć dyskusji, bo jak zaraz nie zabiorę się do roboty, to się to marnie skończy dla mojego życia zawodowego (i będzie to oczywiście Twoja wina )
Serdecznie pozdrawiam i znikam na parę dni.
(a moze Miłka przez ten czas Valis przeczyta...)
n

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 sierpień 30 2005 23:02   
Forum

Zlote ryby. Wiedzialem, tak wlasnie podejrzewalem.
Strzeżcie sie złotych ryb!! Jak spotkasz na ulicy kogoś ze złota rybą będziesz mial pecha przez 7 lat.
To nowa sekta, bardzo niebezpieczna. Pseudochrześci-
jańska, a tak naprawde to same masony, i oddają cześc czarnej żarówce, wiem, bo chrzesny znajomego brata mojego szwagra o tym słyszal.
I chrońcie swoje dzieci, nie wiadomo czy któregoś dnia nie przyniosą zlotej ryby przyklejonej do tornistra.
Wtedy to już koniec. Jedyne wyjscie to spalic tornister, i opuścic miasto. Szpony sekty zlotej ryby są baaaaardzo dlugie.
Pamiętajcie ostrzegałem was!
Jeśli sekta ta sie nie zmniejszy ( w co wątpie) należy stworzyc specjalne stowarzyszenie do walki z sektą Zlotej Ryby. Jako przewodniczacego proponuję moją skromną osobę.

pozdro a wasze oczy niech będą szeroko otwarte

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 sierpień 31 2005 10:41   
Forum

Ja tam widuje RYBKI w roznych kolorach na zyciach samochodow... co ciekawe, zauwazylem ciekawa prawidlowosc - w wiekszosci przypadkow, jesli ma rybke, kierowca takiego auta odznacza sie znacznie mniejsza kutura na drodze niz bez rybki (typu wymuszanie pierwszenstwa i takie tam - moze liczy, ze dzieki temu jest pod wieksza ochrona tego na gorze?)...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 31 2005 16:22   
Forum

Quote by Matija: Zlote ryby. Wiedzialem, tak wlasnie podejrzewalem.
Strzeżcie sie złotych ryb!! Jak spotkasz na ulicy kogoś ze złota rybą będziesz mial pecha przez 7 lat.
To nowa sekta, bardzo niebezpieczna. Pseudochrześci-
jańska, a tak naprawde to same masony, i oddają cześc czarnej żarówce, wiem, bo chrzesny znajomego brata mojego szwagra o tym słyszal.
I chrońcie swoje dzieci, nie wiadomo czy któregoś dnia nie przyniosą zlotej ryby przyklejonej do tornistra.
Wtedy to już koniec. Jedyne wyjscie to spalic tornister, i opuścic miasto. Szpony sekty zlotej ryby są baaaaardzo dlugie.
Pamiętajcie ostrzegałem was!
Jeśli sekta ta sie nie zmniejszy ( w co wątpie) należy stworzyc specjalne stowarzyszenie do walki z sektą Zlotej Ryby. Jako przewodniczacego proponuję moją skromną osobę.

pozdro a wasze oczy niech będą szeroko otwarte

Buhahahahaha! Ależ mnie wykpił!
Pomysłam w odpowiedzi uśmiechniętego rekinka.
Buziaczki
n

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 sierpień 31 2005 23:28   
Forum

Heh, nie mialem tego na celu
Ale taki jest komputer, ze czytam slowa, a nie zawsze zalapuje uczucia, podejscie autora do danej kwestii.
Tutaj akurat przyszedł mi na myśl typ człeka, który widzi wszędzie zło, podstępne działanie sekt itd.
A tak wogóle, to moi rodzice prowadzą księgarnie , ale chyba niechrześcijańską bo takich rybek u nich nie widziałem ;>
Chętnie bym sobie kupił, bo widzimy często ludzi obnoszących sie różnymi symbolami pentagramami, jakimiś flagami, nazwami zespołów itd. Choć uważam , że takimi etykietkami chrześcijanina powinny być jego czyny, to jednak czemu nie mamy manifestowac tego , także za pomoca koszulek, i symbolów ( ryba, krzyż,) jak metale, czy fani rocka.
Jeszcze raz podkreślam , ze nie mialem na celu wykpienia Ciebie, a jedynie twoj temat podsunąl mi taką myśl

regards )

===

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 31 2005 23:40   
Forum

Ok, młody, przyjmuję przeprosiny!

(a nawiasem mówiąc, to rzeczywiście mam zdolność do odnajdywania dziwów nawet tam, gdzie ich nie ma. Jest jednak pozytywna "magia" codzienności. Nie mam fobii)

A rybka też mi się spodobała i chyba sama kupię

Pozdrowionka Matija!

Natija (tak do mnie mówili rodzice, jak byłam dzieckiem )

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 wrzesień 01 2005 00:18   
Forum

Miało być Matijah. "Alem com napisal, napisałem"
Tak na marginesie to licząc moje pierwsze wcielenie jako nieskażonej grzechem pokrzywy i drugie jako komara ( no tutaj było juz gorzej z ta niewinnością ) to mam
2374. W tym roku bedzie okrągła liczba 2375
Ale wciąż czuje sie młodo więc spoko

===

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 wrzesień 01 2005 00:32   
Forum

Quote by Matija: Miało być Matijah. "Alem com napisal, napisałem"
Tak na marginesie to licząc moje pierwsze wcielenie jako nieskażonej grzechem pokrzywy i drugie jako komara ( no tutaj było juz gorzej z ta niewinnością ) to mam

A ja z pewnością w poprzednim wcieleniu byłam Klarą Schumann... Podobają mi się jak cholera te wcielenia. Chyba w to uwierzę

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 wrzesień 01 2005 01:00   
Forum

hehe ja też bym uwierzył , że byłem w poprzednim wcieleniu Janem Kaczmarkiem, gdyby tylko on juz byl kaput. ( świetnie działa na mnie jego muzyka, a czasami myśle jakbym to ja wymyślil pewne frazy, a on mi je skradł) A że nie jest, musze zostać przy filozofii chrześcjijańskiej. )

===

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 wrzesień 01 2005 01:02   
Forum

Quote by Matija: hehe ja też bym uwierzył , że byłem w poprzednim wcieleniu Janem Kaczmarkiem, gdyby tylko on juz byl kaput. ( świetnie działa na mnie jego muzyka, a czasami myśle jakbym to ja wymyślil pewne frazy, a on mi je skradł) A że nie jest, musze zostać przy filozofii chrześcjijańskiej. )

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 październik 10 2005 01:58   
Forum Moderator
Moderator

Z rybkami zwiazana jest pewna ciekawa historyjka... Podchodzi Pan X do Pana A i mowi : Widze ze ma pan taka rybke na szczescie. Gdzie Pan ja kupil?? Pan A odpowiada. TO nie na szczescie. To taki znak ze jest sie chrzescijaninem i Jezus i w ogole... Eeee... Zdziwiony Pan X przerywa. A mial Pan wypadek tym samochodem?? Pan A odpowiada. Nie mialem... A widzi Pan jednak ze przynosi szczescie, z blyskiemw oku odpowiada Pan X...

Tak tylko sobie przypominam ta historie ile razy widze ten znaczek na aucie. Szkoda...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 10 2005 15:19   
Forum

Quote by Natalia Róża:A na sukienki trzeba mieć kase. A kiedy się wszytsko na książki wydaje to się sukienek nie ma.

I się wita Mateusza w jeansach, zamiast w porządnej spódnicy do kostek

P.S. Jak mogłaś tak czytać Sienkiewicza?! Ja z ogromnym trudem czytałem "W pustyni i puszczy", a o "Kzyżakach" nie wspomnę.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 10 2005 15:23   
Forum

Quote by Matija: Miało być Matijah. "Alem com napisal, napisałem"

To pokrzywy i komary są takie długowieczne?

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 luty 27 2010 19:01   
Forum

Myślę, że wielu zainteresuje - miłego czytania - warto wejść na stronę by zobaczyć zdjęcia i rysunki
http://www.wspolnotamesjanska.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=57:symbol-ryby&catid=1:latest-news&Itemid=50

Symbol Chrześcijańskiej ‘Ryby’ Zdemaskowany
Wiele wskazuje na to, że chrześcijański symbol ‘ryby’ może okazać się zupełnie czymś innym, niż przypuszczają Chrześcijanie. Starożytna, ‘Nazarejska Pieczęć’ składała się tradycyjnie z trzech części: po środku rysowano ‘Tarczę Dawida’ (chodzi o Magen David błędnie rozumianą jako ‘Gwiazdę’ Dawida), nad nią znajdowała się ‘Menora’, a pod spodem rysowano ostatni symbol, który Chrześcijanie, odrzuciwszy dwa pozostałe, przywłaszczyli sobie jako znak ‘ryby’. Czy jednak prawidłowo odczytali narysowane znaki?
1. ‘Mesjańska Pieczęć’ z symbolem ryby u podstawy (czasy współczesne);
2. ‘Nazarejska Pieczęć’ znaleziona w Jerozolimie i datowana na II wiek n.e Ostatecznie zakazana przez ortodoksyjnych Rabinów w roku 135 n.e.

Odkrycia dokonane w starożytnej, esseńskiej części Jerozolimy rzucają nieco światła na poruszony problem. W grocie, przyległej do znajdującego się nad nią pomieszczenia, znaleziono szereg artefaktów posiadających wyrysowaną na nich, ‘Nazarejską Pieczęć’. Jest to tym bardziej istotne, iż grota znajdowała się niedaleko starożytnej, esseńskiej synagogi na Górze Syjon. Esseńska synagoga została zbudowana (albo raczej odbudowana) po roku 70 n.e. Do jej odbudowy użyto kamieni pozostałych ze zburzonej Świątyni. Znalezione artefakty są uważane przez naukowców za pozostałości należące do żydowskich uczniów Rabiego Jeszuy z Nazaretu, którzy tworzyli w tamtym czasie powszechnie znaną sektę Nazarejczyków.

Do znalezionych przedmiotów należą kawałki ceramiki, lampa oliwna oraz stojak z aramejską inskrypcją: Na olej do namaszczania. Kawałki potłuczonej buteleczki, która mogła zawierać oliwę i stać na stojaku, leżały rozsypane niedaleko pozostałych przedmiotów. Artefakty zostały datowane na początek drugiego wieku n.e. i na wielu z nich znaleziono symbole ‘Nazarejskiej Pieczęci’.

Pora zatem zadać sobie najistotniejsze pytanie: czy starożytni Nazarejczycy rzeczywiście posługiwali się symbolami zwierząt, np. symbolem ‘Ryby’ w połączeniu z ‘Tarczą Dawida’ i siedmioramienną ‘Menorą’? Odpowiedź wydaje się być jednoznaczna: nie ma najmniejszych powodów, żeby tak twierdzić. Ostatni, dolny symbol ‘Nazarejskiej Pieczęci’, uważany za ‘Rybę’, został mylnie zrozumiany i od tego momentu był wielokrotnie przerysowywany od swoich wcześniejszych, błędnych kopii. Co gorsza, kolejne kopie, coraz bardziej upodabniały ów symbol do wyglądu zwierzęcia. Pierwsi uczniowie Jeszuy nie posługiwali się malowanymi symbolami zwierząt, gdyż to naruszało w sposób bezpośredni przykazanie Tory: „Nie będziesz czynił żadnej rzeźby, ani żadnego obrazu tego… co jest w wodach pod ziemią” ( Ks. Wyjścia 20:4 BT). Pierwsi uczniowie Jeszuy, będąc prawowiernymi Żydami, przestrzegali tej mitzwy w sposób dosłowny.

Przyjrzyjmy teraz się bliżej znalezionym artefaktom, albowiem wszystkie osiem przedmiotów, na których znaleziono rysunki, zawierają nieco inną wersję ‘Pieczęci’. Ostatni, dolny symbol w kształcie przypominającym domniemany pyszczek ryby, sprawia takie wrażenie tylko na dwóch artefaktach. ‘Menora’ na jednym z tych dwóch jest wyrysowana długimi liniami, więc aby zachować ten schemat, linie ostatniego symbolu stykają się pod kątem rozwartym, na podobieństwo diamentu. Na pozostałych przedmiotach, ‘Ryba’ wygląda jak balon i przypomina raczej Esseńską, sekretną literę, ale o tym za chwilę.

Kropka albo krzyżyk, czyli tak zwane ‘rybie oko’ jest kompletnie nieobecne na czterech spośród ośmiu artefaktów. Na trzech pozostałych przedmiotach, w środku ostatniego symbolu znajduje się kropka (w tym na jednym z tych trzech, kropka zajmuje centralne miejsce w symbolu). Na ‘Pieczęci’ , na ostatnim przedmiocie, w środku ostatniego symbolu znajduje się krzyżyk: “+”. [Fotografia 1]

Ostateczna konkluzja jest następująca: ‘Chrześcijańska Ryba’ jest tak naprawdę hebrajską literą ALEF, wyglądającą dokładnie tak samo jak znajdujemy ja w Esseńskich ‘tajnych’ czcionkach w manuskrypcie 4Q298 pisanym w języku hebrajskim. Podobnie ‘Rybie Oko’ jest w rzeczywistości hebrajską literą TAW pisaną w postaci starożytnej, paleo-hebrajskiej formy, która również przypomina sekretne znaki znalezione w Esseńskim manuskrypcie 4Q298. [Fotografia 2]

Litera TAW była rysowana w środku litery ALEF, co miało wyrażać jeden z opisów użytych przez Elohim na określenie samego siebie: „Ja jestem pierwszy i ja jestem ostatni” (Izajasza 44:6 ; 48:12), co zostaje później powtórzone przez Jeszuę Mesjasza i zapisane w Ksiedze Objawienia: „Ja jestem Alef i ja jestem Taw, mówi Adonai JAHŁE: ten, który jest, i który był, i który przychodzi.” ( Apokalipsa 1:8 HRV w polskim przekładzie). W późniejszych, greckich manuskryptach, litery ALEF i TAW zostały zastąpione przez ALFA i OMEGA, co dodatkowo wprowadzało w błąd i oddalało czytelnika od pierwotnej, żydowskiej myśli manuskryptów i symboli.

Z upływem czasu, litera TAW w postaci krzyżyka została zastąpiona kropką, która jeszcze później, ze swojej pozycji w centrum litery ALEF, została przesunięta do dołu i pomylona z symbolem ‘oka’.
Podsumowując, możemy jasno stwierdzić, iż wiemy już dzisiaj na pewno, że oryginalna, nazarejska symbolika przedstawiała ‘Pieczęć’ złożoną z trzech typowo żydowskich symboli: ‘Menory’ u góry, ‘Tarczy Dawida’ po środku oraz liter ALEF i TAW skomponowanych pomysłowo w jeden symbol u dołu, który z upływem czasu został odizolowany od reszty i zupełnie obdarty ze swoich żydowskich wartości.

Artykuł opracował i przygotował: Bartek Świerczek

jakaś polemika?

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,52 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post