Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 wegetarianizm
 |  Wersja do druku
lucid
 sierpień 31 2005 17:19  (Czytany 81723 razy)  
Forum

Status: offline

Witam wszystkich

Bardzo zastanawia mnie jedna kwestia jezeli chodzi o chrzescijanstwo a dokladnie , dlaczego chrzescijanie jedza mieso , przez co przyczyniaja sie do zabijania zwierzat, skoro jedno z glownych przykazan chrzescijan brzmi: "nie zabijaj".
Ciekawi mnie jak chrzescijanie tlumacza sobie te sprzecznosc miedzy ich zachowaniem a przykazaniem , ktorego powinni przestrzegac?

z gory dziekuje za nawiazania dyskusji w tym temacie

pozdrawiam
Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 31 2005 17:40   
Forum

Przykazanie brzmi "nie morduj" (hebr. RATSACH). A jak mam być dokładny, to marchew też żyje. Wyrywając ją z grządki skakujesz ją na powolną śmierć z głodu i pragnienia, potem żywcem wyrywasz jej włosy dla uspokojenia sumienia nazywane nacią, na żywca obdzierasz pasami ze skóry (niektórzy zestrugują) i żywcem gotujesz. Pół biedy, jeśli wcześniej posiekasz na drobne kawałki i do garnka wrzucisz trupa marchwi. Ale przecież często gotuje się ją "na żywca" w całości.
A co powiedzieć o tych, którzy marchew zjadają na surowo po kawałku odgryzając żywą istotę.

Udowodniono naukowo, ze rośliny przeżywają emocje: ból, radość, tęsknotę. Nie można obok tego przejść obojętnie. Trzeba nic nie jeść i tyle.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
lucid
 sierpień 31 2005 18:06   
Forum

dziekuje za tak szybka odpowiedz

Najbardziej zaciekawilo mnie ostatnie zdanie Twojej wypowiedzi. Poniewaz nie slyszalem zeby udowodniono naukowo, ze rosliny sa zdolne do odczuwania emocji czy cierpienia fizycznego (wszakze nie maja mozgu czy chociazby ukladu nerwowego) jestem ciekaw skad te informacje. Ja swoje opieram na wiedzy wyniesionej ze szkoly, aczkolwiek nie sledze wszystkiego na bierzaco i moglbym pominac gdzies te odkrycia.

poza tym nawet gdyby tak bylo pyatnie pozostaje otwarte a co wiecej wynikaloby z niego, ze chrzescijanin od urodzenia jest skazany na lamanie glownego przykazania.
Oczywiscie by ocalic wlasne zycie, ale fakt pozostaje faktem

===

Profil   Email 
 Cytat 
lucid
 sierpień 31 2005 18:14   
Forum

dodam jeszcze , ze oczywistym jest fakt ze wszystko chce zyc. rosliny tak samo jak zwierzeta. problem w tym ze rosliny nie czuja cierpienia, a przynajmniej na pewno nie w taki sposob jak ludzie czy zwierzeta. poza tym zwierzeta pokazuja nam w prost ze chca zyc, ze cierpia. mowia nam zeby ich nie zabijac.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 31 2005 18:19   
Forum

Z pracy żony (naukowiec).

Przykazanie brzmi: "nie morduj", a nie "nie zabijaj". Morderstwo jest tym wobec zabójstwa, czym kwadrat wobec prostokąta - sytuacją szczególną, wiążącą się z:
1. nieuzasadnionym,
2. nadmiernym w stosunku do potrzeby,
3. szczególnie okrutnym użyciem przemocy.
Morderstwem w stosunku do zwierząt jet "sport" łowiecki, czyli polowanie dla zabawy. Morderstwem w stosunku do zwierząt są wnyki (okrucieństwo). Natomiast zabicie w celu spożycia pokarmu (a w judaiźmie takzę złożenia ofiary) morderstwem w stosunku do zwierząt nie jest.

Druga kwestia, to to, że przykazania odnoszą się do ludzi i relacji człowiek-Bóg i człowiek-człowiek. Rozciąganie tego na zwierzęta w sposób dosłowny jest dość niemądre, bo jak w kontekście zwierząt podejść do "nie pożądaj żony bliźniego twego"?

Ostatnia kwestia, o której tu już pisano kilka razy: każdy tekst biblijny czyta się w kontekście Biblii, a nie jako oderwane zdanie. Przykazania czyta się w kontekście całego Zakonu, a nie w oderwaniu.

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 31 2005 18:24   
Forum

Quote by lucid: dodam jeszcze , ze oczywistym jest fakt ze wszystko chce zyc. rosliny tak samo jak zwierzeta. problem w tym ze rosliny nie czuja cierpienia, a przynajmniej na pewno nie w taki sposob jak ludzie czy zwierzeta. poza tym zwierzeta pokazuja nam w prost ze chca zyc, ze cierpia. mowia nam zeby ich nie zabijac.

To, że nie rozumiesz "języka" rośliny nie znaczy, że ona nie "mówi". Długo uważano, że nie mówią zwierzęta. Dziś oczywistym jest, że się porozumiewają.

Wyobraź sobie, że jest jakoś tak, że zawsze coś rozwija się kosztem czegoś. A co więcej, "ochrona" niektórych gatunków doprowadziła do ich zagrożenia wobec braku naturalnych wrogów.

Bóg urządził ten świat tak, a nie inaczej, więc nie poprawiajmy Go na siłę. On wie lepiej.

===

Cytat 
m4
 sierpień 31 2005 19:25   
Forum

lucid, o pozwoleniu Boga ludziom na zabijanie zwierząt w celu ich zjedzenia możesz sobie poczytać w Księdze Rodzaju 9,1-7.

ciekawe rzeczy na temat jadłospisu naszych przodków pisze Georg Baudler w książce "Bóg i Kobieta", w rozdziałach: 1.1.4 "Człowiek pierwotny jako zjadacz padliny. Dziecięca, wolna od przemocy religijność." i w następnym: "Pierwotny człowiek jako łowca zwierząt. Wielka siła imponująca religijności."

Książka jest częściowo dostępna online

http://www.geocities.com/Athens/Forum/5921/books/baudler/

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
lucid
 sierpień 31 2005 20:06   
Forum

W przykazaniu "nie pożądaj żony bliźniego twego" widnieje czarno na bialym ze chodzi o ludzi, w takim razie przykazanie 'nie zabijaj' powinno brzmiec 'nie zabijaj blizniego swego', a tak nie brzmi, dlatego nie jest dla mnie jednoznaczne. Glowne przykazania sa na tyle uniwersalne, ze nie musze posiadac doglebnej znajomosci biblii , aby o nich dyskutowac, nawet w kontekscie biblii. Nie uwazam tez, ze to jest glupie.
Wiem, ze Bog dal to przykazanie czlowiekowi, ale nie sadze zeby gdziekolwiek w biblii bylo sprostowanie, ze chodzi tu tylko o nie zabijanie ludzi.
Ale jezeli twierdzi Pan, ze to przykazaniowe "nie zabijaj" odnosi sie do konkretnych przypadkow, mozemy sie im przyjrzec:
cyt1: " nadmiernym w stosunku do potrzeby,". Niestety zabijamy o wiele wiecej niz nam jest to potrzebne. Widac to zwlaszcza w tych bardziej rozwinietych panstwach. Jemy o wiele za duzo i na dodatek ogromne ilosci jedzenia sie marnuja. I w tym przypadku tyczy sie to zarowno roslin jak i zwierzat.
cyt2: "szczególnie okrutnym użyciem przemocy". To tez ma miejsce. Coraz wiecej slyszy sie o tak zwanych chowach przemyslowch, gdzie zwierzeta sa chodowane w wrecz bestialski sposob, gdzie zadaje im sie okrutne cierpienia. Tak samo sposob zabijania zwierzat w ubojniach. Mozna by o tym dlugo opowiadac.

Wiadomo, ze zycie jest najwieksza wartoscia. Dla marchwi bedzie to jej zycie, tak samo dla swini jej wlasne i dla mnie moje.
Aby zyc musimy zabijac , wiem, ze jest to tak urzadzone, widze to. Nie trzeba mnie o tym przekonywac. Sam nie jestem wegetarianinem, po prostu ciekawi mnie ten problem i nie jest on dla mnie tak jednoznaczny i oczywisty.
Jak widze, wszystko sprowadza sie do pojecia cierpienia i do tego czym ono jest i czy zabicie swini jest pod wzgledem moralnym tym samym co zabicie marchewki (albo czy moze jest tak samo niemoralne).
Pan uwaza, ze tak. W takim razie pojawia sie drugi problem. Bo w takim przypadku rodzaj ludzki musi jawic sie jako naprawde okrutny. Prosze popatrzec: te miliony wrecz drzew scinanych niepotrzebnie. Ilosci rzeczy wyrabianych z drewna, ktore sluza nam jedynie do zaspakajania swoich przyjemnosci jest przeogromna.
Nawet kwiatek , ktory zabijamy tylko po to zeby dac go komus bliskiemu na urodziny? coz za bestialstwo i glupota. To dopiero mozemy mowic o nieuzasadnionym inadmiernym w stosunku do potrzeb mordzie.

"Bóg urządził ten świat tak, a nie inaczej, więc nie poprawiajmy Go na siłę."
coz, z tym trudno mi polemizowac bo to juz dogmaty. dla mnie zaden argument w dyskusji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pietrucha
 sierpień 31 2005 20:10   
Forum

Jestem wegetarianką, tj. nie jem miesa, ale ryby, mleko, miód, jajka itp. tak.
i jest mi z tym dobrze, już od czterech lat

nie jestem jednak jakimś fanatykiem takiej diety i nikogo nie zmuszam do zmian.
Pozdrawiam !

===

Profil   Email 
 Cytat 
lucid
 sierpień 31 2005 20:13   
Forum

pietrucha, ja tez nikogo tu do niczego nie namawiam. Zwyczajnie ciekawi mnie ta sprawa, pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 sierpień 31 2005 20:28   
Forum Admin
Admin

Quote by Pietrucha: Jestem wegetarianką, tj. nie jem miesa, ale ryby, mleko, miód, jajka itp. tak.
i jest mi z tym dobrze, już od czterech lat
po prostu nie mogłam znieśc jedzenia "trupow", ze tak to okresle, do tego "trupow" zwierzat, stworzeń Bożych.
.

Ryby powiadasz... to martwe ryby nie zaliczają się do "trupów"?
Quote by Pietrucha: A co do przykazania Nie zabijaj... ogólnie, Jezus byl wegetarianinem, ale temat pozostawiam do osobistej oceny

Hm... a tu mnie zaskoczyłaś. Z czego wywnioskowałaś wegetarianizm Jezusa?

Joaśka, zaciekawiona...

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 sierpień 31 2005 21:25   
Forum Admin
Admin

" A tego, który jest słaby w wierze, przygarniajcie życzliwie, bez spierania się o poglądy. Jeden jest zdania, że można jeść wszystko, drugi, słaby, jada tylko jarzyny. Ten, kto jada [wszystko], niech nie pogardza tym, który nie [wszystko] jada, a ten, który nie jada, niech nie potępia tego, który jada; bo Bóg go łaskawie przygarnął." - Rzym14,1-3

" Następnego dnia, gdy oni byli w drodze i zbliżali się do miasta, wszedł Piotr na dach, aby się pomodlić. Była mniej więcej szósta godzina. Odczuwał głód i chciał coś zjeść. Kiedy przygotowywano mu posiłek, wpadł w zachwycenie. Widzi niebo otwarte i jakiś spuszczający się przedmiot, podobny do wielkiego płótna czterema końcami opadającego ku ziemi. Były w nim wszelkie zwierzęta czworonożne, płazy naziemne i ptaki powietrzne. Zabijaj, Piotrze, i jedz! - odezwał się do niego głos." - Dz.Ap.10,9-13

A co do rozumienia nie zabijaj II Mojz 29 - ta sama ksiega co dziesieciorgo przykazan - mowi o skladaniu ofiar ze zwierzat.
II Moj 21,12 - to jest interpretacja nie zabijaj - kto wystapil przeciw przykazaniom ten ponosil kare - a w Torze nie ma nic o karze za zabijanie zwierzat - przynajmiej ja nie widzialem - wiec zapodaj jak znasz - wtedy twoja interpretacja bedzie przekonywujaca.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 31 2005 22:33   
Forum

Quote by Pietrucha: A co do przykazania Nie zabijaj... ogólnie, Jezus byl wegetarianinem, ale temat pozostawiam do osobistej oceny
paps

HE?? A skąd to wiesz?

A czytałaś w Piśmie o widzeniu Piotra: "zabijaj i jedz".

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 31 2005 22:35   
Forum

Od mojej małżonki (dr. na SGGW):
Przewód pokarmowy człowieka jest typowym przewodem pokarmowym drapieżnika. Gdybyśmy mieli jeść trawę, mielibyśmy po dwa, a nawet trzy i więcej żołądków.

===

Cytat 
macli
 sierpień 31 2005 22:59   
Forum

Quote by Maciek: Od mojej małżonki (dr. na SGGW):
Przewód pokarmowy człowieka jest typowym przewodem pokarmowym drapieżnika. Gdybyśmy mieli jeść trawę, mielibyśmy po dwa, a nawet trzy i więcej żołądków.

Zbliżony układ pokarmowy mają np. wilki.
Jest on typowy dla zwierząt wszystkożernych.

Typowymi wegetarianami są krowy :-)

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 sierpień 31 2005 23:07   
Forum Admin
Admin

Quote by Maciek: Gdybyśmy mieli jeść trawę, mielibyśmy po dwa, a nawet trzy i więcej żołądków.

Ja mam jeden. Ale za to jaaaaki ;-)))

Z lubością mięsojad GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 sierpień 31 2005 23:14   
Forum Admin
Admin

Quote by Pietrucha: Jezus byl wegetarianinem, ale temat pozostawiam do osobistej oceny
paps

Jaaasne, jadł - jako prawowierne żydzisko - Marchew Paschalną... Nie zauważasz sssssskarbie mój, glum, glum, że cichcem, boczkiem i delikatnie wciskasz pewną religię, mającą wegetarianizm w manifeście?

GG

PS Jestem ABSOLUTNIE przekonany że jedząc mojego ulubionego tatara nie zżeram kolejnego wcielenia mojego dziadka.

===

Profil   Email 
 Cytat 
lucid
 sierpień 31 2005 23:16   
Forum

Quote by Maciek: Od mojej małżonki (dr. na SGGW):

to nie prawda, jestesmy typowym przykladem wszystkozercow. Jest wiele zwierzat ktore maja jeden zoladek i nie jedza miesa (np. kangury, koala, wiekszosc malp. pewnie tysiace innych zwierzat). Poza tym np. mamy zeby trzonowe do rozcierania roslin.
No i bez miesa zdecydowanie mozemy przezyc, to tez naukowo potwierdzone. I nie bedzie to wplywalo ujemnie na nasze zdrowie. (jedynie dieta weganska, gdzie nie je sie jajek i mleka nie jest zdrowa).
Czlowiek to nie typowy drapieznik.
Mozemy wybrac jak bedziemy sie odzywiac.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 sierpień 31 2005 23:18   
Forum Admin
Admin

Quote by lucid:

Wiadomo, ze zycie jest najwieksza wartoscia.

Wiadomo?? A skąd wiadomo? Komu wiadomo? Dlaczego wiadomo? Dla mnie na przyklad nie jest... Przynajmniej nie w popularnym obecnie znaczeniu...

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 sierpień 31 2005 23:19   
Forum Admin
Admin

Quote by ggacki: Ja mam jeden. Ale za to jaaaaki ;-)))
Z lubością mięsojad GG

My sie ewidetnie musimy na taka pozadna agape spotkac!

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 sierpień 31 2005 23:21   
Forum Admin
Admin

Quote by lucidRazzoza tym np. mamy zeby trzonowe do rozcierania roslin.

Mamy też również kły... Ja akurat dość dorodne i wyrośnięte... Mmmmmięskaaaa !!!!

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
lucid
 sierpień 31 2005 23:26   
Forum

Quote by ggacki:
Quote by lucidRazzoza tym np. mamy zeby trzonowe do rozcierania roslin.

Mamy też również kły... Ja akurat dość dorodne i wyrośnięte... Mmmmmięskaaaa !!!!
GG

oczywiscie , ze mamy. przeciez jestesmy wszystkozerni

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 31 2005 23:27   
Forum

Quote by lucid: W przykazaniu "nie pożądaj żony bliźniego twego" widnieje czarno na bialym ze chodzi o ludzi, w takim razie przykazanie 'nie zabijaj' powinno brzmiec 'nie zabijaj blizniego swego', a tak nie brzmi, dlatego nie jest dla mnie jednoznaczne. Glowne przykazania sa na tyle uniwersalne, ze nie musze posiadac doglebnej znajomosci biblii , aby o nich dyskutowac, nawet w kontekscie biblii. Nie uwazam tez, ze to jest glupie.

To o co tobie włąsciwie chodzi? Czy chcesz kogoś przekonywać, że Bóg zabronił jeść mięso? Przecież wykazano Ci, i to biblijnie, że nie zabronił. Czy chciałeś zapytać? A może wytknąć, że chrześcijanie łamią przykazanie? Nie rozumiem Twoich intencji...

Cóż z tego, że nie brzmi tak jak napisałeś? Tak samo brzmi przykazanie "nie kradnij". Rozumując jek Ty można by na przykład przyjać, że zerwanie owocu z drzewa jest złąmaniem przykazania, bo kradniemy owoc drzewu (jakoś tak trudno oczekiwać, że drzewo nam pozwoli ten owoc wziąć! ). Czy ze świata zwierzęcego - czy strzygąc owcę nie okradamy jej z wełny?

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 sierpień 31 2005 23:28   
Forum Admin
Admin

Quote by hermes:
Quote by ggacki: Ja mam jeden. Ale za to jaaaaki ;-)))
Z lubością mięsojad GG

My sie ewidetnie musimy na taka pozadna agape spotkac!

hermesie, agape z grilowanym mięskiem? Odpowiednio zabejcowane, lekko krwiste Jakie? Wołowinka, jagnięcina (mniam!!), świństwo jakieś czyli wieprzowina czy może drób lub dziczyzna? A do tego wino - czerwone wytrawne, a na koniec czerwone, ciężkie, słodkie i mocne?

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 sierpień 31 2005 23:31   
Forum Admin
Admin

Quote by ggacki: A do tego wino - czerwone wytrawne, a na koniec czerwone, ciężkie, słodkie i mocne?

GG

tak czy inaczej - chwała Panu za drożdże i Porto

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 31 2005 23:34   
Forum

Proszę męskiej części forum, zajadającej się z lubością mięskiem (co również czynię, bo pod wpływem wegetarianizmu natychmiast zapadam na zdrowiu, co już wypróbowałam)...
Problem jest! Mojego sumienia nie uspokaja cytat z Biblii: "zabijaj i jedz". Uważam za niesprawiedliwy świat, w którym jedno żyje kosztem drugiego. Gdyby to było możliwe, wpłynęłabym na ten stan rzeczy.

I tu krok dalej (wybaczcie): gdybym była wszechmocnym Bogiem, nie stworzyłabym świata na takich brutalnych zasadach.

I co się dziwić gnostykom z koncepcją stwórcy-demiurga?

Nie chcę tu promować herezji. Dzielę się z Państwem głęboką raną w moim poczuciu ładu i sprawiedliwości.

===

Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 sierpień 31 2005 23:39   
Forum Admin
Admin

Quote by Natalia Róża:Uważam za niesprawiedliwy świat, w którym jedno żyje kosztem drugiego. Gdyby to było możliwe, wpłynęłabym na ten stan rzeczy.

A może zmiana perspektywy? Nie kosztem, tylko dzięki DAROWI? Pan Stworzenia nas obdarza, właściciel całego tego cholernego interesu... Daje nam zwierzaczki - do pożarcia smakowitego. Daje, bo akurat On może dawać - przeca Jego ten cały bajzel... [sarkazm częściowo zamierzony]

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 31 2005 23:43   
Forum

Quote by ggacki:
Quote by Natalia Róża:Uważam za niesprawiedliwy świat, w którym jedno żyje kosztem drugiego. Gdyby to było możliwe, wpłynęłabym na ten stan rzeczy.

A może zmiana perspektywy? Nie kosztem, tylko dzięki DAROWI? Pan Stworzenia nas obdarza, właściciel całego tego cholernego interesu... Daje nam zwierzaczki - do pożarcia smakowitego. Daje, bo akurat On może dawać - przeca Jego ten cały bajzel... [sarkazm częściowo zamierzony]

GG

Wybacz, miły Grzegorzu, ale robisz z Boga "ojca chrzestnego", a z chrześcijan - członków pewnego interesu mafijnego, którzy znają onstrukcje i powinni ich dochowywać, bo kula w łeb (czyt. męki piekielne...) Mój wrodzony idealizm nie daje na to zgody.

===

Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

Profil   Email 
 Cytat 
lucid
 sierpień 31 2005 23:43   
Forum

Quote by Marcin W:
To o co tobie włąsciwie chodzi? Czy chcesz kogoś przekonywać, że Bóg zabronił jeść mięso? Przecież wykazano Ci, i to biblijnie, że nie zabronił. Czy chciałeś zapytać? A może wytknąć, że chrześcijanie ?

absolutnie nie chce przekonywac nikogo ze Bog zabronil jesc miesa. napisalem, juz to w poprzednich postach. Nie wiem czy istnieje Bog. Napisalem ten pierwszy post poniewaz wydawalo mi sie, ze widze pewna sprzecznosc miedzy przykazaniem "nie zabijaj" a postepowaniem chrzescijan. Jak sam piszesz wyltumaczono mi biblijnie ze chrzescijanski Bog zezwala na jedzenie miesa i ze przykazanie 'nie zabijaj' tyczy sie tylko ludzi.
Natretnie przychodzi mi na mysl 'folwark zwierzecy': "wszystkie zwierzeta sa rowne - ale niektore rowniejsze".
Co moze rodzic pytanie jak duzo w biblii jest Boga a ile tych rowniejszych.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 sierpień 31 2005 23:44   
Forum Admin
Admin

Quote by ggacki:
hermesie, agape z grilowanym mięskiem? Odpowiednio zabejcowane, lekko krwiste Jakie? Wołowinka, jagnięcina (mniam!!), świństwo jakieś czyli wieprzowina czy może drób lub dziczyzna? A do tego wino - czerwone wytrawne, a na koniec czerwone, ciężkie, słodkie i mocne?
GG

Miesko kazde . A lepjej rybki - bardzo je lubie. Wino (choc wole piwo - najlepjej kozlak albo erdringer) polslodkie, kolor pozostawiam do wyboru.
A i frytki obowiazkowo do tego. Tudziez pieczone ziemniaczki.

No - to na dobra przekaske - co dalej ??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,73 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty