Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 wegetarianizm
 |  Wersja do druku
Belle Star
 kwiecień 29 2006 11:37   
Forum

Status: offline

Badania wykazują, że roślinnością, którą zużywa się na karmienie zwierząt rzeźnych można by wykarmić wszystkich głodujących ludzi. Procentowo więc lepiej byłoby uprawiać rośliny dla ludzi niż chodować miliony zwierząt na rzeź.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 kwiecień 29 2006 11:47   
Forum

To zjedz kilkanaście kilogramów siana, trawy, czy owsa, zamiast paszteciku.

===

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 kwiecień 29 2006 19:51   
Forum

Quote by Belle Star: Badania wykazują, że roślinnością, którą zużywa się na karmienie zwierząt rzeźnych można by wykarmić wszystkich głodujących ludzi. Procentowo więc lepiej byłoby uprawiać rośliny dla ludzi niż chodować miliony zwierząt na rzeź.
Belle ty mnie zwyczajnie nie rozumiesz przecież w tej chwili ludzie na całym świecie jedzą mięso, teraz sobie wyobraź, że wszyscy przerzucają się na roślinki, a te zwierzęta co miały być zjedzone, dalej się mnożą...koło zamyka się automatycznie, potem by wszystkim starczyło, roślinność zaczyna się modyfikować itd, itp Pomyśl nad tym. No i wszystkim wątpiącym i będącym na rozdrożu polecam przeczytanie listu ap. Pawła do Rzymian rozdział 14 ty.

===

Profil   Email 
 Cytat 
ptok
 kwiecień 29 2006 20:16   
Forum

Właśnie, wszystko ma swoje miejsce i czas.. równie dobrze możemy zwierzętom zabronić zjadania innych zwierząt
Chociaż sam nie przepadam za mięsem, to rozumiem ludzi jedzących je ...

===

Do dwóch słów "miłość i miłosierdzie" można sprowadzić całe credo chrześcijańskie. Matka Teresa z Kalkuty

Profil   Email 
 Cytat 
Belle Star
 maj 15 2006 13:08   
Forum

Quote by methodos:
Quote by Belle Star: Badania wykazują, że roślinnością, którą zużywa się na karmienie zwierząt rzeźnych można by wykarmić wszystkich głodujących ludzi. Procentowo więc lepiej byłoby uprawiać rośliny dla ludzi niż chodować miliony zwierząt na rzeź.
Belle ty mnie zwyczajnie nie rozumiesz przecież w tej chwili ludzie na całym świecie jedzą mięso, teraz sobie wyobraź, że wszyscy przerzucają się na roślinki, a te zwierzęta co miały być zjedzone, dalej się mnożą...koło zamyka się automatycznie, potem by wszystkim starczyło, roślinność zaczyna się modyfikować itd, itp Pomyśl nad tym. No i wszystkim wątpiącym i będącym na rozdrożu polecam przeczytanie listu ap. Pawła do Rzymian rozdział 14 ty.

Te zwierzęta się nie mnożą same tylko my je chodujemy. Podajemy im do jedzenia różne świństwa, np. mączki kostne. W mączkach często są zmielone szczątki zwierząt tego samego gatunku, powodujemy więc że krowa zjada krowę? To według Ciebie zgodne z Boskim porządkiem? Sporą część życia spędziłam na wsi, więc wiem co to znaczy. Zdajesz sobie sprawę ile dziennie zjada taka krowa? Ile chlebów można by z tego wyrobić? Nie widzę problemu w tym żeby przestać chodować te zwierzęta, nie rozmiem twojego stanowiska. Co do argumentu innego forumowicza że mam jeść trawę zamiast paszteciku - to jest po prostu jakaś żenada. Równie dobrze mogę Ci odpisać zjedz surową świnię zamiast chlebka.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mała Mi
 maj 15 2006 15:03   
Forum

Według mnie nie w Biblii powinno się szukać odpowiedzi na temat niejedzenia mięsa. W Biblii można prawdopodobnie znaleźć twierdzącą i przeczącą odpowiedź na wszystkie możliwe pytania. Odpowiedzi należy szukać we własnym sumieniu. Po coś je w końcu mamy, a usprawiedliwianie własnego postępowania jakimś cytatem sprzed tysięcy lat jest nieporozumieniem. Dla mnie zabijanie zwierząt jest jednoznacznie niemoralne i nie potrafiłabym tego zrobić własnoręcznie. Gdybym miała zabijać każde zwierzę, które mam zamiar zjeść to albo bym ześwirowała albo została wegetarianką. W zasadzie mleka też bym nie piła, bo najpierw musiałabym zamordować cielaczka. Jednak kupuję mięso i nie myślę o tym skąd ono pochodzi. Totalna znieczulica. Myślę też że jestem hipokrytką, bo w końcu kocham zwierzęta, chciałabym przygarnąć każde opuszczone samotne zwierzątko. A przecież ta świnka, czy kurczak też chciały żyć.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Belle Star
 maj 15 2006 15:08   
Forum

Mała Mi ja myślę że nie jesteś hipokrytką! Zostaliśmy tak wychowani że jedzenie mięsa jest dla nas normalne. Poza tym nie jest łatwo zostać wegetarianinem, trzeba umieć przygotować zupełnie inne jedzenie zmienić nawyki. Ja wcześniej bardzo lubiłam jeść mięso. Ale obecnie nie jem od wielu lat i nie brakuje mi go. Jak najbardziej zgadzam się z Tobą że trzeba postępować zgodnie z tym co nam podpowiada sumienie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 czerwiec 22 2006 19:27   
Forum

Hmm znowu pytanie odnosi sie do religii chrześcijańskich jednak wtrącę tu swoje trzy grosze ja osobiście nie jem mięsa bo wrażliwa ze mnie osóbka i nie chcę jeść czegoś co machało kiedyś ogonkiem lub co mamusia karmiła generalnie tak sie juz do tego przyzwyczaiłam że zapach mięsa przyprawia mnie o mdłości.
Natomiast lubie sporadycznie zjeść rybkę.Ale to naprawdę okazjonalnie.Nie zdarza się zbyt często.

===

Dopóki taniec był oddaniem w ruchach zewnętrznych uczuć i myśli wewnętrznych, dopóty był prawdą mającą pewne znaczenie,i to wyniosło go między sztuki piękne.

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 czerwiec 22 2006 19:35   
Forum

Popieram wegetarianizm, lecz nie potrafię karmić rodziny bez mięsa i sobie to zarzucam. Podziwiam te osoby, które sobie z tym radzą. Może podpowiecie, jak mozna bez wydziwiania i niedrogo obejść sie bez mięsa. Tak trudno jest zmienić nawyki żywieniowe, że nie mam na to odwagi. Pozdrawiam was serdecznie anka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Magdalena
 czerwiec 22 2006 19:55   
Forum

Quote by matejanka: Popieram wegetarianizm, lecz nie potrafię karmić rodziny bez mięsa i sobie to zarzucam. Podziwiam te osoby, które sobie z tym radzą. Może podpowiecie, jak mozna bez wydziwiania i niedrogo obejść sie bez mięsa. Tak trudno jest zmienić nawyki żywieniowe, że nie mam na to odwagi. Pozdrawiam was serdecznie anka

Ja myslę że należy stopniowo ograniczać - najpierw powiedzmy PRZEJŚĆ na drób i ryby - jeść dużo jarzyn i owoców ... i tak stopniowo - ja na przykład nie znoszę tych kotlecików sojowych ale moŻe spróbuj wiem że nietrudno je zrobić i są bardziej zdrowe od mięsa.
Pozdrawaim i życzę wytrwałości bo przecież JESTEŚ TYM CO JESZ.

===

Dopóki taniec był oddaniem w ruchach zewnętrznych uczuć i myśli wewnętrznych, dopóty był prawdą mającą pewne znaczenie,i to wyniosło go między sztuki piękne.

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 czerwiec 22 2006 21:24   
Forum

Ryby to też zwierzęta. Przeczytajcie, co zrobił Jezus.

Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?» Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec nich. (Łk 24, 39-43)

Jadł rybę - zwierzę! COŚ STRASZNEGO! Biedna rybka. Jak tak Jezus mógł uczynić?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 23 2006 09:37   
Forum Moderator
Moderator

Quote by pawvic:

A dlaczego drwisz z cudzych przekonan??

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Belle Star
 czerwiec 24 2006 11:09   
Forum

Quote by pawvic: Ryby to też zwierzęta. Przeczytajcie, co zrobił Jezus.

Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?» Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec nich. (Łk 24, 39-43)

Pavwic przeczytaj cały wątek. Co innego rybak który z tego żyje, albo eskimosi którzy gdyby nie zjedli foki to zostałby im śnieg do wcinania. Ale skoro nie trzeba zabijać to po co to robić? Dlaczego nie odmówić sobie przyjemności zjedzenia hamburgera a zaoszczędzić cierpienia żywemu stworzeniu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 czerwiec 24 2006 11:19   
Forum

Wątek ma już 10 stron, litości! Ja jestem jak najbardziej za wygodnym życiem i bezbolesną śmiercią zwierząt w celach konsumpcji. Rzeczywiście, zabijać i jeść mięso zwierząt ponad potrzeby jest złe. Ale wegetarianizm? Jak kto woli. Niektórzy święci to jedli nawet same ziemniaki, umartwiając się w ten sposób. Lecz czy to jest godne naśladowania?

Maxurdzie, nie chciałem jakoś tak specjalnie drwić z czyichś przekonań, samo tak wyszło.

Mam pytanie. Może ktoś mi wyjaśni, dlaczego Jezus pozwolił podkradać cudze zboże rosnące w polu? Samo na pewno się nie zasiało.

Pewnego razu Jezus przechodził w szabat wśród zbóż. Uczniowie Jego, odczuwając głód, zaczęli zrywać kłosy i jeść. (Mt 12, 1)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Belle Star
 czerwiec 24 2006 11:28   
Forum

Pavwic ja nie jem samych ziemniaków. Jedzenie wegetariańskie jest pyszne! Nie czuję absolutnie żebym się umartwiała. A i nie mam wyrzutów sumienia, że zabijam dla wrażeń smakowych.

===

Profil   Email 
 Cytat 
thorgal17
 czerwiec 24 2006 11:54   
Forum

Na temat wegetarianizmu w Biblii polecam artykuł na stronie:
http://www.gdansk.reformacja.pl/czytelnia/apologetyka/140414.html

Thorgal

===

"Żyjąc wiarą w realnym świecie" - www.pbartosik.blogspot.com

Cytat 
Belle Star
 czerwiec 24 2006 12:22   
Forum

W tym artykule zawarta jest teza, że jedzenie mięsa to skutek upadku pierwszych ludzi i nie będzie wobec tego grzechem jego jedzenie. Mogę się z tym zgodzić, osoba która od małego je mięso uważa to za coś naturalnego, a więc trudno przypisać jej jakąkolwiek winę. Nie uważam więc że osoby takie są grzesznikami.

Jednak obiektywnie (wyłączając winę i inne przesłanki i rozpatrując przykład w oderwaniu od historii) jedzenie mięsa jest złe, bo zawsze prowadzi do bólu, strachu, cierpienia, a to nigdy nie jest dobrem. Czyjeś cierpienie to zawsze jest tylko i wyłącznie zło.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 czerwiec 24 2006 12:38   
Forum

Można zabić zwierzę tak, że się nawet nie zorientuje, kiedy przenosi się do krainy wiecznych łowów.

A ten artykuł to przeczytaj do końca.

===

Profil   Email 
 Cytat 
thorgal17
 czerwiec 24 2006 12:40   
Forum

Jednak obiektywnie (wyłączając winę i inne przesłanki i rozpatrując przykład w oderwaniu od historii) jedzenie mięsa jest złe, bo zawsze prowadzi do bólu, strachu, cierpienia, a to nigdy nie jest dobrem. Czyjeś cierpienie to zawsze jest tylko i wyłącznie zło

Nie da się wyłączyć winy Adama i Ewy, nie da się uciec od historii. Biblia wiele tematów rozpatruje w kategoriach historii zbawienia. Np. chrzcimy a nie obrzezujemy, nie składamy ofiar ze zwierząt, bo Chrystus złożył doskonałą ofiarę z samego siebie itp. Twierdzenie, że jedzenie mięsa jest złem i prowadzi do cierpienia jest raczej więte z filozofii wschodzniej (sam byłem wegetarianinem przez 2 lata i w to wierzyłem)niż z Pisma. Nie prbujmy być świętsi niż Bóg. Jeśli uważasz, że Bóg uważa jedzenie mięsa za grzech, odpowiedz na argumenty z artykułu.

Thorgal

===

"Żyjąc wiarą w realnym świecie" - www.pbartosik.blogspot.com

Cytat 
matejanka
 czerwiec 24 2006 14:27   
Forum

Quote by Leah:
Quote by matejanka: Popieram wegetarianizm, lecz nie potrafię karmić rodziny bez mięsa i sobie to zarzucam. Podziwiam te osoby, które sobie z tym radzą. Może podpowiecie, jak mozna bez wydziwiania i niedrogo obejść sie bez mięsa. Tak trudno jest zmienić nawyki żywieniowe, że nie mam na to odwagi. Pozdrawiam was serdecznie anka

Ja myslę że należy stopniowo ograniczać - najpierw powiedzmy PRZEJŚĆ na drób i ryby - jeść dużo jarzyn i owoców ... i tak stopniowo - ja na przykład nie znoszę tych kotlecików sojowych ale moŻe spróbuj wiem że nietrudno je zrobić i są bardziej zdrowe od mięsa.

Leah, dziękuję za typ, ale tak juz od lat odżywiam siebie i rodzinę, od dawna nie jadam "wyższych" zwierząt.
Z wprowadzeniem sojowych kotlecików nie powiodło sie, są obrzydliwe. Próbowałam robić makaron z soją, lub Pizzę to juz jest trochę lepsze. Chciałabym jednak całkowicie wykluczyć mięso również drobiowe, ale z tym mam właśnie problem. pozdrawiam anka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Magdalena
 czerwiec 24 2006 14:59   
Forum

Quote by matejanka:
Quote by Leah:

Leah, dziękuję za typ, ale tak juz od lat odżywiam siebie i rodzinę, od dawna nie jadam "wyższych" zwierząt.
Z wprowadzeniem sojowych kotlecików nie powiodło sie, są obrzydliwe. Próbowałam robić makaron z soją, lub Pizzę to juz jest trochę lepsze. Chciałabym jednak całkowicie wykluczyć mięso również drobiowe, ale z tym mam właśnie problem. pozdrawiam anka

To pomyśl sobie że wszelaki drób jest karmiony taka chemią że nawet Domestos by się nie powstydził - prawdziwa tablica Mendelejewa

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 czerwiec 24 2006 15:44   
Forum

A roślinki hodowane na sprzedaż są oczywiście bez chemii. No bez jaj. Jeszcze nigdy mi sie nie zdarzyło zjeść robaczywego jabłuszka albo nadgryzionej marchewki kupionej na straganie. Ciekawe, nie?

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 czerwiec 24 2006 18:44   
Forum

No tak, ale coś jeść musimy, a może jednak nie? Coraz częściej podnoszą się ludzie, którzy twierdzą, że nie potrzebują, ani pokarmu, ani płynów, nie wiem czy słyszałaś o nich? pozdrawiam anka

===

Cytat 
Magdalena
 czerwiec 24 2006 19:02   
Forum

Quote by matejanka: No tak, ale coś jeść musimy, a może jednak nie? Coraz częściej podnoszą się ludzie, którzy twierdzą, że nie potrzebują, ani pokarmu, ani płynów, nie wiem czy słyszałaś o nich? pozdrawiam anka

Owszem,słyszałam,Ci ludzie żyją tylko światłem jak rośliny niestety nie bardzo mogę w to uwierzyć bo ja po prostu KOCHAM JEŚĆ - szczególnie uwielbiam włoską kuchnię i francuską - nie lubie mięsa,bo nie smakuje mi i uważam że jest mi niepotrzebne do prawidłowego funkcjonowania.Zresztą naprawdę jedzenie może być smaczniejsze bez tego dodatku i dodam zdrowsze.
Wegetarianie rzadziej chorują.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 czerwiec 24 2006 19:15   
Forum

Taa, jeść nie muszą...
ile oni pieniędzy przez to zaoszczędzą

Quote by Leah:
ja po prostu KOCHAM JEŚĆ

Ale figurę ma się rozumieć trzymasz?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 czerwiec 24 2006 19:27   
Forum

Quote by piotr.: Taa, jeść nie muszą...
ile oni pieniędzy przez to zaoszczędzą

Quote by Leah:
ja po prostu KOCHAM JEŚĆ

Ale figurę ma się rozumieć trzymasz?

Oczywiscie że tak wymiary 92-62-90

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 czerwiec 24 2006 19:36   
Forum

Czyli co, teraz my - panowie mamy podawac nasze wzmiary?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 czerwiec 24 2006 19:42   
Forum

Quote by piotr.:

Czyli co, teraz my - panowie mamy podawac nasze wzmiary?

hmm niekoniecznie

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 czerwiec 24 2006 19:45   
Forum

Hah! No to sie naszym moderatorom upieklo

ale jakos tak bez przekonania napisalas ("hmm niekoniecznie" )

Aha, i zeby nie bylo ze rozmawiamy nie na temat! Owszem jak najbardziej na temat bo o wymiarach arbuzow i marchewek

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 czerwiec 24 2006 19:51   
Forum

Quote by piotr.: Hah! No to sie naszym moderatorom upieklo

ale jakos tak bez przekonania napisalas ("hmm niekoniecznie" )

Aha, i zeby nie bylo ze rozmawiamy nie na temat! Owszem jak najbardziej na temat bo o wymiarach arbuzow i marchewek

oj ty ... może nie świntusz na tym forum

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,58 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty