Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 wegetarianizm
 |  Wersja do druku
Mon!ka
 lipiec 15 2006 18:27   
Forum

Status: offline

Quote by hermes: Post uzytkownik Mon!ka zostal usuniety za naruszenie zasad publikacji.

Dlaczego nie usuniesz jego postu ? Wypisuje bzdury ... a ja prawdę, i za to usuwasz moje posty ... Jesteście ślepi przecież napisałam, że cytuję!! więc na jakiej podstawie usunięto mój poprzedni post ... i tak się wiecej nie mam zamiaru tu wpisywac ... gdzie za ujawnienie prawdy posty są kasowane . Gl

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 lipiec 15 2006 20:36   
Forum Admin
Admin

Mnie nie interesuje z punktu widzenia moderatora "prawda" ani "racja" ale porzadek. Kazdy moze tu pisac zarowno rzeczy madre jak i glupie. Ale nie wolno obrazac innych uzytkownikow i wszelkie posty ktore beda w sobie takie okreslenia zawieraly beda bezwzglednie kasowane.

Co zas do poprzedniego postu, to nie ja usuwalem. Postaram sie sprawe obadac.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 15 2006 23:45   
Forum Moderator
Moderator

Pani Mon!ko
Bez względu na źródło tekstu (rozumiem, ze Pani się z nim utożsamia) nadal proszę o wskazanie, gdzie w Biblii jest potępienie mięsożerców i wyniesienie warzywożerców. I proszę się ustosunkować do mojej wcześniejszej wypowiedzi.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
piotr.
 sierpień 18 2006 22:32   
Forum

Quote by Hermes:

Mnie nie interesuje z punktu widzenia moderatora "prawda" ani "racja" ale porzadek. Kazdy moze tu pisac zarowno rzeczy madre jak i glupie. Ale nie wolno obrazac innych uzytkownikow i wszelkie posty ktore beda w sobie takie okreslenia zawieraly beda bezwzglednie kasowane.
Co zas do poprzedniego postu, to nie ja usuwalem. Postaram sie sprawe obadac.

Święta racja. Ordnung muss sein. Tylko do jasnej niepodległej konsekwencja też.

Regulamin forum:

Usuwane będą też posty niezgodne z Netykietą, tematem forum lub wątku, zaśmiecajace wątek (pojedyncze emotikony nie wnoszące nic nowego do treści)

a co tu jest?

http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=7&showtopic=123412&mode=&onlytopic=&show=5&page=2

przeoczenie?

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 20 2007 10:41   
Forum Moderator
Moderator

Panie Arku.
Prosze o przeczytanie całego wątku.
Prosze wskazać, gdzie w BIBLII jest potępienie mięsożerców.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 20 2007 12:51   
Forum Moderator
Moderator

Panie Arku ezeli chce Pan pobyc na forum dluzej niz do kwadrans po nastepnym zalogowaniu to radze zapisac sie na przyspieszony kurs dobrych manier i kultury osobistej.

Podaje linki:

www.jaknieobrazacludzinaforum.pl

www.jakniewylecieczforumzachwileczylisztukakonwersacji.pl

PS

Temat wegetarianizmu rozwijamy tylko tutaj. Nie zakladamy osobnych watkow. Pozdrawiam serdecznie i rownie serdecznie witam

M.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 styczeń 20 2007 13:31   
Forum

To ja dodam to, co zostało usunięte.

Wolno nam jeść zwierzęta, bo Bóg tak urządził świat. O tym, że jedzenie zwierząt nei jest grzechem świadczy fakt, że sam Chrystus jadł mięso.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 20 2007 15:45   
Forum

Quote by AT: Skoro tak pisze w biblii, to należy wrzucić ją do śmietnika i zacząć samodzielnie myśleć.
Co do Jezusa, jeśli miałaby być to prawda, że sam zabijał i jadł zwierzęta, to należałoby poszukać sobie nowych autorytetów wśród ludzi.

Areczku, dziecko drogie:
skoro chcesz wyrzucać Biblię i naukę Kościoła do śmietnika to daruj sobie to forum i przestań jak naćpany małolat wrzucać ten sam temat do różnych działów.
Skoro chcesz szukać sobie innych autorytetów to szukaj a nas nie zadręczaj owocami chorego umysłu.

Jesli chcesz powaznie rozmawiać, przedstaw się, powiedz ile masz latek, kto jest twoim autorytetem i dlaczego, na czym opierasz swoje poglądy i przemyślenia

Jak na razie jesteś zwykłym trollem

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Michał Pająk
 styczeń 20 2007 15:56   
Forum

Największy błąd pańskiego rozumowania panie Arku polega na tym, że obojętnie na jaki autorytet się powołam to jeśli nie będzie on zgody z pańskimi to znowu zostanę oskarżony o brak samodzielnego myślenia.

Zakładam, że pan także odwołuje się do jakichś autorytetów ponieważ odrzuca pan nasze i każe szukać wśród ludzi. Jakich ludzi? Tych co propagują pańskie poglądy? Jeśli tak to zgodnie z tym co pan pisze, to właśnie panu brakuje samodzielnego myslenia.

Poza tym, był taki czas kiedy według pańskich definicji myślałem samodzielnie (nie uznawałem autorytetu Biblii i nie obchodziło mnie co robił Jezus) i nawet wtedy nie myślałem o rozpoczęciu życia jako wegetarianin, weganin czy cokolwiek w tym stylu.

Miejmy nadzieję, że pańska odpowiedź wniesie trochę światła odnośnie pańskich zarzutów wobec Chrześcijan (i tak naprawdę nie tylko, ponieważ także wyznawcy innych religii a także ateiści jedzą mięso). Jak na razie przypominają jedynie gadanie dla samego gadania. Proszę przytoczyć jakieś przykłady i naprawdę konkretne zarzuty.

I jeśli każe pan odnieść się do przykazania Biblijnego to proszę zaakceptować to, że do odpowiedzi na to pytanie zostanie użyta wiedza wyniesiona z czytania tej właśnie księgi.

Poza tym, szczerze mówiąc nie sądzę aby ta dyskusja trwała dość długo, ponieważ sądząc po pańskim zachowaniu i postawie naszych administratorów to nie wróżę panu długiego "życia" na tym forum. I proszę wtedy nie mówić, był pan szykanowany przez (pozwolę sobie sparafrazować pańską wypowiedź) ludzi z wykrzywioną psychiką, obłudnych, sprawców przemocy, morderców i inne koszmary tego świata za swoje wspaniałe i szlachetne poglądy, ponieważ będzie to tak naprawdę dotyczyło stylu pańskiej dyskusji.

Pozdrowienia

===

"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 styczeń 20 2007 16:56   
Forum

Zostawcie tego nędznego prowokatora. Dla niego jedynym autorytetem jest on sam. A tak osobiście uważam, że on udaje. Zapewne co tydzień zażera się hamburgerami w wiadomej restauracji.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: AT
 styczeń 20 2007 17:12   

Co do trwania na tym forum, nie mam zamiaru tu trwac.
Czuje sie poprostu bezradny i przygnieciony wladza i sila kosciola. To kosciol ma dostep do mediów i bezposredni kontakt z ludzmi,
którzy chca byc prowadzeni. Prawda lezy przeciez na dloni. Co do religii, powinna ona sluzyc ludziom i Bogu.
Jezus Christus to postac historyczna, wierze, ze byl natchnionym i olsnionym czlowiekiem. Kosciól moim zdaniem bardzo zle ocenia
swoich wiernych nauczajac, iz Jezus byl ponadczlowiekiem, poniewaz ludzie sie w ten sposób oddalaja od Jezusa w którego tak bardzo
chca wierzyc i w zasadzie nie wiedza co maja z ta wiara swoja poczac. Ten kto chce wierzyc w Jezusa, powinien wierzyc w niego w jak najnormalniejszego czlowieka i isc w jego slady. Stac sie Jezusem.
Kosciól natomiast zwraca sie do swoich wiernych jako grzeszników, którzy z góry nie maja szans sprostac temu zadaniu.
Kosciol jednym slowem nie wierzy w ludzi. Czy kosciól wierzy w Boga? Trudno mi powiedziec w co tak naprawde wierzy.

===

Cytat 
karol_dabrowski
 styczeń 20 2007 17:15   
Forum Moderator
Moderator

Drogi Arku!
Widzę że jestes zdeterminowanym człowiekiem i mocno bronisz swojego zdania. To dobrze - jesli jestes mocno przekonany o jego słuszności i w dodatku wystepujesz przeciw czemuś co wydaje Ci się złe gratuluję Ci postawy! Chciałbym jednak, tak jak pewnie i reszta powaznie podyskutowac, powymieniać poglądy - powiedziałbyś dlaczego tak a nie inaczej uważasz, dlaczego w Twoim mniemaniu nalezy być wegetarianinem, wymienilibyśmy zdania i na pewno inni też by to z chęcią uczynili - czy tak nie byłoby lepiej dla nas i dla Ciebie? Przedstawiłbyś swoje zdanie, my swoje, może ubogacilibyśmy się nawzajem. A tak zachowując sie troszke nazwę to "prowokacyjnie" niestety narażasz się na niechęć użytkowników forum i najprawdopodobniej moderatorom skończy się cierpliwośc jesli już to się nie stało i niebawem je opuścisz. A moglibyśmy naprawde ciekawie i konstruktywnie pogadać bez obrzucania się błotem - przemyśl to i wróc jesli kiedys zmienisz zdanie.
Pozdrawiam Cię serdecznie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Michał Pająk
 styczeń 20 2007 18:10   
Forum

Quote by ] Co do trwania na tym forum, nie mam zamiaru tu trwac.
Czuje sie poprostu bezradny i przygnieciony wladza i sila kosciola. To kosciol ma dostep do mediów i bezposredni kontakt z ludzmi
dobrej woli, którzy chca byc prowadzeni. Prawda lezy przeciez na dloni.
Co do religii, powinna ona sluzyc ludziom i Bogu.
Jezus Christus to postac historyczna, wierze, ze byl natchnionym i olsnionym czlowiekiem. Kosciól moim zdaniem bardzo zle wychowuje swoich wiernych nauczajac, iz Jezus byl ponadczlowiekiem, poniewaz ludzie sie w ten sposób oddalaja od Jezusa w którego tak bardzo chca wierzyc i w zasadzie nie wiedza co maja z ta wiara swoja poczac. Ten kto chce wierzyc w Jezusa, powinien wierzyc w niego w jak najnormalniejszego czlowieka i isc w jego slady. Stac sie Jesusem.
Kosciól natomiast zwraca sie do swoich wiernych jako grzeszników, którzy z góry nie maja szans sprostac temu zadaniu.
Kosciol jednym slowem nie wierzy w ludzi. Czy kosciól wierzy w Boga? Trudno mi powiedziec w co tak naprawde wierzy.[/QUOTE:

O taką odpowiedź własnie mi chodziło, taką która może prowadzić do dyskusji.

Kościół nie jest aż tak wpływowy jak Ci się zdaje. Nie zmusza Cię do niczego, treści jakie przekazuje nie stają się "z automatu" prawem a w mediach najbardziej jest obecny w momencie gdy wychodzą jakieś akcje z teczkami i SB. Fakt, ostatnio często padają zarzuty pod adresem Kościoła Katolickiego o to, że jest faworyzowany i wpycha się wszędzie, także do prawodawsta. Niestety jest to związane z niechęcią do obecnej ekipy rządzącej, która każe spostrzegać siebie jako prawicową i katolicką. Zwróć uwagę na to, że to nie księża wprowadzają prawa ale posłowie, którzy zostali wybrani przez obywateli. Jeśli w przyszłych wyborach większość osób zagłosuje na, powiedzmy, SLD to taki motyw jak ogłaszanie Jezusa Królem Polski, nie przejdzie pod żadnym pozorem.

Jeśli jesteś w szkole nikt nie mówi Ci, że musisz chodzić na religię, nikt nie zmusza Cię do pisania matury z religii. Nie musisz przecież iść do bieżmowania, chodzenie do kościoła w niedziele też nie jest obowiązkiem. Możesz zamknąć księdzu drzwi przed nosem jak chodzi po kolędzie i przez całe życie pozostawać w zwiazku niezalegalizowanym lub wziąć ślub cywilny. Nikt Ci nie powie, że masz zakaz używania antykoncepcji i nie możesz współżyć przed ślubem.
To wszystko to jest wybór. Możesz wybrać to co proponuje Ci Kościół Katolicki (i nie tylko) albo olać to zupełnie - wszystko to zależy wyłącznie od Ciebie.

Jeśli natomiast chodzi o nauczanie Kościoła o Jezusie. Sugeruje zajrzenie do Ewangelii Jana i przeczytanie kilku pierwszych wersów (to jest wersja light, oczywiście zachęcam do zapoznania się z całym tekstem Pisma Świętego). Jest w nich wyraźnie napisane o tym że Jezus Chrystus jest Bogiem. W związku z tym Kościół musi dokładnie tego nauczać i gdyby nauczał czegoś innego to byłoby to dość podejrzane. W związku z tym żaden wierzący, chociażby nie wiem jak był święty, bezgrzeszny i jakkolwiek by się starał nie może stać się Jezusem, czyli Bogiem.

Kościół pokazuje cel do którego mają dążyć wierzący. Jest to pewien ideał, który jest nam wskazywany przez Boga poprzez Biblię. Ciężko do niego dotrzeć, ale nalezy się starać. Do piekła droga jest prosta, do raju długa i kręta. Trudno jest sprostać wymaganiom stawianym przez Boga i każdemu z nas mogą przydarzyć się potknięcia. Pomyśl sobie, że teraz Ci się tutaj mądrze, a tak naprawdę ciągle się potykam. Raz za razem. Ja wiem, że jestem grzesznikiem, ale staram się coś z tym zrobić. Droga jest ciężka ale staram się nią iść każdego dnia.

Kościół wskazuje trudy tej drogi. Ostrzega przed wybieraniem skrótów, które często prowadzą na manowce. Kościół mówi (nie traktuj tego jako jakikolwiek cytat): "Chodźmy razem, wspierajmy się nawzajem, idźmy drogą do zbawienia." Nie wszyscy są w stanie sprostać temu wyzwaniu, ale Kościół nigdy ich nie odrzuca. Zawsze zaprasza ich do siebie z powrotem, jeśli tylko chcą wrócić na tą ścieżkę.

P.S.
Odnosząc się do pierwszych akapitów wypowiedzi założyłem że chodzi w niej o Kościół Katolicki, ponieważ inne wyznania czy religie raczej nie występują w mediach - czasem jedynie Prawosławie, Protestanci jedynie gdy są jakieś imprezy ekumeniczne (przynajmiej tak wynika to z mojej obserwacji).

===

Profil   Email 
 Cytat 
 styczeń 20 2007 19:20   

Znasz polityka w tym kraju, który zrobił karierę polityczną nie popierając kościoła?
Jaka partia polityczna zrezygnuje z wyborczych głosów?
Jesteśmy przesiąknięci do szpiku kości kościołem, a on w sprawach najważniejszych milczy.
Takimi sprawami są np. mord na zwierzętach, zakaz używania kondomów, gdzie w Afryce umierają miliony dzieci z głodu.
Jeszcze tam brakowało kościoła! Kościół powinien się zreformować. Odłożyć na chwilę biblię i pozwolić ludziom myśleć.
Na temat biblii swoje zdanie już wcześniej wyraziłem, co do SLD nigdy wiecej.

===

Cytat 
Michał Pająk
 styczeń 20 2007 20:10   
Forum

Quote by AT: Znasz polityka w tym kraju, który zrobił karierę polityczną nie popierając kościoła?
Jaka partia polityczna zrezygnuje z wyborczych głosów?

Tutaj dałbym przykład sporej części SLD, myślę, że jakaś część PO też mogłaby tutaj wpaść pomimo pewnego konserwatyzmu tej partii w sferze moralno-obyczajowej.
Ponadto z tego co widzę ludzie chyba coraz mniej uwagi zwracają na to czy określona partia jest prokościelna czy raczej ateistyczna i ilość ta będzie się chyba ciągle zmniejszała.

Quote by AT:
Jesteśmy przesiąknięci do szpiku kości kościołem, a on w sprawach najważniejszych milczy.
Takimi sprawami są np. mord na zwierzętach, zakaz używania kondomów, gdzie w Afryce umierają miliony dzieci z głodu.
Jeszcze tam brakowało kościoła!

Więc te sprawy:
1. Taki przykład http://www.all-creatures.org/ca/index.html
Nie chciało mi się dłużej szukać, mam nadzieję, że wybaczysz.
2. Problem Afryki jest zdecydowanie bardziej złożony. Chyba nie sądzisz że jeśli pozwolisz ludziom którzy tam mieszkają używać kondomów to ich problemy się skończą. Straszna bieda i wojny, które tam panują nie są wynikiem nieużywania kondomów.
Kościół, nie tylko katolicki wielokrotnie odnosił się do sytuacji w Afryce i zawsze stwierdzał, że to co świat robi w kierunku poprawy losu ludzi tam mieszkających to jedynie kropla w morzu potrzeb i że należy robić więcej. Czyżbyś nie wiedział, że są tam misje różnych wyznań, które wspierają lokalne społeczności, prowadzą szkoły, szpitale, współpracują z różnego rodzaju organizacjami ONZ.

Quote by AT:
Kościół powinien się zreformować. Odłożyć na chwilę biblię i pozwolić ludziom myśleć.
Na temat biblii swoje zdanie już wcześniej wyraziłem,

1. Chyba nie rozumiesz zupełnie istoty i funkcji Kościoła. W wielkim skrócie i zaowaleniu Kościół wskazuje ludzom drogę do zbawienia i wspiera ich na tej drodze. O zbawieniu mówi Biblia. Kościół odkładając Biblie na bok odrzuca równocześnie całę swoje nauczanie i przestaje istnieć. Wyobraź sobie to tak:
Przychodzi mężczyzna do nauczyciela i mówi mu: "Od dzisiaj nie będziesz nikogo uczył. Odłóż książki, wyrzuć notatki. Nie możesz odzywać się do nikogo, aby mu nie przekazać swojej wiedzy." - Czy na tego człowieka, jeśli podporządkuje się tym zasadom nadal będziesz mówić nauczyciel? Nie.
Tak samo Kościół, jego istnienie, cele i funkcje są wyrazem tego, że trzyma w ręku Biblię.
2. Od kiedy to Kościół nie pozwala ludziom myśleć? Kościół jest jednością, ale nie można powiedzieć że monolitem. Nie zgadzamy się wewnętrznie odnośnie różnych spraw, ale to co mamy wspólne łączy nas na wieki. Kościół swoim wiernym nie zakłada żadnych klapek na oczy.
3. Odnośnie Twojego stosunku do Biblii - mam nadzieję, że nie jest taki tylko dlatego, że nie przyznaje Ci racji, bo z Twojej wypowiedzi niestety to właśnie wynika.

Quote by AT:
co do SLD nigdy wiecej.

I jak wcześniej się nie zgadzałem to tak tutaj akurat zgadzam się w stu procentach.

===

Profil   Email 
 Cytat 
 styczeń 20 2007 20:30   

Dlaczego kościół milczy i nie porusza tematu tak ważnego, jakim jest okrucieństwo wobec zwierząt?
Dlaczego kościół nie potępia holokaustu na zwierzętach i nie wspiera wegetarianizmu?
W jaki sposób ma pojąć dziecko „nie zabijaj“, skoro prawda serwowana jest mu na talerzu?
Obłuda, przemoc, mord i inne koszmary tego świata rodzą się na wskutek nieświadomości ludzkiej.
Wy głowy kościoła jesteście odpowiedzialni za ślepotę swych wiernych.
Jak można wierzyć w boga, a nie wierzyć w ludzi? Więcej przez was szkody, niż pożytku.

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 styczeń 20 2007 21:35   
Forum

Odniosę się do paru kwestii.

Wegetarianizm: Bóg dał nam zwierzęta i świat. Mamy z nich mądrze korzystać. Bóg pozwolił nam jeść zwierzęta, więc nie jest grzechem jedzenie ich.

Wiara w człowieka prowadzi do nikąd, bo człowiek grzeszy, upada. Człowiek jako postać skażona grzechem pierworodnym jest z założenia nieidealna. Nie można wierzyć w kogoś nieidealnego. Tylko Bóg, jako istota doskonała może być obiektem wiary.

Odnośnie prezerwatyw w Afryce. Prezerwatywy w 100% przez chorobami przenoszonymi drogą płciową NIE chronią. Natomiast stosowanie tego, co Kościół od wielu lat naucza - "Nie cudzołóż!" skutkuje w 100%. To rozwiązłość seksualna powoduje plagę AIDS, a nie to, że Kościół nie pozwala na prezerwatywy. Gdyby pozwolił, rozwiązłość byłaby jeszcze większa i tym samym więcej ludzi byłoby chorych.

Odnośnie odłożenia Biblii, to jest to niemożliwe. Słowo Boże zawarte w Piśmie Świętym i Tradycji jest podstawą dla Kościoła. Bez nich Kościół nie istnieje.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 20 2007 21:44   
Forum Moderator
Moderator

Quote by AT: Moja wypowiedź ograniczała się wyłącznie do kwestii gdzie kościół szkodzi swoim milczeniem albo nauką.

Skoro masz taką wiedzę, to podaj kilka przykładów, gdzie nie powinien Kościół się wypowiadać, bo szkodzi oraz kilka, gdzie milczeniem wyrządza zło. Oczywiście aby to stwierdzić musisz podać kryteria - czym się kierujesz przy takim wyborze i uzasadnić swoją opinię. Wszyscy tego właśnie od Ciebie oczekujemy.

===

Cytat 
 styczeń 20 2007 22:42   

Pomyśl logicznie, niedoskonałego człowieka mógł stworzyć tylko niedoskonały Bóg.
Są dwa warianty pojmowania Boga, wiec zdecyduj się.

Pod względem pragmatycznym można wierzyć, iż Bóg jest istotą doskonałą. Taka wizja Boga jednak uświadamia nam, że jest okrutnym Bogiem. Ja osobiście potępił bym takiego Ojca Boga.

Drugie założenie to, że Bóg jest wszechmocny jednak na dzisiejszy dzień istotą niedoskonałą.
Jego wszechmoc można byłoby uzasadnić tym, iż ma do dyspozycji calą wieczność na ewolucję.
Tylko wiara w takiego Boga satysfakcjonuje mnie.

do RAFI F:
Myśle, że wystarczy jeden przykład, to obojętność kościoła na okrucieństwo wobec zwierząt.
Kieruję się zdrowym rozsądkiem, tego chyba nie potrzeba uzasadniać.
Pod tym adresem znajdziesz argumenty, dlaczego nie należy zabijać zwierząt. www.vege.pl/str.php?dz=92

===

Cytat 
Andrzej
 styczeń 20 2007 23:05   
Forum

Quote by AT: Pomyśl logicznie, niedoskonałego człowieka mógł stworzyć tylko niedoskonały Bóg.

Doprawdy?
Niby dlaczego?
Uzasadnij proszę... jeśli potrafisz
Quote by AT:
Są dwa warianty pojmowania Boga, wiec zdecyduj się.

Gdzie je znalazłeś?
Quote by AT:
Pod względem pragmatycznym można wierzyć, iż Bóg jest istotą doskonałą.

Nie pod względem pragmatycznym.
To wynika z logiki.
Niedoskonały Bóg nie jest Bogiem.
Może istnieć tylko doskonały Bóg.
Quote by AT:
Taka wizja Boga jednak uświadamia nam, że jest okrutnym Bogiem.

Nie widzę tu żadnego wynikania.
Czy doskonały w Twojej logice znaczy okrutny?
Quote by AT:
Ja osobiście potępił bym takiego Ojca Boga.

Więc wierzysz nie tylko w Boga ale i w Ojca Boga?
Dlaczego byś potępił?
Dlatego, że jest On doskonały?
Mozesz jaśniej się wyrażać?
Quote by AT:
Drugie założenie to, że Bóg jest wszechmocny jednak na dzisiejszy dzień istotą niedoskonałą.

Sorry, ale wtedy nie jest Bogiem.
Odrzucamy takie założenie.
Quote by AT:
Jego wszechmoc można byłoby uzasadnić tym, iż ma do dyspozycji calą wieczność czasu na ewolucję.

Nie ma wieczności czasu.
Jest albo wieczność.
Albo czas.
Bóg nie podlega ewolucji.
Przynajmniej w ujęciu chrześcijanskim
Quote by AT:
Tylko wiara w takiego Boga satysfakcjonuje mnie.

Ani mnie.
Więc w jakiego?

Podsumowując:
Co właściwie chciałeś powiedzieć?
Skąd czerpiesz swoje teorie na temat Boga?
Na razie tyle.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
 styczeń 20 2007 23:35   

Zadaj sobie troche trudu i postaraj sie samemu zrozumiec.
Masz racje co do czasu i wiecznosci. Poprawiłem!

===

Cytat 
kobieta
 styczeń 20 2007 23:37   
Forum

Bardzo przepraszam, że pytam, ale dlaczego zabijanie i jedzenie zwierząt jest w oczach niektórych okrucieństwem??
A jedzenie roslin, deptanie po trawie, zabijanie komarów, czy innych insektów już nie????
Nie rozumiem postrzegania tego według kryteriów okrucieństwa czy nie - ono tu nie ma chyba nic do rzeczy?!

Sama bardzo lubię () zwierzęta i nigdy nie mogłabym ich dręczyć.
Dokarmiam ptaki , bezdomnego psa pielęgnowałam i żywiłam całą zimę, mimo że mam swojego.
A to, że od czasu do czasu jem mięso na przemian z innymi pokarmami, występującymi w przyrodzie, bądź wyhodowanymi przez człowieka, lubię je i potrzebuję, czyni ze mnie okrutnika??

Hitler był wegetarianinem - czy przez to był lepszym, nieokrutnym człowiekiem, niegnorantem i nietchórzem??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Michał Pająk
 styczeń 21 2007 00:12   
Forum

Quote by AT:
do RAFI F:
Myśle, że wystarczy jeden przykład, to obojętność kościoła na okrucieństwo wobec zwierząt.

Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że ten argument jest nieprawdziwy. Podałem adres internetowy katolickiej organizacji zajmującej sie prawami zwierząt jako przykład. Poza tym są ludzie w Kościele, którzy zajmują się takimi rzeczami i właśnie one leżą im na sercu.

Quote by AT:

I tutaj, niestety, tkwi błąd Twojego rozumowania. Mógłbym powiedzieć wszystko, nawet największą głupotę i uzasadnić to tym, że tak mówi mój zdrowy rozsądek. Czy wtedy przestałoby być to głupotą?
Proponouje zawsze dodać jakiś argument.

Quote by AT:
Pod tym adresem znajdziesz argumenty, dlaczego nie należy zabijać zwierząt. www.vege.pl/str.php?dz=92

To nie są argumenty, to są cytaty. Argumenty opierają się na faktach i można dyskutować o ich prawdziwości lub fałszywości. Cytaty nie muszą posiadać tych właściwości, ponieważ odnoszą się do całkowicie subiektywnych spostrzeżeń i myśli osoby będącej jej autorem, które niekoniecznie są adekwatne do rzeczywistości. Poza tym jeśli chodzi o cytaty to ważną rolę odgrywa kontekst. Podam Ci świetny przykład:
"Dzisiaj jesteśmy zaledwie skałami w rzece, za kilka lat los może wznieść nas jako tamę, o którą zostanie rozbity główny strumień, po to tylko, aby popłynąć naprzód nowym korytem."
Pomyśl tylko jaki to piękny cytat o tym, że ludzie powinni się gromadzić wokół własnych idei i walczyć z przeciwnościami aby budować sobie prześliczną przyszłość. Niestety w kontekście nie wygląda już tak dobrze.

===

Profil   Email 
 Cytat 
 styczeń 21 2007 00:19   

Skąd te skojarzenie Hitlera? Komary, które nie wbijają mi się w żyły, nie przeszkadzają mi, dlaczego miałbym je prześladować?

===

Cytat 
kobieta
 styczeń 21 2007 00:27   
Forum

Skąd te skojarzenie Hitlera?

A stąd, że jak wielu wyznawców teorii ewolucji, nie jadał mięsa zwierząt, ale miał w pogardzie gatunek ludzki, jako ten, który został stworzony przez Boga. To główna przyczyna chorej "miłości" człowieka do zwierzęcia.

Z Twojej wypowiedzi wynika, ze wszystkich ludzi jedzących mięso uważasz za ignorantów, tchórzy, okrutników, a winą za zło całego świata- cokolwiek to znaczy według Twoich kryteriów - obarczyłeś Kościół Katolicki.
Czyli głównym kryterium Twojej oceny człowieka jest to, co jada???

===

Profil   Email 
 Cytat 
 styczeń 21 2007 00:35   

Nie chcę się powtarzać. Dodam tylko, każdy sam decyduje co je i czy chce zabijać.

===

Cytat 
Michał Pająk
 styczeń 21 2007 09:52   
Forum

Quote by AT: Nie chcę się powtarzać. Dodam tylko, każdy sam decyduje co je i czy chce zabijać.

Aha, czyli jednak nie masz nic przeciwko nam że decydujemy się zabijać aby jeść. Czyli wszystko okej. Wprawdze zabijanie scedowaliśmy na kogoś innego, ale gdybym mieszkał całe życie na wsi to bym na sto procent ukręcał łby kurom aby zjeść je na obiad.

Quote by AT:Skąd te skojarzenie Hitlera?

Ponieważ był wegetarianinem i to na dodatek w pewnym sensie sławnym, ale jakoś nie ma go nigdy na listach w stylu "Sławni wegetarianie". Osobiście traktuje to jako zwykłą ciekawostkę.

Quote by AT:
Z cytatów można wyciągnąć wnioski, a wnioski można użyć za argumenty.

Powiedzmy że ktoś powiedział straszną głupotę, ja wyciągam z tego wniosek i stosuje go potem jako argument. Co powiesz o wadze tego argumentu?

Inna ciekawostka, przejrzałem te wszystkie cytaty i znalazłem taki jeden: "Myślę, więc jestem wegetarianinem.", Edward Jurewicz. Super. Teraz dodam cytat od siebie, wymyśliłem go przed chwilą, ale dobrze opisuje moje generalne odczucia na ten temat: "Myślę, wiec nie jestem wegetarianinem", Michał Pająk. Według Ciebie te dwa argumenty są tak samo ważne, tak samo istotne i tak samo prawdziwe. Wnioski wypływające z nich są sprzeczne - jak to wyjaśnisz?

Proszę, podaj jakieś fakty, nie opinie. Problem z opiniami jest taki, że one nie zawsze są oparte na faktach (patrz: stereotypy).

P.S.
Przeczytałem wszystkie te cytaty na stronie którą podałeś i nie przekonały mnie w żaden sposób do wegetarianizmu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 21 2007 10:50   
Forum Moderator
Moderator

Quote by AT:
do RAFI F:

Quote by AT: Nie chcę się powtarzać. Dodam tylko, każdy sam decyduje co je i czy chce zabijać.

To teraz łatwiej rozmawiać.
Autorytetem są dla Ciebie ludzie nie jedzący mięsa. OK, oni nie chcą zabijać i jeść zwierząt. Ich sprawa. W ramionach rozwiniętej cywilizacji i przetwórstwa spożywczego jest to stosunkowo łatwe.
A teraz przykład troszkę z innego świata. Widziałeś może jak wygląda ziemia po przejściu szarańczy ? Jak udeptana ścieżka gorącym latem- nie ma nawet wilgoci - szarańcza całe stawy wypija. Jest to obrazek z XXI wieku ! Powiedz teraz ludziom, co maja jeść. Ja wiem z 1-szej ręki co jedzą - szarańcze. Zabijają aby jeść.
Przenieśmy się teraz do niezurbanizowanych rejonów na północy Azji - do Syberii. Ciężki klimat, ograniczony dostęp do jadalnego zielonego - chyba że dowiozą. Tam też żyją ludzie. Jedzą mięso, wysokoenergetyczne tłuszcze zwierzęce, łowią ryby - tak cenne źródło pożywienia dla mięsożerców. Nie wspomnę o Eskimosach - praktycznie nie mogą być wegeterianami (jak i na Alasce) bez dowozu pozywienia z terenów rolniczych.
Po co podaję te dwa przypadki? Aby pojazać, że bez pomocy wysokorozwiniętego przemysłu spożywczego i nowoczesnego transportu trudno być czasem wegeterianinem, nawet w XXI wieku. Nie miej więc pretensji to Kościoła, że nie kreował przez te 2 tys lat wegeterianizmu - bliższe było życie ludzkie niż krowiy, ryby, czy szarańczy.
Nie miej pretensji, że Kościół nie potępia miesożerców. Przez te 2 tys. lat na większości obszarów chrześcijańskich problemem było nie co nie jeść, ale co jest jadalne. Ba, spogladając na globus, nie jestem pewien, czy nadal nie jest największym problemem brak pożywienia, a nie jego jakość.

Wegeterianizm, czemu nie, pod warunkiem, że każdy będzie mógł sam decydować, czy chce żyć na warzywkach, czy na mięsie.

Uważaj prosze z Twoimi reakcjami, bo
...osoby uwielbiające zwierzęta do przesady zdolne są do popełnienia największych okrucieństw wobec istot ludzkich.
G. G. Marquez, "Miłość w czasach zarazy"

Cytat z podanej przez ciebie strony wegetariańskiej.

===

Cytat 
Andrzej
 styczeń 21 2007 11:19   
Forum

Quote by AT: Zadaj sobie troche trudu i postaraj sie samemu zrozumiec.

Dobry jesteś!
Wydawało mi się, że to Ty wszedłeś na to forum, bo masz jakiś problem.
Ja tego problemu nie mam.
Więc to nie do mnie należy szukanie zrozumienia

===

Cytat 
Rafi F
 styczeń 21 2007 11:21   
Forum Moderator
Moderator

Quote by snafu:
Inna ciekawostka, przejrzałem te wszystkie cytaty i znalazłem taki jeden: "Myślę, więc jestem wegetarianinem.", Edward Jurewicz. Super. Teraz dodam cytat od siebie, wymyśliłem go przed chwilą, ale dobrze opisuje moje generalne odczucia na ten temat: "Myślę, wiec nie jestem wegetarianinem", Michał Pająk. Według Ciebie te dwa argumenty są tak samo ważne, tak samo istotne i tak samo prawdziwe. Wnioski wypływające z nich są sprzeczne - jak to wyjaśnisz?

Nie są tak samo ważne, Jurewicz jest wegetarianinem ateistą z Kanady, interesuje się filozofią i kulturą Japonni. Ty jesteś ciemnym, czytającym biblię, mięsożernym, niemyślącym teistą z Polski. hihihihi
No i co możesz się równać do Alberta Eisteina - on jest ojcem chrzesnym bomby atomowej, to jego list do prezydenta zaowocował projektem Manhatan. A co ty dałeś ludzkości ? To z powodu diety wegetariańskiej Eistein był pewnie takim poliglotą - przez całe swe życie w Ameryce nauczył sie aż kilku zwrotów i kilkuset najprostrzych słów - pisać po angielsku nie zdażył się nauczyć - za krótko żył hehehehe
Ale faktycznie. Ciekawie jest, że wegetarianie nie przyznają się do tak słynnego (choc złą sławą) wegetarianina, jakim jest Hitler.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,72 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty