Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 wegetarianizm
 |  Wersja do druku
Rafi F
 styczeń 22 2007 23:37   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Quote by AT:
Na wszystkie potrafilibyście sami sobie odpowiedzieć, gdyby nie brakowało wam wiary i dobrej woli.
Ja jednak czegoś się od was nauczyłem, mianowicie, że biblia, to ślepy zaułek.

Quote by AT: Przyznaję, iż łatwiej jest mi uwierzyć w Boga wszechobecnego, niż takiego, który dał o sobie znać przez chwilę 2000 lat temu.

Jednego nie pojmujesz : Bóg dał o sobie znać wielokrotnie, nie tylko 2tys lat temu. U wielu chrześcijan Duch Św. jest na codzień (jedna z trzech postaci pod którymi nam sie Bóg objawia) i działa ciągle. Żal mi Ciebie, ze odrzuciłeś Chrystusa, zanim jescze Go poznałeś, ale jeszcze nic straconego, może się kiedys otworzysz.
Ty masz swoja wiarę : wiarę w umysł ludzki ( niestety podejrzewam, że tylko we własny ). Twój bożek doprowadził do wielu wojen i mordów. Twój bożek doprowadził całą ludzkość do skraju samozagłady. Tyle możesz polegać na ludzkim rozumie.
To co Bóg objawił przez tysiąslecia sprawdza się. Ludzki rozum nie. Nie dopasujesz Boga do swojego rozumu, jest od niego większy.

A teraz prosze o argumenty, bo dotychczas tylko krytykujesz, wykręcasz się, że niby sie będziesz powtarzał (w czym?) i wyzywasz nas od bezmyślących. Skoro nie myślimy, to prosze, wyłuszcz nam całe twoje rozumowanie. Oczywiście juz wiesz, ze Jezus i jadł i karmił rybą, ale przecież ty i tak odrzucasz Jego nauki - co proponujesz w zamian ?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gość forum: AT
 styczeń 22 2007 23:51   

Ale mi wstyd, że się wdałem z wami w dyskusję.

===

Cytat 
Andrzej
 styczeń 22 2007 23:57   
Forum

Quote by AT: Ale mi wstyd, że się wdałem z wami w dyskusję.

Nie pochlebiaj sobie.
To nie Ty dyskutowałeś.
Ty tylko obrażałeś i unikałeś dyskusji.

Więc masz rację - wstyd.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Michał Pająk
 styczeń 23 2007 00:03   
Forum

Quote by AT:Jeśli prawdą jest, że biblia zostala napisana przez Boga, to taką samą prawdą jest, że natchnieni pisarze, naukowcy, poeci również piszą głosem Boga.

Z tego co widzę, to nie wierzysz w Boga objawionego w Biblii. No cóż, jeśli nie to raczej nie da mi się wytłumaczyć Tobie dlaczego powyższe zdanie jest nieprawdą. Szkoda że nie masz szacunku dla Chrześcijaństwa i opluwasz je chociaż my nie mamy nic przeciwko Twojemu wegetarianizmowi.

Quote by AT:
Przyznaję, iż łatwiej jest mi uwierzyć w Boga wszechobecnego, niż takiego, który dał o sobie znać przez chwilę 2000 lat temu.

To Bóg już zniknął? Niesamowite jak można mało wiedzieć na temat Chrześcijaństwa...

Quote by AT:
Ale mi wstyd, że się wdałem z wami w dyskusję.

Dziwne masz pojęcie na temat dyskusji. W każdym razie mi nie jest wstyd, ja staram się rozmawiać z każdym, obojętnie jakie poglądy by nie miał.

===

"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 23 2007 10:26   
Forum

Quote by AT: Każdy sam decyduje, czy chce zabijać.

Czasmi jedni zabijaja w imieniu (za) drugich...

To jest moja odpowiedź na wszystkie wasze żałosne pytania i usprawiedliwienia.

Zalosny to byl twoj personalny atak pod naszym adresem, zanim jeszcze poznales nasze stanowiska. Jeszcze za nim nas osodziles juz wydales wyrok...

Na wszystkie potrafilibyście sami sobie odpowiedzieć, gdyby nie brakowało wam wiary i dobrej woli.

Mi nie brak ani wiary, ani dobrej woli... z tym, ze moja religia odwoluje sie do praw natury, wiec z odpowiedza ci w tej kwestii zasadniczo nie mam wiekszych problemow.

Ja jednak czegoś się od was nauczyłem, mianowicie, że biblia to ślepy zaułek.

Tez mi odkrycie...

==========================================

Quote by AT:Człowiek sam nazwał się człowiekiem i zapomiał, że jest zwierzęciem. Według kryterii kościoła zwierzę to pożywienie. Według mnie Bóg to kosmiczna inteligencja, sieć wiążąca wszysko co żyje, ale też wszystko jest życiem i nie istnieje “Nic” poza nim.

...wiec wszystko w nim pozostaje i w tej kwestii nie ma sie czym zbytnio przejmowac. Pewnymi zachowaniami mozemy sobie naturalnie sami zaszkodzic jako gatunkowi lecz owa "kosmiczna inteligencja" trwac bedzie dalej...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Thomas Z
 styczeń 23 2007 11:44   
Forum

[quote: AT]Według mnie Bóg to kosmiczna inteligencja, sieć wiążąca wszysko co żyje, ale też wszystko jest życiem i nie istnieje “Nic” poza nim.[/quote]
Ja tak widzę że Arek wyznaje jakąś New Age’ową formę panteizmu. Bóg jako byt obecny w naturze, nie transcendentny (jak w Chrześcijaństwie).

Fakt faktem że dla mnie to trochę naiwne, natura to nie tylko kwiatki i ptaszki i miłość do wszystkich stworzeń ale też jej mroczniejsza część, walka na śmierć i życie, proces ewolucji. Dopiero człowiek jest istotą która chce z tym zerwać, jako jedyna istota na ziemi stworzył kulturę, cywilizację. Pomyśl nad tym.

Od siebie mogę powiedzieć że też kiedyś byłem zafascynowany tego typu ideologią aż zrozumiałem że to droga do nikąd, brak jej podstaw i jest wewnętrznie sprzeczna (Natura jako kochające wszystkie żywe istoty bóstwo a proces ewolucji, warto to wziąć pod rozwagę Arku). Chrześcijaństwo (które tak opluwasz) opiera się na bardzo silnym fundamencie, ma tradycje sięgające wielu wieków i broni godności człowieka (zwierząt z resztą też poprzez nurt Franciszkański). Natomiast nowoczesne ruchy oparte na New Age są według mnie religiami eksperymentalnymi, ja wybrałem coś co jest sprawdzone . I tak naprawdę w Chrześcijaństwie jest miejsce na wiele różnych nurtów, można być skrajnym pacyfistą, wegetarianinem. Lepiej spróbować poznać najpierw Biblię ,zrozumieć o co w niej tak na prawdę chodzi zanim się ją odrzuci. A ja tak widzę że ty nie chcesz dyskutować, nie odpowiedziałeś na żadne zagadnienie tu poruszone, za to powyzywałeś nas. No i powiedz czy to ma sens, czy to jest według ciebie dyskusja?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Belle Star
 styczeń 23 2007 11:50   
Forum

Biblia z pewnością człowiekowi pomogła na przełomie ostatnich stuleci, jednak najwyższy czas odstąpić od biblii nie tylko dla dobra zwierząt. Skąd się bierze wiara w biblię pytam? Jeśli prawdą jest, że biblia zostala napisana przez Boga, to taką samą prawdą jest, że natchnieni pisarze, naukowcy, poeci również piszą głosem Boga. Od czasu spisania biblii mineło chyba 2000 lat. Przyznaję, iż łatwiej jest mi uwierzyć w Boga wszechobecnego, niż takiego, który dał o sobie znać przez chwilę 2000 lat temu (mam na myśli pismo święte, a nie ludzi uznanych za świętych)

Ja nie wiem może Ty powinienieś porozmawiać z Matejanką o TT, sama nie wiem. Nie wiemy zresztą może Bóg jest między nami w codziennym życiu tylko go nie zauważamy.

Człowiek sam nazwał się człowiekiem i zapomiał, że jest zwierzęciem. Według kryterii kościoła zwierzę to pożywienie. Według mnie Bóg to kosmiczna inteligencja, sieć wiążąca wszysko co żyje, ale też wszystko jest życiem i nie istnieje “Nic” poza nim.

Ludziom po prostu się nie chce. Nie potrafią sobie odmówić kotleta, bo nie mają silnej woli. Dla paróweczki są w stanie pominąć niezaprzeczalny fakt, że zwierzęta cierpią. Dużo bardziej rozumiem ludzi którzy przyznają: tak, jem mięso, wiem że zabijam zwierzęta, wiem że je to boli, ale jestem słaby i nie umiem żyć bez kiełbachy, niż ludzie którzy brak swojej silnej woli tłumaczą uwarunkowaniami naturalnymi (jeśli tak, to niech wracają na drzewo, mają harem kobiet, bo pawian też może), albo tłumaczą się Biblią. Bóg nikomu nie każe jeść mięsa! Nie zabrania tego co prawda, bo myślę że przyzwyczailiśmy się do tego, tak jak żołnież na wojnie do zabijania ludzi. Cierpienie zwierząt nie może cieszyć Boga, bo jest on dobry. Może nam to wybaczyć, może zrozumieć, ale radości mu tym raczej nie przysparzamy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 23 2007 12:28   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Belle Star: Bóg nikomu nie każe jeść mięsa! Nie zabrania tego co prawda, bo myślę że przyzwyczailiśmy się do tego, tak jak żołnież na wojnie do zabijania ludzi. Cierpienie zwierząt nie może cieszyć Boga, bo jest on dobry. Może nam to wybaczyć, może zrozumieć, ale radości mu tym raczej nie przysparzamy.

1) Nie wiem, jak to było na Arce, ale po zejściu na ląd Bóg określił wprost czym możemy się żywić. Mógł inaczej, ale taka właśnie była Jego wola. Tak Bóg skonstruował świat, że się nawzajem zjadamy; czy jest okrutny, bo stworzył np. wirusy i pasożyty ?

2) Sugerując, że zabijanie (a także i hodowanie) dla skór/kości/jedzenia zwierząt jest złem (wymaga zrozumienia/wybaczenia Boga) zaprzeczasz chrześcijaństwu : Jezus nie byłby wtedy jedynym niewinnym (współuczestniczył w zabijaniu zwierząt, w dystrybucji padliny i nawet sam padlinę spożywał), Jego Ofiara za grzechy nie byłaby nieskończenie doskonała na cóż więc to całe chrześcijaństwo !
Co więcej: sugerujesz, że Jezus był (wśród ludzi) grzesznym Bogiem (wyrządzał zło) i do grzechu (zła) namawiał !!

3) Nie możesz się pogodzić z wolą Pana, chcesz objąć ją swym rozumem. Hmm, jak ci się uda wszystko wytłumaczyć, to oznacza, że twój bóg jest mniejszy od danego Tobie rozumu, hmm.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Belle Star
 styczeń 23 2007 13:02   
Forum

1) Nie wiem, jak to było na Arce, ale po zejściu na ląd Bóg określił wprost czym możemy się żywić. Mógł inaczej, ale taka właśnie była Jego wola.

Czytaj uważnie. Czy kazał jeść mięso (zmuszał do tego)? Jeśli chcesz możesz nie jeść. Nie jest grzechem, jak zjesz, ale nie jest złem jak nie zjesz. Wybór jest taki: zjem i nie zgrzeszę (czyn neutralny), nie zjem i oszczędzę cierpienia (czyn dobry). Ale dla niektórych ważniejsze są potrzeby smakowe.

Tak Bóg skonstruował świat, że się nawzajem zjadamy; czy jest okrutny, bo stworzył np. wirusy i pasożyty ?

We fragmencie o stworzeniu świata nie ma nic o stwarzaniu zwierząt żeby się zjadały. O tym mowa dopiero później. Ale czy Bóg to założył z góry czy wynikało to z ludzkiej grzesznej natury, dla której Bóg jest wyrozumiały wiedzieć nie możesz. Używając Twojego stylu dyskutowania chcesz być mądrzejszy od Boga, sądząc że znasz jego zamiary.

Sugerując, że zabijanie (a także i hodowanie) dla skór/kości/jedzenia zwierząt jest złem (wymaga zrozumienia/wybaczenia Boga) zaprzeczasz chrześcijaństwu :

Sam zaprzeczasz, twierdząc że odbieranie życia, zadawanie bólu i obdzieranie ze skóry jest dobrem. Tak to twierdzą sataniści.

Jezus nie byłby wtedy jedynym niewinnym (współuczestniczył w zabijaniu zwierząt, w dystrybucji padliny i nawet sam padlinę spożywał), Jego Ofiara za grzechy nie byłaby nieskończenie doskonała na cóż więc to całe chrześcijaństwo !

O Jezusie zjadającym ryby już była mowa w tym wątku.

Co więcej: sugerujesz, że Jezus był (wśród ludzi) grzesznym Bogiem (wyrządzał zło) i do grzechu (zła) namawiał !!

Cy Bóg który w Starym Testamencie każe złożyć ofiarę z syna, lub niszczy Sodomę i Gomorę namawiał do zabijania? Zastanów się co piszesz. Tak jak piszesz: rozumem Boga nie obejmiesz.

Nie możesz się pogodzić z wolą Pana, chcesz objąć ją swym rozumem. Hmm, jak ci się uda wszystko wytłumaczyć, to oznacza, że twój bóg jest mniejszy od danego Tobie rozumu, hmm.

Kultura wypowiedzi godna Chrześcijanina, pełna miłości bliźniego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Belle Star
 styczeń 23 2007 14:17   
Forum

Czy to samo powiesz o kleszczach przenoszących pierwotniaki, bakterie lub wirusy powodujące kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, tularemię, ehrlichiozę, babezjozę, gorączkę Q, gorączkę plamistą Gór Skalistych, dur powrotny ?Czy to samo o komarach powiesz na terenach malarycznych?

To samo powiem o ludziach którzy próbowali by zabić mnie lub kogoś z mojego otoczenia. To obrona konieczna, która jest dopuszczalna.

Po co te pytania ? Aby pokazać skalę ważności : dla mnie ważniejszy jest najbardziej upośledzony i niesamodzielny człowiek leżący na łóżku i robiący pod siebie, niz najsprytniejsza małpa,

Rafi! Ty nie zabijasz, bo biedny człowiek potrzebuje jedzenia, lub Ty sam jesteś głodny. Nikt nie wypuścił Cię na Saharze, gdzie nie ma co jeść i musisz sobie upolować jakiegoś pustynnego szczura na obiad. Możesz kupić sałatkę w sklepie. Bez mięsa można żyć. Zabijasz nie z głodu lecz dla czystej przyjemności jaką chcesz zafundować swojemu podniebieniu, a z której nie potrafisz zrezygnować.

Jeżeli miałbym tego człowieka nakarmić, bez żalu rozpłatałbym głowę małpce, czy odrabał łeb delfinowi

Mam wrażenie że Ty nienawidzisz zwierząt. Pewnie w dzieciństwie kopnęła cię jakaś krowa albo ugryzło jakieś prosię i teraz wyładowywujesz frustrację w ten sposób. Przeczytaj książkę "czy zwierzęta mają duszę" napisaną przez zakonnika - benedyktyna, popartą argumentami biblijnymi, może zmienisz zdanie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
WcWojen
 styczeń 23 2007 15:02   
Forum

Quote by Belle Star:Możesz kupić sałatkę w sklepie. Bez mięsa można żyć.

Tak z czystej ciekawości - jak myślisz ile pociągnie pracownik fizyczny, np. budowlaniec, odżywiający się wyłącznie sałatą?

===

Cytat 
Rafi F
 styczeń 23 2007 15:29   
Forum Moderator
Moderator

Quote by WcWojen:

Tak z czystej ciekawości - jak myślisz ile pociągnie pracownik fizyczny, np. budowlaniec, odżywiający się wyłącznie sałatą?

Dołożysz do tego soje, cieciorke, fasole, owoce, kasze i pociągnie aż do emerytury.
Nie jest problemem, czy człowiek może żyć na warzywkach, bo może, ale czy powinien

===

Cytat 
Belle Star
 styczeń 23 2007 15:53   
Forum

Quote by WcWojen:

Następny mit dotyczący diety "mięso daje siłę". Uprawiam sport całe życie, pływanie, jeździectwo, biegam. Na "warzywkach" od 11 lat.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 23 2007 15:54   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Belle Star:
1) Nie wiem, jak to było na Arce, ale po zejściu na ląd Bóg określił wprost czym możemy się żywić. Mógł inaczej, ale taka właśnie była Jego wola.

Czytaj uważnie. Czy kazał jeść mięso (zmuszał do tego)? Jeśli chcesz możesz nie jeść. Nie jest grzechem, jak zjesz, ale nie jest złem jak nie zjesz. Wybór jest taki: zjem i nie zgrzeszę (czyn neutralny), nie zjem i oszczędzę cierpienia (czyn dobry). Ale dla niektórych ważniejsze są potrzeby smakowe.

Już to przerabialiśmy. Jedząc warzywa, owoce i kasze wcale nie oszczędzasz życia. Jest problem pozyskiwania gruntów rolnych (niszczenia środowiska wielu stworzeń), problem powiększania/utrzymywania plonów - np. opryski (w dodatku szkodza nie tylko "szkodnikom").

Quote by Belle Star:
Tak Bóg skonstruował świat, że się nawzajem zjadamy; czy jest okrutny, bo stworzył np. wirusy i pasożyty ?

We fragmencie o stworzeniu świata nie ma nic o stwarzaniu zwierząt żeby się zjadały. O tym mowa dopiero później. Ale czy Bóg to założył z góry czy wynikało to z ludzkiej grzesznej natury, dla której Bóg jest wyrozumiały wiedzieć nie możesz. Używając Twojego stylu dyskutowania chcesz być mądrzejszy od Boga, sądząc że znasz jego zamiary.

Czy Bóg nie jest wszechmogący, czy nie jest wszechwiedzacy, czy nie jest sprawiedliwy. Ma wiele przymiotów i dlaczego miałby jeden dominować? Ja nie znam zamiarów Boga, słucham Jego głosu, a on mówi : zabijaj i jedz. Nie mówi : dobrze czyni, kto je warzywa, a nie je mięsa. NIGDZIE nie jest postawiony wegetariań wyżej od mięsożercy.
To TY sugerujesz, że wola Pana jest inna, niż nam objawił.
Idąc twoim rozumowaniem (lepiej nie hodować i nie zabijać dla mięsa, bo pan jest MIŁÓŚĆIĄ) można zapytać dlaczego nie zbawia wszystkich ludzi, przecież jest MIŁOSIERDZIEM I SPRAWIEDLIWOŚCIĄ, a to On nas grzesznymi stworzył.
Ciekawa teoria, to rozróżniasz czyny na dobre, neutralne i złe. I zabijanie zwierząt jna pieczeń jest neutralne, a jedzenie fasoli jest dobrem - na czym to opierasz?

Quote by Belle Star:
Sugerując, że zabijanie (a także i hodowanie) dla skór/kości/jedzenia zwierząt jest złem (wymaga zrozumienia/wybaczenia Boga) zaprzeczasz chrześcijaństwu :

Sam zaprzeczasz, twierdząc że odbieranie życia, zadawanie bólu i obdzieranie ze skóry jest dobrem. Tak to twierdzą sataniści.

Ciekawe. Mówisz, że Bóg musi wybaczać nam jedzenie miesa, że to sataniści uważają, że zabijanie jest złem, a zamykasz oczy na dietę Jezusa. Alez wspaniała konsekwencja.
Quote by Belle Star:
Jezus nie byłby wtedy jedynym niewinnym (współuczestniczył w zabijaniu zwierząt, w dystrybucji padliny i nawet sam padlinę spożywał), Jego Ofiara za grzechy nie byłaby nieskończenie doskonała na cóż więc to całe chrześcijaństwo !

O Jezusie zjadającym ryby już była mowa w tym wątku.

I co, nie dotarło ?
Quote by Belle Star:

Cy Bóg który w Starym Testamencie każe złożyć ofiarę z syna, lub niszczy Sodomę i Gomorę namawiał do zabijania? Zastanów się co piszesz. Tak jak piszesz: rozumem Boga nie obejmiesz.

Przyrównujesz próbę i karę do cudu połowu, cudu rozmnożenia i cudu zmartwychwstania w ciele (potem jadł rybę.
Ja uważam, że Bóg czynił dobrze, bo JEST dobry, sprawiedliwy itd. Także i jedząc rybę.

Quote by Belle Star:
Nie możesz się pogodzić z wolą Pana, chcesz objąć ją swym rozumem. Hmm, jak ci się uda wszystko wytłumaczyć, to oznacza, że twój bóg jest mniejszy od danego Tobie rozumu, hmm.

Kultura wypowiedzi godna Chrześcijanina, pełna miłości bliźniego.

Sugeruję, że nigdy nie przenikniesz Pana. Nie wkładaj więc w Jego usta coś, czego nam nie objawił, ani intencji o których nie dał nam w zaden sposób znać.
Tak jak i tu, nie przypisuj mi intencji, jakich nie miałem. To miało oznaczać, że Bóg jest większy, nieskończenie większy od największego rozumu największych z ludzi.

===

Cytat 
karol_dabrowski
 styczeń 23 2007 16:36   
Forum Moderator
Moderator

Quote by medieval_man:
sorry, dzieciaczku
sam siebie tu przekreślasz i dziwię się, że ktokolwiek jeszcze na poważnie ci odpowiada.

Medieval nie tak ostro - więcej miłości! Mamy błogosławić i okazywać owoce łagodności, cierpliwości i dobroci a nie mieszać się z przysłowiowym błotem. Skoro chłopak Cię wkurza to nie dyskutuj z nim, a na pewno nie tak - chyba ze Ci się spieszy do 2000 postów

Quote by AT:Ale mi wstyd, że się wdałem z wami w dyskusję.

Nie wstydź się bo nie ma czego! Widzę że jesteś zdeterminowany i masz dobre intencje, ale postaraj się tylko zrozumieć że w ten sposób w jaki działasz nie za bardzo dotrzesz do niektórych. Spróbuj spokojniej. Wierz że nie jestes niczyim wrogiem na tym forum.

Quote by Belle_Star:Na "warzywkach" od 11 lat.

Nieźle gratuluje determinacji!
Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 styczeń 23 2007 16:53   
Forum

Quote by Belle Star:
Quote by WcWojen:

Następny mit dotyczący diety "mięso daje siłę". Uprawiam sport całe życie, pływanie, jeździectwo, biegam. Na "warzywkach" od 11 lat.

Niedawno w necie był artykuł o Fidelu Castro, chorującym na tzw chorobę bogaczy.
Problemy jelitowe związane z nadmiernym spożywaniem miesa i tłuszczu zwierzęcego.
Współczesna Europę i Amerykę niszczy "epidemia" otyłości.
Wszyscy chcą jeść, jeść, jeść...najlepiej jak najwięcej mięsa.

Może przydało by się choć w kilku procentach posłuchać i dostosować się do opinii innych ludzi, w tym wegeterian.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 styczeń 23 2007 19:23   
Forum

Argument o chorobie Castro - chybiony. Po co opowiadać takie rzeczy?
Wegetarianie nie umieraja i nie chorują??

M J Fox - wegetarianin - zaczął chorować bardzo młodo na chorobę Parkinsona:
Linda Mc. Cartney - umarła na raka w 1998;
George Harrison - umarł na raka - 1943-2001
Czesław Niemen - umarł na raka - 1939 -2004.

I z tego co wiem umarło wielu wegetarian - nie znam nikogo, kto żyłby wiecznie z tego powodu, że nie je mięsa

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: AT
 styczeń 23 2007 20:18   

Quote by Belle Star:
Ludziom po prostu się nie chce. Nie potrafią sobie odmówić kotleta, bo nie mają silnej woli. Dla paróweczki są w stanie pominąć niezaprzeczalny fakt, że zwierzęta cierpią. Dużo bardziej rozumiem ludzi którzy przyznają: tak, jem mięso, wiem że zabijam zwierzęta, wiem że je to boli, ale jestem słaby i nie umiem żyć bez kiełbachy, niż ludzie którzy brak swojej silnej woli tłumaczą uwarunkowaniami naturalnymi (jeśli tak, to niech wracają na drzewo, mają harem kobiet, bo pawian też może), albo tłumaczą się Biblią. Bóg nikomu nie każe jeść mięsa! Nie zabrania tego co prawda, bo myślę że przyzwyczailiśmy się do tego, tak jak żołnież na wojnie do zabijania ludzi. Cierpienie zwierząt nie może cieszyć Boga, bo jest on dobry. Może nam to wybaczyć, może zrozumieć, ale radości mu tym raczej nie przysparzamy.

Uwaga!! Zaraz z pewnością zabierze głos PIOTRUŚ., któremu się nudzi…

To forum to ślepy zaułek. Aż się krew w żyłach mrozi.
Namawiam do dyskusji drogą e-mail. Jak na moją cierpliwość, zbyt dużo Piotrusiów jest na tym forum.

===

Cytat 
piotr.
 styczeń 23 2007 20:53   
Forum

A dzisiaj na kolacyjkę usmażyłem sobie kiełbaskę.
Z cebulką - żeby nie było ze nie jem warzyw.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 styczeń 23 2007 20:54   
Forum

Quote by kobieta: Argument o chorobie Castro - chybiony. Po co opowiadać takie rzeczy?

I z tego co wiem umarło wielu wegetarian - nie znam nikogo, kto żyłby wiecznie z tego powodu, że nie je mięsa

Zasugerowałam tylko, że argumenty zwolenników różnych diet mogą być uzasadnione.
Ja nie wierzę, że można kogolowiek ideologicznie przekonać, że jeden typ żywienia jest lepszy od drugiego. Ilu ludzi - tyle opcji.

Nie mniej rację mogą mieć też i wegetarianie.
Nie sądzisz?

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 23 2007 21:25   
Forum Moderator
Moderator

Quote by AT:
Quote by Belle Star:

Nic dodać, nic ująć!

skopro zgadzasz się tak bezkrytycznie z Bell, to może odpowiesz na moje kontrargumenty? Jak na razie NIC nie wniosłes do dyskusji (no, moze kilka epitetów).

===

Cytat 
Rafi F
 styczeń 23 2007 21:36   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kasandra_K80:
Quote by kobieta: Argument o chorobie Castro - chybiony. Po co opowiadać takie rzeczy?

Zasugerowałam tylko, że argumenty zwolenników różnych diet mogą być uzasadnione.
Ja nie wierzę, że można kogolowiek ideologicznie przekonać, że jeden typ żywienia jest lepszy od drugiego. Ilu ludzi - tyle opcji.

Nie sądzisz?

Pozdrawiam

Ujme to w ten sposób: jesteś wszystkożerny to dobrze, jesteś roślinozerny tez dobrze.
Opierając sie na Słowie Bożym śmiem twierdzic (choć wiedza moja skromna i z wdzięcznością przyjmę wyprowadzenie mnie z błędu), że Bóg nie dzieli jakościowo ludzi ze wzgledu na dietę (oczywiście poza przypadkami świadomego samoszkodzeniu sobie lub złamaniu wprost nakazu Boga).
Bardzo martwi mnie, że zwolennicy diety roślinnej tak często wartościują ludzi ze wzgledu na dietę. Przykre jest, że od wegetarian można usłyszeć tyle różnych epitetów.

Być może, powtarzam: być może, gdy ludzkość upora sie z dystrybucją żywności i dostęp do pożywienia nigdzie nie będzie najmniejszym problemem, wtedy dyskusja na temat jedzenia mięsa będzie miała sens. Być może, bo to oznaczałoby wartościowanie, wartościowanie którego przez tysiace lat Bóg nie objawił.

===

Cytat 
kasandra_K80
 styczeń 23 2007 22:03   
Forum

Quote by Rafi F:
Quote by kasandra_K80:

Nie sądzisz?

Pozdrawiam

Ujme to w ten sposób: jesteś wszystkożerny to dobrze, jesteś roślinozerny tez dobrze.
Opierając sie na Słowie Bożym śmiem twierdzic (choć wiedza moja skromna i z wdzięcznością przyjmę wyprowadzenie mnie z błędu), że Bóg nie dzieli jakościowo ludzi ze wzgledu na dietę (oczywiście poza przypadkami świadomego samoszkodzeniu sobie lub złamaniu wprost nakazu Boga).
Bardzo martwi mnie, że zwolennicy diety roślinnej tak często wartościują ludzi ze wzgledu na dietę. Przykre jest, że od wegetarian można usłyszeć tyle różnych epitetów.

Być może, powtarzam: być może, gdy ludzkość upora sie z dystrybucją żywności i dostęp do pożywienia nigdzie nie będzie najmniejszym problemem, wtedy dyskusja na temat jedzenia mięsa będzie miała sens. Być może, bo to oznaczałoby wartościowanie, wartościowanie którego przez tysiace lat Bóg nie objawił.

Z reguły nawyki żywieniowe kształtują się w rodzinie i trudno jest potem je zmienić.
Z jedzeniem , jak z paleniem - jest to nawyk.
Niewielu ludzi spożywa i wybiera pokarm świadomie.
A efekt jest taki: Mama gruba, tata gruby, dziecko - brube, piesek -gruby.
O ile otyłość dziecka mozna wytłumaczyć genetyką, to chyba otyły piesek nie jest powiązany genetycznie z taką rodziną?

Uważam po prostu, że we wszystkim wskazany jest umiar

Co do agresji osób "chwalących się" wegetarianizmem, to nie jest specjalnie większa od innych grup np. diety Kwaśniewskiego, Grupy Krwi itd.
Zajrzyj sobie kiedyś na grupę dyskusjyjną związaną z dietą i jedzeniem, a przyznasz mi rację.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 23 2007 22:25   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kasandra_K80:
Z jedzeniem , jak z paleniem - jest to nawyk.

Tak? Palenie rzuciłem skutecznie (jak wielu), jedzenia sie nie udało nikomu.

Quote by kasandra_K80:
Niewielu ludzi spożywa i wybiera pokarm świadomie.
A efekt jest taki: Mama gruba, tata gruby, dziecko - brube, piesek -gruby.
O ile otyłość dziecka mozna wytłumaczyć genetyką, to chyba otyły piesek nie jest powiązany genetycznie z taką rodziną?

To jest problem inny.
1) NIGDY jeszcze pożywienie w naszym kręgu kulturowym nie było tak łatwo dostepne. Można umrzeć z zimna bez dachu nad głowa, ale aby umrzeć w miescie z głodu, to trzeba się baaardzo postarać
2) NIGDY jeszcze jedzenie nie było tak nachalnie wciskane.
3) Jedzenie było najczęściej czynnoscią zbiorową, teraz większość je samemu (lub prawie) i przeważnie w pośpiechu.
4) Jedzenie trzebabyło przygotować, teraz jest gotowe natychmiast lub po krótkim czasie (np. 2 minuty)
I wiele innych zmiam - ludzie po raz pierwszy od tysiącleci nie muszą walczyć o jedzenie. Co wiecej, jedzenie lansuje sie jako wielka przyjemność (niektóre odgłosy w reklamach mogłybybyć wykorzystane w filmach porno ) i bez konsekwencji (tzw "light"), jako "małą" przekąskę, jako zastrzyk energii. Jesteś (ciut) głodny - jedz ! Nie jestes głodny - skosztuj !

Quote by kasandra_K80:
Uważam po prostu, że we wszystkim wskazany jest umiar

Tak, we wszystkim. Nikt przy zdrowym rozumie nie powie, że jedzenie jest złem.

Quote by kasandra_K80:
Co do agresji osób "chwalących się" wegetarianizmem, to nie jest specjalnie większa od innych grup np. diety Kwaśniewskiego, Grupy Krwi itd.
Zajrzyj sobie kiedyś na grupę dyskusjyjną związaną z dietą i jedzeniem, a przyznasz mi rację.

Oj, zaglądałem, zaglądałem :/ Tylko u (niektórych) wegetarian taka wielka agresja i tylko (niektórzy) wegetarianie nazywali mnie bezboznikiem i mordercą

Quote by kasandra_K80Razzozdrawiam

Pozdrawiam

===

Cytat 
Rafi F
 styczeń 23 2007 22:28   
Forum Moderator
Moderator

Quote by AT:

Uwaga!! Zaraz z pewnością zabierze głos PIOTRUŚ., któremu się nudzi…

To forum to ślepy zaułek. Aż się krew w żyłach mrozi.
Namawiam do dyskusji drogą e-mail. Jak na moją cierpliwość, zbyt dużo Piotrusiów jest na tym forum.

Tak łatwo się nie wywiniesz. Rzuciłeś epitetami, to teraz tutaj się tłumacz. Bierz odpowiedzialność za swoje słowo, a nie tchórzliwie uciekaj.

===

Cytat 
Belle Star
 styczeń 24 2007 11:48   
Forum

Nie każdy kto pali papierosy umiera na raka płuc...znam jednego stulatka co i po setnych urodzinach palił jak smok

===

Profil   Email 
 Cytat 
Belle Star
 styczeń 24 2007 11:59   
Forum

Nie chodzi tylko o dietę, ale o umiejętność odmówienia sobie. Odmawiając sobie np. w post słuchania muzyki, czy czegoś co lubisz jest miłe Bogu. Nie widzę więc powodu, dla którego odmówienie sobie przyjemności wcinania parówki ze względu na miłość do zwierząt miałoby być Bogu niemiłe. Czy ty naprawdę myślisz, że Bóg nie lubi zwierząt? Że traktuje je jak roboty, które są tylko po to byś je zeżarł? Miszkałeś kiedyś na wsi? Byłeś w rzeźni? Albo chociażby asystowałeś przy operacji u weterynarza? Ty chyba po prostu nie zdajesz sobie sprawy z tego jaką zwierzęta mają delikatną psychikę. Mam wrażenie że sobie schlebiasz że taki z Ciebie macho i z chęcią odrąbiesz łeb małpie. Ale swoje kompleksy zamiast na żywych istotach lepiej wyładowuj na kartce papieru.

Dobrze wiesz że w kraju gdzie żyjemy nie ma problemu z głodem i nie musisz polować żeby żyć. Jesz mięso bo lubisz, a nie potrzebujesz, no chyba że masz anemię to zwracam honor.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 24 2007 13:05   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Belle Star:

Nie każdy kto pali papierosy umiera na raka płuc...znam jednego stulatka co i po setnych urodzinach palił jak smok

Nie rób ludziom wody z mózgu. Przyznaj wprost : nie wykazano wyższości diety wegetariańskiej nad dzietą niewegetaiańską. Co więcej : dużo dietetyków i lekarzy ostrzega przed dietą wegańską, nie mówiąc już o witananiźmie czy frutarianiźmie.
Tak na marginesie: jesz sery, miód ? Zdaje się, że jaj nie jesz, o ile pamietam.

===

Cytat 
Rafi F
 styczeń 24 2007 13:06   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Belle Star:
Nie chodzi tylko o dietę, ale o umiejętność odmówienia sobie. Odmawiając sobie np. w post słuchania muzyki, czy czegoś co lubisz jest miłe Bogu. Nie widzę więc powodu, dla którego odmówienie sobie przyjemności wcinania parówki ze względu na miłość do zwierząt miałoby być Bogu niemiłe.

Lubisz czekolade ? No to równie dobrze możesz sobie jej odmówic w ramach postu. Tak jak np. kieliszka wina, czy pszennej bułki. Dlaczego to nie miało by być miłe Bogu?

Quote by Belle Star:
Czy ty naprawdę myślisz, że Bóg nie lubi zwierząt? Że traktuje je jak roboty, które są tylko po to byś je zeżarł? Miszkałeś kiedyś na wsi? Byłeś w rzeźni? Albo chociażby asystowałeś przy operacji u weterynarza? Ty chyba po prostu nie zdajesz sobie sprawy z tego jaką zwierzęta mają delikatną psychikę.

Byłem w rzeźni. Od uboju po wydawkę. Tak, kroiłem zwierzęta - "od święta" kupujemy w pewnym gronie świnie czy cielaka i sami wytwarzamy wędliny na własne potrzeby.
Widziałem też wiele pokrzywdzonych zwierząt i ich włascicieli najchętniej prałbym po gębie.

Quote by Belle Star:
Mam wrażenie że sobie schlebiasz że taki z Ciebie macho i z chęcią odrąbiesz łeb małpie. Ale swoje kompleksy zamiast na żywych istotach lepiej wyładowuj na kartce papieru.

Nie robiłem wycieczek osobistych i do tego poziomu dyskusji nie sprowadzę.
Dla twojej wiadomości : nie identyfikuje sie z typem macho nie okazującym uczucia i mordującym bez mrugnięcia okiem. Pewnie mam kilka kompleksów, ale spudłowałaś strasznie.

Quote by Belle Star:
Dobrze wiesz że w kraju gdzie żyjemy nie ma problemu z głodem i nie musisz polować żeby żyć. Jesz mięso bo lubisz, a nie potrzebujesz, no chyba że masz anemię to zwracam honor.

Żyje w kraju, w którym dzis w nocy zamarzło lub zachorowało pewnie kilka osób. W kraju w którym budziłem wczoraj przemarzniętych w wagonach ludzi i rozcierałem im ręce, aby mogli wypić gorąca zupę z kubka - nie ukrywam : zupę wysokoenergetyczną, pełną tłuszczu zwierzęcego i łatwo przyswajalnego zwierzęcego białka.
Dzisiaj iść nie mogę, rano tez nie byłem, więc prosze : ugotuj jakaś wysokoenergetyczna zupke (nawet i wegetariański krem z oliwa z oliwek), albo chociaż goracą słodka herbatę czy barszcz z proszku, weź jakąś osobe do pomocy (radze rosłego faceta albo grupę), kilka termosów, kubki jednorazowe i idź na wagony. To też się spodoba Bogu - ludzi też Bóg kocha.

Jeżeli twój post polega na nie jedzeniu mięsa - twoja sprawa. Jeżeli czujesz się z tego powodu lepsza - twój problem.

===

Cytat 
Belle Star
 styczeń 24 2007 14:00   
Forum

Lubisz czekolade ? No to równie dobrze możesz sobie jej odmówic w ramach postu. Tak jak np. kieliszka wina, czy pszennej bułki. Dlaczego to nie miało by być miłe Bogu?

Jak zobaczę czekoladę, która wrzeszczy jak się ją obdziera z papierka to sobie odmówię.

Byłem w rzeźni. Od uboju po wydawkę. Tak, kroiłem zwierzęta - "od święta" kupujemy w pewnym gronie świnie czy cielaka i sami wytwarzamy wędliny na własne potrzeby.
Widziałem też wiele pokrzywdzonych zwierząt i ich włascicieli najchętniej prałbym po gębie.

No to pogratulować wrażliwośći. Zwłaszcza zabijania małych zwierząt, odsadzonych od matki (cielę). Więc ostatnie zdanie to czysta hipokryzja.

.
Dla twojej wiadomości : nie identyfikuje sie z typem macho nie okazującym uczucia i mordującym bez mrugnięcia okiem.

patrz wyżej

Żyje w kraju, w którym dzis w nocy zamarzło lub zachorowało pewnie kilka osób. W kraju w którym budziłem wczoraj przemarzniętych w wagonach ludzi i rozcierałem im ręce, aby mogli wypić gorąca zupę z kubka - nie ukrywam : zupę wysokoenergetyczną, pełną tłuszczu zwierzęcego i łatwo przyswajalnego zwierzęcego białka.

No jeśli ty jesteś osobą zamarzającą w wagonie, to skąd masz internet?

Dzisiaj iść nie mogę, rano tez nie byłem, więc prosze : ugotuj jakaś wysokoenergetyczna zupke (nawet i wegetariański krem z oliwa z oliwek), albo chociaż goracą słodka herbatę czy barszcz z proszku, weź jakąś osobe do pomocy (radze rosłego faceta albo grupę), kilka termosów, kubki jednorazowe i idź na wagony. To też się spodoba Bogu - ludzi też Bóg kocha.

O ludziach głodnych i potrzebujących już mówiliśmy. Nie należysz do niech, nie jesz mięsa z głodu.

Jeżeli twój post polega na nie jedzeniu mięsa - twoja sprawa. Jeżeli czujesz się z tego powodu lepsza - twój problem.

Nie tyle lepsza, co czuję się lepiej. Że nie dokładam swoich 3 groszy do czyjegoś cierpienia.

TAM DOKONYWAŁEŚ WYBORU NAKARMIĆ BIEDNYCH ALBO ZABIĆ ZWIERZA. w SWOIM PRZYPADKU WYBIERASZ ZABIĆ ZWIERZA CZY NIE ZASPOKOIĆ PODNIEBIENIA.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,91 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości