Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 wegetarianizm
 |  Wersja do druku
Łukasz Gawryś
 sierpień 31 2005 23:46   
Forum Admin
Admin

Status: offline

Lucid - to nie jest kwestia "rownosci" - to jest kwestia tlumaczenia. Pierwotnie przykazanie brzmialo nie morduj ludzi - to ze sie rozprzestrzenilo innaczej - i ludzie teraz nie rozumieja o co chodzi to juz nie wina pana Boga.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 31 2005 23:50   
Forum

Quote by hermes:
Quote by ggacki:
hermesie, agape z grilowanym mięskiem? Odpowiednio zabejcowane, lekko krwiste Jakie? Wołowinka, jagnięcina (mniam!!), świństwo jakieś czyli wieprzowina czy może drób lub dziczyzna? A do tego wino - czerwone wytrawne, a na koniec czerwone, ciężkie, słodkie i mocne?
GG

Miesko kazde . A lepjej rybki - bardzo je lubie. Wino (choc wole piwo - najlepjej kozlak albo erdringer) polslodkie, kolor pozostawiam do wyboru.
A i frytki obowiazkowo do tego. Tudziez pieczone ziemniaczki.

No - to na dobra przekaske - co dalej ??

No i co sie dziwić, że potem rosną wieloryby
(basenik nie pomoże )

===

Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 sierpień 31 2005 23:54   
Forum Admin
Admin

Quote by Natalia Róża:
(basenik nie pomoże )

Natalio, Wielkie Walenie zostaw w spokoju ;-))))

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 wrzesień 01 2005 00:00   
Forum

Quote by ggacki:
Quote by Natalia Róża:
(basenik nie pomoże )

Natalio, Wielkie Walenie zostaw w spokoju ;-))))

GG

Sie rozumie, panie Władzo...
Taka płotka, jak ja...
Zdrówka życzę,
(ale drogi Grzegorzu, nie przesadzaj z tym jedzeniem )

===

Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 wrzesień 01 2005 00:01   
Forum Admin
Admin

Quote by hermes: A lepiej rybki - bardzo je lubie. Wino (choc wole piwo - najlepjej kozlak albo erdringer) polslodkie, kolor pozostawiam do wyboru.

Rybki są sssssmakowite :-)).

W sprawie piwa negocjuj z Jakubem - w Czechach mieszka, może robić za dostawcę porządnego piwa. Ja i tak wolę wino :-)))

Ziemniaczki? Przeca to wątroba killer - od kiedy odstawiłem kartofelki to nie jestem już rozmiarów płetwała błękitnego a najwyżej kaszalota ;-)))

pozdrawiam gastronomicznie

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
lucid
 wrzesień 01 2005 00:04   
Forum

a jezeli jest tak jak piszecie, ze Bog dal nam te zwierzeta zebysmy sie nimi zywili, to dlaczego nie stworzyl ich tak by nie odczuwaly cierpienia? by nie czuly bolu, strachu. przeciez to nie byloby trudne dla boga. dlaczego pozwala nam zadawac cierpienie skoro moznaby tego uniknac?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
Forum Admin
Admin

Quote by Natalia Róża:
Taka płotka, jak ja...
Zdrówka życzę,

Eeeeech, Natalijo, moja lepsza połowa wciąż mi powtarza żem anorektyk - przeca anorektycy twierdzą ustawicznie, iż są za grubi... A jak tak właśnie twierdzę - czyli wniosek prosty, jestem anorektyk )

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
Forum

Wieprzowina jest nieczysta, a badania wykazała że także niezdrowa. Uważam, że podzial w ST na zwierzeta czyste i nieczyste, jest gleboko uzasadniony, tylko wraz ze wzrostem naszej wiedzy , uswiadomimy sobie to kiedys

Czytalem o pewniej diecie, w ktorej to co powinnismy jesć jest związane z nasza grupą krwi. Wpływ tego jest udowodniony, chociaz jest tylko jedym z wielu czynnikow wplywającym na nasze zdrowie ogolnie. Np. osoby z grupą 0 to typowi mięsożercy, winni umikać mlecznych produktów, skrobii... Natomiast ludzie z grupa A to wegetarianie z natury. Grupy B i AB są bardziej nowoczesne, tzn powstaly stosunkowo niedawno i mimo ,że ci ludzoie moga "zajadac " sie największą ilością różnych rodzajów pokarmu, także mają pewne swoje ale, szczególnie do ilości.

Co do 5 przykazania, to osobiście nie mógłbym zabić zwierzęcia, może rybę bo ją wystarczy złowić, nie trzeba sie posilkowac jakimis tasakami, i jednoczesnie uwazam pokarm z ryb i warzyw za najbardziej wartosciowy.
Ostatnio bylem w odwiedzinach w klasztorze oo. Franciszkanów. Wiadomo jaką filozofią kierował sie św. Franciszek. Miłośc do wszelkiego zwierza, rośliny, chmur, ślońca, księżyca, alles, alles.
A gdy jeden z braci zaprowadzil mnie do budynków gospodarczych gdzie zwierzęta są hodowane, a następnie zabijane (kurczaki, swinie) to miałem bardzo mieszane uczucia.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 wrzesień 01 2005 00:06   
Forum

Quote by lucid:Natretnie przychodzi mi na mysl 'folwark zwierzecy': "wszystkie zwierzeta sa rowne - ale niektore rowniejsze".
Co moze rodzic pytanie jak duzo w biblii jest Boga a ile tych rowniejszych.

Tylko, że człowiek to nie zwierzę. Tzn. biologicznie tak - bo mamy ciała i żyjemy. Ale mamy coś, co nas od zwierząt odróznia - nieśmiertelną duszę.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 wrzesień 01 2005 00:09   
Forum

Quote by lucid: a jezeli jest tak jak piszecie, ze Bog dal nam te zwierzeta zebysmy sie nimi zywili, to dlaczego nie stworzyl ich tak by nie odczuwaly cierpienia? by nie czuly bolu, strachu. przeciez to nie byloby trudne dla boga. dlaczego pozwala nam zadawac cierpienie skoro moznaby tego uniknac?

No właśnie, dlaczego? Dlaczego mielibyśmy Ci tu odpowiedzieć??? Nie wiemy dlaczego! Też nas to boli!Przestań w kółko powtarzać swoje dziecinne pytania, proszę. Lepiej sam odpowiedz. MIEJ ODWAGĘ SAM ODPOWIEDZIEĆ NA TO PYTANIE!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 wrzesień 01 2005 00:11   
Forum Admin
Admin

BTW - czy wegetarianie jedzą drożdże? Zaliczane przez niektórych systematyków do świata zwierząt? Jeśli nie, to bardzo im współczuję...

Joaśka "z kieliszkiem czerwonego wytrawnego w ręku przed półgodziną" Gacka

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Natalia Róża
Forum

Quote by ggacki:
Quote by Natalia Róża:
Taka płotka, jak ja...
Zdrówka życzę,

Eeeeech, Natalijo, moja lepsza połowa wciąż mi powtarza żem anorektyk - przeca anorektycy twierdzą ustawicznie, iż są za grubi... A jak tak właśnie twierdzę - czyli wniosek prosty, jestem anorektyk )

GG

W obliczu błyskotliwego poczucia humoru poddaję się. I już nie zaglądam do talerza (a swoją drogą to sama uwielbiam dobrze zjeść, ale ja to serio jestem anorektyczka, ale ostatnio z wiekiem ciutkę na tej wadze przybieram )
Może na stronach Kosciola.pl moglibyśmy wymieniać się przepisami
n

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
Forum

Quote by lucid: a jezeli jest tak jak piszecie, ze Bog dal nam te zwierzeta zebysmy sie nimi zywili, to dlaczego nie stworzyl ich tak by nie odczuwaly cierpienia? by nie czuly bolu, strachu. przeciez to nie byloby trudne dla boga. dlaczego pozwala nam zadawac cierpienie skoro moznaby tego uniknac?

Nie wiem. Nie jestem Bogiem, żebym wiedział. Myślę, że wszystko co żyje po prostu musi czuć, bo inaczej by nie żyło. Myślę, że w tym jest mądrość Boża.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 wrzesień 01 2005 00:15   
Forum

Quote by ggacki: Daje nam zwierzaczki - do pożarcia smakowitego. Daje, bo akurat On może dawać - przeca Jego ten cały bajzel... [sarkazm częściowo zamierzony]

GG

Wiesz, trochę przesadziłeś. Dla mnie osobiście zabrzmiało to - hmmm - "nieco" niesmacznie.
Wiesz, gdybym miał osobiście zabić krowę, prosiaka, czy kurę, to nie potrafiłbym tego zrobić. Mam za miękkie serce. Nawet jeśli wiem, że nie wystąpiłbym przeciw Bogu. Żyję dzięki jedzeniu, ale równocześnie coś we mnie krzyczy, że wolałbym żywe zwierzę. Może kiedyś ktoś wymyśli coś, żeby można było hodować samo mięso a nie zwierzęta "mięsne"? Oczekuję na to z ogromną nadzieją.

===

Profil   Email 
 Cytat 
lucid
 wrzesień 01 2005 00:17   
Forum

Quote by Natalia Róża:
No właśnie, dlaczego? Dlaczego mielibyśmy Ci tu odpowiedzieć??? Nie wiemy dlaczego! Też nas to boli!Przestań w kółko powtarzać swoje dziecinne pytania, proszę. Lepiej sam odpowiedz. MIEJ ODWAGĘ SAM ODPOWIEDZIEĆ NA TO PYTANIE!

skad mam wiedziec , skoro nie wierze w takiego Boga? Dla mnie to nie logiczne. I dlatego pytam na tej grupie. Dziecinne pytania? Mam nadzieje, ze nigdy nie dorosne.
Nie bardzo tez wiem o jakiej odwadze mowisz, na jakie to pytanie boje sie odpowiedziec?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 wrzesień 01 2005 00:19   
Forum

Quote by Marcin W: Wiesz, gdybym miał osobiście zabić krowę, prosiaka, czy kurę, to nie potrafiłbym tego zrobić. Mam za miękkie serce. Nawet jeśli wiem, że nie wystąpiłbym przeciw Bogu. Żyję dzięki jedzeniu, ale równocześnie coś we mnie krzyczy, że wolałbym żywe zwierzę. Może kiedyś ktoś wymyśli coś, żeby można było hodować samo mięso a nie zwierzęta "mięsne"? Oczekuję na to z ogromną nadzieją.

No widzisz! Skaczące mięso wymyślił nie kto inny, jak zwalczana przez Ciebie Maryja, i to kilka dobrych wieków temu. Pisałam Ci kiedyś na maila a propos Cantigas de Santa Maria.
A swoją drogą, myślę że gdy dojdzie do hodowli samego mięsa, takie eksperymenty spotkają się z krytyką kościoła.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 wrzesień 01 2005 00:21   
Forum

Jeszcze takie dopowiedzenie, Grzegorzu. Bo zbulwersowała mnie twoja myśl, że zwierzaczki zostały nam dane do "pożarcia". To mi się własnie nie spodobało. Bo pojawiła się myśl: "skoro dane nam zostały na stół, to bierzmy je na stół!" A ja sobie nie wyobrażam np. żebym mógł zjeść hodowanego przez nas królika. Wiesz, zaserwowałeś słowa, które mnie tak samo drażnią jak piosenka "Przepijemy naszej babci domek cały". Te słowa spowodowały we mnie po prostu ból.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 wrzesień 01 2005 00:22   
Forum

Quote by lucid:
Quote by Natalia Róża:

skad mam wiedziec , skoro nie wierze w takiego Boga? Dla mnie to nie logiczne. I dlatego pytam na tej grupie. Dziecinne pytania? Mam nadzieje, ze nigdy nie dorosne.
Nie bardzo tez wiem o jakiej odwadze mowisz, na jakie to pytanie boje sie odpowiedziec?

To przeczytaj, waćpan/pani moje poprzednie wypowiedzi w tej sprawie. MYŚLĘ DOKŁADNIE TAK JAK TY, ZE COŚ TU NIE GRA. ALE NAJWYRAŹNIEJ NA TYM ŚWIECIE TAK MUSI BYĆ. JEDNAK W ŚWIECIE DUCHOWYM TAK BYĆ NIE MUSI.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 wrzesień 01 2005 00:23   
Forum

Quote by lucid:
Quote by Natalia Róża:

Jak nalezy rozumieć, że nie wierzysz w takiego Boga?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 wrzesień 01 2005 00:23   
Forum

Quote by Natalia Róża:
Quote by Marcin W: Wiesz, gdybym miał osobiście zabić krowę, prosiaka, czy kurę, to nie potrafiłbym tego zrobić. Mam za miękkie serce. Nawet jeśli wiem, że nie wystąpiłbym przeciw Bogu. Żyję dzięki jedzeniu, ale równocześnie coś we mnie krzyczy, że wolałbym żywe zwierzę. Może kiedyś ktoś wymyśli coś, żeby można było hodować samo mięso a nie zwierzęta "mięsne"? Oczekuję na to z ogromną nadzieją.

No widzisz! Skaczące mięso wymyślił nie kto inny, jak zwalczana przez Ciebie Maryja, i to kilka dobrych wieków temu. Pisałam Ci kiedyś na maila a propos Cantigas de Santa Maria.
A swoją drogą, myślę że gdy dojdzie do hodowli samego mięsa, takie eksperymenty spotkają się z krytyką kościoła.

A co do tego ma Maria?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 wrzesień 01 2005 00:24   
Forum Moderator
Moderator

Quote by ggacki:
Quote by hermes: A lepiej rybki - bardzo je lubie. Wino (choc wole piwo - najlepjej kozlak albo erdringer) polslodkie, kolor pozostawiam do wyboru.

Rybki są sssssmakowite :-)).

W sprawie piwa negocjuj z Jakubem - w Czechach mieszka, może robić za dostawcę porządnego piwa. Ja i tak wolę wino :-)))

GG

Jakby nie było, Czesi mają też doskonałe winka. Czy mam rozumieć, że oprocz dostawy czuje sie zaproszony

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Natalia Róża
 wrzesień 01 2005 00:25   
Forum

Quote by Marcin W: Jeszcze takie dopowiedzenie, Grzegorzu. Bo zbulwersowała mnie twoja myśl, że zwierzaczki zostały nam dane do "pożarcia". To mi się własnie nie spodobało. Bo pojawiła się myśl: "skoro dane nam zostały na stół, to bierzmy je na stół!" A ja sobie nie wyobrażam np. żebym mógł zjeść chodowanego przez nas królika. Wiesz, zaserwowałeś słowa, które mnie tak samo drażnią jak piosenka "Przepijemy naszej babci domek cały". Te słowa spowodowały we mnie po prostu ból.

Widzę, że ból zapanował nad forum Stanęły nam przed oczami zmasakrowane ciała naszych uroczych zwierząt domowych, ach my hipokryci...
A prawda jest taka, że człowiek jest największym, najgorszym drapieżnikiem, wampirem, tylko czasem zakłada jedwabne rękawiczki. Pogódźmy się z tym, że jesteśmy potworami!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 wrzesień 01 2005 00:27   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Natalia Róża:

W obliczu błyskotliwego poczucia humoru poddaję się. I już nie zaglądam do talerza (a swoją drogą to sama uwielbiam dobrze zjeść, ale ja to serio jestem anorektyczka, ale ostatnio z wiekiem ciutkę na tej wadze przybieram )
Może na stronach Kosciola.pl moglibyśmy wymieniać się przepisami
n

Na forum Izydora. http://forum.isidorus.net/ jest kacik dla łakomczuchów

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Natalia Róża
 wrzesień 01 2005 00:29   
Forum

Quote by Marcin W:

A co do tego ma Maria?

Tak się utarło na przestrzeni wieków, że mężczyźni zabijają, a kobiety rodzą. Teraz nie obraź się: Bóg stworzył świat oparty na zabijaniu, a Maria ikoną Jego przeciwieństwa: porodziła syna. Którego na ziemii, z jej okrótnymi prawami, zamordowano na oczach matki. Totalny sadyzm.

===

Profil   Email 
 Cytat 
lucid
 wrzesień 01 2005 00:31   
Forum

No i wlasnie, chrzescijanie jedza mieso bo Bog im na to zezwolil ale wiekszosc nawet kury by nie zabila. Tak jest wygodnie, kupic w sklepie i mowic ze to bog nam pozwolil, gdyby przyszlo spjrzec w oczy swince na talerzu juz by tak przez gardlo lagodnie ne przeszla. Brak tu troche swiadomosci w tym wszystkim.
Skad te wyrzuty sumienia gdybysmy sami mieli zabic zwierze.
Co do sceny biblijnej jak to Bog zrzucal Piotrowi z nieba zwierzeta to doprawdy musialo to wygladac dosc makabrycznie (a moze komicznie?). Bog rzuca kurczakami z nieba i wola: masz , rznij Piotrze, a Piotr z luboscia machal tasakiem na lewo i prawo , utaplany w krwi i wsrod kwiku i pisku mordowanych zwierzat wolal: dzieki Boze, rzucaj wiecej.
ale z drugiej strony moze Bog rzucal kurczakami juz zabitymi, obranymi pokrojanymi i zapakowanymi w foliach z napisem "ready to cook".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 wrzesień 01 2005 00:32   
Forum Admin
Admin

Quote by Marcin W: Wiesz, trochę przesadziłeś. Dla mnie osobiście zabrzmiało to - hmmm - "nieco" niesmacznie.
Wiesz, gdybym miał osobiście zabić krowę, prosiaka, czy kurę, to nie potrafiłbym tego zrobić. Mam za miękkie serce. Nawet jeśli wiem, że nie wystąpiłbym przeciw Bogu. Żyję dzięki jedzeniu, ale równocześnie coś we mnie krzyczy, że wolałbym żywe zwierzę. Może kiedyś ktoś wymyśli coś, żeby można było hodować samo mięso a nie zwierzęta "mięsne"? Oczekuję na to z ogromną nadzieją.

Jak to bylo w Samych Swoich
Pawlak: "Ania kury bic! Jutro wesele a obiad na dwoch nogach chodzi! Ja kury nie zabije - zbyt przejmujące."

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 wrzesień 01 2005 00:35   
Forum Admin
Admin

Ja wam powiem tyle - jestesmy mieszczuchy i dlatego takie reakcje - jak gdybysmy byli wychowywanie na wsi gdzie normalnoscia jest ze jak chce sie zjesc dobry rosol na obiad to koguta trzeba ubic to byscie tacy delikatni i wrazliwi nie byli.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 wrzesień 01 2005 00:37   
Forum

Quote by lucid: No i wlasnie, chrzescijanie jedza mieso bo Bog im na to zezwolil ale wiekszosc nawet kury by nie zabila. Tak jest wygodnie, kupic w sklepie i mowic ze to bog nam pozwolil, gdyby przyszlo spjrzec w oczy swince na talerzu juz by tak przez gardlo lagodnie ne przeszla. Brak tu troche swiadomosci w tym wszystkim.
Skad te wyrzuty sumienia gdybysmy sami mieli zabic zwierze.
Co do sceny biblijnej jak to Bog zrzucal Piotrowi z nieba zwierzeta to doprawdy musialo to wygladac dosc makabrycznie (a moze komicznie?). Bog rzuca kurczakami z nieba i wola: masz , rznij Piotrze, a Piotr z luboscia machal tasakiem na lewo i prawo , utaplany w krwi i wsrod kwiku i pisku mordowanych zwierzat wolal: dzieki Boze, rzucaj wiecej.
ale z drugiej strony moze Bog rzucal kurczakami juz zabitymi, obranymi pokrojanymi i zapakowanymi w foliach z napisem "ready to cook".

Ach lucid, ja akurat nie jestem ani hipokrytką, ani delikatną białogłową i skoro wiem, na czym świat stoi, bez mrugnięcia okiem i z satysfakcją patrzyłabym na mięso rekina na talerzu, ciesząc się, że to ja wygrywam bitwę, nie on. Mogę i śwince, czy króliczkowi spojrzeć w oczy, no problem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 wrzesień 01 2005 00:40   
Forum

Quote by Natalia Róża:
Quote by Marcin W:

A co do tego ma Maria?

Tak się utarło na przestrzeni wieków, że mężczyźni zabijają, a kobiety rodzą. Teraz nie obraź się: Bóg stworzył świat oparty na zabijaniu, a Maria ikoną Jego przeciwieństwa: porodziła syna. Którego na ziemii, z jej okrótnymi prawami, zamordowano na oczach matki. Totalny sadyzm.

Bóg nie stworzył świata opartego na zabijaniu, bo zabijanie nie jest jego istotą. A Ty chcesz teraz pokazać, jaki to Bóg był okrutny, a jaka dobra Maria?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 wrzesień 01 2005 00:41   
Forum

Quote by hermes: Ja wam powiem tyle - jestesmy mieszczuchy i dlatego takie reakcje - jak gdybysmy byli wychowywanie na wsi gdzie normalnoscia jest ze jak chce sie zjesc dobry rosol na obiad to koguta trzeba ubic to byscie tacy delikatni i wrazliwi nie byli.

Słusznie Hermes! I zna się ten moment, kiedy trzymasz tasak w ręku i odczuwasz przyjemność drapieżnika, przyjemność posiadania władzy. Jestem pewno, że to czyste zło.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,50 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty