Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 wegetarianizm
 |  Wersja do druku
aszug
 listopad 26 2008 19:35   
Forum

Status: offline

Jeśli chodzi o 5 przykazanie to dotyczy ono tylko ludzi, już choćby z tego względu, że ten sam Bóg temu samemu Mojżeszowi nakazał składanie ofiar ze zwierząt i wymienił cały spis gatunków jakie człowiek może jeść. Nie mogło więc chodzić w Dekalogu o zabijanie zwierząt.

Nie przeszkadza to uznawać, że nawet zgodnie z Ks. Rodzaju ludzie nie mieli jeść mięsa i byli wegetarianami aż do Noego. Dopiero po potopie Bóg zezwolił ludziom jeść mięso.

===

Ilekroć poszedłem między ludzi, mniejszy wróciłem.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 26 2008 21:31   
Forum Moderator
Moderator

qusza, wątek po raz kolejny zatoczył krąg.
Przy okazji pytanie : gdzie przed Potopem Bóg nakazał jeść tylko rośliny lub potępił jedzenie mięsa ?
Czy pasterze paśli tylko dla wełny i mleka ?
Wiemy, że po Potopie Bóg na nowo ustalił porządek, poprzedniego porządku możemy się tylko domyślać.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
aszug
 listopad 26 2008 23:51   
Forum

Sposobem na niewiedzę jest tylko sięgnięcie po informację. Zachęcam zatem do przeczytania dokladnie Księgi Rodzaju. Wszystko jest tam jasno wyłożone.
Pokarmem dla człowieka miały być rośliny i płody ziemi, o mięsie nie ma mowy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 27 2008 08:27   
Forum Moderator
Moderator

Tak, sposobem na niewiedzę jest informacja. Zalecam cały ten wątek - pozwoli to tobie zorientować się w wiedzy i poglądach dyskutantów i zejść troszkę na ziemię.

Jeżeli natomiast nadal będziesz uważał, że jestem nieuważnym czytelnikiem, albo nie chce ci się czytać wątku, to proszę o wykład. Lepiej podzielić się swoją wiedzą niż zakładać niewiedzę dyskutanta - czekam z niecierpliwością.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
aszug
 listopad 27 2008 12:42   
Forum

Widzę, że macie zwyczaj tu wszyscy się awanturować, a waszym hobby są zaczepki.
Nie mam zamiaru dyskutować z kimś, kto gmatwa to, co jest proste, a zamiast się dokształcić zaczepia i prowokuje.

W Ks.Rodzaju wszystko jest napisane językiem prostym i jasnym. Anna Kamieńska, pisarka i biblistka, znająca hebrajski i zajmująca się Biblią całe życie (jej książka "Księga nad księgami" weszła teraz do kanonu lektur szkolnych) pisze wyrażnie o wegetarianizmie pierwszych ludzi w książce "Twarze Księgi". Podobnie twierdzi o. Jacek Salij OP, który jako 70 letni prawie teolog nie jest analfabetą i idiotą tak ja nim nie jestem, wbrew temu, co się Tobie wydaje.

Zdanie i kaprys forumowiczów mnie mało interesuje, bo wegetarianizm pierwszych ludzi nie jest żadną zagadką ezoteryczną czy gnostycką tylko czymś jasno wyłożonym przez Biblię, a wątpliwości mogą wypływać tylko z ignorancji, lekiem na którą jest zasięgnięcie informacji.

Zanim się czepisz kolejny raz poczytaj cokolwiek w tym temacie. Na początku zajrzyj tu:

http://www.nonpossumus.pl/biblioteka/jacek_salij/poszukiwania_w_wierze/034.php
http://www.mateusz.pl/ksiazki/js-sd/Js-sd_57.htm

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 27 2008 13:03   
Forum Moderator
Moderator

Po co w takim razie jestes na forum, skoro wszyscy dla ciebie to ignoranci dla których szkoda czasu?
Po co jesteś na forum, skoro nie obchodzą ciebie poglądy forumowiczów?
Po co jesteś na forum, skoro nie chcesz z nikim dyskutować.
Po co jesteś na forum, skoro nie dopuszczasz, że równoprawny może być inny pogląd niż twój lub preferowanego przez ciebie pisarza/teologa ?

Twoje ego wielkie, szacunek dla człowieka żaden, każde nie przyklaskiwanie twoim poglądom przyjmujesz jako atak.
Chcesz już teraz odebrac swoją chwałę? No to odebrałeś.
Życzę pobudki, aby epitafium na twoim nagrobku nie brzmiało "docent", "doktor", czy "profesor".
EOT.

===

Cytat 
kasandra_K80
 listopad 27 2008 13:37   
Forum

aszuq, strasznie nerwowy jesteś.

Rafi ma rację, to jest forum dyskusyjne ekumeniczne, chociaż z naciskiem na poglądy protestanckie.
Tzn. z katolicyzmu są akceptowane te poglądy, które nie dotyczą objawień, kultu maryjnego, kultu świętych, ikon, sakramentali... (chyba że jako omówienie krytyczne). W tym zakresie lepiej jest dyskutować na typowym forum katolickim albo w wątku Trzeci Testament.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 27 2008 14:00   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kasandra_K80:
Tzn. z katolicyzmu są akceptowane te poglądy, które nie dotyczą objawień, kultu maryjnego, kultu świętych, ikon, sakramentali... (chyba że jako omówienie krytyczne). W tym zakresie lepiej jest dyskutować na typowym forum katolickim albo w wątku Trzeci Testament.

No bez przesady. Faktycznie "maryjni" katolicy są tu w mniejszości (no i są inni chrześcijanie), a zarówno "niemaryjni" jak i "maryjni" niezbyt lubią ludowe wypaczenia i rozminięcie teorii z praktyką KK. Nikt jednak niczego nie tnie z powodu jakichkolwiek poglądów (chyba, ze wzywaja do nienawisci, nietolerancji lub inaczej naruszaja zasady publikacji)

===

Cytat 
aszug
 listopad 27 2008 16:17   
Forum

Quote by Rafi F: Po co w takim razie jestes na forum, skoro wszyscy dla ciebie to ignoranci dla których szkoda czasu?

A gdzie tak napisałem? Napisałem zdaje się, że nie interesuje mnie to, że ktoś tutaj ma inne poglądy niż te, które znajdują się w Piśmie św. Nic więcej.
Po co uprawiasz demagogię?

Po co jesteś na forum, skoro nie obchodzą ciebie poglądy forumowiczów?

Nie interesują mnie jako niewiążące, bo gdy ktoś jest
wyznawcą voodoo to tolerancja i miłość bliżniego nie zmusza mnie do tego, żebym uznawał jego poglądy za słuszne i mu przytakiwał.

Po co jesteś na forum, skoro nie chcesz z nikim dyskutować.

I po co piszesz te bzdury? Po co wmawiasz mi coś, czego nie da się wywnioskować z moich postów? Macie tu takie hobby? To wasza pasja?
Od początku pisałem o tym, że chcę rozmawiać kulturalnie i merytorycznie.

Po co jesteś na forum, skoro nie dopuszczasz, że równoprawny może być inny pogląd niż twój lub preferowanego przez ciebie pisarza/teologa ?

Jesteś demagogiem i kłamcą. Napisałem Ci tylko, że w Ks. Rodzaju jest jasno jak byk to i owo, nie mogę uznać za równoprawny pogląd fałszu, który mówi, że tego w Ks. rodzaju nie ma. Czego chcesz więcej? Żebym przytakiwał ci wtedy kiedy wymyślasz lub kłamiesz?

Twoje ego wielkie, szacunek dla człowieka żaden, każde nie przyklaskiwanie twoim poglądom przyjmujesz jako atak.

Znów pomówienia pozamerytoryczne, przeciwna metoda do mojej, czego masz przykład wyżej. Wykazałem Ci merytorycznie i podałem żródła do których można się odnieść, tak w mariologii jak i wegetarianizmie. ty tylko pomawiasz mnie i piszesz ad personam tylko dlatego, że nie zgadzam się z Tobą.
Nie będę Ci przyklaskiwał pod żadnymi grożbami. Albo rozmawiasz merytorycznie i umiesz czemuś zaprzeczyć posługując się argumentami, albo nie pisz do mnie i baw się dalej ze swoimi kumplami z forum.

Chcesz już teraz odebrac swoją chwałę? No to odebrałeś.
Życzę pobudki, aby epitafium na twoim nagrobku nie brzmiało "docent", "doktor", czy "profesor".
EOT.

Dlaczego cały Twój post jest o mnie? Masz taką misję. oceniać i oczerniać innych? Co Ci takiego zrobiłem? Udowodniłem, że się mylisz?
Nie mam żadnego ego, ono jest tak małe, że psycholog by się go nie doszukał. I przestań się zajmować mną i wypraszaniem dla siebie uwagi i poklasku i zacznij rozmawiać merytorycznie. Bo to forum tematyczne, a nie towarzyskie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
aszug
 listopad 27 2008 16:23   
Forum

Quote by kasandra_K80: aszuq, strasznie nerwowy jesteś.

Rafi ma rację, to jest forum dyskusyjne ekumeniczne, chociaż z naciskiem na poglądy protestanckie.

Jestem nerwowy bo mam problemy zdrowotne a do tego nie znoszę ludzi, którzy wszędzie szukają okazji by innym dokopać i szukają dziury tam, gdzie jej nie ma.
Ani w tym, ani w żadnym innym wątku nie pisałem o swoich poglądach a wszędzie się mnie czepili. Napisałem o Maryi to jak kościół rozumie Jej pośrednictwo i jak bezrozumni zaczęli mnie wyzywać od hipokrytów, apologetów i podobnych. Jak mało inteligentnym trzeba być, żeby czepić się człowieka za to, że przytoczył jaką neutralną informację nie mając pojęcia nawet czy podziela on te poglądy czy nie?
Nie uprawiam tu żadnej apologetyki ani nie głoszę żadnych 'słusznych poglądów', nie interesuje mnie to i jeśli ktoś będzie mi to zarzucał będę mu wykazywał kłamstwo i bezpodstawność. Jestem tu trzy lata i nie pozwolę się traktować jak w żłobku.

Wybaczcie, ale trzeba być naprawdę skromnie inteligentnym i mieć ogromnie złą wolę, by po tym, co napisałem o kulcie Maryi w Kościele (że nie wolno się do Niej nawet modlić i prosić Ją samą o cokolwiek, że jest to niekatolickie i jest skrzywieniem) zarzucać mi katolictwo i bycie maryjnym katolikiem.
Tylko prowokatora i kłamcę stać na coś takiego.

Każdy pogląd w Kościele jest uzasadniony, pośrednictwo także, wielu ludzi o tym nie wie i uważa, że są to rzeczy wyssane z palca. Przytaczając argumentację Kościoła na pośrednictwo chciałem pokazać logikę, która doprowadziła do uznania Jej za pośredniczkę, nic więcej, i to po to, by ludzie wiedzieli że nie wzięło się to z kosmosu tylko ma swoją wewnętrzną logikę. To czy jest ona słuszna czy nie jest już sprawą zupełnie inną, o tym w ogóle nie było mowy w moich postach.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 listopad 27 2008 17:51   
Forum

Aszuq, twoje posty przesiakniete sa jakas gorycza, pretensjami do swiata, ze ma inne zdanie niz ty. Jesli ktos ma inne poglady, to zwyczajnie to zaakceptuj. Denerwowanie sie wszystkim takze nie wplywa pozytywnie na zdrowie...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
aszug
 listopad 27 2008 18:47   
Forum

To nieporozumienie. Zwalczam i zawsze będę to robił hipokryzję i bezczelność. Nikogo nigdy nie przekonywałem do swoich poglądów, a poglądy innych ludzi pod żadnym względem mi nie zagrażają, ponieważ swoje mam ugruntowane.

Nie masz żadnych podstaw do tego, by pisać o mnie to, co piszesz. To rzeczy wyssane z palca. Pokaż jeśli potrafisz choć jedno miejsce, w którym udowadniałem komuś, że moje poglądy są słuszniejsze od jego. Udowadniałem i to jest normalne w takich rozmowach, że taki a taki pogląd głosi Kościół lub zawarty jest w Piśmie św., ale zawszę umiem wtedy to wykazać i udowodnić. To czy pogląd ten jest moim nie ma tu żadnego znaczenia.

W sumie to czepiacie się bez podstaw i argumentów. Ot tak, z pasji wyłącznie. Jeden popiera śpiewkę drugiego nie zadając sobie nawet trudu sprawdzenia czy ma on rację i czy to w ogóle ma sens.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 listopad 27 2008 18:55   
Forum

Rafi, masz trochę racji...

Auszuq dlaczego wybrałeś dokładnie to forum a nie katolickie ?
Tutaj nie będzie Ci łatwo, bo każdy z nas reprezentuje inne stanowisko.
Tak jak mówi Rafi, różne pogłady na Boga i duchowość, czasami sprzeczne z obowiązującymi doktrynami kościelnymi.

Ale jeśli zechcesz pozostać, to życzę Ci cierpliwości w obliczu naszych poglądów ...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 listopad 27 2008 19:30   
Forum

Z czasem się przyzwyczaisz. ja na początku tez przeżyłem szok, ale już się oswoiłem... Powoli poznałem userów i jakoś leci
Tyle, że pewnie oni nie poznali jeszcze mnie, bo nie moge sie nazwać jeszcze chyba "integralną częścią forum" jak Dezerter, Medieval man, BLyy, Eviva, czy inni znamienici ludzie

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
aszug
 listopad 27 2008 19:37   
Forum

Quote by kasandra_K80:
Auszuq dlaczego wybrałeś dokładnie to forum a nie katolickie ?

Wybacz, ale nie zauważyłem najzwyczajniej, że to forum protestanckie. Skąd można się o tym dowiedzieć?

Poza tym czy na forum protestanckim przestępstwem jest wklejenie informacji o tym jak KK rozumie pośrednictwo NMP, bez żadnej apologetyki albo wykazywania słuszności tych poglądów?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 27 2008 19:43   
Forum Moderator
Moderator

Quote by aszug:
To nieporozumienie. Zwalczam i zawsze będę to robił hipokryzję i bezczelność. Nikogo nigdy nie przekonywałem do swoich poglądów, a poglądy innych ludzi pod żadnym względem mi nie zagrażają, ponieważ swoje mam ugruntowane.

Nie masz żadnych podstaw do tego, by pisać o mnie to, co piszesz. To rzeczy wyssane z palca. Pokaż jeśli potrafisz choć jedno miejsce, w którym udowadniałem komuś, że moje poglądy są słuszniejsze od jego. Udowadniałem i to jest normalne w takich rozmowach, że taki a taki pogląd głosi Kościół lub zawarty jest w Piśmie św., ale zawszę umiem wtedy to wykazać i udowodnić. To czy pogląd ten jest moim nie ma tu żadnego znaczenia.

W sumie to czepiacie się bez podstaw i argumentów. Ot tak, z pasji wyłącznie. Jeden popiera śpiewkę drugiego nie zadając sobie nawet trudu sprawdzenia czy ma on rację i czy to w ogóle ma sens.

Musisz przyjąć do wiadomości, ze znajdziesz tu sporo różnych światopoglądów. Wśród chrześcijan wiele wyznań, wszystkie mają swoją teologię podbudowaną Biblią czy jakims objawieniem, z kazdą możesz się nie zgodzić, z rzadną nie musisz dyskutować i wszystkie mają tutaj te same prawo istnienia.
Będa też ciebie sądowali, jak każdego nowego - nie masz co się obrażać, mało kto atakuje dla samego ataku, skoro jesteś nerwowy, to wtedy usiądź na dłoniach i uspokój się lub zignoruj sprawę (mi to przeważnie pomaga)

===

Cytat 
Rafi F
 listopad 27 2008 19:54   
Forum Moderator
Moderator

Quote by aszugRazzoza tym czy na forum protestanckim przestępstwem jest wklejenie informacji o tym jak KK rozumie pośrednictwo NMP, bez żadnej apologetyki albo wykazywania słuszności tych poglądów?

Napisz jak wg ciebie KK rozumie pośrednictwo NMP, chyba rozumiesz różnicę? Inaczej będziesz prawdopodobnie pytany o źródła lub ścislejsze objasnienia. Każdy ma tu tylko taki autorytet jaki nadają mu forumowicze, a priori nie masz zadnego (a bywalcy mają niewiele większy : plusy ujemne ). Wyrażasz więc tylko swoją własną opinię, nawet jeżeli byłbyś biskupem.

===

Cytat 
aszug
 listopad 27 2008 20:13   
Forum

Quote by Rafi F:
Musisz przyjąć do wiadomości, ze znajdziesz tu sporo różnych światopoglądów. Wśród chrześcijan wiele wyznań, wszystkie mają swoją teologię podbudowaną Biblią czy jakims objawieniem, z kazdą możesz się nie zgodzić, z rzadną nie musisz dyskutować i wszystkie mają tutaj te same prawo istnienia.

Wybacz, ale nie jestem dzieckiem i zdaję sobie doskonale sprawę z tego, co piszesz. Gdy pisuję na Racjonaliście to nawet do głowy mi nie przyjdzie głosić jakiekolwiek nauki, przekonywać do swoich racji czy zwalczać ateizm. Gdy mowa o faktach i ktoś bezpodstawnie podważa lub neguje to, czego zanegować się metodą naukową nie da wtedy tych faktów staram się bronić.

===

Profil   Email 
 Cytat 
aszug
 listopad 27 2008 20:23   
Forum

Quote by Rafi F:
Napisz jak wg ciebie KK rozumie pośrednictwo NMP, chyba rozumiesz różnicę?

Problem w tym, że ja właśnie w ten sposób zacząłem swój pierwszy post na ten temat:

"Odpowiem Tobie na pytanie do kogoś innego, tzn. napiszę jak ja rozumiem pośrednictwo Maryi i jego zgodność z jedynym pośrednictwem Jezusa."

Póżniej wytłumaczyłem, że jest to mniej więcej pogląd Kościoła wyłożony moimi słowami, być może nie do końca ścisły, ale ogólne zarysy są poprawne.
Nie było więc czego się czepić i wyzywać od 'katolictwa'.

Inaczej będziesz prawdopodobnie pytany o źródła lub ścislejsze objasnienia. Każdy ma tu tylko taki autorytet jaki nadają mu forumowicze, a priori nie masz zadnego. Wyrażasz więc tylko swoją własną opinię, nawet jeżeli byłbyś biskupem.

Czyli musiałbym zeskanować Tobie indeks z uczelni teologicznej, żebyś uznał iż to, co piszę jest zgodne z nauką Kościoła?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 27 2008 21:00   
Forum Moderator
Moderator

Quote by aszug:
Czyli musiałbym zeskanować Tobie indeks z uczelni teologicznej, żebyś uznał iż to, co piszę jest zgodne z nauką Kościoła?

Niewiele zrozumiałeś

===

Cytat 
aszug
 listopad 28 2008 02:59   
Forum

A co można zrozumieć z tych słów:
"Inaczej będziesz prawdopodobnie pytany o źródła lub ścislejsze objasnienia. Każdy ma tu tylko taki autorytet jaki nadają mu forumowicze, a priori nie masz zadnego. Wyrażasz więc tylko swoją własną opinię, nawet jeżeli byłbyś biskupem."

Jeśli wyrażam opinię Kościoła to nie wyrażam swojej opinii, nawet jeśli byłbym kosmitą. To, że dla forumowiczów nic nie znaczy czy ktoś powołuje się na Kościół w sposób uzasadniony czy nie to raczej ich problem, nie mój. Bo jeśli w uzasadniony to już nie wyrażają własnej opinii. Kościół jest jeden, składam się na niego tak samo ja jak biskup.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 28 2008 07:24   
Forum Moderator
Moderator

Quote by aszug:
A co można zrozumieć z tych słów:
"Inaczej będziesz prawdopodobnie pytany o źródła lub ścislejsze objasnienia. Każdy ma tu tylko taki autorytet jaki nadają mu forumowicze, a priori nie masz zadnego. Wyrażasz więc tylko swoją własną opinię, nawet jeżeli byłbyś biskupem."

Jeśli wyrażam opinię Kościoła to nie wyrażam swojej opinii, nawet jeśli byłbym kosmitą. To, że dla forumowiczów nic nie znaczy czy ktoś powołuje się na Kościół w sposób uzasadniony czy nie to raczej ich problem, nie mój. Bo jeśli w uzasadniony to już nie wyrażają własnej opinii. Kościół jest jeden, składam się na niego tak samo ja jak biskup.

Ten sam argument mają też "ortodoksyjni" z FSSPX.
Wątek zamkniety.

===

Cytat 
aszug
 listopad 28 2008 16:07   
Forum

zgodnie z zapowiedzią kasuję wszystkie dalsze dyskusje o dyskusji - Rafi

Chce ktoś to moderatorstwo?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 30 2008 18:18   
Forum

Aszug,

mam nadzieje ,ze ja moge do kolegi napisac-Rafi? jejku co tu sie porobilo???.

Aszug, co jest Twoja dolegliwoscia,ze wybrales wegetarianizm?.

Ja jestem pielegniarka i musze przyznac,ze Patienci ktorzy sa wegetarianinami roznia sie od miesojadkow i to w duzym stopniu.

Maja ladna i zdrowa cere,wlosy,paznokcie.Maja taka wewnetrzna sile,sa raczej spokojni i nie tak nerwowi jak miesojadki.

Ja poznalam tu blizej dwie osoby i wiesz? kazdy z nich ma czy mnial jakas dolegliwosc-ja z reszta tez.Ja cierpie na depresje,lecze sie.
Dlatego ciekawi mnie co Tobie dolega, pozdrawiam,to jest bardzo interesujacy watek.

Chcialabym prosic,o normalna dalsza dyskusje-przejdzcie do normalnosci a kiedys kawe razem wypijecie internetowa i bedzie OKI

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
epablito
 grudzień 10 2008 19:55   
Forum

Wegetarianizm nie wyklucza zadawania cierpienia innym istotom - mnóstwo ich zabijają także wegetarianie, np. jak się myją albo spacerują po lesie. Tyle, że nie zabijają kręgowców.

Co do przykazania i innych nakazów/zakazów z Biblii: jak trafnie napisała Mała Mi, Biblię można z powodzeniem użyć do znalezienia cytatu na poparcie dowolnej tezy moralnej. To duża książka i pełna sprzeczności.

"Nie zabijaj" oznacza - nie zabijaj. Nie pozbawiaj życia. Oczywiście można do tego dodać pokrętne tłumaczenie dla uspokojenia sumienia, ale prawo jest proste

Co do zabijania zwierząt. Proponuję dyskutantom wycieczkę do rzeźni albo - jeszcze lepiej - własnoręczne zabicie świni, co tam, kury nawet. Takie codzienne wiejskie doświadczenie pokazuje, z czym mamy do czynienia - z odbieraniem życia niewinnemu wobec nas zwierzęciu, które odczuwa strach i ból. Zabijanie zwierząt to wyrządzanie krzywdy i cierpienia. Tak to już jest, ale taki jest ten świat, że się zżeramy nawzajem

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 grudzień 10 2008 22:03   
Forum

Quote by epablito:
Co do zabijania zwierząt. Proponuję dyskutantom wycieczkę do rzeźni albo - jeszcze lepiej - własnoręczne zabicie świni, co tam, kury nawet. Takie codzienne wiejskie doświadczenie pokazuje, z czym mamy do czynienia - z odbieraniem życia niewinnemu wobec nas zwierzęciu, które odczuwa strach i ból. Zabijanie zwierząt to wyrządzanie krzywdy i cierpienia. Tak to już jest, ale taki jest ten świat, że się zżeramy nawzajem

Żyję na wsi i wielokrotnie to robiłem i jakoś nic oprócz instynktu ucieczki w tych zwierzętach nie widziałem...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
aszug
 grudzień 10 2008 22:04   
Forum

Quote by kasandra_K80: zastanawiam się co powiedziałby św. Franciszek na temat wegeterianizmu.

Witaj.
Św. Franciszek jadał mięso, jeden z jego braci, gdy inny był chory i miał ochotę na mięso złapał okrutnie świnkę i...uciął jej nogę, którą ugotował choremu bratu.
Niestety...

pozdrawiam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 11 2008 00:05   
Forum Moderator
Moderator

Też bym tak zrobiła - mimo, że kocham zwierzęta i mam ich wiele - to mam też (taką mam nadzieję, że mam) prawidłową "piramidę" wartości I prędzej poświęciłabym nogę świnki niż mojego przyjaciela czy członka rodziny - karmiąc go sałatą kiedy potrzebuje "czegoś konkretniejszego".

A postać św.Franciszka jest ostro przesłodzona w naszych czasach - odsyłam do książek, które przedstawiają go w relacjach z innymi ludźmi - chociażby św. Klarą. Ostry, stanowczy i bezpruderyjny człowiek który ma bardzo wyraźne morale i wszystko na swoim miejscu.
Z miłością nie przesadzał (w końcu sam zalecił zakon Karmelitanek uczynić zamkniętym i wyłącznie modlitewnym ) ale też nie szczędził jej nikomu.

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
epablito
 grudzień 11 2008 16:28   
Forum

Quote by Arek_Sz: Żyję na wsi i wielokrotnie to robiłem i jakoś nic oprócz instynktu ucieczki w tych zwierzętach nie widziałem...

Ja wychowałem się na wsi, ale mam odmienny pogląd na zabijanie zwierząt. Uważam, że aby jeść mięso, musimy zabijać, a zabijanie jest odbieraniem życia myślącej (w przypadku ssaków) i czującej istocie. Nie jestem wegetarianinem jednak, jak sądzę, zdaję sobie sprawę że jedzenia mięsa oznacza zabijanie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 11 2008 16:39   
Forum Moderator
Moderator

A jest ktoś kto nie zdaje sobie sprawy z tego, że żeby zjeść mięso trzeba zabić zwierzę??
Nie rozumiem do czego zmierzałeś ze swoją wypowiedzią??

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,87 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty