Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 wegetarianizm
 |  Wersja do druku
lucid
 wrzesień 24 2005 22:34   
Forum

Status: offline

http://www.heart-cry.com/healing4today/jesusandthelamb.gif
http://www.lm.net.au/~holycross/images/jesus_lamb.gif
http://hometown.aol.com/bobbiew3/images/jesus%20and%20animals.jpg
http://www.tentativetimes.net/dean/jesus.jpg

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 wrzesień 24 2005 22:37   
Forum Moderator
Moderator

Obrazki mnie wogóle nie przekonują... Nie jest to argument biblijny (czyli cytat).

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 24 2005 23:48   
Forum Moderator
Moderator

A może zamiast wpisywać linki do graficzek odeprzesz zarzut o bluźnierstwo ?
Bezsilny jesteś ? Tylko czyjeś hasła potrafisz powtarzać ? Własnych przemyśleń nie masz ?
Czekam z utęsknieniem na jakiekolwiek argumenty za tezą, że chrześcijanie powinni być wegetarianami.
Jak widzisz "nie zabijaj" obaliłem, chyba że masz jakiś kontrargument. CZEKAM !

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Maciek Janson
 wrzesień 25 2005 08:41   
Forum Moderator
Moderator

Biblia daje chyba wystarczajaco duzo argumentow pozwalajacych jesc mieso. A tutaj kolega chce sobie porozmawiac a nie szczerze zrozumiec... Roznica miedzy zwierzetami a czlowiekiem jest zasadnicza. One nie sa stworzone na podobienstwo Boga . Kto ma uszy niech slucha... Oczywiscie sam autor pytania moze byc wegetarianinem. Zapewne moze byc tez chrzescijaninem. Nie powinien jednak zaczynac dyskusji bez gotowosci zrozumienia strony przeciwnej i w oparciu o uboga wiedze biblijna... Pzd

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
lucid
 wrzesień 25 2005 15:16   
Forum

Quote by Rafi F:

Witaj. Nie wiem kim byl Jezus, jakie dokladnie nauki glosil. Wiem jedynie ze kiedys zyl na ziemii. Biblia nie jest dla mnie wiarygodnym zbiorem jego nauk. Chrzescijanie wierza, ze Biblia pochodzi od Boga. Ja nie, ale nie zakladam tez , ze tak nie jest. Nie wiem jaka jest prawda. Problem w tym, ze wy te wiare traktujecie jako wiedze. Nasz dyskusja w takim razie nie ma celu. Piszesz , ze moje slowa zakrawaja o bluznierstwo. Z waszego punktu widzenia tak.
Teraz widze, ze rozmowa na ten temat mialaby sens tylko gdyby nie byla prowadzona w kontekscie biblii gdyz na wszelkie moje watpliwosci odpowiecie ze "Bog wie lepiej" i ze tak musi byc. Mnie przeslanie milosci ktore zawarte jest w Biblii kloci sie z cierpieniem jakie zadajemy zwierzetom. Tak, nie jestem ekspertem biblijnym ale wiem jedno, to przeslanie wzajemnej milosci pojawia sie tam bardzo czesto, milosc i szacunek do zycia. Przytoczono w tym watku kilka fragmentow (w calej rozmowie dwa cytaty chyba)gdzie Bog przyzwala na zabijanie zwierzat. Rzeczywiscie tutaj tylko wiara pomoglaby mi przejsc z tym do porzadku dziennego. Ale ja nie jestem wierzacy.
Zostawiam wiec kwestie biblijne.
Quote by Rafi FRazzowiedz mi w takim razie. Jaka jest różnica pomiędzy królikiem, a rybą, skoro rybę można zabić i ją zjeść, a królika nie ? A jajo ? A ikrę ?

Wegetarianie nie jedza takze ryb. Dodam tylko, uprzedzajac ewentualne zarzuty typu: "przeciez kazdego dnia, spacerujac po uicy zabijamy setki owadow, bakterii itp, nawet o tym nie wiedzac", ze chodzi oczywiscie o swiadome zabijanie zwierzat.
Quote by Rafi F:Jeżeli nie tylko marchewka i por, to gdzie postawisz granicę, co można zabić, a co nie ?
A co z grzybami ? Są w końcu bardziej zwierzętami niż roślinami (taka jest obecnie najnowsza tendencja) !
A owady ? A płazy, gady ?

Wracamy znow do punktu wyjscia, juz ten temat byl tu poruszany. Oczywiscie kazda zywa istota ma prawo do zycia i kazda chce zyc (no moze nie dotyczy to tylko ludzi). Rosliny jednak , w przeciwienstwie do ludzi i zwierzat nie odczuwaja cierpienia i nie maja uczuc.
Grzyby z tego co wiem nie posiadaja mozgu ani ukladu nerwowego. Oczywiscie one tez zyja, rozmanzaja sie, takze maja do tego prawo.
Quote by maxurd: Biblia daje chyba wystarczajaco duzo argumentow pozwalajacych jesc mieso. A tutaj kolega chce sobie porozmawiac a nie szczerze zrozumiec... Roznica miedzy zwierzetami a czlowiekiem jest zasadnicza. One nie sa stworzone na podobienstwo Boga . Kto ma uszy niech slucha... Oczywiscie sam autor pytania moze byc wegetarianinem. Zapewne moze byc tez chrzescijaninem. Nie powinien jednak zaczynac dyskusji bez gotowosci zrozumienia strony przeciwnej i w oparciu o uboga wiedze biblijna... Pzd

Kwestie Biblii juz wyjasnilem. Rozumiem Wasz punkt widzenia, mam nadzieje, ze Wy rozumiecie moj.
Nie jestem wegetarianinem, jem mieso, gdybym dorastal w rodzinie wegetarianskiej pewnie bym nie jadl. Teraz mimo , ze mam duzo watpliwosci, jem je nadal. Pewnie z przyzwyczajnia, zwyczajnie je lubie. Na szczescie faktu, ze moim celem nie jest tylko chec porozmawiania sobie a nie zrozumienia nie musze udowadniac. Wiem, ze tak nie jest.
Nie rozumiem tez niktorych zarzutow gdyz nigdzie nie napisalem, ze to ja mam racje a wszyscy inni sie myla.
Wiem jedno. Mam wolna wola i swiadomosc i staram sie z nich korzystac.
I na koniec taki ciekawy cytat cytat z Antoniego de Mello
(swoja droga jestem ciekaw co sadzicie o tej postaci, ale to temat do zupelnie innej dyskusji)
"Oto, co zniszczy rodzaj ludzki:
1 polityka bez zasad
2 postep bez wspolczucia
3 bogactwo bez pracy
4 wiedza bez milczenia
5 religia bez odwagi i
6 kult bez swiadomosci"

pozdrawiam wszystkich chrzescijan

===

Profil   Email 
 Cytat 
Remigiusz P. Garbiec
 wrzesień 26 2005 15:38   
Forum

Chciałem dodać, że wegetarianizm jest sposobem odżywiania się w świecie doskonałym. Ludzie jedli wyłącznie rośliny zarówno w raju, jak i potem, aż do potopu. Dopiero po potopie Bóg zezwolił ludziom zabijać i jeść zwierzęta. Taki stan prawny utrzymuje się do dzisiaj. Jednak w eschatologicznym Tysiącletnim Królestwie Chrystusa wegetarianizm znów będzie jedynym sposobem odżywiania.
Dlaczego wegetarianizm jest zły dla nas?
1. W warunkach klimatycznych zaistniałych po potopie odżywianie się wyłącznie roślinami jest niewystarczające dla normalnego funkcjonowania organizmu.
2. Współczesny wegetarianizm wywodzi się z systemów religijnych Dalekiego Wschodu i może być grozny dla chrześcijan, jako forpoczta synkretyzmu religijnego.

===

"A ja odnioslem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyscie na nas sie nauczyli nie rozumieć wiecej ponad to, co napisano". (Paweł z

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 26 2005 21:06   
Forum Moderator
Moderator

Quote by remigius: Chciałem dodać, że wegetarianizm jest sposobem odżywiania się w świecie doskonałym. Ludzie jedli wyłącznie rośliny zarówno w raju, jak i potem, aż do potopu.

Nie wiem jak było w raju, ale po wygnaniu Biblia troszkę inaczej dietę opisuje:

A potem urodziła jeszcze Abla, jego brata. Abel był pasterzem trzód, a Kain uprawiał rolę.
(Gen 4.2)

Żeby nie było, że ród pasterzy wymarł wraz z Ablem:

Kain zbliżył się do swej żony, a ona poczęła i urodziła Henocha. Gdy Kain zbudował miasto, nazwał je imieniem swego syna: Henoch. (Henoch był ojcem Irada, Irad ojcem Mechujaela, a Mechujael ojcem Metuszaela, Metuszael zaś Lameka. Lamek wziął sobie dwie żony. Imię jednej było Ada, a drugiej - Silla. Ada urodziła Jabala; on to był praojcem mieszkających pod namiotami i pasterzy.
(Gen 4.17-20)

Po co Abel i Jabal paśli bydło ? Tylko na ofiarę ??

Quote by remigius:
Współczesny wegetarianizm wywodzi się z systemów religijnych Dalekiego Wschodu i może być grozny dla chrześcijan, jako forpoczta synkretyzmu religijnego.

Prawda, że w buddyźmie wegetarianizm ma sens religijny, ale wystarczy tylko przeczytać menu w chińskich knajpkach, aby zobaczyć, że się tym za bardzo nie przejmują. Niedostatek pożywienia sprawił, że jedzą tam wszystko, co jadalne (a nawet to, co dla europejczyków niejadalne).

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
m4
 wrzesień 26 2005 21:32   
Forum

Quote by Rafi F:
Quote by remigius: Chciałem dodać, że wegetarianizm jest sposobem odżywiania się w świecie doskonałym. Ludzie jedli wyłącznie rośliny zarówno w raju, jak i potem, aż do potopu.

Nie wiem jak było w raju, ale po wygnaniu Biblia troszkę inaczej dietę opisuje:

Jedli mieso, ale wyraźne pozwolenie od Boga na zabijanie zwierząt ludzie dostali dopiero po potopie.

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 26 2005 22:51   
Forum Moderator
Moderator

Quote by m4:
Jedli mieso, ale wyraźne pozwolenie od Boga na zabijanie zwierząt ludzie dostali dopiero po potopie.

zaś Abel składał również pierwociny ze swej trzody i z ich tłuszczu, Pan wejrzał na Abla i na jego ofiarę; na Kaina zaś i na jego ofiarę nie chciał patrzeć. Smuciło to Kaina bardzo i chodził z ponurą twarzą.
(Gen 4.4-5)
Jak widać podobało się Bogu, że Abel trzodę pasł, zabijał ją i z mięsa i tłuszczu ofiary składał.
Na jakiej podstawie twierdzisz, że Bóg pozwolił jeść mięso dopiero po potopie ?

===

Cytat 
Mentos23
 wrzesień 26 2005 23:25   
Forum

@lucid
Pomijajac dogmaty religijne i nauke kośćioła, dlaczego niby mam niejeść mięsa ?

===

Jestem TEISTĄ. NIE przynależe do ŻADNEJ RELIGI!

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 26 2005 23:45   
Forum Moderator
Moderator

Hm, właśnie nikt nie potrafi tego rozsądnie uzasadnić.

===

Cytat 
m4
 wrzesień 27 2005 12:29   
Forum

Quote by Rafi F:
Quote by m4:

zaś Abel składał również pierwociny ze swej trzody i z ich tłuszczu, Pan wejrzał na Abla i na jego ofiarę; na Kaina zaś i na jego ofiarę nie chciał patrzeć. Smuciło to Kaina bardzo i chodził z ponurą twarzą.
(Gen 4.4-5)
Jak widać podobało się Bogu, że Abel trzodę pasł, zabijał ją i z mięsa i tłuszczu ofiary składał.
Na jakiej podstawie twierdzisz, że Bóg pozwolił jeść mięso dopiero po potopie ?

Rdz 9,1-5

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 27 2005 12:55   
Forum Moderator
Moderator

Nie widzę sprzeczności. Rozumując tak jak ty, że dopiero wtedy pozwolił Bóg jeść mięso, to równie dobrze można powiedzieć, że dopiero wtedy pozwolono człowiekowi jeść rośliny.
Po prostu ustanowił znów taki porządek, zmienił zasady istniejące na barce .
Jeżeli przed potopem człowiek nie mógł zabijać zwierząt i jeść mięsa, to dlaczego Bóg wejrzał łaskawie na Abla i jego ofiary ? Twoje rozumowanie nie trzyma się całości.

===

Cytat 
m4
 wrzesień 27 2005 16:09   
Forum

Quote by Rafi F: Nie widzę sprzeczności. Rozumując tak jak ty, że dopiero wtedy pozwolił Bóg jeść mięso, to równie dobrze można powiedzieć, że dopiero wtedy pozwolono człowiekowi jeść rośliny.
Po prostu ustanowił znów taki porządek, zmienił zasady istniejące na barce .

A faktycznie, masz rację z arką... Nie przyszło mi wcześniej do głowy, że na arce ludzie musieli być wegetarianami, żeby nie pozjadali jedynych ocalałych egzeplarzy danego gatunku. Jeżeli się przyjmie taki punkt widzenia, to rzeczywiście nie widać sprzeczności.

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 27 2005 21:10   
Forum Moderator
Moderator

Cieszę się, że doszliśmy do porozumienia.

===

Cytat 
m4
 wrzesień 27 2005 22:06   
Forum

Quote by Rafi F: Cieszę się, że doszliśmy do porozumienia.

Ja również

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 wrzesień 27 2005 22:22   
Forum Moderator
Moderator

TO jak juz doslziscie do porozumienia, nie zmienia to faktu, że jesteśmy mięsożercy, masopožírače, carnivorus czy jak kto woli

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
m4
 wrzesień 27 2005 22:28   
Forum

Ja jestem raczej mlekopij, niż mięsożerca

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
Mentos23
 wrzesień 27 2005 23:25   
Forum

A faktycznie, masz rację z arką... Nie przyszło mi wcześniej do głowy, że na arce ludzie musieli być wegetarianami, żeby nie pozjadali jedynych ocalałych egzeplarzy danego gatunku. Jeżeli się przyjmie taki punkt widzenia, to rzeczywiście nie widać sprzeczności.

Tja a gdyby im stonka zżarla flore, to co by z glodu umarli

===

Jestem TEISTĄ. NIE przynależe do ŻADNEJ RELIGI!

Profil   Email 
 Cytat 
m4
 wrzesień 28 2005 15:10   
Forum

mentosie, jak 2 stonki mogłyby im zjeść całą zieleninę?! Przecież brali po parze każdego gatunku

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 wrzesień 28 2005 21:04   
Forum Moderator
Moderator

Rozważałem koncepcje, że się rozmnożyły, ale stonka tak szybko tego nie robi....
Nawet z pomocą szarańczy by sobie stonka nie poradziła...

===

Cytat 
Gość forum: wegetarianizm
 listopad 15 2005 02:40   

Od roku nie jem mięsa i w moim ciele nie zauważyłem żadnych negatywnych symptomów.
A jeśli chodzi o to czemu katolicy jedzą mięso... no cóż oni robią różne dziwne rzeczy

===

Cytat 
Rafi F
 listopad 15 2005 07:20   
Forum Moderator
Moderator

Quote by wegetarianizm: A jeśli chodzi o to czemu katolicy jedzą mięso... no cóż oni robią różne dziwne rzeczy

Jeżeli zamiast "katolicy" napiszesz "chrześcijanie", to nadal się podpiszesz po tym zdaniem ?

===

Cytat 
tajin
 listopad 15 2005 13:53   
Forum

(Ten „niezarejestrowany: wegetarianizm” to Ja.)

„[Cytat za: Rafi F]Jeżeli zamiast "katolicy" napiszesz "chrześcijanie", to nadal się podpiszesz po tym zdaniem ?”

Istnieje ogromna ilość religii chrześcijańskich, dlatego takie uogólnienie na tym forum, mogło by być dla mnie zabójcze
Jednakże dla tych kilku, które poznałem moje zdanie jest nadal aktualne :-D

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 15 2005 15:08   
Forum Moderator
Moderator

Cóż, wyznań jest wiele i może znalazłby się zbór, gdzie w jakiś pokrętny sposób uzasadnili wegeterianizm swoją wiarą. Jak widzisz na tym forum nikt chyba śladu choć troszkę spójnego uzasadnienia wegetarianizmu wiarą chrześcijańską nie przedstawił. Wręcz przeciwnie.

Jak już wspomniałem wegetarianizm ma uzasadnienie w systemach filozoficznych i/lub religijnych powstałych w Azji. Pięknie harmonizuje z reinkarnacją. Wraz z migracją guru 5-tej kategori w poszukiwaniu szacunku i uczni (czytaj: kasy; ci dobrzy, wiarygodni za chlebem nie muszą migrować) rozpowszechniły się w kulturze wywodzącej się z Europy pojedyńcze, wyrwane z całości elementy systemów azjatyckich. Lata 70-te to chyba największy bum. Świetnie to widać na przykładzie Hatha Jogi. Jest ona jednym ze sposobów wyzwalania swojej "duszy" z ciągu wcieleń, aby stać się ponownie cześcią absolutu. A jednak znajdą się tacy (w Europie pewnie przysłowiowe 99,9%), co uprawiają Hatha Yoge jako gimnastykę dbając w ten sposób o swoje zdrowie (jak najbardziej słuszne z punktu widzenia chrześcijaństwa) nie zdając sobie nawet sprawy co do jej "pierwotnego" celu (cosiktam "guru" będą brzdąkali o harmoni i tyle, oby tylko wraz z Harmonią nie przywlekli naszyjnika Hefajstosa )

Dla mnie wegetarianizm nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. Jest modną postawą, być może już na stałe wśród nas zadomowioną.Jak ktoś chce imponować jedzeniem marchewek i sałaty, to proszę bardzo. Ja wolę inną modę, modę nieprzemijająca, ja wolę się pomodlić.

===

Cytat 
Gość forum: Go.
 listopad 15 2005 16:36   

Czy wegetarianie jedzą ryby?
Jak tak, to czy na surowo?

===

Cytat 
Rafi F
 listopad 15 2005 16:55   
Forum Moderator
Moderator

No co ty ! Wegetarianie jedzą tylko korzonki !!

TO JEST TO - KORZONKI ! JUŻ WIEM jak połączyć chrześcijaństwo z wegetarianizmem : to takie minipustelnictwo, pustyń za mało lub za daleko (no i na pustyni nie działa klimatyzacja - skandal), więc chociaż korzonki jedzą

===

Cytat 
tajin
 listopad 15 2005 22:45   
Forum

Quote by Rafi F: Cóż, wyznań jest wiele i może znalazłby się zbór, gdzie w jakiś pokrętny sposób uzasadnili wegeterianizm swoją wiarą. Jak widzisz na tym forum nikt chyba śladu choć troszkę spójnego uzasadnienia wegetarianizmu wiarą chrześcijańską nie przedstawił. Wręcz przeciwnie.

Wszystko dlatego, że nie istnieją ścisłe reguły, które pozwoliły by na definiowanie religii chrześcijańskich. Weźmy na przykład Pana X, który wybierze własny kanon pism świętych. Wśród nich będzie parę apokryfów i parę oficjalnych „świętości”. Pan X, będzie także oczywiście uznawał postać Jezusa Chrystusa jako zbawiciela świata (plus cała ta dogmatyczna otoczka). Pan X, będzie mógł się wówczas z czystym sercem nazwać chrześcijaninem i nikt nie będzie miał moralnego prawa mu tego zabronić. Szkopuł w tym, że Pan X nie je mięsa ponieważ w paru z tych pism Jezus wyraźnie tego zabrania.

Powyższy przykład dowodzi że może istnieć nieskończenie wiele religii chrześcijańskich, które zabraniają spożywania mięsa.

Quote by Niezarejestrowany: Go.:
Czy wegetarianie jedzą ryby?
Jak tak, to czy na surowo?

To zależy od definicji słowa „wegetarianizm”. O ile sie nie mylę to w kościele katolickim w piątki nie spożywa się mięsa, z wyjątkiem mięsa ryb. (Może ktoś mi wytłumaczy tą uprzywilejowaną pozycję ryb?)

===

Profil   Email 
 Cytat 
m4
 listopad 16 2005 10:23   
Forum

Quote by Rafi F:
Dla mnie wegetarianizm nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. Jest modną postawą, być może już na stałe wśród nas zadomowioną.Jak ktoś chce imponować jedzeniem marchewek i sałaty, to proszę bardzo. Ja wolę inną modę, modę nieprzemijająca, ja wolę się pomodlić.

nawet jeśli to jest moda, to Paweł pisał, aby nie zasmucać brata, który żywi się jarzyną. Można z tego wnioskować, że podobna moda isniała juz w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. I drugi wniosek - jeżeli ktoś chce być wegetarianinem, to nie powinno się z niego wyśmiewać bądź twierdzić, że robi źle.

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 16 2005 11:16   
Forum Moderator
Moderator

Nie robi źle, że je warzywa, a nie je mięsa. Smacznego i na zdrowie. Jeżeli to poprawia mu samoocenę, to oby tak dalej.
Nie mogę jednak zgodzić się z tezą, że wegetarianizm ma uzasadnienie w naukach Jezusa i w związku z tym powinien obowiązywać Jego uczniów. Z taką tezą będę walczył. Jeżeli się zagalopowałem i w ogniu walki dostali niewinni - bardzo przepraszam.
Jeżeli siedzę przy stole z wegetarianami, to nie prosze o schabowy. Jednak nie pójdę dalej ta drogą i nie zapale skręta dlatego, że zapalił mój gość, wręcz poproszę go o to, aby sam tego nie robił. Bo w moich oczach krzywdzi siebie
Dlatego też proszę wszystkich wegetarian : nie uzasadniajcie swojego wyboru przykładem Jezusa. Krzywdzicie w ten sposób nie tylko siebie i innych chrześcijan.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,69 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty