Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Sola scriptura?
 |  Wersja do druku
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 27 2004 20:45  (Czytany 20146 razy)  
Forum

Status: offline

Przed chwilą przeczytałem ciekawy artykuł odnośnie zasady sola sriptura. Zachęcam. Znajduje się tutaj. Tytuł: "Czy tylko Pismo Święte?". Spis, w którym artykuł sieznajduje jest na dole. Zachetą dla protestantów moze być fakt, że artykuł jest oparty na Piśmie Świętym i historii. Może przytoczę na zachętę jeden fragment:

"3. Czy Chrystus założył Kościół nauczający czy Kościół nakazujący czytanie Pisma św.?
Protestancka Biblia stwierdza wprost, że Chrystus założył Kościół nauczający, który istniał zanim została napisana jakakolwiek księga Nowego Testamentu.

Rzym 10, 17: A więc wiara ze słuchania, a słuchanie przez słowo Chrystusowe.

Mt 28, 19: Idąc tedy nauczajcie wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Mk 16, 20: Oni zaś wyruszywszy przepowiadali wszędzie – a Pan dopomagał i utwierdzał mowę przez cuda w ślad za nimi idące.

Mk 16, 15: I rzekł im: idąc na cały świat, głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu.

Komentarz: W ten sposób upada teoria sola scriptura."

Mnie osobiście ten artykuł utwierdził jeszcze bardziej w wierze katolickiej.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 wrzesień 27 2004 23:19   
Forum

Nie wiem czy jest sens rozwijac tutaj hasło Sola Scriptura. Pan, Panie Mateuszu i tak zadał tu pytanie i sam sobie Pan udzielił na nie odpowiedzi. Dla tych którzy chcą naprawdę dowiedziec sie dlaczzego Sola Scriptura, podaje swoj e-mail: the_angelus@o2.pl . Tobie Mateuszu powiem tylko, ze Jezus kazał swojemu Kościołowi głosić Ewangelię o Sobie( Jezusie Chrystusie). Teraz odpowiedz na pytanie: o Kim jest Ewangelia? Gdzie jest zapisana? Przez kogo są słowa Ewangelii spisane, a kto jest ich Autorem?
p.s. Na stronie www.piusx.org.pl juz byłem i nie trudno po chwili sie spostrzec iz jest ona prowadzona przez fanatykow i nie w duchu ekumenizmu... .

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat

Profil   Email 
 Cytat 
Joel
 wrzesień 27 2004 23:20   
Forum

Mateuszu,

ciebie wszytsko utwierdza w wierze katolickiej. przeczytaj Mt 15 rozdzial i ciekaw jestem do jakich wnioskow dojdziesz na teamt tradycji

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
Martin
 wrzesień 27 2004 23:47   
Forum

Quote by mateuszwroc:
Protestancka Biblia stwierdza wprost, że Chrystus założył Kościół nauczający, który istniał zanim została napisana jakakolwiek księga Nowego Testamentu.

Czy ktoś mi może wyjaśnić co to znaczy "protestancka Biblia"? Czy "protestancka" Biblia (cokolwiek to jest) może stwierdzać coś innego niż "nieprotestancka"? Biblia została napisana zanim pojawiły się pojęcia "katolicki" i "protestancki", więc skąd ten dziwaczny podział? Jeżeli chodzi o tłumaczenie to powinno być oczywiste, że lepsze jest to, które jest wierniejsze oryginałowi, a nie to, które jest bardziej "nasze". Odwoływanie się do "naszości" Biblii, zamiast do zgodności z oryginałem, świadczy o trochę niezrozumiałym dla mnie sposobie myślenia. Czy to tylko Polacy tak mają, że "nie ważna treść - ważne po czyjej się jest stronie"? Niedługo dojdziemy do tego, że Mojżesz był protestantem, święty Piotr katolikiem. Czy naprawdę was też jest ważniejsze żeby wygrać, niż żeby mieć faktycznie rację?

Quote by mateuszwroc:

No mnie ta argumentacja nie przekonała.

Quote by mateuszwroc:

Nie wątpię, po to właśnie był napisany.

A przy okazji, czy zasada "jedynie Pismo" i "nic sprzecznego z Pismem" to to samo?

===

Podpisano: Martin L.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Joel
 wrzesień 28 2004 09:37   
Forum

Martinie,

masz racje,ja juz sie nie wypowiadałem nt Biblii protestanckiej czy katolickiej tak jak to Mateusz okreslil,gdyz myslalem,ze wiadomo,ze chodzi tylko o wydanie.
A jelsi chodzi o Tylko Pismo-to tez slowa brzmia po lacinie wlasnie Solo Scriptura,a ich rozwinieciem albo inna wersja moze byc nic sprzecznego z Pismem.

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
Martin
 wrzesień 28 2004 10:12   
Forum

Czyli "Sola Scriptura" zakłada, że można wierzyć w coś, czego w Biblii nie ma, ale nie jest z nią sprzeczne?

===

Cytat 
dawid1976
 wrzesień 28 2004 11:04   
Forum

Mateuszu,

nie marnuj czasu na jakichs dziwnych stronach. Zacznij dla siebie czytac Biblie, a jak cos znajdziesz co cie dotknie, nie pisz zaraz na forum ale niech bedzie to miedzy tobie a Bogiem.
Nie zapomnij ze "Lectia Divina"- istniala przed protestantyzmem, wiec Biblia nie jest protestancka.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joel
 wrzesień 28 2004 13:30   
Forum

Quote by Martin: Czyli "Sola Scriptura" zakłada, że można wierzyć w coś, czego w Biblii nie ma, ale nie jest z nią sprzeczne?

Solo Scriptura,stanowi ,że podstawa i jedynym wyznacznikiem moze byc tylko Pismo.I tu o ile mnie pamiec nie myli różne koscioly protestanckie różnie modyfikuja ta zasade.np.luteranie akceptuja to co jest poza Pismem ale nie jest sprzeczne z Pismem Swiety,natomiast Kalwinisci-juz sa bardzoej ortodoksyjni i nie uzanaj niczego co jest ponad Pismo.

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: sola scriptura
 wrzesień 28 2004 14:05   

Quote by mateuszwroc: Przed chwilą przeczytałem ciekawy artykuł odnośnie zasady <i>sola sriptura</i>. Zachęcam. Znajduje się <a href="http://www.piusx.org.pl/zw/41/index.php?nr=0?">tutaj</a>. Tytuł: "Czy tylko Pismo Święte?". Spis, w którym artykuł sieznajduje jest na dole. Zachetą dla protestantów moze być fakt, że artykuł jest oparty na Piśmie Świętym i historii. Może przytoczę na zachętę jeden fragment:
Witaj kolego
Skoro wypowiadasz sie o tak waznych sprawach to trzeba miec troszke o tym pojecia. Radze zwrocic uwage na kosciol starozytny i na kanon ksiag, ktore zostaly wtedy uznane za swiete i natchnione. Powiem ci tylko tyle, ze kanon zostal wtedy zamkniety co znaczy, ze nic nie mozna dodac ani ujac. Jak wiemy z historii niektorzy nie trzymali sie tej zasady i co bylo i jest zrodlem wielu pomylek.Protestanci opieraja sie na tradycji, ale na zdrowej i zgodnej z Pismem Świetym.
Opieramy sie na tradycji apostolskiej.Jsli nie wiem co oznacza to slowo radze sprawdzic by miec zdrowy obraz. I jeszcze jedno...Bog patrzy na czlowieka a nie na jego przynaleznosc do danej instytucji, jesli myslisz inaczej to znaczy ze nie odrodziles sie kolego.
Pozdrawiam

"<b>3. Czy Chrystus założył Kościół nauczający czy Kościół nakazujący czytanie Pisma św.?</b>
Protestancka Biblia stwierdza wprost, że Chrystus założył Kościół nauczający, który istniał <i>zanim</i> została napisana jakakolwiek księga Nowego Testamentu.

Rzym 10, 17: <i>A więc wiara ze <b>słuchania</b>, a słuchanie przez słowo Chrystusowe.</i>

Mt 28, 19: <i>Idąc tedy <b>nauczajcie</b> wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego</i>.

Mk 16, 20: <i>Oni zaś wyruszywszy <b>przepowiadali</b> wszędzie – a Pan dopomagał i utwierdzał mowę przez cuda w ślad za nimi idące.</i>

Mk 16, 15: <i>I rzekł im: idąc na cały świat, <b>głoście</b> Ewangelię wszelkiemu stworzeniu.</i>

===

Cytat 
Joel
 wrzesień 28 2004 15:40   
Forum

Mateuszu,no dobra skopiowales te kilka wyrwanych z kontektsu fragmnetow www bractwa piusax i przedsatwiles tutaj.czy masz cos wiecej do powiedzenia do siebie?moze sam jakies wnioski wyciagniesz?a co powiesz o fragmencie,ktor tobie przedstawilem?nie ma zadnej odpwoiedz//dlaczegos ie nie podpisales w ostatnim poscie tylko wyslaes go jako solo scrpiptura?

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 28 2004 18:13   
Forum

A ja mam pytanie do wszystkich moich oponentów. Czy zadaliście sobie trud przeczytania artykułu? A tak a propos, to nie była moja argumentacja, lecz cytat. Proszę o komentarze, jeżeli ktoś przeczyta artykuł.
Do Joela: czy mógłbyś przypomnieć o jaki tobie komentarz chodziło?
I jeszcze raz przypominam, że zachęcam do przeczytania artykułu, a potem do komentowania.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Joel
 wrzesień 28 2004 19:39   
Forum

Mateuszu,

ja sobie zadalem trud i przeczytalem ten artykul.oczywiscie,ze Jezusa kosciol ma nauczac i glosci jego ewangelie po wszytskie krance Ziemie-to nie podalega dyskucji.Tylko powiedz,o co tobie tak naparwde chodzi?Czy w obec tego uwazasz,ze mamy nie czytac Biblii?gdyz tak ten artykul stanowi-kosciol nakazujacy czytanie...jesli sie nie czyta nie wie sie co Jezus glosil i czego nalezy nauczac.Ktos musi czytac.Ktos to kiedys spisal chyba nie?a jesli chodzi o tradycje to prosze cie drogi Mateuszu o przeczytanie wers po wersie ewangelii Mateusza(twego imiennika)rozdzialu 15 i skomentowanie go.Rozdzial ten wyraznie dotyczcy tradycji.Pameiatj,ze Biblia powstala pod natchineinem Ducha Swietego,a tradycja jest wymyslem ludzkim.Gdyby tradycja nie byla sprzeczna z Biblia mozna by bylo ewentualnie ja zaakceptowac,ale faktem jest ze jest sprzeczna.Tak wiec nie wnioskujac.Jesli autorem Biblii jest Duch Sw. a tradycja jest sprzeczna z Biblia-wówczas Duch sw chyba nie może byc autrem tradycji również...

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
Martin
 wrzesień 28 2004 22:54   
Forum

Ja też przeczytałem ten artykuł.

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 28 2004 23:12   
Forum

5. Czy Nowy Testament wprost odwołuje się do „niespisanych słów” Pana Jezusa?
Nowy Testament naucza, że nie zawiera wszystkiego, co nasz Pan zrobił, i, w konsekwencji, wszystkiego, czego nauczał.

J 20, 30: Wiele też innych jeszcze cudów uczynił Jezus wobec uczniów swoich, które nie są w tej księdze spisane.

J 21, 25: Wiele też innych rzeczy uczynił Jezus, ale gdyby każdą z nich opisywać, to myślę, że nie pomieściłby świat cały ksiąg, które by się miało napisać.

Komentarz: Ponieważ Pismo św. jest niekompletne, wymaga czegoś, co by je uzupełniło, tzn. ustnych lub pisanych przekazów, które nazywamy Tradycją.

6. Co się stało z niespisanymi naukami Pana Jezusa i apostołów?
Kościół pieczołowicie przechował to nauczanie, będące „słowem z ust”, w historycznym przekazie zwanym Tradycją. Nawet protestancka Biblia naucza, że wiele Boskich prawd miało być przekazywane w formie ustnej.

2 Tes 2, 15: Przeto, bracia, trwajcie niewzruszenie trzymając się podań, któreście poznali czy to przez naukę ustną, czy też przez list nasz.

2 Tym 2, 2: A to, co słyszałeś ode mnie wobec wielu świadków, zlecaj ludziom wiernym, którzy będą zdolni uczyć też i innych.

Komentarz: A zatem nie tylko Pismo św., ale i inne źródła informacji muszą być wzięte pod uwagę, aby uzyskać całość prawdy Chrystusowej. Religie oparte „tylko na Biblii” są zatem z konieczności niepełne.

A co się tyczy Tradycji w owym fragmencie, to się tyczy faryzeuszy i uczonych w Piśmie. Tam chodziło o ich tradycje, a nie Tradycję.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Jarząbek
 wrzesień 29 2004 13:20   
Forum

A czy kiedykolwiek Tradycja była sprzeczna z Pismem?
Jeżeli tak, to np kiedy?
Pozdrawiam,
Mateusz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Martin
 wrzesień 29 2004 14:54   
Forum

Quote by mateuszj: A czy kiedykolwiek Tradycja była sprzeczna z Pismem?
Jeżeli tak, to np kiedy?
Pozdrawiam,
Mateusz

Tradycja nie jest sprzeczna z katolicką interpretacją Pisma, to prawda. Trudno żeby była sprzeczna, skoro ta "interpretacja" ma służyć właśnie, mówiąc oględnie, dostosowywaniu znaczenia Pisma do Tradycji.

Jednak z samym Pismem, czytanym normalnie, tak jak napisano, Tradycja jest sprzeczna jak wszyscy diabli!

Że wymienię choćby kult "świętych" obrazów, który Biblia potępia tak często, stanowczo i jednoznacznie, że trzeba być naprawdę uprzedzonym, żeby tego nie dostrzec. Nietrudno też zauważyć, że z powodu Tradycji usunięto z dziesięciorga przykazań drugie, to, które zabrania oddawania czci obrazom (por. 5 Mojż 5:6-21), a ostatnie rozdzielono w dziwaczny sposób na dwa, żeby zachować liczbę 10.

Następnie idzie kult świętych (Biblia nazywa wszystkich wierzących świętymi), kapłaństwo (Biblia nazywa wszystkich wierzących kapłanami), czyściec, chrzest niemowląt, instytucja spowiedzi, msza jako powtarzająca się ofiara, celibat (Biblia wręcz nakazuje, żeby biskup miał żonę - pojęcie biskupa też z resztą zostało wypaczone).

A "zawszedziewiczość" Marii? Nowy Testament wspomina kilkakrotnie, że Jezus miał braci (por. Mat 12:46-49). A jej niepokalaność? Biblia mówi jasno, że nie ma ani jednego człowieka, który by był bez grzechu.

Ponadto jest cała masa "prawd" zawartych w Tradycji, którym nie można dowieść, że są bezpośrednio sprzeczne z Biblią, ale można wykazać, że nie mają żadnych podstaw w Biblii, "prawdy" typu: wniebowstąpienie Marii. Słowa o tym w Biblii nie ma.

Ostatnia sprzeczność Tradycji z Biblią, o której powiem, jest ważniejsza od poprzednio wymienionych. To pogląd, że nie należąc do kościoła katolickiego nie można być zbawionym. Biblia głosi, że jedynym warunkiem zbawienia jest należenie do Jezusa (por. 1Jana 5:11-12 albo Rzym 10:9). W Liście Świętego Oficjum do
Abpa Bostonu Cushinga z 1949 roku
czytamy takie zdanie: "Między tymi prawdami, jakie Kościół zawsze głosił i nigdy nie przestanie głosić, znajduje się również owo nieomylne orzeczenie, które nas uczy, że poza Kościołem nie ma zbawienia" oraz takie: "Dlatego nie zbawi się nikt, kto wiedząc że Kościół został mocą Boską ustanowiony przez Chrystusa, nie chce jednak poddać się Kościołowi lub odmawia posłuszeństwa Rzymskiemu Biskupowi, zastępcy Chrystusa na ziemi".

Powtarzam, że jest to absolutnie sprzeczne z Biblią. Człowiek będzie zbawiony tylko przez wiarę w Jezusa. Nie da się na zbawienie zapracować dobrymi uczynkami ani nie trzeba należeć do żadnego kościoła/instytucji/sekty/organizacji. Tak mówi Biblia. Tradycja mówi co innego.

Quod erat demonstrandum.

Nawiasem mówiąc, jak Kościół Katolicki wyobraża sobie ekumenizm przy takim podejściu do sprawy zbawienia?

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 29 2004 15:28   
Forum

Quote by Martin: instytucja spowiedzi

To nie Kościół katolicki, lecz Chrystus powiedział do Apostołów: "Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane»" J 20;22-23

Tylko proszę nie pisać, że tylko Apostołowie mieli odpuszczać grzechy. Wtedy należałoby uznać, że Chrystus mówił tylko do tych, którzy go słuchali, a nie do nas. Jeżeli przykazania nas obowiązują, to i biskupi mają prawo spowiadania (biskupi są prawowitymi następcami Apostołów").

===

Profil   Email 
 Cytat 
Martin
 wrzesień 29 2004 15:55   
Forum

Quote by mateuszwroc:
To nie Kościół katolicki, lecz Chrystus powiedział do Apostołów: "Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane»" J 20;22-23

Tak, z tą różnicą, że powiedział to do uczniów, a nie do apostołów. A było ich tam raczej więcej. Jeżeli Jezus coś mówił tylko do dwojej dwunastki, zawsze to autorzy Ewangelii wyraźnie stwierdzają. Poza tym Jezus miał chyba w kilkusettysięcznym mieście trochę więcej uczniów niż dwunastu? Kiedy trochę później się zgromadzali, to Biblia mówi, że było ich jednego dnia około 120 (Dz.Ap. 1:15). Na jakiej podstawie twierdzisz, że mówił to wtedy tylko do swoich dwunastu apostołów, a nie do wszystkich swoich uczniów?

> Tylko proszę nie pisać, że tylko Apostołowie mieli odpuszczać grzechy. Wtedy należałoby uznać, że Chrystus mówił tylko do tych, którzy go słuchali, a nie do nas.

A dlaczego mamy nie pisać? Przecież faktycznie mówił do tych, którzy tam byli i na nich tchnął, nie na nas. Jeżeli będziemy tak "logiczne" wnioski wyciągać, to szybko dojdziemy do wniosku, że każdy chrześcijanin nazywa się "Piotr", bo Jezus powiedział do swojego ucznia "ty jesteś Piotr", a ja też jestem jego uczniem.

>Jeżeli przykazania nas obowiązują, to i biskupi mają prawo spowiadania (biskupi są prawowitymi następcami Apostołów)

A ja wcale nie wierzę, że biskupi są następcami apostołów. Biblia niczego takiego nie mówi, pierwsi apostołowie też tego nigdy nie mówili. Mam wierzyć każdemu, kto do mnie przyjdzie i powie, że mam go słuchać? Jeżeli są naprawdę apostołami, to niech głoszą to, co głosili apostołowie, i niech robią te same cuda, co apostołowie - wtedy im uwierzę.

A przy okazji: jeżeli prawowitymi następcami apostołów są biskupi, to kto jest prawowitym następcą uczniów nie-apostołów? Wszyscy wierzący? To by wychodziło na to, że każdy może spowiadać!

===

Cytat 
Mateusz Jarząbek
 wrzesień 29 2004 15:55   
Forum

A ile z tradycji Kościoła Rzymsko-Katolickiego znajdujemy czytając Dzieje Apostolskie? Czy można uznać tą księgę(Dz. Ap.) za wzór kościoła i służby dla dzisiejszych Chrześcijan?
Pzdr.
Mateusz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Małgorzata Burek
 październik 01 2004 22:05   
Forum

Ja wprawdzie nie przeczytalam artykulu(bo cos sie zepsulo na tej stronie), ale chcialabym poprzec Dawida. Czytanie Pisma moze nam dac o wiele wiecej niz klocenie sie o nie. Nawet katolicy opieraja sie na Pismie(podobno). Bog dal nam pelne objawienie i ono wystarczy by ktos byl zbawiony, jezeli tylko zastosuje sie do tego co jest w nim zapisane. Pismo samo w sobie jest bogate, po co jesczesie rozdrabniac i szukac problemow?
Czytajcie Biblie!!!

===

Trueba

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Jarząbek
 październik 01 2004 23:06   
Forum

Cóż można powiedzieć...Amen!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joel
 październik 02 2004 09:17   
Forum

na pocztatku zamierzałem przysiąść fałdów i spłodzic długi artykuł dla naszego drogiego Benjaminka- Mateusza.Jednak stwierdzilem,ze ogrom pracy mi na to nie pozwala a ponadto co by to dało.i w tym tez momencie przychyle die do moich przedmowców,.a przy okazjo zadam jedno pytanie Tobie Mateuszu- a moze nawet dwa..czy Tradycja jest potrzebna do zbawienia????i co powiesz mi na ewangelię Mateusza rozdzial 15( i podobne fragmnety w innych ewangeliach,jak i rowniez odstrzezani w listach przezd ludzka nauka, folozofia i basniami),
pozdrawiam
Joel

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 02 2004 16:38   
Forum

Quote by Joel: na pocztatku zamierzałem przysiąść fałdów i spłodzic długi artykuł dla naszego drogiego Benjaminka- Mateusza.Jednak stwierdzilem,ze ogrom pracy mi na to nie pozwala a ponadto co by to dało.i w tym tez momencie przychyle die do moich przedmowców,.a przy okazjo zadam jedno pytanie Tobie Mateuszu- a moze nawet dwa..czy Tradycja jest potrzebna do zbawienia????i co powiesz mi na ewangelię Mateusza rozdzial 15( i podobne fragmnety w innych ewangeliach,jak i rowniez odstrzezani w listach przezd ludzka nauka, folozofia i basniami),
pozdrawiam
Joel

Odnośnie Mateusza 15 przypominam, że tyczyło się to tradycji (przez małe "t"; nie mylić z Tradycją)tj. obmywanie się etc. To wszystko odnosiło się tradycji. A co się tyczy Tradycji, to jak najbardziej jest do zbawienia koniecznie potrzebna. Przecież to Tradycja wprowadziła Trójcę Świętą. No chyba, że nie podzielasz Trynitaryzmu. Przypomnę też, że Tradycję ustalają Sobory, a jak na razie ostatnim był Watykański II. Wierni mają obowiązek przyjmować orzeczenia Soborów Powszechnych. Proszę tylko nie pisać, że jakieś Sobory były nieważne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Jarząbek
 październik 02 2004 17:52   
Forum

Odnośnie Mateusza 15 przypominam, że tyczyło się to tradycji (przez małe "t"; nie mylić z Tradycją)tj. obmywanie się etc. To wszystko odnosiło się tradycji.

Żartujesz, prawda?

A co się tyczy Tradycji, to jak najbardziej jest do zbawienia koniecznie potrzebna.

A czy Rzymski Kosciol nie oglosil, ze zbawienie jest takze i poza nim?

Przecież to Tradycja wprowadziła Trójcę Świętą.

Wprwadziła? Gdyby nie tradycja, a właściwe Tradycja to nie mielibyśmy dzisiaj Boga Trójjedynego? Dzięki Tradycji Bóg jest w trzech osobach? To chcesz powiedzieć?

No chyba, że nie podzielasz Trynitaryzmu.

Mój trynitaryzm nie wywodzi się z Tradycji, ale z Pisma, Słowa Bożego. Ciekawe, jak z Trynitaryzmem Joela.

Przypomnę też, że Tradycję ustalają Sobory, a jak na razie ostatnim był Watykański II. Wierni mają obowiązek przyjmować orzeczenia Soborów Powszechnych.

Kto tworzy Sobory? Ludzie? Wg KRK maja autorytet. Wg mnie pismo ma autorytet. Pismo sie nie zmienia, ludzie tak. Pismo sie nie myli, ludzi tak. Pismo nie ma takze wielu innych ludzkich przywar.
Wierni maja obowiazek...A pamietasz jak Jezusa upominali, ze sie nie obmyl przed jedzeniem? Czytales moze o roznych sposobach mycia, ktore stworzyli ludzie, tak ze jak po prostu umyles rece, mogles wg niektorych grzeszyc, bo takie mycie to nie mycie, NASZE mycie prawdziwie zmyje brod z twych rak. Mateusz 15 jest tu jak znalazl .

Psalm 118:8 - Środkowy(podobno, nie sprawdzałem) werset Biblii(przynajmniej angielskojęzycznej). Coś dla Ciebie Mateuszwroc.

BajBajgajs!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 02 2004 18:11   
Forum

Co się tyczy Stwierdzeń Świętej Matki Kościoła, to stwierdza się, że poza KRK także można zyskać zbawienie, ale wtedy tylko dzięki łasce Jezusa Chrystusa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 02 2004 18:21   
Forum

Quote by mateuszjRazzsalm 118:8 - Środkowy(podobno, nie sprawdzałem) werset Biblii(przynajmniej angielskojęzycznej). Coś dla Ciebie Mateuszwroc.
QUOTE]
No właśnie. Iluż ludzi zaufało Lutrowi-człowiekowi zamiast Mistycznemu Ciału Chrystusa jakim jest Kościół.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Jarząbek
 październik 02 2004 18:46   
Forum

A tak w kościele można bez tej łaski? Mnie to się wydaje, że zbawienie jest tylko z łaski - Ef. 2:8,9.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 październik 02 2004 18:49   
Forum Admin
Admin

Quote by mateuszwroc: Co się tyczy Stwierdzeń Świętej Matki Kościoła, to stwierdza się, że poza KRK także można zyskać zbawienie, ale wtedy tylko dzięki łasce Jezusa Chrystusa.

"Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna"

Hm... wygląda na to, że KAŻDY może zyskać zbawienie tylko dzięki łasce Jezusa Chrystusa. Zarówno w KRK jak i poza nim. Chyba, że w przytoczonym zdaniu chodzi o inną łaskę Bożą.

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 02 2004 19:57   
Forum

Do P.Gacki:
Uważam, że Św.Matka Kościół pomaga w uzyskaniu tej łaski. Pisać dlaczego nie będę, bo sie może Pani obrazić.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 październik 02 2004 20:01   
Forum Admin
Admin

Quote by mateuszwroc: Do P.Gacki:
Uważam, że Św.Matka Kościół pomaga w uzyskaniu tej łaski. Pisać dlaczego nie będę, bo sie może Pani obrazić.

Ja się tak łatwo nie obrażam Ale nie musi Pan pisać - już to parę razy w życiu usłyszałam

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,55 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości