Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Spowiedź genralna
 |  Wersja do druku
mrofffka
 wrzesień 13 2005 14:21  (Czytany 3392 razy)  
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 09/07/05
Postów:: 8

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Pius
 wrzesień 13 2005 16:03   


Ja bym polecał rozmowę z księdzem. Kiedyś usłyszałem ze Bóg nie lubi, gdy przepraszamy go za to samo kilka razy a co nam już wybaczył. Ale jeżeli faktycznie kiedyś zataiła Pani jakiś grzech lub przeinaczyła go , nie spełniła warunków dobrej spowiedzi to rozmowa o tym z duszpasterzem powinna pomóc i rozwiać wątpliwości o ile będzie Pani przed nim szczera to powinna uzyskać pomoc. Módl się też o łaskę poznania prawdy o sobie do Ducha Świętego i na różańcu, bo ta modlitwa sprawia cuda, czego sam doświadczyłem parokrotnie. Ważny też jest dobór księdza spowiednika, który Cię dobrze zrozumie najlepiej mięć stałego a wstyd to dobre uczucie przy spowiedzi, gdy go nie ma wtedy jest bardzo zle. Trzebago przełamać i pamiętać ze w sakramencie spotyka się Pani ze swoim Bogiem nie człowiek.

Postaram się odnaleźć oficjalne stanowisko Kościoła w tej kwestii
Polecam także wspólnotę modlitewna http://msza.net tam znajduje się baner

===

 
 Cytat 
m4
 wrzesień 13 2005 16:39   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 08/25/05
Postów:: 240

Quote by Pius: Ja bym polecał rozmowę z księdzem.


Ja również.


Kiedyś usłyszałem ze Bóg nie lubi, gdy przepraszamy go za to samo kilka razy a co nam już wybaczył.


Nie chodzi o to, że nie lubi - po prostu to jest brak zaufania do Niego. Jakby człowiek nie wierzył, że Bóg jest miłosierny i odpuścił mu już grzechy raz na zawsze.


a wstyd to dobre uczucie przy spowiedzi, gdy go nie ma wtedy jest bardzo zle.


Z tym stwierdzeniem się nie do końca zgadzam. Należy oddzielić czysto psychologiczne poczucie winy i wstydu od żalu za grzechy. Czasami się przecież wstydzimy zrobić coś dobrego. Wstyd nie jest warunkiem koniecznym do odpuszczenia grzechów. A żal za grzechy to nie tylko emocjonalne zasmucenie, to przede wszystkim uświadomienie sobie, że postąpiło sie niezgodnie z wolą Bożą.

mrofffka, to normalne, że w Twoim wieku sumienie się formuje i zaczynasz dostrzegać grzech tam, gdzie go przedtem nie widziałaś. Tylko pamiętaj, że aby popełnić grzech, konieczna jest świadomość zła, które się czyni. Jeżeli dawniej czyniłaś coś, o czym nie wiedziałaś, że jest grzechem, to raczej go nie popełniałaś. Tak ja myślę, ale lepiej porozmawiaj z jakimś mądrym księdzem. Takim, który będzie umiałam właściwie ocenić Twoje problemy. Bo przez Internet to raczej trudno.
pozdrawiam===

www.thehungersite.com/
 
 Profil   Email 
 Cytat 
m4
 wrzesień 13 2005 16:42   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 08/25/05
Postów:: 240

Quote by mrofffka: i czy ksiądz moglby sie zdenerwowac ze mu zawracam głowe itd.


Przecież jest od tego, aby pomagać swoim parafianom.
Odwagi

===

www.thehungersite.com/
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Mentos23
 wrzesień 14 2005 00:34   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 08/09/05
Postów:: 91

Witam
Ja tam z swojej strony zamiast spowiedzi polecam koncert Helloween bedą grali w styczniu w Szczecinie. co za różnica czy coś jest grzechem czy nie, źle ci z tym?, ranisz bliskich? nie lubią cię w szkole? Jakie tu można mieć problemy ze spowiedzią? Trzeba życ chwilą , załatw sprawy , przeproś , chwyc sie czegoś i w świat.

Rock & Roll Alleluja i do przodu!
(Polecam: Helloween - March of time)


Módl się też o łaskę poznania prawdy o sobie do Ducha Świętego i na różańcu, bo ta modlitwa sprawia cuda, czego sam doświadczyłem parokrotnie.


Czy ty to rozumiesz tak że odpowiedz pochodzi z zewnątrz, czy rozumiesz przez to zwyczajne rozmyslania nad soba ? sory że tak poza temat ale to bardzo ciekawe.

P.S.
Jak sie taguje cytaty tak zeby nie było widac "cytat" a zamiast tego nicka ?

===

Jestem TEISTĄ. NIE przynależe do ŻADNEJ RELIGI!
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Pius
 wrzesień 14 2005 08:19   


Bóg po prostu pomaga ja nie umiem zrozumieć jego technik. Czasami czujesz że jakiś wniosek wpadł ci do głowy nie wiesz skąd czasami że Bóg Ci pomógł dojść do niego Każdy może to odbierac inaczej za każdym razem istotne jest to że bez pomocy Bożej do niczego mądrego byś nie doszedł.

moze się myle......

Ps. [ QUOTE BY= Pius ]

===

 
 Cytat 
m4
 wrzesień 14 2005 15:01   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 08/25/05
Postów:: 240

Quote by Mentos23:
Ja tam z swojej strony zamiast spowiedzi polecam koncert Helloween bedą grali w styczniu w Szczecinie.


IMO spowiedź będzie lepsza.

Quote by Mentos23:
co za różnica czy coś jest grzechem czy nie,


dla chrześcijanina - duża.

Quote by Mentos23:

Jakie tu można mieć problemy ze spowiedzią?A można, można...

===

www.thehungersite.com/
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 14 2005 16:28   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/17/03
Postów:: 1091

Szkoda, że nikt nie podał kanonów prawa kanonicznego odnośnie owej spowiedz generalnej:

Kan. 961 -

§ 1. Absolucja wielu równocześnie penitentów bez uprzedniej indywidualnej spowiedzi, w sposób ogólny, nie może być udzielona, chyba że:

1° zagraża niebezpieczeństwo śmierci i brak czasu na to, by kapłan lub kapłani wyspowiadali poszczególnych penitentów;

2° istnieje poważna konieczność, a mianowicie kiedy z uwagi na liczbę penitentów nie ma dostatecznie dużo spowiedników do należytego wyspowiadania każdego z osobna w odpowiednim czasie, na skutek czego penitenci bez własnej winy muszą pozostawać przez długi czas bez łaski sakramentalnej albo Komunii świętej; nie jest uważane za dostateczną konieczność, gdy nie ma wystarczającej liczby spowiedników jedynie z powodu wielkiego napływu penitentów, jaki może się zdarzyć podczas jakiejś wielkiej uroczystości lub pielgrzymki.

§ 2. Wydawanie osądu, czy zachodzą warunki wymagane zgodnie z § 1, n. 2, należy do biskupa diecezjalnego, który wziąwszy pod uwagę kryteria uzgodnione z pozostałymi członkami Konferencji Episkopatu, może określić wypadek takiej konieczności.

Kan. 962 -

§ 1. By wierny ważnie korzystał z sakramentalnej absolucji udzielonej wielu penitentom jednocześnie, wymaga się nie tylko odpowiedniej dyspozycji, lecz również postanowienia, że we właściwym czasie wyzna grzechy ciężkie, których teraz wyznać nie może.

§ 2. Wiernych należy wedle możności pouczać, także z okazji przyjmowania absolucji generalnej, o wymogach określonych w § 1. Absolucję generalną powinno poprzedzić - nawet w niebezpieczeństwie śmierci - jeśli tylko czas na to pozwala, wezwanie do wzbudzenia przez każdego aktu żalu.

Kan. 963 - Z zachowaniem obowiązku, o którym w kan. 989, ten, komu zostają odpuszczone grzechy ciężkie przez absolucję generalną, powinien jak najszybciej przy nadarzającej się okazji odbyć spowiedź indywidualną, zanim przyjmie następną absolucję generalną, chyba że istnieje słuszna przyczyna.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Pius
 wrzesień 14 2005 16:37   


Ale tu chodzi o spowiedź generalna w sensie z całego życia.

===

 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 14 2005 19:29   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/17/03
Postów:: 1091

Quote by Pius: Ale tu chodzi o spowiedź generalna w sensie z całego życia.


Autorka nie napisała wyraźnie o jaką spowiedź chodzi.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 wrzesień 14 2005 19:38   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 07/07/03
Postów:: 294

Oczywiście nie znając Ciebie mogę tylko dywagować na temat spowiedzi genralnej.
Przy czy to co napisałaś o sobie świadczy, że przystepując do sakramentu pojednania nie zataiłaś dobrowolnie grzechu ciężkiego. Więc zawsze ten sakrament był udzielany ważnie. Rodzi się wiec pytanie skąd ten Twój niepokój? Czy nie zastanawiałaś się może nad sumieniem skrupulanckim.

Definicja:
Są też osoby posiadające sumienie przewrażliwione, czyli tzw. skrupulanckie. Polega ono na tym, że człowiek doszukuje się wielkiego zła w czynach, które obiektywnie nie są bardzo szkodliwe. Skrupulatowi wydaje się, że ciągle popełnia grzechy ciężkie i dlatego boi się przystępować do Komunii św. Ludzie ci potrafią nieraz całymi godzinami lub dniami zastanawiać się nad tym, czy ich uczynki były grzechami ciężkimi, lekkimi, czy też nie były w ogóle żadnym złem. Te rozważania nigdy nie doprowadzają ich do znalezienia szukanego rozwiązania. Dość często pojawia się u nich jeszcze obawa, czy się dobrze spowiadają, czy wyznali dobrze swoje grzechy, czy szczerze żałowali, czy spowiedź była dobra, czy nie należy jej jeszcze raz powtórzyć itp. Skrupulaci powinni pamiętać, że rodzące się w nich wątpliwości co do ciężaru grzechu, są znakiem, że grzech śmiertelny nie został popełniony. Grzech ciężki bowiem popełnia się wtedy, gdy nie ma żadnych wątpliwości co do świadomości i dobrowolności wyboru wielkiego zła. Wątpliwość, czy popełniliśmy bardzo wielkie lub też małe zło albo też czy działaliśmy całkiem dobrowolnie i całkiem świadomie oznacza, że grzech ciężki nie został przez nas popełniony. Z drugiej strony skrupulat powinien przyjąć jako fakt, że - podobnie jak wielu innych ludzi - popełnia wiele grzechów lekkich, za które powinien Bogu wynagradzać modlitwą, dobrocią, udzielaniem innym pomocy.

Oczywiście możesz iść do spowiedzi generalnej, tylko najpierw poszukaj księdza, do którego masz zaufanie i nie podchodź z chęcią spowiedzi generalne do kratek konfesjonału, raczej umów się z tym księdzem na jakiś dzień i godzinę, aby mógł Ci poświęcić czas. Ponieważ taka spowiedź wymaga i z jednej i z drugiej strony wyczucia. Przede wszystkim z Twojej strony przygotowania.
Często taka spowiedź jest stosowana, gdy ma się chęć zacząć, jakgdyby życie odnowa. Dokonuje się metanoia.
Pozdrawiam.

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn
 
 Profil   Email 
 Cytat 
mrofffka
 wrzesień 14 2005 20:04   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 09/07/05
Postów:: 8

Quote by mateuszwroc:
Quote by Pius: Ale tu chodzi o spowiedź generalna w sensie z całego życia.


Autorka nie napisała wyraźnie o jaką spowiedź chodzi.


Tak chodzi o spowiedź z całego życia.

A co do sumienia skrupulanckiego to zastnawiałam się nad tym ale z drugiej strony wcale nie jest tak że mniejsze zło staram sie powiększyć do ogromnych rozmiarów więc to chyba odpada, a wogole to wpadłam na to teraz jak opisac problem który mnie gnębi
Grzechy które kiedyś uważałam za lekkie teraz uważam za ciężkie.
CZasami nawet mam problem z odpwoeidzeniem sobie na pytanie czy coś było grzechem czy nie.
Np. granica między chłopakiem i dziewczyną , czy taki a taki gest był czysty, czy był to grzech ciężki czy lekki czy w końcu mam sie z tego spowiadać czy nie.
Sama już nie wiem co zrobić.

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Szymon Bartłomiej Pawlas
 wrzesień 14 2005 21:04   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 08/17/05
Postów:: 119

Quote by mrofffka:Sama już nie wiem co zrobić.

najpierw się pomódl.

===

"piérwsze wolności westchnienie było i westchnieniem wiary."
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 14 2005 21:19   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 06/11/05
Postów:: 3072

Jeżeli kiedyś popełniłaś grzech nie wiedząć, że jest grzechem, albo uważałaś, że grzech jest lekki, to nie wiń siebie za to, że teraz uważasz inaczej. Po prostu wiesz więcej. Z samej definicji grzech jest ciężki, jeżeli o tym wiesz w chwili popełniania.
Należy się tylko cieszyć, że twoja świadomość wzrasta.
Jeżeli nie spowiadałaś się z grzechu, bo nie wiedziałaś, że zgrzeszyłaś lub uważałaś go za błachy, to nic się nie stało. Zdaj się na miłosierdzie Boga. Teraz już wiesz, żałujesz i będziesz tego grzechu unikać. Bóg przecież chce Tobie wybaczyć.
Jeżeli potrzebujesz dla spokoju swojego sumienia spowiedzi generalnej, to zrób tak jak radzą wyżej. Znajdź zaufanego spowiednika i umów się na dogodny Wam termin.
Życzę Tobie spokoju ducha. Po spowiedzi wróć do nas i podziel się swoją radością.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
mrofffka
 wrzesień 15 2005 07:18   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 09/07/05
Postów:: 8

A tak poza tym to w niedziele jadę do Częstochowy na pielgrzymkę, czy to będzie dobra okazja, czy raczej nie? Bo jak raz tam byłam to pamiętam tylko ogromne kolejki do spowiedzi:/

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 15 2005 08:41   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 06/11/05
Postów:: 3072

To będzie BARDZO niewłaściwa chwila. Zrozum, do takiej spowiedzi muszą się przygotować obie strony. Spowiednik nie może być limitowany czasem, ani ulegać naciskowi kolejki. Przy takiej masówce trudno o świeży umysł i dobry kontakt, a rozumiem, ze zależy Tobie na podejściu jak najbardziej indywidualnym ( i bardzo dobrze).
Potrzebny jest pewien komfort obu stronom. No i dlaczego zmęczenie i ból kolan ma Tobie przeszkadzać w spowiedzi ? Przecież nie o to chodzi. Spowiedź to nie samoumęczenie. Idziesz po pomoc, nie po karę. Idziesz rozwiać swoje wątpliwości i poznać radość przebaczenia.
Z mojej strony polecałbym Tobie Dominikanów. W moim mieście mają wielogodzinne dyżury. Nadal jednak najlepiej umówić się osobno. I nie krępuj się : spowiednik jest po to aby służyć Tobie, takie powołanie. Proszę, skorzystaj z tego, aby wątpliwości nie zatruwały Tobie życia.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Damian Kowalski
 wrzesień 15 2005 08:50   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 07/07/03
Postów:: 294

Do tego co powiedział Rafi F ja bym tylko jeszcze dodał, żebyś wybrała kogoś komu będziesz mogła zaufać, no i osoby inteligentnej, który będzie potrafił Cię zrozumieć i pomóc.

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 wrzesień 15 2005 09:41   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 07/07/03
Postów:: 294

I jeszcze jedna mała rada, żebyś po spowiediz generalnej może pomyslała nad stałym spowiednikiem.

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn
 
 Profil   Email 
 Cytat 
mrofffka
 wrzesień 15 2005 12:41   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 09/07/05
Postów:: 8

Quote by Rafi F: Z mojej strony polecałbym Tobie Dominikanów. W moim mieście mają wielogodzinne dyżury. .


A dlaczego akurat dominikanów?? I skąd ja ich wezmę w moim mieście?

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 15 2005 13:19   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 06/11/05
Postów:: 3072

To tylko propozycja. Czy są w twoim mieście, tego nie wiem, sama poszukaj. A dlaczego oni? Bo mam z nimi dobre doświadczenia. To jest tylko moje zdanie, przecież nikt niczego Tobie nie narzuca

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
mrofffka
 wrzesień 15 2005 13:50   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 09/07/05
Postów:: 8

Niestety wydaje mi się że ich u mnie nie ma. A z jakiego jestes miasta?

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 15 2005 14:35   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 06/11/05
Postów:: 3072

Spis klasztorów z danymi adresowymi i nie tylko jest tutaj , spis stron duszpasterstw, klasztorów, wspólnot itp jest tutaj.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
m4
 wrzesień 15 2005 14:47   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 08/25/05
Postów:: 240

Quote by Rafi F: Spis klasztorów z danymi adresowymi i nie tylko jest tutaj , spis stron duszpasterstw, klasztorów, wspólnot itp jest tutaj.


Te linki nie działają. Sprawdź, czy dobrze wpisałeś.

===

www.thehungersite.com/
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 15 2005 19:59   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 06/11/05
Postów:: 3072

Przepraszam
Poprawione linki :
klasztory tutaj
pozostałe tutaj

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,22 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana