Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Gratuluje Gnieznianom!
 |  Wersja do druku
dawid1976
 wrzesień 17 2005 23:39  (Czytany 2801 razy)  
Forum

Status: offline

W dniu dzisiejszym chce zagratulować Gnieznianom za wspaniały przykład jaki dali goszcząc zjazd monoteistyczny religii muzumanskiej, żydowskiej i chrześcijańskiej.

Jako mieszkańcy pierwszej stolicy Polski, pokazaliście prawdziwą tożsamość Polaków.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 wrzesień 18 2005 07:41   
Forum

Tak, to jest super, tylko zapiernicz tak ostry, że nie mam się jak z tekstami wyrobić. Może dziś będą 2 lub 3 kolejne! :-) Będzie m.in. wywiad z Muftim RP i biskupem starokatolickim.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 18 2005 13:16   
Forum

Nazwy mieszkańców miast pisze się z małej litery. I poprawna jest chyba forma gnieźnianom. Ale rozumiem, że się nie mieszkało w Polsce przez wiele lat. To tylko tak na przyszłość.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 wrzesień 18 2005 17:21   
Forum

Nie ma błedu w takiej pisowni, jeśli - jak zrozumiałem intencje Dawida - ma to być wyrazem szacunku. Tak samo słowa "Ty", "Twój", "Twoje" poprawnie pisze się z małej litery, ale pisanie z dużej jest wyrazem szacunku powszechnie uznanym, zwyczajowym wręcz.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
didymos
 wrzesień 18 2005 20:11   
Forum

Ja też z uwagą czekam na "owoce" tego zjazdu Ciekawi mnie odnowienie dialogu katolicko-prawosławnego. Myślicie że Watykan pójdzie w końcu na ustępstwa czy jednak ortodoksja uzna jurysdykcyjność papieża?

Benedykt XVI wspomniał o dużym nacisku na dialog ze wschodem i na tym chce skupić swój pontyfikat.

Czekamy na efekty

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 wrzesień 18 2005 20:23   
Forum

Mateusz, dziekuje na litość na moja ortografią,

Marcin, jak w ogóle tak oglądałem pierwsze wiadomości to myślałem że to gdzieś w Brukseli, a to szok że to jednak Gniezno! I to nie zła reprezentacja sie zjechała.

pozdr

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 wrzesień 18 2005 20:43   
Forum

A relacje będą jeszcze lepsze i ciekawsze. Dwie już wysłane. Zanim resztę przemielę może mi i z pół nocy zejdzie!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 wrzesień 19 2005 13:59   
Forum

Quote by didymos: Ja też z uwagą czekam na "owoce" tego zjazdu Ciekawi mnie odnowienie dialogu katolicko-prawosławnego. Myślicie że Watykan pójdzie w końcu na ustępstwa czy jednak ortodoksja uzna jurysdykcyjność papieża?

Benedykt XVI wspomniał o dużym nacisku na dialog ze wschodem i na tym chce skupić swój pontyfikat.

Czekamy na efekty

Patrząc, iż Kościół Prawosławny uznaje Rzym, jako pierwszy wśród równych (patrz Olivier Clement "Rzym inaczej). Więc myślę, żeby należało wypracować jakiś wzajemny konsensus.

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
didymos
 wrzesień 19 2005 18:48   
Forum

Quote by DDRazzatrząc, iż Kościół Prawosławny uznaje Rzym, jako pierwszy wśród równych (patrz Olivier Clement "Rzym inaczej). Więc myślę, żeby należało wypracować jakiś wzajemny konsensus.

Polecam tę książkę wszystkim katolikom Krótka, zwięzła i trafia w sedno. Mógłbyś coś szerzej napisać? Zgadzasz się ze stanowiskiem prawosławia czy jednak nie o taki prymat powinno chodzić wg Ciebie?

pzdr

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 19 2005 21:51   
Forum

Jak już, to Rzym zaproponuje uznanie dogmatów. Od dogmatów się nei odchodzi.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
didymos
 wrzesień 19 2005 23:48   
Forum

Quote by mateuszwroc: Jak już, to Rzym zaproponuje uznanie dogmatów. Od dogmatów się nei odchodzi.

Może nie wiesz, ale w historii Kościoła były takie Sobory, które nie uznane zostały za Powszechne po pewnym czasie, oraz były takie Sobory, których postanowienia cofnięto (w wyniku herezji biskupów czy uchwalenia ich przy użyciu siły). Nie widzę problemu w zmniejszenia rangi "Soborów Powszechnych", odbytych bez Kościołów wschodu do rangi Soborów lokalnych, dotyczących spraw lokalnych Kościoła rzymskiego.
Problem będzie z dogmatami, do których wierni się już przyzwyczaili.

Myślę mateuszwroc, że dla Twoich dzieci i prawnuków te dogmaty już nie będą tak ważne w porównaniu do nauk Jana Pawła II czy brata Roger (mam nadzieję, że uwypukli się tą postać jako wzór chrześcijanina). Bo dla którego współczesnego przeciętnego katolika ważniejszy jest dogmat o Niepokalanym Poczęciu (większość Polaków nie wie nawet do kogo się odnosi ów dogmat ) bardziej niż przesłanie Jana Pawła II?

Nikt nie powiedział, że Kościół rzymski ma wrócić do ortodoksji za kilka lat, a nawet dekad

Myślę, że najpierw powinien być zwołany Sobór Ogólnochrześcijański na którym uchwalone zostaną nowe dogmaty, które będą regulowały poprzednie rzymskie.

pzdr

===

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 wrzesień 20 2005 09:31   
Forum

Quote by didymos:
Quote by mateuszwroc: Jak już, to Rzym zaproponuje uznanie dogmatów. Od dogmatów się nei odchodzi.

Może nie wiesz, ale w historii Kościoła były takie Sobory, które nie uznane zostały za Powszechne po pewnym czasie, oraz były takie Sobory, których postanowienia cofnięto (w wyniku herezji biskupów czy uchwalenia ich przy użyciu siły). Nie widzę problemu w zmniejszenia rangi "Soborów Powszechnych", odbytych bez Kościołów wschodu do rangi Soborów lokalnych, dotyczących spraw lokalnych Kościoła rzymskiego.
Problem będzie z dogmatami, do których wierni się już przyzwyczaili.

Myślę mateuszwroc, że dla Twoich dzieci i prawnuków te dogmaty już nie będą tak ważne w porównaniu do nauk Jana Pawła II czy brata Roger (mam nadzieję, że uwypukli się tą postać jako wzór chrześcijanina). Bo dla którego współczesnego przeciętnego katolika ważniejszy jest dogmat o Niepokalanym Poczęciu (większość Polaków nie wie nawet do kogo się odnosi ów dogmat ) bardziej niż przesłanie Jana Pawła II?

Nikt nie powiedział, że Kościół rzymski ma wrócić do ortodoksji za kilka lat, a nawet dekad

Myślę, że najpierw powinien być zwołany Sobór Ogólnochrześcijański na którym uchwalone zostaną nowe dogmaty, które będą regulowały poprzednie rzymskie.

pzdr

Myślę bardzo podobnie, że należałoby zwołać Sobór może nie Ogólnochrześcijański, ale te, które sięgają do Tradycji Soborów, i uporzątkować dzielące nas kwestie dogmatyczne. Myślę, że czasami (po Vaticanum secundum) wystarczy debata nad rowinięciem pewnych pojęć a w niektórych mogłaby się okazać całkiem interesująca dyskusja Gdyby doszło do takiego Soboru, zastanawiam się jak często byłby "zrywany" i ile razy Aleksy II by wyjeżdżał z obrad Soboru. I jeszcze jedna kwestia - zastanawiam sie ile "stosów" by zapłonęło po jednaej i po drugiej stronie po takim Soborze - ale czy jest coś wazniejszego od JEDNOŚCI ??

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 wrzesień 20 2005 09:32   
Forum

Quote by didymos:
Quote by DDRazzatrząc, iż Kościół Prawosławny uznaje Rzym, jako pierwszy wśród równych (patrz Olivier Clement "Rzym inaczej). Więc myślę, żeby należało wypracować jakiś wzajemny konsensus.

Polecam tę książkę wszystkim katolikom Krótka, zwięzła i trafia w sedno. Mógłbyś coś szerzej napisać? Zgadzasz się ze stanowiskiem prawosławia czy jednak nie o taki prymat powinno chodzić wg Ciebie?

pzdr

Postaram się później odpowiedzieć szerzej na ten temat. Ale książka nie powiem - ciekawa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
didymos
 wrzesień 20 2005 12:04   
Forum

Quote by DD:Myślę bardzo podobnie, że należałoby zwołać Sobór może nie Ogólnochrześcijański, ale te, które sięgają do Tradycji Soborów, i uporzątkować dzielące nas kwestie dogmatyczne. Myślę, że czasami (po Vaticanum secundum) wystarczy debata nad rowinięciem pewnych pojęć a w niektórych mogłaby się okazać całkiem interesująca dyskusja Gdyby doszło do takiego Soboru, zastanawiam się jak często byłby "zrywany" i ile razy Aleksy II by wyjeżdżał z obrad Soboru. I jeszcze jedna kwestia - zastanawiam sie ile "stosów" by zapłonęło po jednaej i po drugiej stronie po takim Soborze - ale czy jest coś wazniejszego od JEDNOŚCI ??

Myślę, że prawosławie jest w stanie przyjąć każdy dogmat, którego można wywieść z Ojców Kościoła i Pisma Świętego. Należy więc szukać usilnie i z premedytacją fragmentów dotyczących Niepokalanego Poczęcia (oraz grzechu pierworodnego), Nieomylności Papieskiej czy filioque.
Na dzień dzisiejszy sądze że dogmat o Wniebowzięciu, przy naprawdę drobnych zmianach kosmetycznych, nienaruszających istoty dogmatu sądze, że mógłby być spokojnie przyjęty.
Jak widać sporo zależy od strony prawosławnej, która musi być przekonywana i musi zaakceptować. To i tak jest prościej, bo nie wytworzyło swoich dogmatów rangi dogmatycznej, które musiałby przyjąć papież

Pierwszą rzeczą o której mówił kard.Kasper było przemyślenie kwestii "prymatu papieskiego". Jak wiesz (po lekturze Clementa) obie strony chcą prymatu biskupa Rzymu nad całą ekumenią chrześcijańską! A kiedy obie strony chcą to już naprawdę dużo. Kwestia renegocjacji pewnych rzeczy, pewnie wprowadzenia terminu "autokefaliczność", który oznaczać będzie autonomię dla wszystkich Kościołów wschodnich. Ja bym proponował jeszcze jakiś podział na Kościoły lokalne w samym Kościele Rzymskim. Przynajmniej utworzenie Kościoła Ameryki Płn, Kościoła Ameryki Płd, Kościoła Afryki czy Kościoła Azji może zwiększyć wydolność całego Kościoła Katolickiego.

A odnośnie JŚ+Aleksego II, wydaje mi się że niekoniecznie musi uczestniczyć we wszystkich obradach takiego Soboru. Prawosławiu przewodniczyć będzie na 300% JŚ+Bartłomiej I i jego następcy (Bartłomiej i Benedykt jak miło nie? ) W Europie zachodniej jest cała masa biskupów prawosławnych, którzy bardzo dobrze znają Kościół rzymski, dlatego rozmowy mogą być bardziej elastyczne w porównaniu z rozmowami z Moskwą.

Pożyjemy zobaczymy!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 wrzesień 20 2005 12:16   
Forum

Mam tylko nadzieję, że dożyjemy takiego SOBORU.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,36 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty