Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Zło
 |  Wersja do druku
Gość forum: gosc
 październik 09 2004 20:09  (Czytany 2474 razy)  


Czym jest zło?? Czy zło stworzył Bóg ??

===

 
 Cytat 
Gość forum: Radek
 październik 13 2004 12:17   


Przylaczam sie do tego pytania. Wprawdzie do refleksji sklonily mnie bardzo przyziemne przeslanki zwiazane z polska polityka, ale kwestia wydaje mi sie interesujaca.

Otoz skoro Bog istnieje od zawsze (JESTEM, KTORY JESTEM), od zawsze istnieje tez DOBRO i PRAWDA a zaprzeczeniem tychze jest zlo i falsz. Jak one powstaly? Wydaje sie, ze zlo jest pochodna DOBRA, bez niego nie moze zaistniec. Zeby moc cos sfalszowac, trzeba najpierw znac PRAWDE.

Czy ktos obeznany z temtatem moze wskazac np. fragmenty z Biblii? Bylbym ogromnie wdzieczny.

===

 
 Cytat 
Gość forum: Jur
 październik 21 2004 20:01   


Musisz znalezc czas i przeszukac "forum",gdziesz czytalem. Chodzi o raj i drzewa dobra ,zla i zycia.Staraj sie!Pozdrawiam.

===

 
 Cytat 
Daniel
 październik 24 2004 19:24   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 02/10/04
Postów:: 271

Jeżeli gdzieś w przestrzeni oznaczymy jakiś punkt, to poruszając się będziemy się do niego zbliżać albo oddalać. Nie ma trzeciego wariantu. Jeżeli tym punktem odniesienia jest Bóg ze swoimi przykazaniami, to czynami swoimi zbliżamy się do niego albo oddalamy. Czyli czynimy dobro lub zło. Bez punktu odniesienia nie jest możliwe określenie wartości naszych czynów. Czyli bez Boga nie ma dobra i zła.
Nawet ci co twierdzą, że nie wierzą w Boga, oceniają świat w oparciu o niego. Bo nie da się żyć na ziemi bez Boga. On jest wszędzie, w każdej naszej nawet najmniejszej decyzji.
Daniel

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
bodhideo
 październik 25 2004 08:49   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 10/22/04
Postów:: 1

Myślę, że pogląd obiektywny na dobro i zło jest niemożliwy. Uważam, iż w świetle Starego Testamentu zło to wszelkie czynności niezgodne z Boskim zamysłem (Samael się nie zgodził). Dobrem więc będzie przestrzeganie Boskich nakazów, ale złem np.: wykraczanie przeciw Narodowi Wybranemu. Warto zaznaczyć, że same czyny Boga również są sporne. Czym bowiem jest czynienie serca faraona zatwardziałym i nieugiętym, tylko w celu możliwości zesłania na ziemię plag, mimo wcześniejszych obietnic złożonych Noemu po potopie, że plag już nie będzie, jak nie boską igraszką? Podobnie synowie Boga i ich kontakty ze śmiertelnymi kobietami i ich wspólne potomstwo? S.T. zawiera wiele podobnych wątków - warto czytać go samemu.
Uważam zatem jak we wstępie. Ponadto, skoro jesteśmy na boski obraz stworzeni uważam, iż bóg również posiadał podobne nam uczucia i potrafił czynić zło w chrześcijaskim ujęciu. Dodatkowo, z dzisiejszych czasów wynika, że nikt boskich nakazów nie sankcjonuje i w związku z tym można by mówić o swoistym desuetudo (odwyknienie od) stosowania boskiego prawa, w tym dobra. Rodzi się tu pytanie gdzie jest teraz bóg, skoro kiedyś był w swej chwale, z której ogień wychodził i latał nią w okolicy góry Synaj, a w związku z tym że go teraz nie ma - czemu nas opuścił?

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Shuper
 listopad 01 2004 21:58   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 10/23/04
Postów:: 18

Jeżeli gdzieś w przestrzeni oznaczymy jakiś punkt, to poruszając się będziemy się do niego zbliżać albo oddalać. Nie ma trzeciego wariantu.

A co z ruchem jednostajnym po okręgu ??

===

I'm not a slave to a god that doesn't exist !!! I'm not a slave to world that doesn't give a shit !!!
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Daniel
 listopad 01 2004 22:42   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 02/10/04
Postów:: 271

To człowiekowi powinno zależeć na zbawieniu, a przykazania Boga są tylko wskazówką jaką drogą powinniśmy zmierzać. To nam powinno zależeć aby być wybranym, a Bóg już wie ile ich będzie.
Człowiek ma wolną wolę, jeżeli nie chce znać Boga, to błędem było by liczyć na to, że Bóg potraktuje go łaskawie. Wiele jednak grzechów współczesnego człowieka wynika z niewiedzy, z błędnego rozeznania czy oceny. Zło jest teraz ukryte pod inną nazwą, a gdy nawet można je zidentyfikować, to z braku czasu tego nie robimy. Tak to prostą drogą dążymy do własnej zagłady.

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 listopad 01 2004 22:50   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 02/10/04
Postów:: 271

Quote by Shuper:
Jeżeli gdzieś w przestrzeni oznaczymy jakiś punkt, to poruszając się będziemy się do niego zbliżać albo oddalać. Nie ma trzeciego wariantu.

A co z ruchem jednostajnym po okręgu ??

Oznaczo to samo, co brak ruchu. To tak jakbyś wykonywał zawsze tą samą czynność.

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,05 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana