Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Prozelityzm
 |  Wersja do druku
dawid1976
 październik 12 2004 21:33  (Czytany 3703 razy)  
Forum

Status: offline

Mam takie pytanie. Gdzie się waszym zdaniem zaczyna lub kończy prozelityzm?

Czy każdy Polak ochrzczony to owce należące do KRK? Nawet jak taka osoba żyje w grzechu (np kocia łapa, a takich jest wiele!) i nie zamierza uczestniczyć w KRK?
Czy Ewangelicy mają prawo ewangelizowac "niepraktykujących" katolików? Kiedy według Katolickiego podglądu można zdefinować kogoś jako oddalonego- odłączonego od KRK- żyjącego w grzechu?

Pytam też szczerze o zdanie Katolików: wolno Kościołowi Protestanckiemu nawrócić osobe błądzącą- straconą?
I- kiedy waszym zdaniem (zdaniem Katolików), katolik jest stracony?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joel
 październik 12 2004 22:31   
Forum

moim niekatolickim skromnym zdaniem, mozna nawrocic kazdego nie wazne czy protestant czy katolik czy prawoslawny.kiedy zyje w grzechu tym bardziej.Prozelityzm, ten termin chyba jest naduzywany i jak go slysze to widze pana Alexego2 z miasta Moskwy, placzacego nad nawracaniem prawoslawnych przez katolikow, choc dla mnie to jedno i to samo.

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 12 2004 22:38   
Forum

Moim zdaniem katolik nigdy nie jest stracony. Do Kościoła jest włączony tylko jden raz. Jednak tego znaku nic nie usunie. Katolik do końca życia będzie katolikiem, a ekskomunika najwyżej moze go wykluczyć ze WSPÓLNOTY KOŚCIOŁA, a nie z samego Kościoła.
A co sie tyczy procelityzmu, to w Polsce kojarzy mi się on ze Świadkami Jehowy. Chodzą od domu domu i przeciągają do siebie. Protestanci tak nie robią, wiec chyba nie są prozelityczni.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Berberus
 październik 13 2004 15:26   

Quote by mateuszwroc: Moim zdaniem katolik nigdy nie jest stracony. Do Kościoła jest włączony tylko jden raz. Jednak tego znaku nic nie usunie. Katolik do końca życia będzie katolikiem, a ekskomunika najwyżej moze go wykluczyć ze WSPÓLNOTY KOŚCIOŁA, a nie z samego Kościoła

Sugerujesz, że ja jestem katolikiem, tylko dlatego ze ochrzciła mnie babcia, bez wiedzy i zgody mich rodziców? Dowiedziałem się o tym już jako człowiek pełnoletni, PO moim chrzcie w kościele protestanckim (jak sie babcia dowiedziała powiedziała ze lepiej zeby został ateista jak rodzice, bo by sie chrzest tamten moze po smierci liczyl...). Gratuluje magicznego podejścia, Harry Potter się chowa...

Berberus

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 13 2004 16:28   
Forum

Pan powinien do końca swego życia dziękować Babci, że dzięki Niej należy Pan do prawdziwego Kościoła!

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Joel
 październik 13 2004 18:27   
Forum

Brawo Mateuszu, za te twórczośc radosną....tyle,że mnie i chyba wielu innym ona sie juz przejadła.Słuchaj nie rób z poważnych rzeczy kabaretu.

===

Joel

Profil   Email 
 Cytat 
Stanisław Głąbiński
 kwiecień 05 2008 19:14   
Forum

Quote by dawid1976:... Kiedy według Katolickiego podglądu można zdefinować kogoś jako oddalonego- odłączonego od KRK- żyjącego w grzechu?
...

Należałoby najpierw zdefiniować, co to takiego "pogląd katolicki?" Formalnie, jeśli poważnie potraktować aktualne nauczanie ortodoksyjnych teologów, jest to zbiór wskazań obecnie urzędującego papieża. Jeśli uwzględnić oczywiste przekonanie, że Kościół jako uobecnienie niezmiennego Boga jest i był zawsze ten sam i zestawić to z pomysłami papieży (np. "Dictatus Papae" Grzegorza VII, Syllabus Piusa IX, bulle potępiające: heretyków, konkurentów do tronu papieskiego i kogo tam jeszcze, a wreszcie nauczanie Jana Pawła II), otrzymujemy absurdalny zbiór oczywistych sprzeczności.
W moim przekonaniu, określenie katolik ma sens jedynie formalno-prawny (jestem katolikiem uznającym w pełni porządek hierarchiczny i dogmatyczny z nieomylnością papieża włącznie, oraz starającym się, w miarę swoich mózgowych możliwości, postępować zgodnie z tymi wskazaniami). W porządku nadprzyrodzonym możemy mówić jedynie o rozróżnieniu: chrześcijanin - niechrześcijanin (nie mylić z rozróżnieniem "zbawiony" - "potępiony"!). Ja zresztą wolę zamiast "chrześcijanin" mówić "uczeń Chrystusa", przez co rozumiem starającego się według swoich możliwości realizować nakaz "nawracajcie się i wierzcie w ewangelię". Z tego całego wywodu wynika, że "odłączenie od KRK", i "życie w grzechu", to chyba coś innego. Przypuszczam, że gdybym ze swoim bagażem doświadczeń umysłowych i duchowych przestał praktykować w KRK, bardzo bym zmartwił swego Zbawiciela, a ten, który został obdarzony przez Boga innymi darami wiary i doświadczenia, podobnie zgrzeszyłby opuszczając np. zbór kalwiński. Prawdopodobnie będziemy sądzeni nie z wypełnienia formalnych przepisów, lecz z tego, jak wykorzystaliśmy te możliwości, które każdy indywidualnie otrzymał.

===

Stach Głąbiński

Profil   Email 
 Cytat 
ryszard
 kwiecień 13 2008 21:35   
Forum

Pan jest milosierny ,nie brak mi niczego!!??

I w tym miejscu jestem zbulwersowany tym pieknym wersetem niestety jest to tylko przenosnia spiewno literacka. Dlaczego taki tekst jest spiewany bez kozery taki prosty taki ładny ale dlaczego tyle fałszywej nuty.
Rzeczywiscie nie brak mi modlitwy ale brak mi stabilnosci w zyciu bo jestem taki zachlanny na odbior finansowy. Podejmujac taki tekst taka melodie kaplani chyba nie potrafia sprostac wymogom zycia ktore jest takie ciezkie a dla cierpiacych niedostatek lub nawet nedze finansowa to jest obrazliwe. Jesli nie ma sie na tyle potrzeb zyciowych to dlaczego ten tekst tak obrzydliwie brzmi niestety ale tu duchowni podchodza do wiernych tak jak do tych co kroluja w mediach. Ten zły obyczaj mydlenia w oczach bo wierni tego nie zrozumieja lub po prostu ujdzie to ich uwadze. Niestety to jest zla droga bo dojdzie do zaklamania odbioru wiernych na mszy swietej. Juz teraz Kosciół podnosi larum o ubywajacych do naboru do Szkół wyzszych czyli seminarium brakuje chetnych do tego powolania. Niektorym sie otwieraja oczy ze to nie jest juz zawód tylko powolanie. Jak wiec traktowac te zachety ,niestety Kler musi sie obudzic bo wierni otwieraja oczy na to co teraz widza i słysza w okół korzeni i podstaw akcji zbierania finansów na system szkolenia kaplanów i darów na budowe Swiatyn. Gdzie jest pies pogrzebany , Moze sie rozpisałem na pare tematów ale ja widze ze brakuje mi wiele bardzo wiele do mojej egzystencji a bedac emerytem zostałem okradziony przezZUS Rzady p. Suchockiej i dlatego nie ide za glosem wiernych i milcze w tym momencie ; nie brak mi niczego BO TO DLA MNIE JEST FARSA.
Pozdawiam i zycze Szczesc Boze.

petryk1939

===

ryskpetrycki

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
eviva
 kwiecień 14 2008 08:21   
Forum

stachqła

Przypuszczam, że gdybym ze swoim bagażem doświadczeń umysłowych i duchowych przestał praktykować w KRK, bardzo bym zmartwił swego Zbawiciela,..

Myślę,że raczej byś bardzo ucieszył swego Zbawiciela,gdybyś przestał praktykować w KRK,a rozpoczął praktykowanie bezpośrednio u niego,bez zbędnych pośredników.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 14 2008 09:21   
Forum

Evivo sory za brutalną szczerość, ale stajesz sie nudna. Czemu tobie bardziej przeszkadzają posrednicy choć ich nie masz - niż nam choć (przynajmniej formalnie) ich mamy?
Czemu ciebie uwiera nasz (może przyciasny?) but?
weź zajmij sie prószę swoimi bosymi i lekkimi stópkami

stachgla
to co napisałeś jest mi bardzo bliskie

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,24 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat