Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy Bernadetta naprawdw idziała Matke Boża moze to nie była ona?
 |  Wersja do druku
Gość forum: Pius
 październik 06 2005 23:00   

Quote by Marcin W:
Quote by Pius:
Protestanci mogą się modli na różańcu bo to modlitwa Jezusowa 2 część jest Maryjna tylko (. Ale szatan tak nienawidzi różańca że ich serca bałamuci żeby nie mieli z nim nic wspólnego chociaż to zgodne z ich wiarą.

A ja mógłbym robić zakłądy czyje serca bałamusi, bo póki co, to widzę, że katolickie.

To dlaczego nie modlisz się na różańcu tylko stale go obrażasz ? Dlaczego protestanci tak się go boja chociaż jest modlitwa Jezusową i nie przeczy z ich wiarą? Ja tu widzę jawną ingerencje szatana.

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 06 2005 23:00   
Forum

Status: offline

Quote by varpho:
Quote by bunkro:
Quote by Marcin W:
Quote by varpho:
Quote by mateuszwroc: Tam została ukoronowana na Królowę Nieba i Ziemi.

a według mitów fińskich świat powstał z jaja kaczki.

To doprawy wyborne! Podoba mi się! Czy mogę sobie to hasło przywłaszczyć?

dokladnie to samo pomyslalam, siwtna odpowiedz!!

prosze bardzo.
w ogóle, zachęcam do zapoznania się z Kalevalą - fińskim eposem ludowym - wesoło się to czyta niekiedy.

Dzięki! Przyda się w dziele ewangelizacji!

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 06 2005 23:04   
Forum

Quote by Pius:To dlaczego nie modlisz się na różańcu tylko stale go obrażasz ?

Bo modlitwa różańcowa jest herezją wymyśloną przez Kościół. Wprawdzie cytuje się w niej farmenty Biblii, ale po to, żeby przydać czci "Maryi". Jasne?

Quote by PiusBig Grinlaczego protestanci tak się go boja chociaż jest modlitwa Jezusową i nie przeczy z ich wiarą?

Protestanci się jej nie boją, a jedynie mówią prawdę o pogańskim kulcie Maryi! I nie jest to "modlitwa Jezusowa". Za taką można co najwyżej uznawać "Ojcze nasz", bo wypowiedział ją Jezys. A tej modlitwy nigdy nie odmawiał.

Quote by Pius:
Ja tu widzę jawną ingerencje szatana.

Jasne - w tej modlitwie i w kulcie Maryi. Tego nam mówić nie musisz! To akurat wiemy.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
 październik 06 2005 23:25   

Protestanci dawniej (i teraz zapewne też gdzieniegdzie) modlili się na różańcu. Ale z tobą nie da się dyskutować bo obrażasz Matkę Boga i wklejasz dziwne emotki ……. Napisz nam lepiej co Ci każe wklejać te emotki i tak atakować różaniec chociaż inni protestanci go odmawiają ? Poganianiem to zgodnie z pismem jest dla mnie ten kto nie usłucha kościoła czyli TY! I proszę Cie nie obrażaj Matki Boskiej nawet jak nie wierzysz w jej wstawiennictwo nie dla nas ale dla swojego dobra…..
Któryś raz z kolei przekonałem się że polemika z panem przynosi takie skutki ze tylko obraża Pan Boga nie przedstawiając żadnych argumentów dobrze że widzi to wielu innych forumowiczów. Postaram się za Pana pomodli na różańcu właśnie.
Laudetur Iesus Christus et Maria semper Virgo!

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 06 2005 23:38   
Forum

Quote by Pius: Protestanci dawniej (i teraz zapewne też gdzieniegdzie) modlili się na różańcu.

jakoś mi o tym nie wiadomo. Chyba masz złę informacje.

Quote by Pius: Ale z tobą nie da się dyskutować bo obrażasz Matkę Boga

Nie obrażam matki Boga tylko podejrzaną duchowo istotę z objawień, która się za nią podaje. Poza tym Maryja, jak już tłumaczyłem kilka razy, nie tyle jest matką Boga, co matką Jezusa. To nie do końca to samo.

Quote by Pius:
i wklejasz dziwne emotki ……. Napisz nam lepiej co Ci każe wklejać te emotki

Może tego nie zauważułeś, ale wklejam tu emotikonki (tak się to nazywa) dostępne w "pakiecie" emotikonek na tym forum.

Quote by Pius:
i tak atakować różaniec chociaż inni protestanci go odmawiają ?

1. Atakuję rózaniec, bo jest przejawem kultu sprzecznego z naukami Biblii.
2. Znam baptystów, metodystów, luteran, zielonoświatkowców, kalwinów = i jakoś nie słyszałem, żeby ktoś z nich odmawiał różaniec.

Quote by Pius:
Poganianiem to zgodnie z pismem jest dla mnie ten kto nie usłucha kościoła czyli TY!

Na szczęście Bóg uważa raczej inaczej!

Quote by Pius:
I proszę Cie nie obrażaj Matki Boskiej nawet jak nie wierzysz w jej wstawiennictwo nie dla nas ale dla swojego dobra…..

Czyżbuś mi groził? Nie boję się Ciebie - i tak będę mówił prawdę o tym kulcie.

Quote by Pius:
Któryś raz z kolei przekonałem się że polemika z panem przynosi takie skutki ze tylko obraża Pan Boga

Gdzie obraziłem Boga?
Ano tak! Zapomniałem, że to Maryja jest Bogiem, prawda?

Quote by Pius:
nie przedstawiając żadnych argumentów

I owszem - podałem mocne atgumenty - natomiast stronie katolickiej przytaczanie argumentów - jak zwykle zresztą - nie bardzo wychodzi.

Quote by Pius:
dobrze że widzi to wielu innych forumowiczów.

Tak, naprawdę dobrze - a jeszcze lepiej, ze to popierają!

Quote by Pius:
Postaram się za Pana pomodli na różańcu właśnie.

Ani mi to nie pomoże, ani nie zaszkodzi. Co innego, gdybyś zrobił sobie moją laleczkę voo-doo i ja nakłówać chciał. Mógłbym się poczuć zagrożony.
W rewanżu mogę Cię zapewnić o modliywie za Ciebie do Boga. Już od dawna się modlę i za Ciebie, i za Mateusza i za Crusadera... I za innych też.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Szymon Bartłomiej Pawlas
 październik 06 2005 23:49   
Forum

Quote by Marcin W: Nie obrażam matki Boga tylko podejrzaną duchowo istotę z objawień, która się za nią podaje. Poza tym Maryja, jak już tłumaczyłem kilka razy, nie tyle jest matką Boga, co matką Jezusa. To nie do końca to samo.

oczywiście.
a mi ostatnio przyszło do głowy - w wyznaniu jest, że Jezus począł się z Ducha Świętego, narodził z Maryi Panny.
skoro życie nienarodzone jest tak samo ważne, jak narodzone, to sam fakt rodzenia kogoś nie powinien mieć większego znaczenia - ot, przejście z jednego stanu w drugi.
Maryja urodziła Jezusa - człowieka i Boga - ale Go nie poczęła.

Quote by Marcin W: Może tego nie zauważułeś, ale wklejam tu emotikonki (tak się to nazywa) dostępne w "pakiecie" emotikonek na tym forum.

emotki, emotikonki, mordki, mordy, smileye [brrr] zwał, jak zwał.

===

"piérwsze wolności westchnienie było i westchnieniem wiary."

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
 październik 06 2005 23:57   

Ave Maria, gratia plena Dominus tecum, benedicta tu In mulieribus et benedictus
Fructus ventris tui Jesus.

Jest to modlitwa Jezusowa 2 część nie zgadza się tylko z nauczaniem protestanckim i dlatego modlą się tylko ta częścią ( nie wiem czy w Polsce i czy jeszcze). A co do obrazy Boga może nie obraził go Pan „po imieniu” ale stale obraża Pan Jego Mistyczne Ciąło Kościół i Jego Matkę. Widzę dziwne ciągotki u pana do odwoływania się do pogaństwa itp. Fascynuje to Pana? Bóg zapłać za modlitwę jeżeli była chrześcijańska.

Btw. Dobrze że dodał Pan to raczej bo bym się bał że zadzieram z jakim pół-aniołem czy nie wiem kim………. Aaaaaa i proszę nie pisa takich idiotycznych pytań czy Panu grożę chyba że naprawdę nie umie Pan czytać ze zrozumieniem chodziło mi o Pana dobro w sensie eschatologicznym i doczesnym też bo za bluźnierstwa Bóg może pokarać.

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 07 2005 00:09   
Forum

Quote by Pius: Ave Maria, gratia plena Dominus tecum, benedicta tu In mulieribus et benedictus
Fructus ventris tui Jesus.

Jest to modlitwa Jezusowa 2

Nie, bo Jezus ma z nią tyle tylko wspólnego, ze jest tam wymieniany.

Quote by Pius:
część nie zgadza się tylko z nauczaniem protestanckim i dlatego modlą się tylko ta częścią ( nie wiem czy w Polsce i czy jeszcze).

Ja stwierdzam, że nie znam takich przypadków i że śmiem wątpić.

Quote by Pius:
A co do obrazy Boga może nie obraził go Pan „po imieniu” ale stale obraża Pan Jego Mistyczne Ciąło Kościół i Jego Matkę.

Czyli wogfóle nie obraziłęm Boga, a tylko instytucję która się mieni być jedynym jego pośrednikiem na ziemi.
Kościół nie jest Bogiem ani też - jako instytucja - nie jest w żadnym wypadku "mistycznym ciałem Chrystusa". Tym ostatnim może być jedynie duchowo, i to jako ogół chrześcijan, a nie tylko wąskie grono katolickie.

Nigdzie nie obraziłem też matki Chrystusa. Śmiem tylko twierdzić, że "Maryja" z objawień, obrazów, figur i modlitw nie jest tą samą Marią, matką Jezusa. I Kr-k nie ma żadnych dowodów na to, że to jest jedna i ta sama osoba. Nie ma więc mowy o obrażeniu przeze mnie matki naszego Pana.

Quote by Pius:
Widzę dziwne ciągotki u pana do odwoływania się do pogaństwa itp. Fascynuje to Pana?

Nawet bardzo - zwłaszcza wpływy pogaństwa widoczne w Kr-k!

Quote by Pius:Aaaaaa i proszę nie pisa takich idiotycznych pytań czy Panu grożę chyba że naprawdę nie umie Pan czytać ze zrozumieniem chodziło mi o Pana dobro w sensie eschatologicznym i doczesnym też bo za bluźnierstwa Bóg może pokarać.

Jeślibym bluźnił Bogu, a raczej Duchowi Świętemu - tak. Ale nie za kilka słów prawdy o Kr-k i "Maryi".

===

Profil   Email 
 Cytat 
 październik 07 2005 00:13   

Laudetur Iesus Christus et Maria semper Virgo!

znow pokazal Pan poziom............ =0 rzeczowych argumentów stek cynicznych bzdur

czas spac

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 07 2005 00:27   
Forum

No cóż, dostosowałem się do... Twojego poziomu!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 07 2005 02:45   
Forum

Wrócę do pytania początkowego: czy Bernadetta rzeczywisćie widziała Matkę Bożą? Odpowiedź brzmi - tak, widziała istotę, którą katolicy nazywają "Matką Bożą". jednak nie była to znana nam z Biblii Maria, matka Jezusa. Nie ma powodu, droga Moniko, żeby nie wierzyć relacji Bernadetty, która później sama żywiła aż do końca swych dni takie przekonanie. To, że coś się tam działo jest prawie napewno faktem. Może tutaj trochę za bardzo się skupiliśmy nad tym kto za tym stał i może ta dyskusja, która się tu wywiązałą nie satysfakcjonuje Cię... Ale to, kto za tym stał naprawdę jest nawet bardziej istotne niż wygląd tej zjawy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
XmonikaX
 październik 07 2005 08:15   
Forum

Ej ludzie ja zadął jedno konkretne pytanie o Bernadettcie a wszy orazu porusyliscie 100 in nych, skupmy sie na pierwotnym temacie tego forum

===

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 październik 07 2005 08:17   
Forum

Quote by Marcin W: Wrócę do pytania początkowego: czy Bernadetta rzeczywisćie widziała Matkę Bożą? Odpowiedź brzmi - tak, widziała istotę, którą katolicy nazywają "Matką Bożą". jednak nie była to znana nam z Biblii Maria, matka Jezusa. Nie ma powodu, droga Moniko, żeby nie wierzyć relacji Bernadetty, która później sama żywiła aż do końca swych dni takie przekonanie. To, że coś się tam działo jest prawie napewno faktem. Może tutaj trochę za bardzo się skupiliśmy nad tym kto za tym stał i może ta dyskusja, która się tu wywiązałą nie satysfakcjonuje Cię... Ale to, kto za tym stał naprawdę jest nawet bardziej istotne niż wygląd tej zjawy.

Oczywiście apostołowie również na Górze Tabor nie widzieli ani Eliasza ani Mojżesza mieli po prostu urojenia. NIESTETY. Bo jak mogli słyszeć, widzieć kogoś kto nie żyje. No chyba, że z Jezusem uprawiali spirytyzm. Ale to było bardzo niezgodne z prawem mojżeszowym.

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 październik 07 2005 10:42   
Forum Admin
Admin

Quote by DD:Oczywiście apostołowie również na Górze Tabor nie widzieli ani Eliasza ani Mojżesza mieli po prostu urojenia. NIESTETY. Bo jak mogli słyszeć, widzieć kogoś kto nie żyje. No chyba, że z Jezusem uprawiali spirytyzm. Ale to było bardzo niezgodne z prawem mojżeszowym.

Czasem nawet diabel przybiera postac aniola swiatlosci - to ze widziala to jeszcze nic nie znaczy. Ja zostawiam tu sobie pewien "agnostycyzm" czyli bo nie jestem w stanie stwierdzic od kogo moglo to pochodzic.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 październik 07 2005 11:11   
Forum

Quote by hermes:
Quote by DD:Oczywiście apostołowie również na Górze Tabor nie widzieli ani Eliasza ani Mojżesza mieli po prostu urojenia. NIESTETY. Bo jak mogli słyszeć, widzieć kogoś kto nie żyje. No chyba, że z Jezusem uprawiali spirytyzm. Ale to było bardzo niezgodne z prawem mojżeszowym.

Czasem nawet diabel przybiera postac aniola swiatlosci - to ze widziala to jeszcze nic nie znaczy. Ja zostawiam tu sobie pewien "agnostycyzm" czyli bo nie jestem w stanie stwierdzic od kogo moglo to pochodzic.

I nikt nie wymaga, aby wierzyć w treść objawienia a nawet w same objawienia. Żył sobie w XVI wieku taki człowiek jak Jan od Krzyża (Doktor Kościoła), który w swoich pismach stweirdził jasno, że Bóg wszystko co miał nam do powiedzenia, powiedział nam w Jezusie.

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 07 2005 11:17   
Forum

nie było mnie wczoraj przez cały prawie dzień i dopiero dzisiaj udało mi sie nadrobić zaległości w czytaniu forum.

Jestem przerażony

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 07 2005 11:21   
Forum

Quote by XmonikaX: Ej ludzie ja zadął jedno konkretne pytanie o Bernadettcie a wszy orazu porusyliscie 100 in nych, skupmy sie na pierwotnym temacie tego forum

No cóż, to już poszło swoją drogą.... bo ta strona jest miejscem specyficznym! Co do tematu - nie odeszliśmy od niego, bo - śmiem zayważyć - dyskytyjemy o tym co/kogo zobaczyła "święta" Bernadetta Soubirous. Ja twierdzę, że zobaczyła nie "Matkę Bożą", ale zwodziciela, ksiecia ciemności, który przybrał postać "anioła światłości".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 07 2005 11:23   
Forum

Quote by DD: Oczywiście apostołowie również na Górze Tabor nie widzieli ani Eliasza ani Mojżesza mieli po prostu urojenia. NIESTETY. Bo jak mogli słyszeć, widzieć kogoś kto nie żyje. No chyba, że z Jezusem uprawiali spirytyzm. Ale to było bardzo niezgodne z prawem mojżeszowym.
Ale Eliasz zdaje się został "wzięty do nieba", a Mojżesz prawdopodobnue też tylko nie było świadków na to.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Artur Rumpel
 październik 07 2005 13:34   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by Pius: Protestanci dawniej (i teraz zapewne też gdzieniegdzie) modlili się na różańcu.

jakoś mi o tym nie wiadomo. Chyba masz złę informacje.

Pan , panie Marcinie ma złą informację. I słabą pamięć.
here

===

Zapraszam na mojego bloga: http://svetomir.blox.pl/html

Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 07 2005 14:28   
Forum

Nie musi mi być o tym wiadomo. Ja się z tym nie spotkałem - po prostu - w żaden sposób, ani osobiście ani pośrednio. Czepiesz się mnie więc nieuzasadnienie - nie po raz pierwszy zresztą.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 październik 07 2005 15:03   
Forum Admin
Admin

Quote by DD: I nikt nie wymaga, aby wierzyć w treść objawienia a nawet w same objawienia. Żył sobie w XVI wieku taki człowiek jak Jan od Krzyża (Doktor Kościoła), który w swoich pismach stweirdził jasno, że Bóg wszystko co miał nam do powiedzenia, powiedział nam w Jezusie.

Jestes pewny ?

"Ona [Maryja] objawiła 27 listopada 1830 r. w Paryżu przy rue du Bac św. Katarzynie Laboure, szarytce cudowny medalik. Na medaliku znajduje się wizerunek Niepokalanej depczącej węża, a wokół Jej wizerunku napis: "O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy".

W zwiazku z tym " Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny ogłosił w 1854 roku Pius IX bullą Ineffabilis Deus (Niewysłowiony Bóg): "Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia - mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego - została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć" (zob. BF VI, 89)"

Maryja (...) w objawieniu danym św. Bernadecie w 1858 z Lourdes: "Ja jestem Niepokalane Poczęcie".

Wiec jak nie wymaga ?

I moim prywatnym zdaniem, jak objawienie ktore nawiazuje do blednego tlumaczenia 1Moj3,15 mozna przyjac tak bezkrytycznie ?

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 październik 07 2005 15:03   
Forum Admin
Admin

A cytaty pochodza ze stronki http://www.biblia.poznan.pl/SB/KL/SBNJZ/981208JK.htm

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 07 2005 15:09   
Forum

Quote by Marcin W:Ale Eliasz zdaje się został "wzięty do nieba", a Mojżesz prawdopodobnue też tylko nie było świadków na to.

Matka Boska też została wzięta do nieba, tylko tego w Piśmie Św. napisanego nie ma.

P.S. Henoch także został wniebowzięty.

P.S.2 Praca klasowa poszła wedlug mnie bardzo dobrze, bo miałem natchnienie (inni mówią na to wena).

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Szymon Bartłomiej Pawlas
 październik 07 2005 15:56   
Forum

Quote by Marcin W:Ale Eliasz zdaje się został "wzięty do nieba", a Mojżesz prawdopodobnue też tylko nie było świadków na to.

to jedna sprawa, a po drugie Jezus jest Bogiem i jako taki jest zdolny rozmawiać ze zmarłymi. ta góra Tabor została nazwana "Górą Przemienienia" właśnie dlatego, że Jezus "przemienił się", ukazał swą Boską naturę, a potwierdzeniem tego byli Mojżesz [Prawo] i Eliasz [Prorocy].

aż mnie zaciekawił ten ciągle przytaczany argument strony "proobjawieniowej", poszukam jakiejś fachowej egzegezy tego fragmentu Ewangelii.

w każdym baðx razie, jedna dla mnie jest jasne - wyciąganie wniosków, że w ten sposób Jezus zezwala wszystkim na rozmowy ze zmarłymi, jest mocno naciągany.

Quote by mateuszwroc:Matka Boska też została wzięta do nieba, tylko tego w Piśmie Św. napisanego nie ma.

jak myślisz, dlaczego to nie znalazło się w Kanonie? bo ja myślę, że z tego samego powodu, co historyjki o tym, jak Jezusek ożywiał gliniane ptaszki [nota bene o tym jest wzmianka w "nieco" późniejszym Koranie ].
po prostu, piękna, barwna historia, która nie została jednak przez Kościół uznana za wartościową pod względem wiary. bo przecież ten nieomylny Kościół ustalał skład Kanonu, prawda? patrz, takiego niedopatrzenia się dopuścił...

a swoją drogą, tu masz cytat o genezie tego święta, sam dogmat natomiast ustalono w 1950 roku:

Decydujący wpływ na utrwalenie się wiary w nadprzyrodzone odejście Maryi miały wierzenia ludowe umacniane i rozpowszechniane przez apokryfy, czyli “pisma uzupełniające”. Apokryfy dotyczące “odejścia Maryi” (transitus Maryjae) rozpowszechniły się w V wieku i choć papież Gelazjusz (492–496) je odrzucił i zakazał ich rozpowszechniania, zasilały one długo pobożność ludową.

cały artykuł na jednej ze stron Opoki. znasz ten serwis?
oPoka:Koszalin:Bobolice:WNMP

Quote by mateuszwrocRazz.S. Henoch także został wniebowzięty.

tak, jest to wspomniane w I Mojżeszowej. ale nie słyszałem, żeby żydzi modlili się do Henocha. w ogóle, żeby się z nim [ani z Mojżeszem czy Eliaszem] kontaktowali [bo masz inne pojęcie modlitwy "do" - w moim rozumieniu tzw. modlitwa "przez", jak najwyraźniej chciałbyś nazywać nabożeństwa maryjne itd., też są próbą nawiązania kontaktu z "tamtym światem" nie bezpośrednio przez Chrystusa].

a czytałeś którąś z Ksiąg Henocha? Daeniken dopatrywał się tam opisu statku kosmicznego i wcale mu się nie dziwię,

===

"piérwsze wolności westchnienie było i westchnieniem wiary."

Cytat 
Andrzej
 październik 07 2005 16:05   
Forum

Quote by hermes: Jestes pewny ?

"Ona [Maryja] objawiła 27 listopada 1830 r. w Paryżu przy rue du Bac św. Katarzynie Laboure, szarytce cudowny medalik. Na medaliku znajduje się wizerunek Niepokalanej depczącej węża, a wokół Jej wizerunku napis: "O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy".

W zwiazku z tym " Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny ogłosił w 1854 roku Pius IX bullą Ineffabilis Deus (Niewysłowiony Bóg): "Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia - mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego - została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć" (zob. BF VI, 89)"

Maryja (...) w objawieniu danym św. Bernadecie w 1858 z Lourdes: "Ja jestem Niepokalane Poczęcie".

Wiec jak nie wymaga ?

Masz prawo tego nie wiedzieć Hermesie, ale na ogłoszenie przez Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu nie miały wpływu żadne objawienie maryjne. Prawda ta już od jakiegoś czasu funkcjonowała w umysłach wiernych
"Historia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu jest bardzo długa. Już od pierwszych wieków chrześcijaństwa liczni teologowie i pisarze wskazywali na szczególną rolę i szczególne wybranie Maryi spośród wszystkich ludzi. Ojcowie Kościoła nieraz nazywali Ją czystą, bez skazy, niewinną. W VII wieku w Kościele greckim, a w VIII w. w Kościele łacińskim ustanowiono święto Poczęcia Maryi. Późniejsi teologowie, szczególnie św. Bernard i św. Tomasz z Akwinu zakwestionowali wiarę w Niepokalane Poczęcie Maryi, ponieważ - według nich - przeczyłoby to dwóm innym dogmatom: powszechności grzechu pierworodnego oraz konieczności powszechnego odkupienia wszystkich ludzi, a więc także i Maryi. Ten problem rozwikłał w XIII w. Jan Duns Szkot, który wskazał, że uchronienie Bożej Rodzicielki od grzechu pierworodnego dokonało się już mocą odkupieńczego zwycięstwa Chrystusa. W 1477 papież Sykstus IV ustanowił w Rzymie święto Poczęcia Niepokalanej, które od czasów Piusa V (+ 1572 r.) zaczęto obchodzić w całym Kościele.
W czasie objawień w Lourdes w 1858 r. Maryja potwierdziła ogłoszony zaledwie cztery lata wcześniej dogmat. Bernardecie Soubirous przedstawiła się mówiąc: "Jestem Niepokalane Poczęcie".
Kościół na Wschodzie nigdy prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi nie ogłaszał, gdyż była ona na Wschodzie powszechnie wyznawana i praktycznie nie miała przeciwników."
znalazłem ten tekst na tej stronie.

Zresztą zauważ, że jak sam twierdzisz dogmat został ogłoszony w 1854 roku a tak zwane objawienie w Lourdes było 4 lata później, więc na pewno nie miało wpływu na treść dogmatu. Czy objawienie z rue du Bac miało wpływ na ustalenie dogmatu? Być może. Jednak z całą pewnością nie podstawowe, a na pewno paież nie ogłosił go w związku z "objawieniem" w 1830 roku. Zaś fragment bulli mówiący "jest prawdą przez Boga objawioną" nie odnosi się do jakichkolwiek objawień maryjnych lecz do historii rozwoju dogmatu jaką w skrócie przytoczyłem powyżej

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 07 2005 16:15   
Forum

Quote by hermes:

Żeby było ciekawiej ks. Hans Kueng tak o tym fakcie pisze w swojej "Krótkiej historii Kościoła katolickiego":

"Opóźnienie, z jakim do Kościoła docuerał rozwój nauki dokonujący się w nowoczesnym społeczeństwie, było zadziwiające. W kilka lat po tym, jak Karol Darwin publicznie ogłosił teorię ewolucji, Pius IX po raz pierwszy wpadł na pomysł, aby dla podkreślenia pełni władzy oraz nieomylności całkiem samodzielnie promulgować dogmat. Tradycyjnie w przypadku kwestii spornych promulgowanie dogmatów odbywało się na soborach, aby bronić się przed herezją. Intencją Piusa IX był rozwój tradycyjnej obrzędowości i umocnienie systemu rzymskiego. Dogmat, jaki wymyślił w 1854 roku dotyczył Niepokalanego Poczęcia Marii Panny (zgodnie z którym Maria została poczęta tylko w ciele swej matki bez grzechu pierworodnego). W Bilii ani w tradycji chrześcijańskiej pierwszego tysiąclecia nie znajdujemy ani słowa na ten temat i trudno się w nim dopatrzeć sensu w świetle teorii ewoluzji."

warto dodać, że dogamt ten spotkał się już wówczas z ostrą krytyką znacznej części Kr-k, która jednak została przez papieża umiejętnie zduszona.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 07 2005 16:17   
Forum

Quote by mateuszwroc:

Matka Boska też została wzięta do nieba, tylko tego w Piśmie Św. napisanego nie ma.

Co do Mojżesza są to tylko podejrzania, co do Maryi nawet podejrzenia są nieuzasadnione, a co dopiero głoszenie nauk, że tak własnie się stało. To czysta herezja.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 07 2005 16:22   
Forum

Quote by medieval_man:Masz prawo tego nie wiedzieć Hermesie, ale na ogłoszenie przez Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu nie miały wpływu żadne objawienie maryjne.

Tere-fere. Akurat! Ale jeszcze większy, czego dowodzi wybitny teolog, ks. Kung (choć w innych sprawach bładzący!) miał charaktrerystyczne dla Kr-k zaparcie przeciw postępowi w nauce, technice i przemianach społecznych. Kto sprzeciwiał się nowym technologiom? Papież! Kto ekskomunikował wybitnych naukowców, bo ich wnioski nie zgadzały się z teoriami Watykanu, i wprowadzał ich ksiegi na indeks dzieł zakazanych? Papież! Kto ekskomunikował wielu filozofów za nowe prądy w myśli? Papież! Kto ekskomunikował wybitnych pisarzy i zakazał czytanie ich ksiażek jako "nieprawomyślnych"? Papież! Kto był przeciwko swobodom obywatelskim? Papież! I to wszystko można historycznie wykazać i udowodnić.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 07 2005 16:24   
Forum

Quote by medieval_man:
W czasie objawień w Lourdes w 1858 r. Maryja potwierdziła ogłoszony zaledwie cztery lata wcześniej dogmat. Bernardecie Soubirous przedstawiła się mówiąc: "Jestem Niepokalane Poczęcie".

Wykazując się wprost niesamowitą pychą.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 październik 07 2005 16:37   
Forum Admin
Admin

Masz prawo tego nie wiedzieć Hermesie, ale na ogłoszenie przez Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu nie miały wpływu żadne objawienie maryjne. Prawda ta już od jakiegoś czasu funkcjonowała w umysłach wiernych

Medieval prosze... powiedz mi co dziala bardziej na umysly wiernych, nauka jakiegos dunsa szkota czy ten medialik ? Ile osob katolikow slyszalo dunsie szkocie a ile o medaliku ? Wiec powiedz mi co mialo wiekszy wplyw na dogmat ?

Dalszy tekst wskazuje tylko ze to tradycja ludzka (i od siebie dodam ze zapotrzebowanie na kobiecie oblicze Boga) mialo wplyw na dogmat o Marii.

Zresztą zauważ, że jak sam twierdzisz dogmat został ogłoszony w 1854 roku a tak zwane objawienie w Lourdes było 4 lata później, więc na pewno nie miało wpływu na treść dogmatu.

Ta, coz za zbieg okolicznosci, nie... i to objawienie nie ma przypadkiem potwierdzac dogmatu ?

Czy objawienie z rue du Bac miało wpływ na ustalenie dogmatu? Być może. Jednak z całą pewnością nie podstawowe, a na pewno paież nie ogłosił go w związku z "objawieniem" w 1830 roku. Zaś fragment bulli mówiący "jest prawdą przez Boga objawioną" nie odnosi się do jakichkolwiek objawień maryjnych lecz do historii rozwoju dogmatu jaką w skrócie przytoczyłem powyżej

Jezeli kosciol podparl sie jakims objawieniem i je uznal - po czym wyciagnol z niego pewne wnioski i oglosil wiernym - to tym samym nakazl wierzyc ludziom w to co sie tak objawilo. Sprawe trzeba zbadac, ale patrzac na to jak ludzie wala do tych lourdow itd, to mysle ze objawienia zajmuja w KRK znaczenie bardzo istotne - i patrzac na "zgodnosc" dogamtow popartych nieomylnoscia z objawieniami (obie glownie "Maryjne" dzialki) sugeruje to ich bardzo scisly zwiazke niz tylko ze objawienia mozna w KRK uznawac.

Poza tym dla mnie to jakis paradoks "nieomylny" kosciol uznaje ze dogmaty sa prawdziwe (zgadza sie) a jednoczesnie pozwala wiernym ich nie uznawac?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,38 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty