Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy Bernadetta naprawdw idziała Matke Boża moze to nie była ona?
 |  Wersja do druku
Andrzej
 październik 07 2005 16:51   
Forum

Status: offline

Quote by hermes:
Medieval prosze... powiedz mi co dziala bardziej na umysly wiernych, nauka jakiegos dunsa szkota czy ten medialik ? Ile osob katolikow slyszalo dunsie szkocie a ile o medaliku ? Wiec powiedz mi co mialo wiekszy wplyw na dogmat ?

akurat medalik w laickiej Francji nie powinien mieć żadnego wielkiego wpływu
Quote by hermes:
Poza tym dla mnie to jakis paradoks "nieomylny" kosciol uznaje ze dogmaty sa prawdziwe (zgadza sie) a jednoczesnie pozwala wiernym ich nie uznawac?

To juz było parę dni temu wałkowane - to taki skrót myślowy: Kościół stwierdza jedynie, że treść "objawienia" nie sprzeciwia sie wierze. Ale nie nakazuje wierzyć w "objawienie" W ogóle to stwierdzam, że powinnismy używać w tych przypadkach innego słowa niż "objawienie" zbyt wiele wprowadza zamieszania, moze na przykład "prywatna wizja"?
Żeby cię uspokoić: dla mnie osobiście jako katolika objawienia z Lourdes, Fatimy i Medjugoria jakoś nie są czymś istotnym. Jeśli zaś dzieki ich treści jakiś człowiek nawrócił się, zmienił swoje życie to jestem za. Po owocach och poznacie...

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 październik 07 2005 16:59   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by medieval_man:Masz prawo tego nie wiedzieć Hermesie, ale na ogłoszenie przez Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu nie miały wpływu żadne objawienie maryjne.

Tere-fere. Akurat!

sorry, ale nie włączę się w ten poziom argumentowania
oczywiście istnieje pewna synergia pomiędzy tym, co dzieje się pośród zwykłych wiernych, a głoszonymi przez Kościół tezami. Prześledź historie "objawień maryjnych" a stwierdzisz, że zawsze hierarchowie Kościoła twardo bronili sie przed uznaniem tych wydarzeń.

A ciąg dalszy Twojego postu zbyt odbiega dla mnie od tematu, dlatego pozwól, że nie obdarzę go należytą uwagą...

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 07 2005 16:59   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by hermes:
Medieval prosze... powiedz mi co dziala bardziej na umysly wiernych, nauka jakiegos dunsa szkota czy ten medialik ? Ile osob katolikow slyszalo dunsie szkocie a ile o medaliku ? Wiec powiedz mi co mialo wiekszy wplyw na dogmat ?

akurat medalik w laickiej Francji nie powinien mieć żadnego wielkiego wpływu

Ale to przecież, to "objawienie" i jego wpływ, nie ograniczyło się wcale do terenu Francji!

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 07 2005 17:03   
Forum

Quote by medieval_manRazzrześledź historie "objawień maryjnych" a stwierdzisz, że zawsze hierarchowie Kościoła twardo bronili sie przed uznaniem tych wydarzeń.

Historię "objawień" mam nieźle opanowaną, podobnie, jak mechanizmy ich uznawania przez Kościół. I widzę wyraźnie, że umacnianie przez papieży kultu maryjnego zawsze było zwiazane z chęcią umocnienia Kr-k i własnej władzy.

Quote by medieval_man:A ciąg dalszy Twojego postu zbyt odbiega dla mnie od tematu, dlatego pozwól, że nie obdarzę go należytą uwagą...

W najmniejszym stopniu nie odbiega od tematu. Jest to bowiem dla niego tło, ukazujące motywy działalności Watykanu i "nieomylnych" papieży.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Szymon Bartłomiej Pawlas
 październik 07 2005 17:38   
Forum

Quote by medieval_man:
To juz było parę dni temu wałkowane - to taki skrót myślowy: Kościół stwierdza jedynie, że treść "objawienia" nie sprzeciwia sie wierze.

no to ma problemy z logiką:
przytoczono już tu fragmenty różnych prywatnych wizji / objawień, rzekomo niesprzecznych wobec wiary.
wizji, gdzie stwierdzano, że:

* nie ma nikogo, kto by złożył ofiarę za ludzi i modlił się za nimi...
* Bóg chce ustanowić na całym świecie kult i modły do [tak, _do_] niepokalanego serca Maryi.
* mamy zmawiać różaniec do Matki Różańcowej każdego dnia, aby zaprowadzić pokój na świecie... ponieważ tylko ona [Maryja] może nam pomóc.
* Maryja dała nam sześć dni do pracy, a siódmy zastrzegła sobie.

Quote by medieval_man:
Jeśli zaś dzieki ich treści jakiś człowiek nawrócił się, zmienił swoje życie to jestem za. Po owocach och poznacie...

jeszcze tylko pytanie, do kogo się nawrócił... :/

===

"piérwsze wolności westchnienie było i westchnieniem wiary."

Cytat 
Artur Rumpel
 październik 07 2005 18:54   
Forum

Quote by Marcin W: Nie musi mi być o tym wiadomo. Ja się z tym nie spotkałem - po prostu - w żaden sposób, ani osobiście ani pośrednio. Czepiesz się mnie więc nieuzasadnienie - nie po raz pierwszy zresztą.

Owszem, panie Marcimie, Pana czepiam sie bardziej niz innych. A to dlatego, ze jest pan dziennikarzem i wymagam od pana dziennikarskiej rzetelności, czyli między innymi solidnego wgłębienia się w temat, zanim zacznie sie nań pisać. W temat "różaniec u protestantów" się Pan nie wgłębił, a wypowiadał sie Pan z całą stanowczoscią, ze cos takiego nie egzystuje.

===

Zapraszam na mojego bloga: http://svetomir.blox.pl/html

Cytat 
Andrzej
 październik 07 2005 19:20   
Forum

Quote by varpho:
no to ma problemy z logiką:
przytoczono już tu fragmenty różnych prywatnych wizji / objawień, rzekomo niesprzecznych wobec wiary.
wizji, gdzie stwierdzano, że: (...)

na to juz nie odpowiem i nie będę udawał, że wiem. Nie jestem typem katolika, który stawia na pierwszym miejscu "objawienia maryjne", nie znam ich wystarczająco dobrze i nie wiem, czy te teksty sa dobrze przytoczone. Nie wiem też czy Krk uznał, że akurat te zdania sa niesprzeczne z jego wiarą.

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 07 2005 19:26   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by mateuszwroc:
Quote by Marcin W:Ale Eliasz zdaje się został "wzięty do nieba", a Mojżesz prawdopodobnue też tylko nie było świadków na to.

Matka Boska też została wzięta do nieba, tylko tego w Piśmie Św. napisanego nie ma.

Co do Mojżesza są to tylko podejrzania, co do Maryi nawet podejrzenia są nieuzasadnione, a co dopiero głoszenie nauk, że tak własnie się stało. To czysta herezja.

Tak, Ty możesz głosić, że Mojżesz był wniebowzięty, ale Maryja nie była. Maryja najbardziej ze wszystkich ludzi na to zasłużyła.

P.S. Modliłem się dzisiaj w kościele na różańcu o Twoje nawrócenie.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 07 2005 19:58   
Forum

Quote by varpho:
Quote by medieval_man:
Jeśli zaś dzieki ich treści jakiś człowiek nawrócił się, zmienił swoje życie to jestem za. Po owocach och poznacie...

jeszcze tylko pytanie, do kogo się nawrócił... :/

Do kogo się można w ten sposób nawrócić? W sanktuariach maryjnych śpiewa się o Maryi, modli się do Maryi, klęczy przed figurami (obrazami) Maryi, pije się wodę pobłogoslawioną przez Maryję... A już szczyt wszystkoego zauważyłęm w Fatimie, gdzie w miejscu "objawień" jest "cudowna" figura, a za nią... skryty krzyż!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 07 2005 20:00   
Forum

Quote by Artur Rumpel:
Quote by Marcin W: Nie musi mi być o tym wiadomo. Ja się z tym nie spotkałem - po prostu - w żaden sposób, ani osobiście ani pośrednio. Czepiesz się mnie więc nieuzasadnienie - nie po raz pierwszy zresztą.

Owszem, panie Marcimie, Pana czepiam sie bardziej niz innych. A to dlatego, ze jest pan dziennikarzem i wymagam od pana dziennikarskiej rzetelności, czyli między innymi solidnego wgłębienia się w temat, zanim zacznie sie nań pisać. W temat "różaniec u protestantów" się Pan nie wgłębił, a wypowiadał sie Pan z całą stanowczoscią, ze cos takiego nie egzystuje.

Nie mam żadnego obowiązku znać na wylot wszystkich wyznań, nauk, teorii, itp. Jestem dziennikarzem, a nie Bogiem wszechmogącym i wszechwiedzącym. Pomylił Pan osoby.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 07 2005 20:03   
Forum

Quote by mateuszwroc:
Quote by Marcin W:
Co do Mojżesza są to tylko podejrzania, co do Maryi nawet podejrzenia są nieuzasadnione, a co dopiero głoszenie nauk, że tak własnie się stało. To czysta herezja.

Tak, Ty możesz głosić, że Mojżesz był wniebowzięty, ale Maryja nie była. Maryja najbardziej ze wszystkich ludzi na to zasłużyła.

Nie wiem czy wiesz, ale Kościół prawosławny ma w Jerozolimie światynię, która - jak mówi tradycja z czasw pierwszych chrześcijan - stoi na miesjcu grobu Maryi. Przynajmniej tak twiedzą źródłą, z którymi miałem styczność. A czy wiesz na jakiej podstawie Kr-k zaczął nauczać o wniebowzięciu Maryi? Bo albo ludzie Kościoła nie mieli pewności gdzie jest jej grób, albo go nie znaleźli, albo... nie mieli do niego dostepu na skutek schizmy wschodniej, do której doprowadził papież i zaczęli tą naukę głosić jakby przeciw prawosławnym. Wiadomo, że prawosłąwnu pielgrzymują do Ziemi Świętej m.in. do GROBU MARYI. Nie wiem, czy jest on autentyczny, ale jeśli jest to stara tradycja (przecież tak lubisz starochrześcijańskie tradycje), to należy takż możliwość brać pod uwagę.

Quote by mateuszwroc:
P.S. Modliłem się dzisiaj w kościele na różańcu o Twoje nawrócenie.

Dzięki, ale nawrócenie to ja właśnie przeżywam. Każde inne może być tylko odwróceniem się plecami do Boga.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 07 2005 21:46   
Forum

Quote by Marcin W:
Nie wiem czy wiesz, ale Kościół prawosławny ma w Jerozolimie światynię, która - jak mówi tradycja z czasw pierwszych chrześcijan - stoi na miesjcu grobu Maryi.

oczywiście, stoi na miejscu zwanym "pustym grobem"

W Jerozolimie nad Jej pustym grobem wznosi się bazylika obecnie stanowiąca własność prawosławnych. Po licznych i szerokich schodach schodzi się w dół i za ołtarzem stojącym na środku świątyni można wejść do miejsca, które reprezentuje grób Maryi. Pielgrzymi klękają przed nim i pogrążają się w modlitwie. Jest to radosna modlitwa, do Tej, która nas uprzedziła w chwale zmartwychwstania, wraz z ciałem króluje w niebie i wstawia się za nami, którzy również do nieba pielgrzymujemy. Jej wniebowzięcie jest rękojmią naszego zmartwychwstania, kiedy na końcu czasów wszystkie groby pozostaną puste, a Śmierć, przezwyciężona przez Chrystusowe Zmartwychwstanie, będzie musiała oddać Życiu wszystkich, których usidliła swą złowrogą mocą.

Wniebowzięta przebywa w chwale nieba, a dla nas jest powodem radości. Trzeba zwrócić ku Niej nasz wzrok, bardziej konsekwentnie postępować na drodze do nieba i prosić Ją o pomoc na tej drodze. Wniebowzięta i królująca w niebie Maryja nigdy nam tej pomocy nie odmówi.

36 spotkań z Ziemia świętą, WAM, 2002

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 07 2005 22:12   
Forum

Ale jeśli ktoś postawił jej grób, to chyba musiała umrzeć, albo umierać, prawda? Bogaci co prawda jeszcze za życia przygotowywali sobie odpowiednie groby, ale - drobny szczegół - maria nie była bogata i uczniowie Chrystusa też niezbyt zamożni generalnie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 07 2005 22:28   
Forum

Quote by Marcin W: Ale jeśli ktoś postawił jej grób, to chyba musiała umrzeć, albo umierać, prawda?

Tajemnica wniebowzięcia Maryi nie jest bezpośrednio wyrażona w Piśmie Świętym, od najdawniejszych jednak czasów należy do skarbca wiary i z radością wyznawana jest przez uczniów Chrystusa. Szczególnym świadectwem tej wiary są zapisy różnych tradycji, a przede wszystkim pism apokryficznych, odnoszących się do przejścia Maryi z tego świata do innego życia, które opowiadają o zaśnięciu Maryi, Jej pogrzebaniu i późniejszym znalezieniu pustego grobu.

to samo źródło

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 07 2005 22:31   
Forum

Co i tak niczego nie dowodzi. Na marginesie - moja babcia też zmarła tak, jakby zasnęła, i co?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Szymon Bartłomiej Pawlas
 październik 07 2005 22:33   
Forum

Quote by medieval_man:
na to juz nie odpowiem i nie będę udawał, że wiem.

bo to chyba jest trudne, jeśli nie niemożliwe. współczuję Ci zresztą. dopasowywanie poszczególnych fragmentów układanki dogmatów ogłoszonych przez nieomylny Kościół nie jest rzeczą łatwą...

Quote by medieval_man: Nie wiem też czy Krk uznał, że akurat te zdania sa niesprzeczne z jego wiarą.

oczywiście też tego nie wiem, ale byłoby to ciekawe, gdyby traktował tekst objawień wybiórczo...

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 07 2005 22:49   
Forum

Quote by varpho:
Quote by medieval_man: Nie wiem też czy Krk uznał, że akurat te zdania sa niesprzeczne z jego wiarą.

oczywiście też tego nie wiem, ale byłoby to ciekawe, gdyby traktował tekst objawień wybiórczo...

Rzecz w tym, że Watykan uznaje "objawienia", których przesłania WOGÓLE są sprzeczne z chrześcijaństwem i naukami Biblii. I to jest doprawdy ciekawe!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 07 2005 23:04   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by varpho:

Rzecz w tym, że Watykan uznaje "objawienia", których przesłania WOGÓLE są sprzeczne z chrześcijaństwem i naukami Biblii. I to jest doprawdy ciekawe!

no cóż chciałbym to sprawdzić na konkretach - podejrzewam, ze może to wyglądac zupełnie inaczej w rzeczywistości niż w opisach na forum

===

Cytat 
Andrzej
 październik 07 2005 23:07   
Forum

Quote by Marcin W: Co i tak niczego nie dowodzi. Na marginesie - moja babcia też zmarła tak, jakby zasnęła, i co?

poza tym, że wierzyli w to chrześcijanie od pierwszych wieków (to znaczy nie w zaśnięcie Twojej babci) uzupełniając w ten sposób przekaz biblijny i wierzą nadal chrześcijanie, potomkowie chrześcijan z pięciu historycznych patriarchatów

===

Cytat 
Szymon Bartłomiej Pawlas
 październik 07 2005 23:18   
Forum

Quote by medieval_man:
no cóż chciałbym to sprawdzić na konkretach - podejrzewam, ze może to wyglądac zupełnie inaczej w rzeczywistości niż w opisach na forum

też chciałbym, poszukam w przyszłym tygodniu w bibliotece.

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 08 2005 11:40   
Forum

Quote by Marcin W:Nie wiem czy wiesz, ale Kościół prawosławny ma w Jerozolimie światynię, która - jak mówi tradycja z czasw pierwszych chrześcijan - stoi na miesjcu grobu Maryi. Przynajmniej tak twiedzą źródłą, z którymi miałem styczność. A czy wiesz na jakiej podstawie Kr-k zaczął nauczać o wniebowzięciu Maryi? Bo albo ludzie Kościoła nie mieli pewności gdzie jest jej grób, albo go nie znaleźli, albo... nie mieli do niego dostepu na skutek schizmy wschodniej, do której doprowadził papież i zaczęli tą naukę głosić jakby przeciw prawosławnym. Wiadomo, że prawosłąwnu pielgrzymują do Ziemi Świętej m.in. do GROBU MARYI. Nie wiem, czy jest on autentyczny, ale jeśli jest to stara tradycja (przecież tak lubisz starochrześcijańskie tradycje), to należy takż możliwość brać pod uwagę.

A wiesz czego uczy teologia prawosławna? Że Apostołowie po kilku dniach gdy przybyli do owego grobu, nie znaleźli ciała. Oto fragment "artykułu" jednego z biskupów prawosławnych:

Odrzucając na ogół dogmat o Niepokalanym Poczęciu Marii, prawosławie zdecydowanie wierzy w jej cielesne Wniebowzięcie. Podobnie jak cała reszta człowieczeństwa, Nasza Pani doświadczyła fizycznej śmierci, ale w Jej przypadku nastąpiła antycypacja zmartwychwstania ciała – Jej ciało po śmierci zostało podniesione czy też „wzięte” do nieba, a grób okazał się pusty. Przeszła ponad śmiercią i sądem, i żyje już w Wieku, który ma nadejść. Niemniej jednak nie jest przez to odseparowana od reszty człowieczeństwa, bowiem my wszyscy mamy nadzieję uczestniczyć kiedyś w tej samej cielesnej chwale, której Maria dostępuje już teraz. (za Cerkiew.pl)

Całość na: http://cerkiew.pl/prawoslawie/text.php?id=131

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 08 2005 11:53   
Forum

Quote by Marcin W: Ale jeśli ktoś postawił jej grób, to chyba musiała umrzeć, albo umierać, prawda? Bogaci co prawda jeszcze za życia przygotowywali sobie odpowiednie groby, ale - drobny szczegół - maria nie była bogata i uczniowie Chrystusa też niezbyt zamożni generalnie.

A czytałeś Konstytucję Apostolską MUNIFICENTISSIMUS DEUS wprowadzającą dogmat o Wniebowięciu? Czcigodny Pius XII nie pisał czy Maryja umarła, czy nie. My tego nie wiemy. Przyjmujemy, że zasnęła. A dlaczego? Bo najważniejsze jest to, że otrzymała nagrodę za swoje lata wiernej służby. Wniebowzięcie było konsekwencją Niepokalanego Poczęcia.

Definicja dogmatu Wniebowzięcia:

Dlatego zaniósłszy do Boga wielokrotne korne błaganie i wezwawszy światła Ducha Prawdy, ku chwale Boga Wszechmogącego, który szczególną Swą łaskawością obdarzył Maryję Dziewicę, na cześć Syna Jego, nieśmiertelnego Króla wieków oraz Zwycięzcy grzechu i śmierci, dla powiększenia chwały dostojnej Matki tegoż Syna, dla radości i wesela całego Kościoła, powagą, Pana Naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Naszą ogłaszamy, wyjaśniamy i określamy, jako dogmat przez Boga objawiony, ŻE NIEPOKALANA BOGARODZICA ZAWSZE DZIEWICA MARYJA, PO ZAKOŃCZENIU BIEGU ŻYCIA ZIEMSKIEGO, ZOSTAŁA Z CIAŁEM I DUSZĄ WZIĘTA DO NIEBIESKIEJ CHWAŁY.

Pius PP. XII

I pod ową definicją jest jeszcze jedno ostrzeżenie:

Dlatego też, gdyby ktoś, nie daj Boże, dobrowolnie odważył się temu cośmy określili przeczyć, lub o tym powątpiewać, niech wie, że odstąpił zupełnie od wiary Boskiej i katolickiej.

Pius PP. XII

Skoro nie wierzysz we Wniebowzięcie, to jak możesz twierdzić, że ciagle jesteś we wspólnocie z Kościołem katolickim? Sam Papież Pius XII stwierdził prawie 55 lat temu, że ten, kto nie wierzy we Wniebowzięcie, odstępuje nie dość że od wiary katolickiej, ale i Boskiej."

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 październik 08 2005 12:26   
Forum Admin
Admin

Jezeli wiara w dogmat o wniebowzieciu ma decydowac o czyimkolwiek zbawieniu to juz dawno katolicyzm stawia sie poza chrzescijanstwem. Mozna tu mowic o religi synkretycznej.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Szymon Bartłomiej Pawlas
 październik 08 2005 21:32   
Forum

dziś byłem w "Księgarni na Miodowej" i przejrzałem dział mariologiczny, gdzie znalazłem książkę [z imprimatur] o objawieniu maryjnym w La Salette z treścią nie odbiegającą od tej przytoczonej przez Marcina W. - z ustanowieniem szabatu przez Maryję i z powstrzymywaniem ciężkiej ręki Jezusa.

jedna rzecz natomiast mi się podobała - o tym, że powodem gniewu Bożego jest to, jak chłopi klną, wzywając Jezusa nadaremno, z powodu zepsutych ziemniaków.
bo to przynajmniej ma solidne umocowanie w Piśmie.

co do Fatimy, to w książce ze spisanymi treściami wszystkich objawień, objawienia fatimskie zajmowały dość dużo miejsca, a nie miałem czasu przeglądać wszystkich.

===

Cytat 
Pietrucha
 październik 09 2005 13:54   
Forum

Troszkę późno włączam się do dyskusji , ale i tak wyrażę swoje zdanie na ten temat :
(i proszę nie łapać mnie za słówka, jak to się odbywało wcześniej w tej dyskusji)
Cóż, nie były mi wiadome te wypowiedzi rzekomo objawiającej się Maryi, jakie zostały podane na forum, - brzmi to bardzo szatańsko, jak np. stwierdzenie jakoby to Maryja stworzyła dzień i noc, i dała ludziom siódmy dzień, aby ją czcili. Albo jej słowa, które wskazują człowiekowi Jezusa jako groźnego i niemiłosiernego, a Maryję jako ratującą nas od Jego surowej sprawiedliwości.
O ile mi wiadomo, to Jezus jest Miłosiernym Bogiem, natomiast Maryja jest jego Matką, i z tego względu należy się jej szacunek, ale przecież nie boska cześć.
Dziwi mnie, jak w czasie środowych nabożeństw do (DO) Matki Bożej Nieustającej Pomocy, dziękuje się Maryi (np. "Za uzdrowionych z choroby, dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy"), skoro ona jest Pośredniczką, a tylko Bóg może kogokolwiek uzdrowić z choroby ! W tym wszystkim gdzieś zatraca się Boga, a zero tam widzę treści ewangelicznej, w takim nabożeństwie.
Mam mieszane uczucia co do objawień, bo nic nie jest w nich pewne : czy to objawia się Maryja, czy szatan się podszywa pod nią, i czy słowa zjawy mają nas poprowadzić do Boga ( (bo pochodzą naprawdę od Boga), czy też mają nas zgubić (bo pochodzą od szatana i są jego perfidnym planem). Dlatego wolę się trzymać od tego z daleka. Mam wprawdzie na sobie tzw. cudowny medalik, ale nie traktuję go jak jakiegoś amuletu. W moim rozeznaniu, sam w sobie żadnych szkodliwych treści nie przedstawia.
Nie wiem wogóle, czy cała ta dyskusja jest zasadna, w końcu do niczego nie doszliście, tak naprawdę Szczerze mówiąc, po odczytaniu całego tematu mam totalny mętlik w głowie. Ale na post udało mi się wykrzesać nieco przytomności.
Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pietrucha
 październik 09 2005 14:01   
Forum

a różaniej jest piękną modlitwą i proszę się jej nie czepiać
odmawiam go codziennie, i on pomaga mi walczyć z szatanem, a nie odwrotnie. nie uważam, żeby Bóg nienawidził różańca. dzięki modlitwie różańcowej nawrócił się mój znajomy kilka dni przed śmiercią.
pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Artur Rumpel
 październik 09 2005 14:58   
Forum

Wypada mi się zgodzić z Pietruchą. Do objawień prywatnych mozna mieć dystans, zresztą nawet katolikom nie są one de facto do niczego potrzebne.
Nie daje to jednak powodu do zwalczania różańca, czy modlitwy nedytacyjnej w ogóle, bo jest ona bardzo pożyteczna i pomaga w rozwoju duchowym.
sam co prawda praktykuję przede wszystkim Modlitwę Jezusową, ale wielkim szacunkiem darzę wszelkie formy pokrewne

===

Zapraszam na mojego bloga: http://svetomir.blox.pl/html

Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 10 2005 16:51   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by Marcin W:
Quote by varpho:

Cytat z la Salette nie wystarcza?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 10 2005 16:53   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by Marcin W: Co i tak niczego nie dowodzi. Na marginesie - moja babcia też zmarła tak, jakby zasnęła, i co?

poza tym, że wierzyli w to chrześcijanie od pierwszych wieków (to znaczy nie w zaśnięcie Twojej babci) uzupełniając w ten sposób przekaz biblijny i wierzą nadal chrześcijanie, potomkowie chrześcijan z pięciu historycznych patriarchatów

Proszę mi udokumentować, że wierzyli w to chrześcijanie z pierwszych wieków.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 10 2005 17:02   
Forum

Quote by mateuszwroc: A czytałeś Konstytucję Apostolską MUNIFICENTISSIMUS DEUS wprowadzającą dogmat o Wniebowięciu?

Nie, bo z bajek to ja już sawno wyrosłem i mnie to nie interesuje.

Quote by mateuszwroc:
Czcigodny Pius XII nie pisał czy Maryja umarła, czy nie. My tego nie wiemy. Przyjmujemy, że zasnęła.

Czyli Kościół katolicki rozgłasza coś, czego wogóle nie jest pewien? Dobre! I jak tu mu ufać?

Quote by mateuszwroc:
A dlaczego? Bo najważniejsze jest to, że otrzymała nagrodę za swoje lata wiernej służby. Wniebowzięcie było konsekwencją Niepokalanego Poczęcia.

Dlaczego piszesz wciaż z takim uporem o wniebowizięciu jako czymś oczywistym, skoro sam przed chwilą podkreśliłeś, że wcale nie jest to pewne? Dlatego, że Kościól takie bajki opowiada? A wierzysz w krasnoludki?

Quote by mateuszwroc:
Dlatego zaniósłszy do Boga wielokrotne korne błaganie i wezwawszy światła Ducha Prawdy, ku chwale Boga Wszechmogącego, który szczególną Swą łaskawością obdarzył Maryję Dziewicę, na cześć Syna Jego, nieśmiertelnego Króla wieków oraz Zwycięzcy grzechu i śmierci, dla powiększenia chwały dostojnej Matki tegoż Syna, dla radości i wesela całego Kościoła, powagą, Pana Naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Naszą ogłaszamy, wyjaśniamy i określamy, jako dogmat przez Boga objawiony, ŻE NIEPOKALANA BOGARODZICA ZAWSZE DZIEWICA MARYJA, PO ZAKOŃCZENIU BIEGU ŻYCIA ZIEMSKIEGO, ZOSTAŁA Z CIAŁEM I DUSZĄ WZIĘTA DO NIEBIESKIEJ CHWAŁY.

1. No właśnie - służy to czci Maryi - niczemu innemu.
2. Jakim prawem Kt-k ogłaszając yą bajeczkę powoływał się na "powagę Jezusa Chrystusa".
3. Jak widzę ślepy jesteś na prawdziwe powody wprowadzenia tego dogmatu.
4. Jak Kr-k może udowodnić to, że jest to "prawda przez Boga objawiona". Ja też mogę ogłosić to i owo, powołać się na objawienie dane od Boga. I co?

Quote by mateuszwroc:
I pod ową definicją jest jeszcze jedno ostrzeżenie:

Dlatego też, gdyby ktoś, nie daj Boże, dobrowolnie odważył się temu cośmy określili przeczyć, lub o tym powątpiewać, niech wie, że odstąpił zupełnie od wiary Boskiej i katolickiej.

A to wyborne! Papa miał naprawdę nieliche poczucie humoru! Że od wiary katolickiej, to jeszcze mogę zrozumieć, ale dlaczego od wiary Boskiej? Chyba sam żywił przekonanie, że wiara katolicka nie jest wiarą "Boską" skoro je obie potraktował osobno... No cóż, na szczęście Bóg nie zważa na słowa jakiegoś marnego człowieczka o chorych, imperialistycznych ambicjach.

Quote by mateuszwroc:
Skoro nie wierzysz we Wniebowzięcie, to jak możesz twierdzić, że ciagle jesteś we wspólnocie z Kościołem katolickim?

Bo ani z niej nie wystąpiłem, ani też nie zostałęm wywalony na zbity pyska, jak to Kr-k uczynił z wieloma niewygodnymi mu, bo szukającymi prawdy, ludźmi.

Quote by mateuszwroc:
Sam Papież Pius XII stwierdził prawie 55 lat temu, że ten, kto nie wierzy we Wniebowzięcie, odstępuje nie dość że od wiary katolickiej, ale i Boskiej."

A ja Ci mówię, że kto oddaje część "Marti" ten zdradza Boga, kłaniając się pogaństkiemu bóstwu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,64 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty