Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Imie do bierzmowania
 |  Wersja do druku
Gość forum: kuba
 październik 19 2004 19:59  (Czytany 2034 razy)  

Chce sobie wziac imie Mieczysalw ale nie znam zadnego swietego Mieczyslawa !!!!!!pomozcie !!!!!!!!

===

Cytat 
Gość forum: alef
 październik 19 2004 20:53   

Nie spotkalem sie z takim swietym.

Poza tym, z tego co wiem obecnie imie do bierzmowania powinno byc takie jak podczas chrztu

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 19 2004 21:52   
Forum

Status: offline

Imię do bierzmowania musi być imieniem świętego, ale nie może to być imię z chrztu! Trzecie imię nie może być takie jak pierwsze. Ja tam po bierzmowaniu będę Mateusz Radosław Pius.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Bogumiła Grabowska
 październik 19 2004 22:07   
Forum

Jeśli w Pańskiej parafii znajduje się biblioteka, może się tam Pan zapytać o Księgę imion. Coś takiego powinno być.

===

"Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z tobą zrobić" św. Augustyn

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gość forum: al_ef
 październik 23 2004 10:16   

[QUOTE="Mateusz"]
Imię do bierzmowania musi być imieniem ¶więtego, ale nie może to być imię z chrztu! Trzecie imię nie może być takie jak pierwsze. [/QUOTE]

Mateuszu

Z tego co zdążyłem przeczytać na tym forum po raz kolejny wypowiadasz się w sposób autorytatywny w kwestiach, w których jesteś niedoinformowany. Doceniam Twoje zaangażowanie i dobrą wolę, a pewne "rozgorączkowanie" kładę na karb Twojego młodego wieku. Tym niemniej radziłbym na przyszłość więcej roztropności w Twoich wypowiedziach gdyż w ten sposób możesz czasami wprowadzić kogoś w błąd i wyrządzić krzywdę.

Ad rem jednak. Otóż aktualnie obowiązujące nas w tym względzie ustalenia zawarte są w dokumentach II Polskiego Synodu Plenarnego (1991-1999).
Tam zaś, Dokumencie 10: "Liturgia Kościoła po Soborze Watykańskim II", w części trzeciej: "Liturgia - zaproszenie do odpowiedzialności. Wskazania i zalecenia Synodalne" w punkcie 113 czytamy:

"Należy zabiegać o to, aby grupy bierzmowanych nie były zbyt liczne. Kandydat do bierzmowania powinien zachować imię chrzcielne. Jeśli jednak nie ma on świętego patrona z chrztu, może wybrać sobie imię świętego, który będzie dla niego wzorem dojrzałego życia chrześcijańskiego.
Chrzestny powinien być świadkiem bierzmowania. W ten sposób jaśniej zaznacza się związek między chrztem a bierzmowaniem. Nie wyklucza się jednak wyboru osobnych świadków, zwłaszcza jeśli byliby to rodzice."

Wszystkie dokumenty synodalne można znaleźć na stronie:

http://www.pallottinum.pl/synod/

Pozdrawiam

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 23 2004 13:28   
Forum

No właśnie. Jest gra słów. Powinien, nie oznacza musi. W dodatku jest tradycja, że imię do bierzmowania bierze się inne. Jeżeli rzeczywiści popełniłem błąd, to z powodu niedoinformowanych księży, bo to od nich biorę większość informacji. Jeżeli zbłądziłem, to przepraszam.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 23 2004 13:31   
Forum

Quote by al_ef:

Mateuszu

Z tego co zdążyłem przeczytać na tym forum po raz kolejny wypowiadasz się w sposób autorytatywny w kwestiach, w których jesteś niedoinformowany. Doceniam Twoje zaangażowanie i dobrą wolę, a pewne "rozgorączkowanie" kładę na karb Twojego młodego wieku. Tym niemniej radziłbym na przyszłość więcej roztropności w Twoich wypowiedziach gdyż w ten sposób możesz czasami wprowadzić kogoś w błąd i wyrządzić krzywdę.

J.E.Ks.Bp Józef Pazdur (emerytowany sufragan wrocławski) zawsze powtarza na bierzmowaniu w naszej parafii, że od tej chwili będzie można obchodzić dwa razy imieniny po katolicku. Czyli, że można zamówić 2 msze do świętego, w danym dniu o opiekę. Ale skoro Bp Pazdur się myli...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: al_ef
 październik 23 2004 16:06   

Mateuszu

Jak zapewne wiesz również i niektórzy księża bywają niedoinformowani, biskupi także - tym bardziej emerytowani, mający dawne przyzwyczajenia. Nie piszę tego z lekceważeniem, ani po to by kogokolwiek dyskredytować. Takie jest życie po prostu i nikt nie jest w stanie wiedzieć wszystkiego.

I tak na zakończenie tego tematu z mojej strony. Myślę, że w Polsce najbardziej uprawnioną i kompetentną osobą do wypowiedzenia się w omawianej sprawie jest przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski - J.E. Ks. Bp Stefan Cichy. A z Nim właśnie na ten temat rozmawiałem.

Pozdrawiam

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 24 2004 09:16   
Forum

W takim razie, jeżeli ta rozmowa była, przyznaje rację i przepraszam, że wprowadzam w błąd. A co się tyczy Bpa Pazdura, to bardzo miły człowiek z niego. Rzeczywiście ma stare przyzwyczajenia, ale nie ma się czemu dziwić, bo był w pierwszym roczniku wyświęconym po wojnie we Wrocławiu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
ks. Adam Sekściński
 październik 24 2004 09:57   
Forum

I też wcale się nie dziwię - rozumiem Ja sam zresztą dowiedziałem się niedawno - a Synod skończył się w 1999 r. Też byłem zdziwiony, bo gdzieś mamy "zakodowane", że wraz z bierzmowaniem wybiera się drugie lub trzecie imię i trudno się "przestawić" na nowe przepisy. Tak więc podejrzewam, że jeszcze trochę czasu upłynie zanim się przyzwyczaimy i przepisy wszędzie zostaną wprowadzone w życie.

Aha - i nawiązując jeszcze do Twojej wcześniejszej wypowiedzi: Nie nazwałbym tego grą słów. Przecież mówimy także:

Powinieneś przestrzegać przykazań, powinieneś uczestniczyć w niedzielę we Mszy Św., powinieneś szanować rodziców itp. itd. - i jest w tych słowach zawarty pewien nakaz.

Pozdrawiam i błogosławionej niedzieli życzę

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,06 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty