Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Chrzest Świadków Jehowy
 |  Wersja do druku
Mateusz Markiewicz
 październik 12 2005 11:25  (Czytany 3027 razy)  
Forum

Status: offline

Otóż w poniedziałek rozmawiałem z koleżanką z klasy - jehowitką. Spytałem ją o chrzest, a dokładniej o formułę. Otóż powiedziała mi, że tam się nie wypowiada żadnych słów. Jest tylko zanurzenie. Na mój argument, że Jezus kazał chrzcić "W imię Ojca i Syna, i Ducha Św." powiedziała, że to nieprawda. Chrzest ma być tylko "ofiarowaniem się Bogu", że nie muszą być słowa. Co Wy sądzicie o takim "chrzcie"?

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 październik 12 2005 11:34   
Forum Moderator
Moderator

Nieważny...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafal
 październik 12 2005 12:24   
Forum

Wiesz to tak jak z pamatka ostatniej wieczerzy - podaja sobie chleb i wino z reki do reki oczywiscie nie jedzac. "Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy" tez nie jest wazne. Jesli Chrzest nie jest "w imie Ojca i Syna i Ducha Świetego" to jest to zwykla kompiel a nie chrzest. Z reszta Baptysci chrzcza w podobny sposob a jednak "w imie Ojca i Syna i Ducha Świetego" i niema tam "innej opcji"

===

"Bo chociaz zyjemy w ciele, nie walczymy cielesnymi srodkami." 2kor10;3

Cytat 
Rafal
 październik 12 2005 13:15   
Forum

Dla mnie ten chrzest ŚJ nie jest wazny pod wzgledem merytorycznym (ludzkim). Dostalismy od Boga wskazowki jak mamy chrzcic zebysmy mogli miec pewnosc ze ten chrzest jest wazny i ze Bog jest z ochszczonym. Jednak trodno odmawiac Bogu wszechmocy w koncu Duch Bozy wieje jak chce i gdzie chce.Z drodgiej zas strony nie mamy podstaw aby uznac taki chrzest za wazny. Czyli Bog raczy wiedziec czy jest wazny czy nie.

===

"Bo chociaz zyjemy w ciele, nie walczymy cielesnymi srodkami." 2kor10;3

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 12 2005 13:46   
Forum

Nawet pomijając sprawę, czy chrzest antytrynitarzy może być ważny, uważam, że chrzest ŚJ jest nieważny, bo nie ma ważnej formuły.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 październik 12 2005 13:50   
Forum Moderator
Moderator

No to maja kolejny problem Jakos nie jestem zdziwiony

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 12 2005 13:53   
Forum

Tylko, że oni uważają, że to ich chrzest jest ważny, ale nasz nie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 12 2005 16:58   
Forum

Quote by mateuszwroc: Otóż w poniedziałek rozmawiałem z koleżanką z klasy - jehowitką. Spytałem ją o chrzest, a dokładniej o formułę. Otóż powiedziała mi, że tam się nie wypowiada żadnych słów. Jest tylko zanurzenie. Na mój argument, że Jezus kazał chrzcić "W imię Ojca i Syna, i Ducha Św." powiedziała, że to nieprawda. Chrzest ma być tylko "ofiarowaniem się Bogu", że nie muszą być słowa. Co Wy sądzicie o takim "chrzcie"?

No cóż, jak już wiele razy pisałem są "trzy prawdy góralskie"... A to, o czym sa przekonani jehowici, to jest zdecydowanie ta ostatnia z tych trzech! Oczywiście, że taki chrzest nie jest wazny, bowiem:

- rzeczywiście nie ma formułki (choć formułki nie są aż tak ważne, to w tym wypadku powinna być, zgodnie z zaleceniami Biblii)

- nie ma wyznania wiary (o ile mi wiadomo)

- delikwent chrzczony jest raczej w imieniu ORGANIZACJI.

U nas w Gnieźnie w zborze baptystów jest jeden nawrócony, "ochrzczony", Świadek Jehowy. Aktualnie przygotowuje się do prawdziwego chrztu.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 12 2005 17:00   
Forum

Quote by lvzz:Z reszta Baptysci chrzcza w podobny sposob a jednak "w imie Ojca i Syna i Ducha Świetego" i niema tam "innej opcji"

Nie tylko baptyści, ale wogóle Koscioły ewangeliczne. Chrzest zawsze poprzedzany jest też osobistym wyznaniem wiary. Pastor zanurzając delikwenta mówi: "Drogi bracie, na wyznanie twojej wiary ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" - czy jakoś tak, nie pamiętam dokładnie formułki.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 październik 12 2005 18:05   
Forum

Quote by mateuszwroc: Co Wy sądzicie o takim "chrzcie"?

Nie umieściłbym go przede wszystkim w dziale "problemy ekumeniczne".
Jakaż "ekumenia" może być z ŚJ?
Przecież trudno ich nawet nazwać chrześcijanami.

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Remigiusz P. Garbiec
 październik 13 2005 01:18   
Forum

Do ważności chrztu potrzebne sa 3 elementy: 1) wyznanie wiary w Jezusa Chrystusa dokonane przez kandydata do chrztu (katechumena), 2) całkowite zanurzenie katechumena w wodzie, 3) wypowiedzenie podczas zanurzenia lub przed nim słów: chrzczę ciebie w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Świadkowie Jehowy zachowują tylko element zanurzenia, z czego można wnioskować, że jest to zwykłe nurkowanie rekreacyjne.
(Przy okazji chcę ostrzec tych, którzy polemizują ze Świadkami Jehowy, aby nie naśmiewali się z imienia Jehowa, ponieważ jest to jedna z dwóch (obok Jahwe) wokalizacji Świętego Tetragramu JHWH. Naśmiewanie się z tych imion jest bluźnierstwem.)

===

"A ja odnioslem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyscie na nas sie nauczyli nie rozumieć wiecej ponad to, co napisano". (Paweł z

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 13 2005 10:28   
Forum

Quote by remigius: Do ważności chrztu potrzebne sa 3 elementy:2) całkowite zanurzenie katechumena w wodzie

Jestem na pustynii, a jakiś Arab chce się ochrzcić, bo go przekonałem. Niestety, mam tylko półlitrową butelkę wody. Czyli co? Nici z chrztu, bo nie mam odpowiedniej ilości wody?

Quote by remigiusFrownPrzy okazji chcę ostrzec tych, którzy polemizują ze Świadkami Jehowy, aby nie naśmiewali się z imienia Jehowa, ponieważ jest to jedna z dwóch (obok Jahwe) wokalizacji Świętego Tetragramu JHWH. Naśmiewanie się z tych imion jest bluźnierstwem.)

A wiesz, że bibliści uważają, że twierdzenie, że JHWH to Jehowa jest błędne? Bibliści (wykształceni, nie mówię o "biblistach" jehowickich) twierdzą, że poprawną formą jest JAHWE. A odnośnie bluźnierstwa, to czy Świadkowie Jehowy nie popełniają go nazbyt często? Bo tam co chwile to "Jehowa" można usłyszeć.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 październik 13 2005 10:51   
Forum Moderator
Moderator

Quote by mateuszwroc:
Jestem na pustynii, a jakiś Arab chce się ochrzcić, bo go przekonałem. Niestety, mam tylko półlitrową butelkę wody. Czyli co? Nici z chrztu, bo nie mam odpowiedniej ilości wody?

A przytrafilo Ci sie to czy tylko teoretyzujesz?? Jestem pewien ze w takiej sytuacji, Bog da Ci wystarczajaco duzo wody... Zreszta smiem uwazacz, ze jezeli ochrzci sie ktos chwile pozniej w miejscu gdzie jest woda nie stanie sie nic zlego... Jezeli nie Ty go bedziesz chrzcil, to go ochrzci ktos inny. Widzisz na kazdym kroku musimy zwalczac w sobie mentalnosc zniwiaza..

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 październik 13 2005 11:00   
Forum

Quote by maxurd: A przytrafilo Ci sie to czy tylko teoretyzujesz?? Jestem pewien ze w takiej sytuacji, Bog da Ci wystarczajaco duzo wody... Zreszta smiem uwazacz, ze jezeli ochrzci sie ktos chwile pozniej w miejscu gdzie jest woda nie stanie sie nic zlego... Jezeli nie Ty go bedziesz chrzcil, to go ochrzci ktos inny. Widzisz na kazdym kroku musimy zwalczac w sobie mentalnosc zniwiaza..

Teoretyzuję. Ale zakładam, że ów Arab umiera, a do najbliżej oazy jest 100 km.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 październik 13 2005 11:08   
Forum Moderator
Moderator

Quote by mateuszwroc:
Teoretyzuję. Ale zakładam, że ów Arab umiera, a do najbliżej oazy jest 100 km.

Moim zdaniem Bog go przyjmie nawet i bez chrztu. Wiem co mowi Biblia o koniecznosci narodzenia sie z wody, ale wiem tez co mowi biblia o tych, ktorzy wyznaja ze Jezus jest Panem i Zbawicielem. Nie sugeruje ze chrzest jest niepotrzebny. Sugeruje, ze czasem ludzie umieraja bez chrztu i beda przyjeci przez Boga (jezeli brak chrztu wyniknie z ich zaniedbania) Co do ilosci koniecznej do chrztu wody sie nie wypowiadam, bo po co? Kazdy wie swoje. Kiedy jednak mysle o tym mowie sobie Boze zmiloj sie nad nami...

===

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 październik 17 2005 13:15   
Forum

Quote by mateuszwroc:
A wiesz, że bibliści uważają, że twierdzenie, że JHWH to Jehowa jest błędne? Bibliści (wykształceni, nie mówię o "biblistach" jehowickich) twierdzą, że poprawną formą jest JAHWE. A odnośnie bluźnierstwa, to czy Świadkowie Jehowy nie popełniają go nazbyt często? Bo tam co chwile to "Jehowa" można usłyszeć.

Ciekawe co to za "biblisci", skoro nawet zydzi nie wiedza jak powinno sie czytac to slowo.
"Jahwe" to prawdopodobna wersja tego imienia, "Jehowa" jest rownie prawdopodobny. To drugie imie powstalo zreszta przez polaczenie wyrazow JHWH i Adonai, ale nie mozna wykluczyc, ze tak wlasnie powinno sie to czytac.

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 17 2005 13:22   
Forum

Quote by mateuszwroc:
Quote by remigiusFrownPrzy okazji chcę ostrzec tych, którzy polemizują ze Świadkami Jehowy, aby nie naśmiewali się z imienia Jehowa, ponieważ jest to jedna z dwóch (obok Jahwe) wokalizacji Świętego Tetragramu JHWH. Naśmiewanie się z tych imion jest bluźnierstwem.)

Mateuszu! Remigius ma rację. A krajach anglojęzycznych - z tego, co ja wiem - często przez chrześcijan róznych wyznań używane jest "Jehowah". Mam to nawet na kilku nagraniach audio.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 17 2005 13:39   
Forum

czytanie YHWH jako Jehowa zaczęło się tak naprawdę w XIX wieku.A nawet w internecie jest tyle wyjaśnień, że wystarczy zajrzeć:

Wiemy, że w oryginalnym tekście hebrajskim Biblii nie było samogłosek. Wiemy też, że Imię Boże nie było przez Żydów wymawiane przez wieki, więc w tekście Biblii pozostał tylko milczący tetragram YHWH. Jakie samogłoski wstawiano pomiędzy te cztery tajemnicze litery i jak w tym wypadku wyglądała wymowa Imienia Boga w pełnym brzmieniu wraz z samogłoskami? Koncepcje są różne. Jednak najprawdopodobniej wymawiano to imię jako Jahwe. Skąd to wiadomo? Oto słowa jednego z biblistów:
"Transkrypcje greckie, m. in. w pismach Klemensa Aleksandryjskiego (+215) i Teodoreta z Cyru (+458) potwierdzają, że spółgłoski te czytano: Jahwe" (J Synowiec, Mojżesz i jego religia, Kraków 1996, str. 66).

Skąd więc wzięła się forma wymowy tetragramu Jehowa jaką stosują Świadkowie Jehowy? Otóż, jak wiadomo, masoreci żydowscy przepisujący tekst ST, nad tetragramem YHWH pisali Adonaj (Pan), aby czytający wiedział, że kiedy znajdzie to imię w tekście, to ma przez szacunek dla jego świętości wymówić Adonaj - Pan. Z czasem podstawiono samogłoski z Adonaj miedzy litery tetragramu i tak powstała zupełnie sztuczna forma Jehowa. Forma ta jest błędna, co przyznają nawet publikacje Świadków Jehowy: "Samogłoski a-o-a przepisane mylnie jako e-o-a i podłożone do tetragramu IHWH, zdeformowały odczytanie słowa "Bóg", przynoszące zupełnie sztuczną formę "Jehowa", rozpowszechnioną w dziewiętnastowiecznej literaturze" (Będziesz mógł żyć wiecznie w raju na ziemi, str. 43, podkreślenia JL).

"Tym sposobem powstało nierzadko spotykane imię Jehowa, które jako niebiblijne powinno oczywiście zniknąć z użycia" (J Synowiec, Mojżesz..., str. 66).

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,36 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty