Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Wersja do Wydruku Wersja PDF

Chrześcijaństwo a kobiety

Urodziłam się kobietą, na moje szczęście w domu, gdzie Bóg był zawsze na pierwszym miejscu. Moja Babcia znała na pamięć żywoty świętych i tysiące różnych modlitw, wieczorami uczyła ich mnie na pamięć, a bajki na dobranoc często zastępowała ulubionymi historiami z życia świętych. Bardzo szybko potrafiłam opowiedzieć np. historię św. Małgorzaty, patronki mojej babuni oraz parafii, do której należałyśmy.

2/10 6
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Minął Tydzień

Za sprawą nauczycielki z Krapkowic na wokandę sądową powrócił krzyż.

3/10 6
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Ewangelicy i katolicy. Różny obraz świata

W ewangelickim czasopiśmie ''Zwiastun'' ksiądz Ryszard Pieron pisze o ciągłym przypominaniu katolikom przez ich pasterzy, że wartości chrześcijańskie są ciągle zagrożone przez osoby związane ze środowiskiem LGBT. Czytałem dużo książek o pokusach nowego totalitaryzmu, neomarksizmu takich autorów jak: Chantal Delsol, Bronisław Wildstein czy Marek Chodakiewicz i nie zgadzam się z ich diagnozą. Dlaczego mam inne spojrzenie niż wymienieni autorzy, nie przypisując sobie ich wiedzy?

4/10 6
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Czas łajdaków

O XIX wieku mówi się często, że był okresem obyczajowego purytanizmu, zwłaszcza w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Od imienia królowej Wiktorii panującej przez 63 lata, powstał termin ''czasy wiktoriańskie'', które są często synonimem powściągliwości. Skąd się wzięła rzekoma powściągliwość w XIX wieku? Była reakcją na seksualną swobodę wśród arystokracji wieku XVIII.

5/10 6
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Objawienie religijne według Scotta Atrana

Antropolodzy kulturowi zawsze pisali o religii, gdyż występuje ona w każdej społeczności. Pascal Boyer napisał książkę "I człowiek stworzył bogów'', a Robert Wright ''Ewolucję Boga''.To nowe publikacje. Scott Atran również poświęcił wiele uwagi wierzeniom w swej książce "Ewolucyjny krajobraz religii''. Zainteresował mnie jeden podrozdział tej naukowej publikacji, w którym autor pisze o objawieniu.

6/10 6
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Kim był Jezus? Przyszłość chrześcijaństwa

O Jezusie napisano prawie wszystko, obdarzono Go przeciwstawnymi cechami charakteru. Uczyniono mędrcem, prostym Żydem, charyzmatykiem, zelotą, esseńczykiem, hipisem, założycielem nowej religii i gorliwym Żydem. Był samotnym mężczyzną, ale i mężczyzną, który kochał Marię Magdalenę. Twierdzono, że nie istniał, albo istniał, lecz był tylko człowiekiem  oraz, że był człowiekiem i Bogiem.

6/10
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Negacja czy brak dowodów na istnienie Boga

Często spotykam się z dyskusjami na temat problemu istnienia Boga. Czasami ktoś twierdzi, że można to udowodnić i powołuje się na jakieś przestarzałe tzw. dowody.

7/10
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Hipotezy Johna Hicka

Zmarły w 2012 roku filozof John Hick był pluralistą religijnym. Pojęcia nie trzeba raczej wyjaśniać, większość jak mi się zdaje, rozumie ten termin. Hick uważał, że istnieje wiele dróg zbawienia i każda z wielkich religii jest równie ważna i oferuje jedno z rozwiązań. Postawa ta jest różna od inkluzywizmu i eksluzywizmu religijnego.

8/10
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Rozważania o epidemii

Epidemia koronawirusa jest złem i warto zobaczyć ją w ujęciu teologicznym. Mimo zapewnień wirusologów możemy nie znać powodu zarazy. Jeśli nie powstała ona w wyniku działania człowieka czyli podmiotu moralnego posiadającego wolną wolę, mamy do czynienia nie ze złem moralnym, ale ze złem naturalnym.

9/10
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Protestantyzacja w Częstochowie

Każdy chyba domyśla się jaka jest etymologia słowa "protestant". Oczywiście, słowo  pochodzi od "tego, który protestuje". Pierwszym znanym protestantem był Marcin Luter. Po nim byli następni. Dlaczego o tym piszę? Gdyż wydaje mi się, że cechą związaną z protestantyzmem jest właśnie bunt, podział, chęć zmiany.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń

  Najnowsze

  ARTYKUŁY

  Brak nowych artykułów

  KOMENTARZE last 2 days

  Brak nowych komentarzy

  O serwisie (info)


  Polski English Deutsch Français Portugues Dansk Suomi Espanol