Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Wersja do Wydruku Wersja PDF

Chrześcijaństwo racjonalne

Wydaje się, że oprócz wspólnot konserwatywnych wielu ludzi ma problem z zaakceptowaniem cudownych historii z Biblii. Jest to zrozumiałe i nie musi oznaczać odejścia od chrześcijaństwa. Czy współczesny człowiek może mieć inne poglądy na zjawiska opisane w Księdze Wyjścia? Powinien mieć. Jeżeli uważa, że wydarzenia z tej księgi są legendą, ważne będzie teologiczne przesłanie, a prawdopodobieństwo zaistnienia niespotykanych zjawisk stanie się mało istotne.

2/10 6
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Przeciw antykatolickiej narracji. Ksiązka Rodneya Starka.

Gdyby ktoś szukał obrońcy Kościoła  katolickiego nie przypuszczałby, że znajdzie go wśród luterańskich wykładowców baptystycznej uczelni Baylor University.  Człowiekiem, który podjął się tego zadania jest Rodney Stark.

3/10 6
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Stany Zjednoczone a Izrael

Prezydent Stanów Zjednoczonych Harry Truman był wzruszony. Gdy usłyszał jak zaproszony do Białego Domu, rabin chwali matkę, która urodziła tak mądrego syna, poczuł jak z oczu płyną mu łzy. Była wiosna 1948 roku.

4/10 6
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Elegia o starej Europie

Dzięki wydawnictwu Zysk i S - ka bardzo szybko na półkach polskich księgarń pojawił się bestseller brytyjskiego pisarza i dziennikarza Douglasa Murraya "Przedziwna śmierć Europy". Autor dokonał diagnozy zmieniającego się kontynentu i jego wnioski nie dodają otuchy. To smutna książka. Rozdział 13 nosi tytuł "Zmęczenie" i wydaje się być trafnym opisem kiepskiej kondycji Zachodu. Murray pisze, że Europejczycy znają dobrze uczucie zwane przez Niemców " Geschischtsmuede", "znużenie historią".

5/10 6
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Jan Hus i husyci - pochodzenie, rozwój, wpływ na przygotowanie Reformacji

Kiedy w 1517 roku Marcin Luter przybijał swoje tezy do drzwi kościoła w Wittenberdze, niewątpliwie nastąpił przełom w historii Kościoła. Jednakże przełom ten nie dokonał się nagle, w jednej chwili. Zaczął się o wiele wcześniej, przed narodzeniem tego, którego teraz nazywamy ojcem Reformacji. I nie był też przygotowywany przez jednego tylko człowieka. Już wiele lat przed Marcinem Lutrem pojawili się ludzie, którzy budzili sumienia i wskazywali na konieczność zmian w Kościele. Jedną z grup takich właśnie ludzi byli husyci. Między innymi ich działalność przygotowała grunt pod XVI wieczne wydarzenia, które wstrząsnęły Europą i obudziły tek wiele ludzkich sumień.

6/10 6
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Herezja - odnaleziona książka prof. Kołakowskiego

Czy istnieją współcześni heretycy? Jak tworzą się nowe ideologie i gdzie leżą granice tolerancji? Czy między herezją a dogmatem rzeczywiście jest tak wielka różnica? Co decydowało o uznaniu jakiegoś poglądu za herezję: demokratyczne głosowanie a może… przypadek?

6/10
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Kościół katolicki a holokaust

W roku 1987 mówiło się o tym, że Kościół katolicki zamierza ogłosić dokument, w którym przyzna się do współodpowiedzialności za holokaust. Dlatego z wielkimi nadziejami wyczekiwano marca 1998 roku, kiedy to watykańska Komisja do spraw Kontaktów Religijnych z Judaizmem, miała opublikować ów dokument, zatytułowany Pamiętamy: refleksje nad Szoah.

7/10
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Męczeństwo katolickiego biskupa...

„Po owocach ich poznacie” (Mt 7, 16). Tytułowa nauka podana uczniom przez samego Jezusa sprawdza się pod każdą szerokością i długością geograficzną, i w każdym czasie. Ale chyba trzeba by do niej dodać dość istotną uwagę brzmiącą: pod warunkiem, że te owoce będzie można zobaczyć, poznać lub choćby usłyszeć, czy przeczytać o nich.

8/10
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Fakty i mity odnośnie do Giordano Bruno

Rząd włoski zezwolił w 1889 roku na wzniesienie na jednym z placów stolicy katolicyzmu pomnika ku czci Giordano Bruno.  Jak należy rozumieć, najważniejszym powodem wydania takiego zezwolenia była artystyczna wartość figury przedstawiającej myśliciela z Nolano, gdyż jak na razie nie istnieje żaden poważny dowód świadczący o tym,  że Bruno rzeczywiście został spalony przez Inkwizycję. W celu wywarcia większego wrażenia na turystach  pod pomnikiem umieszczono wzmiankę wyrytą na kamiennej tablicy, gdzie wspomina się także o innych „męczennikach za prawdę” takich jak Hus, Arnold z Brescii i Campanella.

9/10
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Hieronim syn Euzebiusza i kobiety cz.2

Mnich z Betlejem miał intensywne kontakty z kobietami, one były jego głównymi słuchaczkami, a nad to uczennicami i córkami duchowymi; im dedykował wiele komentarzy do ksiąg świętych, które służyły im za lekturę duchową. Hieronim zalecał lekturę tekstów nie tylko dziewicom poświęconym Bogu.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń

  Najnowsze

  ARTYKUŁY

  Brak nowych artykułów

  KOMENTARZE last 2 days

  Brak nowych komentarzy

  O serwisie (info)


  Polski English Deutsch Français Portugues Dansk Suomi Espanol