Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Polemiki - zasady zamieszczania

Polemiki zamieszczane w Kosciol.pl mogą dotyczyć zarówóno tekstów w naszym serwisie jak i w innych mediach. W obu przypadkach trzeba podać jednoznaczne linki do STALE dostępnych artykułów "pierwotnych".
W polemikach - podobnie jak w innych tekstach - obowiązuje przestrzeganie Zasad publikacji , teksty nie spełniające tych standardów nie będą publikowane.

Autorowi tekstu pierwotnego przysługuje odpowiedź na polemikę w postaci odrębnego artykułu. Kolejne odpowiedzi i głosy w dyskusji należy zamieszczać w komentarzach do artykułów. Istnieje także możliwość założenia odrębnego wątku na forum, dotyczącego tematu polemiki - należy wówczas zwrócić się do administracji o umieszczenie linku pod wszystkimi stosownymi artykułami.
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Kto jest świętym?

Polemiki

W "Zwiastunie Ewangelickim'' Henryk Dominik przedstawił definicję "świętego" z Encyklopedii biblijnej Oficyny Wydawniczej "Vocatio''. W Starym Testamencie święty - ''kodesz'' (oddzielony) był to wierny przymierzu, związany z Bogiem przez miłość, względnie oddany na służbę Bogu człowiek (Dn 7, 27). W Nowym Testamencie ''tym słowem nazywali apostołowie wierzących chrześcijan'' ( Dz 3, 13.32; Rz 16, 2; 1 Kor 1,2 ). 

2/10 6
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Dysputy o nieortodoksyjnym Jezusie

Polemiki

 Młodzi ludzie znający dobrze angielszczyznę, mogą sobie kupić książki biblistów, których nie przetłumaczono na język polski. Nie są więc pozbawieni dorobku jednego z nurtów teologii, który kwestionuje tradycyjną egzegezę Biblii, a nawet podważa niektóre dogmaty. Polski czytelnik może znać publikacje Johna Dominica Crossana '"Historyczny Jezus'' i ''Kto zabił Jezusa?'' oraz trzy książki Gezy Vermesa: "Jezus Żyd'', "Twarze Jezusa'' i "Autentyczna ewangelia Jezusa''. 

3/10 6
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Błędna diagnoza ateistów

Polemiki

Nazywano ich "czterema jeźdźcami Apokalipsy". Teraz jest ich trzech. Jeden z nich Christopher Hitchens zmarł pod koniec 2011 roku. W swej znanej książce "Bóg nie jest wielki" umieścił rozdział o tytule " Religia zabija". Dawkins, Harris i Dennett są naukowcami. Hitchens był dziennikarzem i pisarzem. Jego książka napisana jest jasnym, prostym językiem, jednak jego przekonania są błędne.

4/10 6
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Sprzeczności Stephena Hawkinga

Polemiki

Dzięki wydawnictwu "W drodze" możemy od niedawna przeczytać książkę profesora matematyki z Oxfordu, Johna C. Lennoxa "Bóg i Stephen Hawking". Niewielkich rozmiarów publikacja zawiera polemikę matematyka ze znanym fizykiem. W 2015 r. ukazała się książka Hawkinga i Mlodinowa "Wielki projekt". W niej fizyk wyraził swój pogląd o nieistnieniu Boga.

5/10 6
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Luter to nie św. Franciszek. W odpowiedzi abp. Rysiowi i przywódcom ewangelickim

Polemiki

Zdaniem poważnych chrześcijańskich teologów projekt uczczenia Reformacji i wysiłki ekumeniczne kilkoma słowami wykreśliła niewiasta, posłanka i katoliczka.

6/10 6
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Niepokoje młodej dziewczyny

Polemiki

Na jednym z portali młoda dziewczyna stwierdziła, że " 11 listopada jest świętem państwowym, nie katolickim i ona na mszę nie pójdzie". Większość osób zgadzała się z nią. 11 listopada jest świętem państwowym, a że jest dniem wolnym od pracy w kościołach katolickich odprawiane są msze.

6/10
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Optymizm księdza Skubisia

Polemiki

 W ostatnim numerze tygodnika "Sieci" (16-22 października) ukazał się wywiad z ks. Ireneuszem Skubisiem, infułatem Archidiecezji Częstochowskiej. Podczas rozmowy z dziennikarzem kapłan mówił o ruchu Europa Christi, który powstał w Częstochowie. Celem ruchu jest powrót Europy do chrześcijańskich korzeni.

7/10
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Pasożyty redaktora Terlikowskiego

Polemiki

Tomasz Terlikowski w swoim najnowszym felietonie rzuca - według siebie skandaliczne - a według mnie marne stwierdzenie, że bezdzietni pasożytują na społeczeństwie. Dlaczego marne? Marne ponieważ nie jest podparte żadnymi wyliczeniami, a jedynie zdawkowymi populistycznymi hasłami osoby, które nie odrobiła zadania z matematyki.

8/10
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Pogarda dla życia w Denver. Polemizując z Michalskim

Polemiki

Masakra w amerykańskim kinie oddaje klimat pogardy dla życia. Kiedy niejasność - co do jego początków i końca - jest interpretowana w oderwaniu od tajemnicy, łatwiej jest pociągnąć za spust.

9/10
Wersja do Wydruku Wersja PDF

Polemika z artykułem Wandy Prątnickiej zatytułowanym "Czy diabeł/szatan" istnieje?"

Polemiki

Od dłuższego już czasu (co najmniej od kilku lat) jest obecny w zasobach Internetu artykuł niejakiej Pani Wandy Prątnickiej, "świeckiej egzorcystki i parapsychologa o światowej sławie", zatytułowany "Czy diabeł/szatan istnieje?" (http://www.egzorcysta.pl/czy_szatan_istnieje.html).

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń

  Najnowsze

  ARTYKUŁY

  Brak nowych artykułów

  KOMENTARZE last 2 days

  Brak nowych komentarzy

  O serwisie (info)


  Polski English Deutsch Français Portugues Dansk Suomi Espanol