Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kod Leonarda da Vinci

Kod Leonarda da Vinci - książka Dana Browna oraz powstały na jej podstawie film budzą gwałtowne reakcje w całym chrześcijańskim świecie. Zapraszamy do zapoznania się z wiadomościami, artykułami oraz recenzjami na ten temat.

 

 

 

 


 

Społeczeństwo: Prof. Baniak: Księża nie są homoseksualistami

Gość serwisu

Prof. Józef Baniak mówi tygodnikowi Newsweek, że wśród księży katolickich jest tyle samo homoseksualistów, co w innych grupach społecznych.

dalej>>

 


 

Katolicyzm: Zjawiska Paranormalne

Gość serwisu

Kontrowersyjny motyw zjawisk paranormalnych sięga już początku pojawienia się życia na ziemii. Dziś coraz częściej przeplata się on w zwartej przestrzeni - pomiędzy światem naszej rzeczywistości, a tym co stanowi obiekt badań i zainteresowań wielu tysięcy uczonych, duchownych i mistycznie wtajemniczonych.

dalej>>

 


 

Społeczeństwo: Papież w ziemi świętej. Program wizyty

Łukasz Godzwoń

Ogłoszono program wizyty Benedykta XVI w Ziemi Świętej. Benedykt XVI udaje się w maju na Bliski Wschód. Celem jego pielgrzymki są: Jordania i Izrael. Papież chce być posłańcem pokoju w dotkniętym konfliktami regionie świata. Odwiedzi najważniejsze dla chrześcijaństwa miejsca: Jerozolimę, Betlejem, Nazaret, Betanię.

dalej>>

 


 

Biblia: Kim była żona Kaina?

Alfred Palla

Ateistyczny uczony Carl Sagan w książce Contact zapytał: „Skąd Kain wziął żonę, skoro sam był pierwszym dzieckiem Adama i Ewy” (Rdz.4:1). Pytanie to implikuje, że na Ziemi żyli także ludzie wywodzący się skądinąd niż od Adama i Ewy, czemu rzekomo historia o Kainie ma poświadczać, tymczasem Biblia mówi, że cała ludzkość wywodzi się od Adama (Dz.17:26-27), a Ewa „była matką wszystkich żyjących” (Rdz.3:20). Kim więc była żona Kaina?

dalej>>

 


 

Historia: Odkrycie grobu Jezusa czy tytaniczna omyłka?

Alfred Palla

Titanic miał być statkiem, którego nawet Bóg nie da rady zatopić, a tymczasem zatonął podczas swego pierwszego rejsu, jak to pokazał hit Jamesa Camerona. Ten sam reżyser, do spółki z żydowskim producentem Simchą Jacobovici, w marcu 2007 roku wyemitował na kanale Discovery sensacyjny film pt. The Lost Tomb of Jesus (Zaginiony grób Jezusa). Program opowiada o grobowcu odkrytym w 1980 roku w jerozolimskiej dzielnicy Talpiot, gdzie rzekomo pochowano Jezusa, jego żonę, syna, matkę, ojca i braci. Czy doszło do odkrycia, które obala główny filar chrześcijaństwa - zmartwychwstanie Jezusa - czy też do „tytanicznej” omyłki reżyserów z Hollywood, którzy postanowili zarobić na fali nonsensów propagowanych przez Dana Browna w Kodzie Leonarda da Vinci?

dalej>>

 


 

Opinie: Anioły, Demony i arcybiskup marnotrawny

Artur Rumpel

Obydwu bohaterów mojego tekstu nie trzeba chyba szerszemu ogółowi szczególnie przedstawiać. Zarówno Abp Emmanuel Millingo, jak też Dan Brown są powszechnie znani, trzeba przyznać, że nie z najlepszej strony. Kilka miesięcy temu świat obiegła wiadomość, iż owi dwaj panowie podjęli ze sobą ściślejszą współpracę. Ma ona dotyczyć ekranizacji powieści Browna „Anioły i demony”, będącej prequelem osławionego „Kodu Leonarda da Vinci”.

dalej>>

 


 

Felietony/Artykuły: Bracia Jezusa

Dariusz Kot

I oto mamy już za sobą „Kod Leonarda da Vinci”: książkę, film, zaciekłe dyskusje na temat „dziedzictwa krwii” Jezusa. Ileż było uczonych wywodów o tym, że Jezus ani żony, ani żadnych dzieci nie miał, i na tronie francuskim jego potomstwo wcale nie zasiadało! Przyznam, że nic mnie tak nie śmieszy, jak poważna, historioznawcza analiza wątków z fikcyjnej rzeczywistości. „Kod”, jako powieść literacka, nie musiał trzymać się szczegółowo faktów, aby osiągnąć coś rzadko spotykanego w kulturze masowej: obudzić historyczny krytycyzm, zaciekawienie przeszłością. A jego BARDZIEJ OGÓLNIE rozumiany temat uważam za wręcz pasjonujący: kim z historycznego punktu widzenia byli (i dlaczego zniknęli z oficjalnej historii Kościoła) najbliżsi krewni Jezusa?

dalej>>

 


 

Katolicyzm: Bertone sekretarzem stanu w Watykanie

Jerzy Piątek

Watykan potwierdził wczoraj wcześniejsze doniesienia prasy, że Tarcisio Bertone, kardynał z Genui, otrzyma nominację na nowego sekretarza stanu Państwa Watykańskiego. Do tej pory funkcję tę sprawował kard. Angelo Sodano. Tuż przed śmiercią Jana Pawła II Bertone określany był przez prasę jako możliwy następca polskiego papieża. Znany jest również z ostrej krytyki „Kodu Leonarda”.

dalej>>

 


 

Listy od czytelników: Kod Leonarda da Vinci - popis chrześcijan

Kontrowersyjna książka D.Browna wzbudziła wiele spekulacji na temat jej wiarygodności. Chrześcijanie zastrzegają iż zawarte w książce tezy na temat Jezusa, Marii Magdaleny (Świętego Graala) i naszej wiary są nieprawdziwe, ale tak naprawdę nie argumentują swoich sprzeciwów.

dalej>>

 


 

Reportaże: Patrick Wall na tropie

Maciej Dobosiewicz

Na początku maja "The Gurdian" opublikował sensacyjny reportaż, w którym Mark Honigsbaum opisuje spotkanie z detektywem, byłym mnichem specjalizującym się w tropieniu ukrywających się księży pedofilii i stawianiu ich przed sądem. Księży przeniesionych na emeryturę po skandalu, który wybuchł w 2002 roku w Bostonie i innych diecezjach w USA. Wielu z nich ukrywa się. Zadaniem Patricka Walla jest odnajdywanie tych osób, potwierdzanie tożsamości i wręczenie dokumentu dowodzącego ich uwikłania w sprawę.

dalej>>

 


 

Opinie: Kod da Vinci

Łukasz Gawryś

Część ludzi książkę Dana Browna czytała. Niektórzy tylko o niej słyszeli, że jest niesamowita, inni ze kontrowersyjna, jeszcze inni pewnie spotkali się z ostrzeżeniami, że jest antykatolicka lub całkiem antychrześcijańska. Niezależnie od opinii o książce się mówiło i mówi, od spotkań przy piwie, poprzez poważne dyskusje historyczne czy religijne, aż po kazania z ambon, a liczba sprzedanych egzemplarzy dawno już przekroczyła 40 milionów. Można się było więc spodziewać, że przeniesienie jej na ekrany kin nastąpi szybko – tak też się stało i od 19 maja możemy oglądać jej adaptacje na dużym ekranie.

dalej>>

 


 

Varia: Zdjąć z ekranów "Kod Leonarda da Vinci"?

Jerzy Piątek

Na ekrany kin wszedł kontrowersyjny film pt. „Kod Leonarda da Vinci”, nakręcony na podstawie książkowego thrillera Dan Browna pod tym samym tytułem. Obraz nie spodobał się dziennikarzom, którzy przyjęli film niezwykle chłodno. „Kod...” nie podoba się również niektórym polskim politykom, którzy domagają się wycofania filmu z kin.

dalej>>

 


 

Protestantyzm: Tsunami da Vinci

Maciej Dobosiewicz

Gdy zbliża się tsunami, budowanie muru nic nie pomoże. – tak pomysł protestów i bojkotu filmu “Kod Leonarda da Vinci” – ocenił dr Erwin Luzter, pastor Moody Bible Church w Chicago. On i inni chrześcijanie ewangeliczni falę mody na wywołującą liczne kontrowersje wśród wielu kościołów na całym świecie książkę Dana Browna chcą potraktować jako okazję do ewangelizacji w stylu hollywoodzkim – czyli przez film.

dalej>>

 


 

Katolicyzm: Kardynał wzywa do skarżenia "Kodu Leonarda..."

Jerzy Piątek

Watykański kardynał Francis Arinze wezwał wiernych do składania doniesień o przestępstwie w związku z wejściem na ekrany kin filmowej adaptacji powieści Dana Browna "Kod Leonarda da Vinci". Duchowny stwierdził, że film obraża uczucia religijne, a to jest już podstawą do wszczęcia śledztwa przeciw reżyserowi i producentowi.

dalej>>

 


 

Biblia: Kanon Nowego Testamentu, Ewangelia Judasza i pisma gnostyków

Alfred Palla

Dan Brown w swoim Kodzie Leonarda da Vinci utrzymuje, że to Kościół ustalił kanon Nowego Testamentu wespół z cesarzem Konstantynem dopiero w IV wieku. Liberalni teolodzy próbują datować nowotestamentowe księgi na okres po śmierci apostołów, egzaltując się pismami gnostyków, podobnie jak media, które ostatnio rozpisują się o Ewangelii Judasza tak, jakby zawarte w niej poglądy istotnie wyszły spod pióra Judasza. A jaka jest prawda?

dalej>>

 


 

Zamyślenia: Ulecz nędznych, których chorobą są ich własne grzechy

Dariusz W. Andrzejewski

„Ja ciebie nie potępiam. Idź, a od tej chwili już nie grzesz”
(J 8,11)

Nadszedł czas, żeby zastanowić się nad sobą. Wielki Post pragnie zbliżyć nas do Chrystusa, abyśmy przed Nim wyznali wszystko, co obciąża nasze serca, nasze sumienia i usłyszeli od Niego te same słowa, które usłyszała jawnogrzesznica.

dalej>>

 


 

Varia: Dan Brown kradnie z Biblii?

Aleksandra Oniszk

Trzech najważniejszych anglojęzycznych tłumaczy Biblii napisało pozew w którym oskarżają autora „Kodu Leonardo Da Vinci”, że zbyt mocno i zbyt wiele inspiracji czerpie z Biblii. – Gdyby Biblia nie powstała, nigdy Dan Brown nie napisałby swojej książki – mówi jeden z nich.

dalej>>

 


 

Felietony/Artykuły: W poszukiwaniu historycznego Jezusa

Alfred Palla

Wielu liberalnych teologów chce grać rolę obiektywnych uczonych, ale zamiast egzegezą tekstu biblijnego posługują się w swych badaniach psychoanalizą i innymi instrumentami psychologicznymi o wątpliwej wartości. Stosują „hermeneutykę podejrzliwości”, przypisując autorom ksiąg biblijnych patologiczną chęć zniekształcenia prawdy historycznej, dając im wiarę tylko wtedy, gdy ich słowa mają niezbite potwierdzenie poza Biblią. Pismo Święte jest więc winne, dopóki w każdym szczególe nie udowodni swej niewinności. Takie podejście trąci bigoterią, dlatego nie podzielają go poważni historycy badający starożytne źródła.

dalej>>

 


 

Katolicyzm: Biskupi chcą dyskusji na temat "Kodu"

Łukasz Gawryś

Konferencja Katolickich Biskupów Stanów Zjednoczonych uruchomiła stronę internetową, w której można dyskutować najważniejsze tezy postawione w książce „Kod Leonarda da Vinci”. Jej adres to http://www.jesusdecoded.com.


dalej>>

 


 

Prawosławie: Prawosławni przeciwko "Kodowi Leonarda da Vinci"

Łukasz Gawryś

Rosyjski Kościół Prawosławny potępił nadchodzący film "Kod Leonarda da Vinci". Książkę o tym samym tytule, na podstawie której film jest kręcony Rosyjska Cerkiew uznała za bluźnierczą.

dalej>>

 


Listy od czytelników: Harry Potter a Kod Leonarda da Vinci
Polemiki: Gnostyk i chrześcijanin - część 2: tym razem polemicznie
Ekumenizm i dialog: Trwają przygotowania do ESM w Mediolanie
Polemiki: Chrześcijaństwo gnostyczne?
Varia: Kolejna batalia o "Kod da Vinci"
Varia: Dan Brown, Tom Hanks i protest na klęczkach
Varia: Kod Leonadra da Vinci - film bardziej prawdziwy?
Varia: Dracula bogobojnym chrześcijaninem?
Felietony/Artykuły: Kobieta z cudzą biografią
Varia: Kanadyjska naiwność czy manipulacja doskonała?
Varia: "Kod Leonarda Da Vinci" zakazany w Jordanii
Varia: USA: Książki nowego papieża znikają z księgarń
Varia: Dan Brown podbija Rzym w przededniu konklawe
Katolicyzm: Prałat Opus Dei modli się za Dana Browna
Katolicyzm: Biskup staje w obronie "Kodu Leonarda Da Vinci"
Katolicyzm: Watykan: "Kod Leonarda da Vinci" to kłamstwa
Pytania i odpowiedzi: "Kod Leonarda da Vinci" opinie Kościoła
Listy od czytelników: Kod Leonarda DaVinci - po co ta histeria?
Katolicyzm: Niepokalane Poczęcie w dziełach mistrzów
Historia: Qumran i Nag Hammadi
Opinie: Harry Potter a chrześcijanie
Varia: Bestseller "Kod Leonarda da Vinci" plagiatem?
Varia: "Kod Leonarda Da Vinci" napędza rozwój turystyki
Varia: Kod Leonarda da Vinci: fakt czy fikcja? - książka już wydana
Opinie: Gnoza i gnostycy
Varia: "Pasja" i "Kod Leonarda da Vinci" - fenomen popularności
Varia: Nie kończące się poszukiwania Świętego Graala
Opinie: Maria Magdalena żoną Jezusa?
Opinie: Jezus: człowiek czy Bóg?
Historia: Czy Jezus był żonaty?
Historia: "Kod Leonarda da Vinci" a kanon Nowego Testamentu
Varia: Tom Hanks złamie "Kod Leonarda da Vinci"
Opinie: Kod Leonarda da Vinci: fakt czy fikcja?
Varia: Fani Kodu Da Vinci oblegają francuską wioskę
Opinie: Rozczarowujący "Kod Leonarda da Vinci"
Varia: Plagiat da Vinci?
Varia: "Kod Leonarda da Vinci" zakazany w Libanie
Historia: Święty Graal - Kielich Jezusa Chrystusa
Varia: Święty Graal - święte misterium
Opinie: Zrozumieć Kod Da Vinci
Felietony/Artykuły: Pół roku "Pasji" Gibsona
Varia: "Kod Leonarda da Vinci" nadal deszyfrowany
Varia: "Kod Leonarda da Vinci" krytykowany przez liberałów
Opinie: Książka na wakacje 2004 - M. Steedman "Ucieczka do Avalonu"
Opinie: Książka na wakacje 2004 - Marcina Wolskiego obrona chrześcijaństwa
Varia: Zdekodowany "Kod Leonarda da Vinci"
Katolicyzm: "Kod Leonarda da Vinci" rzeczywistością w Peru?
Ludzie: Papież Sylwester II i Unia Europejska
Varia: "Kod Leonarda da Vinci" krytykowany ekumenicznie
Pytania i odpowiedzi: Ewangelia św. Tomasza
Opinie: "Kod Leonarda da Vinci" czyli spiskowa teoria dziejów według Dana Browna
Varia: "Kod Leonarda da Vinci" nierzetelny i pełny niechęci do Kościoła

Ostatnia Aktualizacja śro, 15 lis 2006, 16:55:09|106,460 Odsłon Wersja do Wydruku

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń

  Najnowsze

  ARTYKUŁY

  Brak nowych artykułów

  KOMENTARZE last 2 days

  Brak nowych komentarzy

  O serwisie (info)


  Polski English Deutsch Français Portugues Dansk Suomi Espanol