Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kiosk Kosciol.pl _KOPIA ROBOCZA

Słoneczna tajemnica Platformy
Jacek Lehr

2010-03-03 01:21:06

Jeśli spojrzeć na politykę rodzinną PO z lotu ptaka to jasno ukaże się jej kierunek: odebrać jak najwięcej kompetencji rodzicom: od poczęcia po wychowanie. Czy uda się zastąpić polskie rodziny słonecznym – jak cała polityka Donalda Tuska – parasolem państwa?

 

 

 

Bp. Stefanek o wyroku Trybunału w Strasburgu: ideologia w szatach prawa
Teodor Lacher

2010-03-03 21:29:48

Trybunał w Strasburgu uwzględnił skargę Piotra Kozaka ze Szczecina, któremu odmówiono kontynuacji najmu miejskiego lokalu po zmarłym przyjacielu. Brak możliwości dziedziczenia przez partnerów homoseksualnych narusza konwencję praw człowieka i podstawowych wolności – czytamy w uzasadnieniu wyroku. 

 

 

 

Gawryś i Wróblewski o związkach gejowskich
Marcin Stanowiec

2010-03-03 21:33:08

Tomasz Wróblewski należy do tych publicystów, którzy potrafią przekonywająco pisać na łamach wykluczających się programowo gazet. Prawicowiec z Rzeczpospolitej przeszedł metamorfozę w Dzienniku. Czy Polska łamie prawa gejów? – pyta bardziej niż retorycznie. O pochylenie się nad związkami gejów apeluje też C. Gawryś z Więzi.

 

 

 

Księga Estery - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2010-03-05 01:26:36

Księgę Estery napisał nieznany nam autor, wiemy jednak, że opowiadanie, które ta księga zawiera, oparte jest na faktach i realiach historycznych. Znajdujemy tu opis pewnego wydarzenia z życia dworu króla perskiego Kserksesa, w którym główną rolę odegrała młoda Izraelitka, Estera oraz jej stryjeczny brat i opiekun, Mardocheusz. Jest możliwe, że to właśnie Mardocheusz (Mordochaj) spisał dzieje Estery.

 

 

 

Sąd Apelacyjny: Gość Niedzielny musi przeprosić Alicję Tysiąc
Mirosław Miarczyński

2010-03-05 13:13:20

"Gość Niedzielny" ma przeprosić Alicję Tysiąc i zapłacić jej 30 tysiecy odszkodowania. Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał wyrok pierwszej instancji. Gazeta rozważa możliwość złożenia kasacji do Sądu Najwyższego.

 

 

 

Nie gódźmy się z tym wyrokiem
Marcin Stanowiec

2010-03-05 16:18:18

Najgorsze, co może się teraz przydarzyć redakcji Gościa Niedzielnego to uwierzyć w konieczność zmiany proporcji między usiłowaniem zabójstwa a jego ewaluacją, choćby taką, jak porównanie do zbrodni nazizmu. (Tygodnik nigdy nie wartościował personalnie p. Tysiąc). Od siły i trafności tej analogii powstrzymującej zbrodnię zależy los kolejnych dzieci. Centrum tego konfliktu jest język, którym opisujemy aborcję.

 

 

 

Ewangeliczny Kościół Reformowany rozpoczął akcję RatujmyDzieci.pl

2010-03-06 12:44:55

Co powinieneś zrobić, jeśli widzisz, że rząd pragnie Twojego dobra? Ukryć swoje dobro! Już wkrótce oprócz dochodów, majątku i niepoprawnych politycznie przekonań będziemy zmuszeni ukrywać własne dzieci. Bo inaczej nam je zabiorą.

 

 

 

Redefinicja małżeńtwa zamiast pomocy rodzinie

2010-03-10 22:25:43

W sejmie rozmawiano o europejskiej polityce rodzinnej. Za niepokojące Jan Tombiński, ambasador RP przy Unii Europejskiej uznał dyskusje nad „alternatywnymi” modelami rodziny oraz zajmowanie się rozwiązaniami prawnymi, które są odpowiedzią na „jednorazowe” problemy.

 

 

 

Z ulicy do świetlicy
Gość serwisu

2010-03-16 12:39:08

Standard życia polskich dzieci jest trzykrotnie niższy niż ich rówieśników w starych krajach UE, a przeciętny dochód rodziny w Polsce należy do najniższych wśród krajów OECD. Według badań przeprowadzonych w 2008 r. przez GFK, 24 % Polaków dysponowało dziennie 11 zł na osobę. Ta kwota musi wystarczyć na wszystko: jedzenie, mieszkanie, ubranie, edukację…

 

 

 

Księga Hioba - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2010-03-17 01:59:01
Księga Hioba jest pierwszą poetycką księgą Starego Testamentu.
 
Stanowi, wraz z Księgą Psalmów, Przysłów (Przypowieści Salomona), Koheleta (Kaznodziei Salomona) i Pieśnią nad Pieśniami grupę dydaktycznych, czyli mądrościowych ksiąg Starego Testamentu.

Księga Hioba otwiera drugą, spośród trzech części Pism ST. Należy do ksiąg mądrościowych, rozdzielających księgi historyczne i prorockie. 

 

 

 

Minął Tydzień: kryzys w Grecji; amerykanizacja pedofilii w Niemczech; C. Gawryś w Gnieźnie
Teodor Lacher

2010-03-18 21:30:18

Czy Angela Merkel dąży do merkantylizacji zwalczania pedofilii? My Polacy patrzymy na Greków jak na warchołów. Oni tymczasem mówią: nie będziemy ponosić konsekwencji wywołanych przez spekulantów. Wystąpienie red. Gawrysia w Gnieźnie miało dostarczyć poważnych argumentów dla legalizacji związków gejowskich: przecież nie uderzają w rodzinę. 

 

 

 

Holendrzy optują za eutanazją dla zdrowych, starszych osób
Gość serwisu

2010-03-18 23:05:37

Zdrowe osoby w podeszłym wieku, które są po prostu "zmęczone życiem", będą  mogły zdecydować o zakończeniu swojej egzystencji za pomocą śmiertelnego zastrzyku, jeśli wejdą w życie nowe przepisy dotyczące eutanazji rozpatrywane obecnie przez holenderski parlament.

 

 

 

Męczeństwo katolickiego biskupa...
Gość serwisu

2010-03-21 21:49:28

„Po owocach ich poznacie” (Mt 7, 16). Tytułowa nauka podana uczniom przez samego Jezusa sprawdza się pod każdą szerokością i długością geograficzną, i w każdym czasie. Ale chyba trzeba by do niej dodać dość istotną uwagę brzmiącą: pod warunkiem, że te owoce będzie można zobaczyć, poznać lub choćby usłyszeć, czy przeczytać o nich.

 

 

 

Terlikowski i Semka o pedofilii w polskim Kościele
Marcin Stanowiec

2010-03-25 02:05:06

Kościół pod rządami komunistów stawał się łatwym celem obyczajowych prowokacji. Obnoszenie skazańca w sutannie z dopiętą etykietą "pedofil" było niespełnionym marzeniem wielu prowokatorów. Wyszyński oprócz tego, że w odpowiedzi na polityczną presję centralizował swój urząd to jeszcze przejawiał wyjątkową surowość wobec duchowieństwa, co redukowało ryzyko narażenia się na represje.

 

 

 

Eksperci episkopatu: zbyt duże ryzko etyczne i medyczne in vitro

2010-03-26 00:34:57

Biuro Prasowe Episkopatu Polski opublikowało pełny tekst stanowiska Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych. W oświadczeniu nie zabrakło uwag etycznych, naukowych i politycznych. In vitro niesie zbyt duże ryzyko dla ciąży, więzi psychicznych i samego organizmu dziecka. 

 

 

 

Ruszyła wielkanocna akcja "Święta bez jaj"

2010-03-26 17:06:56

W internecie ruszyła ogólnopolska akcja pod nazwą: SwietaBezJaj.p. Jest to ekumeniczna katolicko-protestancka inicjatywa chrześcijan, których łączy wiara w Chrystusa i Jego Słowo oraz pragnienie opowiadania o Dobrej Nowinie. 

 

 

 

Wielki Czwartek w Kościele Ewangelicko-Augsburskim (Luterańskim)
Rafi F

2010-03-28 17:45:45

W Wielki Czwartek ewangelicy wyznania augsburskiego wspominają Ostatnią Wieczerzę, w czasie której Jezus Chrystus ustanowił Sakrament Ołtarza. W luterańskiej pobożności Eucharystia zajmuje bardzo ważne miejsce – jest drugim obok zwiastowania Bożego Słowa wierzchołkiem Nabożeństwa Głównego (przez Księgi Symboliczne nazywanego Mszą).

 

 

 

II Synod Powszechny WKR w Polsce
Gość serwisu

2010-03-29 01:16:36

W dniach 27 i 28 marca 2010 roku odbył się II Synod Powszechny Wolnego Kościoła Reformowanego w Polsce. W Synodzie wzięli udział wszyscy ordynowani duchowni Kościoła, delegaci zborów, kandydaci do stanu duchownego i goście. Obradom Synodu przewodniczył Starszy Pastor Kościoła ks. Szymon Niemiec.

 

 

 

Białoruś to również kraj Jana Pawła II
Bożena Gaworska – Aleksandrowicz

2010-03-29 12:35:39

Kolejna moja bezsenna, nie zliczę już która, noc i cisza. Gdzieś może na tajnych posiedzeniach zbierają się „możni i władni” (jak im się zdaje) tego świata by obmyślać kolejne strategie, co by i jak zrobić by go „udoskonalić” by podporządkować, zniewolić magią tego złotego środka na realizację własnych snów o potędze, wszechpotężnego, a coraz bardziej wirtualnego pieniądza, wszystko i wszystkich.

 

 

 

Biskupi bronią kapłanów przed oskarżeniami mediów
Łukasz Godzwoń

2010-04-02 04:30:27

Polscy biskupi odnieśli się w homiliach podczas "Wieczerzy Pańskiej" do oskarżeń o pedofilię. Hierarchowie stanowczo potępiają stereotypizację osób duchownych w mediach i przyznają, że pojedyncze przypadki złego postępowania kapłanów wymagają bezkompromisowego przeciwdziałania.

 

 

 

Luterańskie nabożeństwa w radiu i telewizji
Łukasz Godzwoń

2010-04-02 05:01:43

Luterańskie nabożeństwa Wielkiego Piątku będzie można usłyszeć w radiu lub obejrzeć w telewziji. "Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w tym dniu w społeczności Słowa Bożego i Stołu Pańskiego istnieje możliwość  zobaczenia i usłyszania poselstwa Ewangelii poprzez media" - anonsują polscy ewangelicy.

 

 

 

Jan Paweł II - 5. rocznica śmierci
Mirosław Miarczyński

2010-04-02 11:38:09

Dziś przypada 5. rocznica śmierci karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II. Liturgiczne obchody 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II będą - decyzją Episkopatu Polski - sprawowane w sobotę, 10 kwietnia (w Wielki Piątek nie odprawia się mszy w kościele katolickim).

 

 

 

Największy cud chrześcijaństwa powtórzył się

2010-04-03 18:35:51

Po godz. 13.00 czasu polskiego w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie zszedł Święty Ogień. Kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów mogło uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu lub oglądać je dzięki rozstawionym w różnych punktach Jerozolimy telebimom.

 

 

 

Biskup Pieronek o zagładzie żydów i pedofilii

2010-04-07 15:20:45

- Jeżeli dyrektor szkoły nakłaniałby uczniów do ukrywania pedofilskich skłonności jednego z nauczycieli to zostałby usunięty z posady – ripostowała Monika Olejnik w rozmowie z biskupem Pieronkiem. Hierarcha bronił specyfiki Kościoła – wspólnoty przebaczenia. Dziennikarka zagadnęła też biskupa o jego "antysemickie" wypowiedzi.

 

 

 

Kondolencje Muftiego Rzeczypospolitej Polskiej Tomasza Miskiewicza dla Narodu Polskiego
Joanna Gacka

2010-04-10 13:59:16

Dowiedzieliśmy się właśnie o straszliwej tragedii, jaka spadła na Naród Polski. W katastrofie samolotowej zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej oraz wiele zasłużonych dla kraju osób. To ogromna strata nie tylko dla ich Najbliższych, ale również dla nas - polskiego społeczeństwa.

 

 

 

Msze św. żałobne w związku z katastrofą samolotu prezydenckiego w Smoleńsku
Joanna Gacka

2010-04-10 14:02:41

Kolejne diecezje polskie zapowiadają Msze św. w związku z katastrofą samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Poniżej zapowiedzi ze stron niektórych diecezji.

 

 

 

Oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w obliczu katastrofy samolotu prezydenckiego
Joanna Gacka

2010-04-10 14:50:33

"Kościół katolicki w Polsce jednoczy się w tym trudnym momencie z Rodakami w Kraju i na obczyźnie w trosce o Ojczyznę, gorąco polecając jej losy Bożej Opatrzności" - czytamy w oświadczeniu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydanym dziś (10 kwietnia) w związku z katastrofą samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Poniżej publikujemy pełny tekst dokumentu.

 

 

 

Msza Trydencka
Gość serwisu

2010-04-10 15:07:35

Ja mam krótkie pytanie dlaczego biskupi i wyznawcy kościoła katolickiego w Polsce tak bardzo obawiają się mszy Trydenckiej i oczerniają ją na każdym kroku? Biskupi, księża zamiast pielęgnować swoich wiernych dbać o swoją owczarnie tak jak robi to Bractwo Piusa X obarczają Braci za swoją ułomność.

 

 

 

Benedykt XVI przekazał kondolencje z powodu śmierci pary prezydenckiej
Joanna Papiernik

2010-04-10 16:43:09

Z powodu katastrofy, w której zginęli Lech i Maria Kaczyńscy oraz polska delegacja na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, kondolencje Polakom przekazał Benedykt XVI.

 

 

 

Ab Michalik: media zniekształcały obraz Kaczyńskiego a Rosjanie okazali nam serce
Marcin Stanowiec

2010-04-12 16:38:06

Przewodniczący episkopatu Polski wypomniał mediom kreowanie fałszywego wizerunku zmarłego tragicznie prezydenta. Hierarcha zwrócił uwagę na bezprecedensową postawę Rosjan.

 

 

 

Arcybiskup Miron zostanie pochowany w Supraślu
Joanna Gacka

2010-04-13 15:23:00

Arcybiskup Miron, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, będzie pochowany na terenie klasztoru w Supraślu - poinformował PAP rzecznik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ks. Henryk Paprocki.

 

 

 

Apel o rosyjsko - polskie pojednanie
Łukasz Godzwoń

2010-04-14 07:47:18

Daniel Olbrychski odczytał apel o pojednanie, jaki portal Onet.pl wraz z Fundacją Badań Europejskich "Sarmacja", "Nową Europą Wschodnią" oraz "Tygodnikiem Powszechnym" wystosował do obywateli Federacji Rosyjskiej. 

 

 

 

Minął Tydzień w żałobie: Kaczyński na Wawelu; Pipes się myli

2010-04-14 08:29:36

Ten tydzień upłynął w bezprecedensowej żałobie. Nie potrafimy przeboleć i wyobrazić sobie takiej straty. Zanikają podziały nie tylko między nami. Odkrywamy braterstwo międzynarodowe a polscy biskupi pracują intensywnie nad pojednaniem z Rosją.

 

 

 

Czy Bóg był pod Smoleńskiem?

2010-04-14 09:38:46

W sobotę Polskę dotknęła wielka tragedia. Straciliśmy wielu wartościowych ludzi. Patriotów, ludzi walczących o prawdę historyczną i wartości chrześcijańskie w polityce oraz relacjach społecznych. Łączymy się w żalu z rodzinami i przyjaciółmi tych, którzy zginęli. Nam też będzie ich brakowało.

 

 

 

Prezydent Kaczyński pochowany na Wawelu: dwugłos
Jacek Lehr

2010-04-14 10:05:13

Decyzja o pochowaniu prezydenckiej pary w katedrze wawelskiej rozpaliła dyskusję. Na naszych oczach dzieje się historia. Choć tempo tak ważnych decyzji jest krótkie chcemy zastanowić się nad motywacjami, które stanęły u podłoża tak różnych stanowisk.

 

 

 

Biskupi apelują: koniec kłótni o Wawel
Joanna Gacka

2010-04-15 21:48:36

Oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski  w sprawie uczczenia ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem w pobliżu Katynia wstrząsnęła naszą Ojczyzną. Równocześnie wyzwoliła w Warszawie, w całej Polsce i poza jej granicami głębokie pokłady wrażliwości, solidarności, jedności i życzliwości ludzkiej. Ta solidarność pomaga przeżyć nam wszystkim, a zwłaszcza rodzinom poległych, to niezwykle bolesne doświadczenie i mieć nadzieję, że owoce narodowej tragedii długo będą służyć dobru naszej Ojczyzny.

 

 

 

List do Galacjan - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2010-04-16 01:28:21

Krótko po wizycie apostoła Pawła w Galacji do założonych przez niego wspólnot przybyli nowi głosiciele Ewangelii, domagając się od nawróconych zachowywania przepisów rytualnych i ceremonialnych Starego Testamentu, w szczególności zaś obrzezania. Nowinkarze ci, będący prawdopodobnie chrześcijanami żydowskiego pochodzenia, zwani "judaizującymi", domagali się zachowania Prawa Starego Testamentu jako warunku nieodzownego do usprawiedliwienia i zbawienia. Wprowadzili oni wielki zamęt w umysłach Galacjan, którzy wskutek tego znaleźli się w rozterce. Byli bliscy porzucenia Ewangelii głoszonej przez Pawła i zwrócenia się ku innemu, rzekomo pełniejszemu poselstwu judaizujących.

 

 

 

Odszedł Wielki Prezydent Wolnej Polski ...
Dariusz W. Andrzejewski

2010-04-16 08:04:34

„ ... przeleciał ptak, przepływa obłok, upada liść, kiełkuje ślaz i cisza jest na wysokościach i dymi mgłą katyński las...”. (Zbigniew Herbert, wiersz „Guziki”). W dniu 10 kwietnia 2010 roku, w drodze na uroczystości 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lech Kaczyński wraz z żoną panią Marią Kaczyńską oraz 94 osoby, członkowie polskiej delegacji i załoga samolotu. Miał 60 lat.

 

 

 

ŚRK: opłakujemy z wami polskich liderów
Jacek Lehr

2010-04-16 21:54:35

Światowa Rada Kościołów przesłała kondolencje polskiemu rządowi, przedstawicielom Kościołów i ekumenicznych organizacji.

 

 

 

II Festiwal Kultury Protestanckiej zostaje odwołany
Joanna Gacka

2010-04-17 19:16:37

Z przykrością pragniemy zawiadomić, że w świetle tragedii i żałoby narodowej, którą w tych dniach przeżywamy, jako organizatorzy II Festiwalu Kultury Protestanckiej zdecydowaliśmy się przesunąć obchody Festiwalu na termin późniejszy. Uznaliśmy, że obecny czas powinniśmy poświęcić na refleksję nad rzeczami najważniejszymi, a celebrowanie kultury protestanckiej powinniśmy przenieść na bardziej dogodny czas. Prosimy o wybaczenie i zrozumienie.

 

 

 

Zginął biskup Mieczysław Cieślar - zastępca Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
Mirosław Miarczyński

2010-04-19 12:34:10

W niedzielę, 18 kwietnia 2010 r., w godzinach nocnych w wypadku samochodowym w Rogowie pod Łodzią zginął ks. bp Mieczysław Cieślar, zwierzchnik Diecezji Warszawskiej, zastępca Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Łodzi.

 

 

 

Termin pogrzebu śp. ks. bp. Mieczysława Cieślara
Gość serwisu

2010-04-21 04:10:42

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. bp. Mieczysława Cieślara odbędą się w najbliższy piątek, 23 kwietnia br. Rozpoczną się one o godz. 12.00 w kościele św. Mateusza w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 283, następnie około godz. 15 będą kontynuowane na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ul. Ogrodowej.

 

 

 

Cerkiew rosyjska złożyła kondolencje
Jacek Lehr

2010-04-21 10:13:13

Patriarchaty - moskiewski i aleksandryjski - złożyły na ręce marszałka Bronisława Komorowskiemu kondolencje narodowi polskiemu. - Szczerze towarzyszymy Wam w smutku z powodu tych, którzy zginęli - napisali hierarchowie.

 

 

 

Minął Tydzień: jesteśmy zbyt metafizyczni? Znów pedofilia; Kościół chowa lewicę
Łukasz Godzwoń

2010-04-22 21:11:28

Śmierć prezydenta wciąż budzi emocje,choć minęła ich główna fala. Powoli też wygasają obrzędy pogrzebowe. Ciekawość budziły pożegnania ludzi lewicy. Czy byli wierzący? Na zachodzie bez zmian: Kościół pacyfikowany jest pedofilią.

 

 

 

Czy Kościół traci wpływ na obsadę bohaterów narodowych?
Marcin Stanowiec

2010-04-23 05:08:56

Było jasne, że odpowiedzialność za pochówek zmarłego tragicznie prezydenta bierze na siebie ks. kard. Dziwisz. Jednak organizowany już Panteon Narodowy w Kościele świętych Piotra i Pawła w Krakowie może znaleźć się pod jurysdykcją osób niezwiązanych z chrześcijaństwem.

 

 

 

Mgła nad Smoleńskiem
Gość serwisu

2010-04-27 13:16:47

Pisząc w dzień po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, trudno porywać się na daleko idące uogólnienia dotyczące sensu tych wydarzeń, których przyszłe konsekwencje są nam niewiadome. A jednak pytanie o Wolę Bożą, która wiązała się z tym wydarzeniem, nie może być obce wierzącym.

 

 

 

Zgromadzenie Miłości Ukrzyżowanej
Gość serwisu

2010-05-05 20:30:34

Zgromadzenie Miłości Ukrzyżowanej, czyli o Braciach Miłości Ukrzyżowanej powstał w odpowiedzi na listy wielu młodych ludzi pytających o historię i działalność Zgromadzenia oraz o warunki przyjmowania kandydatów do Zgromadzenia.

 

 

 

Arcybiskup Józef Kowalczyk Prymasem Polski
Mirosław Miarczyński

2010-05-08 15:09:12

Papież Benedykt XVI przyjął rezygnację arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, metropolity gnieźnieńskiego, a jednocześnie jego następcą i prymasem Polski, mianował nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka.

 

 

 

Konferencja "Ekumenizm Ducha"

2010-05-10 10:30:42

Serdecznie zapraszamy na Konferencję „Ekumenizm Ducha” 27-28 maja 2010. Naszym gościem będzie ks. dr Peter Hocke.

 

 

 

Księga Psalmów - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2010-05-17 09:35:37

Oryginalna, hebrajska nazwa Księgi Psalmów to, w wolnym tłumaczeniu,  "Księga Uwielbienia", "Księga Chwały".  Nazwa   "psalm"   pochodzi  z  greckiego  określenia "psalmos" i  jest  odpowiednikiem  hebrajskiego słowa  "mizemor". Oznacza poetycki utwór religijny wykonywany przy akompaniamencie instrumentów strunowych.

 

 

 

Dekalog w Animacji we Wrocławiu
Gość serwisu

2010-05-26 07:54:32

Fundacja 4 Wyznań zaprasza na Międzywyznaniowy Klub Filmowy "Dekalog w animacji", które odbędzie się 27 maja o godz. 19 w sali parafialnej kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Opatrzności Bożej na ul. Kazimierza Wielkiego 29 we Wrocławiu. Wstęp wolny.

 

 

 

Chrześcijańska Misja Kobiet w Świnoujściu

2010-05-28 17:25:34

"Być kobietą zrównoważoną emocjonalnie" - pod takim hasłem spotkają się Panie, na spotkaniu dla kobiet, które odbędzie się 03 czerwca 2010 r. (czwartek) w Świnoujściu.


 

 

 

Dokument o metropolicie Sawie
Łukasz Godzwoń

2010-06-02 22:16:31

W tym roku przywódca polskich prawosławnych obchodzi 30 rocznicę swoich święceń biskupich – chirotonii. Z tej okazji przygotowano filmowy dokument o drodze powołania i posługiwania władyki.

 

 

 

Abp Hoser o kontrowersjach wokół Komunii św. dla polityków popierających in vitro
Łukasz Godzwoń

2010-06-04 01:09:46

Podczas procesji Bożego Ciała Abp Henryk Hoser odniósł się do niedawnego Komunikatu Rady KEP ds. Rodziny nt. in vitro. - Kto jest w stanie grzechu ciężkiego, a więc świadom, że popełnia zło, jest również wolny w swoich działaniach i wie że zło jest wielkie, wówczas nie może przystępować do Stołu Pańskiego – powiedział hierarcha.

 

 

 

Papież gani neokonserwatyzm
Marcin Stanowiec

2010-06-13 10:14:26

Stolica Apostolska zdecydowanie odrzuca motywowanie politycznego apartheidu biblijnymi źródłami. W przestrzeni religii nie ma miejsca dla raizmu i ksenofobii niezależnie w którą strone i z czyjej strony byłaby ona kierowana.

 

 

 

Warszawska Deklaracja w sprawie Polskich Rodzin: sytuacja jest dramatyczna
Jacek Lehr

2010-06-13 10:36:22

Przedstawiciele organizacji obywatelskich i działacze społeczni zebrani na spotkaniu 11 czerwca 2010 r. w Warszawie, pt.: Rodzina Fundamentem Życia Społecznego stwierdzają, że sytuacja polskich rodzin pod wieloma względami jest dramatyczna, chociaż powszechnie jest deklarowana jako wyjątkowa wartość.

 

 

 

Z historii mazurskich kościołów
Rafi F

2010-06-14 22:05:06

TVP2 godz. 15 czerwca godz. 6:20

Reportaż zaprezentuje ewangelicko-metodystyczne obiekty sakrale w powiecie ostródzkim na Pojezierzu Mazurskim. Pokażemy kościoły w Ostródzie, Kraplewie, Gierzwałdzie. Opowiemy o ich historii, architekturze i ludziach.

 

 

 

Ekumenia w Polskim Radiu
Rafi F

2010-06-17 05:58:41

 

W najbliższych dniach w Polskim Radiu
emitowane będą następujące audycje ekumeniczne:

 

 

 

Brak etyki w szkole jest dyskryminacją
Joanna Papiernik

2010-06-18 12:41:31

Niemożność wyboru etyki zamiast religii w polskich szkołach łamie Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, orzekł Trybunał w Strasburgu. Sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w 2002 roku. Została złożona przez rodzinę Grzelaków z zachodniej Polski.

 

 

 

Ks. Lombaedi, rzecznik Watykanu, wyjaśnia sprawę abp Paetza.
Rafi F

2010-06-20 01:11:33

Mówienie o „rehabilitacji” abp. Juliusza Paetza jest pozbawione podstaw - w ten sposób dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej o. Federico Lombardi odniósł się do doniesień medialnych dotyczących byłego metropolity poznańskiego.

 

 

 

Czy Kościół zainspiruje polską prezydencję UE?
Jacek Lehr

2010-06-22 16:22:08

- Polityka - mówił ks. prof. Piotr Mazurkiewicz na konferencji poświęconej prezydencji polskiej w UE - stara się wkraczać w życie seksualne człowieka, w dyskusję nt. życia rodzinnego, wychowania dzieci by wprowadzać założenia logiki kontraktowej, która miałaby być wyzwoleniem od autorytetów, aby wszystko było dozwolone, a człowiek mógł podejmować różne decyzje i by nie były one wartościowane.

 

 

 

Ekumenia w TVP
Rafi F

2010-06-22 18:58:51

23 czerwca 2010, godz 12:05

Nabożeństwo Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego

 

 

 

Ekumenia w Polskim Radiu
Rafi F

2010-06-22 19:08:12

Jeszcze w tym miesiącu czekają nas dwie audycje ekumeniczne emitowane w Polskim Radiu.

szczegóły niżej

 

 

 

 

Minął tydzień: Biskupi wtrącają się do polityki? Niedokończony spór o in vitro; Obama
Jacek Lehr

2010-06-23 02:26:55

Prezydent Obama zaskakuje progresistów i konserwatystów. Jesteś zwolennikiem in vitro – przemyśl swoją relację z Bogiem. Nie przystępuj do komunii św. – apeluje część polskiego episkopatu. Ingerencja w politykę?

 

 

 

Św. Tomasz otworzył religię na poznawcze zdolności człowieka
Jacek Lehr

2010-06-24 08:56:45

Na teologicznym dziedzictwie św. Tomasza z Akwinu skupił się ojciec święty podczas środowej audiencji generalnej. - Nie można żyć bez zaufania w doświadczenie innych ludzi tam, gdzie nie dociera osobiste poznanie. Rozsądne jest więc uwierzenie Bogu, który się objawia i świadectwu Apostołów - mówił papież o nauce dominikanina.

 

 

 

Reformowani łączą się.
Rafi F

2010-06-24 12:53:59

18 czerwca 2010 dokonała się fuzja między Światowym Aliansem Kościołów Reformowanych a Reformowaną Radą Ekumeniczną. Nowa organizacja – Światowa Wspólnota Kościołów Reformowanych (WCRC) będzie reprezentować 80 milionów chrześcijan tradycji reformowanej w 108 krajach. Do WCRC należy 227 Kościołów, w tym Kościół Ewangelicko-Reformowany w Polsce.

 

 

 

Metropolita Hilarion: Kościoły w awangardzie procesów społecznych
Łukasz Godzwoń

2010-06-24 15:26:25

- Pojednanie polsko-rosyjskie ma charakter religijny i historyczny – uważa przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego abp. Hilarion, który spotkał się dzisiaj z polskimi biskupami. Zdaniem metropolity, w historii obu naszych narodów "było wiele jasnych i ciemnych stron". 

 

 

 

Medale Św. Jerzego dla ks. Wacława Hryniewicza i Aleksandra Gurjanowa
Mirosław Miarczyński

2010-06-24 22:00:18

Teolog ks. Wacław Hryniewicz oraz Aleksander Gurjanow, koordynator sekcji polskiej stowarzyszenia Memoriał zostali laureatami tegorocznej edycji Medalu Św. Jerzego. Nagroda jest przyznawana przez "Tygodnik Powszechny" za „zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym”.

 

 

 

Gazeta Wyborcza: parada milowym krokiem
Teodor Lacher

2010-06-25 17:47:14

Organizatorzy Europride 2010 rozpoczynają akcję społeczną pod hasłem “Nie lękajcie się”. To odpowiedź na apel Fundacji Mamy i Taty o zakaz “parady homoseksualistów na Trakcie Królewskim”. Europride 2010 – organizowany co roku w innym europejskim mieście festiwal kulturalny mniejszości seksualnych – 17 lipca ma przejść ulicami Warszawy.

 

 

 

Biskupi o roli KAI

2010-06-25 20:21:12

Biskupi mogą zażądać głowy prezesa zarządu i redaktora naczelnego Katolickiej Agencji Informacyjnej. Zarzuca się mu, że jest zbyt liberalny oraz że selekcjonuje wypowiedzi hierarchów. - KAI opanowali liberalni katolicy, a to nie oni są właściwą reprezentacją konserwatywnego, polskiego Kościoła - oburzają się przedstawiciele stowarzyszenia "Contra in vitro".

 

 

 

Minął Tydzień: czego chce Hilarion? Laicyzm wkracza do katolickiej Europy
Jacek Lehr

2010-06-26 01:45:45

Katolickie kraje Europy laicyzują się. Życzliwy podział zastępowany jest jawną wrogością wobec chrześcijaństwa. Śledzimy kilka wydarzeń, które to potwierdzają. Także w Polsce niechęć do Kościoła i proponowanych przez biskupów rozwiązań bioetycznych może wejść w fazę krytyczną.

 

 

 

OBOP: czy Polacy lubią Żydów?
Teodor Lacher

2010-06-26 15:03:08

Jak dowodzą wyniki sondażu TNS OBOP, prawie połowa Polaków jest zdania, że Żydzi mają zbyt duży wpływ na wydarzenia na świecie.

 

 

 

Katolik Komorowski
Jacek Lehr

2010-06-26 23:55:37

Bronisław Komorowski z niespotykaną dozą tupetu i cynizmu powtarza we wszystkich mediach, że jest katolikiem. Co więcej twierdzi, iż właśnie dlatego, że jest katolikiem to popiera In-Vitro. Nie zauważyłem aby tego rodzaju absurdy wypowiadane publicznie przez jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polityków spotkały się z najmniejszym sprostowaniem ze strony władz kościelnych.

 

 

 

Kandydaci na prezydenta o legalizacji związków jednopłciowych

2010-06-28 10:51:03

- Można rozwiązywać sytuacje osób będących w tego typu związkach przyzwoicie, na bazie istniejącego prawa – powiedział marszałek Komorowski kandydujący na urząd Prezydenta.

 

 

 

2 na 5 ewangelikalnych liderów pije alkohol
Łukasz Godzwoń

2010-06-29 18:38:17

Według nowego badania, 40% ewangelicznych liderów w USA powiedziało, że „pije alkohol dla towarzystwa”.

 

 

 

Abp Celestino Migliore - nowym nuncjuszem w Polsce
Jakub Piotr Sowiński

2010-06-30 14:32:15

Benedykt XVI mianował w dniu dzisiejszym (30.06) nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Celestino Migliore, dotychczasowego Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Włoski hierarcha pracował kilka lat przy boku abp. Józefa Kowalczyka w polskiej nuncjaturze.

 

 

 

Niebezpieczne granie Kościołem
Jacek Lehr

2010-07-01 01:30:22

Nie spotkał się z Dziwiszem. Nie opowiada o katolickiej rodzinie. Nie może pochwalić się dzietnością. Za to jest przeciwny in vitro, bo "zabijanie zarodków to jak zabijanie ludzi". Inaczej jest z marszałkiem Komorowskim – opowiada znany katolicki publicysta Tomasz Terlikowski.

 

 

 

Lublin zagłosował przeciwko abp. Życińskiemu
Marcin Stanowiec

2010-07-05 23:06:12

Lublinianie spierają się o to czy ich ordynariusz naruszył ciszę wyborczą broniąc jednego z kandydatów na prezydenta. Na temat wyborów wypowiedział się także abp Głódź.

 

 

 

Abp Nycz: paradzie gejów Kościół mówi nie
Łukasz Godzwoń

2010-07-08 16:36:35

Europejskie parady gejów i lesbijek – jak uczy doświadczenie innych krajów, gdzie się one odbyły – są zazwyczaj pierwszym krokiem ku uznaniu związków partnerskich a potem adopcji dzieci przez te związki – przypomniał abp Kazimierz Nycz w rozmowie z KAI, odnosząc się do zaplanowanej na 17 lipca parady EuroPride w stolicy. – A na to Kościół mówił i zawsze będzie mówił „nie” – podkreślił metropolita warszawski.

 

 

 

KAI i C. Gawryś manipulują danymi CBOS
Łukasz Godzwoń

2010-07-09 13:39:43

Brak akceptacji dla homoseksualistów w niektórych zawodach jest przejawem – piętnowanej przez Kościół stereotypizacji – uważa cytowany przez KAI publicysta miesięcznika “Więź” opierając się na ostatnich badaniach CBOS. Zarzut wobec polskich katolików jest całkowicie chybiony.

 

 

 

Inicjatywa "ProHomofobia" prostuje
Jacek Lehr

2010-07-10 14:31:37

Inicjatywa ProHomofobia zwraca uwagę uwagę na nieścisłości w interpretacji badań CBOS o stosunku Polaków do osób homoseksualnych. Opinie respondentów są zgodne ze stanowiskiem Kościoła i nie wynikają z krzywdzących stereotypów - pisze redakcja nowego portalu poświęconego homoseksualizmowi.

 

 

 

"Konserwatyzm Komorowskiego to chwyt PR-owski"
Marcin Stanowiec

2010-07-10 15:28:17

Przeciwnicy przerywania ciąży są zawiedzeni wynikiem wyborów prezydenckich w Polsce. Wskazują między innymi na to, że w czasie gdy Bronisław Komorowski pełnił obowiązki głowy państwa, podpisał ustawę przeciwko przemocy w rodzinie.

 

 

 

Patriarcha Cyryl pozdrowił nowego prezydenta
Jacek Lehr

2010-07-12 10:32:24

iW związku z zakończeniem wyborów prezydenckich w Polsce patriarcha Cyryl oficjalnie zwrócił się do nowego prezydenta. W swym liście do Bronisława Komorowskiego zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego życzył głównie pomocy Bożej, samych sukcesów oraz dużo sił w pełnieniu tak odpowiedzialnej służby przed narodem polskim.

 

 

 

Zafunduj sobie spokojny sen
Gość serwisu

2010-07-13 12:26:16

Grupa Kafito zaangażowała się w projekt, którego celem jest pomoc osobom niepełnosprawnym. Inicjatorem całej akcji jest krakowska Fundacja Św. Benedykta.

 

 

 

 

Piłkarze dziękują Bogu

2010-07-14 20:29:32

Andreas Iniesta w finałowym meczu z Holandią strzelił decydującego gola, który Hiszpanom dał tytuł Mistrza Świata. Teraz wybierze się na pielgrzymkę do Santiago de Compostela aby podziękować św. Jakubowi.

 

 

 

 

89 Konferencja Doroczna Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP
Dariusz Zuber

2010-07-17 18:18:06

 

LXXXIX Konferencja Doroczna Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP

 

 

 

 

Krzyż sprzed Kancelarii Prezydenta trafi do Kościoła św. Anny
Mirosław Miarczyński

2010-07-21 09:56:42

Krzyż umieszczony po katastrofie smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim zostanie przeniesiony do Kościoła Akademickiego św. Anny w Warszawie. Wspólny komunikat w tej sprawie wydały: Kancelaria Prezydenta RP, Kuria Metropolitalna Warszawska, Duszpasterstwo Akademickie Kościoła św. Anny w Warszawie oraz organizacje harcerskie.

 

 

 

Inicjatywa przeciw ustawie antyprzemocowej
Łukasz Godzwoń

2010-07-21 17:05:46

Katolickie organizacje prorodzinne chcą doprowadzić do uchylenia ustawy o zwalczaniu przemocy w rodzinie. Ich członkowie zaczęli już zbierać wymagane do tego 100 tys. podpisów.

 

 

 

Autentycznie bronić krzyża?
Łukasz Godzwoń

2010-07-21 17:17:14

O wyeliminowanie niezrozumiałych konfliktów politycznych w Polsce, a także pracę nad zbilansowaniem budżetu kraju i budowę Polski, która będzie autentycznie bronić krzyża, nie upolityczniając go - apelował na Jasnej Górze prymas Polski, abp Józef Kowalczyk. 

 

 

 

Minął tydzień: krzyż do św. Anny; Europride
Jacek Lehr

2010-07-22 00:58:41

Nikt z biskupów nie zganił PO za brak poparcia dla koalicji państw broniących krzyża. Nie ma więc co się dziwić, że z otwartej i publicznej przestrzeni placu prezydenckiego trafi on w cztery ściany, pięknego co prawda budynku kościelnego, ale pozbawionego wszystkich społecznych, dynamicznych walorów agory.

 

 

 

Abp Michalik broni swojego wyboru politycznego
Teodor Lacher

2010-07-23 12:36:34

"Jeśli godzimy się na cywilizację śmierci, godzimy się, jak dawni Izraelici, nie na zagrożenie, ale na pewność utraty tożsamości. Jeśli godzimy się na demontaż rodziny, godzimy się na wynarodowienie” - powiedział przewodniczący KEP.

 

 

 

Abp Życiński usprawiedliwa przeniesienie krzyża
Jacek Lehr

2010-07-25 23:59:55

Krzyż nie powinien stawać się znakiem podziału – podkreślił abp Józef Życiński. Metropolita podziękował lubelskim działaczom Solidarności za okazanie „troski o poszanowanie symboliki krzyża”.

 

 

 

Polska za homolobby w ONZ
Jacek Lehr

2010-07-27 22:43:22

Portal ProHomofobia donosi, że polska delegacja w ONZ wzięła stronę lobbystycznej organizacji gejowskiej IGLHRC. Za były również katolickie kraje takie jak Malta, Liechtentstein, Włochy.

 

 

 

CBOS: młodzi przeciwni aborcji
Łukasz Godzwoń

2010-07-28 21:53:12

W ostatnim czasie CBOS przeprowadził i opublikował badania na temat stosunku Polaków do aborcji. Wzrasta liczba przeciwników aborcji, spada liczba jej zwolenników. Przykładowo w porównaniu do 2002 roku  o 15% spadłą liczba zwolenników aborcji na życzenie.

 

 

 

Dominacja korporacji w Ameryce płd. sprzyja homozwiązkom
Jacek Lehr

2010-07-31 16:48:59

American Public Opinion Project (LAPOP) przeprowadził badania na grupie 42 tysięcy osób z 25 państw obu Ameryk, w którym m.in. zadano pytanie – jak bardzo (w skali 1-10) popierasz prawo par tej samej płci do małżeństw? Oto przerobione wyniki – czyli jaki procent popiera (odp. powyżej 5 punktów na skali):

 

 

 

Prof. Baniak: Księża nie są homoseksualistami
Gość serwisu

2010-07-31 20:59:46

Prof. Józef Baniak mówi tygodnikowi Newsweek, że wśród księży katolickich jest tyle samo homoseksualistów, co w innych grupach społecznych.

 

 

 

Patriarcha Bartłomiej w Polsce
Gość serwisu

2010-08-01 02:36:35

Ogłoszono plan wizyty Jego świątobliwości Patriarchy Konstantynopola Bartłomieja II. Centralnym  punktem wizyty będzie Grabarka.

 

 

 

 

List do Efezjan - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2010-08-02 06:05:56

List do Efezjan  nazwano  "Listem Trzeciego Nieba", "Królem Listów Apostolskich", "Alpami Nowego Testamentu".  Uznawany jest on przez wielu biblistów za najwspanialszy list apostolski,  za szczytowe osiągnięcie myśli nowotestamentowej w ogóle. Jeden z uczonych nazwał go "boskim dziełem napisanym przez człowieka" i podkreślił, że "zostały w nim zawarte nie tylko koncepcje i doktryny wyłącznie chrześcijańskie ale także i te, które są wspólne dla chrześcijaństwa i dla objawienia ogólnego".  

 

 

 

Kuria, harcerze i Pałac Prezydencki - oświadczenie w sprawie krzyża
Mirosław Miarczyński

2010-08-03 20:07:20

Krzyż przed Pałacem Prezydenckim został ustawiony, aby łączyć w modlitwie Polaków gromadzących się w dniach żałoby narodowej po tragicznej katastrofie Smoleńskiej. Dziś był świadkiem wydarzeń, które nigdy nie powinny mieć miejsca.

 

 

 

Minął tydzień:Krzyże TVN; Co zgubiła KAI w swojej relacji?
Marcin Stanowiec

2010-08-03 20:17:21

Ewaluacja uczuć i wezwania do radykalizacji rządowych reakcji niszczą kruche pomosty wewnątrz społeczne. Trzeba zawrzeć prawdziwy kompromis, bez udawania, że coś w sprawie krzyży chce się zrobić.

 

 

 

Apel do Prezydent Warszawy
Jacek Lehr

2010-08-09 20:19:19

Konflikt wokół krzyża niebezpiecznie eskaluje. Od wielu dni przed Pałacem Prezydenckim gromadzą się nie tylko ludzie, którzy chcą bronić krzyża, ale również ich przeciwnicy. I to oni, a nie modlący się, stanowią w tej chwili główne zagrożenie dla bezpieczeństwa i spokoju społecznego.

 

 

 

Ekumenia w radiu
Rafi F

2010-08-10 11:25:37

 

Audycje ekumeniczne w Polskim Radiu
w połowie sierpnia:

 

 

 

 

 

Dziennikarze KAI wciąż cenzurują hierarchów
Teodor Lacher

2010-08-10 11:53:12

Paweł Łączny, dziennikarz KAI, w relacji dla Radia Watykańskiego pominął istotny fragment homilii ks. abp. Nycza. Metropolita mówił: krzyż ma prawo do obecności w życiu publicznym także dlatego, że cywilizacja europejska i polska wyrosły z chrześcijaństwa.

 

 

 

Krzyż jest znakiem zbawienia!
Rafi F

2010-08-11 08:45:59

„Krzyż jest znakiem zbawienia, a nie konfliktów, podziałów i walki o władzę” – to usłyszeli wierni w Słupcy, gdzie wczoraj Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przewodniczył Mszy św. sprawowanej z okazji ogłoszenia św. Wawrzyńca patronem miasta.

 

 

 

Nieoficjalne spotkanie bp Libera z abp Sawą.
Rafi F

2010-08-11 09:01:33

W ostatnią niedzielę bp płocki P.Libera spotkał się z arcybiskupem Sawą, zwierzchnikiem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Metropolitą Warszawskim i Całej Polski.

 

 

 

Kilka refleksji nt. krzyża przed Pałacem Prezydenckim
Paweł Bartosik

2010-08-11 20:52:56

Red. Tomasz Terlikowski w felietonie pt. Być przed pałacem (na portalu Fronda.pl) napisał nieomal romantyczny poemat nt. samotnych bohaterów walczących u stóp krzyża przy Pałacu Prezydenckim w obronie Polski, Prawdy i Boga.

 

 

 

Red. Terlikowski: Tablica jako pałka
Jacek Lehr

2010-08-12 13:20:57

Tak się nie załatwia spraw, a już na pewno nie prowadzi dialogu - pisze Tomasz Terlikowski o posunięciach pałacu prezydenckiego. W taki sposób można, co najwyżej doprowadzić do kolejnego starcia. I obawiam się, że o to właśnie chodzi kancelarii prezydenta i samemu prezydentowi, który świetnie rozgrywa spory wokół krzyża, skutecznie ośmieszając obrońców krzyża i spychając do narożnika Prawo i Sprawiedliwość.

 

 

 

Episkopat o krzyżu pod Pałacem Prezydenckim
Mirosław Miarczyński

2010-08-12 15:07:26

Prezydium Episkopatu i Metropolita Warszawski apelują do polityków, aby krzyż przestał być traktowany jako narzędzie w sporze politycznym. Modlącym się pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu zwracają uwagę, że w zaistniałej sytuacji stają się, mimo swej najlepszej woli, politycznym punktem przetargowym stron konfliktu. "Ponawiamy zatem apel do wszystkich ludzi dobrej woli o zrozumienie powagi chwili i poszukiwanie dróg jedności i porozumienia" - piszą biskupi we wspólnym oświadczeniu.

 

 

 

Kard. Dziwisz: Walka z krzyżem i wierzącymi - bezprawiem
Jacek Lehr

2010-08-14 19:17:02

Walka z krzyżem i z ludźmi wierzącymi jest wielkim bezprawiem - powiedział kard. Stanisław Dziwisz podczas uroczystości odpustowych w Kalwarii Zebrzydowskiej 13 sierpnia.

 

 

 

Dwie różne "polityki historyczne"
Józef Kajfosz

2010-08-15 17:23:14

Błąka mi się po głowie pewna myśl, której nie jestem na razie w stanie do końca wyartykułować, ale wydaje mi się, że trzeba to zrobić. To, co napiszę, jest na pewno nieudolne i zaledwie dotyka sprawy, a zatem wymaga rozwinięcia i dopracowania. Od czegoś jednak trzeba zacząć. A więc ten tekst to tylko pewne surowe, nieuczesane myśli.

 

 

 

Chrześcijanin szanuje poległych
Łukasz Godzwoń

2010-08-17 09:48:30

Obowiązkiem chrześcijanina jest szanować wszystkich, którzy giną w wojnie, niezależnie od strony, po której walczy - podkreślał abp Kazimierz Nycz podczas Mszy św. 15 sierpnia w Radzyminie. Metropolita warszawski przewodniczył uroczystościom na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku z okazji 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

 

 

 

Zaskakująca deklaracja prof. Szyszkowskiej

2010-08-18 13:52:26

W PRL boleśnie odczułam brak wolności. A skoro tak, to nie mogę mieć pretensji, że ktoś modli się pod krzyżem, bo uważa to za swoją misję czy powołanie – ogłosiła na swoim blogu prof. Maria Szyszkowska.

 

 

 

Herezja - odnaleziona książka prof. Kołakowskiego
Joanna Gacka

2010-08-26 15:42:23

Czy istnieją współcześni heretycy? Jak tworzą się nowe ideologie i gdzie leżą granice tolerancji? Czy między herezją a dogmatem rzeczywiście jest tak wielka różnica? Co decydowało o uznaniu jakiegoś poglądu za herezję: demokratyczne głosowanie a może… przypadek?

 

 

 

Polscy biskupi to mniejszość narodowa
Gość serwisu

2010-08-27 15:04:30

Czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uznaje katolików za „mniejszość narodową”? - pyta portal Fronda. Jak ustalił serwis w monitoringu prasy prowadzonym – za publiczne pieniądze – dla MSWiA, informacje o stanowisku biskupów w sprawie krzyża czy o obrońcach krzyża znajdują się w dziale… „mniejszości narodowe”.

 

 

 

300 lat cudów na Grabarce
Łukasz Godzwoń

2010-08-28 00:39:38

Nie ma dzisiaj w Polsce wyznawcy Prawosławia, który nie słyszałby o Grabarce i jej znaczeniu dla Cerkwi Prawosławnej i dlaczego nazywamy to miejsce świętym - pisze w odezwie do prawosławnych metropolita Sawa. Miejsce to odgrywa ważną rolę w naszym życiu duchownym. Cenimy je, lubimy i szanujemy.

 

 

 

Siostra Małgorzata Chmielewska: Hospicjum jako pomnik
Mirosław Miarczyński

2010-08-28 01:43:17

"Niniejszym proponuję, aby tragiczną śmierć 96 osób w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, z których większość pełniła najważniejsze  obowiązki w Państwie, pozostali zaś byli osobiście dotknięci zbrodnią NKWD sprzed lat, uczcić poprzez wybudowanie hospicjum dziecięcego - pomnika owego wydarzenia i chwili jedności jaką wszyscy Polacy odczuli w dniu wypadku i zaraz po nim" - napisała na swoim blogu siostra Małgorzata Chmielewska.

 

 

 

Minął Tydzień: ProHomofobia; biskupom udało się w sprawie krzyża; "Polacy mają ciężkie życie"
Jacek Lehr

2010-08-28 03:02:25

Wojna cywilizacyjna trwa. Jeden jej fragment – terror gejowski – można na bieżąco śledzić dzięki inicjatywie "ProHomofobia". Piszemy o wymagającej konfrontacji episkopatu z rządem oraz o wskaźnikach ubóstwa w Polsce.

 

 

 

Polska szkoła jest tolerancyjna
Łukasz Godzwoń

2010-09-01 14:29:21

Metropolita krakowski przypomniał, że "szkoła i Kościół spotykają się w tej samej przestrzeni troski o dobro człowieka". 20 lat temu katecheza powróciła do polskiej szkoły.

 

 

 

Czy Kościół podejmie dyskusję w sprawie antydyskryminacji?
Jacek Lehr

2010-09-01 15:31:21

Nie od dziś wiemy, że prawa antydyskyminacyjne urządzają świat na nowo i są tylko pretekstem do anarchizowania więzi między ludźmi. Stanowisko Stolicy Apostolskiej jest jasne: nie dla praw gejów, bo orientacja seksualna nie jest tym amym co płeć i pochodzenie etniczne. Seksualność która wyłazi z granic intymności i prywatności jest po prostu deprawacją.

 

 

 

Księga Przysłów - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2010-09-03 03:22:57

Księga Przysłów, zwana też Księgą Przypowieści Salomona, należy do poetyckich ksiąg Starego Testamentu, podobnie jak Księga Hioba, Księga Psalmów, Księga Koheleta (Kaznodziei Salomona) i Pieśń nad Pieśniami.

 

 

 

Więcj kleryków
Teodor Lacher

2010-09-04 15:41:42

Spadek powołań zahamowany - twierdzi Ewa K. Czaczkowska z Rzeczposppolitej. Do seminariów zgłosiło się wiecej kandydatów, niż przed rokiem.

 

 

 

 

 

Kłamią o religii w szkole
Jacek Lehr

2010-09-06 12:10:49

Popołudniowa "Panorama" na TVP2 wyemitowała materiał o rocznicy wprowadzenia religii do polskich szkół, oraz o sondażu, w którym Polacy dość sceptycznie wypowiadają się o katechezie w szkołach. Dziennikarze Panoramy próbują "tłumaczyć" dlaczego Polacy nie lubią religii…

 

 

 

Prezent pod choinkę
Rafi F

2010-09-08 10:26:12

Ruszuła 10. edycja ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Prezent pod choinkę”.
Akcja polega na przygotowywaniu przez dzieci, młodzież i osoby dorosłe prezentów w pudełkach po butach. Przez pierwsze 7 lat podarunki trafiały do dzieci i młodzieży na Ukrainie, w 2008 i 2009 r. wysyłane zostały także do Burkina Faso w Afryce.

 

 

 

 

List do Zborów KChB z okazji Święta Żniw
Rafi F

2010-09-08 11:23:05

Pójdźmy przed oblicze jego z dziękczynieniem, wykrzykujmy mu radośnie w pieniach, gdyż wielkim Bogiem jest Pan i Królem wielkim nad wszystkich bogów (Ps. 95, 2-3). Tradycyjnie w okresie powakacyjnym obchodzimy w naszych Zborach Święto Dziękczynienia – Święto Żniw. Szukając biblijnego tła tego święta możemy wskazać na Święto Namiotów, które było obchodzone w Starym Testamencie.

 

 

 

Bieda a religijność
Teodor Lacher

2010-09-09 14:10:10


Gallup przeprowadził niezbyt skomplikowane badania korelacji między biedą a religijnością. W 114 krajach zadawano ludziom pytania o to, jak ważna jest religia w ich życiu, a następnie porównano wyniki z poziomem dochodów.

 

 

 

Nuncjusz apostolski złożył listy uwierzytelniające
Mirosław Miarczyński

2010-09-15 16:02:55

Abp Celestino Migliore, mianowany przez papieża Benedykta XVI nuncjusz apostolski w Polsce, złożył w środę listy uwierzytelniające prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu.

 

 

 

Polski protest przeciw biedzie
Łukasz Godzwoń

2010-09-18 18:26:24

Kilkadziesiąt osób, przy wtórze bębnów przeszło w Warszawie spod Sejmu na Agrykolę w ramach akcji "Wstań i zacznij działać. Głośniej wokół głodu i ubóstwa". Celem kampanii jest przeciwdziałanie biedzie na świecie.

 

 

 

 

Wyjawiono, jaka jest średnia pensja pastorów megakościołów

2010-09-20 12:53:23

Średnia wysokość pensji pastorów megakościołów w USA wynosi 147 tys. dolarów rocznie. Badanie na ten temat przeprowadziła chrześcijańska organizacja Leadership Network.

 

 

 

 

Radziszewska gate

2010-09-24 22:17:43

Afera wokół Radziszewskiej to fakt medialny, nie realny. Większość społeczeństw Europy nie akceptuje wpływu homoseksualistów na dzieci i młodzież, i wcale nie jest to przejaw niechęci do mniejszości.

 

 

 

Konferencja Lokalna Zjednoczonego Kościoła Chrześcijańskiego
ks. Szymon Niemiec

2010-09-27 20:56:45

Serdecznie zapraszamy do udziału w Konferencji Lokalnej Wolnego Kościoła Reformowanego w Zjednoczonym Kościele Chrześcijańskim, będącej odpowiednikiem Synodu Rejestrowego. 


 

 

 

Bezprecedensowe oświadczenie Kościoła w sprawie majątku
Jacek Lehr

2010-09-27 23:47:31

Kuria Metropolitarna w Krakowie zwróciła się z prośbą do wszystkich parafii, zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń i innych instytucji kościelnych na terenie archidiecezji krakowskiej o przekazanie danych dotyczących całego mienia przejętego przez państwo w latach 1945-1989 – zarówno tego, które zostało zwrócone lub wypłacono za nie odszkodowanie, jak i tego, którego zwrot nie był możliwy.

 

 

 

Poczuj apokalipsę!
Marcin Stanowiec

2010-09-28 02:04:07

Czy ekologia to nowe opium dla mas? Czy brak społecznego nadzoru nad niektórymi gałęziami nauki może poskutkować katastrofą? I czy ontologia, pytania o naturę ludzką i wszechświata mają jeszcze sens?  O tym mówi w swej najnowszej książce Slavoj Žižek, który uznawany jest za jednego z najbardziej charakterystycznych filozofów Zachodu.


 

 

 

Wielka zagadka Miedzianego Zwoju z Qumran
Marcin Stanowiec

2010-09-28 02:08:42

Wśród wzbudzających kontrowersje Zwojów znad Morza Martwego znajdował się jeden, który wykonano z miedzi. Jego twórcom zależało widocznie, aby treści w nim zawarte przetrwały wieki.

 

 

 

Klauzula sumienia przeszkadza Europie
Jacek Lehr

2010-09-28 17:44:08

Klauzula sumienia, na którą powołać się mogą lekarze w przypadku, gdy wykonanie jakiegoś zabiegu medycznego jest niezgodne z ich światopoglądem - twierdzą przedstawiciele Rady Europy wskazując palcem Polskę.


 

 

 

Hawaje za zakazem małżeństw homoseksualnych
Marcin Stanowiec

2010-10-05 03:39:17

Republikańska gubernator Hawajów wniesie propozycję zmiany Konstytucji (na poziomie stanowym) zakazującej małżeństw homoseksualnych. Linda Lingle zawetowała kilka miesięcy temu ustawę o związkach cywilnych.

 

 

 

Parlament Europejski: konferencja o prześladowaniach chrześcijan
Teodor Lacher

2010-10-06 01:53:38

Ponad 100 uczestników wzięło udział 5 października w konferencji nt. prześladowań chrześcijan, zorganizowanej w Parlamencie Europejskim w Brukseli przez grupy Europejskiej Partii Ludowej oraz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

 

 

 

Wiara w Boga pomaga przetrwać chorobę
Gość serwisu

2010-10-10 12:52:34
Pacjenci zakwalifikowani do przeszczepu wątroby, którzy czuli, że Bóg może im pomóc w chorobie, dłużej żyli po zabiegu niż ci bez wiary religijnej, twierdzą naukowcy. Pozytywne skutki wiary odnotowywano u chorych bez względu na wyznawaną przez nich religię.

 

 

 

List do Filipian - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2010-10-13 01:27:32

Apostoł Paweł przybył do Filippi podczas swojej drugiej podróży misyjnej, trwającej od roku 50 do 53. Jego pobyt w Filippi opisuje Łukasz w 16 r. Dziejów Apostolskich. Filippi było wielkim ośrodkiem handlowym świata starożytnego. Wiemy, że pierwszą osobą, która w tym mieście otwarła swoje serce na głoszoną przez Pawła ewangelię była Lidia, handlarka purpury, jednego z najkosztowniejszych towarów w tamtych czasach.

 

 

 

Odbył się ingres prawosławnego biskupa polowego
Łukasz Godzwoń

2010-10-15 10:15:16

We wtorek 12 października w katedrze metropolitalnej pw. św. Marii Magdaleny w Warszawie odbył się uroczysty ingres biskupa Jerzego (Pańkowskiego) na Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego.

 

 

 

Ludzkie embriony to nie komórki
Jacek Lehr

2010-10-16 01:12:09

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski zaprezentował 15 października swoje stanowisko w kontekście zbliżającego się I czytania ustaw bioetycznych w sejmie. Eksperci pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera mówili, czym powinna się cechować dobra ustawa bioetyczna.

 

 

 

Nie będzie kobiet pastorów

2010-10-17 10:25:02

Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego opowiedział się przeciw ordynacji kobiet na księży. W wyniku tajnego głosowania 33 członków Synodu Kościoła opowiedziało się „przeciw”, a 20 „za”. Wstrzymujących się od głosowania było 7.

 

 

 

Boskie i ludzkie obiekcje w sprawie in vitro

2010-10-18 17:42:20

Polscy biskupi skierowali do polityków list, w którym przestrzegają przed konsekwencjami manipulacji ludzkim życiem i tożsamością. Racje rozumu i objawienia przemawiają za zaniechaniem metody, która przyczynia się do narodzin pokolenia upośledzonego genetycznie i pod względem tożsamości.

 

 

 

Studia w Katolickim uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II
KUL

2010-10-20 12:10:45

KUL to uczelnia z tradycją i wspaniałymi osiągnięciami naukowymi, uczelnia znakomicie oceniana przez Studentów i Absolwentów. Swoją działalność naukowo-dydaktyczną KUL prowadzi w ramach dziewięciu Wydziałów, 45 kierunków studiów, dodatkowych specjalizacji i specjalności. Aktualnie niemal 1.300 nauczycieli akademickich kształci na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.

 

 

 

Terespol: Matka Boża płacze
Łukasz Godzwoń

2010-10-20 22:21:34

Rankiem, przed pójściem do szkoły, 16-letni Łukasz spojrzał na ikonę Matki Boskiej i zobaczył spływające z kącików jej oczu łzy. Gdy wujek chłopca wytarł ikonę, krople popłynęły jeszcze obficiej. Jednemu z mężczyzn, który posmarował nimi swoje chore biodro, dolegliwość ponoć ustąpiła, a niektórzy namaszczeni olejem czuli wokół siebie niezwykłą woń.

 

 

 

Naukowiec zgadza się z Kościołem co do in vitro
Łukasz Godzwoń

2010-10-21 11:28:23

Z apelem przeciwko regulacji prawnej in vitro wystąpił profesor Janusz Gadzinowski. „Jako katolik uznaję wszystkie argumenty Kościoła Katolickiego” – napisał w oświadczeniu Konsultant Wojewódzki ds. Neonatologii Województwa Wielkopolskiego.

 

 

 

Sukcesy obrońców życia
Teodor Lacher

2010-10-21 11:48:33

Obrońcy życia i rodziny odnieśli kolejne zwycięstwo. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło dokument końcowy, w którym nie ma wzmianki o „aborcji jako prawie kobiety”. To porażka międzynarodowej organizacji Planned Parenthood, zabiegającej o umieszczenie takiego zapisu.

 

 

 

Pacjent zmartwychwstał?
Łukasz Godzwoń

2010-10-22 03:32:37

Doktor Chauncey Crandall z centrum medycznego w mieście Palm Beach (USA) napisał książkę o tytule „Raising the Dead” (Wzbudzanie z martwych). 20 października 2006 roku pacjent Crandalla, mechanik samochodowy Jeff Markin, umarł na zawał serca.

 

 

 

Dni Reformacji 2010
Joanna Gacka

2010-10-22 14:34:13

31 października 1517 roku ks. dr Marcin Luter przybił do drzwi Kościoła w Wittenberdze słynne 95 tez, co dało początek Reformacji w Europie. Na pamiątkę tego wydarzenia ewangeliccy i ewangeliczni chrześcijanie dnia 31 października obchodzą Święto Reformacji. Odwołując się do wydarzeń w Wittenberdze, w dniach 23–31 października, planowane są we Wrocławiu obchody Święta Reformacji. Pomysłodawcą i organizatorem cyklu uroczystości Dni Reformacji jest Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna wraz z Parafią Ewangelicko-Augsburską Opatrzności Bożej oraz Społecznością Chrześcijańską we Wrocławiu.

 

 

 

Minął Tydzień: Kard. Nycz trzyma z elitami; Papież na cenzurowanym; in vitro już nie kusi
Teodor Lacher

2010-10-23 04:59:55

Debatując o in vitro zaniedbuje się profilaktykę płodności. Innym tematem tygodnia skupiającym uwagę mediów na równi z ustawowymi pracami sejmu jest śmierć polityka PiS. Czy odnieśliśmy się do niej poważnie? Czy jesteśmy w stanie rozliczyć elity, które nie pierwszy i nie ostatni raz przyzwalają na agresję wobec opozycji?

 

 

 

Czy Jezus chciał kapłanki?
Teodor Lacher

2010-10-23 05:00:47

Kościół ewangelicko-augsburski dokonał ważnego wyboru eklezjalnego: odrzucił pasterstwo kobiet. Ten akt został wytłumaczony przez niektórych luteran trudnościami organizacyjnymi (ks. dr Marek Uglorz) albo romanizacją kultury duchowej ewangelików (Dariusz Bruncz).

 

 

 

Abp Życiński: o gejach i in vitro: autonomia ważniejsza niż wspólny projekt etyczny?
Jacek Lehr

2010-10-23 14:02:38

Metropolita lubelski abp Józef Życiński powiedział we wtorek, że obecnych stosunków między państwem a Kościołem nie można porównywać z okresem stanu wojennego. Obecne ataki na Kościół są dziełem "spadkobierców antykościelnych obsesji" - uważa hierarcha.

 

 

 

Zwierzęta mają przeżycia duchowe?
Teodor Lacher

2010-10-26 00:50:48

Mózgi ludzi i zwierząt zawierają pewne podobne obszary, które u Homo sapiens odpowiadają za przeżycia duchowe. Czy zatem inne ssaki mogą doświadczać tego, co według naszego długoletniego przeświadczenia czyniło nas ludźmi? Co robić, gdy kot doświadcza NDE?

 

 

 

Święto Reformacji
Joanna Gacka

2010-10-28 12:30:38

Po raz kolejny obchodzimy Święto Reformacji, które przypomina o wydarzeniach z 31 października 1517 roku. Augustiański mnich i profesor teologii Marcin Luter przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 Tez przeciwko nadużyciom związanym ze sprzedażą odpustów. Tezy sformułowane w języku łacińskim skierowane były do teologów jako podstawa do dyskusji. Wywołały konsekwencje, których nikt nie był w stanie przewidzieć.

 

 

 

Nauka o czyścu - herezja czy doktryna?
Łukasz Godzwoń

2010-11-01 23:50:30

Ważnym pytaniem jest pytanie o los dusz po śmierci. Prawosławie od samego początku naucza o konieczności przechodzenia duszy po śmierci przed podniebne mytarstwa, przez powietrzne królestwo złych duchów.

 

 

 

Kościół Anglii: kapłanki budzą opór
Teodor Lacher

2010-11-04 05:56:31

Wyświęcanie kobiet na biskupów wciąż pozostaje kością niezgody w narodowym Kościele Wielkiej Brytanii. Przeciwnicy wyniesienia ich do godności biskupiej grożą przejściem pod zwierzchnictwo Stolicy Apostolskiej.

 

 

 

Księga Koheleta - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2010-11-08 02:42:27

Księga Koheleta zwana jest też Księgą Eklezjastesa, lub Księgą Kaznodziei Salomona. Jej nazwa pochodzi od autora, który sam przedstawia się jako "kohelet", czyli jako kaznodzieja lub mędrzec. Nie jest to imię własne, lecz oznaczenie funkcji, lub urzędu.

 

 

 

Biblia na Facebooku
Jacek Lehr

2010-11-17 22:34:38

Na Facebooku powstała, stworzona przez studentów teologi i informatyki, aplikacja umożliwiająca otrzymywanie fragmentów Pisma Świętego na każdy dzień.

 

 

 

Pieśń nad Pieśniami - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2010-11-18 01:59:12

Większość komentatorów biblijnych jest jednak zdania, że "Pieśń nad Pieśniami", to zbiór kilku krótszych pieśni i najczęściej wyróżnia się ich pięć, co prawdopodobnie ma związek z liczbą tysiąca i pięciu pieśni podaną przez autora Ksiąg Królewskich. Być może wyróżnił on właśnie owych pięć pieśni, które tworzą "Pieśń nad Pieśniami". W każdym razie możemy być pewni, że nie jest dziełem przypadku, iż te, a nie inne przysłowia i pieśni Salomona znalazły się w kanonie Pisma Świętego.

 

 

 

Pastor pobity cegłami
Teodor Lacher

2010-11-18 21:34:25

W Islamabadzie, w poniedziałek, 1 listopada, chrześcijański duchowny, na którego została wydana fatwa, został pobity cegłami i kijami hokejowymi przez grupę muzułmańskich ekstremistów.

 

 

 

Synod Zjednoczeniowy WKR - CUC
ks. Szymon Niemiec

2010-11-19 18:44:13

 Duchowni i Delegaci zborów Wolnego Kościoła Reformowanego w Polsce zgromadzeni na III Synodzie Powszechnym, który odbył się w dniu 19 Listopada 2010 roku w Warszawie podjęli decyzję o połączeniu Wolnego Kościoła Reformowanego w Polsce i Zjednoczonego Kościoła Chrześcijańskiego (Christian United Church) w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

 

 

 

BENEDYKT XVI WZYWA CAŁY ŚWIAT DO MODLITWY W INTENCJI KAŻDEGO POCZYNAJĄCEGO SIĘ LUDZKIEGO ŻYCIA
Angelika Mojeścik

2010-11-22 23:06:51

27 listopada podczas liturgii rozpoczynającej Adwent – czas radosnego oczekiwania na narodzenie Chrystusa – Benedykt XVI rozpocznie modlitewne czuwanie w Bazylice św. Piotra na Watykanie w intencji każdego poczynającego się ludzkiego życia. Papież wzywa cały Kościół do przyłączenia się do tej modlitwy.

 

 

 

Kard. Dziwisz: Nie ma kompromisów w sprawie in vitro
Łukasz Godzwoń

2010-11-23 13:18:57

W ostatnim„Gościu Niedzielnym” przeczytałem wywiad z uważanym za „liberalnego” kardynałem Stanisławem Dziwiszem poruszający aktualne problemy społeczne (zaangażowanie polityczne Kościoła, in-vitro, obrona życia).

 

 

 

Na horyzoncie kondomowej rewolucji
Marcin Stanowiec

2010-11-25 10:56:50

Na temat wypowiedzi papieskiej o prezerwatywach są dwa zdania. Pierwsze: Nic się nie stało, wszystko jest po staremu. Drugie: to przełom. Jak jest naprawdę?

 

 

 

 

Ekspiacja za in vitro
Łukasz Godzwoń

2010-11-26 01:57:50

Krakowski Kościół wyszedł z inicjatywą modlitwy za osoby uwikłane w procedurę in vitro: rodziców, pielęgniarki, lekarzy, ludzi mediów propagujących niemoralność. Propozycja nabożeństwa wynagradzającego grzech in vitro została skrytykowana przez Gazetę Wyborczą.

 

 

 

Terlikowski, Szczuka i Lis w TVP2

2010-12-01 14:01:48

W poniedziałkowy (29.XI.) wieczór w telewizyjnej Dwójce obejrzałem program „Tomasz Lis na Żywo”, w trakcie którego miała miejsce dyskusja o wypowiedzi papieża Benedykta XVI na temat środków antykoncepcyjnych (wcześniej prof. Nałęcz dyskutował z europosłem J. Kurskim nt. obecności gen. Jaruzelskiego w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego).

 

 

 

Alaksandr Łukaszenka: u nas nie ma czegoś takiego, jak mniejszości seksualne
Teodor Lacher

2010-12-09 14:00:27

Prezydent Białorusi, Alaksandr Łukaszenka, odrzuca zarzuty jakoby w jego kraju istniały problemy o charakterze religijnym i etnicznym. - Na Białorusi nie ma konfliktów na tle etnicznym, religijnym czy kulturowym.

 

 

 

Majchrowski i Kracik zignorowali pytania o pornografię i prostytucję w Krakowie

2010-12-11 16:52:50

Krucjata - Młodzi w Życiu Publicznym przygotowała zestaw siedmiu pytań do kandydatów na urząd Prezydenta Miasta Krakowa: Jacka Majchrowskiego i Stanisława Kracika. Żaden z komitetów nie nadesłał odpowiedzi na postawione w ankiecie pytania.

 

 

 

Niedziela radości
Jacek Lehr

2010-12-13 03:08:29

Dwa razy w roku liturgicznym, czyli kościelnym, na początku Mszy św. jest zaproszenie do radości. W Wielkim Poście w czwartą niedzielę mamy w antyfonie na wejście słowa: ”Raduj się, Jerozolimo!”. Adresatami tego zaproszenia i zarazem wezwania jest święte miasto Jeruzalem.

 

 

 

Dark Planet - siedziba satanistów
Gość serwisu

2010-12-16 19:45:13

Chciałabym poruszyc tutaj wazny problem, a mianowicie portal spolecznosciowy o nazwie wwww.darkplanet.pl, gdzie satanizm i anty klerykalizm szerzy sie pelnymi garsciami.

 

 

 

Bez sprawiedliwości nie zbudujemy dobrobytu
Łukasz Godzwoń

2010-12-18 14:06:00

 - Idea sprawiedliwości cementuje więź między ludźmi, a także więź między człowiekiem a Bogiem – mówił abp. L.S.  Głódź z okazji uroczystości rocznicowych grudnia 1970r. - Niczego w Polsce tak naprawdę dobrze nie zrobimy, jeśli odsuniemy nawet w częściach zasadę sprawiedliwości – dodł metropolita gdański.

 

 

 

Minął tydzień: kwestia żydowska powraca; mniej zakonników; czy Orban to chrześcijańska prawica?
Marcin Stanowiec

2010-12-19 16:24:12

Raporty amerykańskiej ambasady w Watykanie przywołują prawdopodobne wypowiedzi dostojników kościelnych o Żydach. Czy antysemickie? Kryzys demograficzny zagląda w oczy zwierzchnikom zakonów. Czy tylko demograficzny? Wiktor Orban – wzór polityka prawicowego.

 

 

 

Księga Izajasza - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2010-12-20 01:00:00

Księga Izajasza jest pierwszą wielką księgą prorocką, otwierającą profetyczną część Starego Testamentu. Nie znaczy to, że proroctwa biblijne rozpoczęły się wraz z pojawieniem się Izajasza. Już Mojżesz był przecież prorokiem. W Pięcioksięgu znajdujemy niezwykle ważne proroctwa Mojżesza. Jednak począwszy od Księgi Izajasza w całej końcowej części Starego Testamentu treści profetyczne wyraźnie dominują.

 

 

 

Porywczy dominikanin zdradza sympatie biskupów
Marcin Stanowiec

2010-12-21 15:36:42

Kontestatorski list dominikanina, Ludwika Wiśniewskiego, ogłoszony już chrześcijańskim wikiliksem, miał zdewaluować konserwatywną większość w episkopacie. Tego celu duchowny nie osiągnął, ale udała mu się wiwisekcja jedności wśród biskupów.

 

 

 

Boże Narodzenie jest złem!
Teodor Lacher

2010-12-27 13:46:58

Organizatorzy kampanii pod taką nazwą zapowiedzieli rozwieszenie tysięcy plakatów na terenie całej Wielkiej Brytanii głoszących, że sezon świąteczny jest winien gwałtom, ciążom nastolatek, aborcji, rozpuście, przestępczości i pedofilii. Liczą na to, że kampania przyczyni się do zniszczenia świąt i nakłoni Brytyjczyków do konwersji na islam.

 

 

 

Z seksem warto poczekać - to dobrze rokuje dla związku
Joanna Papiernik

2010-12-28 21:31:21

Pary, które nie od razu przechodzą „do rzeczy”, tworzą lepsze związki niż te, które szybko rozpoczynają wspólne życie seksualne, wynika z badań opublikowanych w magazynie Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (American Psychological Association) “Journal of Family Psychology”.


 

 

 

Apel abp. Michalik o ubóstwo w Kościele
Łukasz Godzwoń

2010-12-29 22:50:33

Przewodniczący episkopatu Polski wystąpił z apelem do swoich księży o zdystansowanie się do chciwości i próżności.

 

 

 

Farhan Khan i Zakon Iluminatów
Teodor Lacher

2011-01-01 13:39:10

Jakiś czas temu miałam okazję przeczytać arcyciekawy artykuł pt. “Lady Gaga: Marionetka Illuminati”, w którym zasugerowano, że amerykańska piosenkarka Lady Gaga – w teledyskach i sytuacjach publicznych – często posługuje się symbolami masońskimi, okultystycznymi i satanistycznymi.

 

 

 

Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek
Mirosław Miarczyński

2011-01-05 12:12:50

6 stycznia - w święto Trzech Króli rozpoczną się przesłuchania finałowe XVII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Przez Będzin, słusznie nazywany „stolicą polskiej kolędy", przewinie się 136 najlepszych wykonawców, spośród 1780 (rekordowa ilość zgłoszeń!), którzy zgłosili się do eliminacji przeprowadzanych w 34 ośrodkach rozsianych na terenie całego kraju oraz za naszą wschodnią granicą - na Ukrainie.

 

 

 

Epifania - Dzień Objawienia Pańskiego
Mirosław Miarczyński

2011-01-06 11:32:08
Kościoły chrześcijańskie na Zachodzie obchodzą dziś Święto Objawienia Pańskiego (Święto Epifanii), zwane popularnie Świętem Trzech Króli. Jest to jedne z najstarszych świąt w chrześcijaństwie.

 

 

 

Ogłoszenie dekretu o cudzie Jana Pawła II
Mirosław Miarczyński

2011-01-13 16:49:30
 Jutro zostanie ogłoszony dekret o cudzie Jana Pawła II, który formalnie zakończy ponad pięcioletni proces beatyfikacji polskiego papieża.

 

 

 

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
Joanna Gacka

2011-01-13 20:58:03

„Trwali oni w nauce apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i na modlitwach” – te słowa zapisane w Dziejach Apostolskich będą hasłem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2011 r.

 

 

 

S. Stanisłwa Andronowska i jej ekumeniczne dzieło
Dariusz Zuber

2011-01-27 01:07:49

Miło nam poinformować, iż na przełomie grudnia i stycznia nakładem Wydawnictwa „Signa Temporis” ukazała się – pod redakcją Mariusza Orłowskiego i Moniki Drozd-Orłowskiej  – książka  pt. Siostra Stanisława Andronowska i jej ekumeniczne dzieło. Lubelska Szarytka we wspomnieniach nierzymskokatolików.


 

 

 

Homiletyka oraz Teologia Starego Testamentu
Joanna Gacka

2011-01-31 11:32:08

Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna zaprasza na kursy Homiletyki i Teologii Starego Testamentu II.

 

 

 

Znany polityk wykluczony z katolickiej organizacji
Łukasz Godzwoń

2011-02-08 08:49:26

Brat ks. Dariusza Rasia Ireneusz został wykluczony z katolickiej organizacji Rycerze Kolumba. Ten pierwszy jest kapelanem ks. kard Dziwisza. Drugi jest politykiem Platformy Obywatelskiej.

 

 

 

W lutowym Przeglądzie Prawosławnym
Jacek Lehr

2011-02-08 09:19:47

Skąd czerpać życiowe radości? - pyta w kazaniu św. Mikołaj Serbski i odpowiada, że radujemy się wtedy, gdy mamy kim się opiekować. Nasza radość jest tym większa, im więcej ludzi możemy otoczyć naszą troską.

 

 

 

Przywrócono godność rycerza posłowi Rasiowi

2011-02-16 12:41:34

Poseł Ireneusz Raś "zasuspendowany" z powodu nie licującego z godnością Rycerza Kolumba głosowań sejmowych powrócił w szeregi zakonu na prośbę metropolity krakowskiego. Rodzony brat polityka jest sekretarzem ks. abp. Dziwisza.

 

 

 

Listy do Tesaloniczan - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2011-02-18 01:36:00

Pierwszy List do Tesaloniczan jest najstarszym znanym nam pismem apostoła Pawła i w ogóle pierwszym pismem Nowego Testamentu. List ten powstał w czasie drugiej podróży misyjnej Pawła w roku 50 lub 51. Drugi List do Tesaloniczan apostoł napisał niewiele później, prawdopodobnie jeszcze w tym samym, 51 roku. Listy do Tesaloniczan zostały więc napisane przed spisaniem Ewangelii i reszty pism Nowego Testamentu. Studiując ich treść będziemy zapoznawać się z najwcześniejszą literaturą chrześcijańską.

 

 

 

Księga Jeremiasza - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2011-03-10 01:25:00

Jeremiasz jest jedną z najbardziej niezwykłych postaci biblijnych. Dowiadujemy się o nim z Pisma Świętego stosunkowo dużo, bo jego proroctwa powiązane były ściśle z jego życiem; Księga Jeremiasza zawiera wiele fragmentów o charakterze autobiograficznym.

 

 

 

Treny Jeremiasza - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2011-04-08 01:00:24

Treny, Lamentacje, to niezwykłe, wspaniałe utwory poetyckie. Ich autor należał do tych, którzy byli świadkami upadku Jerozolimy. Z treści trenów wynika, że autor nie został uprowadzony do Babilonu, lecz pozostał w kraju wraz z biedotą judzką. Zgodnie z tradycją żydowską autorem tym był sam prorok Jeremiasz.

 

 

 

Listy do Tymoteusza - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2011-04-12 01:00:00

Listy do Tymoteusza i List do Tytusa stanowią grupę pism apostolskich zwanych "Listami Pasterskimi". Mają one charakter duszpasterski. Apostoł Paweł pragnie przekazać Tymoteuszowi i Tytusowi porady i pouczenia dotyczące sprawowania opieki nad wspólnotami wczesnego Kościoła. Chociaż listy te są adresowane do konkretnych osób, mają ogromną wartość dla całego chrześcijaństwa.

 

 

 

Rubinowy Jubileusz Misjonarzy Ducha Świętego na Mazowszu
Gość serwisu

2011-04-14 10:01:35

Rok 2011 to dla Prowincji Polskiej Zgromadzenia Ducha Świętego rok jubileuszu 90-lecia obecności ojców i braci – Misjonarzy Ducha Świętego w Polsce (1921–2011) oraz 40-lecie pobytu zgromadzenia zakonnego w Cielądzu k. Rawy Mazowieckiej, na terenie diecezji łowickiej.

 

 

 

Szatan na dyskotece
Gość serwisu

2011-04-21 14:00:57

Do niedawana satanizm kojarzył nam się raczej z agresywną muzyką rockową. Dyskoteka czy muzyka techno, wraz ze wszystkimi swoimi patologiami (narkotyki, promiskuityzm) była wolna przynajmniej od bezpośredniego wpływu satanistów.

 

 

 

Wielki Piątek trzech tradycji
Łukasz Godzwoń

2011-04-22 05:07:03

Dzisiaj wspominana jest śmierć Chrystusa na krzyżu. W żadnej cerkwi nie jest sprawowana Liturgia eucharystyczna. Kościół katolicki wzywa do adoracji Krzyża. Luteranie mówią o głębokiej zadumie.

 

 

 

Wielkanoc w Kościele ewangelickim
Marcin Stanowiec

2011-04-24 10:52:53

Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny to dwa dni wielkiego świętowania dla ewangelików. To najpiękniejsze Święta dla wszystkich chrześcijan. W tym roku katolicy, protestanci i prawosławni świętują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa w tym samym czasie.

 

 

 

 

Święty ogień w Warszawie
Marcin Stanowiec

2011-04-24 15:51:46

Wczoraj wieczorem do Warszawy został przywieziony św. Ogień. To wielkie wydarzenie było możliwe dzięki darczyńcom, którzy wraz z duchownymi udali się do Jerozolimy.

 

 

 

Polonia w sercu Jana Pawła II
Gość serwisu

2011-04-28 10:54:08

1 maja 2011. Na ten dzień czekają katolicy na całym świecie. Właśnie wtedy papież Jan Paweł II zostanie w Stolicy Apostolskiej wyniesiony na ołtarze. 

 

 

 

Pastor David Wilkerson nie żyje
Joanna Papiernik

2011-04-28 12:55:44
W środę 27 kwietnia zmarł David Wilkerson, pastor kościoła Times Square Church w Nowym Jorku pracujący z młodzieżą i ludźmi z marginesu społecznego, autor słynnej książki "Krzyż i sztylet".

 

 

 

Błogosławiony Jan Paweł II
Mirosław Miarczyński

2011-05-01 01:01:55

Dziś papież Jan Paweł II, po rekordowo krótkim procesie beatyfikacyjnym, zostanie wyniesiony na ołtarze. Spełnione zostaną w ten sposób pragnienia wielu wiernych z całego świata, którzy już po śmierci Karola Wojtyły na placu Świętego Piotra trzymali transparenty "Santo Subito".

 

 

 

Siostra w reebokach

2011-05-01 15:38:08

Członkinie Wspólnoty Sióstr Kościoła anglikańskiego posługującego w Anglii, Kanadzie i Australii wzbudziły sensację na ślubie Księcia Williama i Kate Middleton.

 

 

 

60. Rocznica męczeńskiej śmierci
Gość serwisu

2011-05-09 12:44:26

W związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą męczeńskiej śmierci Księdza Biskupa Józefa Padewskiego w warszawskim Centrum Odbudowy Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła przy ul. Modlińskiej 205, wczoraj pod przewodnictwem ks. Tomasza Rybki odbyły się uroczystości rocznicowe upamiętniające wybitnego biskupa i prawego Polaka, który za swoją nieugiętą postawę (jako jedyny polski katolicki biskup) poniósł męczeńską śmierć.

 

 

 

Księga Ezechiela - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2011-05-16 00:53:00

Ezechiel zaliczany jest do grupy proroków „większych”. Jego imię (hebr. Jechezqel) znaczy: „Bóg jest mocny”, albo „Bóg czyni mocnym”. Charakter jego proroctw najlepiej określa symboliczne widzenie, w którym Bóg kazał mu połknąć zwój z wypisanymi na nim słowami: narzekania, wzdychania i biadania (2, 8 – 3, 3). 

 

 

 

III Festiwal Kultury Protestanckiej
Joanna Gacka

2011-05-20 16:40:14

Wrocław, historycznie miasto pogranicza - wielu kultur, narodów oraz religii - powraca od pewnego czasu do swej wielusetletniej tradycji miasta tolerancji i dialogu. Praktycznym przejawem tego stanu rzeczy są wrocławskie wydarzenia i imprezy kulturalne eksponujące lokalne, regionalne, ponadregionalne, a także globalne dziedzictwo kulturowe. W odrodzoną we Wrocławiu tradycję interakcji i współdziałania ponad podziałami doskonale wpisuje się nadchodzący Festiwal Kultury Protestanckiej.

 

 

 

Księga Daniela - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2011-06-27 01:55:00

Księga Daniela to jedna z najbardziej poruszających, fascynujących ksiąg Pisma Świętego. Ze względu na zawartość wielu treści proroczych zaliczana jest do ksiąg prorockich, choć w Biblii hebrajskiej znajduje się w ostatniej części zbioru, wśród „Ketubim”, czyli „Pism”.

 

 

 

BRACIA POLSCY 2013
Gość serwisu

2011-07-13 11:30:29

Szanowni Państwo

Nasze Stowarzyszenie zajmuje się dokumentowaniem i popularyzacja dorobku Braci Polskich XVI - XVIII wieku.
O naszych działaniach można się więcej dowiedzieć z naszych stron internetowych do których można dostać się poprzez www.szlakbracipolskich.pl

 

 

 

List do Hebrajczyków - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2011-08-01 01:36:44

Jest w Nowym Testamencie księga, która w szczególny i fascynujący sposób ukazuje, jak proroctwa i symbole Starego Testamentu urzeczywistniły i urzeczywistniają się w osobie Jezusa Chrystusa.

Chodzi o List do Hebrajczyków. Niezwykły to i fascynujący fragment Nowego Testamentu. Prawdziwą przygodą i wspaniałym uzupełnieniem , dopełnieniem lektury Starego Testamentu jest lektura tego właśnie listu.

Chrystus jako ofiara, jako zadośćuczynienie za nasz grzech. Chrystus jako nasz arcykapłan, nieustannie orędujący za nami. Odpocznienie w wierze, jako wypełnienie się obietnicy wejścia do Ziemi Obiecanej... to tylko niektóre z tematów, których pełne rozwinięcie znajdziemy właśnie tutaj, w Liście do Hebrajczyków.

 

 

 

Awantura o politykę w Kościele

2011-08-17 18:06:48

Tego jeszcze nie było. Eksponowany dostojnik kościelny kłóci się z "niszowym" dziennikarzem. O co? O politykę.

 

 

 

Woodstock - Jezus. Historia dwóch przystanków

2011-08-27 14:02:29

Dobiegła końca największa cykliczna impreza rockowa w kraju - i jak podkreślają organizatorzy - w całej Europie. Przystanek Woodstock został pomyślany jako podziękowanie dla wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ideowo nawiązuje do pokojowego festiwalu amerykańskiego lat 70’: "Miłość! Przyjaźń! Stop przemocy! Stop narkotykom!". Hippisowskie klimaty dzieci kwiatów są bardzo żywe na polskim zgromadzeniu, także w kulcie marihuany. Polski Woodstock budzi nie mniejsze kontrowersje, co ten amerykański.

 

 

 

Wolontariat jako służba bliźniemu
Joanna Gacka

2011-09-09 19:15:30

Godność i prawa potrzebujących, wolontariat osób niepełnosprawnych, międzynarodowy wymiar działalności humanitarnej, aktywność zapobiegająca skrajnej biedzie i wykluczeniu... A na koniec pytanie: Czy Chrystus był wolontariuszem? To tematy, które będą poruszone 9 września w Pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu na Placu Defilad w Warszawie, podczas dnia dedykowanemu wolontariatowi jako służbie bliźniemu. Koordynatorami tego wydarzenia są: Caritas w Polsce, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Eleos i ruch ATD Czwarty Świat.

 

 

 

Księga Ozeasza - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2011-09-16 00:38:00

Ozeasz jest pierwszym z dwunastu proroków Starego Testamentu nazywanych „mniejszymi”. Za proroków „wielkich” uważa się Izajasza, Jeremiasza, Ezechiela i Daniela. Natomiast począwszy od Ozeasza, po Malachiasza, określa się proroków mianem „mniejszych”. Jest to jednak podział umowny. Właściwie wszystkich proroków Starego Testamentu możemy nazywać wielkimi. Wszyscy byli wybranymi przez Boga posłańcami, przekazującymi jego wolę, jego wyroki, w poselstwie każdego z nich zawarte są niepowtarzalne, bezcenne, niezwykle ważne prawdy.

 

 

 

Biskup Stanisław Budzik został metropolitą lubelskim
Mirosław Miarczyński

2011-09-26 12:17:36

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik został mianowany nowym metropolitą lubelskim. Będzie następcą zmarłego w lutym br. abp Józefa Życińskiego.

 

 

 

15 października 2011 Dzień Dziecka Utraconego
Joanna Gacka

2011-09-26 13:12:20

W naszym kraju każdego roku blisko pięćdziesiąt tysięcy rodzin doświadcza straty dziecka: ponad czterdzieści tysięcy kobiet przeżywa poronienie, dwa tysiące dzieci rodzi się martwo, a kolejne pięć tysięcy umiera przed ukończeniem 18 lat z powodu chorób i wypadków.

 

 

 

Dni Kultury Prawosławnej w Poznaniu
Joanna Gacka

2011-09-28 19:36:18

Lśniące w słońcu kopuły cerkwi symbolizujące płomienność modlitwy są bez wątpienia jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów związanych z prawosławiem. Szóstą już edycję Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej, jedynego festiwalu w Polsce poświęconego tej kulturze otworzy wernisaż wystawy „Cerkwie polskie - obraz przemienionego świata”. To tylko jeden z tematów tegorocznego festiwalu, którego motywem przewodnim będą herezje powstałe na gruncie prawosławia.

 

 

 

Księga Joela - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2011-10-31 00:01:00

Proroctwa Joela dla osoby niezorientowanej, nie znającej Biblii, mogą wydawać się mało ważne. Zapisane są przecież w trzech krótkich, niepozornych rozdziałach. A jednak księga ta porównywana bywa do bomby atomowej; pomimo małej objętości zawiera ogromny potencjał przemieniającej, Bożej mocy.

 

 

 

Ksiądz Boniecki nie może wypowiadać się w mediach

2011-11-02 22:58:57

Były redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego nie wystąpi w piątkowym programie telewizji TVN. Taką decyzję podjęły władze zgromadzenia księży marianów pod naciskiem episkopatu.

 

 

 

Błogosławiony Jan Paweł II czuwał nad pasażerami boeinga?

2011-11-02 23:13:53

Na pokładzie zagrożonego awarią podwozia  boeinga znalazły się relikwie bł. Jana Pawła II. Miał je ze sobą warszawski redemptorysta.

 

 

 

Katolik a Jehowa
Gość serwisu

2011-11-03 15:25:50

Mam problem, moja religijność cierpi, nie wiem co powinnam zrobić. Moim partnerem jest Świadek Jehowy, wychowany w tej wierze od urodzenia. Ja jestem katoliczką, głęboko wierzącą.

 

 

 

Pierwszy List Piotra - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2011-11-08 01:00:00

Pierwszy List Piotra został napisany przez apostoła Jezusa Chrystusa, Szymona Piotra. Wiele wskazuje na to, że Piotr napisał ten list w czasie pierwszej fali prześladowań chrześcijan przez Nerona, pomiędzy 64 a 67 r. n.e. List ten powstał więc w końcowym okresie życia apostoła, najprawdopodobniej na krótko przed jego męczeńską śmiercią.

 

 

 

Religia zapewnia optymizm i dłuższe życie
Gość serwisu

2011-11-14 18:02:58

[image1_left]Regularne uczestnictwo w nabożeństwach jest związane z bardziej optymistycznym spojrzeniem na świat i mniejszymi skłonnościami do depresji.


 

 

 

Ewangelik zastąpił prawosławnego na stanowisku rektora CHAT
Gość serwisu

2011-11-16 22:48:35

[image1_left]W dniu 10 maja 2012 roku Uczelniane Kolegium Elektorów Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie dokonało wyboru rektora uczelni na kadencję 2012-2016. Został nim ks. prof. dr hab. Bogusław Milerski z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

 

 

 

Księga Amosa - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2011-11-30 01:00:00

Działalność Amosa przebiegała w okresie panowania króla izraelskiego Jeroboama II, syna Joasza, a więc przypadała na lata 782 – 753 przed Chrystusem. Prorokami współczesnymi Amosowi byli Jonasz i Ozeasz, działający w północnym królestwie Izraela oraz Izajasz i Micheasz, prorocy królestwa południowego, judzkiego. Pierwsza połowa VIII w. p.n.e. była okresem pomyślności i dobrobytu w państwie izraelskim. Zamożniejsze rodziny zaczęły prowadzić beztroskie, wystawne życie, obniżyły się standardy moralne i religijne, szerzyła się niesprawiedliwość społeczna. Przeciwko tym zjawiskom wystąpił prorok Amos.

 

 

 

Benedykt XVI pobłogosławił ojcu Rydzykowi

2011-12-05 20:26:22

"Nie dzielić, ale łączyć i wlewać nadzieję w ludzkie serca" - życzy Radiu Maryja ojciec święty Benedykt XVI za pośrednictwem watykańskiego sekretarza stanu, Tarsicio Bertone. "Katolicki głos" dociera do słuchaczy już 20 lat.

 

 

 

Czy Kościół jest wizerunkowym monolitem?
Marcin Stanowiec

2011-12-13 21:37:47

W dzienniku "Rzeczpospolita" ukazał się tekst Tomasza Terlikowskiego, w którym redaktor naczelny "Frondy" odnosi się do zakazu wypowiedzi dla ks. Bonieckiego. Budzi mój sprzeciw warunkowanie powodzenia misji Kościoła takim zakazem.

 

 

 

Drugi List Piotra - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2011-12-22 01:00:00

Drugi List Piotra napisał "Szymon Piotr, sługa i apostoł Jezusa Chrystusa" - jak czytamy w pierwszym wierszu Listu. List ten apostoł Piotr napisał najprawdopodobniej tuż przed swoją męczeńską śmiercią, ok. 67 r. n.e. Z tego względu Drugi List Piotra nazywany jest często jego "łabędzim śpiewem", podobnie jak Drugi List do Tymoteusza zwany jest "łabędzim śpiewem" apostoła Pawła.

 

 

 

Komu przeszkadza Boże Narodzenie?

2011-12-23 14:02:16

Święta Bożego Narodzenia to „najgłośniejsze”, najbardziej popularne święta w ciągu roku. Każde państwowe święto to w porównaniu z Urodzinami Syna Bożego niewiele znaczący epizod. Mało kto pozostaje obojętny wobec nich. Dla chrześcijan różnych kościołów są one okazją do dziękczynienia za Boży cud wcielenia oraz radowania się w gronie bliskich Bożymi darami (m.in. na stole i spod choinki), z których największym jest urodzony z dziewicy Marii Boży Syn.

 

 

 

Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek
Joanna Gacka

2011-12-28 22:30:25

Przez cały grudzień w 32 miastach Polski oraz na Białorusi i Ukrainie trwały przesłuchania eliminacyjne do XVIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek - największego tego typu przeglądu muzycznego w Polsce. Spośród ponad 1500 zgłoszonych wykonawców komisje wybrały 127, które w stycznia zaprezentują się na będzińskich finałach.

 

 

 

Księga Abdiasza - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2012-01-06 01:00:00

W języku hebrajskim imię Abdiasz znaczy „Czciciel Jahwe”, lub „Sługa Jahwe”. I to właściwie wszystko, co wiemy o tym proroku. Jest on jednym z czterech „proroków mniejszych”, o których nie mamy żadnych dodatkowych informacji, poza imieniem i zapewnieniem, że otrzymali wizję prorocką od Pana. (Trzej pozostali to: Habakuk, Aggeusz i Malachiasz). Słyszymy więc głos Abdiasza, wołającego w imieniu Boga, ale o nim samym wiemy bardzo niewiele.

 

 

 

Księga Jonasza - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2012-01-13 01:00:00

Jonasz jest postacią historyczną. Wzmiankę o tym proroku znajdujemy w II Księdze Królewskiej (14, 23 - 25): „W piętnastym roku panowania Amasjasza, syna Joasza, króla judzkiego, objął władzę królewską w Samarii Jeroboam, syn Joasza, króla izraelskiego, a panował czterdzieści jeden lat. A czynił to, co złe w oczach Pana, nie odstąpił od żadnego z grzechów Jeroboama, syna Nebata, w które on wciągnął Izraela. Lecz przywrócił Izraelowi granice ciągnące się od wejścia do Chamat aż do Morza Stepowego, zgodnie ze słowem Pana, Boga izraelskiego, które wypowiedział przez swojego sługę Jonasza, syna Amittaja, proroka z Gat-Chefer.”

 

 

 

 

Pierwszy List Jana - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2012-01-27 01:00:00

W końcowej części Nowego Testamentu zamieszczone są trzy listy Jana Apostoła. Pierwszy z nich, najdłuższy, nie ma właściwie formy listu. Brak w nim adresu, pozdrowień oraz imienia autora. Pismo to faktycznie jest jednak listem, na co wskazują takie zwroty, jak: "piszę wam to" oraz nazywanie czytelników "dziećmi". Świadczy to o bardzo osobistym, bliskim stosunku autora do czytelników.

 

 

 

Setki tysięcy Węgrów na placu Bohaterów. Kościół za Orbanem
Marcin Stanowiec

2012-01-30 16:36:33

Manifestacja poparcia dla rządzącej partii Fidesz zgromadziła ponad 400 tys. Węgrów - podała stołeczna policja. W wojnę o "ekonomiczną wolność" włączył się także Kościół katolicki. 

 

 

 

Dzień Wolności Religijnej
Gość serwisu

2012-02-08 09:06:25

Uroczyste ekumeniczne nabożeństwo dziękczynne w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego . Wzorem lat ubiegłych w dniu 28 stycznia 2012 roku (sobota) w Kościele Adwentystów Dnia SIódmego  w Lublinie, przy ulicy Niecałej 4,odbyło się międzykościelne nabożeństwo dziękczynne z okazji Międzynarodowego Dnia Wolności Religijnej.   

 

 

 

Spotkanie z Laurencem Freemanem OSB
Gość serwisu

2012-02-08 10:40:21

W imieniu Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej w Polsce (WCCM.pl) uprzejmie proszę o opublikowanie w Państwa serwisie internetowym zapowiedzi spotkania z o. Laurencem Freemanem OSB, dyrektorem Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej (WCCM), które odbędzie się w Warszawie 9 lutego w Klasztorze o.o. Dominikanów, ul. Freta 10.

 

 

 

Ścięty przez talibów inż. Stańczak męczennikiem? Nie chciał przejść na islam

2012-02-08 13:55:05

Minęła 3. rocznica śmierci inż. Stańczaka. Rząd Donalda Tuska zaniechał negocjacji taktycznych z terrorystami, a Polak odmówił przejścia na wiarę proroka Mahometa. Islamiści postanowili go stracić.

 

 

 

Księga Micheasza - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2012-02-28 01:02:00

Micheasz to popularne imię hebrajskie (Mikajah). Znaczy ono: „Kto jest jak Jahwe?”. Imię to pojawia się na kartach Biblii wielokrotnie. Np. w I Księdze Królewskiej czytamy o Micheaszu, który żył i prorokował w czasie, gdy działał w Izraelu uczeń Eliasza, Elizeusz, a władzę sprawowali król izraelski Achab i król judzki Jehoszafat. Prorok o imieniu Micheasz zapowiedział wtedy klęskę króla Achaba (I Król. 22, 8 – 40). Działo się to w połowie IX wieku przed Chrystusem. Nie jest to więc ta sama postać, co Micheasz, autor księgi ST, jeden z dwunastu proroków „mniejszych”.

 

 

 

Fundusz Kościelny czy jeden procent?
Mirosław Miarczyński

2012-03-14 12:12:17

Hierarchowie liczą na to, że zamiast około 90 mln zł z budżetu państwa, kościelną kasę zasilą wpływy z jednego procenta podatku. Money.pl szacuje, że może to być co najmniej 300 mln zł, a gdyby wszyscy wierzący podatnicy podzielili się podatkiem z Kościołem, to kwota ta urosłaby do astronomicznej wysokości około 750 mln zł. Rząd pomysłu biskupów nie komentuje i szykuje się do likwidacji Funduszu Kościelnego.

 

 

 

Wisławy Szymborskiej pojedynek z metafizyką

2012-03-14 20:42:00

Niedawna śmierć noblistki sprowokowała kolejny rozdział dyskusji o przeszłości komunistycznej wybitnych Polaków. Ocenę Szymborskiej można sprowadzić do innego wątku. Czy polska literatura może być wielką, nie będąc metafizyczną?

 

 

 

Konwencja Stambulska dzieli. "Nie" dla redefinicji płci

2012-03-17 20:39:45

Zaniepokojenie ratyfikacją konwencji wymierzonej w sprawców przemocy wobec kobiet wyrazili przedstawiciele polskiego Episkopatu. Nowe przepisy wprowadzają surowe kary za seksistowskie zachowania, ale także ingerują w definicję płci.

 

 

 

Drugi i Trzeci List Jana - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2012-03-22 01:40:00

Podobnie jak Pierwszy, najdłuższy i najlepiej znany List św. Jana, także dwa następne listy zamieszczone w końcowej części Nowego Testamentu pochodzą od Jana Apostoła, ukochanego ucznia Jezusa. Jan żył najdłużej z grona dwunastu uczniów - apostołów Jezusa i najprawdopodobniej jego listy pochodzą z końcowego okresu jego życia. Pisane były pod koniec pierwszego wieku naszej ery. Zgodnie z tradycją, Jan przebywał wtedy w Efezie i tam powstały wszystkie jego listy.

 

 

 

Żydzi między piątkiem ukrzyżowania a niedzielą zmartwychwstania
Marcin Stanowiec

2012-04-06 15:55:00

Refleksja Polaków i Żydów zbiega się intensywnie w trzech paschalnych dniach: jest zawieszona między Wielkimi Piątkiem a Niedzielą Wielkanocną. Oba narody – rzecz jasna – trochę inaczej rozkładają akcenty świąteczne.

 

 

 

IV Festiwal Kultury Protestanckiej
Joanna Gacka

2012-05-11 13:51:00

Wrocław – miasto spotkań, współpracy ponad podziałami, tolerancji i wielu kultur. To tu, podczas koncertów, imprez naukowych, kulturalnych i rozrywkowych spotykają się w przyjaźni ludzie różniący się od siebie a jednocześnie otwarci, pragnący dzielić się bogactwem kultur, wiedzy czy umiejętności. Sami wrocławianie chętnie biorą udział w tych cyklicznie organizowanych świętach wzajemnego poznawania i otwartości.

 

 

 

Zapłakała Matka w Prehoryłem
Gość serwisu

2012-05-16 02:53:59

Ludzie powiadają, że jeśli Matka Boża płacze, zwiastuje to nieszczęście. Ostatni raz ikona Matki Bożej zapłakała na Zamojszczyźnie 75 lat temu, w cerkwi w Prehoryłem koło Kryłowa. Rok później cerkiew rozebrano. Ikona zniknęła.

 

 

 

Luteranin rektorem CHAT, prawosławny prorektorem
Gość serwisu

2012-05-16 06:31:36

W dniu 10 maja 2012 roku Uczelniane Kolegium Elektorów Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie dokonało wyboru rektora uczelni na kadencję 2012-2016. Został nim ks. prof. dr hab. Bogusław Milerski z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

 

 

 

Zmiana definicji płci. Nasza sprawa
Jacek Lehr

2012-05-22 11:02:20

Fundacja Mamy i Taty wysyła listy przeciw konwencji "antyprzemocowej" Rady Europy. Proponowana w niej definicje płci i przemocy relatywizują znaczenie męskiej i żeńskiej komplementarności, tak jak widzi ją Biblia i psychologia.

 

 

 

Ja i prawosławie
Gość serwisu

2012-06-02 12:34:15

Poniższe rozważania zostały zainspirowane lekturą artykułu z Guardiana, który wskazuje na negatywny wpływ tradycji prawosławnej (i rzymskokatolicyzmu) na anglikanizm i osobiście na Arcybiskupa Canterbury, oraz rozmową z jednym z naszych znajomych, luteraninem, który wyrażał zdziwienie z powodu mego stosunku do prawosławia (sam będąc skądinąd miłośnikiem Josepha Ratzingera i jego teologii).

 

 

 

EWST: Darmowy indeks dla pastorów i liderów
Joanna Gacka

2012-06-17 08:45:11

Z różnymi, nieraz bardzo trudnymi pytaniami styka się każdy kaznodzieja, pastor, duszpasterz… A odpowiedzi na nie wymagają często nie tylko mądrości ale również gruntownej wiedzy, czyli wykształcenia. W jego pozyskaniu może pomóc realizowany przez wrocławską Wyższą Ewangelikalną Szkołę Teologiczną konkurs „Indeks dla Pastora”, umożliwiający podjęcie bezpłatnych, praktycznych studiów w tej uczelni.

 

 

 

Chrześcijaństwo i współczesne koncepcje człowieka
Gość serwisu

2012-07-14 19:41:10

W dniach 3-4 lipca w Krakowie odbyła się konferencja „Chrześcijaństwo i współczesne koncepcje człowieka” organizowana przez Katedrę Kultury Bizantyjsko-Prawosławnej Instytutu Rosji i Europy Wschodniej na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

 

 

Daria Janowiec: Jestem szczerze zafascynowana patriarchą Cyrylem
Gość serwisu

2012-07-23 11:59:35

Prezentujemy wywiad z Darią Janowiec – doktorantką w Katedrze Kultury Bizantyńsko-Prawosławnej w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego – badaczką dzieł patriarchy Cyryla I.

 

 

 

Polacy o stosunkach między katolicyzmem a prawosławiem
Joanna Gacka

2012-08-16 13:19:18

Dziś rozpoczyna się historyczna wizyta patriarchy Wszechrusi Cyryla I w Polsce. Warto w tym kontekście przyjrzeć się, jak po wielu latach dążeń ekumenicznych – zapoczątkowanych przez Sobór Watykański II – Polacy oceniają obecne stosunki między katolicyzmem a prawosławiem, jak postrzegają szanse na pojednanie między obydwoma wyznaniami.

 

 

 

Patriarchat moskiewski i episkopat - misja jednania i nowej ewangelizacji
Gość serwisu

2012-08-16 14:13:45

Religia wciąż odgrywa w sekularystycznym społeczeństwie niezastąpioną rolę. Bez niej pojednania dwóch narodów, jak słowiańscy Rosjanie i Polacy, nie będzie. Właśnie rozpoczęła się misja patriarchy moskiewskiego w Polsce, misja jednania.

 

 

 

Wierzący sportowcy na olimpiadzie
Gość serwisu

2012-08-16 22:04:06

Wierzący sportowcy zdobyli wiele medali podczas XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Podziękowali za nie Bogu. Uczyniła to również Serena Williams, która jest świadkiem Jehowy.

 

 

 

Abp. Michalik i Patriarcha Cyryl podpisali wspólne przesłanie do narodów polskiego i rosyjskiego
Joanna Gacka

2012-08-17 12:10:56

„Wkraczamy na drogę szczerego dialogu w nadziei, że przyczyni się on do uleczenia ran przeszłości, pozwoli przezwyciężyć wzajemne uprzedzenia i nieporozumienia oraz umocni nas w dążeniu do pojednania” – piszą we Wspólnym Przesłaniu do Narodów Polski i Rosji hierarchowie dwóch Kościołów.

 

 

 

Ratunek dla rzeki Jordan
Jacek Lehr

2012-08-18 01:18:43

Rząd Izraela postanowił napełnić rzekę Jordan odsoloną morską wodą. Przez 10 lat corocznie do rzeki wpompowywane będzie 150 mln metrów sześciennych wody. Projekt wesprą ewangelikalni chrześcijanie.

 

 

 

Dobrzy ateiści mordujący chrześcijan
Gość serwisu

2012-08-19 16:36:01

Adam Michnik przekonuje na łamach swojej historycznej gazety, że ateizm jest pełnoprawnym partnerem religii. Zapomina - inaczej niż biskupi w swoim ostatnim przesłaniu do narodów - że w imię ateizmu szerzyła się i szerzy najbardziej nierozumna nietolerancja.

 

 

 

Cyryl I: społeczeństwo bez Boga jest skazane na niepowodzenie
Gość serwisu

2012-08-19 17:24:14

Ostatni dzień wizyty zwierzchnika rosyjskich prawosławnych. Patriarcha Cyryl wezwał na górze Grabarce do budowania wspólnego frontu przeciw wykluczaniu religii z życia społeczeństw.

 

 

 

Apel o pojednanie czy wyraz obawy przed współczesnym światem?
Joanna Gacka

2012-08-19 23:07:03

Podpisanie przesłania o pojednaniu narodów przez patriarchę Cyryla oraz arcybiskupa Michalika wydaje się być z jednej strony wspaniałym zwieńczeniem dotychczasowych relacji obu kościołów i kilkuletniej, wspólnej pracy nad treścią dokumentu. To wspaniałe, gdy widzimy kościoły, które zbliżają się do siebie. Jednak powstaje pytanie, dlaczego tak bardzo odeszły od siebie, mimo że każdy z nich uznaje się za wiernego depozytariusza nauki ewangelicznej. Jakaś smutna ironia kryje się w fakcie, że współczesne chrześcijaństwo jest tak bardzo podzielone, a ruch ekumeniczny wymaga tak wielkich wysiłków nie tylko natury teologicznej, ale również dyplomatycznej i politycznej.

 

 

 

Polacy mają amerykański stosunek do ewolucji
Gość serwisu

2012-08-20 00:21:33

Popieramy kreacjonizm – nie wierzymy w ewolucję wynika z badań Fundacji BBVA. Podobne poglądy na stworzenie człowieka i wszechświata mają Amerykanie.

 

 

 

Katolicki feminizm w Piekarach Śląskich

2012-08-21 13:31:29

Metropolita katowicki zarysował na dorocznej pielgrzymce kobiet do Piekar Śląskich program chrześcijańskiego feminizmu. Prawdziwy feminizm to wolny wybór; za dyskryminację kobiet odpowiada neoliberalizm - uważa zwierzchnik diecezji katowickiej.

 

 

 

Rosjanie i Polacy uczcili pamięć więźniów seligerskiego monastyru
Gość serwisu

2012-09-04 12:31:39

Szef polskiego MSZ Jacek Cichocki i ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski ufundowali w prawosławnym klasztorze nad Seligerem kaplicę ku czci poległych polskich oficerów.

 

 

 

Kardynał Martini zamyka rozdział historii Kościoła posoborowego?
Gość serwisu

2012-09-06 19:53:52

3 września pochowano wybitnego dostojnika Kościoła katolickiego. Kojarzony z umiarkowanym skrzydłem progresistowskim kardynał Martini zamyka wstrząsający rozdział historii Kościoła posoborowego.

 

 

 

Różnice płciowe nie są źródłem przemocy
Gość serwisu

2012-09-14 02:43:15

Skutki bezrefleksyjnie przegłosowanej Konwencji Stambulskiej mogą być opłakane, choćby dlatego, że jest ona harpunem ideologicznym. Czy członkowie rządu zapoznali się z jakimikolwiek danymi oprócz tych, które podsunęły im feministki?

 

 

 

Edukacja teologiczna i wyzwania dla Kościołów w krajach postkomunistycznych
Joanna Gacka

2012-09-18 21:08:45

Upadek komunizmu w krajach byłego bloku wschodniego oraz związane z nim późniejsze burzliwe przemiany gospodarcze i społeczne okazały się wielkim wyzwaniem również dla Kościołów protestanckich, zarówno tych tradycyjnych, jak i nowych wspólnot. Dyskusję dotyczącą roli  kościołów i instytucji teologicznych w zmieniającej się Europie podjęła wrocławska Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna, organizując sympozjum, w którym  doświadczeniami wymienią się naukowcy teologicznych uczelni protestanckich z państw Nowej Europy, w tym z Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, rejonu Bałkanów, a także z niektórych zachodnich instytucji teologicznych.

 

 

 

Księga Rodzaju a teoria ewolucji - zapraszamy na debatę
Joanna Gacka

2012-09-20 22:49:50

22 września 2012 roku w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej odbędzie się Debata na temat teistycznego ewolucjonizmu i kreacjonizmu, z udziałem Ks. bp prof. dr hab. Andrzeja Siemieniewskiego z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz Ks. Marka Kmiecia z Ewangelicznego Kościoła Reformowanego we Wrocławiu.

 

 

 

Legalizacja aborcji skraca życie kobiet
Gość serwisu

2012-09-22 13:49:51

Trzy razy wyższa śmiertelność dotknęła kobiety poddające się zabiegowi przerwania ciąży w porównaniu do tych, które urodziły dziecko. Badania opublikowane w zeszłym tygodniu pokazują związek między aborcją a umieralnością kobiet.

 

 

 

Biskupi. Poluźnianie więzi rodzinnych, to destabilizacja rodziny
Gość serwisu

2012-09-25 11:01:48

Prawdziwą katastrofą nazwali polscy biskupi spadek Polski na 209 pozycję spośród 222 pod względem przyrostu naturalnego. – Poluźnianie więzi rodzinnych odwraca trend prokreacyjny – ostrzegają polityków w specjalnym liście.

 

 

 

Rozłam w ONZ w sprawie praw człowieka
Gość serwisu

2012-09-27 13:34:40

25 krajów głosowało za rezolucją Rady Praw Człowieka ONZ, która szacunek dla tradycyjnych wartości łączy z obroną praw człowieka i wolności. Nie było wśród nich UE i Stanów Zjednoczonych.

 

 

 

W Wielkiej Brytanii jest mniej osób homoseksualnych niż sądzono
Gość serwisu

2012-10-02 00:04:47

Nie ma wystarczającej liczby gejów, uzasadniającej przyznanie im przywilejów - twierdzi M. Judge z Christian Institute w wypowiedzi dla Daily Mail. Tylko jeden na 66 Brytyjczyków jest gejem lub biseksualistą, a nie jeden na dziesięciu, jak sądzono.

 

 

 

Minął tydzień: Wiara konserwatywna, wiara liberalna; Salezjanie nie przeproszą
Gość serwisu

2012-10-07 00:14:34

Władze salezjanów większy problem widzą w alarmie medialnym, niż w obscenicznej praktyce afirmowanej przez podległego sobie zakonnika. Upadek znanego religijnego kanału telewizyjnego ITI przypisywany jest liberalizmowi.

 

 

 

Kongres Małżonków apeluje o odrzucenie Konwencji stambulskiej
Gość serwisu

2012-10-09 11:59:06

- Zmiana pojęć opisujących prawdę o tożsamości kobiety i mężczyzny oraz małżeństwa i rodziny niesie ze sobą kryzys, za którym przychodzi nienawiść, chaos i wojna. Tego uczy historia – ostrzega Kongres małżeństw w apelu do D. Tuska.

 

 

 

Polacy mówią "nie" aborcji. Jak zareagują politycy?
Gość serwisu

2012-10-25 18:11:04

Boje toczone w Sejmie o projekt Solidarnej Polski w sprawie ochrony życia są częścią mimowolnej kampanii adresowanej do ludzkich umysłów i serc. Już 80 proc. Polaków opowiada się za zakazem aborcji bez oglądania się na okoliczności.

 

 

 

Chrześcijaństwo a społeczeństwo obywatelskie
Joanna Gacka

2012-11-10 15:21:25

We współczesnym świecie zachodniego kręgu kulturowego obserwowany jest zaawansowany proces sekularyzacji życia społecznego, politycznego i kulturowego. Proces ten powoduje zmniejszenie roli jaką w życiu społeczeństw Zachodu odgrywają tradycyjne nurty religijne. Konsekwencje tego zjawiska zaczynają także dotykać kraje Europy Centralnej i Wschodniej, w tym Polskę. Wskazują na to choćby przeprowadzone w ostatnich latach badania* na temat uczestnictwa młodych osób w życiu religijnym Polski.

 

 

 

Ewangelia Mateusza - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2013-01-11 04:15:00

Ewangelia Mateusza jest jedną z najważniejszych ksiąg Pisma Świętego. Spełnia w kanonie Nowego Testamentu podobną rolę, jak Księga Rodzaju w Starym Testamencie. Księgę Genesis i Ewangelię Mateusza można uznać za kluczowe księgi Biblii.

 

 

 

Związki partnerskie. Dobrodziejstwo czy przekleństwo?

2013-01-25 20:08:16

Promocja konkubinatów wynika z przekonania, że społeczeństwo nie ma wpływu na trwałość i prokreację w związkach, a trwałość i prokreacja w związkach nie przekłada się na poczucie szczęścia u ludzi.

 

 

 

Jerzy Nowosielski - druga rocznica śmierci
Gość serwisu

2013-02-15 20:24:37
21 lutego przypada druga rocznica śmierci prof. Jerzego Nowosielskiego. W niedzielę, poprzedzającą tę datę (17 lutego), krakowscy parafianie będą modlić się w cerkwi na ul. Szpitalnej podczas św. liturgii i panichidy za spokój duszy ś.p. Jerzego.

 

 

 

Stereotypy dotyczące ewangelikalizmu
Gość serwisu

2013-03-01 00:23:46

Każde znaczące zjawisko społeczne spotyka się ze stereotypami na swój temat. Ponieważ stereotyp jest uproszczonym poglądem zawierającym pewne fałszywe przeświadczenie, usuwanie myślenia stereotypowego służy lepszemu poznaniu rzeczywistości, do której się ono odnosi. Dotyczy to także ewangelikalizmu.

 

 

 

O częstym przystępowaniu do Eucharystii. Wywiad z metropolitą Hilarionem
Gość serwisu

2013-03-03 00:28:03

- Zauważam, że tam, gdzie nie ma regularnego przystępowania do Eucharystii (priczaszczanija), gdzie ludzie podchodzą do Czaszy tylko w czasie wielkich świąt albo w jakichś wyjątkowych sytuacjach, ciężko jest, czy wręcz nawet niemożliwe, by utworzyć silną cerkiewną wspólnotę - mówi metropolita Hilarion Ałfiejew w wywiadzie udzielonym serbskiemu portalowi prawosławnemu.

 

 

 

Katolicki hierarcha gani Wyborczą, chwali Wildsteina
Gość serwisu

2013-03-13 13:44:58

"Gazeta codzienna, która od lat prowadzi strategię antyklerykalną i antyreligijną bez żadnej troski o prawdę, haniebnie zaniżając troskę o kulturę życia ludzkiego w Polsce". Przewodniczący Episkopatu Polski demaskuje Gazetę Wyborczą?
 

 

 

 

Bardziej Wojtyła niż Ratzinger. Następca Piotra z Buenos Aires
Gość serwisu

2013-03-17 21:41:44

Nowo obrany papież jednym cięciem izoluje Kościół od nagęstniałej w ostatnich w tygodniach przed konklawe atmosfery. Ten wybór kompletnie zaskoczył grzebiące Watykan media i nadaje nową jakość relacjom Kościoła ze światem.

 

 

 

Smoleńsk wciąż dzieli. Szczerość pojednania polsko-rosyjskiego

2013-04-09 21:44:14

Zbliżające się obchody tragedii smoleńskiej pokazują jak bardzo jesteśmy spolaryzowani i jak mało głosów rozsądnych dociera do opinii publicznej.

 

 

 

KUL - dobro narodowe
Gość serwisu

2013-04-21 21:40:42

Zasług Uniwersytetu Lubelskiego nie trzeba przypominać. Czy praca akademików katolickich jest potrzebna społeczeństwu dzisiaj? Kościół nie jest chyba przekonany. Diecezje nie chcą się zrzucać na KUL.

 

 

 

Bonhoeffer w XXI wieku
Joanna Gacka

2013-05-22 08:26:54

Jak rozumieć Bonhoefferowski postulat bezreligijnego chrześcijaństwa? W jakim zakresie jest on aktualny dzisiaj? Na te pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy dyskusji panelowej organizowanej 27 maja przez Ewangelikalną Wyższą Szkołę Teologiczną, Towarzystwo Bonhoefferowskie i Salon Dzielnicy Czterech Świątyń.

 

 

 

Szef KAI broni rodziny
Gość serwisu

2013-06-17 12:05:13

Marcin Przeciszewski kierujący Katolicką Agencją Informacyjną w kilka dni po ataku Naszego Dziennika na podległą sobie instytucję wydał oświadczenie w obronie cywilizacyjnego znaczenia rodziny.

 

 

 

Hypatia w szatach KUL. Kościół a gender
Gość serwisu

2013-06-24 00:02:37

Dokument bioetyczny episkopatu uwyraźnił, że pokolenie abp. Hosera ze zdziwieniem konstatujące przemeblowanie umysłów za sprawą ideologii gender najzupełniej nie jest przygotowane intelektualnie do konfrontacji z nowym "wrogiem".

 

 

 

Komu służy ksiądz Lemański?
Marcin Stanowiec

2013-07-14 01:14:21

Proboszcz z Jasienicy czuł się dobrze w swojej skórze, ale postanowił urozmaicić sobie nudną pracę duszpasterza rolą kontestatora. Czy zrobił dobrze? 

 

 

 

Ks. Lemański nie opuścił swoich owieczek, ale się podporządkuje
Marcin Stanowiec

2013-07-15 20:47:50

- Odwołanie od decyzji administracyjnej nie zwalnia z obowiązku opuszczenia parafii. – tłumaczy w ekspertyzie dla KAI specjalista od prawa kanonicznego ks. Piotr Majer. Sprawca zamieszania w Jasienicy wydał pojednawcze oświadczenie.

 

 

 

O ślubach mieszanych słów kilka
Teodor Lacher

2013-07-17 22:03:35

Od jakiegoś czasu zastanawia mnie temat ślubów mieszanych w Polsce. Właściwie nie interesuje mnie samo zjawisko (to istnieje od zarania dziejów), a jedynie motywacja większości małżeństw, która zawiera sakrament poza Kościołem prawosławnym (sytuacja, kiedy jeden z małżonków jest lub był prawosławny).

 

 

 

O Tochmana rozliczaniu pallotynów
Jacek Lehr

2013-07-28 19:30:45

Wieczorem 6 kwietnia 1994 r. samolot prezydenta Rwandy, Juvénala Habyarimany, został zestrzelony nad Kigali przez „nieznanych sprawców”. Tej samej nocy, mieszkający w Rwandzie Hutu sięgnęli po maczety. „Kraj tysiąca wzgórz” stał się sceną ludobójstwa. Świat był w szoku – jak zwykle trochę zbyt późno, by temu zapobiec.

 

 

 

Londyn: Dziesiąta rocznica śmierci metropolity Antoniego Blooma
Łukasz Godzwoń

2013-08-09 22:06:47

W niedzielę, 4 sierpnia, minęło dziesięć lad od śmierci metropolity Antoniego (Blooma) – znanego w całym świecie dzięki działalności naukowej i publicystycznej ordynariusza diecezji suroskiej, tj. obejmującej parafie Patriarchatu Moskiewskiego w Wielkiej Brytanii.

 

 

 

Minister Kalemba wygwizdany na Jasnej Górze

2013-09-01 20:49:59

Trwające 15 minut wystąpienie Stanisława Kalemby na Jasnej Górze zniecierpliwiło rolników. Uroczystość dożynkowa w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej zgromadziła 80 tys. wiernych. 

 

 

 

Dolnośląski Festiwal Nauki 2013 - Dzień Drzwi Otwartych w EWST
Joanna Gacka

2013-09-02 01:32:48

Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna (EWST) po raz piąty bierze udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki. Ku naszej radości popularyzacja teologii w ujęciu ewangelikalnym spotkała się ze znacznym zainteresowaniem uczestników DFN. Mamy nadzieję, że tematy przygotowane w tym roku również zaciekawią naszych gości, a także staną się dla nich podstawą do refleksji i poszukiwań światopoglądowych.

 

 

 

Ojciec Rydzyk o Barbarze Kudryckiej i KUL

2013-09-18 16:41:18

Ojciec Tadeusz Rydzyk po powrocie z pogrzebu swojego brata włączył się w audycję na żywo, której uczestnikami byli absolwenci jego uczelni. Dostało się minister Kudryckiej i KUL-owi.
 

 

 

 

Z muzyką gospel można spędzić we Wrocławiu ostatni weekend września.
Joanna Gacka

2013-09-23 10:09:46

Gospel to muzyka, w której umiejętności wokalne są ważne, ale jeszcze ważniejsze jest wkładane w śpiew serce, dlatego wykonywanie tej muzyki w grupie kilkudziesięciu innych pasjonatów śpiewu jest doświadczeniem niepowtarzalnym - okazją będą Wrocławskie Warsztaty Gospel. A dla tych, którzy wolą jedynie posłuchać równie energetycznym przeżyciem będzie koncert finałowy.

 

 

 

Opowieści z Narnii: "Srebrne krzesło" trafi do kin
Gość serwisu

2013-11-04 17:07:45

Jak ogłosiły 1 października The C.S. Lewis Company i The Mark Gordon Company, wspólnie wyprodukują czwartą część cyklu „Opowieści z Narnii” pt. „Srebrne krzesło”. Twórcy przyznają, że są entuzjastycznie nastawieni do projektu.

 

 

 

Bóg się rodzi...
Dariusz Zajączkowski

2013-12-22 19:39:11
Krąg naszej kultury Boże Narodzenie traktuje jako sprawę już tak oczywistą i znaną, że w rzeczywistości,  jedynie prześlizgujemy się po wierzchniej, komercyjnej otoczce całego zdarzenia. Jego waga  i duchowe znaczenie gdzieś umyka pośród świątecznych zakupów, porządków, przygotowań do Wigilii. Głębia cudu w betlejemskiej stajence generalnie sprowadza się do kultywowania tradycji, której część korzeniami, niestety, nawet o Biblię się nie ociera.

 

 

 

Co widzieli Trzej Królowie?
Jacek Lehr

2014-01-01 07:28:32

„Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: „Gdzie jest nowo narodzony król żydowski?

 

 

 

Czy gender może kłamać?

2014-01-01 23:56:47

Śledzimy w mediach zaskakującą konfrontację urastającą wielkością do tej, która przetoczyła się przez powojenną Polskę. Episkopat po raz pierwszy z ambon tak dobitnie wypowiada się dziś o płci kulturowej.

 

 

 

Gender - odpowiedź Kościoła. Krótki słownik pojęć

2014-02-17 13:08:28

Katolicka Agencja Informacyjna przygotowuje konferencję poświęconą ideologicznym i naukowym aspektom gender. Wcześniej biskupi nawiązali dialog z pełnomocniczką do spraw równości. Przeszkodą w uzgodnieniu stanowisk okazują się definicje.


 

 

 

Katolickie i prawosławne kraje mają niższe wskaźniki przemocy. Dane Eurostatu

2014-03-10 00:25:32

Skandynawia, Holandia i Wielka Brytania sytuują się w czołówce państw, gdzie przemoc seksualna kwitnie. Kultury respektujące raczej tradycyjny podział ról płciowych są dla kobiet bezpieczniejsze.

 

 

 

Koncepcje pracy z ojcami. Podsumowanie międzynarodowego projektu
Jacek Lehr

2014-04-11 10:25:35

W dniach 27–29 marca w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja „Koncepcje pracy z ojcami w kontekście Unii Europejskiej”. Zwieńczyła ona cykl spotkań w ramach projektu Grundtviga „Uczenie się przez całe życie”. Jej uczestnikami, jak i całego projektu, byli mężczyźni z Austrii, Niemiec, Szwajcarii i Polski.

 

 

 

Ukraina, Sola Scriptura i ... Siódmy numer Zwiastuna Ewangelickiego
Jacek Lehr

2014-04-12 10:06:52

W pierwszym kwietniowym numerze „Zwiastuna Ewangelickiego” ks. Pavlo Shvarts, zastępca biskupa Kościoła luterańskiego na Ukrainie przypomina historię powstania ukraińskiego Kościoła luterańskiego oraz skomplikowane losy ewangelików na tych ziemiach.

 

 

 

Adam Michnik i lewica o stosunku do Kościoła
Marcin Stanowiec

2014-04-12 20:01:34

Przesłanie Adama Michnika z 18 marca o Kościele i do Kościoła można odczytywać na wiele sposobów. Zamieszczono je w lewym górnym rogu, tuż nad tekstem redaktora naczelnego Gazety Wyborczej o Ukrainie i Putinie.

 

 

 

Grób Pański na Jasnej Górze. Antygender

2014-04-19 14:25:08

Tegoroczny Grób Pański na Jasnej Górze jest w kontrze do gender – donosi Gazeta Wyborcza. - Broni rodziny i małżeństwa.

 

 

 

Sondaż CBOS. Polacy pobożnie przeżyli Triduum Paschalne

2014-04-19 14:27:12

83 proc. Polaków w Wielki Piątek pościło, a 70 proc. Przystąpiło do sakramentu pokuty. W Kościołach chrześcijańskich obchody Męki i Zmartwychwstania Jezusa są centralnym świętem w rocznym cyklu liturgicznym.

 

 

 

Święty ogień znów zapłonął w miejscu Zmartwychwstania
Jacek Lehr

2014-04-20 00:06:59

Święty Ogień, symbolizujący Zmartwychwstanie Chrystusa, pojawił się w sobotę w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie po modlitwie w intencji cudu patriarchy Jerozolimy Teofila III i dziesiątków tysięcy pielgrzymów. W tym samym dniu został przewieziony do Warszawy.

 

 

 

Równość zdaniem Palikota
Marcin Stanowiec

2014-04-25 19:06:36

Populistyczna lewica (nie nazwę jej kulturową) nie odrobiła lekcji z demokracji i konstytucjonalizmu. Populiści odrzucają etos, który wyrastał pod sztandarami religijnymi.

 

 

 

Warszawa, 17-18 maja: Warsztaty gospel
Teodor Lacher

2014-04-26 22:52:41

W dniach 17-18 maja 2014 na terenie Sali Widowiskowo-Teatralnej im. Bpa Jana Chrapka na Bemowie przy ul. Ks. Markiewicza (Ośrodek Michael) odbędą się warsztaty gospel przy udziale znamienitych gwiazd współczesnej muzyki tego gatunku.

 

 

 

Śmierć i Zmartwychwstanie. Czy wypada o nich mówić?
Marcin Stanowiec

2014-04-26 23:37:15

Przeniesienie umierania do hospicjów łączyło się w kulturze zachodniej z wygaszeniem refleksji o duszy, nieśmiertelności i Zmartwychwstaniu. Tymczasem nie ma lepszego miejsca na mówienie o tym jak areopag.

 

 

 

Czy ktoś jeszcze jest za dialogiem na Ukrainie? Milczenie biskupów

2014-05-06 11:03:59

Brakuje donośnego głosu autorytetu jak Jan Paweł II, który na przekór waszyngtońskiej administracji mówił: wojna nie jest żadnym rozwiązaniem. Czy polscy politycy przyklaskujący ofensywie na Ukrainie rozumieją przesłanie papieskie? A biskupi promujący przebaczenie między narodami rosyjskim i polskim...?

 

 

 

500 lat Reformacji: Nowe logo i strona oraz aplikacja historyczna
Joanna Gacka

2014-05-13 14:57:56

25 kwietnia br. podczas 5. Sesji Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec zaprezentował nowe logo Dekady Reformacji. – Spośród dostępnych projektów zdecydowaliśmy się na znak graficzny przedstawiający koło ze strzałką uniesioną w górę i wskazującą na napis REFORMACJA. Pierwsze dwie litery są innego koloru, aby podkreślić istotną wieloznaczeniowość pojęcia RE-formacji jako ponownego, nieustannego i twórczego procesu, jakim była i wciąż powinna być Reformacja – powiedział w swoim sprawozdaniu bp Jerzy Samiec.

 

 

 

 

Biskup Wojciech Polak nowym Prymasem Polski
Joanna Gacka

2014-05-17 12:37:06

Papież Franciszek mianował dziś biskupa Wojciecha Polaka, dotychczasowego Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim, Prymasem Polski.

 

 

 

Specjaliści od rozumienia pierwszej Komunii
Jakub Piotr Sowiński

2014-05-22 20:20:47

Znajoma (niekatoliczka) udostępniła na FB artykuł, do którego jakiś katolik. I chociaż jestem katolikiem, ale nie uważam się za eksperta do odpowiedzi na ów artykuł, postanowiłem kilka zdań (po kilkuletniej przerwie na tym portalu) sklecić.

 

 

 

Pasożyty redaktora Terlikowskiego
Jakub Piotr Sowiński

2014-05-22 21:13:14

Tomasz Terlikowski w swoim najnowszym felietonie rzuca - według siebie skandaliczne - a według mnie marne stwierdzenie, że bezdzietni pasożytują na społeczeństwie. Dlaczego marne? Marne ponieważ nie jest podparte żadnymi wyliczeniami, a jedynie zdawkowymi populistycznymi hasłami osoby, które nie odrobiła zadania z matematyki.

 

 

 

Deklaracja lekarzy dzieli nas po połowie

2014-06-08 04:48:17

Wyborcy SLD nie mają nic przeciwko "dekalogowi", do którego przyznali się lekarze – wynika z badania Instytutu Homo Homini. Inicjatorka deklaracji, psychiatra, Wanda Półtawska, wzywa do poparcia zmian w przepisach o klauzuli sumienia.

 

 

 

Niezgoda wśród katolickich etyków. Jak zabić wrażliwość sumienia?
Jacek Lehr

2014-06-13 01:56:19

Ksiądz Adam Szostek, wybitny katolicki etyk, opowiada się przeciwko wąskiej interpretacji klauzuli sumienia lekarzy, która uniemożliwiałaby kierowanie pacjentek na aborcję. Konsensus wśród moralistów wpłynie na prawo o sumieniu.

 

 

 

Koniec świata nastąpi w czerwcu
Gość serwisu

2014-06-14 11:52:24

W kwietniu 2005 roku obserwatorium Chandra X-ray zajmujące się badaniem kosmosu w spektrum promieni rentgenowskich zarejestrowało silną erupcję obłoku pyłu i „kwaśnej chmury" z nadzwyczaj masywnej czarnej dziury w centrum naszej galaktyki. Wtedy też amerykański astrofizyk Albert Sherwinski doszedł do wniosku, że gigantyczna chmura dotrze do Ziemi w czerwcu 2014 roku i zniszczy życie na naszej planecie.

 

 

 

O co chodzi etykowi z KUL, księdzu Szostkowi? Sprawy dr. Chazana ciąg dalszy
Marcin Stanowiec

2014-06-14 15:23:06

Chazan był oszustem - można wnioskować z najnowszej etycznej analizy przeprowadzonej przez księdza prof. Andrzeja Szostka, którą opublikowała KAI.

 

 

 

Ks. Lemański będzie pracował w ośrodku medycznym dla młodzieży

2014-06-30 22:04:39

Decyzją metropolity warszawsko-praskiego kontrowersyjny ksiądz Wojciech Lemański przeniesiony został do pracy w duszpasterstwie szpitalnym. Wszystkie jego odwołania zostały przez Watykan rozpatrzone negatywnie.

 

 

 

Prof. Chazan wyrzucony. Kościół włącza się w konflikt z Ratuszem

2014-07-09 18:28:05

Afera wywołana odmową wskazania usługodawcy aborcyjnego ma swój epilog. Lekarz zasłaniający się klauzulą sumienia zostanie ukarany usunięciem ze stanowiska. Mówił, że nie może uczestniczyć w procesie zabijania dziecka.

 

 

 

Ukraińskie prawosławie po śmierci metropolity Władimira
Jacek Lehr

2014-07-12 11:28:04

Śmierć kijowskiego metropolity Władimira skłania do zastanowienia się nad sytuacją w Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) oraz nad tym, co stanie się z tą instytucją. Czy czeka ją rozłam na „proukraińską" i „prorosyjską”? Czy uniezależni się, czy też dalej będzie częścią Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej?

 

 

 

Współcześni rywale Chrystusa: wprowadzenie. Część I
Jacek Lehr

2014-07-12 11:34:11

Na świecie co jakiś czas pojawia się nowy Chrystus. Najprawdopodobniej wynika to z potrzeby posiadania mesjasza, kogoś, kto ostatecznie rozwiąże problem zła, grzechu i śmierci.

 

 

 

Ludzkie duchy w cybernetycznych pancerzach
Łukasz Godzwoń

2014-08-10 10:58:48

Ghost in the Shell" - fantastycznonaukowy film animowany pełen filozoficznych refleksji i moralnego niepokoju. Jakie są granice człowieczeństwa?

 

 

 

 

Minął tydzień: o Ukrainie i sumieniu lekarza. Jakie jest nowe prezydium KE?

2014-08-10 11:16:48

W centrum wydarzeń politycznych gości dziś etyka. Upór z jakim Kościół przy niej obstaje przekłada się na klarowność życia publicznego. Czy zamilczenia, nietrafne odczytanie znaków czasu, mimowolne wpisywanie się w retorykę korporacjonizmu/materialistycznego mesjanizmu  nie korespondują z rozkładem elit?

 

 

 

Panel Dysusyjny "Droga ku tolerancji"
Gość serwisu

2014-09-15 12:13:35

[image1_left]Fundacja Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań zaprasza na panel dyskusyjny "Droga ku tolerancji".

 

 

 

 

Rosja - Polska. Dalekie pojednanie
Gość serwisu

2014-09-15 14:21:42

"Postrzeganie Rosji wyłącznie jako państwa wrogiego i agresywnego przez pryzmat konfliktu ukraińskiego jest największym błędem percepcyjnym polityki zagranicznej Polski" - pisze prof. Stanisław Bieleń z Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 

 

Chór Aleksandrowa dla papieża Jana Pawła II
Łukasz Godzwoń

2014-10-02 17:07:49

- Gdy zaśpiewaliśmy po polsku „Czerwone maki na Monte Cassino”, zobaczyliśmy łzy w oczach Jana Pawła II. - mówi szef zespołu pułkownik Leonid Malew

 

 

 

Synod dedykowany bardziej swobodzie seksualnej niż rodzinie

2014-11-02 05:37:54

Katolicy obradowali nad problemami rodziny. Proponowane rozwiązania podążały w dwóch odmiennych kierunkach. Czy dostosowanie nauczania Kościoła do dominującej dziś w świecie antropologii jest tym, czego chce Jezus?

 

 

 

Jako mężczyznę i kobietę stworzył ich. Konferencja naukowa w Warszawie
Jacek Lehr

2014-11-12 23:27:51

Kancelaria Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zaprasza na konferencję naukową zatytułowaną „Jako mężczyznę i kobietę stworzył ich” poświęconą rodzinie, przemocy wobec kobiet oraz problematyki gender z perspektywy luterańskiej. 

 

 

 

Niemieccy ewangelicy przygotowują się do wyborów przewodniczącego Rady EKD
Jacek Lehr

2014-11-14 23:07:48

W listopadzie Kościoły członkowskie EKD wybiorą w Dreźnie nowego przewodniczącego Rady EKD, który - choć pozbawiony realnej władzy - jest najwyższym przedstawicielem niemieckich Kościołów ewangelickich na zewnątrz odpowiedzialnym za kreowanie wizerunku i działań niemieckiego ewangelicyzmu.

 

 

 

Minął tydzień: efekt Kościoła w polityce; papież w Turcji; Ks. Gil ofiarą przemocy
Łukasz Godzwoń

2014-12-06 00:38:38

Miniony tydzień stanął pod znakiem wizyty ojca świętego Franciszka w Turcji. W Polsce zwycięstwo PO w wielkich miastach ma przyćmić niejasności narosłe wokół głosowania na lokalnych polityków.

 

 

 

I Niedziela Adwentu: Czekanie na odkupienie czy na rewanż?
Jacek Lehr

2014-12-06 01:27:19

Może historia znów zatacza koło, a my czekamy, że Jezus przyjdzie z hukiem błyskawic, pokaże wreszcie swoją moc, zniszczy grzech i tych wszystkich, co się nie chcieli nawrócić, choć tyle razy mieli szansę – wszelkich złoczyńców, oszustów i złodziei wyśle do piekła, gdzie będzie „płacz i zgrzytanie zębów” – a my wreszcie się odkujemy i zasiądziemy na wielkiej uczcie zwycięzców?

 

 

 

Nie nasza Telewizja

2014-12-07 15:01:33

Eksperci alarmują, że sytuacja abonamentowa w TVP jest krytyczna. KRRiT masochistycznie czyni ją jeszcze trudniejszą. Stanowisko Jana Dworaka ws. agresywnej kampanii na rzecz legalizacji związków homoseksualnych przelewa czarę goryczy. 

 

 

 

Arcyparadoks mesjanizmu żydowskiego. Mamy Adwent
Teodor Lacher

2014-12-17 03:14:39

Na naszych oczach spełniają się zapowiedzi proroków o potężnej, globalnej żydowskiej monarchii, ale nikt – przynajmniej głośno -  o tym nie mówi.

 

 

 

Kard. Nycz puszcza oko do postępowców. Żałosne
Marcin Stanowiec

2014-12-18 16:13:02

Kościół warszawski wzywa do otwartości na homoseksualistów. Wyobraźmy sobie, że w tym tonie duchowni wypowiadają się o biseksualizmie, poligamistach czy kazirodcach. Na upartego również w związkach pedofilskich znalazłoby się jakieś dobro, które "doktryna miłosierdzia" powinna wychwycić i pielęgnować.

 

 

 

Brytyjscy urzędnicy nie będą składać sobie życzeń po chrześcijańsku
Gość serwisu

2014-12-19 22:22:43

Departament Energii i Zmian Klimatycznych (DECC) zakazał swoim pracownikom składania życzeń w tradycjnej formule. "Season greetings" zastąpią "Merry Christmas". Kierownictwo agencji ma na względzie uczucia wyznawców innych religii, które mogą być narażone na szwank przez obchody Bożego Narodzenia.

 

 

 

Episkopatu ślepy pęd owczego stada

2014-12-22 01:33:17

Zawrócenie pięciu ordynariuszy polskich diecezji z marszu w obronie demokracji nie jest samą tylko pomyłką w diagnozie stanu wolności w czasach postpolityki. Tyleż archaicznym, co nadmiernie wpływowym zdaniem abp. Nycza nic gorszego niż komunizm powtórzyć się już nie może.

 

 

 

Za tragedią "Charlie Hebdo" nie stoi ekstremizm, ale dwustandard
Marcin Stanowiec

2015-01-09 06:23:06

Ile seksualnej obsesji w liberalnej satyrze muszą wytrzymać wyznawcy islamu, aby poczuć się bezradnymi jak ludzie, którym CIA i służby specjalne najbardziej demokratycznego państwa świata arbitralnie odbierały - w niedawnej historii - prawo do życia, bezpieczeństwa i godności?

 

 

 

Nowe władze w Aliansie Ewangelicznym
Gość serwisu

2015-01-16 16:07:38

[image1_left]Dnia 15 stycznia 2015 roku w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Zarządu Aliansu Ewangelicznego w Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

 

Wycofać ze sprzedaży pigułkę wczesnoporonną?

2015-02-01 04:26:41

- Polska młodzież nie zna naturalnych cyklów owulacji a to oznacza, że nie będzie wiedziała, jak prawidłowo zażywać tabletkę "dzień po" – ostrzega wrocławski seksuolog dr W. Ślusarz. "Aborcyjny" specyfik budzi niepokój rodziców i środowiska medycznego.

 

 

 

Przygotowania do Wszechprawosławnego Soboru
Jacek Lehr

2015-02-21 00:41:22

16 lutego br. w Centrum Patriarchatu Ekumenicznego w Chambesy k. Genewy miało miejsce spotkanie Specjalnej Komisji Przygotowawczej do Wielkiego i Wszechprawosławnego Soboru.

 

 

 

Profesor Śliwiński krytykuje polityczne zaangażowanie biskupów na Ukrainie
Łukasz Godzwoń

2015-02-28 04:18:27

- Z niepokojem odnotowujemy zaangażowanie ukraińskich biskupów katolickich w działania wojenne na Ukrainie, a pośrednio na rzecz konfliktu polsko-rosyjskiego - niepokoi się publicysta Naszego Dziennika i Telewizji Trwam, Artur Śliwiński.

 

 

 

Dzieci Lebensbornu na kolanach B. Komorowskiego

2015-03-16 22:45:39

Gdyby zgodzić się z tezami naszego rubasznego prezydenta, formowanego na pałacowej liturgii zdystansowanej do bioetyki  to gwałty na Bośniaczkach i koncepcja Lebensbornu powinny cieszyć się prestiżem równym z dostarczanymi przez usłużne kliniki płodności "produktami in vitro".

 

 

 

Zagubiony sens Wielkanocy
Mirosław Miarczyński

2015-03-23 14:31:54
Mniej niż połowa dorosłych Brytyjczyków jest w stanie poprawnie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego chrześcijanie świętują Wielkanoc - wskazują ostatnie badania Reader's Digest. O tym, że święto upamiętnia Zmartwychwstanie Jezusa wiedziało 48 proc. pytanych.

 

 

 

Rzeczpospolita porzuca Kościół w debacie bioetycznej
Marcin Stanowiec

2015-04-01 01:31:46

Dziennik Grzegorza Hajdarowicza w przeddzień krytycznych debat bioetycznych zajmuje skrajnie laickie stanowisko. 

 

 

 

10 - lecie Stowarzyszeniem im. Jana Karskiego
Gość serwisu

2015-04-22 15:17:55

Dziesięć lat temu powstało Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach. Uroczystości jubileuszowe odbędą się 23 kwietnia 2015 roku z udziałem m.in. Michaela Schudricha Naczelnego Rabina Polski, ks. biskupa Jana Piotrowskiego Ordynariusza Diecezji Kieleckiej oraz Henryka Wujca doradcy Prezydenta RP ds. społecznych.

 

 

 

Rok samobójców. Polski sukces feministek?

2015-05-02 21:51:49

Katolicy  z Polski i prawosławni Rosjanie padają ofiarą aktów samobójczych prawie tak często, co wierzący w reinkarnację Japończycy. Z porównań międzypłciowych Polska wypada najgorzej. Nie ma kraju, w którym z własnych rąk ginęłoby tylu mężczyzn.

 

 

 

Prymas powinien zabrać głos w sprawie ataków B. Komorowskiego
Marcin Stanowiec

2015-05-19 04:40:16

Prezydent demagogicznie zaatakował w osobie Andrzeja Dudy wszystkich chrześcijan opowiadających się konsekwentnie za życiem. Bez reakcji Kościoła w tym samym tygodniu przedwyborczym, w którym absurdalny atak na fundamenty aksjologiczne  został przypuszczony, model obojętności bioetycznej może zagościć na stałe w interpretacji polskiego ustroju.

 

 

 

Gdański metropolita krytykuje władze miasta za marsz homoseksualistów
Jacek Lehr

2015-06-04 22:46:34

Abp Sławoj - Głódź potępił publiczne zgorszenie, jakim są marsze równości. Propagują one dewiację, jako wybór stylu życia konkurencyjny dla małżeństwa i pełnowartościowy.

 

 

 

Prof. Grabowska: za wynik wyborów odpowiada msza święta

2015-06-10 10:06:47

Czynnikiem sprzyjającym prawicy w ostatnich wyborach była nie tylko młodość. Także religijność wpływała na wynik. Szefowa CBOS zwraca uwagę na rozkład głosów. Tam gdzie ludzie gremialnie uczestniczyli w niedzielnym nabożeństwie, wygrywał kandydat PiS.

 

 

 

Jan Hus i husyci - pochodzenie, rozwój, wpływ na przygotowanie Reformacji
Joanna Gacka

2015-07-06 00:05:59

Kiedy w 1517 roku Marcin Luter przybijał swoje tezy do drzwi kościoła w Wittenberdze, niewątpliwie nastąpił przełom w historii Kościoła. Jednakże przełom ten nie dokonał się nagle, w jednej chwili. Zaczął się o wiele wcześniej, przed narodzeniem tego, którego teraz nazywamy ojcem Reformacji. I nie był też przygotowywany przez jednego tylko człowieka. Już wiele lat przed Marcinem Lutrem pojawili się ludzie, którzy budzili sumienia i wskazywali na konieczność zmian w Kościele. Jedną z grup takich właśnie ludzi byli husyci. Między innymi ich działalność przygotowała grunt pod XVI wieczne wydarzenia, które wstrząsnęły Europą i obudziły tek wiele ludzkich sumień.

 

 

 

Ksiądz w "Świat się kręci"
Marcin Stanowiec

2015-10-16 02:38:14

Obecność polskiego episkopatu w mediach wciąż raczkuje. Kościół nie ma udanych rzeczników swojego nauczania i ryzykownie wchodzi w karkołomne okoliczności medialne. Przykładem służy program telewizyjny z 14 października.

 

 

 

Co dalej z kobietami w prezbiteracie ewangelicko-augsburskim?
Łukasz Godzwoń

2015-12-05 01:38:42

W trakcie VIII Sesji Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego biskup Jerzy Samiec złożył wniosek o zmianę prawa kościelnego, tak aby umożliwiało ono ordynację kobiet do posługi prezbitera. Jakie będą dalsze losy tego wniosku na wiosnę?

 

 

 

Czy luteranie chcą pastorek?
Łukasz Godzwoń

2015-12-05 23:23:46

Strona „Ordynacja kobiet w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP” ma być miejscem ożywionej dyskusji, ale niewielu polskich luteran jest nią zainteresowanych. Pada nawet sugestia, że liberalne inicjatywy bp. Samca są wynikiem presji zachodu.

 

 

 

Marcin Luter o Maryi
Teodor Lacher

2015-12-08 03:53:36

Zgodnie z tradycją chrześcijańską Marcin Luter wyznawał: "Maryja była czystą, nieskalaną Dziewicą i stała się Matką Bożą przez Ducha Świętego".

 

 

 

Artyści odwołują się do nauczania społecznego Jana Pawła II-go
Łukasz Godzwoń

2015-12-19 22:17:10

- Dziś najbardziej nam Jego brak, jednak wciąż możemy czerpać z tej wielkiej mądrości: "Jeden drugiego brzemiona noście" – odwołują się do Jana Pawła II-go muzycy z popularnej grupy rockowej "Lombard".

 

 

 

Gdzie jesteś Boże Narodzenie?

2015-12-24 04:22:20

Poczucie, że jest się częścią większej, nieogarnionej całości ludzie mieli od zawsze, choć zdarzało się, że je gubili w ferworze powodzenia i satysfakcji materialnej. Boże Narodzenie wszystko zmieniło: relacje międzyludzkie i stosunek człowieka do świata niewidzialnego.

 

 

 

Warszawscy biskupi o kryzysie konstytucyjnym

2015-12-25 03:56:03

- Dwie wizje państwa – mówił o kryzysie konstytucyjnym kardynał Nycz w wywiadzie dla telewizji Polsat. O ustawie zasadniczej wypowiadał się także drugi hierarcha warszawski, Henryk Hoser.

 

 

 

Abp Gądecki o tolerancji

2015-12-26 00:27:21

- Ci, którzy głoszą tolerancję, są często najmniej tolerancyjni. Ci, którzy trąbią o demokracji, bywają najmniej demokratyczni - mówił na poznańskiej pasterce abp Stanisław Gądecki.

 

 

 

Nieśmiertelność duszy
Gość serwisu

2016-01-20 10:08:33

Księga Kaznodziei 9:4-10: " Istnieje bowiem ufnośc co do każdego, kto należy do żyjących, jako że żywy pies jest w lepszej sytuacji niż martwy lew. Bo żyjący są świadomi tego, ze umrą, lecz umarli nie są świadomi niczego.... przeminęła też ich miłość i ich nienawiść oraz zazdrość i już po czas niezmierzony nie mają udziału w niczym, co ma się dziać pod słońcem..... "

 

 

 

 

 

Nagrody Księcia Ostrogskiego przyznane
Jacek Lehr

2016-01-27 17:49:58

SouheilFarah, matuszkaSiergija (Bujczyk), o. archimandryta dr hab. prof. Uniwersytetu w Białymstoku Warsonofiusz (Bazyli Doroszkiewicz), metropolita poczajowski Włodzimierz (Moroz), wikariusz diecezji kijowskiej, Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Pomordowanych przez Zbrojne Podziemie w 1946 roku zostali laureatami 27 edycji Nagrody im Księcia Konstantego Ostrogskiego.

 

 

 

Księdzu Sowie wolno więcej

2016-01-29 20:51:36

Wszystko ma swoją cenę. Także pożytek z księdza Sowy. Dzielenie właściwe polityce odbiera chrześcijańskiemu uniwersalizmowi, który odbija się w misji kapłańskiej, wiarygodność. Pora przerwać dwustandardy w relacjach duchownych do polityki.

 

 

 

"Papież patrzy na świat oczami Putina". Cyryl i Franciszek na Kubie
Marcin Stanowiec

2016-02-15 02:35:08

Mnożą się wątpliwości wokół kompromisu hawańskiego między Watykanem a Moskwą. Pretensje o ostateczne ustalenia prawosławno-katolickie mają ukraińscy unici. Za nimi ustawia się w kolejce polska prawica.

 

 

 

Kościół i młodzież uwięzieni w aktach "Bolka"
Marcin Stanowiec

2016-02-18 22:25:29

Starsza pani, wdowa po Kiszczaku, wdzięcznie przewróciła do góry nogami myślenie o kompromisie w Magdalence, w który, z wszystkimi jego plusami i minusami, wrośli przedstawiciele polskiego episkopatu. Czy Kościół odważy się przejść na stronę antysystemu?

 

 

 

Piatrarcha Cyryl w Hawanie
Jacek Lehr

2016-02-21 09:37:50

Jedenastego lutego patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl rozpoczął swoją niemalże dwutygodniową podróż do Ameryki Łacińskiej. To historyczna wizyta, bowiem dotychczas zwierzchnik Cerkwi rosyjskiej nigdy nie odwiedził tej części świata. Pierwszym punktem podróży była Kuba.

 

 

 

Potrzeba i praktyka rekolekcji wielkopostnych - czy mają sens?
Jacek Lehr

2016-02-22 02:45:49

Rekolekcje (zamyślenia) są swoistą refleksją nad własnym życiem. Wiele osób je podejmuje zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu. Dla niektórych są czasem zmarnowanym. Czy wobec tego są one sensowne i wartościowe?

 

 

 

Włoska walka o małżeństwo. Watykan za czy przeciw?
Teodor Lacher

2016-02-24 23:58:44

- Konieczne jest uniknięcie w prawodawstwie jakiegokolwiek zrównywania tzw. związków cywilnych osób tej samej płci z małżeństwami - apelował kard. Pietro Parolin na spotkaniu przedstawicieli Włoch i Watykanu. Zarazem przyjmował do wiadomości projekt ustawy o związkach nieformalnych.

 

 

 

Srebrny jubileusz abp. S. L. Głódzia. Danuta Wałęsowa krytycznie o metropolicie
Jacek Lehr

2016-02-28 15:16:25

Choć dziękczynna Msza święta arcybiskupa S. L. Głódzia miała miejsce na Jasnej Górze, to dzisiejszej niedzieli jubileusz hierarchy był świętem dla Gdańska. Uroczystej mszy świętej za jubilata przewodniczył abp. J. Kowalczyk. Do osoby arcybiskupa odniosła się żona noblisty: nie możemy liczyć na Kościół - skarżyła się.

 

 

 

Decyzja SN o przyznaniu szczególnej ochrony związkom homoseksualnym jest nieracjonalna
Marcin Stanowiec

2016-02-29 02:52:28

Sąd Najwyższy (SN), do którego kompetencji należy interpretacja budzących wątpliwości fragmentów legislacji odniósł się do sprzeczności w definiowaniu - na użytek prawa karnego - osoby najbliższej. Jej status nagięto tak, żeby objąć nim związki jednopłciowe.

 

 

 

Informacja prasowa: "Jak kocha polski katolik?"
Gość serwisu

2016-03-18 12:52:07

Czy wśród polskich katolików wiara ma znaczenie przy wyborze partnera? Czy będąc w związkach, Polacy przestrzegają nauk Kościoła Katolickiego? W badaniu wzięło udział 1.355 osób.

 

 

 

Oscar dla "Spotlight": sprytna agitka
Marcin Stanowiec

2016-04-08 09:02:12

Schematyczny i przewidywalny obraz Toma McCarthy'ego jest średniej klasy dziełem propagandy społecznej. Magicy z Hollywood upiekli tą produkcją kilka pieczeni na jednym ogniu: odwrócili uwagę od swoich brudów i utrwalili mit dziennikarskiej niezależności.

 

 

 

Wszechpolacy u stóp Jasnogórskiej Pani obrali św. Maksymiliana Kolbego patronem swojej organizacji
Łukasz Godzwoń

2016-04-10 19:34:52

9 kwietnia na Jasnej Górze odbyła się zorganizowana przez Młodzież Wszechpolską III pielgrzymka Młodzieży Narodowej. Udział w niej wzięli działacze organizacji z całej Polski. Na zakończenie Mszy Świętej prezes organizacji Adam Andruszkiewicz w imieniu Wszechpolaków obrał św. Maksymiliana Kolbego za patrona Młodzieży Wszechpolskiej.

 

 

 

Amoris laetitia: Co zostanie po Bergoglio? (cz. 1)

2016-04-11 06:07:22

Rodzi się na naszych oczach Kościół dwóch prędkości: który respektuje definicję grzechu ciężkiego i jego konsekwencje, łącznie z sakramentalnymi oraz ten na Zachodzie, za którym postępuje autor adhortacji o rodzinie. Zgoda na edukację seksualną, uregulowania dla par jednopłciowych i społeczną ekspozycję niemoralności wołają o pomstę do nieba.

 

 

 

Amoris laetitia: Co zostanie po Bergoglio? (cz. 2)

2016-04-25 05:39:59

Rodzi się na naszych oczach Kościół dwóch prędkości: który respektuje definicję grzechu ciężkiego i jego konsekwencje, łącznie z sakramentalnymi oraz ten na Zachodzie, za którym postępuje autor adhortacji o rodzinie. Zgoda na edukację seksualną, uregulowania dla par jednopłciowych i społeczną ekspozycję niemoralności wołają o pomstę do nieba.

 

 

 

Janusz Tazbir nie żyje
Joanna Gacka

2016-05-05 01:05:17

Zmarł Janusz Tazbir, polski historyk, profesor nauk humanistycznych, badacz dziejów kultury staropolskiej oraz reformacji i kontrreformacji w Polsce. Miał 89 lat.

 

 

 

Rzecznik płockiej diecezji: nie ma faszyzmu w kazaniach ks. Międlara
Jacek Lehr

2016-05-11 01:03:50

Ks. Międlar najbardziej podpadł lewicy – twierdzi Elżbieta Grzybowska. - Czy kazania muszą być opakowane w papierki po cukierkach? – pyta retorycznie.

 

 

 

VI Festiwal Kultury Protestanckiej "Pieśni Wiary"
Joanna Gacka

2016-05-16 12:21:49

„Pieśni wiary” – pod takim hasłem będzie odbywał się VI Festiwal Kultury Protestanckiej we Wrocławiu. Przez tydzień w różnych częściach miasta będzie można nie tylko posłuchać chrześcijańskiej muzyki, ale także dowiedzieć się więcej na temat jej korzeni. W programie FKP znalazły się koncerty, warsztaty, spotkania z artystami i wykłady.

 

 

 

I Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa Teologów
Joanna Gacka

2016-05-24 17:56:53

Organizacje Studenckie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT) oraz Samorząd Studencki Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu zapraszają na I Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową Teologów, która odbędzie się 27 maja 2016 roku (piątek) w siedzibie ChAT przy ul. Miodowej 21c w Warszawie.

 

 

 

Społeczne i pastoralne aspekty legislacji homoseksualnej w kontekście Synodu o rodzinie (cz. 1)

2016-06-04 01:10:47

Puszczanie oka do legislacji homoseksualnych, a potem biadolenie nad rozlanym mlekiem, gdy instytucja jednopłciowego małżeństwa stała się faktem, to celowa i powtarzalna taktyka pewnych - możemy się domyśleć skorumpowanych - duchownych. 

 

 

 

Prof. Anna Raźny: Nuncjusz Milgliore w Moskwie to docenienie starań Rosji w obronie chrześcijan
Łukasz Godzwoń

2016-06-14 22:15:19

Władze Rosji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych aktywnie włączają się w obronę chrześcijan na arenie międzynarodowej - mówi prof. Anna Raźny. Ostatnio MSZ Rosji zgłosiło do komisji ds. człowieka przy ONZ problem prześladowania chrześcijan na całym świecie, również w Europie.

 

 

 

Społeczne i pastoralne aspekty legislacji homoseksualnej w kontekście Synodu o rodzinie (cz. 2)

2016-06-20 02:15:26

Puszczanie oka do legislacji homoseksualnych, a potem biadolenie nad rozlanym mlekiem, gdy instytucja jednopłciowego małżeństwa stała się faktem, to celowa i powtarzalna taktyka pewnych - możemy się domyśleć skorumpowanych - duchownych.

 

 

 

Czy kardynałowie Nycz i Müller są przeciwko papieżowi?
Marcin Stanowiec

2016-06-22 00:21:29

– Sądzę, że pozostawianie rozeznania jedynie subiektywnemu osądowi spowiedników, bez wyznaczenia obiektywnych kryteriów, byłoby nieroztropne - korygował przypisy Amoris laetitia metropolita warszawski. Pokrewna interpretacja naraziła prefekta jednej z najważniejszych dykasterii watykańskich na nieprzyjemności w Hiszpanii.  

 

 

 

Polska jednowyznaniowa rzymskokatolicka - partyjne "nie" dla Roku Reformacji
Dariusz Bruncz

2016-07-07 01:01:52

W przyszłym roku odbywać się będą na całym świecie obchody 500-lecia Reformacji. W Niemczech – co zrozumiałe – mają one charakter państwowy. Do Szwecji na centralne uroczystości luteran przybywa papież Franciszek. W Polsce natomiast – poza województwem śląskim, gdzie tamtejszy Sejmik ogłosił rok 2017 Rokiem Reformacji – obchody nie będą miały wsparcia władz centralnych. Dlaczego?

 

 

 

Co Franciszek powie młodym o etyce seksualnej? "Miłość i odpowiedzialność" dla każdego uczestnika ŚDM

2016-07-16 04:33:06

To nie Kościół fiksuje się na seksie, ale współczesna cywilizacja. Kościół jedynie reaguje na tym froncie, na którym antropologia ulega zniekształceniu. Najwrażliwsi, młodzież i rodzina, stanęli w epicentrum najbardziej brutalnego ataku na człowieka, jaki kiedykolwiek miał miejsce.

 

 

 

Miłość sprzed 5000 lat
Jacek Lehr

2016-07-24 19:56:01

Na brzegu jeziora Bajkał odnaleziono podwójny grób, w którym znaleziono szkielety mężczyzny i kobiety, leżących na plecach głowami na zachód, trzymających się za ręce.

 

 

 

Kto podkłada nogę papieżowi?
Teodor Lacher

2016-07-29 04:35:45

Papież Franciszek upadł boleśnie podczas ceremoni na Jasnej Górze. Był to upadek bolesny bo w tym wieku tak już jest. Nie był to jednak upadek bez przyczyny. Ktoś powie że Franciszek nie ugina kolan przed obrazem Matki Bożej, że nie ma w zwyczaju klękać i to jest znak opamiętania. Być może tak jest, jeśli przyjmiemy że papież nie klęka świadomie i chce tego dać widoczny dowód.

 

 

 

Nie będzie już uniwersalnej moralności. Papież do biskupów na Wawelu
Jacek Lehr

2016-08-03 19:26:12

Abp Gądecki ujawnił, że Franciszek popiera decentralizację w sprawie Komunii św. dla tzw. rozwodników, którzy żyją w nowych związkach. W relacji oficjalnej ze spotkania z biskupami opublikowanej przez Watykan nie ma o tym ani słowa.

 

 

 

Jak ewangelikalni pomogli Trumpowi. Dynastia Grahamów powraca
Jacek Lehr

2016-11-08 04:36:17

Wierzący w Ameryce chcą mieć wpływ na politykę. Odejście kraju od wartości chrześcijańskich mobilizuje elektorat, któremu przewodzi Franklin Graham, syn legendarnego pastora.

 

 

 

Minął tydzień: Biskupi o bojownikach z sejmu; Propaganda o Aleppo; Pokój społeczny bez demagogów
Marcin Stanowiec

2016-12-27 09:29:01

To Boże Narodzenie jednym przyniosło pokój innym tragedię. Zginął Chór Aleksandrowa. Być może za katastrofą rosyjskiego samolotu stali terroryści. Polscy biskupi apelują o pokój w ojczyźnie i służbę dobru wspólnemu. 

 

 

 

Pogodziła ich Chanuka. Parlamentarzyści świętowali po żydowsku
Jacek Lehr

2017-01-03 01:43:19

Boże Narodzenie nie wniosło tyle pokoju na korytarze sejmowe, co żydowskie Święto Świateł. Wyraźnie wzruszeni zapamiętali polityczni wrogowie padli sobie w ramiona podczas zapalania chanukowych świec.

 

 

 

Kto zastrasza brytyjską królową? Elżbieta II mówi o małym Jezusie

2017-01-08 14:21:18

W Wielkiej Brytanii obowiązuje poprawność polityczna, która zakazuje odwołań do świąt chrześcijańskich. Nowe zasady nie obowiązują królowej. - Jezus Chrystus był oczerniany i odrzucany przez wielu, mimo że nie zrobił nic złego – przypomniała monarchini.

 

 

 

Metropolita Sawa wezwał patriarchę Cyryla do walki z niemoralnością
Gość serwisu

2017-02-21 02:06:58

Metropolita warszawski i całej Polski Sawa, który przyjechał do Moskwy z okazji 70. urodzin patriarchy Cyryla, przypomniał zwierzchnikowi Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego o wadze misji przeciwko „braku moralności i destabilizacji duchowej społeczeństwa”.

 

 

 

Urząd, mężczyzna i kobieta w Nowym Testamencie. Bertil Gärtner
Łukasz Godzwoń

2017-03-03 20:38:19

W rzeczywistości łatwo zauważyć, że urząd oraz podział urzędu w odniesieniu do mężczyzny i kobiety umieszczony jest w szerszym kontekście, z którego nie można wyrwać tych kwestii bez zrobienia z tegoż urzędu czegoś innego niż to, co znajduje się w Nowym Testamencie.

 

 

 

 

Kirchentag 2017 Berlin - Wittenberga
Jacek Lehr

2017-03-28 22:34:05

Kirchentag, dzień Kościoła, odbędzie się w dniach 24-28 maja 2017 roku w Berlinie, Wittenberdze oraz pięciu miastach związanych z życiem i działalnością ks. dr. Marcina Lutra: Magdeburgu, Dessau-Rosslau, Halle/Eisleben, Lipsku, Erfurcie i Jenie/Weimarze.

 

 

 

Ordynacja kobiet. 1 List do Koryntian
Łukasz Godzwoń

2017-04-07 00:24:32

Jest rzeczą oczywistą, że Jezus zrewolucjonizował status kobiet. Uważał je za równoprawnych członków społeczności i zachęcał do studiowania Pisma Świętego. Zerwał w tej kwestii z judaizmem pierwotnym, który nie pozwalał kobietom uczyć się Bożego Słowa.

 

 

 

Dlaczego nie powiedzieć wprost o co chodzi papieżowi?

2017-04-16 21:24:02

Za setkami słów zapisanych w adhortacji papieskiej Amoris laetitia (AL) i które padły w kontekście dyskusji o tym, co papież ma na myśli, kryje się ludyczne - wyrażane na kolejne setki sposobów - przekonanie, że chuć rządzi światem i człowiekiem. Wizja człowieka przedstawiona w kontrowersyjnym dokumencie wchłonęła bezsilność wobec seksualnego paradygmatu, którym terroryzuje nas współczesna kultura.

 

 

 

Wielkanocne zwyczaje u rosyjskich prawosławnych
Teodor Lacher

2017-04-16 21:40:31

Świąteczna atmosfera rozlewa się po rosyjskich miastach już od soboty, kiedy tłumy ludzi ciągną do cerkwi, aby poświęcić głównych bohaterów wielkanocnego stołu — jajka, kulicz (ciasto wielkanocne) i paschę (słodką potrawę z twarogu).

 

 

 

"Stał się" Cud Ognia Świętego w Jerozolimie
Jacek Lehr

2017-04-16 23:53:52

Święty Ogień to zjawisko znane nie tylko ze starych łacińskich, greckich i arabskich manuskryptów. To współczesny Cud, którego rokrocznie doświadczają tłumy pielgrzymów zebranych w Jerozolimie w prawosławną Wielką Sobotę (15 kwietnia). Święty Ogień zszedł o godzinie 13:20 polskiego czasu!

 

 

 

"Dzień święty święcić". Nie Morawieckiemu
Marcin Stanowiec

2017-04-17 00:02:03

Kościół i socjolodzy (wartość społeczna wolnej od handlu niedzieli nie budzi u jednych i drugich wątpliwości) nalegają, ekonomiści mnożą trudności. Beata Szydło lawiruje między związkami zawodowymi a lobby biznesowym. Czy Polska uszanuje dzień święty? 

 

 

 

VII Festiwal Kultury Protestanckiej "500 lat Reformacji"
Joanna Gacka

2017-05-07 09:43:42

Mija 500 lat od momentu, w którym augustiański mnich i profesor teologii Marcin Luter, przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez. Jubileusz Reformacji jest głównym tematem tegorocznego Festiwalu Kultury Protestanckiej.

 

 

 

Gdy Bóg staje się memem. Religia i wiara w mediach społecznościowych
Teodor Lacher

2017-05-21 20:32:01

"Gdy Bóg staje się memem. Religia i wiara w mediach społecznościowych" to temat prelekcji medioznwczej, która zostanie wygłoszona przez redaktor naczelną naszego serwisu Joannę Gacką.

 

 

 

 

500 lat Lutra
Teodor Lacher

2017-05-27 11:59:32

Prawie każdy, kto w tym roku odwiedzi Niemcy, ma szanse w publicznym miejscu natknąć się na mięsisto-ponurą twarz z portretu Marcina Lutra, albo nawet na którąś z tysiąca imprez, jakimi w ponad stu miejscowościach Niemcy uczczą  500-ną rocznicę jego buntu.

 

 

 

Biblijny kurs u dominikanów w Ustroniu - Hermanicach
Gość serwisu

2017-05-27 15:49:10

Letnia szkoła biblijna to dominikańska inicjatywa ewangelizacyjna skierowana do młodzieży. Coroczne wakacyjne spotkania z Pismem św. prowadzone są przez znanych polskich biblistów. Zakonnicy zapraszają również chrześcijan innych wyznań.

 

 

 

Ksiądz Sowa bronił Kościoła. Stenogram z rozmów
Jacek Lehr

2017-06-11 00:16:24

Nycz, Polak, Skworc, Gądecki – to normalni biskupi. Ryczan i Głódź to oszołomi. Kościół powinien stawiać sobie realne do osiągnięcia cele. Oprócz tych opinii ks. Sowa broni koncepcji "Świątyni Opatrzności".

 

 

 

Pólnocnoirlandzcy prezbiterianie nie ulegną namowom homoseksualnego premiera
Jacek Lehr

2017-06-22 22:31:02

Nowy premier Irlandii Leo Varadkar przyznał, że w rozmowach z liderką protestantów, Arlene Foster, próbuje wywrzeć presję na rząd Irlandii północnej, by zalegalizować małżeństwa jednopłciowe w tej części kraju.

 

 

 

Jaki związek ma zwycięski pochód LGBT z kondycją intelektualną Franciszka?

2017-06-23 23:00:43

Niemieckiemu episkopatowi wydawało się, że jeśli homoseksualiści dostaną podobną małżeństwu ochronę prawną to nikomu do głowy nie przyjdzie zmieniać jego treść i sens. Kościół ponosi konsekwencje uległości wobec idealistycznej koncepcji miłosierdzia.

 

 

 

Abp. Nyczowi chodzi o imigrantów, czy o wykazanie się przed Papieżem?
Marcin Stanowiec

2017-06-24 02:07:12

Korytarze humanitarne to pusty gest skalkulowany przez eurokratów pod kątem kolejnych ustępstw w realizacji iście stalinowskiego planu mieszania kultur. Prawdziwą bolączką Syrii jest obłuda Zachodu, który na potęgę dostarcza broni "umiarkowanym" islamistom i nakłada sankcje na kraj liżący swoje rany.

 

 

 

Groby żołnierzy są najważniejszymi kazaniami o pokoju
Gość serwisu

2017-06-26 18:36:36

22 czerwca 2017 Odrą z Mikolinia popłynęły kwiaty. W lutym 1945 roku tafla Odry, która już za kilka miesięcy miała stać się graniczną, nie była szaro niebieską, ona była czerwona, od żołnierskiej krwi. Tu w tym miejscu, w Mikolinie żołnierze Armii Czerwonej, 1 Frontu Ukraińskiego marszałka Iwana Koniewa forsowali, w marszu na Berlin, sforsowali rzekę i tu zostało Ich 40 tysięcy.

 

 

 

U nas był drukarz, w USA cukiernik. Skargi na prawo antydyskryminacyjne
Jacek Lehr

2017-06-27 18:37:26

Amerykański Sąd Najwyższy rozpatrzy przypadek cukiernika, który odmówił wykonania tortu dla jednopłciowej pary. Wyrok będzie precedensowy.

 

 

 

Biblijna narracja o potomkach Noego poparta badaniami DNA
Marcin Stanowiec

2017-09-20 15:43:52

- Odkrycia naukowe okazują się równoległe do biblijnych relacji wiążących pierwszą dynastię Egiptu z biblijnym Chamem – donosi Breaking Israel News. Potwierdzają to przełomowe badania genomu mumii.

 

 

 

Ordynacja kobiet. Dokument Luterańskiego Kościoła Australii cz. 2
Łukasz Godzwoń

2017-10-08 02:03:49

- Chociaż kobiety pracowały z Pawłem w Ewangelii, nigdy nie zostały wyznaczone na starszych – przypomina teolog luterański, Greg Lockwood.

 

 

 

Czy kapłaństwo kobiet to sprawa boża, ludzka, czy szatana?
Gość serwisu

2017-10-09 05:03:31

Zamieszczam link do nabożeństwa ordynacyjnego w Kościele anglikańskim, episkopalnym. W większości święcenia kapłańskie udzielane są tam kobietom. Jakie odczucia to budzi?

 

 

 

Ordynacja kobiet. Dokument Luterańskiego Kościoła Australii cz. 1
Łukasz Godzwoń

2017-10-09 23:37:44

- Chociaż kobiety pracowały z Pawłem w Ewangelii, nigdy nie zostały wyznaczone na starszych – przypomina teolog luterański, Greg Lockwood.

 

 

 

Jest trochę gorzej. Liczba seminarzystów w Polsce
Robert Kurpios

2017-10-15 20:00:04

Polska przez wiele lat uważana była za bastion chrześcijaństwa w Europie. Niektórzy politycy snuli wizję o „reewangelizacji Zachodu” przez polskich misjonarzy. Obserwując sytuację na Zachodzie, zwłaszcza w jego północno- zachodniej części, można dojść do wniosku, że kondycja Kościoła katolickiego w naszym kraju ma się nieźle. Nie ziściły się sny lewicowo- liberalnych środowisk o nieuchronnej laicyzacji.

 

 

 

Marcin Luter Nieznany?
Robert Kurpios

2017-10-15 20:11:13

Przy okazji 500. rocznicy Reformacji, również w Polsce pojawiają się nowe pozycje książkowe oraz filmowe dotyczące protestantyzmu i samego Marcina Lutra. Część z nich to kolejne spojrzenia na wydarzenia, które doprowadziły do wystąpienia augustiańskiego mnicha w 1517 roku oraz na te które zdarzyły się później. Autorzy innych zapowiadają natomiast "przełom" w rozumieniu przyczyn Reformacji czy moralnej i historycznej ocenie Lutra.

 

 

 

Kościół bez pastora. Sytuacja w Zborze Kościoła Baptystów w Częstochowie
Robert Kurpios

2017-10-15 21:12:42

Dla zborów baptystów charakterystycznym typem zarządzania jest kongregacjonalizm. Taki system  podkreśla autonomiczność każdego kościoła. Model ten ma jednak, jak każdy inny swoje wady. Pastor ma dużo swobody, jest prawie samodzielny, ale co zrobić, gdy są wierni, a nie ma pastora? Od wielu lat taka sytuacja ma miejsce w Zborze Kościoła Baptystów „Studnia” w Częstochowie.

 

 

 

39 lat temu...
Robert Kurpios

2017-10-16 18:55:16

16 października mija 39 lat od wyboru kardynała Karola Wojtyły na pierwszego polskiego papieża. W 1978 roku oprócz komunistycznych władz, wielu Polaków cieszyło się, że w Watykanie głową Kościoła rzymsko- katolickiego będzie nasz rodak. Warto z tej okazji zadać pytanie, albo dwa pytania. Pierwsze brzmi: Czy sprawowanie urzędu przez Jana Pawła II było korzystne dla Polski i kolejne: czy sytuacja Kościoła katolickiego uległa poprawie?

 

 

 

Optymizm księdza Skubisia
Robert Kurpios

2017-10-17 21:22:40

 W ostatnim numerze tygodnika "Sieci" (16-22 października) ukazał się wywiad z ks. Ireneuszem Skubisiem, infułatem Archidiecezji Częstochowskiej. Podczas rozmowy z dziennikarzem kapłan mówił o ruchu Europa Christi, który powstał w Częstochowie. Celem ruchu jest powrót Europy do chrześcijańskich korzeni.

 

 

 

Ewangelicy w Częstochowie
Robert Kurpios

2017-10-18 19:12:01

Częstochowa nazywana jest duchową stolicą Polski i trudno twierdzić, że jest inaczej. Miasto zawsze będzie kojarzone z Jasną Górą. Idąc jednak ulicą Śląską, zobaczymy dwa budynki kościelne. O jednym powiemy, że to prawosławna cerkiew, o drugim, że to świątynia katolicka. Pomylimy się w drugim przypadku.

 

 

 

Laudacja o. Napiórkowskiego na cześć przyszłego papieża?
Teodor Lacher

2017-10-21 15:39:45

Polski Kościół klei się do byłego prefekta Kongregacji Wiary. Na wzburzonym morzu najlepiej znaleźć autorytet choć odrobinę zbliżony do wielkości Karola Wojtyły. Kompetencji i wierności Ewangelii nie można zarzucić niemieckiemu teologowi odsuniętemu przez Watykan od wpływu na najważniejszą instytucję kościelną.

 

 

 

 

Na zachód od wschodu i na wschód od zachodu
Robert Kurpios

2017-10-24 16:19:47

Mój ścienny kalendarz często wprowadza mnie w błąd. Spoglądam na dzień 15 sierpnia, a cyfra nie jest czerwona, tylko szara. Oburzam się. Jak można było zapomnieć? Przecież to ważne święto! Po chwili opanowuję się. Czytam jaki dzisiaj jest dzień. Chyba środa? No, tak "Mittwoch". Jestem już spokojny, kolejny raz zapomniałem, że mam niemiecki kalendarz. Postaram się pamiętać o tym.

 

 

 

Kościoły i fake newsy
Robert Kurpios

2017-10-25 19:09:54

29 września w święto archaniołów Michała, Gabriela i Rafała papież Franciszek ogłosił temat kolejnego Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. W roku 2018 będzie on zatytułowany "Prawda nas wyzwoli. Fake news a dziennikarstwo pokoju". Będzie to 52 edycja tego święta.

 

 

 

500 lat Reformacji - wywiad z rektorem EWST
Joanna Gacka

2017-10-26 13:19:33

Z perspektywy przemian ostatnich wieków widzimy dziś, że treści tak bardzo różniące chrześcijan w XVI wieku, są dziś akceptowane przez obie strony historycznego sporu. Doktryny będące orężem walki w przeszłości już niekoniecznie dziś tak bardzo dzielą. Najlepszym przykładem jest podpisana w 1999 roku przez przedstawicieli Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan i Światowej Federacji Luterańskiej „Wspólna deklaracja w sprawie nauki o usprawiedliwieniu”, która w symboliczny sposób kończy spór trwający między tymi kościołami od 400 lat. Z tej perspektywy, nie tylko w gronie kościołów nurtu reformacyjnego, ale również wspólnie z Kościołem Rzymskokatolickim oraz innymi kościołami chrześcijańskimi możemy pochylić się nad dziełem dr Marcina Lutra z XVI wieku.

 

 

 

Zapomniani bohaterowie
Robert Kurpios

2017-10-30 18:44:16

W listopadzie obchodzimy dwa święta: Wszystkich Świętych i Święto Niepodległości. Te dwa uroczyste dni zwróciły moją uwagę na dwie postacie: biskupa Juliusza Bursche i jego przyrodniego brata, Edmunda Bursche.

 

 

 

 

Religijność młodych Polaków
Robert Kurpios

2017-10-31 19:12:37

Na październik 2018 roku planowane jest w Watykanie XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólnego Synodu Biskupów. Jego tematem będzie: "Młodzież, wiara i rozeznanie w grzechach". Kościół katolicki dostrzegł odchodzenie młodzieży od wiary. W

 

 

 

Spór o krzyż
Robert Kurpios

2017-11-03 17:37:46

W bretońskim miasteczku Ploermel, w którym mieszka około 7 tys. mieszkańców postawiono w grudniu 2006 roku pomnik papieża Jana Pawła II. Od samego początku monument wzbudzał kontrowersję, lecz teraz spór stał się sporem międzynarodowym.

 

 

 

Mężczyźni na Jasnej Górze
Robert Kurpios

2017-11-04 18:48:06

4 listopada pod hasłem "Męskie oblężenie" odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Mężczyzn na Jasną Górę. Hasło odwołuje się do oblężenia klasztoru przez Szwedów w 1655 roku.

 

 

 

Niepokoje młodej dziewczyny
Robert Kurpios

2017-11-08 18:22:36

Na jednym z portali młoda dziewczyna stwierdziła, że " 11 listopada jest świętem państwowym, nie katolickim i ona na mszę nie pójdzie". Większość osób zgadzała się z nią. 11 listopada jest świętem państwowym, a że jest dniem wolnym od pracy w kościołach katolickich odprawiane są msze.

 

 

 

Radosne, czy "radosne" święto, czy "święto" Czy oby na pewno Jeszcze Polska nie ZGINĘŁA ?!
Gość serwisu

2017-11-13 12:39:40

To smutne, że tak niewielu (?) policzalni (?) zdołało zhańbić (nie dziś przecież tylko, ale i „wczoraj”, ale i „przedwczoraj” dobre imię tak wielu. Smutniejsze, że tak wielu pomaga tym niewielu (?) pozostawać bezkarnymi kreatorami treści, które fałszują (?) ideę i przesłanie (jeśli fałszują, jeśli idea faktycznie nie bliższa mentalności tych „niewielu”) .

 

 

 

Film "Sprawa Chrystusa"
Robert Kurpios

2017-11-17 17:56:17

Od 17 listopada br. na ekranach polskich kin można zobaczyć film "Sprawa Chrystusa", ekranizację książki Lee Strobla.

 

 

 

Bój o wolne niedziele
Robert Kurpios

2017-11-18 18:33:47

 4 listopada br. Rada Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich wydała oświadczenie w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę. Rada chce aby wszystkie niedziele były dniami wolnymi od pracy.

 

 

 

Białoruski Kościół greckokatolicki
Robert Kurpios

2017-11-21 17:50:27

Białoruski Kościół greckokatolicki uważa się za dziedzica tradycji, zapoczątkowanej unią brzeską w 1596 roku. Pod koniec XVII wieku ok. 80 proc. Białorusinów należała właśnie do tego Kościoła. Poczucie tożsamości Białorusinów nigdy nie było tak silne jak Ukraińców, czuli się mieszkańcami Rzeczypospolitej, jednak większość zdecydowała by należeć do tzw. Cerkwi unickiej (potoczna nazwa Kościoła greckokatolickiego).

 

 

 

Kłótnie a wymiana poglądów
Robert Kurpios

2017-11-27 18:15:36

Mówi się często, że dialog jest słuszną postawą, a dążenie do konfrontacji czymś złym. Nadmierna koncyliacja może być jednak niebezpieczna w polityce, gdyż walka i skuteczność są jej głównymi cechami. W języku polityki używa się wprawdzie terminu "kompromis", ale najczęściej jest on zgniły, a od mężów stanu wymaga się, by w sprawach najważniejszych kompromisu nie zawierali.

 

 

 

Księża są różni
Robert Kurpios

2017-11-28 19:38:54

Wielu obserwatorów życia publicznego i wielu wiernych uważa lub uważało do niedawna, że Kościół katolicki jest monolitem. Rzeczywistość odbiega od tego wyobrażenia. Księża są różni.

 

 

 

Świątynia Opatrzności Bożej
Robert Kurpios

2017-12-03 16:36:07

Czy pod budynek można dwa razy kłaść kamień węgielny? Czy można rozpoczynać budowę kolejny raz? Takie są losy Świątyni Opatrzności Bożej. 5 V 1791 r. podjęto decyzję o wybudowaniu świątyni według projektu Jakuba Kubickiego.

 

 

 

Szwedzcy luteranie: Bóg nie jest mężczyzną
Robert Kurpios

2017-12-12 18:19:42

Od wiosny przyszłego roku w ewangelicko- luterańskim Kościele Szwecji będzie używana nowa neutralna płciowo księga liturgiczna. Obowiązująca obecnie ma 31 lat. Postanowiono unowocześnić jej język, który do tej pory utożsamiał Boga z mężczyzną.

 

 

 

Ewangeliccy biskupi dziękują za inicjatywy i proszą o wycofanie wniosków ws. 500 lat Reformacji
Joanna Gacka

2017-12-15 23:00:18

Biskupi trzech Kościołów ewangelickich w Polsce zwrócili się z listem otwartym do Marszałka Sejmu RP i klubów parlamentarnych PSL i Nowoczesna z prośbą o wycofanie złożonych wniosków dotyczących upamiętnienia 500 lat reformacji. Odnosząc się do debaty sejmowej z 14 grudnia br. biskupi z rozczarowaniem przyjęli jej przebieg, stwierdzając, że nie chcą, aby w ten sposób dyskutowano o dziedzictwie Reformacji w Sejmie RP.

 

 

 

Centrum Kultury Żydowskiej
Robert Kurpios

2017-12-29 18:09:53

3 grudnia br. Fundacja Judaica Centrum Kultury Żydowskiej na Kazimierzu obchodziło 24 rocznicę otwarcia tej instytucji. Siedzibą Centrum jest modlitewnia, wybudowana w latach 80 - tych XIX w.

 

 

 

Pierwszy święty antyekumeniczny
Marcin Stanowiec

2017-12-30 02:43:34

- "Mamy godność ze względu na Boga a nie samych siebie" – pisze Ewa Polak – Pałkiewicz. Istniejemy ze względu na Boga, dzięki Bogu i przez Boga jak więc możemy wywodzić szacunek dla człowieka spoza fundamentu, którym jest Bóg.: transcendentny cel człowieka i boskie pochodzenie wartości ludzkich.

 

 

 

Beatyfikacja Czarnego Łosia
Robert Kurpios

2018-01-01 18:14:46

W rezerwacie Pine Ridge w październiku br. została odprawiona msza i rozpoczął się proces beatyfikacyjny Nicholasa Czarnego Łosia. Ten Indianin z plemienia Lakota w wieku 40 lat przyjął chrzest i otrzymał imię Nicholas.

 

 

 

Stop aborcji eugenicznej
Robert Kurpios

2018-01-01 18:22:50

Wielu Polaków nie wyraża zgody na aborcję eugeniczną, czyli taką która dopuszcza przerywanie ciąży ze względu na ciężkie wady płodu, dlatego pod projektem ustawy " Zatrzymaj aborcję" zebrano 830 tys. podpisów. To rekordowa ilość w inicjatywach pro - life po 1989 roku. Akcja trwała od 1 września do 15 listopada br. Jej inicjatorką jest Kaja Godek, matka dziecka z zespołem Downa.

 

 

 

Jak jest z wiarą za Odrą?
Jacek Lehr

2018-01-05 03:17:33

W Niemczech Kościoł instytucjonalny odchodzi do lamusa. Niby ateistów jest więcej, ale w zabobony i cuda wierzy ponad połowa Niemców. Prawdziwy kryzys przechodzi strukura Kościoła, niezwykle silna zewnętrznie, spróchniała wewnątrz.

 

 

 

Przetłumaczona Septuaginta
Robert Kurpios

2018-01-10 11:54:19

Znawcy Starego Testamentu oraz wierni powinni być zadowoleni, gdyż ks. prof. Remigiusz Popowski przetłumaczył Septuagintę. To pierwszy polski przekład greckiej wersji Biblii żydowskiej.

 

 

 

Czy Polska staje się laicka?
Robert Kurpios

2018-01-16 13:28:03

Na początku lat 90. część Polaków zaczęła z mniejszą gorliwością praktykować swoją wiarę. Przyjeżdżali wprawdzie protestanccy misjonarze z Zachodu, ale w kościele katolickim, coraz mniej wiernych angażowało się w życie religijne. Trend z lat 90. pogłębił się.

 

 

 

Co arcybiskup Gądecki mógł przeczytać o nacjonalizmie u prof. Bartyzela?
Teodor Lacher

2018-01-19 05:09:12

Wybitny polski historyk idei, na którego powołuje się abp Gądecki uważa, że nacjonalizm jest zjawiskiem romańskim - katolickim, nazizm: germańskim. Patriotyzm jest cnotą, szowinizm - uczuciem. Patriotyzm i ksenofobia nie są doktryną, jak nacjonalizm.

 

 

 

Wiara sportowców
Robert Kurpios

2018-01-19 13:30:57

Wielu z nas pamięta sukcesy Adama Małysza i fakt, że ten wybitny skoczek był luteraninem. Dalsze koleje jego losu pokazują, że to człowiek rozsądny, z dobrym sercem. Z pewnością wiara pomaga mu wieść szczęśliwe życie.

 

 

 

Luter to nie św. Franciszek. W odpowiedzi abp. Rysiowi i przywódcom ewangelickim

2018-01-20 20:10:59

Zdaniem poważnych chrześcijańskich teologów projekt uczczenia Reformacji i wysiłki ekumeniczne kilkoma słowami wykreśliła niewiasta, posłanka i katoliczka.

 

 

 

Ekumeniczna Częstochowa
Robert Kurpios

2018-01-25 13:31:51

W dniach od 18 do 25 stycznia odbywa się w Częstochowie Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. W tym ekumenicznym spotkaniu wzięli udział  "pasterze'' różnych Kościołów chrześcijańskich: ks.mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko - augsburskiej, ks. radca Krzysztof Góral z parafii Kościoła Ewangelicko - reformowanego w Kleszczowie.

 

 

 

Anna Azari - ambasador pojednania?
Marcin Stanowiec

2018-01-29 00:36:30

Anna Azari jak żaden ambasador, w żadnym kraju ośmieliła się na porzucenie protokołu i sięgnięcie po obraźliwą dla gospodarzy filipikę zawierającą absurdalne oskarżenia. Jest żoną rabina. Religijnie wychowuje dzieci. Czy jesteśmy w stanie się porozumieć?

 

 

 

 

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
Stanisław Gacki

2018-02-02 16:53:59

W dniach od 18 do 25 stycznia odbywał sie międzynarodowy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tegoroczne materiały do nabożeństwa przygotowali chrześcijanie z Karaibów. Motywem przewodnim było hasło „Prawica Twoja wsławiła się mocą”.

 

 

 

Piszą do abp. Skworca: ks. Garncarczyk nie jest stronniczy
Jacek Lehr

2018-02-09 23:19:59

Miało być cicho i na własną prośbę. Jednak zmiana na stanowisku redaktora Naczelnego Gościa Niedzielnego wzbudziła niepokój o granice ingerencji w wolność prasy w Kościele. Dziennikarze popularnego tygodnika zostali ukarani za ortodoksję (poparcie dla partii promujących chrześcijański system wartości i krytyczny stosunek do komunii dla "rozwodników")? 17 osób, w tym m.in. szef SDP Krzysztof Skowroński podpisało się pod listem do abp. Wiktora Skworca w tej sprawie.

 

 

 

Salezjanie nie chcą dr Ewy Kurek. Boją się kontrowersji?

2018-02-23 01:07:20

Kolejni dysponenci lokali zrywają umowy z organizatorami spotkania z historykiem badającym holokaust. Polityczna poprawność zaraziła zgromadzenia zakonne. Tchórzostwem wykazali się wrocławscy salezjanie.

 

 

 

Książki teologów protestanckich
Robert Kurpios

2018-02-26 18:36:05

Polacy czytają coraz mniej książek, czytają także mniej książek chrześcijańskich. Protestantów w Polsce jest niewielu, dlatego oferta wydawnictw niekatolickich jest skromna. Istnieją niszowe wydawnictwa drukujące pozycje właściwe dla określonych konfesji.

 

 

 

Inflacja przeprosin
Jacek Lehr

2018-03-10 02:06:21

Świeżo brzmią w sercach słowa biskupów: przebaczamy i prosimy o wybaczenie. Czy można je zastosować do stosunków z Żydami?

 

 

 

Gość Niedzielny cenzuruje kardynała Müllera

2018-03-13 22:41:17

Były prefekt Kongregacji Wiary zabiera głos: "Chrystus nie powołał Urzędu Nauczycielskiego, by sprowokować proces wiodący do zamieszania. Duch Święty nie jest zapchajdziurą brakującej wiedzy i refleksji teologicznej na temat katolickiego nauczania wiary". 

 

 

 

Biblia - najbardziej znana księga
Robert Kurpios

2018-03-16 17:58:39

Według Światowego Związku Towarzystw Biblijnych ok. 3/4 ludzi na świecie ma dostęp do Biblii w języku ojczystym. Oznacza to, że Pismo Święte zostało przetłumaczone na 647 używanych na świecie języków.

 

 

 

Sympozjum o prawie do prywatności w Kościołach
Jacek Lehr

2018-03-27 01:12:42

W dniu 15 marca br. w Centrum Luterańskim w Warszawie odbyło się pod patronatem Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ogólnopolskie sympozjum naukowe pt. Prawo do prywatności w Kościołach i innych związkach wyznaniowych: od tajemnicy duszpasterskiej do ochrony danych osobowych.

 

 

 

Billy Graham - człowiek Boga
Robert Kurpios

2018-03-30 18:17:16

7 listopada w prezbiteriańskiej rodzinie przyszedł na świat jeden z najbardziej rozpoznawalnych kaznodziejów z USA, Billy Graham. Kim był syn farmera z Północnej Karoliny, który został jednym z najbardziej wplywowych ludzi na świecie?

 

 

 

Nowa Biblia Ekumeniczna!
Robert Kurpios

2018-04-05 18:50:52

Przed świętami ludzie są zajęci pracami związanymi z przygotowaniem Wielkanocy, warto więc przypomnieć o niedawnym, ważnym wydarzeniu. Towarzystwo Biblijne po ponad dwudziestu latach pracy wydało Biblię Ekumeniczną.

 

 

 

Film o apostole Pawle
Robert Kurpios

2018-04-14 18:48:17

W Stanach Zjednoczonych nie boją się kręcić filmów chrześcijańskich, wielu ludzi na takie filmy czeka, dlatego one powstają. W tamtym roku można było w polskich kinach obejrzeć "Chatę", film na motywach bestsellerowej powieści Williama P. Younga.

 

 

 

Wielkanocny cud świętego ognia. Zmartwychwstanie u prawosławnych

2018-04-15 02:29:41

8 kwietnia przypada wielkanocna niedziela prawosławnych i innych wiernych obrządków wschodnich. Dzień wcześniej zstąpił w grocie Bożego Grobu święty ogień. Jest to cud, gdyż w miejscu pochówku Chrystusa nie ma żadnego jego źródła.

 

 

 

Wielki Piątek episkopatu. Kiedy socjotechnika staje się rewolucją

2018-05-02 11:27:42

Niewiele brakowało, aby aborcjonistki dobijające się do pałacu arcybiskupiego wywlekły kard. Nycza i oblały go benzyną.

 

 

 

 

 

 

Ziemia im obiecana?
Jacek Lehr

2018-05-19 08:12:13

Mówi się, że Izrael jest niemal jedyną demokracją na Bliskim wschodzie. Zarazem – z perspektywy świeckich Żydów – jest jedynym państwem teokratycznym i bezkonstytucyjnym wśród państw demokratycznych. Kraje demokratyczne, bądź pragnące za takowe uchodzić nie używają ostrej amunicji przeciwko demonstrantom. O problemie żydowskim, w żydowskim państwie pisze Bogusław Jeznach.

 

 

 

Polska autokefalia odmówiła Poroszence
Jacek Lehr

2018-05-20 23:44:49

Polscy biskupi prawosławni przypomnieli, że na Ukrainie istnieje kilka grup kościelnych w schizmie, które „przede wszystkim powinny okazać skruchę, aby powrócić do Kościoła kanonicznego”.

 

 

 

Książki o Jezusie
Robert Kurpios

2018-05-26 15:23:09

W kwietniu br. dzięki wydawnictwu Fronda w polskich księgarniach pojawiła się książka Romano Guardiniego, znanego katolickiego teologa. Dzieło nosi tytuł "Bóg. Nasz Pan Jezus Chrystus. Osoba i życie".

 

 

 

Jak ks. profesor Staniek obronił Kościół przed papieżem
Marcin Stanowiec

2018-05-30 09:21:20

Katolicki świat boi się uciąć gałąź, na której siedzi. Odcięcie się od Piotra, kłamczuszkowatego, banalnego, niepojmującego swojej misji jest gorszym wyjściem, niż pogrążanie się w sprowokowanej przez niego anarchii. Tak się wydaje duchownym wyższej rangi  zrzeszonym w setkach regionalnych episkopatów. Prócz jednego, który zmówił modlitwę o szczęśliwą śmierć papieża.

 

 

 

Przeciw antykatolickiej narracji. Ksiązka Rodneya Starka.
Robert Kurpios

2018-05-30 16:53:37

Gdyby ktoś szukał obrońcy Kościoła  katolickiego nie przypuszczałby, że znajdzie go wśród luterańskich wykładowców baptystycznej uczelni Baylor University.  Człowiekiem, który podjął się tego zadania jest Rodney Stark.

 

 

 

Na Zachodzie bez zmian?
Robert Kurpios

2018-06-17 17:07:52

Niedawno parlament Portugalii nie zgodził się na legalizację eutanazji. To porażka lewicy, która jednak nie złożyła broni i będzie kontynuować walkę. Projekt Partii Socjalistycznej, dopuszczający eutanazję upadł z powodu pięciu głosów.

 

 

 

Wrocławskie spojrzenie na Reformację
Robert Kurpios

2018-07-10 23:21:07

12 tom ( 2017 ) periodyku "Theologica Wratislaviensia" ma tytuł "Oblicza Reformacji". Jest on jest wyjątkowo ciekawy. Pierwszą część nazwaną "Teologia sporów'' rozpoczyna artykuł Henryka Pietrasa, autora znanej publikacji "Początki teologii Kościoła".

 

 

 

Festiwal w Kościele Ewangelicko - Augsburskim w Częstochowie
Robert Kurpios

2018-07-29 10:01:59

W dniach od 29 lipca  do 26 sierpnia b.r. odbędzie się w budynku Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego przy ulicy Śląskiej 20 w Częstochowie V Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

 

 

 

Żwawi charyzmatycy
Robert Kurpios

2018-08-05 19:23:11

Niedługo wspólnoty charyzmatyczne mogą liczyć miliard wiernych. Termin "wspólnoty charyzmatyczne" nie oznacza tylko kościołów zielonoświątkowych, ale również ruchy pentekostalne, które mają wpływ na Kościoł katolicki i starsze kościoły protestanckie np. kościół baptystów czy metodystów.

 

 

 

Chrześcijaństwo według biskupa Sponga
Robert Kurpios

2018-08-12 18:33:59

John Shelby Spong jest emerytowanym biskupem Kościoła episkopalnego oraz teologiem liberalnym. Internauci być może znają jego kazanie "Fatalne wersety w Biblii" w którym mówi o fragmentach w Piśmie Świętym w jego ujęciu bardzo szkodliwych.

 

 

 

Uwaga fundamentaliści!
Robert Kurpios

2018-09-07 18:36:53

Wiek XIX był złym okresem dla chrześcijaństwa. Po ogłoszeniu teorii Darwina i większego znaczenia teologii liberalnej do głosu doszli fundamentaliści. Dziś są często przedmiotem kpin, a nowi ateiści traktują ich jako wzorcową grupę chrześcijańską.

 

 

 

Autokefalia dla Ukrainy. Komunikat Kancelarii Metropolity
Jacek Lehr

2018-09-28 08:57:14

W związku z trudną sytuacją na Ukrainie dotyczącą kwestii nadania autokefalii, w dniu 21 września 2018 roku w Bielsku Podlaskim po zakończeniu świętej Liturgii, Jego Eminencja Teodor II, Patriarcha Aleksandrii i całej Afryki oraz Jego Eminencja Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski wystosowali następujący apel.

 

 

 

"Wszystkich Świętych" znokautowało Halloween
Marcin Stanowiec

2018-11-09 08:49:56

Wydatki na halloweenowe przebieranki to niewiele w stosunku do nakładów, które Polacy ponieśli, w dzień Wszystkich Świętych. Jako jedyni w Europie, na pamięć i modlitwę za zmarłych wydaliśmy ponad miliard złotych. Rytuały listopadowe wypływają z wiary w Zmartwychwstanie i trwanie po śmierci. Tymczasem Zachód dawno zaprzestał wierzyć w duszę. 

 

 

 

Poroszenko bierze Cerkiew
Jacek Lehr

2018-12-16 15:57:50

Patriarcha Bartłomiej ogłosił autokefalię ukraińskiej cerkwi. Procedura ogłoszenia tomosu trwała dwa dni i zakończyła się jego podpisaniem w prawosławną niedzielę Bożego Narodzenia oraz wręczeniem go patriarsze Epifaniuszowi. Ten uroczysty akt poprzedziła bezprecedensowa akcja polityczna.

 

 

 

Dinesha D'Souzy obrona chrześcijaństwa
Robert Kurpios

2018-12-28 17:41:35

Niedawno ukazała się książka Dinesha D'Souzy "Życie po śmierci. Naukowe dowody''. To druga książka amerykańskiego publicysty poświęcona religii. Pierwsza nosiła tytuł "To wspaniałe chrześcijaństwo".

 

 

 

Bernard Lecomte: Brazylia i Nigeria, tam jest katolicyzm
Teodor Lacher

2019-01-02 10:03:23

Co różni Jana Pawła II od Franciszka? O specyfice dyplomacji Watykanu, o Europie i rozpadzie ZSRR rozmawiał z francuskim wydaniem Sputnikiem biograf Jana Pawła II i Michaiła Gorbaczowa.

 

 

 

Arcybiskup Sawa: nie uznajemy podziału prawosławia na Ukrainie
Jacek Lehr

2019-01-04 10:27:54
Metropolita Warszawski i Całej Polski Sawa skierował list do patriarchy Konstantynopola Bartłomieja, w którym napisał, że polska Cerkiew nie uznaje stworzonej niedawno na Ukrainie struktury, a „sobór zjednoczeniowy" nie rozwiązał problemu rozłamu, tylko go pogłębiając.

 

 

 

Uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii: tendencja wzrostowa
Jacek Lehr

2019-01-09 11:09:57

Wzrosła frekwencja na katolickich niedzielnych mszach świętych w 2017 roku: współczynnik ten wyniósł w Polsce 38,3 procent. Do komunii zaś przystąpiło 17 procent wiernych. W porównaniu do poprzedniego roku było to 36,7 i 16 proc odpowiednio dla mszy i komunikowania. Natomiast jeszcze kilka lat temu wskaźniki sięgały odpowiednio 39,8 procent i 17 procent.

 

 

 

Misjonarze na całe życie
Jacek Lehr

2019-01-24 02:59:02

Znowu przyjechałem do Belgii. W małej parafii, przy granicy z Luksemburgiem, zastępuję ks. Tomasza Kanię z diecezji tarnowskiej, który pojechał w odwiedziny do Konga Brazzaville. Pięć lat temu powrócił z Afryki. Był misjonarzem fidei donum. Ks. Tomasz zdecydował się przedłużyć swój misyjny kontrakt i pracuje teraz w zlaicyzowanej Belgii.

 

 

 

Czy ksiądz ma sumienie? Modlitwa z przymusu

2019-01-27 06:02:54

Bp Romuald Kamiński, następca abp. Hosera na ordynariacie diecezji warszawsko-praskiej, wykazał się nietaktem przepraszając te z ofiar pedofilii, które "czują się" pokrzywdzone. Znaczyłoby to, że ich tragedia ma charakter subiektywny i zależy od samopoczucia, a nie statusu przestępstwa.

 

 

 

Wojciech Giertych OP: liturgia po soborze a kondycja Kościoła
Jacek Lehr

2019-02-08 07:33:55

"Gdy celebrans jest znudzony tym, co czyni, trudno, aby zapalił wiernych. Wyraźnie przy tym widać, że Bóg jest zawsze świeży i młody, a gdy się uwagę kieruje na siebie, na aktualne trendy ideologiczne czy społeczne, to bardzo szybko wszystko staje się przestarzałe."

 

 

 

Po co Joannie Sadzik władza we "Wiośnie"?

2019-02-22 09:44:24

Dziennikarz z Onetu, publikujący w Playboyu, jak zły duch podzielił wątpliwymi dowodami stowarzyszenie Wiosna.

 

 

 

Cud Świętego Ognia w Jerozolimie
Teodor Lacher

2019-04-27 21:04:50

W prawosławną Wielką Sobotę w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie dokonał się Cud Świętego Ognia. Kiedy prawosławny patriarcha Teofil zszedł do wnętrza grobu, pojawił się tam "znikąd" ogień, od którego zapalono paschał.

 

 

 

Antyklerykalizm. Antychrześcijaństwo.
Robert Kurpios

2019-05-02 14:28:40

W Polsce istnieje niemała grupa społeczeństwa, która nie lubi Kościoła katolickiego. Niedawno pojawili się także ludzie, którzy otwarcie twierdzą, że religia jest złem. Jedni uważają, że Kościół to mafia i idą na film "Kler", z którego dowiadują się, że jest gorzej niż myśleli, drudzy, mniej liczni i lepiej wykształceni, cenią Davida Huma albo polskich współczesnych filozofów - ateistów.

 

 

 

Polscy ewangelicy przeciwdziałają przemocy seksualnej
Łukasz Godzwoń

2019-05-07 15:19:59

Wiosenny Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce wyraził sprzeciw wobec tolerowania wszelkich form przemocy i nadużyć seksualnych, które mogły lub mogą występować w jego szeregach. 

 

 

 

Film Sekielskiego: (nie)tępa propaganda i radykalizowanie
Marcin Stanowiec

2019-05-14 13:16:18

"Reżyser" (para)dokumentu "Nie mów nikomu" nie mógł nie wiedzieć, że świadectwa głęboko straumatyzowanych – nie tylko przez zło pedofilii – osób oderwane od wiedzy psychologicznej, rzetelnej statystyki i terminologii (uporządkowania pojęć seksuologicznych) zasieją społeczną nienawiść.

 

 

 

Ten, kto zna smak Biblii i tradycji Kościoła rozpozna podróbkę pozornego Kościoła
Jacek Lehr

2019-05-26 00:18:10

Było to 1 lutego 2003 roku, w czasie lotu powrotnego z przestrzeni kosmicznej, prom Columbia uległ zniszczeniu. Stało się to pewnie w rezultacie uszkodzenia osłony termicznej na kancie lewego skrzydła – można powiedzieć nieznaczna usterka.

 

 

 

"Prawacy" będą niezadowoleni. Papież powołuje się na Baumana
Teodor Lacher

2019-05-28 21:51:47

- Jestem zafascynowany ostatnią książką Zygmunta Baumana, napisaną wraz z jego włoskim asystentem "Nati liquidi" – "Płynni od urodzenia" - powiedział Franciszek w wywiadzie dla meksykańskiej telewizji.

 

 

 

H. Eddie Fox: metodystyczne orędzie Wesleyów
Teodor Lacher

2019-06-02 12:31:29

- Nie jesteśmy naśladowcami Wesley'a. Jesteśmy naśladowcami Chrystusa. Oczywiście, Wesleyowie - Jan, Karol i Zuzanna - są naszymi współtowarzyszami w naśladowaniu Chrystusa, dlatego też ważne jest, abyśmy poznali treść wesleyańskiego posłannictwa - objaśnia H. E. Fox.

 

 

 

Putin u papieża. Krótka historia stosunków dyplomatycznych Rosji ze stolicą apostolską
Jacek Lehr

2019-06-17 17:24:32

4 lipca prezydenta Rosji zawita do stolicy apostolskiej. Będzie na osobistej audiencji u ojca świętego. W ciągu swoich czterech prezydentur Władimir Putin był pięć razy papieskim gościem.

 

 

 

Ostatnia Aktualizacja czw, 1 kwi 2010, 01:39:56|8,817 Odsłon Wersja do Wydruku

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń

  Najnowsze

  ARTYKUŁY

  Brak nowych artykułów

  KOMENTARZE last 2 days

  Brak nowych komentarzy

  O serwisie (info)


  Polski English Deutsch Français Portugues Dansk Suomi Espanol