Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Lustracja w polskim Kościele

Problem lustracji w polskim Kościele dzieli w swoich opiniach zarówno duchownych jak i świeckich. Prezentujemy wiadomości i komentarze na ten temat zamieszczone w serwisie Kosciol.pl


 

Synod i ksiądz-samozwaniec
Jacek Lehr

2020-01-13 00:49:58

Co ma wspólnego bohater filmu Boże Ciało, chłopak, który sam siebie „uczynił” księdzem, nabierając parafian, że nim jest oraz trwające podczas toczącego się synodu dla Amazonii przygotowania do wprowadzenia żonatych mężczyzn do posługi, jaką spełniali dotąd tylko kapłani?

 

 

 

Ten, kto zna smak Biblii i tradycji Kościoła rozpozna podróbkę pozornego Kościoła
Jacek Lehr

2019-05-26 00:18:10

Było to 1 lutego 2003 roku, w czasie lotu powrotnego z przestrzeni kosmicznej, prom Columbia uległ zniszczeniu. Stało się to pewnie w rezultacie uszkodzenia osłony termicznej na kancie lewego skrzydła – można powiedzieć nieznaczna usterka.

 

 

 

O. Konstanty Bondaruk: dlaczego warto liturgicznie świętować niedzielę?
Teodor Lacher

2019-01-19 10:24:28

W przedostatnią niedzielę przed Bożym Narodzeniem nasza Cerkiew czci pamięć świętych Praojców. Są to starotestamentowe postaci sprawiedliwych, poczynając od Adama i Ewy, przez Seta, Henocha, Noego, Izaaka, Jakuba, króla Dawida, proroka Daniela i wielu innych. Wszyscy oni żyli nadzieją na spełnienie obietnicy danej Adamowi przy wygnaniu z raju, że kiedyś przyjdzie na świat Zbawiciel, który wybawi ludzkość od grzechu prarodziców. 

 

 

 

Wrocławskie spojrzenie na Reformację
Robert Kurpios

2018-07-10 23:21:07

12 tom ( 2017 ) periodyku "Theologica Wratislaviensia" ma tytuł "Oblicza Reformacji". Jest on jest wyjątkowo ciekawy. Pierwszą część nazwaną "Teologia sporów'' rozpoczyna artykuł Henryka Pietrasa, autora znanej publikacji "Początki teologii Kościoła".

 

 

 

Jak ks. profesor Staniek obronił Kościół przed papieżem
Marcin Stanowiec

2018-05-30 09:21:20

Katolicki świat boi się uciąć gałąź, na której siedzi. Odcięcie się od Piotra, kłamczuszkowatego, banalnego, niepojmującego swojej misji jest gorszym wyjściem, niż pogrążanie się w sprowokowanej przez niego anarchii. Tak się wydaje duchownym wyższej rangi  zrzeszonym w setkach regionalnych episkopatów. Prócz jednego, który zmówił modlitwę o szczęśliwą śmierć papieża.

 

 

 

Salezjanie nie chcą dr Ewy Kurek. Boją się kontrowersji?

2018-02-23 01:07:20

Kolejni dysponenci lokali zrywają umowy z organizatorami spotkania z historykiem badającym holokaust. Polityczna poprawność zaraziła zgromadzenia zakonne. Tchórzostwem wykazali się wrocławscy salezjanie.

 

 

 

Kościół nie fetuje Bettela i jego partnera

2017-03-27 22:18:46

- Franciszek przyjął premiera Luksemburga wraz z mężem – brzmi tytuł notki informacyjnej na katolickim, jezuickim serwisie internetowym. Wychodzi na to, że papież udzielił specjalnej audiencji parze wysokopozycjonowanych gejów.

 

 

 

 

Kościół i młodzież uwięzieni w aktach "Bolka"
Marcin Stanowiec

2016-02-18 22:25:29

Starsza pani, wdowa po Kiszczaku, wdzięcznie przewróciła do góry nogami myślenie o kompromisie w Magdalence, w który, z wszystkimi jego plusami i minusami, wrośli przedstawiciele polskiego episkopatu. Czy Kościół odważy się przejść na stronę antysystemu?

 

 

 

Sprzedam starą książkę z dziedziny religijnej
Gość serwisu

2014-09-17 08:49:15

Sprzedam książkę z dziedziny religijnej. Jest to kronika rodzinna, Obrazki Świąteczne kościoła Rzymsko-katolickiego, która zawiera daty urodzenia się, pierwszej komunii św., ślubu i śmierci poszczególnych członków rodziny.

 

 

 

 

Daria Janowiec: Jestem szczerze zafascynowana patriarchą Cyrylem
Gość serwisu

2012-07-23 11:59:35

Prezentujemy wywiad z Darią Janowiec – doktorantką w Katedrze Kultury Bizantyńsko-Prawosławnej w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego – badaczką dzieł patriarchy Cyryla I.

 

 

 

Ja i prawosławie
Gość serwisu

2012-06-02 12:34:15

Poniższe rozważania zostały zainspirowane lekturą artykułu z Guardiana, który wskazuje na negatywny wpływ tradycji prawosławnej (i rzymskokatolicyzmu) na anglikanizm i osobiście na Arcybiskupa Canterbury, oraz rozmową z jednym z naszych znajomych, luteraninem, który wyrażał zdziwienie z powodu mego stosunku do prawosławia (sam będąc skądinąd miłośnikiem Josepha Ratzingera i jego teologii).

 

 

 

Czy istnieje życie po śmierci?

2011-04-23 05:47:33

A utor bestsellerowej książki "Życie po życiu", Raymond Moody, kilka dni temu udzielił wywiadu dla internautów. O co go zapytano?

 


 

 

 

Szatan na dyskotece
Gość serwisu

2011-04-21 14:00:57

Do niedawana satanizm kojarzył nam się raczej z agresywną muzyką rockową. Dyskoteka czy muzyka techno, wraz ze wszystkimi swoimi patologiami (narkotyki, promiskuityzm) była wolna przynajmniej od bezpośredniego wpływu satanistów.

 

 

 

Mgła nad Smoleńskiem
Gość serwisu

2010-04-27 13:16:47

Pisząc w dzień po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, trudno porywać się na daleko idące uogólnienia dotyczące sensu tych wydarzeń, których przyszłe konsekwencje są nam niewiadome. A jednak pytanie o Wolę Bożą, która wiązała się z tym wydarzeniem, nie może być obce wierzącym.

 

 

 

Czy Kościół traci wpływ na obsadę bohaterów narodowych?
Marcin Stanowiec

2010-04-23 05:08:56

Było jasne, że odpowiedzialność za pochówek zmarłego tragicznie prezydenta bierze na siebie ks. kard. Dziwisz. Jednak organizowany już Panteon Narodowy w Kościele świętych Piotra i Pawła w Krakowie może znaleźć się pod jurysdykcją osób niezwiązanych z chrześcijaństwem.

 

 

 

Terlikowski i Semka o pedofilii w polskim Kościele
Marcin Stanowiec

2010-03-25 02:05:06

Kościół pod rządami komunistów stawał się łatwym celem obyczajowych prowokacji. Obnoszenie skazańca w sutannie z dopiętą etykietą "pedofil" było niespełnionym marzeniem wielu prowokatorów. Wyszyński oprócz tego, że w odpowiedzi na polityczną presję centralizował swój urząd to jeszcze przejawiał wyjątkową surowość wobec duchowieństwa, co redukowało ryzyko narażenia się na represje.

 

 

 

Okultyzm
Gość serwisu

2010-03-18 09:41:41

Okultyzm - jeden z najcięższych grzechów - to niewierność fundamentalna gdyż jest odrzuceniem pierwszego przykazania Dekalogu: " Nie będziesz miał cudzych bogów przede Mną". Z wielkim niepokojem obserwuję powrót do magicznych praktyk.

 

 

 

Kongres na temat medycyny konwencjonalnej i alternatywnej.
Angelika Mojeścik

2009-05-22 00:26:03

Znalazłam ostatnio bardzo ciekawy referat Abp Bolesława Pylaka na temat: Medycyna konwencjonalna i alternatywna - konflikt czy współpraca. Cała treść wydaje mi się tak samo interesująca jak kontrowersyjna, dlatego postanowiłam zacytować tę wypowiedź w całości:

 

 

 

Uchwała kolegium historycznego w sprawie bp. Jaguckiego
Łukasz Godzwoń

2009-04-14 22:45:02

Ewangelicki biskup R. Borski, przewodniczący komisji historycznej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP zgłosił wniosek o przeniesienie bp. Jaguckiego w stan spoczynku. Wniosek ten będzie rozpatrywany na najbliższym Synodzie polskich ewangelików. 

 

 

 

Abp Michalik o lustracji
Łukasz Godzwoń

2009-03-26 09:51:17

W wywiadzie udzielonym Gościowi Niedzielnemu przewodniczący polskiego episkopatu odniósł się do lustracyjnych zarzutów. 

 

 

 

Anioły i demony na KUL-u
Roman Zając

2009-03-17 14:21:57

25 marca 2009 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się sesja naukowa pt. Anioły i demony w literaturze fantastycznej


 

 

 

Abp Michalik: jakość Kościoła to oblężone konfesjonały
Marcin Stanowiec

2009-03-16 06:45:47

Lustracja jest tematem zastępczym, absorbującym ludzi o ograniczonej wizji w trosce o porządek publiczny w Polsce – uważa abp. Michalik. Biskupi dostrzegają szansę – powiedział - w działających wokół Kościoła prężnych środowiskach medialnych propagujących chrześcijańskie wartości. Abp nie wymienił Tygodnika Powszechnego, Religii TV czy Więzi.

 

 

 

Księga Jozuego - studium w audycjach Trans World Radio
Marek Cieślar

2009-03-16 03:23:52

 

W  tradycji izraelskiej księgi Mojżeszowe noszą miano Tory, natomiast Księga Jozuego należy już do tzw. "proroków wcześniejszych", w odróżnieniu od "proroków późniejszych", działających od VIII w. p.n.e.

Treściowo Księga Jozuego obejmuje opis zdobywania Ziemi Obiecanej, następnie podział Kanaanu pomiędzy poszczególne pokolenia oraz zawiera, w końcowej części, duchowy testament Jozuego.

 

 

 

 

Kolejny kandydat na stanowisko przew. episkopatu: abp Głódź
Marcin Stanowiec

2009-03-06 03:09:00

Dzienniki (Rzeczpospolita, Polska) spekulują kto zostanie przewodniczącym episkopatu. Jak dowiedziała się "Polska", rosną szanse abp. Leszka Sławoja Głodzia. Gdański ordynariusz jest typem "chłopskiego biskupa": solidnie wykonuje zaplanowane prace duszpasterskie,  kieruje się nienaganną logistyką, wie czego oczekują wierzący, jest uparty, "chytry" i wyrazisty.

 

 

 

Znaczenie i aktualność Listów Pasterskich kardynała Augusta Hlonda
Gość serwisu

2009-02-11 00:46:27

Znaczenie i aktualność Listów Pasterskich kardynała Augusta Hlonda: „O życie katolickie na Śląsku” (1924 r.), „O zadaniach katolicyzmu wobec walki z Bogiem” (1932 r.) to Praca nagrodzona w IV Ogólnopolskim Konkursie "Prymas Polski kard. August Hlond Bogu i Ojczyźnie".

 

 

 

Sawa, pasterz wierny
Jacek Lehr

2009-01-19 02:49:01

Zmorą mediów jest brak oddźwięku wśród odbiorców, albo industrialne echo głucho przemieszczające się między samymi tytułami. Tak dzieje się z dziennikarską lustracją Koscioła. Katolicy uważają, że to wewnętrzna sprawa Cerkwi. Prawosławni mówią: niewiele nas to obchodzi. Ale komuś lustracyjny osąd Kościoła - bo jakoś nie słychać nic o oficerach UB – przynosi korzyść. Więc może lepiej i sprwiedliwiej będzie, gdy śledczy pójdą śladami autorów polskiego terroru lat powojennych, a nie śladem katolickich, prawosławnych czy luterańskich ofiar.

 

 

 

Ziemia święta, czy ziemia zbrodni? Dwugłos o palestyńsko - izraelskim konflikcie
Michał Monikowski

2009-01-15 23:39:01

Śledząc losy tego skrawka ziemi przewidujemy początek albo koniec cywilizacji. Od pokoju, tam w Izraelu, uzależniamy może za wiele. Potomkowie Abrahama powinni spełniać wyjątkowe standardy etyczne – uważamy. A tymczasem  prawda okazuje się  tak dziwna jak zderzenie kulturalnego wydarzenia - koncertu dla Sendlerowej - z obrazami okaleczonych dzieci, które nie zdają sobie zupełnie sprawy z frazy: Bezpieczeństwo Państwa Izrael. - Chcemy tylko spokoju - z cierpliwym uśmiechem komunikują mieszkańcy nękanego rakietami Sderot.

 

 

 

Minął tydzień: czy Medalik ratuje od kryzysu?; żywa ofiara Izraela; lustracyjny przekręt
Marcin Stanowiec

2009-01-10 17:19:15

Tragedia libańska, teraz palestyńska…, kiedy kropla goryczy rozsadzi kielich pokoju? Wskazywanie na ofiary reżimu komunistycznego to odwracanie uwagi od jego beneficjentów i autorów. Nie troska o jakość katolicyzmu skłania dziennikarzy GW do atakowania kolejnych inicjatyw ewangelizacyjnych – twierdzi Artur Niemiec.

 


 

 

 

Metropolita Sawa: głowa Kościoła rzymskiego odwiedzi Rosję, i to szybko

2009-01-08 22:30:34

Metropolita Warszawy i całej Polski prognozuje, że papież odwiedzi Rosję, i to szybko. W obszernym wywiadzie dla Super Expressu władyka ustosunkował się do problematyki bioetycznej i kapłaństwa kobiet w Kościołach protestanckich.

 


 

 

 

Minął tydzień: prezydencka Chanuka; media milczą o Życińskim; co z tą telewizją

2008-12-22 11:39:24

Chanuka to pretekst do antysemickiej "interiady"? Zejście ze świata siostry Jadwigi, byłej betanki, zostało odnotowane bodajże jedynie przez Tygodnik Niedziela. Tak samo cicho media potraktowały fakt domniemanej współpracy  abp. Życińskiego. W telewizji LPR-owska rewolucja. Czy były obóz polityczny, jeszcze bardziej skłócony zdoła wybronić telewizję publiczną przed prywatyzacją?

 

 

 

Nad "rozwojem duchowym"
Michał Monikowski

2008-11-16 03:16:45

Czytając takie teksty jak  artykuł "Rozwój duchowy - czy na pewno "rozwój"" autorstwa Pana Marka Stefaniaka, człowiek musiałby chyba rzucić pracę i poświęcić się w całości pisaniu polemik i odpowiedzi. Nie będę się zajmował całym tekstem, bo pewnie mój własny tekst zabrałby ze dwa albo i trzy razy tyle miejsca, co sam artykuł. Można moje dość luźne uwagi traktować jako polemikę, ale ja osobiście traktuję go jako „dodatek” do artykułu pana Marka. Niniejszy tekst pomyślany był jako komentarz do umieszczenia pod artykułem, ale zrobił się on zbyt długi. Pisany był w nocy z soboty na niedzielę (około 1 i 2 w nocy) i to pisany „jednym tchem”. W niedzielę rano przejrzałem i stwierdziłem, że wiele zdań jest baaardzo długich, ale postanowiłem ich nie zmieniać, lecz pozostawić w ich pierwotnej formie. A ponieważ odpowiedź ma charakter osobisty, więc jako ilustrację (obok) włożyłem swoje własne logo (synkretyczne, bez wątpienia).

 

 

 

Kampania Życie za życie
Aleksandra Dudzisz

2008-09-19 17:50:54

Rozpoczęła się kampania społeczno - edukacyjna „Życie za życie”. Jej celem jest ukazanie postaw konkretnych Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów.

 

 

 

Sprawa Betanek raz jeszcze - Polemika z Magdaleną Środą
Marek Stefaniak

2008-09-06 16:59:03
1 września 2008 Telewizja TVN „odgrzała” sprawę Betanek z Kazimierza ujawniając miejsce pobytu nieosiągalnego dla prokuratury duchowego przywódcy byłych sióstr. Na fali tego wydarzenia radio informacyjne przeprowadziło dyskusję na temat sprawy Betanek, w której głos zabrała publicznie między innymi pani prof. Magdalena Środa. Pani profesor raczyła wygłosić na antenie cały szereg poglądów, z którymi nie sposób się zgodzić. Stąd moja obecna polemika na gorąco.

 

 

 

Maleszka, spec od papieskich tekstów w GW
Marcin Stanowiec

2008-06-28 01:08:41

Fragment filmu “Trzech kumpli” nagrany w kwietniu 2005 r. pokazuje, jak Maleszka przez telefon wyjaśnia komuś, że początek tekstu powinien być mocniejszy, bardziej antypapieski, ale teraz “mamy nie dawać antypapieskich leadów” – pisze Joanna Lichocka na swoim blogu. Teraz – czyli krótko po śmierci Jana Pawła II. Maleszka redagował zatem teksty “papieskie”, najważniejsze artykuły tych dni.


 

 

 

XI Dni Książki Żydowskiej
Jerzy Piątek

2008-05-16 16:42:05
Spotkania autorskie z takimi osobistościami jak Szewach Weiss i Józef Hen, wykłady, dyskusje, wystawy, koncerty, zwiedzanie warszawskiej synagogi czy degustacja kuchni koszernej - to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają uczestników jedenastej już edycji Dni Książki Żydowskiej. Największa w Polsce impreza poświęcona żydowskiej literaturze rozpocznie się w Warszawie 18 maja i potrwa cztery dni.

 

 

 

Zmiany na stanowisku Konferencji Przełożonych Wyższych Zakonów Żeńskich

2008-04-12 20:15:15
Obradujące w Warszawie zakonnice wybrały na przewodniczącą Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych S. Danutę Wróbel, przełożoną generalną niehabitowego zgromadzenia sióstr Służek Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej. Siostra Danuta zastąpiła już pół roku temu na tym stanowisku m. Jolantę Olech, której rezygnacja z kandydowania na następną kadencję jest wiązana z aferą sióstr betanek i sprzeciwem wobec zbyt ostrego według sióstr ich potraktowania przez abp. Życińskiego.

 

 

 

Komentarz do Starego i Nowego Testamentu w 10 tomach
Gość serwisu

2008-04-04 14:15:14
"Biblia dla każdego" - pod takim tytułem zaprezentowano, kilka dni temu w Warszawie, dziesięciotomowy, ilustrowany komentarz do Starego i Nowego Testamentu. Jak zaznaczył ks. prof. Waldemar Chrostowski - przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich - wydanie to ma charakter rodzinny i powinno być przekazywane z pokolenia na pokolenie.

 

 

 

Minął Tydzień: Templeton dla Hellera; obchody Marca bez sięgania w głąb; wojna w Kościele
Teodor Lacher

2008-03-17 23:48:32

Gorąco w Kościele, jak… w piekle. Ojcowie Kościoła mówią, że piekło jest tam gdzie nie ma miłości między braćmi. Kościół potrzebuje się teraz skupić na Męce swojego Pana, bo to boskie Misterium oczyszcza go najlepiej i prowadzi do wyborów miłości. Drodzy ludzie mediów pomóżcie Kościołowi skupić się na Triduum i przez ten czas nie rozdrapujcie jego ran.

 

 

 

Zadośćuczynienie dla ofiar marca

2008-03-06 11:21:13

W czasie nadchodzących obchodów 40. rocznicy wydarzeń marcowych można się spodziewać ważnych słów i inicjatyw prezydenta w sprawie obywatelstwa osób, które w wyniku antysemickiej nagonki opuściły Polskę - zapowiedział minister w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński. Wicepremier Schetyna już nakazał wojewodom przywrócenie obywatelstwa polskiego ofiarom marca. Dramatyczny apel Gołdy Tencer i Marii Janion spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony władz.

 

 

 

Wokół Strachu - podsumowanie dyskusji
Teodor Lacher

2008-02-25 09:37:07

W czwartek 6 marca w sprzedaży ukaże się książka Wokół Strachu, która zawiera komentarze i opinie na temat książki Jana T. Grossa. Z tej okazji  Henryk Woźniakowski, prezes Społeczne Instytutu Wydawniczego Znak, nakładem którego ukaże się książka wydał specjalny komunikat. Publikacja Znaku zawiera rozmaite punkty widzenia, jeśli chodzi o treści zawarte w książce Grossa.

 

 

 

Rząd i episkopat spotkają się

2008-01-19 19:42:01

Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski spotka się w środę 13 lutego 2008 r. – ustalili współprzewodniczący Komisji abp Sławoj Leszek Głódź, ordynariusz warszawsko-praski, i Grzegorz Schetyna, wicepremier i szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

 

 

Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan we Wrocławiu
Gość serwisu

2008-01-12 04:13:43

"Nieustannie się módlcie" (1Tes 5,17) - pod takim hasłem odbędą się spotkania ekumeniczne we Wrocławiu. Podajemy pełny program nabożeństw ekumenicznych.

 

 

 

Abp Kazimierz Nycz: Kościół jest znakiem sprzeciwu

2007-12-24 11:24:12

My spodziewaliśmy się, że będzie nas chwalił za to, co się udało dokonać po 1989 roku – wyznał abp Nycz. A on tymczasem stanowczo nas napominał, że wolność tylko wtedy jest prawdziwa, gdy oznacza zachowanie bożych nakazów. Jan Paweł II wspominał później, że tej nauki nie przyjęliśmy z entuzjazmem, a on poczuł się jak persona non grata. To jest nieustanne zadanie Kościoła: być znakiem sprzeciwu i głosić prawdę nawet nie w porę, nawet w poprzek ludzkich poglądów i oczekiwań.

 

 

 

Matka Andrzeja Górska odeszła do Pana

2007-12-17 14:11:06

Zmarła matka Andrzeja Górska, urszulanka Serca Jezusa Konającego – poinformowały siostry urszulanki szare. Matka Andrzeja (Maria Stefania) Górska od Eucharystycznego Serca Jezusa odeszła do Pana w wieku 91 lat. W zakonie służyła 70 lat. Znana w całej Polsce z heroicznej akcji ratowania Żydów podczas II-j wojny światowej.

 

 

 

Anioł stróż chroni dzieci przed molestowaniem
Łukasz Godzwoń

2007-12-05 23:16:27

Rzymskokatolicka archidiecezja nowojorska rozdaje książeczki do kolorowania i komiksy ostrzegające dzieci przed przestępstwami na tle seksualnym. Książeczki zostały rozprowadzone w ok. 300 szkołach i 400 ośrodkach edukacji religijnej. Są także dostępne bezpłatnie w Internecie. Chodzi o to, by “pomóc młodym ludziom rozeznać się w sytuacjach, których powinni unikać”. - Staramy się to zrobić w sposób delikatny i odpowiedni dla wieku dziecka - zapewnił rzecznik archidiecezji.

 

 

 

Biskup Stefanek niewinny

2007-11-22 14:08:07
Głos Wielkopolski zasugerował że bp Stanisław Stefanek był zarejestrowany jako tajny współpracownik SB. To nie jest jednak prawda – ustalił „Dziennik”. "W tym artykule nie ma żadnego dowodu na taką współpracę. Radzę biskupowi, żeby skierował sprawę do sądu" - mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.


 

 

 

Rodzina poszkodowana w pożarze - internauci pomagają, pomóż i Ty
Joanna Gacka

2007-11-12 20:40:39
Jedną z tarnowskich rodzin dotknął wczoraj dramat – ogień zniszczył mieszkanie i prawie cały dobytek ich życia. Cudem nikt nie zginął i nie został ranny w tym pożarze. Rodzina Chochołowiczów potrzebuje jednak pomocy, ponieważ mieszkanie nie nadaje się do użytku. Spontaniczną pomoc rodzinie zaoferowały koleżanki Lucyny Chochołowicz z forum internetowego Klub Senior Cafe.

 

 

 

Wyznania mniejszościowe a władze Polski Ludowej

2007-10-08 08:58:00

Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne w Warszawie zaprasza na V sympozjum naukowe pt. MIĘDZY LOJALIZMEM A SAMODZIELNOŚCIĄ - Mniejszościowe wspólnoty religijne a władze Polski Ludowej, które odbędzie się w piątek 19 października 2007 r. w siedzibie Seminarium w Warszawie-Radości przy ul. Szczytnowskiej 35-39 Początek godz. 10.00.

 

 

 

Bp Pieronek o becikowym, śmierci Blidy i dobru wspólnym

2007-09-28 22:10:44

Duchowni mają prawo oceniać każdy aspekt rzeczywistości pod kątem moralnym, także politykę – powiedział Dziennikowi biskup Tadeusz Pieronek. Trzeba jednak pamiętać, że dla Kościoła polityka to nie walka o władzę, lecz roztropna troska o dobro wspólne, którą trzeba powierzyć rozsądnym ludziom - dodał.

.

 

 

 

Kalendarz Ekumeniczny 2008: Jeruszalaim - Miasto Pokoju
Joanna Gacka

2007-09-06 14:22:37
Pod patronatem Kosciol.pl ukazała się nowa edycja Kalendarza Ekumenicznego. Skierowany jest on do osób, dla których kalendarz nie jest tylko terminarzem potrzebnym do odliczania kolejnych dni roku i porządkowania natłoku codziennych spraw — choć z pewnością i dla tych osób okaże się nieocenioną pomocą. Przede wszystkim jednak przeznaczony jest dla tych, którzy w kalendarzach szukają inspiracji do codziennej refleksji nad życiem, do osobistej zadumy nad sprawami dla człowieka najważniejszymi, przede wszystkim modlitwy, gdzie przewodnikami są dla nas święci, mistycy, asceci, ludzie o bogatej duchowości, dzelący się z nami swoim doświadczeniem zdobytym na drodze modlitwy.

 

 

 

Reklama bielizny uznana za szerzenie pornografii

2007-08-29 23:31:20

Tym razem to nie Kościół i konserwatywni chrześcijanie walczą z nagością w reklamie. Producent bielizny Sloggi został oskarżony przez organizacje feministyczne z Norwegii i Szwecji o szerzenie pornografii. W następstwie zmasowanej krytyki zrezygnował z kontrowersyjnej kampanii medialnej.


 

 

 

Abp Nycz o lustracji, Unii Europejskiej i Radiu Maryja. Komentarz
Jacek Lehr

2007-07-31 16:11:35

"Trzeba zatrzeć wrażenie, które stwarzają polskie media, że najważniejsza jest dziś lustracja" - powiedział metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz w wywiadzie dla "Corriere della Sera".

 

 

 

Konserwatyści
Jacek Lehr

2007-07-18 10:23:49
Wielu intelektualistów staje przed dylematem czy można i warto zaczynać reformę ustrojów politycznych od koncepcji człowieka. Człowiek, jako klucz ustroju wcale nie jest oczywisty. Pokusa, by ustrój stanowić kluczem do rozumienia i nawet kształtowania człowieka urosła w niepodważalne twierdzenie. Ustrój i człowiek kroczą razem, ale kto tu jest ważniejszy? Sprzeciw wobec przedmiotowego traktowania człowieka w imię słusznego modelu ekonomicznego czy politycznego rodzi niebywałe kontrowersje.

 

 

 

Lustracja przywódców polskich kościołów protestanckich

2007-07-16 13:31:54
Widząc brak poważniejszego zainteresowania lustracją wśród protestanckich duchownych (przykładem jest np. brak poważnych reakcji na artykuł w Newsweeku z marca 2006 p.Terlikowskiego pt."Wyznawcy agentury", gdzie autor powołując się na dokumenty IPN pisze na temat współpracy protestanckich duchownych z bezpieką), postanowiliśmy pomóc w oczyszczeniu kościołów oraz ujawnianiu prawdy o agentach. Nie chodzi nam o polowanie na czarownice" czy potępianie kogokolwiek. Pragniemy, aby ludzie uwikłani w jakąkolwiek formę współpracy ze służbami specjalnymi ujawnili, jak było naprawdę oraz oczyścili się. 

 

 

 

Opowieść reinkarnacyjna - przypisy
Michał Monikowski

2007-07-16 11:33:28
Opowieść reinkarnacyjna - przypisy

 

 

 

Opowieść reinkarnacyjna
Michał Monikowski

2007-07-16 11:22:13
"W dzieciństwie moje sny były pełne wspomnień o śmierci Mary. Jako Mary, byłam w dużym pokoju z białymi ścianami; wysokie wielopanelowe okno, niemal naprzeciw mnie, wpuszczało sporo światła. Wiedziałam, że byłam chora od pewnego czasu, być może od tygodni, lecz fizyczny ból stał się odległy. Oddychałam jednak z trudem i musiałam zdobywać się na wysiłek, by zaczerpnąć powietrza, co samo w sobie powodowało panikę. Towarzyszyła temu gorączka powodująca zniekształcenie myśli i utratę poczucia czasu. Jedyną pewną rzeczą było, że byłam sama i bliska śmierci w miejscu, które nie było domem".

 

 

 

150 tysięcy pielgrzymów Radia Maryja na Jasnej Górze
Jacek Lehr

2007-07-09 01:30:00

Około 150 tys. pielgrzymów z Radia Maryja zgromadziło się na Jasnej Górze. Dwudniowa pielgrzymka odbywa się pod hasłem "Przypatrzmy się powołaniu naszemu". To jedna z najliczniejszych grup odwiedzających Maryjne Sanktuarium. W tłumie widoczne były liczne znaki Rodziny Radia Maryja z nazwami miejscowości, transparenty, flagi i sztandary.

 

 

 

Ojciec Rydzyk o mediach i abp. Wielgusie
Jerzy Piątek

2007-07-08 10:22:00
W sobotę do Częstochowy zjechali słuchacze Radia Maryja. Jeszcze przed pielgrzymką dyrektor toruńskiej rozgłośni ostrzegał pielgrzymów z Rodzin Radia Maryja przed liberalnymi mediami, których obecności nie życzy sobie na Jasnej Górze. O pracy dziennikarzy o. Rydzyk mówił także w przemówieniu wygłoszonym po zakończeniu mszy – stwierdził, że „większość mediów to trucizna”.

 

 

 

Arcybiskup Życiński: Polska jak Rwanda
Jacek Lehr

2007-05-18 03:24:15

Arcybiskup Józef Życiński został Człowiekiem Roku „Gazety Wyborczej”. W swojej mowie za najważniejsze zadanie w naszym kraju uznał budowę polsko-polskiego dialogu. Aby podkreślić jego wagę, przywołał tragedię Rwandy, gdzie Hutu wymordowali ponad milion Tutsi – pisze Bronisław Wildstein z Rzeczpospolitej.

 

 

 

Polacy chcą mieć wpływ na wybór biskupów
Izabela Okrój-Hernik

2007-03-14 13:24:26
Z badania Pentora przeprowadzonego na zlecenie "Życia Warszawy" wynika, że ponad 30 procent ankietowanych chciałoby mieć wpływ na wybór swojego biskupa. Okazuje się, że nie wszyscy Polacy są zadowoleni ze sposobu wybierania władz kościelnych, a kontrowersje wokół abp. Wielgusa doprowadziły do wzrostu zawirowań w polskim Kościele.

 

 

 

Polskie Kościoły w Australii
Gość serwisu

2007-03-14 00:09:07
Zwracam się do wszystkich odwiedzających to forum, z prośbą aby udzielili mi odpowiedzi na następujące pytanie: "Gdzie mogę odnaleźć adresy lub jakikolwiek kontakt z kościołami w Australii, gdzie Msze są odprawiane w języku polskim?"

 

 

 

Ponad połowa Polaków aprobuje działania Kościoła
Izabela Okrój-Hernik

2007-03-05 22:49:35
Jak wynika z badania CBOS 59 procent Polaków pozytywnie ocenia działalność publiczną polskiego Kościoła katolickiego pomimo kontrowersji wokół lustracji oraz sprawy abpa Stanisława Wielgusa. 29 procent ankietowanych miało w tej sprawie przeciwne zdanie. Ponadto w opinii 62 procent badanych Kościół w dużym stopniu oddziałuje na to, co dzieje się aktualnie w Polsce.

 

 

 

Biskup Kazimierz Nycz nowym metropolitą warszawskim
Mirosław Miarczyński

2007-03-03 12:21:37
Dziś w południe została oficjalnie ogłoszona nominacja biskupa Kazimierza Nycza na nowego metropolitę warszawskiego.

 

 

 

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Księża wobec bezpieki na przykładzie Archidiecezji Krakowskiej
Joanna Gacka

2007-02-25 01:04:39
Już 28 lutego na półkach księgarni pojawi się jedna z najbardziej oczekiwanych książek związanych z Kościołem i polską historią. "Księża wobec bezpieki na przykładzie Archidiecezji Krakowskiej" autorstwa Ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego jeszcze przed swoim powstaniem budziła liczne nadzieje i równie liczne kontrowersje. Jest ona efektem prowadzonych przez autora w archiwach IPN badań dotyczących inwigilacji krakowskiego Kościoła przez UB i SB, a jej celem jest opisanie i zrozumienie postaw duchowieństwa katolickiego wobec działań komunistycznej bezpieki.

 

 

 

Czy ufasz Kościołowi?
Łukasz Gawryś

2007-02-21 10:42:51
70% Polaków ufa Kościołowi Rzymsko-Katolickiemu, jednocześnie 60% uważa, że jego rola w życiu politycznym jest za duża – podaje TNS OBOP. Dwie trzecie twierdzi, że sprawa abp. Stanisława Wielgusa nie miała wpływu na ich zaufanie do Kościoła, zaś jedna czwarta, że je obniżyła.

 

 

 

Sfałszowany podpis abp. Wielgusa?
Marcin Pijaczyński

2007-02-02 10:38:10
Słynny podpis "Grey" z materiałów SB, który miał sporządzić abp Stanisław Wielgus, został sfałszowany. "Życie Warszawy" podając tę informację powołuje się na ekspertyzę sporządzoną w jednym z zachodnich laboratoriów kryminalistycznych na zlecenie Centrum Ekspertyz Prawnych Zrzeszenia Prawników Polskich.

 

 

 

Pepiku, dostaniesz dziesiątkę
Artur Rumpel

2007-01-14 23:31:36
Jarosław Haszek w swoich opowieściach o Szwejku zamieścił między innymi historię o wachmistrzu policji, który nie potrafiąc znaleźć na powierzonym sobie terenie donosiciela, którego zwerbowania wymagali od niego zwierzchnicy, zatrudnił w tym charakterze miejscowego pastucha. Okazało się to, oględnie mówiąc nie najlepszym pomysłem i spowodowało szereg nieprzyjemnych perypetii, których skutkiem:

 

 

 

Lustracja, gra, zabawa, dość
Bożena Gaworska – Aleksandrowicz

2007-01-13 14:38:20
Co się dzieje w polskim kościele? Cóż, za troska. Włączam telewizor, jazgot, biorę do ręki gazetę, jazgot. Temat dyżurny, byle dziennikarzyna, komentator, wszyscy medialni na wskroś przejęci kondycją polskiego kościoła .Komu wierzą biedni wierni?, co teraz z nimi będzie?, rozłam, tragedia, podział. Dość. „Uprzejmie donoszę, aczkolwiek się brzydzę”, że kościół to również ja. Donoszę, że kościół to przede wszystkim Bóg i wierni. I wreszcie, że kościół ma się dobrze, ten w wymiarze materialnym – budynki stoją na swoim miejscu, i ten w wymiarze duchowym lud ma się dobrze.

 

 

 

Będzie lustracja w Kościele
Jacek Lehr

2007-01-12 18:04:03
Zgodnie z zapowiedzią biskupi na dzisiejszym nadzwyczajnym spotkaniu wypracowali podwaliny pod systemowe rozwiązania w odniesieniu do przechowywanych w IPN materiałów SB dotyczących duchownych.

 

 

 

Prezydent pojedna PiS z o. Rydzykiem?
Marcin Pijaczyński

2007-01-11 15:05:33
Zamieszanie wokół sprawy abp. Stanisława Wielgusa spowodowało pogorszenie relacji partii rządzącej z Radiem Maryja. Prezydent stara się teraz poprawić stosunki PiS z ojcem Tadeuszem Rydzykiem poprzez wystąpienie w Radiu Maryja i Telewizji Trwam - donosi "Życie Warszawy".

 

 

 

Biskup Zimowski za abp Wielgusa?
Marcin Pijaczyński

2007-01-10 00:02:39
Diecezję warszawską może przejąć radomski biskup Zygmunt Zimowski. Jak donosi "Życie Warszawy", ten mało znany hierarcha przez prawie 20 lat był jednym z najbliższych współpracowników obecnego papieża Benedykta XVI w Kongregacji Nauki Wiary.

 

 

 

Nadzwyczajne spotkanie biskupów
Jacek Lehr

2007-01-09 20:10:25
Na nadzwyczajnym spotkaniu poświęconym lustracji w Kościele spotkają się w piątek w Warszawie polscy biskupi. Jak powiedział KAI bp Piotr Libera, sekretarz generalny KEP.– „spotkanie poświęcone będzie dramatycznym wydarzeniom ostatnich dni”.

 

 

 

Kandydat centrowy na stolicę warszawską
Jacek Lehr

2007-01-09 15:55:32
Arcybiskup Wielgus był kandydatem centrowym – pisze Thomas Urban w „Suddeutschezeitung”. Miał pogodzić dwie frakcje Episkopatu. Dogadywał się z Radiem Maryja i był szanowany przez „liberalne” skrzydło Episkopatu.

 

 

 

kard. Nagy: "Stary chwyt oparty na kłamstwie"

2007-01-09 15:44:12
„Jest to jedno wielkie szaleńcze, zbrodnicze działanie mediów” – podsumował ostatnie wydarzenia związane z arcybiskupem Wielgusem kardynał Stanisław Nagy SCJ. - Tak można to krótko zdefiniować. O problemie jedności Kościoła decydują struktura Kościoła oraz Duch Święty i Pan Jezus, który tej jedności strzeże. Jeżeli media uważają, że jedność Kościoła to jest potknięcie tego czy innego hierarchy, to nie mają zielonego pojęcia o tym, czym jest jedność w Kościele – powiedział ks. kardynał. Natomiast imputowanie Radiu Maryja rozbijania Kościoła to jest stary schemat opracowany i przerabiany od dłuższego czasu, a w tej chwili wykorzystywany sztampowo, bo przy każdej nadarzającej się okazji media tak robią. Stąd też obwinianie ojca Tadeusza Rydzyka i Radia Maryja o rozbijanie jedności jest ciężkim nieporozumieniem, albo jeszcze więcej trzeba powiedzieć - jest najstarszym i najbardziej prymitywnym chwytem, który już znamy i który oczywiście przebrzmi, bo przebrzmieć musi, dlatego że jest oparty na kłamstwie – bronił Radia Maryja. 

 

 

 

Oświadczenie Prezydium Episkopatu Polski w sprawie abp Wielgusa
Joanna Gacka

2007-01-07 17:00:57
Późnym popołudniem zostało opublikowane Oświadczenie związane z rezygnacją ks. abpa Stanisława Wielgusa. Dokument przygotowało Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Prezentujemy pełną jego treść:

 

 

 

Oświadczenie rzecznika prasowego Watykanu w sprawie rezygnacji abp Wielgusa
Jakub Piotr Sowiński

2007-01-07 14:38:00
Postawa abp. Wielgusa w minionych latach reżimu komunistycznego w Polsce poważnie wystawiła na szwank jego autorytet, także wśród wiernych. Dlatego, mimo jego pokornej i wzruszającej prośby o przebaczenie, rezygnacja z posługi w Warszawie i jej szybkie przyjęcie przez Ojca Świętego, wydało się stosownym rozwiązaniem, aby stawić czoła dezorientacji, do której doszło w tym kraju.

 

 

 

Zrezygnował na prośbę Stolicy Apostolskiej. Komentarz.
Jacek Lehr

2007-01-07 12:39:50

"Nie!", "Zostań z nami!" – takimi okrzykami wierni zebrani w archikatedrze warszawskiej przyjęli ogłoszoną przez abp. Stanisława Wielgusa rezygnację z urzędu metropolity warszawskiego. W trakcie mszy został odczytany komunikat Nuncjatury Apostolskiej w sprawie abp. Wielgusa.

 

 

 

Arcybiskup Wielgus zrezygnował
Joanna Gacka

2007-01-07 11:53:00
Abp Stanisław Wielgus złożył rezygnację z urzędu arcybiskupa metropolity warszawskiego. Benedykt XVI przyjmując ją poprosił kard. Józefa Glempa o pełnienie funkcji administratora archidiecezji do czasu podjęcia dalszych decyzji.

 

 

 

Bisupi, media i politycy o sprawie arcybiskupa
Jacek Lehr

2007-01-07 01:34:11

Mam nadzieję, że te wszystkie wydarzenia mają wymiar oczyszczający i po jakimś czasie nas umocnią – powiedział ojciec Maciej Zięba w wywiadzie udzielonym Życiu Warszawy. - Święty Paweł mówił, że tam gdzie grzech i słabość, tam tym więcej łaski. O tym powinniśmy teraz pamiętać – wypowiada się były prowincjał dominikanów. - Dwuznacznie postrzegam rolę mediów w tej sprawie. Sporo było tytułów, które zgodnie z przesłaniem Benedykta XVI starały się przedstawiać wszystko w wyważony sposób i bez emocji - stwierdza. Były też media, które uciekały od faktów. Najbardziej bolesne były jednak insynuacje. W „Gazecie Polskiej” najpierw ogłoszono, że arcybiskup jest agentem, a potem nie przedstawiono żadnych dowodów. Dowody miały pojawić się później wyciągane niczym asy z rękawa. Takie postępowanie nikomu nie służy. To wydawanie człowieka na pastwę insynuacji, dzielenie Kościoła i opinii publicznej. To nieuczciwa i niedobra gra – uważa ojciec Zięba.

 

 

 

Arcybiskup Wielgus wyraża skruchę
Joanna Gacka

2007-01-05 23:28:12
Już po wprowadzeniu na urząd metropolity warszawskiego arcybiskup Stanisław Wielgus wydał odezwę, w której wyraża skruchę, w którym przyznaje się do błędu i deklaruje, że podda się każdej decyzji papieża. "Jeśli mnie przyjmiecie, o co ze skruszonym sercem Was proszę, będę bratem wśród Was, który chce jednoczyć, a nie dzielić, modlić się i jednać ludzi w Kościele, Kościele świętych i grzeszników, który my wszyscy stanowimy." - napisał między innymi nowy metropolita. Poniżej przedstawiamy pełną treść dokumentu.

 

 

 

Oświadczenie abp. Wielgusa
Joanna Gacka

2007-01-05 13:09:27
Arcybiskup Stanisław Wielgus przekazał do Biura Prasowego KEP oświadczenie, w którym ustosunkowuje się do materiałów zgromadzonych w teczkach SB. Prezentujemy to oświadczenie w całości.

 

 

 

Polacy przeciwni duchownym-donosicielom
Izabela Okrój-Hernik

2007-01-05 11:54:17
Z badania TNS OBOP przeprowadzonego na zlecenie "Dziennika" wynika, że dwóch na trzech Polaków uważa, że duchowny, który współpracował z SB nie może być hierarchą kościelnym, a abp Stanisław Wielgus powinien zrezygnować z objęcia funkcji metropolity.

 

 

 

Kościelna Komisja Historyczna: abp. Wielgus współpracował z SB
Joanna Gacka

2007-01-05 11:53:26
"Komisja stwierdziła, że istnieją liczne, istotne dokumenty potwierdzające gotowość świadomej i tajnej współpracy ks. Stanisława Wielgusa z organami bezpieczeństwa PRL. Z dokumentów wynika również, że została ona podjęta." - czytamy w oficjalnym kominikacie Kościelnej Komisji Historycznej wydanym w sprawie abp. Wielgusa. Zamieszczamy pełną treść komunikatu.

 

 

 

RPO: Abp Wielgus świadomie współpracował
Marcin Pijaczyński

2007-01-05 00:56:37
Rzecznik praw obywatelskich dr Janusz Kochanowski spotkał się z osobami poproszonymi przez niego o wstępne zbadanie akt dotyczących domniemanej współpracy ks. abp. Stanisława Wielgusa z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa: red. Zbigniewem Nosowskim, prof. dr hab. Andrzejem Paczkowskim i prof. dr hab. Tomaszem Węcławskim.

 

 

 

Lustracja - szkoda tej szansy...
Mirosław Miarczyński

2007-01-04 18:46:47
Smutny dzień nastał dla polskiego Kościoła i to bez względu na denominację. Wyraził to już ktoś w komentarzu dotyczącym obawy, co działo się w jego kościele. Polskie duchowieństwo, oszczędzane do tej pory i cieszące się ogromnym jak na dzisiejsze czasy autorytetem stanęło w obliczu najpoważniejszej od lat próby. I niestety, próba ta pokazuje jak mało w naszych hierarchach złota...

 

 

 

Ingres się odbędzie?
Jacek Lehr

2007-01-04 09:12:46
Z niesmakiem czytałem wypowiedź arcybiskupa Wielgusa dla "Wyborczej". Obraz dostojnika i intelektualisty katolickiego pasącego stadko gąsek miał wzruszyć szarpiących jego reputację? Niejasne lawirowanie pomiędzy rzędem uwikłanych we współpracę duchownych a twórcami systemu, którzy okazywali się wspaniałomyślni wręczając mu paszport napawa odrazą, nie współczuciem.

 

 

 

Wprost: Abp. Wielgus tajnym współpracownikiem
Marcin Pijaczyński

2007-01-03 21:39:00

W dokumentach IPN znajduje się zobowiązanie arcybiskupa Stanisława Wielgusa do współpracy z SB - poinformowało "Wprost" na stronach internetowych. Nowy metropolita warszawski miał przyjął pseudonim Grey.

 

 

 

Badają akta arcybiskupa Wielgusa
Marcin Pijaczyński

2007-01-03 21:32:26
Akta IPN na temat abp. Stanisława Wielgusa badają już dwie komisje. Dzisiaj czytanie dokumentów zaczęli badacze wyznaczeni przez rzecznika praw obywatelskich. Sprawą zajmuje się tez komisja kościelna.

 

 

 

Kościół broni arcybiskupa Wielgusa
Jacek Lehr

2006-12-23 06:27:11
Stolica Apostolska decydując o nominacji nowego arcybiskupa metropolity warszawskiego wzięła pod uwagę wszystkie okoliczności jego życia, wśród nich także te dotyczące jego przeszłości – czytamy w oświadczeniu watykańskiego biura prasowego. Komunikat z dnia 21 grudnia potwierdza, że Ojciec Święty darzy abp. Stanisława Wielgusa pełnym zaufaniem i z całą świadomością powierzył mu misję pasterza archidiecezji warszawskiej.

 

 

 

I znowu lustracja
Jacek Lehr

2006-12-20 01:22:57
Choć Polacy są już zmęczeni tematem lustracji duchownych, to co rusz wypływa ona jako temat dyżurny. To nie my to Kościół jest winien tej sytuacji – twierdzi część środowisk dziennikarskich. Ale prawda jest taka, że zainteresowanie teczkami duchownych, czy rzekomymi teczkami duchownych próbują wśród wiernych wzbudzić dziennikarze. I wcale im to nie idzie łatwo, bo ludzie są zmęczeni odwracaniem ich uwagi od… Bożego Narodzenia.

 

 

 

Biskup Wielgus współpracował z SB?
Marcin Pijaczyński

2006-12-19 10:53:02

Nowy metropolita warszawski, arcybiskup Stanisław Wielgus przez ponad 20 lat współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa - poinformował na lamach portalu Salon24.pl redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz.

 

 

 

Biskup Stanisław Wielgus metropolitą warszawskim
Mirosław Miarczyński

2006-12-06 12:34:32
Dotychczasowy biskup diecezji płockiej Stanisław Wielgus został nowym arcybiskupem metropolitą warszawskim. Decyzję Benedykta XVI ogłosił w południe nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Papież pozostawił tytuł prymasa kardynałowi Józefowi Glempowi jako kustoszowi relikwii św. Wojciecha w Gnieźnie.

 

 

 

Reinkarnacja - czyli: jest jeszcze lepiej, Panowie!
Michał Monikowski

2006-11-28 22:25:56

Poniższy tekst stanowi kontynuację oraz poszerzenie tez artykułu zamieszczonego tutaj 2 lata temu pod tytułem „Reinkarnacja – czyli wszystko w porządku, Panowie!. Bezpośrednim bodźcem do napisania obecnego tekstu stały się obszerne cytaty zamieszczone pod tamtym artykułem. Zawarte w nich argumenty zasługują, jak uznałem, na szerszą odpowiedź. Serdecznie dziękuję „Łukaszowi” za zwrócenie mi na nie uwagi. Również „MedievalMan” (Andrzej), stały i zadomowiony gość tego Serwisu (i mój stary znajomy z niejednej tu dyskusji) parę miesięcy temu zasugerował powrót do tego tematu. Powracamy więc do niego ponownie (i zapewne nie po raz ostatni). Pod tekstem podane są linki do wszystkich stron proponowanych przez "Łukasza", a także parę innych, niemniej użytecznych.

 

 

 

Biskup Wielgus nie chce być arcybiskupem Warszawy
Andrea Frizzarin

2006-11-16 08:26:41
Biskup Stanisław Wielgus nie chce być arcybiskupem Warszawy - informuje "Przekrój". Według informatorów tygodnika, ordynariusz płocki miał zrezygnować po odnalezieniu jego teczki w IPN. Następca kardynała Glempa jest wciąż nie znany.Teczka nie zawiera materiałów obciążających, ale biskup chciał uniknąć niezdrowej atmosfery, jaka mogłaby wyniknąć po nominacji - czytamy w "Przekroju".

 

 

 

Bp Wielgus arcybiskupem metropolitą warszawskim?
Andrea Frizzarin

2006-11-01 19:34:27

Jak podaje włoski dziennik "Il Giornale" ordynariusz diecezji płockiej ks. biskup prof. dr hab. Stanisław Wielgus otrzyma wkrótce od Benedykta XVI nominację na arcybiskupa metropolity warszawskiego. Autor, jeden z najlepiej poinformowanych włoskich watykanistów Andrea Tornielli, zwraca uwagę na to, że wybór następcy odchodzącego na emeryturę kardynała Józefa Glempa był nadzwyczaj trudny.

 

 

 

Polacy o lustracji duchownych
Izabela Okrój-Hernik

2006-07-19 10:56:20
Z sondażu firmy Mareco przeprowadzonego na zlecenie "Życia Warszawy" wynika, że ponad 49 procent Polaków jest zdania, że Kościół nie chce ujawniać nazwisk byłych agentów SB wśród księży. Przeciwną opinię wyraził w tej sprawie tylko co piąty ankietowany. 43 procent respondentów przyznało, że informacje o przeszłości agenturalnej księży osłabiły albo osłabią zaufanie do Kościoła.

 

 

 

Ksiądz Czajkowski potwierdził współpracę z SB
Mirosław Miarczyński

2006-07-11 01:16:00
W najnowszym numerze "Więzi", który dziś trafił do kiosków znalazł się raport, który opisuje blisko ćwierć wieku współpracy z SB ks. prof. Michała Czajkowskiego. Raport potwierdza że ks. Czajkowski był w latach 1960-84 tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "Jankowski".

 

 

 

Kazimierz Świtoń ujawni księży agentów
Marcin Pijaczyński

2006-06-07 11:53:32
Kazimierz Świtoń zapowiada, że ujawni nazwiska agentów wśród duchownych. Znany z akcji stawiania krzyży na oświęcimskim żwirowisku działacz chce, by metropolita katowicki arcybiskup Damian Zimoń przeprosił za księży, którzy donosili na niego bezpiece - donosi "Rzeczpospolita".

 

 

 

Lustracja - "prawda w miłości"

2006-06-06 07:08:03
„Trzeba kierować się zarówno kapłańską wizją odpowiedzialności za człowieka, którego oskarżamy, któremu formułujemy zarzuty, jak i poczuciem logicznych związków wynikania” – mówi ks. arcybiskup Życiński w wywiadzie dla Moniki Olejnik. Biskupi polscy dawno nie byli tak jednomyślni, jak w sprawie lustracji duchownych.

 

 

 

666 - co może znaczyć?
Roman Zając

2006-06-06 06:06:16
Mamy dzisiaj "szatańską datę": 06-06-06. O ile sobie przypominam, w filmie "Omen" Antychryst urodził się 6-ego czerwca 1966 roku. W filmie ze Schwarzenegerem datą przyjscia Antychrysta jest rok 1999, bo jak się odwróci tę liczbę "do góry nogami" otrzymamy 666. Mało jest chyba osób, kore nie kojarzą trzech szóstek z symbolem satanistycznym nawet jeśli nigdy nie czytali Apokalipsy św. Jana. Wielu ludziom spędzała sen z powiek zagadka, co też ów Jan miał na myśli, pisząc, że imieniem (lub numerem) bestii jest 666 i że jest to liczba człowieka (Ap 13,18 -"Tu jest potrzebna mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: liczba to bowiem człowieka. A liczba jego: 666". Przy okazji warto zauważyć, że część manuskryptów podaje (zamiast 666) liczbę - 616, ale poprzestańmy na tej wersji z trzema szóstkami.

 

 

 

Nie będzie nazwisk księży-agentów
Jerzy Piątek

2006-05-31 10:29:47
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski nie poda na dzisiejszej konferencji prasowej nazwisk duchownych, którzy według niego byli współpracownikami komunistycznej Służby Bezpieczeństwa – tak przynajmniej mówił dziś w trzecim programie Polskiego Radia. Duchowny podjął taką decyzję po opublikowaniu wczoraj komunikatu krakowskie kurii w sprawie ujawniania nazwisk rzekomych księży-agentów.

 

 

 

Ks. Czajkowski zrezygnował z funkcji współprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
Mirosław Miarczyński

2006-05-23 11:59:00
Ks. Czajkowski zrezygnował z funkcji współprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Stanisław Krajewski, który wraz z ks. Czajkowskim współprzewodniczył Radzie tłumaczy, że oskarżany o współpracę z bezpieką podjął taką decyzję, by uchronić Radę przed możliwością napaści ze względu na sposób oskarżeń wysuwanych przeciwko niemu.

 

 

 

Cień nad wizytą papieża
Marcin Pijaczyński

2006-05-22 16:16:54
Walcząca z księżmi-zdrajcami polska inkwizycja może położyć się cieniem na papieskiej wizycie - donosi brytyjski dziennik "The Times". Według dziennika, w wigilię wizyty w Polsce Benedykta XVI, Watykan jest pod presja ujawnienia "sieci polskich szpiegów", którzy mieli znajdować się w otoczeniu Jana Pawła II.

 

 

 

Dwa scenariusze
Maciej "MSX" Serweta

2006-05-19 13:42:36

Najpierw byli pijacy i zomole, których trzeba na zbity pysk, na bruk. Potem kazano lekarzom iść w kamasze. Następnie jeden z posłów, bladym świtem z radia apelował do mnie o to bym chwycił za kij i okładał nim gejów (już to kiedyś przerabialiśmy w postaci: „Żydzi na Madagaskar, Księża na księżyc a woda z kranu do zlewu”). Teraz do tego chóru dołączył IPN obrzucając księdza Czajkowskiego substancją organiczną, której potocznej nazwy nie będę wymieniał ze względu na to, iż tekst mogą czytać dzieci i damy.

 

 

 

Znany duchowny donosicielem?
Marcin Pijaczyński

2006-05-17 11:02:05
Z dokumentów znajdujących się w IPN wynika, że ks. prof. Michał Czajkowski przez ponad 20 lat był agentem bezpieki. Znany duchowny miał donosić m.in. na ks. Jerzego Popiełuszkę - informuje "Życie Warszawy".

 

 

 

Problem manuskryptów
Marcin R. Garbulski

2006-05-01 21:34:00
Przyjęło się obecnie tłumaczyć Biblię Nowego Testamentu z tekstu większościowego, opracowanego przez Westcotta i Horta, z poprawkami, naniesionymi przez zespół, pracujący pod przewodnictwem K. Alanda (oznaczenie: NA27). Ten tekst większościowy opracowano głównie w oparciu o kodeksy zachodnie, tj. egipskie (aleksandryjskie). Jednak waga kodeksów wschodnich (bizantyjskich) jest dużo wyższa i to właśnie one stanowiły podstawę wszelkich tłumaczeń, jakie powstawały w Kościele aż do XIX wieku (Biblia Króla Jakuba, Biblia Gdańska, Vulgata).

 

 

 

Pierwsza rocznica pontyfikatu Benedykta XVI
Dariusz W. Andrzejewski

2006-04-19 09:54:29
W tych kwietniowych, wiosennych dniach wspominamy dwie rocznice dotyczące papieża Benedykta XVI; 79. rocznicę urodzin i pierwszą rocznicę pontyfikatu. Z tej okazji jeszcze raz warto przypomnieć i wczytać się w rys życia i posługi apostolskiej naszego papieża.

 

 

 

Konkurs palm wielkanocnych w Lipnicy
Jerzy Piątek

2006-04-03 12:55:12
9 kwietnia w Lipnicy Murowanej w Małopolsce odbędzie się słynny Konkurs Palm Wielkanocnych i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Impreza odbywa się od 48 lat w Niedzielę Wielkanocną, jej program to - oprócz konkursu palm – pokazy ludowego rękodzieła oraz występy zespołów folklorystycznych.

 

 

 

Obowiązek religijno-etyczny
Joanna Gacka

2006-03-29 23:23:06
Dzisiejsze informacje podane po wspólnym posiedzeniu komisji wspólnej rządu i Episkopatu napełniły mnie dużą troską o wychowanie moich dzieci. Boję się, że już od przyszłego roku szkolnego zostaną zmuszone do uczęszczania na zajęcia których nie akceptuję i które są sprzeczne z moim światopoglądem. Polski Episkopat zgłosił dziś propozycję mającą w istocie na celu zwiększenie frekwencji na lekcjach religii oraz statusu samego przedmiotu w oczach uczniów. Otóż oceny z religii miałyby się znaleźć na świadectwie szkolnym i być wliczane do średniej. Ale to nie wszystko - religia - lub odpowiadająca jej etyka - miałyby dołączyć do przedmiotów obowiązkowych w polskich szkołach.

 

 

 

Nominacje i rezygnacje 13.03-18.03.2006r.
Mateusz Markiewicz

2006-03-19 15:53:19
W mijającym tygodniu Papież nie podejmował zbyt wielu decyzji personalnych w Kościele katolickim. Kilka zmian dotyczy Kościoła w Niemczech. W ostatnim czasie nadchodzi stosunkowo dużo zmian w Katolickich Kościołach Wschodnich. W tym tgodniu także są. Artykuł przedstawia tygodniowe zestawienie rezygnacji, które przyjął Benedykt XVI i nominacji, których dokonał.

 

 

 

Biblia dla człowieka "cywilizacji obrazu"

2006-03-17 12:23:42

Żeby powstała ta książka, musiałem wspinać się na drzewa i biegać po dachach. Mama potem po nocach zszywała mi rozdarte ubrania - to nie jest wyznanie twórcy Robinsona Cruzoe, ani żadnej ze znanych nam z dzieciństwa książek przygodowych. Pewnie trudno w to uwierzyć, ale mowa tu o Biblii.


 

 

 

Spacerek po Biblii dla najmłodszych

2006-02-13 19:08:06

Niesforne aniołki to niecodzienny spacerek po Biblii dla najmłodszych, w formie krótkich historyjek na każdy dzień roku, dostosowanych do zdolności percepcyjnych małego dziecka, dodatkowo upiększony barwnymi, wesołymi ilustracjami. Na każdej stronie książeczki znajdziemy krótkie opowiadanie oraz wesoły wierszyk, wyrażający w zabawny sposób najważniejszą myśl.

 

 

 

Oburzenie rzecznika Archidiecezji Krakowskiej
Mateusz Dunikowski

2006-02-09 06:39:28
Co jakiś czas powraca w mediach problem lustarcji. Dotyczy on głównie środowiska polityków. Agenci SB byli jednak w różnych środowiskach. O "autolustrację" duchownych zaapelował ks. Isakowicz-Zaleski, były kapelan hutniczej Solidarności w Krakowie. Jego apel wywołał oburzenie rzecznika Archidiecezji Krakowskiej, ks. Roberta Nęcka.

 

 

 

"Dobra czytanka wg św. ziom'a Janka"
Adrianna Buniewicz

2006-01-11 21:45:07
W gdańskim Teatrze Wybrzeże w sobotę 14 stycznia będzie można wysłuchać fragmentów przekładu Biblii na język młodzieżowy „Dobra czytanka wg św. ziom’a Janka”.

 

 

 

Historia Biblii - od Słowa do Księgi

2006-01-10 23:10:00

Historia Biblii to najnowsza propozycja Oficyny Wydawniczej Vocatio z serii Przewodników chrześcijańskich, napisana przystępnym językiem, bogato i barwnie ilustrowana. Wcześniejsze książki z tej serii – Przewodnik apologetyczny oraz Historia chrześcijaństwa cieszyły się dużym powodzeniem, a Przewodnik po Biblii okazał się bestsellerem. Historia Biblii jest jego tzw. młodszą siostrą i wszystko wskazuje na to, że powtórzy ten sukces.

 

 

 

Ukierunkowanie Drogi (Neokatechumenalnej)
Mateusz Dunikowski

2005-12-28 23:05:53
W ostatnich latach prowadzone są ożywione dyskusje na temat sprawowanej liturgii we wspólnotach Drogi Neokatechumenalnej. Grudniowy list prefekta Kard. Arinze, nie pozostawia złudzeń, że Droga musi ograniczyć wiele własnych innowacji liturgicznych i bardziej włączyć się w życie wspólnoty parafialnej.

 

 

 

W noc Bożego Narodzenia nad Lednicą
Marcin Winiarski

2005-12-26 14:12:04
W noc Bożego Narodzenia w każdej polskiej parafii wierni zgromadzili się na tradycyjnych mszach, zwanych „Pasterkami”, a upamiętniających pasterzy, którzy jako pierwsi przybyli do Betlejem, by pokłonić się małemu Jezuskowi. Jednak najbardziej nietypowa pasterka odbyła się nad Lednicą, pod przewodnictwem o. Jana Góry OP.

 

 

 

Komiks o księdzu Popiełuszce
Jerzy Piątek

2005-10-24 12:18:54
W listopadzie do księgarń trafi komiks opowiadający o życiu i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. „Cena wolności” - bo tak będzie zatytułowana obrazkowa historia kapelana Solidarności – jest wspólnym dziełem rysownika Krzysztofa Wyrzykowskiego oraz Macieja Jasińskiego, który napisał scenariusz.

 

 

 

Chińskie oblicza Jezusa Chrystusa
Jerzy Piątek

2005-10-18 14:00:48
Od dziś w Muzeum Etnograficznym w Warszawie można będzie oglądać wystawę poświęconą ikonografii oblicza Chrystusa, począwszy od VII wieku aż po czasy współczesne. W salach muzealnych zgromadzono obrazy dotyczące osoby Jezusa wykonane na papierze, jedwabiu, porcelanie, fotografiach, z wycinków papieru i w technice batiku.

 

 

 

"Modlitwa Celtów"
Marcin Winiarski

2005-10-15 00:59:06
Czy da się połączyć prezentację dziejów Kościoła z poezją, czy raczej poetycką modlitwą? Wydaje się to niemożliwe. Bo albo będziemy grać na strunach duszy, albo pokazywać fakty. Jest jednak taki Kościół, w którym wiara i poezja splotły się ze sobą najmocniej i nieodwracalnie – to dawny Kościół celtycki. W Polsce niewiele się o nim wie, a jeszcze mniej pisze. Dlatego najprawdziwszą perłą na rynku księgarskim jest wydana w roku 2002 przez krakowskie Wydawnictwo M książka “Modlitwa Celtów”.

 

 

 

Pewność i nieutracalność zbawienia
Paweł Chojecki

2005-10-12 23:28:26

Sprawa niuetracalności zbawienia jest albo pomijana w środowiskach nowonarodzonych chrześcijan, albo budzi gorące kontrowersje. Moim zdaniem ich powodem jest często pochopne przypisywanie niektórych tekstów Biblii do tego tematu oraz beztroskie podchodzenie do źródłowego znaczenia słów czy logiki. Proponuję poniższe rozwazanie jako wstęp do gruntownej analizy problemu.

 

 

 

Być pokornym przewoźnikiem między światami... - cz. 1
Joanna Gacka

2005-10-05 23:54:37

Zastanawiałem się też, jak chrześcijaństwo mogłoby inteligentnie odpowiedzieć współczesności, co oczywiście łączy się z ryzykiem zranienia i porażki. To wszystko stało się poniekąd moją drogą filozoficzno-teologiczną. Zawsze próbowałem — przynajmniej w tych momentach, gdy mogłem sprostać samemu sobie — dowartościować maksimum z wielkiej tradycji, współczesności i bogactwa tajemnic chrześcijaństwa.

Przedstawiamy wywiad, jaki z o. Elmarem Salmannem OSB, autorem książki Daleka bliskość chrześcijaństwa przeprowadził o. Bernard Sawicki OSB.

 

 

 

Ona i On
Paweł Adamarek

2005-08-24 01:35:04
Ona krzątała się w kuchni. On siedział w pokoju obok i czytał gazetę. Wszyscy wiedzieliśmy, że udawał. Zdradzał go huk, płynący z głośników wieży. Doprowadzał je, zdawałoby się, do granic wytrzymałości. W innych okolicznościach można by zachwycać się geniuszem Mozarta, jednak teraz  jego cudowna muzyka pełniła rolę swoistego zagłuszacza sumień. Jakoś trzeba spędzić ten wieczór i dotrwać do jutra, do dziesiątej trzydzieści.

 

 

 

Warszawiacy wystawili pomnik ks. Ignacemu Skorupce
Marcin Winiarski

2005-08-15 21:10:37

13 sierpnia w Warszawie odsłonięty został pomnik ks. Ignacego Skorupki - kapelana 236. Ochotniczego Pułku Legii Adademickiej, uczestnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Monument, dłuta znanego  polskiego rzeźbiarza - Andrzeja Renesa, stanął na skwerze przed katedrą warszawsko - praską.

 

 

 

XII Campo Bosco 2005
Rafał

2005-08-13 00:38:14
XII CAMPO BOSCO 2005 - Już dziś serdecznie zapraszamy na 12 Campo Bosco. Odbędzie się ono w dniach 25-28 sierpnia, w Czerwińsku Nad Wisłą. Hasłem przewodnim tegorocznego Campo będą słowa: "Błogosławieni młodzi, albowiem..."

 

 

 

Oświęcimski humor fanów techno
Jerzy Piątek

2005-08-11 11:08:27
Reklamowy spot zwierający zdjęcia z Auschwitz opatrzone koszmarnymi komentarzami i podpisami reklamował Housewitz, holenderską imprezę techno dla 7 tysięcy fanów. Film można było ściągnąć z holenderskiego serwera Geenstijl.nl. Przeciwko wykorzystaniu symboli kaźni oraz wpisaniu ich w zabawowy kontekst protestują Polacy: Muzeum Auschwitz-Birkenau, IPN, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ambasada Holandii przeprasza, a właściciel serwera zdejmuje film z Sieci.

 

 

 

Wiara średniowiecznych Krakowian
Sebastian Zabiegaj

2005-08-05 01:44:56

I znów - ku mojej wielkiej radości - wypada, iż będę pisał o moim rodzinnym mieście Krakowie. Poprzednio, opisywałem dla Was, Drodzy Czytelnicy portalu Kosciol.pl zawiłe losy wspólnoty protestanckiej, tym razem cofniemy się nieco wstecz, dokładnie mówiąc do epoki średniowiecza, aby zbadać stosunek ówczesnych krakowian do Kościoła rzymsko-katolickiego.

 

 

 

Thomas Merton - Czym jest kontemplacja
Joanna Gacka

2005-07-25 00:22:03
Kontemplacja jest najwyższym przejawem intelektualnego i duchowego życia człowieka. Jest to właśnie owo życie, w pełni obudzone, w pełni aktywne, w pełni świadome tego, że żyje. To duchowy cud, spontaniczne zatrwożenie się świętością życia, wdzięczność za życie, za świadomość i za istnienie. To jasne zdanie sobie sprawy z faktu, że nasze życie i istnienie zaczyna się od niewidzialnego, transcendentnego i nieskończenie obfitego Źródła. Kontemplacja jest, przede wszystkim, świadomością realnej rzeczywistości tego Źródła. Zna Źródło – niejasno, niewytłumaczalnie, ale ma pewność, która jest poza rozumem i prostą wiarą. Bowiem kontemplacja jest rodzajem duchowej wizji, do której aspirują, przez samą swoją naturę, zarówno rozum, jak i wiara, ponieważ bez niej muszą na zawsze pozostać niepełne.

 

 

 

Świętojańskie świętowanie
Jerzy Piątek

2005-06-22 04:54:54
W Gdańsku rozpoczyna się dziś cykl imprez kulturalnych "Świętojańskie Świętowanie" zorganizowany z okazji Nocy Świętojańskiej 25 czerwca. W programie kilkudniowej imprezy znajdują się koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, prezentacja projektu Dominika Lejmana we wnętrzu kościoła św. Jana.

 

 

 

Bezpieka nie złamała ks. Glempa
Marcin Pijaczyński

2005-06-16 12:50:49

Służby bezpieczeństwa PRL przez blisko 15 lat starały się zmusić do współpracy ks. Józefa Glempa. Funkcjonariusze SB podejmowali nawet działania mające na celu skompromitowanie przyszłego prymasa na tle obyczajowym - informuje Katolicka Agencja Informacyjna.

 

 

 

"Tajna wielkość Twojego życia" - pierwsza książka elektroniczna Wspólnoty Tezeusz

2005-06-13 22:51:02

Prawdziwie wielka jest Twoja wielkość w  codzienności, w powszedniości życia, życia z innymi. Możesz stać się wielkim, dobrym człowiekiem – jako człowiekiem – jedynie stając się wielki w byciu dobrym sobą. Jeśli myślisz, że co innego jest dla twej wielkości istotniejsze, wiedz, że cię oszukano.

Rewolucja moralna? Tak. Zacznijmy od siebie.

 

 

 

Peter Raina w obronie o. Hejmo
Marcin Winiarski

2005-06-07 21:40:26

Sprawa o. Konrada Hejmo OP od tygodni bylwersuje Polaków. Jest ona cały czas umiejetnie podsycana przez żądne sensacji pisma "brukowe", na łamach których już dawno wydano na niego wyrok nazywając go "Judaszem". Znanego dominikanina bierze w obronę Peter Raina, znany historyk, niekwestionowany autorytet w dziedzinie dziejów Kościoła katolickiego.

 

 

 

Ojciec Hejmo: nie byłem donosicielem
Mirosław Miarczyński

2005-06-06 19:19:05
"Nie byłem nigdy świadomym donosicielem, z zamiarem szkodzenia, tak osobom prywatnym, moim Współbraciom zakonnym, Hierarchii kościelnej, czy tym bardziej Kościołowi świętemu" - napisał o. Konrad Hejmo, w liście otwartym napisanym do Polaków w związku z ogłoszeniem raportu IPN oskarżającym go o współpracę z SB. Przedstawiamy pełny tekst oświadczenia.

 

 

 

Nieścisłości w raporcie IPN na temat o. Hejmo
Panicz

2005-06-04 00:27:20
W opublikowanym w środę raporcie IPN na temat agenturalnej przeszłości ojca Konrada Hejmo znaleziono pierwsze nieścisłości. Według niego, dominikanin na zamówienie SB zamieścił artykuł w wydawanym przez zakonników piśmie "W drodze". Taki tekst jednak nigdy się nie ukazał – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

 

 

 

Nie boją się lustracji, mają się bać Newsweeka
Jacek Lehr

2005-06-01 16:53:10
Sytuacja, w której media cytują same siebie, nasuwa na myśl polityczny patos bohaterów „folwarku zwierzęcego”. A tak się działo wkrótce po pamiętnym referendum francuskim pośród licznych komentatorów politycznych. Społeczeństwo francuskie, czyli właściwa opinia publiczna, miało arytmetycznie odwrotną opinię na temat głosowanego traktatu aniżeli przedstawiciele prasy i telewizji. Fałszywe twierdzenia prasy, że Unia Europejska nie może funkcjonować bez konstytucji i że konstytucji nie można renegocjować jeszcze bardziej rozdrażniło Francuzów.

 

 

 

Raport IPN w sprawie ojca Konrada Hejmo
Marcin Pijaczyński

2005-06-01 15:06:38
Dziś o 15 Instytut Pamięci Narodowej opublikował raport dotyczący współpracy ojca Konrada Hejmo ze służbami specjalnymi komunistycznych władz. Wynika z niego iż o. Konrad Hejmo był agentem SB w latach 1975-1980, a wywiadu PRL - od 1980 do 1988, gdy był już w Watykanie.

 

 

 

Drewniane kościoły pod ochroną
Jerzy Piątek

2005-05-27 12:54:35
W Polsce rusza pierwszy w Polsce program, którego celem jest ochrona drewnianych kościołów. Jest to odpowiedź na narastający problem pożarów i kradzieży w zabytkowych obiektach sakralnych. W ramach projektu w drewnianych zabytkowych świątyniach w całym kraju instalowane będą zabezpieczenia przeciwpożarowe i antywłamaniowe.

 

 

 

Chrzest na lednickich polach
Marcin Winiarski

2005-05-23 23:56:39

W niedzielę, 22 maja, na lednickich polach miała odbyć się msza św transmitowana na cały świat przez TV Polonia. Telewizja nie przyjechała. Eucharystia jednak się odbyła i miała niecodzienny przebieg.

 

 

 

Komisja kościelna we Wrocławiu zbada archiwa dotyczące księży
Mateusz Markiewicz

2005-05-09 21:32:14

Abp Marian Gołębiewski powołał komisję naukową ds. zbadania najnowszej historii Archidiecezji Wrocławskiej. Komisja ma zbadać zasoby archiwalne dotyczące duchowieństwa, które dotyczą lat 1945-1990.

 

 

 

Skąd u protestantów wziął się chrzest niemowląt?
Robert Miksa

2005-05-08 15:42:59
Artykuł ten nie jest wyczerpującym omówieniem kwestii chrztu niemowląt, a jedynie głosem w dyskusji i odpowiedzią na argumenty za chrztem niemowląt pojawiające się w niektórych środowiskach protestanckich.

 

 

 

Ojciec Hejmo zawieszony
Jakub Piotr Sowiński

2005-05-07 22:29:25
Przełożony polskich dominikanów - prowincjał o. Maciej Zięba poinformował, że po rozmowie z przedstawicielami Episkopatu Polski zdecydował o zawieszeniu o. Hejmy w obowiązkach dyrektora Domu Pielgrzyma w Rzymie.

 

 

 

RPO sprawdzi czy naruszono prawo w sprawie o. Hejmo
Jakub Piotr Sowiński

2005-05-06 18:54:51
Na wniosek kilku współbraci o.Konrada Hejmo z polskiej prowincji Zakony Kaznodziejów Rzecznik Praw Obywatelskich sprawdzi czy nie doszło do naruszenia praw obywatelskich. Równocześnie sygnatariusze listu do Rzecznika, oświadczają, że nie jest to oficjalne stanowisko Zakonu czy prowincji.

 

 

 

O. Hejmo stanowczo odpiera zarzuty
Panicz

2005-04-28 15:19:12
Dominikanin ojciec Konrad Hejmo odpiera zarzuty postawione mu wczoraj przez IPN. Zakonnik stanowczo zaprzecza jakoby kiedykolwiek współpracował ze służbami PRL.

 

 

 

Komunikat Episkopatu w sprawie informacji IPN
Mirosław Miarczyński

2005-04-28 11:34:41
Konferencja Episkopatu Polski bardzo szybko zareagowała na wczorajszą informację o tym iż duchownym, który był tajnym współpracownikiem SB donoszącym na Karola Wojtyłę okazał się ojciec Konrad Hejmo. Przedstawiamy komunikat w tej sprawie.

 

 

 

IPN: ojciec Hejmo donosił na Papieża
Panicz

2005-04-27 16:36:35

Dominikanin ojciec Konrad Stanisław Hejmo był tajnym współpracownikiem SB donoszącym na Karola Wojtyłę – taką informację ujawnił po posiedzeniu kolegium Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leon Kieres. Jak dodał w najbliższym czasie zostaną opublikowane wyniki badań nad dokumentami dotyczącymi jego osoby.

 

 

 

Benedykt XVI. Historia wyboru - pierwsza książka o nowym papieżu
Joanna Gacka

2005-04-22 12:15:11
Już w dobę po zakończeniu konklawe ukazała się pierwsza książka o następcy Jana Pawła II, nowym papieżu Benedykcie XVI i procesie wyniesienia jego osoby do tej najwyższej godności w Kościele Katolickim.

 

 

 

Parlamentarzyści składają hołd
Marcin Pijaczyński

2005-04-06 18:50:31

Sejm i Senat na wspólnym posiedzeniu oddały hołd Janowi Pawłowi II. Polscy parlamentarzyści jeszcze raz mogli zobaczyć na telebimach skierowane do nich papieskie wystąpienie z 11 czerwca 1999 r.

 

 

 

IPN zbada kto zlecił zamach na papieża
Marta Kamińska

2005-03-31 19:37:33
Dokumenty znalezione w archiwach Stasi wskazują, że zamachu na papieża dokonano na zlecenie radzieckiej KGB. Instytut Pamięci Narodowej zbada, kto stał za zamachem na Jana Pawła II.

 

 

 

Jan Kobylański - gdzie leży prawda?
Mirosław Miarczyński

2005-03-24 23:22:32
Urugwajski milioner Jan Kobylański, sfałszował zaświadczenie Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, że był więźniem obozów koncentracyjnych - twierdzi "Gazeta Wyborcza". Wcześniej media podały, że w czasie okupacji wydał Niemcom żydowską rodzinę a potem prawdopodobnie był radzieckim agentem. Jan Kobylański jest jednym z największych sponsorów Radia Maryja. Ojciec Tadeusz Rydzyk uważa iż rewelacje na temat mieszkajacego w Urugwaju milionera są kolejną próbą walki z rozgłośnią.

 

 

 

Opowieść o ukrzyżowanym łotrze
Max Lucado

2005-03-21 23:02:29
Zaprawdę, powiadam, ci: Dziś ze Mną będziesz w raju (Łk 23,43).
Bardziej niebywałe od samej prośby było jedynie to, że została wysłuchana. Wystarczy próba wyobrażenia sobie tej sceny, by wywołać krótkie spięcie w najbardziej nawet wybujałej wyobraźni: zniszczony życiem eks-oszust prosi Syna Bożego o życie wieczne? Jednakże wyobrażenie sobie, że to błaganie zostało wysłuchane, wychodzi poza rzeczywistość i wkracza w sferę absurdu.

 

 

 

Droga Krzyżowa dla Dzieci
ks. Artur Karbowy SAC

2005-03-21 11:36:00
Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci (PDMD) po raz kolejny zaprezentowały Drogę Krzyżową dla dzieci, tegoroczne teksty rozważań oparte są na rozważaniach Jana Pawła II z okresu ubiegłorocznego Wielkiego Postu.  

 

 

 

Tajemnicze podstawy KKK
Jakub Jerzy Skoczylas

2005-02-23 16:11:08
W diecezji płockiej księża będą uczyli dorosłych (i w ogóle wszystkich) wiernych podstawowych wiadomości o prawdach Wiary Świętej i nauczaniu Kościoła. Głównie więc uczeni będą Ci, którzy w teorii powinni mieć te wiadomości znakomicie opanowane.

 

 

 

Duchowni na słowackiej liście Wildsteina
Jakub Piotr Sowiński

2005-02-14 23:03:53
Kościołami: Katolickim obrządków wschodniego i zachodniego oraz Prawosławnym Słowacji wstrząsają afery związane ze Służbami Bezpieczeństwa. Na „listach współpracowników” czechosłowackiej Statni Bezpecznosti (StB), odpowiednika polskiej SB figurują nazwiska Abp Jana Sokola, ordynariusza archidiecezji trnavsko-bratysławskiej, metropolity Nikołaja, prawosławnego zwierzchnika Kościoła prawosławnego Słowacji i Ziem Czeskich oraz emerytowanego biskupa Jana Hirky, byłego zwierzchnika Kościoła greckokatolickiego na Słowacji.

 

 

 

Wałęsa kontra Rydzyk
Marcin Pijaczyński

2005-02-14 14:58:42

"Ojciec Król, Ojciec Rydzyk i całe to środowisko zostało dobrane chyba przez szatana, by zniszczyć Wiarę i Polskę!" - napisał Lech Wałęsa w opublikowanym w "Gazecie Wyborczej" liście, zbulwersowany nadaną w Radiu Maryja w sobotę audycją o lustracji.

 

 

 

Biblia w komiksie
Jerzy Piątek

2005-02-10 16:54:29
Właśnie ukazała się po polsku monumentalna "Biblia w obrazkach", czyli Stary i Nowy Testament w komiksie. Konsultantem naukowym polskiego wydania był znany biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski. Książka uzupełniona jest o skalę czasową, spis opowiadań i mapy.

 

 

 

Słowacki arcybiskup komunistycznym agentem
Mirosław Miarczyński

2005-02-10 16:38:08
Rzymskokatolicki arcybiskup był tajnym agentem czechosłowackich komunistycznych służb specjalnych, wynika z dzisiejszego urzędnika słowackiego IPN. Chodzi o 71. letniego obecnie Jana Sokola, kierującego obecnie archdiecezją bratysławsko-trnavską.

 

 

 

Biblijny kod czy współczesna kabała?
Alfred Palla

2005-02-09 19:20:56
1 września 1995 roku Michael Drosnin wysłał list do premiera Icchaka Rabina ostrzegając go przed zamachowcem. Opierał się na zaszyfrowanym przekazie z Pięcioksięgu Mojżeszowego (Pwt.4:42). W dwa miesiące później, 4 listopada, Rabin padł ofiarą skrytobójcy imieniem Amir. W swej książce Drosnin stwierdza, że przy pomocy komputera można znaleźć; w Biblii proroctwa, które dotąd pozostawały zakryte. Dlatego Drosnin upatruje w swym kodzie ocalenie dla ludzkości. (1)

 

 

 

Lustracja bez kłamstw i udawania
Marcin Pijaczyński

2005-02-08 13:58:51

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik uważa, że przy przeprowadzaniu lustracji trzeba kierować się prawdą, miłością i sprawiedliwością. Metropolita przemyski podkreśla w wypowiedzi dla KAI, że życia prywatnego ani społecznego nie można budować na kłamstwie, na udawaniu czy fałszu.

 

 

 

Abp. Życiński: lista Wildsteina wymaga dystansu
Mirosław Miarczyński

2005-02-06 21:50:31
Metropolita lubelski abp Józef Życiński stwierdził dziś, że opublikowanie tzw. listy Wildsteina przyniosło wiele napięć i niepewności zwykłym ludziom. Podkreślił, że cel nie może uswiecać środków i że obecnie należy czynić wszystko by pomóc tym, których skrzywdziła publikacja.

 

 

 

Lista Wildsteina - polowanie na czarownice czy spóźniona sprawiedliwosć?
Mirosław Miarczyński

2005-02-03 15:05:06
"Lista Wildsteina", IPN, SB - to słowa w ciągu ostatniej doby najcześciej poszukiwane w polskim internecie. Na wielu serwerach znajduja się już kopie listy, która kilka dni temu zelektryzowała opinię publiczna. Dodajmy - w większosci niewiarygodne kopie listy, która wcale nie jest listą agentów. A jak cała sprawa wyglada z moralnego punktu widzenia?

 

 

 

Rezygnacje i nominacje - 24-29 stycznia 2005
Mateusz Markiewicz

2005-01-30 15:57:34

Papież Jan Paweł II podjął w mijającym tygodniu wiele ważnych decyzji odnośnie Kościoła Katolickiego. Są nimi także przyjmowanie rezygnacji i nominowanie. W tym artykule przedstawiam tygodniową listę.

 

 

 

Zwoje z Qumran: Skandal XX wieku
Alfred Palla

2005-01-22 00:01:33
Watykańska konspiracja okazała się wymysłem. Nie znaczy to jednak, że żadnego horrendum wokół zwojów nie było. Mijały bowiem dekady, a większość zwojów była dostępna tylko nielicznej elicie, którą ze względu na jej monopolistyczne nastawienie nazwano „koterią” lub „kartelem”.Co przyczyniło się do 40-letniego opóźnienia ich publikacji?

 

 

 

Ikona Chrztu Pańskiego - 6/19 stycznia
Jarosław Charkiewicz

2005-01-19 00:02:00
Chrzest Pański (Chrzest Chrystusa) jest świętem nieruchomym z liczby dwunastu świąt. Nosi też nazwę Teofanii (Epifanii) czyli Objawienia Pańskiego, bowiem w zdarzeniu tym przejawiło się uczestnictwo wszystkich Trzech Osób Świętej Trójcy. Od dawien dawna nazywane też było „Świętem Oświecenia” i „Świętem światła”, gdyż Objawieniu Boga towarzyszy niezwykła światłość.

 

 

 

Reinkarnacja - czyli wszystko w porządku, Panowie!
Michał Monikowski

2004-11-14 20:06:43

Poniższy tekst stanowi owoc dyskusji (jak również reakcję na nią), która miała miejsce w serwisie Kosciol.pl, pod artykułem "Reinkarnacja"Warto bowiem przyjrzeć się historycznym aspektom wiary w reinkarnację, także w kościele chrześcijańskim od początku jego istnienia. Warto również pokrótce zaprezentować chrześcijanom nie znającym historii kościoła skąd wzięły się dzisiejsze kategoryczne stwierdzenia apologetów, teologów i hierarchów, według których wiara w reinkarnację jest "nie do pogodzenia" z chrześcijaństwem.

 

 

 

Pięciu artystów, jedna Biblia
Jerzy Piątek

2004-10-26 12:50:40
28 października w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy "Biblia w sztuce", prezentującej prace Marca Chagalla, Salvadora Dali, Otto Dixa, Gustave'a Dore i Gottfrieda Engelmanna. Wszyscy artyści byli mistrzami ilustracji do Pisma Świętego. Ekspozycja obejmuje ponad 200 barwnych i czarno-białych prac - drzeworyty, litografie, heliografie - przygotowanych przez Fundację Kronstadt oraz Euro Art Luxemburg.

 

 

 

Wystawa poświęcona księdzu Popiełuszce
Karolina Szurkowska

2004-10-15 14:32:02

19 października mija 20 rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji białostocki oddział IPN otworzył wczoraj wystawę poświęconą historii życia i śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.   19 października mija 20 rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji białostocki oddział IPN otworzył wczoraj wystawę poświęconą historii życia i śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.  

 

 

 

Samael
Gość serwisu

2004-09-29 11:30:00

Kim jest demon Samael? Interesują mnie zwłaszcza wszelskie znaki, pieczęcie i przedstwienia w sztuce tego demona. Proszę o polecenie stron w sieci lub książek gdzie można znaleźć takie ilustracje. Dziękuję. 

 

 

 

Małżeństwa bez posłuszeństwa
Stanisław J. Sylwestrowicz

2004-09-24 00:05:45
Encyklopedia Internetowa, Wikipedia, na dzień 24 września podaje lakoniczną informację: 1928 - Kościół katolicki w Polsce zmienił przysięgę ślubną dla kobiet, usuwając fragment zobowiazujący kobietę do posłuszeństwa mężowi. Jako protestant funkcjonujący w kościele, gdzie kobiety nadal ślubują posłuszeństwo swojemu mężowi ośmielę się poruszyć tę – w moim odczuciu – totalnie nierozumianą kwestię. Większość czytelniczek podniesie brwi ze zdumienia, że w XXI wieku są jeszcze ludzie, którzy kwestionują tak postępowy krok wywalczony przez międzywojenny ruch emancypacji kobiet. Zacznijmy jednak od stanu rzeczy...

 

 

 

Nominacje do Totusów
Damian Kowalski

2004-09-23 14:11:25

Fundacja Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ogłosiła nominacje prestiżowej nagrody Totus. Nagrody zostaną wręczone 9 października podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

 

 

Teologia symboliczna św.Hildegardy z Bingen
Grzegorz Gacki

2004-09-17 00:01:44
Hildegard von Bingen była osobą absolutnie wyjątkową, nie tylko na tle swoich czasów. Można ją śmiało zaliczyć do największych geniuszy Średniowiecza, a z pewnością do wąskiej i elitarnej grupy najwybitniejszych kobiet wszechczasów.

 

 

 

Msza o szwedzkich świętych
Jan Roguszko

2004-09-06 07:35:42
6 września liturgia Kościoła Katolickiego w Polsce (w niektórych diecezjach) wspomina Świętych Patronów Królestwa Szwedzkiego. Kiedy na skutek Reformacji kult katolicki w Skandynawii niemal zupełnie zaniknął, Zygmunt III Waza, Król Polski i dziedziczny Król Szwecji, uzyskał ze Stolicy Apostolskiej indult na odmawianie w Polsce oficjów i odprawianie Mszy o Patronach Szwecji.

 

 

 

Rytualny handel organami
Monika A. Kowalczyk

2004-08-06 00:02:35

Nigeryjska policja wydobyła 20 ludzkich czaszek oraz zwłok ponad 50 osób, prawdopodobnie rytualnych ofiar, podczas przeszukania 2 miejsc kultu czarnej magii na terenie "złego lasu" - podał AFP komisarz Felix Ogbaudu z Anambry. Dodał też, że w trakcie śledztwa aresztowano 30 podejrzanych o popełnienie tej zbrodni.

 

 

 

IPN ustali kto stał za zabójstwem Popiełuszki
Izabela Okrój-Hernik

2004-07-24 08:51:21
Instytut Pamięci Narodowej będzie mógł ustalić, czy za zabójstwem duszpasterza "Solidarności" Jerzego Popiełuszki stały osoby z kręgów ówczesnej władzy. Będzie to możliwe dzięki przekazaniu Instytutowi odnalezionych w Komendzie Głównej Policji tajnych akt dotyczących tej sprawy.

 

 

 

Książka na wakacje 2004 - Marcina Wolskiego obrona chrześcijaństwa
Roman Zając

2004-06-30 11:51:01
Jedną z powieści Marcina Wolskiego jest "Pies w studni", którą uważam za jego najbardziej błyskotliwy i najlepszy utwór. Tę właśnie ksiażkę chciałbym zarekomendować wszystkim na wakacje.

 

 

 

Sługa Słowa i Jedności
Adam Matras

2004-05-18 22:28:49

Jakiś czas temu przeglądając zasoby naszej księgarni WAM w Krakowie, trafiłem na książkę o ks. Zygmuncie Michelisie: "Sługa Słowa Bożego i Jedności Chrześcijan" wydaną w 2003 roku. Jest to opis działalności ks. Michelisa z lat 1961-1977. Na swój sposób jest to świadectwo spotkania z Tym człowiekiem dwóch kobiet s. Reginy Witt z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i s. Joanny Lossow, franciszkanki służebnicy Krzyża. Warto tu wspomnieć, iż ks. Michelis był duchownym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

 

 

 

Komunizm i Kościół Katolicki
Jerzy Piątek

2004-03-23 13:19:34
30 marca we Lwówku Śląskim (Dolny Śląsk) odbędzie się otwarcie wystawy historycznej "Represje wobec Kościoła katolickiego na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie 1945-1989". Uroczystość będzie miała miejsce w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Krzyża. Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.  

 

 

 

Kto będzie następcą Glempa?
Izabela Okrój-Hernik

2004-03-17 09:50:29
Dziś rozpoczyna się Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi wybiorą następcę prymasa Józefa Glempa. Obrady duchownych będą trwały dwa dni. Pierwszego dnia poruszane będą tematy związane z życiem Polaków i Polonii za granicą oraz przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Jutro zaś biskupi wybiorą nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu.

 

 

 

Święta rodzina
Tomasz Terlikowski

2004-01-12 21:49:04
Polski Kościół rzymskokatolicki rozpoczął proces beatyfikacyjny rodziny, która została zamordowana przez hitlerowców za ukrywanie Żydów. Poinformowała o tym agencja CNS.

 

 

 

37 tysięcy dla dzieci
Tomasz Terlikowski

2003-10-15 21:01:00
Album z własnoręcznym autografem Jana Pawła II został wylicytowany na antenie Radia Plus za 37 tysięcy złotych!!! Pieniądze zostaną przekazane na dożywianie dzieci.

 

 

 

Bezpłatna e-Biblia. Nowy Service Pack.
Mateusz Dunikowski

2003-10-14 13:06:22
Wcześniej czy później każdy chrześcijanin-internauta staje przed wyborem e-Biblii. Jest wiele bezpłatnych wersji on-line w Internecie, ale są na tyle wolne w działaniu, że na dłuższą metę nie zapewniają żadnego komfortu pracy. Natomiast mało kto chce wydawać pieniądze na porządne e-Biblie w wersji CD. Niewiele osób wie, że istnieje e-Biblia do ściągnięcia legalnie z internetu zupełnie za darmo! Jest nią Theophilos. W internecie pojawiła się niedawno jej najnowsza poprawka SP8.

 

 

 

Mandala Krwi będzie zrekonstruowana
Małgorzata Madej

2003-08-28 09:55:11
Najstarsza kolorowa mandala w Japonii, zwana Mandalą Krwi, zostanie odtworzona w świątyni Kongobuji za pomocą zaawansowanych technicznie urządzeń w ciągu zaplanowanego na 10 lat Projektu Mandala.

 

 

 

Przypominanie sprawiedliwych
Jerzy Piątek

2003-08-01 13:33:41
Instytut Pamięci Narodowej przygotowuje wystawę historyczną dokumentującą pomoc ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką w województwie białostockim w latach II wojny światowej. Wystawa zostanie otwarta w Białymstoku 18 sierpnia, w 60. rocznicę powstania w getcie białostockim.

 

 

 

Wypłyń na głębię!
Dariusz Bruncz

2003-07-21 15:03:18
„A gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: Wypłyń na głębie i zarzućcie sieci swoje na połów. A odpowiadając Szymon, rzekł: Mistrzu, całą noc ciężko pracując, nic nie złowiliśmy; ale na Słowo twoje zarzucę sieci. A gdy to uczynili, zagarnęli wielkie mnóstwo ryb, tak iż się sieci rwały. Widząc to Szymon Piotr przypadł do kolan Jezusa, mówiąc: Odejdź ode mnie, Panie, bom jest człowiek grzeszny. Albowiem zdumienie ogarnęło wszystkich, którzy z nim byli, z powodu połowu ryb, które zagarnęli. Także i Jakuba, i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli towarzyszami Szymona. Wtedy Jezus rzekł do Szymona: Nie bój się, od tej pory ludzi łowić będziesz. A wyciągnąwszy łodzie na ląd opuścili wszystko i poszli za nim." Łk 5,4-6.8-11.

 

 

 

Drewniane kościoły na liście UNESCO
Jerzy Piątek

2003-07-07 15:31:00
Podczas Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO w dniu 3 lipca ogłoszono wpis sześciu zabytkowych kościołów drewnianych Małopolski i Podkarpacia na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego. Są to drewniane świątynie w Binarowej, Bliznem, Dębnie Podhalańskim, Haczowie, Lipnicy Murowanej i Sękowej.

 

 

 

Koniec śledztwa w sprawie Jedwabnego
Adam Ciućka

2003-07-02 14:34:28
Jak informuje "Wprost" IPN formalnie umorzył śledztwo w sprawie mordu na Żydach w Jedwabnem w lipcu 1941 r. Powód: niewykrycie innych sprawców niż ci, którzy już za to odpowiadali po wojnie.

 

 

 

Prośba bogacza...
Dariusz Bruncz

2003-06-20 17:32:40
"A był pewien człowiek bogaty, który się przyodziewał w szkarłatne szaty i kosztowne tkaniny i co dzień wystawnie ucztował. Był też pewien żebrak, imieniem Łazarz, który leżał u jego wrót owrzodziały. I pragnął nasycić się odpadkami ze stołu bogacza, a tymczasem psy przychodziły i lizały jego rany. I stało się, że umarł żebrak, i zanieśli go aniołowie na łono Abrahamowe; umarł też bogacz i został pochowany. A gdy w krainie umarłych cierpiał męki i podniósł oczy swoje, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. Wtedy zawołał i rzekł: Ojcze Abrahamie, zmiłuj się nade mną i poślij Łazarza, aby umoczył koniec palca swego w wodzie i ochłodził mi język, bo męki cierpię w tym płomieniu. Abraham zaś rzekł: Synu, pomnij, że dobro swoje otrzymałeś za swego życia, podobnie jak Łazarz zło; teraz on tutaj doznaje pociechy, a ty męki cierpisz." Łk 16,19-25

 

 

 

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie
Mateusz Dunikowski

2003-06-13 08:20:34

Kazimierz - dzielnica Krakowa, w której przez siedem wieków mieszkali Żydzi - tworząc własną, oryginalną – duchową i materialną kulturę, a jednocześnie współtworząc kulturę polską. Tragedia II Wojny Światowej przerwała tą tradycję. Teraz przypomina nam o tym - już trzynasty - Festiwal Kultury Żydowskiej, który organizowany jest w miejscu, gdzie Niemcy dokonali Zagłady na narodzie żydowskim.

 

 

 

SB-eckie dowody na świętość
Tomasz Terlikowski

2003-06-07 00:42:45
Kopie akt Służby Bezpieczeństwa, dotyczące założyciela ruchu oazowego ks. Franciszka Blachnickiego, przekazał Instytut Pamięci Narodowej pełnomocnikowi jego rodziny, Ewie Kusz. Informuje o tym serwis e.kai.pl.

 

 

 

Pochwała ekumenizmu w Radiu Maryja
Robert Opala

2003-05-07 08:35:25

Toruńska rozgłośnia katolicka Radio Maryja zaprosiła do swojego studia osoby związane z Katolickim Serwisem Apologetycznym na dyskusję z cyklu „Rozmowy Niedokończone”, która tym razem poświęcona była problemom jedności chrześcijan. W rozmowie prowadzonej do późnych godzin nocnych 3 kwietnia br. udział wzięli: ks. prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski, redaktor Jacek Jureczko oraz pozostałe osoby związane z Katolickim Serwisem Apologetycznym. Oficjalny temat rozmowy brzmiał: "Ekumenizm - tęsknota za jednym widzialnym Kościołem Bożym".

 

 

 

Tematy pasyjne
Jerzy Piątek

2003-04-17 09:48:57
Ludowe rzeźby i obrazy o tematyce pasyjnej można oglądać na wystawie "Za grzechy świata" w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Wystawa podejmuje zagadnienie Męki i Zmartwychwstania Pańskiego zilustrowane dziełami dawnych i współczesnych twórców ludowych zgromadzonymi w kolekcji muzeum.

 

 

 

Anglikanie bez zmian
Robert Opala

2003-04-16 11:42:52

Do redakcji tygodnika The Catholic Times napłynęło wiele listów od angielskich katolików w odpowiedzi na obszerny artykuł, który na łamach pisma zamieścił nowy anglikański arcybiskup Canterbury, Rowan Williams. Prymas wspólnoty anglikańskiej postawił w nim pytania: Czy Kościół anglikański zmienił swoje oblicze? Czy Kościół Anglii jest – w oczach katolików – Kościołem Chrystusowym, czy tylko wspólnotą eklezjalną?

 

 

 

Sieć i organizacja małopolskich zborów ewangelickich
Robert Opala

2003-01-17 15:42:04
Podobnie jak w całej Rzeczypospolitej, także w Małopolsce stosunkowo szybko powstawały kościoły, w których nauczano w duchu reformacyjnym. Przyjmuje się, że w okresie największego rozkwitu reformacji w Polsce przypadającego na drugą połowę XVI w., istniało w granicach całej Rzeczypospolitej od 800 do 1000 zborów protestanckich. Ponad połowa z nich reprezentowała kalwinistyczny nurt reformacji. Podobna sytuacja istniała też w Małopolsce, gdzie zbory reformowane należały do najlepiej zorganizowanych w kraju. Oblicza się, że w latach 1570-1575 na terenie Małopolski wraz z województwami ruskimi funkcjonowało 297 zborów reformowanych(1).

 

 

 

Reformacja w parafiach Małopolski Północnej - wprowadzenie
Robert Opala

2002-12-31 15:12:00
W badaniach nad dziejami Kościoła ważne miejsce zajmuje problematyka parafialna. Szczególnie w pierwszych dziesięcioleciach XX w. parafia znalazła się w centrum zainteresowań wielu historyków. Prowadzone przez nich prace przede wszystkim zmierzały do znalezienia odpowiedzi na pytania obejmujące złożoną problematykę początków polskich parafii oraz zachodzących w nich przeobrażeniach na tle zmieniającego się kontekstu wydarzeń historycznych.(1)

 

 

 

Ostatnia Aktualizacja czw, 15 sty 2009, 12:54:17|61,654 Odsłon Wersja do Wydruku

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń

  Najnowsze

  ARTYKUŁY

  Brak nowych artykułów

  KOMENTARZE last 2 days

  Brak nowych komentarzy

  O serwisie (info)


  Polski English Deutsch Français Portugues Dansk Suomi Espanol