Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Małżeństwa mieszane

Małżeństwa mieszane - materiały w serwisie Kosciol.pl

Dział Pytania i odpowiedzi:

Ślub z wolnym chrześcijaninem


Od paru miesiecy jestem zareczona (konserwatywna katoliczka) z wolnym chrzescijaninem i w przyszlym roku pragelibysmy wziasc slub w kosciele katolickim. Jak mamy sie na to wydarzenie przygotowac?


dalej>>

Ślub katolika i luteranki, która kiedyś była katoliczką


Jeśli osoba zmieniła wyznanie z rzymskokatolickiego na ewangelicko-augsburskie, to czy może później wziąć ślub konkordatowy z katolikiem w katolickim kościele? Słyszałam, że w przypadku małżeństw katolików z osobami innych wyznań, ślubu musi udzielić ksiądz katolicki, aby małżeństwo mieszane było ważne dla strony katolickiej (ponieważ dla niej jest to sakramentem). Dla strony luterańskiej jest obojętne, kto udziela ślubu. Jak się jednak ma sprawa, jeśli katolik żeni się z luteranką, która kiedyś była katoliczką? Podobno, jeśli ta kobieta odstąpiła od wyznania rzymskokatolickiego, grozi jej ekskomunika i nie może przyjmować sakramentów w kościele katolickim. Jednak dla niej małżeństwo nie jest już sakramentem. Jak to w końcu jest?
dalej>>

Ślub ekumeniczny


Dzień Dobry, mam klika pytań związanych ze ślubem w ogóle, a w szczególności ze ślubem ekumenicznym. Jestem wyznania rzymsko-katolickiego, mój narzeczony został ochrzczony w cerkwii grecko-katolickiej. Rozumiem, że w takiej sytuacji, gdy żadne z nas nie chce zmienić wyznania, jedynym rozwiązaniem jest ślub ekumeniczny. Ustaliliśmy, iż miałby się on odbyć w moim obrządku. Jakich formalności należy dopełnić, aby otrzymać taki ślub?
dalej>>

Małżeństwo z prawosławnym Koptem


Witam! Jestem katoliczką, bardzo wierzę w Boga i Go kocham. Mój chłopak jest prawosławnym Koptem, mieszka w Egipcie. Chcielibyśmy bardzo wziąć ślub kościelny lub konkordatowy, w kościele katolickim, w Polsce. Czy to wogóle możliwe? Jakie warunki musielibyśmy? Jak długo trwałoby załatwianie formalności? Szczęść Boże.


dalej>>

Unieważnienie małżeństwa mieszanego


Chciałabym się dowiedzieć czy mam szanse na stwierdzenie nieważności małżeństwa w sytuacji gdy mój mąż zdradzał mnie przed ślubem i po ślubie przez co nasze małżeństwo trwało zaledwie około miesiąca. Czy ma to jakieś znaczenie dla sprawy, że brałam śłub w kościele katolickim podczas gdy jestem osobą wyznania prawosławnego (małżeństwo mieszane). Jestem w trakcie rozwodu cywilnego.  
dalej>>

Ślub katoliczki z zielonoswiątkowcem


Witam bardzo serdecznie!!! Otóż mój problem dotyczy tego, iz jestem katoliczką a mój chłopak zielonoświątkowcem. Bardzo sie kochamy i chcielibysmy wstąpić w związek małżeński. I zależy nam na tym, aby odbyło się to w taki sposób, żeby żadne z nas nie czuło sie pokrzywdzone. W związku z tym proszę o informacje czy jest możliwe, by podczas uroczystości np. kazanie wygłosił pastor koscioła zielonoswiątkowego a przysiege udzielił ksiądz z koscioła katolickiego? Czy cała ceremonia musi się odbyć w kościele i czy możliwe jest jej zorganizowanie w innym miejscu? Bardzo proszę  wszelkie informacje na ten temat. Dziekuję z góry.
dalej>>

Ślub katoliczki z osobą niewierzacą


Zdecydowaliśmy się na ślub kościelny choć narzeczony jest niewierzący. Tzn.jest ochrzczony i bierzmowany ale nieformalnie odszedł od kościola. Na jakie możemy natrafić przeszkody? Co musimy zrobić?
dalej>>

Małżeństwo z muzułmaninem


Jestem katoliczką i bardzo kocham Boga. Nie wyobrażam sobie, bym kiedykolwiek mogła zerwać ze swoją wiarą. Mam jednak pewien problem. Chodzi o sakrament małżeństwa zawarty z wyznawcą innej religii. Czy Kościół dopuszcza małżeństwo katoliczki z muzułmaninem? Jeśli tak, na jakich zasadach? Wiem, że muzułmanin może ożenić się z chrześcijanką pod warunkiem, że dzieci będą wychowywane w wierze muzułmańskiej. Jeżeli ze strony Kościoła Katolickiego takie małżeństwo jest możliwe, to jakie stawia On warunki? Bardzo proszę o odpowiedź. Natalia
dalej>>

Małżenstwo katoliczki z ewangelikiem?


Chciałam się dowiedzieć jak wyglądają formalności związane ze ślubem kiedy chlopak jest ewngelikiem a dziewczyna jest katoliczką i decydują sie na ślub katolicki?Czy jest to możliwe i jak to wygląda? Proszę o szybka odpowiedż z gory dziekuje!!!


dalej>>

Ślub z innowiercą?


Jestem katoliczką. Chiałabym zawrzeć związek małżenski z osobą innego wyznania (niż chrześcijanskie). Czy w takim wypadku możliwy jest ślub kościelny? Jaka procedura wiąże się z zawarciem takiego związku?
Pytanie drugie - mój narzeczony godzi się na ślub katolicki jednak w zamian żąda przeprowadzenia drugiego obrzędu, wg. własnego wyznania - czy to możliwe?
dalej>>

Małżeństwo z osobą niewierzącą - czy możliwy ślub kościelny?


Jestem katoliczką. Chiałabym zawrzeć związek małżenski z osobą niewierzącą. Czy w takim wypadku możliwy jest ślub kościelny? Jaka procedura wiąże się z zawarciem takiego związku?

Karolina
dalej>>

Protestant i katoliczka - jaki ślub?


Moja mama była katoliczką ale zmieniła wyznanie na zielonoświątkowe ze względu na mojego ojca. Analogicznie wniosek jest taki, że ja także pochodzę z rodziny zielonoświątkowej. Z tą sytuacją wiąże się niestety mój życiowy problem. Mianowicie sytuacja przedstawia się tak że moja narzeczona jest z kościoła Rzymskokatolickiego i po wielokrotnych próbach rozmów z księżami postanowiliśmy zwrócić się z prośbą do Waszej redakcji. Chcielibyśmy w przyszłości zawrzeć związek małżeński przed obliczem Boga a nie tylko przed Urzędnikiem państwowym. Jednak nie wiemy dokładnie co mamy zrobić w tym kierunku.
dalej>>

Kościelny ślub ze Świadkiem Jehowy


Mam pewien problem - piszecie o ekumeniźmie, jest tu dużo artykułów na ten temat - w moim mieście, w Parafii też się o tym mówi, a ja nie wiem co zrobić z pewną historią, którą przeżyłam na własnej skórze.


dalej>>

Ślub katolika i osoby z kościoła zielonoświątkowego


Szczęść Boże! Zdecydowałem się przesłać do Was to pytanie ponieważ chciałbym wiedzieć podstawowe sprawy zanim pójdę z tym do księdza w mojej parafii. Chciałbym ożenić się z moją dziewczyną. Należy ona do Koscioła Zielonoświątkowego. Ja jestem katolikiem. Bardzo mi zależy abyśmy zawarli małżeństwo katolickie. Ona się zgodziła. Proszę o informacje czy jest możliwość zawarcia takiego związku i jakie warunki musimy spełnić aby ksiądz się zgodził dać taki ślub.               
dalej>>

Katoliczka-protestant


Jestem katoliczką, a mój narzeczony protestantem. Od niedawna interesujemy się tym jak ma wyglądać nasz ślub, abyśmy podczas tej uroczystości oboje w pełny sposób w niej uczestniczyli. Im więcej stawiamy pytań, tym trudniej mi zrozumieć na jakim stopniu jest ekumenizm-czy on już raczkuje? Według mnie jest z nim jeszcze gorzej. Może jest jakiś przepis do zastosowania, jak ma wyglądać ekumeniczny ślub, aby mogły go zaakceptować obie strony i jak ma wyglądać życie religijne "pomieszanych religijnie". Nam nie przeszkadza, aby raz pójść do kościoła katolickiego i się pomodlić, a następnym razem do protestanckiego, ale co z przystąpieniem do komunii??? Niestety dla nas duchowni albo nie chcą, albo nie potrafią się dogadać a słowa "abyście byli jedno" jakoś nadal zostają bez pokrycia. Nie bawi nas chodzenie oddzielnie do swoich Kościołów, bo wierzymy w Jednego Boga, a nie umiem sobie wyobrazić co zrobić z dziećmi, jeśli się narodzą... do którego kościoła je zabierać i jak im to tłumaczyć? Czy jest jakiś postęp w dialogu Kościołów? Czy jest szansa, że będziemy z mężem mieli jeden Kościół, jedną komunię... itd.
dalej>>

Małżeństwo chrześcijanki z muzułmaninem


Czy małżeństwo chrześcijanki z muzałmaninem może być udane? Czy pomimo wielu religijnych sprzeczności związek taki ma szanse przetrwania i życia w miłości i zrozumieniu?
dalej>>

W innych działach:

O ślubach mieszanych słów kilka
Księga Rut - studium w audycjach Trans World Radio
Sami nie "zaprowadzimy" jedności
Dwujęzyczna książeczka do nabożeństwa koscioła greckokatolickiego
W cerkwiach po polsku
Karaimi polscy jako mniejszość etniczna i religijna
Nabożeństwo ekumeniczne w Lesznie
Sesja jubileuszowa z okazji 10-lecia MIED
Nowe regulacje w sprawie małżeństw mieszanych
Obradował Synod Generalny VELKD

Ostatnia Aktualizacja śro, 18 sty 2006, 11:02:38|158,133 Odsłon Wersja do Wydruku

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń

  Najnowsze

  ARTYKUŁY

  Brak nowych artykułów

  KOMENTARZE last 2 days

  Brak nowych komentarzy

  O serwisie (info)


  Polski English Deutsch Français Portugues Dansk Suomi Espanol