Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kiosk kosciol.pl - Reformacja w Polsce

Reformacja w Polsce

Reformacja w Polsce jest wspólną inicjatywą ewangelicznie wierzących chrześcijan z różnych środowisk. Naszym celem jest szeroka prezentacja biblijnego nauczania służąca głoszeniu Ewangelii, budowaniu Kościoła, kształtowaniu i obronie chrześcijańskiego światopoglądu, oraz transformacji kultury i podporządkowaniu Chrystusowi stworzonych przez człowieka struktur i instytucji.

Osoby które chciałby dostawać to czaspismo bezpłatnie pocztą w formie drukowanej proszone są wypełnienie poniższego formularza i podanie swojego adresu.

Celem czasopisma jest również głoszenie Ewangelii - prezentowanie w przystępnej formie Dobrej Nowiny o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. Czasopismo jest czynnikiem integrującym zbory i dokumentującym działalność Kościoła. Publikowane są w nim artykuły autorów wywodzących się ze Wspólnoty Kościołów Chrystusowych i innych, z których przesłaniem się identyfikujemy. Ważne jest dla nas przesłanie, a nie denominacyjna przynależność autorów.


Artykuły z kwartalnika Reformacja w Polsce w serwisie Kosciol.pl

Halloween - czy naprawdę pogańskie?
Bogumił Jarmulak

Niektóre chrześcijańskie szkoły pod koniec października zwykły wysyłać do rodziców uczniów listy ostrzegające przed zagrożeniami związanymi z Halloween, ja zaś zwykłem zadawać pytania związane z tym zwyczajem.Słowo "Halloween" jest skrótem pochodzącym od "All Hallow's Eve" (Wigilia Wszystkich Świętych). Słowo "hallow" znaczy "święty" i stanowi synonim słowa "holy", co zresztą widać na przykładzie Modlitwy Pańskiej, której druga linijka brzmi: "Hallowed be Thy name" (święć się imię Twoje). Dzień Wszystkich Świętych przypada na 1 Listopada i jest świętowaniem zwycięstwa odniesionego przez świętych zjednoczonych z Chrystusem.
dalej>>

Etyka społeczno-gospodarcza Jana Kalwina
Bogumił Jarmulak

Jan Kalwin (1509-1564) przedstawia podstawy swojej etyki w 7 rozdziale III tomu swojego magnum opus Nauki religii chrześcijańskiej. Rozdział ten nosi tytuł Suma chrześcijańskiego życia. Zaczyna od stwierdzenia, że nie należymy do siebie, lecz do Boga, to zaś ustanawia fundamentalną zasadę postępowania, którą jest odpowiedzialność przed Bogiem, a ludzkie życie określa jako służbę Bogu. Kalwin stwierdza też, że choć Prawo Boże dostarcza najlepszą metodę uporządkowania życia człowieka, to jednak upodobało się Bogu dać nam jeszcze lepszą zasadę postępowania, którą jest soli Deo gloria (tylko Bogu chwała). To znaczy, że życie wraz z codziennymi zajęciami zamienia się w nabożeństwo ku czci Stwórcy, podczas którego człowiek może wyrazić wdzięczność Bogu.
dalej>>

Obrona Bożego Narodzenia
Bogumił Jarmulak

My, protestanci, mamy problemy z Marią, matką Jezusa. Pewnie dlatego, że utożsamiamy ją z Maryją Królową Polski (i nie tylko). Może dlatego mamy też problemy ze świętami Bożego Narodzenia, podczas których postać Marii wysuwa się na pierwszy plan. To do niej wpierw Bóg posłał anioła Gabriela z radosną nowiną. Jej powiedział: "Znalazłaś łaskę u Boga. (...) Urodzisz syna", który będzie nazwany "Synem Najwyższego", on będzie "panował na tronie Dawida". To na jej widok Elżbieta woła: "Błogosławionaś ty między niewiastami!".
dalej>>

Koran a chrześcijaństwo
Bogumił Jarmulak

Islam staje się coraz bardziej znaczącą siłą kształtującą oblicze Ziemi, co nie odbywa się bez konfliktów. Nie powinno to dziwić, jeśli mamy na uwadze wpisane w islam i Koran pragnienie ustanowienia prymatu jednej religii i cywilizacji na całym świecie. Wielu chrześcijan próbując uniknąć krwawych konfliktów z muzułmanami, wskazuje na rzekomo wspólne korzenie chrześcijaństwa i islamu (dorzucając do tego judaizm) i twierdzi, że przecież wszyscy wierzymy w tego samego Boga, który jest jeden. Czy rzeczywiście jest to słuszna droga do pokoju?
dalej>>

Dla kogo nabożeństwo?
Bogumił Jarmulak

Współczesne kościoły coraz bardziej odchodzą od tradycyjnego modelu nabożeństwa. Niektóre już dawno zarzuciły zwyczaj zgromadzania się w niedzielę. Powodów jest kilka. Jedni twierdzą, że nabożeństwo w niedzielny poranek rozbija cały weekend, z którym już nic nie można zrobić – ani pojechać na narty, ani porządnie się wyspać. Inni zaś postanowili zastąpić nabożeństwo różnego rodzaju spotkaniami, których głównym celem jest dotarcie z Ewangelią do pogan.
dalej>>

Podatki
Bogumił Jarmulak

Kiedy Izrael żądał króla, Samuel ostrzegł go przed tego skutkami, mówiąc m.in. o dziesięcinie, którą król będzie ściągał na swoje potrzeby. Było to częścią ceny, jaką Izraelowi przyszło zapłacić za realizację jego marzenia – stania się "jak inne narody".
dalej>>

Zamów bezpłatną prenumeratę czasopisma Reformacja w Polsce:

  
Zamawiam wersję elektroniczną
Zamawiam wersję drukowaną
Imię:
Nazwisko:
Adres korespondencyjny:
Miejscowość:
Kod pocztowy:
Adres e-mail:

Ostatnia Aktualizacja pon, 20 cze 2005, 23:28:26|7,298 Odsłon Wersja do Wydruku

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń

  Najnowsze

  ARTYKUŁY

  Brak nowych artykułów

  KOMENTARZE last 2 days

  Brak nowych komentarzy

  O serwisie (info)


  Polski English Deutsch Français Portugues Dansk Suomi Espanol