Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kiosk Kosciol.pl - Słowo Prawdy

Słowo Prawdy

Słowo Prawdy jest miesięcznikiem Kościoła Chrześcijan Baptystów wydawanym od 1925 roku. Nie jest to jednak pismo czysto konfesyjne, bowiem poza nieznaczną wewnątrzkościelną częścią informacyjną, składa się z tekstów z zakresu biblistyki, historii, życia chrześcijańskiego, problematyki społecznej, pisanych z perspektywy chrześcijaństwa ewangelicznego, które powinny być interesujące dla czytelników wywodzących się z różnych tradycji kościelnych.


Artykuły z miesięcznika Słowo Prawdy w serwisie Kosciol.pl

Islam a chrześcijaństwo (część II) - przegrane krucjaty
Włodek Tasak

W przeddzień koronacji Karola Wielkiego na cesarza w grudniu 800 r. dwaj mnisi z Góry Oliwnej w imieniu patriarchy Jerozolimy wręczyli mu klucze do Bazyliki Grobu Pańskiego i do miasta Dawidowego oraz sztandar Jerozolimy, w ten symboliczny sposób wyznaczając władcę Franków i najpotężniejszego wówczas monarchę Europy na „obrońcę chrześcijaństwa“ - świętych miejsc w Jerozolimie i udających się tam pielgrzymów.
dalej>>

Gross zmuszający do zastanowienia
Włodek Tasak

Dawno temu, w listopadzie 1991 roku napisałem dla wydawanego przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Akademickie miesięcznika „Mała Grupa” artykuł zatytułowany „Milczenie nie zawsze jest złotem”, poświęcony problemowi antysemityzmu we współczesnej Polsce. Wtedy wydawało mi się to tematem sezonowym, który szybko straci aktualność w warunkach w pełni niepodległej, „nowej, lepszej” Polski. Niestety, nie stracił.
dalej>>

Czy kataklizmy i tragedie to sąd Boży?
Daniel Trusiewicz

Ktoś niedawno zadał mi pytanie: „czy kataklizmy i tragedie, o których ostatnio tak często słyszymy to sąd Boży nad pogrążającą się w grzechu ludzkością?” Pytanie to może nurtować niejedną osobę. Może ono być jak natarczywa mucha, która dręczy ucho swoim nieustannym bzyczeniem. Rzeczywiście, w ostatnich latach aż nazbyt często docierają do nas budzące niepokój wieści. Można odnieść wrażenie, że w naszych czasach wydarzenia te jakby się nasiliły, a może po prostu mamy więcej informacji na ten temat – głównie dzięki coraz bardziej przemożnej sile i globalnemu zasięgowi masmediów.
dalej>>

Islam a chrześcijaństwo - piętnaście wieków wojny światów
Włodek Tasak

Kościół zaniedbał działania misyjne na terenach graniczących z formalnie chrześcijańskimi obszarami cesarstwa bizantyjskiego. Mimo obiecujących początków w Jemenie nie wspierano należycie misji wśród plemion beduińskich na Półwyspie Arabskim, nie zadbano też o pozyskanie dla chrześcijaństwa Berberów, co - jak było widać - skończyło się dla chrześcijaństwa w Afryce Zachodniej tragicznie.
dalej>>

Świadectwo: Chrześcijanin w wojsku
Igor Sawicki

Pewien oficer jednej z armii NATO powiedział: „Nie każdy chrześcijanin musi zostać żołnierzem. Ale nigdy nie służyłbym w armii, w której nie ma chrześcijan. Nikomu też nie życzyłbym znaleźć się w obszarze działań armii, w której nie byłoby prawdziwych chrześcijan”. Przykładem wagi takiego stwierdzenia może być konflikt argentyńsko-angielski o Falklandy w 1982 roku, który zakończony został między innymi dzięki temu, że żołnierze wrogich sobie armii odwołali się do swojego chrześcijaństwa.
dalej>>

Tylko komórka czy już człowiek (cz. 2)
Mateusz Wichary

Żyjemy w świecie, który ze względu na różne przyczyny: opinię społeczną, grupy lobbystyczne, niewiarę w Boga, a przede wszystkim milczenie ofiar nie widzi, bo nie chce widzieć oczywistego faktu, że nienarodzone dzieci to ludzie i w związku z tym zezwala na najgorsze z możliwych przestępstw - na morderstwo.
dalej>>

Tylko komórka czy już człowiek (cz. 1)
Mateusz Wichary

Wychodzę w tym artykule z założenia, że życie wszystkich ludzi, oprócz poszukiwanych za najgorsze zbrodnie złoczyńców, należy chronić. Wierzę, że jeśli ktoś jest człowiekiem, to jego życie ma wartość samo w sobie, jako właśnie życie człowieka a nie krowy czy małpy, i w tym wymiarze jest ona taka sama jak wartość życia jakiejkolwiek innej istoty ludzkiej. Nie ma znaczenia to, gdzie przebywa (w łonie matki czy poza jej organizmem), czy go ktoś widział, czy nie oraz jak wygląda (zarówno człowiek wyglądający jak nie-człowiek, ze względu na swój początkowy rozwój, czy też ze względu na deformujące go w późniejszym okresie inwalidztwo; ze względu na to, że jest człowiekiem, ma prawo do życia).
dalej>>

Prosta życzliwość
Włodek Tasak

Obejrzałem wczoraj nie nowy (z 1999 r.) film Davida Lyncha „Prosta historia”. Opowiada on o Alvinie, 73-letnim schorowanym farmerze, który postanowił przejechać kilkaset kilometrów, by pojednać się z poważnie chorym bratem (niegdyś bardzo bliskim sobie), z którym nie rozmawiał od 10 lat, odkąd się pokłócili, nie wiadomo już z jakiego powodu. Nie byłoby może w tym nic aż tak niespotykanego, gdyby nie fakt, że Alvin postanawia pokonać tę podróż… na kosiarce do trawy (niewielkim traktorku) - nie mogąc już prowadzić samochodu, a nie chcąc być zdanym na innych ludzi.
dalej>>

Kobieta z cudzą biografią
Joanna Dąbrowska-Patalon

...obok sytuowania jej na obrazach u stóp krzyża lub w pozie skruchy i pokuty równie często w symboliczny sposób nawiązywano do jej niechlubnej rzekomo przeszłości: bywała przedstawiana z długimi, rozpuszczonymi lub ornamentalnie trefionymi włosami, w bogatych strojach o kolorze purpury i szkarłatu (symbolika koloru), w drogocennej biżuterii – wszystkie te atrybuty miały bezpośrednio wskazywać na powszechnie potępiany sposób utrzymania.
dalej>>

Złowroga liczba 666
Robert Merecz

Objawienie 13:16-18 przez wieki fascynowało ludzi. Wielu próbowało rozwiązać zagadkę znaczenia liczby 666, jak również odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jest to liczba człowieka. Wyzwanie Jana w każdym wieku znajdowało śmiałków, którzy oferowali dziesiątki jedynie słusznych rozwiązań. Autor niniejszego artykułu, prawdopodobnie ku wielkiemu rozczarowaniu czytelników, nie ma takiej ambicji. Celem jego jest przedstawienie zakresu znaczenia „znamienia“ i omawianej liczby, a następnie prześledzenie niektórych z aluzji co do liczby, by na końcu zaprezentować kilka współczesnych interpretacji 666.


dalej>>


Zamów prenumeratę miesięcznika Słowo Prawdy w promocyjnej cenie


Ostatnia Aktualizacja czw, 14 lip 2005, 03:30:06|8,152 Odsłon Wersja do Wydruku

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń

  Najnowsze

  ARTYKUŁY

  Brak nowych artykułów

  KOMENTARZE last 2 days

  O serwisie (info)


  Polski English Deutsch Français Portugues Dansk Suomi Espanol