Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa

Stwierdzenie nieważności małżeństwa - materiały w serwisie Kosciol.pl

Dział Pytania i odpowiedzi:

Zobacz też: Prawo kanoniczne - porady

Samotna matka


Mam pytanie dotyczące unieważnienia małżeństwa zawartego w Kościele. Urodziłam dziecko ateiście, który ze względu na dziecko wziął ślub ze mną w Kościele. On nigdy nie uczestniczył w mszach. Jednak dwa lata po narodzinach dziecka całkowicie zerwał ze mną kontakt. Z tego co wiem człowiek ten interesował się zielonoświątkowcami. Czy istnieje możliwość unieważnienia małżeństwa?


dalej>>

 

 

 

 

Czy mam zamkniętą drogę do zakonu?


Witam. Od dzieciństwa czułam powołanie do życia zakonnego. Na samą myśl o wstąpieniu do zakonu odczuwałam radość i szczęście. Wstąpiłam wreszcie mając 25 lat.


dalej>>

"Rozwód kościelny" a choroba psychiczna małżonka


Gro toczących się procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego przebiega z tytułu niezdolności natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich (kan. 1095 nr 3 KPK) po którejś ze stron, i właśnie w aspekcie tej przyczyny, a dokładnie mówiąc: w kontekście jakiejś jednostki chorobowej przynajmniej jednego ze współmałżonków przeanalizujemy proces o stwierdzenie nieważności związku.

 


dalej>>

Mąż transeksualista


Jestem w związku małżeńskim 13 lat. W narzeczeństwie byłam zaledwie rok i wydawało mi się, że poznałam dobrze swojego męża. Z początku było zwyczajnie, jak w większości małżeństw, znakomite relacje, prawidłowe wypełnianie obowiązków, również tych małżeńskich.


dalej>>

Błagam o radę - rozpad młodego małżeństwa.


Piszę tu ponieważ mam problem, z którym nie mogę (nie umiem) sobie sama poradzić. Mam 26 lat i jestem w związku małżeńskim od lat 3 (przed ślubem byłam z moim obecnym mężem 6 lat). Mój mąż wychował się w rodzinie gdzie nie było miłości, a priorytetem był alkohol.


dalej>>

Biseksualizm


Pobraliśmy się w 2000 roku, mamy 2 dzieci (7 i 4 lata), trzy lata temu mąż się wyprowadził, jesteśmy w trakcie rozwodu. Z początkiem tego miesiąca dowiedziałam się o biseksualizmie męża. Nie wiem czy pozwolić mu na kontakty z dziećmi w formie wizyt u niego z noclegiem. Boję się o nie. Proszę o odpowiedź jak szybko mogę dostać unieważnienie małżeństwa i czy cały ten proces wymaga jego udziału, czy wystarczy  oparcie się na dowodach zebranych i przedstawionych w sądzie okręgowym?


dalej>>

Unieważnienie małżeństwa - życie w trójkącie z teściową


Witam, pragnę się dowiedzieć czy mam szansę na unieważnienie ślubu konkordatowego. Moje małżeństwo trwało pięć i pół roku. Jetem po rozwodzie cywilnym od trzech lat i niczego bardziej nie pragnę jak zapomnieć o tym horrorze jaki zgotował mi były mąż. Problemy zaczęły się już podczas załatwiania formalności przed ślubem kiedy to proboszcz naszej parafii odmawiał udzielenia mu ślubu ze względu jak to określał:pochodzenia z rodziny niewierzącej..oczywiście wtedy jeszcze nie wierzyłam lub nie chciałam widzieć faktów. Były mąż oraz jego matka wiedząc że jestem wierząca a sprawy religii są dla mnie ważne, zrobili wszystko żeby ślub mógł się odbyć.


dalej>>

Uwagi obrońcy a ważność wyroku


Czy wyrok w I instancji w sprawie o nieważność małżeństwa jest dotknięty wadą nieważności nieusuwalnej jeśli przed wydaniem wyroku stronom nie dano możliwości zapoznania się z uwagami obrońcy węzła małżeńskiego? (kan. 1620, p.7)?
dalej>>

Małżeństwo nieskonsumowane


Witam, pragnę starać się o stwierdzenie nieważności małżeństwa z winy leżącej po mojej stronie, tzn. mojej niemocy płciowej (niezdolność do aktu seksualnego mająca podłoże blokady psychicznej). Moje małżeństwo nie zostało skonsumowane i mimo, iż od rozwodu cywilnego minęło kilka lat nadal jestem dziewicą. Mam jednak pytanie, czy jeśli uzyskam stwierdzenie nieważności, będę mogła w przyszłości wziąć ślub kościelny? Czy będę musiała udowadniać (i komu?), iż jestem zdolna do małżeństwa?
dalej>>

Czy moje małżeństwo jest ważne i czy są szanse na stwierdzenia nieważności sakramentu małżeństwa


 Zacznę może od opisu ślubów, mieliśmy dwa śluby i każdy był w innym kraju. Otóż ponad trzy lata temu będąc w Londynie pobraliśmy się ( wzięliśmy ślub cywilny ), żona pozostała przy swoim nazwisku, półtora roku temu pobraliśmy się w Polsce ( wzięliśmy ślub kościelny ), żona dopisała moje nazwisko do panieńskiego, nie rejestrowaliśmy swojego ślubu cywilnego w Polsce w USC udzielono nam ślubu kościelnego na podstawie przetłumaczonego aktu ślubu z Londynu.


dalej>>

Biorąc ślub nie kochałem jej


Mam problem. Dwa i pół roku temu wziąłem ślub z kobietą tylko dlatego, że urodziła nam się córeczka, wzięliśmy ślub dwa miesiące po narodzinach dziecka. Bardzo kochałem swoją córeczkę i zdecydowałem się stworzyć jej pełną rodzinę, myślałem że wszystko pomyślnie się ułoży w małżeństwie.


dalej>>

Unieważnienie małżeństwa i fałszywe zeznania


Jestem w trakcie sprawy o unieważnienie małżeństwa, a właściwie już po z orzeczeniem sądu, iż moje małżeństwo uważa się za ważnie zawarte. Przyznaje, że wyrok ten jest dla mnie krzywdzący, ponieważ moja była żona wraz ze swoją matką wyparły się pod przysięgą wszystkiego i dodatkowo złożyły fałszywe zeznania, które stawiają mnie w złym świetle i dają podstawę do potwierdzenia ważności tego małżeństwa. Wyrok jest dla mnie krzywdzący ponieważ mam świadomość, iż to właśnie zło przeważyło w tej sprawie (mam na myśli oszczerstwa i kłamstwa stron, o których wspomniałem wyżej).
dalej>>

Ponowny ślub po unieważnieniu małżeństwa


Jestem rozwiedziona od 10 lat. 10 lat temu Sąd Biskupi stwierdził też nieważność małżeństwa. W Dekrecie Sądu Metropolitalnego Trybunału II Instancji napisane jest jednak: "...nie może zawrzeć nowego, sakramentalnego małżeństwa bez zgody właściwego Ordynariusza, po uprzednim zasięgnięciu opinii biegłego psychologa, lub psychiatry". Planuję za rok wyjść za mąż. Mój narzeczony jest kawalerem. Chcemy wziąć ślub konkordatowy. Gdzie powinnam się zgłosić aby uzyskać zgodę Ordynarisza? czy chodzi o Biskupa? Proszę o pomoc, obecnie mieszkam w Warszawie. Czy czekają mnie długie procedury? Dziękuję Ewa.
dalej>>

Ślub w kościele katolickim po ślubie w kościele protestanckim


Chciałabym się dowiedzieć czy jest w ogóle możliwe zawarcie małżeństwa w kościele katolickim z osoba, która wcześniej wstąpiła w związek małżeński w kościele protestanckim. Mój partner jest katolikiem wstąpił jednak w związek małżeński z protestantka, bo tak chciała tego jej rodzina. Dodam, ze był to okres, w którym zmarli jego rodzice a on sam miał problemy z narkotykami. Osamotniony i uzależniony zgodził się na małżeństwo, bo jak mówi "nie chciał być sam..." Ich małżeństwo przetrwało 2 lata a jego owocem jest 8 letni dziś syn. Są po rozwodzie cywilnym i od kilku lat każdy z nich ma innych partnerów życiowych. Proszę o informacje czy są jakieś szanse na unieważnienie tego związku i gdzie się to załatwia. Sprawę komplikuje fakt, ze mój partner jest z pochodzenia Brazylijczykiem a mieszkamy w Irlandii. Jak w takiej sytuacji jest możliwe przesłuchanie świadków i załatwianie wszystkich formalności?
dalej>>

Rozwód kościelny?


Jestem po rozwodzie cywilnym. Chciałby wystapić o rozwód kościelny aby ponownie zawrzeć zwiazek małżeński. Czy jest to możliwe w sytuacji gdy moja była żona zataiła przede mną przed ślubem fakt, że jej ojciec był alkoholikiem (myślałem nawet, że jest sierotą) a parę lat po ślubie okazało sie jeszcze, że jej brat przebywał w szpitalu psychiatrycznym, oraz że jest chory na padaczkę. Jeżeli tak , to do kogo mam się zwrócić aby uzuskać jakąś pomoc?
dalej>>

Czy mam jeszcze szansę na założenie nowej rodziny?


Mam 25 lat i uważam się za osobę dojrzałą do życia małżeńskiego. Rok temu wyszłam za mąż z prawdziwej miłości. Mój mąż ma 31 lat i dość długo był kawalerem. Wcześniej nie zamieszkaliśmy na próbę, bo jestem wierzącą i praktykującą katoliczką i chciałam zamieszkać z nim dopiero po ślubie, na co mąż nie sprzeciwiał się, pomysł nawet mu się podobał. Teraz chyba wiem dlaczego.

dalej>>

Klemens , Orygenes i gnoza


Klemens (IIw n.e.) i Orygenes (IIIw n.e.) z Aleksandrii to wielkie postacie z czasów początków chrześcijaństwa. Jaki jest stosunek Kościoła Katolickiego do tych postaci? Są potępiani (z powodu myśli gnostyckich zawartych w ich nauczaniach)? chwaleni (za ich wkład w rozwój chrześcijaństwa)? zapomniani? Jaki Kościół odnosi się do koncepcji gnostycznych zawartch w ich naukach?
dalej>>

Czy małżeństwo z lesbijką jest ważne?


Witam! Interesuje mnie kwestia unieważnienia małżeństwa. Jestem katoliczką, osobą głęboko wierzącą. Związałam się z cudownym mężczyzną, który niestety jest rozwiedziony. Poniewaz chcemy być ze sobą mój narzeczony chce unieważnić ślub kościelny. Jego pierwsza żona jest homoseksualistką. Mój narzeczony wiedział o jej kontaktach z kobietami przed ślubem, jednak w trakcie narzeczeństwa ona twierdziła że to co było wcześniej jest już skończone i teraz chce być tylko z nim. W tydzień po ślubie od nowa rozpoczęła znajomość ze swoją "kochanką".
dalej>>

Stwierdzenie nieważności małżeństwa - wznowienie i kasacja ?


Chciałam się dowiedzieć, czy prawo kanoniczne przewiduje instytucję kasacjii i wznowienia postępowania - tak jak ma to miejsce w postępowaniu cywilnym? Czy skarga o nieważność wyroku uregulowana w kan. 1619-1627 może być uznana za kasację?
dalej>>

Zmiana wyznania a ważność małżeństwa


Chciałabym się dowiedzieć czy będzie możliwe unieważnienie ślubu kościelnego mojego przyszłego męża.. jest on po rozwodzie cywilnym , ma dziecko, ktore wychowuje matka, miesiąc temu zmieniła ona wiarę na ewangelicką, razem z synem, oprócz tego nigdy nie chciała ślubu kościelnego, po długich namowach zgodziła się ze względu na syna.
dalej>>

Trybunał apelacyjny


Otrzymałam 2 lata temu unieważnienie małżeństwa z powodu "niezdolności natury psychicznej do podjęcia obowiązków małżeńskich po stronie kobiety i mężczyzny". W orzeczeniu jest napisane "małżeństwo zostało uznane za nieważne i prawnie nieobowiązujące" jak również "wyrok nie jest prawomocny i z urzędu podlega apelacji do II Instancji". Co to oznacza? Co muszę zrobić, by móc zawrzeć kolejny związek małżeński? Jakie dokumenty są do tego potrzebne?


dalej>>

Niechęć do posiadania dzieci


Mam poważny problem i potrzebuje pomocy.Mianowicie sytuacja wygląda następująco wraz z moim chłopakiem planujemy ślub gdyż jesteśmy pewni swoich uczuć i pragniemy zalegalizować nasz związek problem w tym, że jest on mężczyzną po przejściach a konkretnie jest rozwodnikiem. Bardzo pragnelibyśmy zawrzeć związek małżeński w kościele ale jak narazie jest to niemożliwe. Chcielibyśmy spróbować unieważnić poprzednie małżeństwo mojego ukochanego ale nie jesteśmy pewni czy fakt niechęci do posiadania dzieci i wątpliwości przed zawarciem związku przez jego byłą są wystarczającym powodem do unieważnienia takiego małżeństwa.Proszę pomóżcie mi!!!
dalej>>

Unieważnienie małżeństwa czy separacja?


Proszę o radę osobę kompetentną. Zależy mi na wiarygodnych informacjach. Oto moja sytuacja: Jestem mężatką od 9 miesięcy, wzięłam slub z człowiekiem którego kochałam choć przed ślubem zawiódł już moje zaufanie. Pół roku przed ślubem mój mąż uchodzący za osobę opanowaną i spokojną pobił mnie i zniszczył mi płaszcz który miałam wtedy na sobie. Gdy dotarło do mnie co się stało zagroziłam mu, że odwołam wszystko, bo nie będę wychodzić za człowieka który się tak zachowuje przed ślubem. A co będzie później - po ślubie?. Jednak mąż udał się w skruchę, płakał, żałował tego co zrobił i obiecał że nigdy się to więcej nie powtórzy - kupił kwiaty i przeprosił mnie. Ponieważ kochałam go i zależało mi jeszcze na nim dałam się nabrać.


dalej>>

Ile trwa unieważnienie małżeństwa?


Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć ile czasu trwa sprawa o unieważnienie małżeństwa w Sądzie Biskupim, ponieważ słyszałam, że od momentu złożenia dokumentów, trzeba czekać od 3 do 5 lat. Czy to jest prawda i czy nie następuje to szybciej, jeśli sprawa nie jest zawiła a wina męża jest rażąca i ewidentna? (To jest stwierdzenie Księdza Proboszcza, któremu szczegółowo przedstawiłam tę sprawę) Mąż przejawia całkowitą niedojrzałość psychiczną i emocjonalną. Jest jedynakiem i półsierotą, całkowicie uzależnionym od matki. Zawsze działał pod jej wpływem, a nasz ślub był jej pomysłem i z jej namowy.
dalej>>

Nie moje dziecko


Ożeniłem się bo moja dziewczyna zaszła w ciążę i podtrzymywała że to jest moje dziecko. Jednak po 4 latach okazało się, że nie jestem ojcem dziecka. Czy mam szansę na unieważnienie małżeństwa?
dalej>>

Unieważnienie małżeństwa


Moja była żona złożyła pozew o unieważnienie małżeństwa jako powód podając moją niezdolność psychiczną do zawarcia związku małżeńskiego. Co prawda nie zgadzam się z zarzutami ale zależy mi na unieważnieniu tego związku. Mam jednak pewne obawy. Czy w przypadku uzananie takiego powodu i unieważnienia tego związku będę mógł bez problemów wziąć ślub kościelny? Może ktoś poradzi mi co mam robić. Może powinienem niezgodzić się z powodem i przedstawić swój powód dla którego chcę unieważnić ten związek? Jak powinienem się bronić podczas "rozprawy"?


dalej>>

Małżeństwo za namową rodziny


Chciałabym się dowiedzieć czy następujące okoliczności zawarcia małżeństwa kwalifikują się do stwierdzenia jego nieważności. Jestem mężątką od 5 miesięcy. Pochodzę z rodziny głęboko wierzącej. Wyszłam za mąż za człowieka, którego znałam od dawna jednak z powodu jego skłonności do nadużywania alkoholu obawiałam się by związać się z nim. Kiedy zaszłam z nim w ciążę byłam przeciwna małżeństwu z nim, chciałam sama wychowywać dziecko jednak moi rodzice i rodzeńswo uparli się żeby ślub odbył się. Zależało im głównie na zachowaniu dobrej opinii niż na moim szczęściu.
dalej>>

Czym jest niezdolność mężczyzny do wypełniania obowiązków męża?


Kiedy poznałam swojego męża miałam 17 lat, a on 18. Był on moim pierwszym chłopakiem. Po 5 latach spotkań kwestia ślubu była oczywista dla naszych rodzin - choć ja miałam pewne wątpliwości. Miałam nadzieję, że z wiekiem przyjdzie jego dojrzałość i odpowiedzialność. Nasze małżeństwo trwało 7 lat, a jego owocem dzięki moim staraniom jest 5 letnia córeczka.


dalej>>

Zwykły rozwód


Dzień dobry wszystkim. Moje pytanie jest bardzo proste. Czy można w ogóle unieważnić małżeństwo zawarte w kościele tak samo jak cywilnie? Po prostu ludzie się nie kochają, nie mają wspólnych zainteresowań, mają nowych partnerów życiowych itd. Jednym słowem rozwód, ale kościelny. Dziękuję za odpowiedź i życzę powodzenia. Małgorzata
dalej>>

Małżeństwo "studenckie" - ważne?


Chciałbym zapytać, jakie mam szanse na unieważnienie małżeństwa. Kilkanaście lat temu, jako student, miałem romans z koleżanką, którego owocem było nasze dziecko. Próbowałem stanąć na wysokości zadania i z dziewczyną ożeniłem się. Nasze małżeństwo nie trwało długo,  okazało się niewypałem, a od 10 lat to tylko kwestia formalna. Obecnie poznałem kobietę, z którą pragnąłbym się związać na stale. Kobieta ta jest całkowicie wolna i chciałaby stanąć przed ołtarzem w Kościele. Dodam jeszcze, że jestem osobą wyznania prawosławnego, a moja żona katoliczką. Czy jest szansa na unieważnienie poprzedniego małżeństwa?


dalej>>

Czy można unieważnić małżeństwo w przypadku zdrady?


Chciałabym uzyskać odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Od pewnego czasu spotykam sie z meżczyzną, z którym w przyszłości chciałabym sie związać. Niestety on jest w związku małżeńskim. Dwa lata temu uzyskał rozwód cywilny. Jego żona zdradziła go, odeszła do innego mężczyzny i zaszła w ciążę. Czy w takiej sytuacji możliwe jest unieważnienie małżeństwa?


dalej>>

Alkoholizm a ważność małżeństwa


Sześć lat temu wyszłam za maż, byłam wtedy w  5 miesiącu ciąży co było głównym powodem zawarcia związku. mój obecnie juz były mąż rzadko bywał w domu, ciągle jeździł na polowania albo spędzał czas u swoich rodziców w sąsiedniej miejscowości. Po roku znów zaszłam w ciążę kiedy urodziłam 2 dziecko mąż nie pomagał mi się nim zajmować, dodatkowo nie pracował i nie chciał podjąć żadnej pracy żeby utrzymać rodzinę, pomagała mi moja mama.


dalej>>

Mąż miał przed ślubem inną kobietę - czy małżeństwo jest ważne?


We wrześniu ubiegłego roku wyszłam za mąż, dwa miesiące po ślubie dowiedziałąm się, że mąż już przed ślubem znalazł sobie inną kobietę. Nie powiedziała mi o tym i doszło do zawarcia przez nas małżeństwa w kościele katolickim. W momencie kiedy się dowiedziałam mąż rzucił obrączką i powiedział, że chce się ze mną rozwieść. Nie pomogły wspólne rozmowy jak i rozmowy z rodzicami. Twierdził, że kocha tylko ją, a ze mną ożenił się bo już było wszystko przygotowane, było po prostu za późno.


dalej>>

Czy dostałam znak nieważności małżeństwa?


Proszę o pomoc - i odpowiedź czy mam szanse na unieważnienie małżeństwa które okazało sie fatalną pomyłką. Jestem osobą głęboko wierzą. Dzisiaj wiem że wszystko co sie dzieje w moim życiu to wola Boża. Kidyś patrzyłam na to inaczej. Wiem że Pan chce mnie sprowadzić do siebie -wiem że mówi do mnie przez Pismo Św. Pan zawsze dawał mi znaki tylko ja nie umiałam ich właściwie odczytać bo nie było Boga w moim sercu.
dalej>>

Małżeństwo krewnych


Jakiś czas temu obiła mi się o uszy tematyka związków między osobami daleko spokrewnionymi. Jak na to zapatruje się Kościół? Czy dopuszczalne są takie związki, czy może to grzech? A jeżeli dopuszczalne, to jak dalekie pokrewieństwo musi wystąpić? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Małgorzata


dalej>>

Unieważnienie małżeństwa


Pragnę uzyskać odpowiedź na nurtujące mnie od kilku lat pytanie - czy fakt zatajenia przede mną próby samobójczej mojego teścia (stwierdzono depresję), która miała miejsce w trakcie naszego narzeczeństwa jest przesłanką do unieważnienia małżeństwa?? Nadmienię, iż mój mąż zataił przed księdzem przygotowującym nas do ślubu występowanie w jego rodzinie chorób psychicznych. O próbie tej dowiedziałam się w rok po ślubie od osób trzecich.


dalej>>

Rzekoma niepłodność


Dzień dobry. Trzy lata temu rozwiodłam sie z moim mężem, a wcześniej byliśmy małżeństwem przez 4 lata. Cały czas staraliśmy się o dziecko, ale nie wychodziło. Mąż poinformował mnie że ma jedno jądro, ale nie był to powód niepłodności. Po wielu namowach mąż poddał się badaniom. Towarzyszyły temu kłótnie, nieporozumienia, złośliwości z jego strony. Okazało się, że jest on bezpłodny wskutek urazów których doznał w dzieciństwie. Byłam rozczarowana i rozgoryczona, że nikt wcześniej nie poinformował mnie o tym.
dalej>>

Niedojrzałość emocjonalna i ważność małżeństwa?


Od 7 lat jestem wdową... bardzo trudno było mi znaleźć człowieka, któremu mogłabym zaufać... Związałam się z rozwodnikiem, od roku jesteśmy razem. Żyjemy bez ślubu, bo zależy nam na unieważnienu małżeństwa. Mój mężczyzna od dwóch lat ma rozwód cywilny. Małżeństwo zostało zawarte zaledwie po 4 miesiącach znajomości, a biorąc pod uwagę fakt, że na ślub trzeba czekać 3 miesiące - decyzja o slubie została podjęta po zaledwie miesiącu. Z rozmów z moim partnerem wiem, że nie była to z jego strony przemyślana, dojrzała decyzja... działał raczej pod presją chwili, bardzo pragnął stabilizacji, wydawało mu się, że kocha tę kobietę i będzie z nią szczęśliwy.


dalej>>

Czy małżeństwo z anorektyczką jest ważne?


Witam. Chciałam zasięgnąć informacji dotyczącej unieważnienia małżeństwa przez mojego obecnego chłopaka. Jesteśmy z sobą od ponad półtora roku i chcielibyśmy zawrzeć związek małżeński w kościele. Chłopak mój niestety był juz raz żonaty (8 lat) i od 3 lat jest rozwiedziony. Przyczyną rozwodu była choroba jego byłej zony-anoreksja.
dalej>>

Zostawił mnie, bo mu się znudziło - czy małżeństwo było ważne?


Chciałam dowiedzieć się czy mam szansę na unieważnienie małżeństwa. Po pół roku związku małżeńskiego mój mąż wyprowadził się twierdząc, że nie może żyć na wsi, że jest nieszczęśliwy i mu się nudzi. Zostawił mnie i naszego czteromiesięcznego synka. Bardzo prosiłam go, żeby wrócił, ale odpowiedział mi, że nie wróci nigdy. Generalnie jego argumenty są conajmniej dziwne, tak naprawdę ja do dzisiaj nie wiem, dlaczego on odszedł i mąż również nie jest mi w stanie tego wytłumaczyć racjonalnie. Za każdym razem wmysla dziwne powody - np. nie wrócę, bo nie mam czym dojeżdżać do pracy (przecież są autobusy). W chwili obecnej rozpoczęła się sprawa rozwodowa i myślę, że sąd zasądzi rozwód w obliczu faktu, że nasze małżeństwo uległo całkowitemu rozkładowi, a mąż twierdzi, że nigdy nie wróci do mnie i do dziecka.
dalej>>

Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa


Chciałabym się dowiedzieć czy zostanie przeprowadzone postępowanie unieważniające małżeństwo jeśli były mąż mimo zawarcia ze mna związku małżeńskiego jest osobą niewierzącą, mało tego wykazuje on skłonności satanistyczne i nie będzie się chciał stawić na przesłuchanie w sądzie biskupim. Odbył się już rozwód cywilny a podstawą do wniesienia o unieważnienie ślubu kościelnego są w/w powody i całkowita niechęć do posiadania potomstwa połączona z wieloma innymi powodami jak presja rodziny podczas zawarcia związku małżeńskiego i znęcanie psychiczne. Czy jest szansa na uzyskanie tego unieważnienia, dodam że obecnie jestem w szczęśliwym związku z osoba która mnie kocha, jest wierząca i chce byśmy posiadali własne potomstwo jak i adoptowali dziecko z domu dziecka. Pragniemy stworzyć rodzinę i niedługo będziemy małżeństwem niestety na razie tylko cywilnym. Dziękuję z góry za poradę.


dalej>>

Hazard i ważność małżeństwa


Proszę o pomoc. Od ślubu kościelenego minęło 6 lat, od 2 lat jestem po rozwodzie cywilnym. Mąż nie przystąpił do sakramentu spowiedzi przed ślubem, najzwyczajniej w świecie nie miał na to ochoty, księdza oszukał że był, a "kartka jest w samochodzie", nie ukrywam, że nie zaprzeczyłam temu kłamstwu. Kochałam człowieka za którego wychodziłam za mąż, dlatego skłamałam. Przez cały czas trwania małżeństwa mąż przegrywał pieniądze w "maszyny" oraz w karty. Chwalił się niejednokrotnie, że jego dziadek potrafił przegrać lub wygrać całą wyplatę, tak też czynił jego ojciec, często grywał w maszyny, czego sama byłam niejednokrotnie świadkiem.
dalej>>

Czy mam szanse na unieważnienie małżeństwa?


Od 2000 r. nie żyję z mężem. W roku 2004 otrzymaliśmy rozwód cywilny. Mój mąż w 2000 r. stwierdził , że mnie nie kocha, nigdy nie kochał i w zasadzie to nie wie dlaczego się ze mną ożenił. Zdradzał mnie w trakcie naszego wspólnego małżeństwa. Mamy dwójkę dzieci 8 i 11 lat. Obecnie mój były mąż już od 5 lat żyje z inną kobietą. W przyszłym roku z tego związku urodzi się dziecko. Ja również poznałam innego mężczyznę. Dlatego też chciałabym bardzo unieważnić poprzednie małżeństwo. Nie wiem jakie mam szanse. Czy to, że mąż mnie zdradzał i oszukiwał może być podstawą do wniesienia sprawy?


dalej>>

Stwierdzenie nieważności małżeństwa - niechęć posiadania dzieci i małżeństwo "bo ty tak chcesz"


Jestem od ponad 6 miesięcy w małżeństwie. Wcześniej z zona byliśmy ze sobą kilka lat, od 8mcy przed ślubem zaręczeni. Poglądy zony na małżeństwo znalem wcześniej - twierdziła ze nie chce ślubu, męża itd. Jednak chcąc z nią być oświadczyłem się, ona oświadczyny przyjęła. W końcu też zapadła decyzja o ślubie. Sam ślub napawał ją wręcz przerażeniem, już przed sama uroczystością nie chciała wejść do Kościoła. Słowa przysięgi wypowiadała bardzo słabym głosem. Zrzuciłem to na karb potwornego stresu...
dalej>>

Stwierdzenie nieważności małżeństwa - jakie konsekwencje kanoniczne?


Jestem w trakcie sporządzania dokumentacji do Kurii Metropolitarnej dot. unieważnienia małżeństwa. W związku z tym faktem mam pytanie czy unieważnienie małżeństwa jest równoznaczne z orzeczeniem o winie jednej ze stron, np. przyznanie przez współmałżonka o niechęci posiadania dziecka. I czy w konsekwencji współmałżonek jako osoba " winna" ponosi jakieś konsekwencje z ramienia Kościoła ( jest wykluczona ). Pytam o to ponieważ mój współmałżonek nie chce podać prawdziwej przyczyny rozpadu małżeństwa, bo boi się, że nie będzie mógł już w pełni uczestniczyć w życiu Kościoła ( przyjmować komunie świętą, spowiadać się, zawrzeć ślub kościelny ).
dalej>>

Unieważnienie małżeństwa mieszanego


Chciałabym się dowiedzieć czy mam szanse na stwierdzenie nieważności małżeństwa w sytuacji gdy mój mąż zdradzał mnie przed ślubem i po ślubie przez co nasze małżeństwo trwało zaledwie około miesiąca. Czy ma to jakieś znaczenie dla sprawy, że brałam śłub w kościele katolickim podczas gdy jestem osobą wyznania prawosławnego (małżeństwo mieszane). Jestem w trakcie rozwodu cywilnego.  
dalej>>

Unieważnienie małżeństwa a dziecko


Mam bardzo nietypowe, ale ważne dla mnie pytanie...Czy jest mozliwe stwierdzenie nieważności małżeństwa, w którym jest dziecko. Pomijam inne powody, dla których to małżeństwa mogłoby zostać uznane za nieważne. Chodzi mi tylko o to, czy jest taka możliwość? Dziecko tak naprawde było jedenym powodem zawarcia związku, który potem okazał się jednym wielkim kłamstwem... Proszę mi odpowiedzieć, czy jeśli uznano by to małżeństwo za nieważne, to dziecko zostanie uznane za nieślubne...? Błagam o odpowiedź... Czytelniczka
dalej>>

Czy niewierność przed ślubem jest powodem nieważności małżeństwa?


Wraz z narzeczoną zamierzamy się pobrać. Jesteśmy ze sobą 4 lata, niestety - 2 lata temu zdradziłem ją, czego żałuję najbardziej na świecie. Spowiadałem się z tego faktu i zadawałem księdzu pytanie czy mimo wszystko mam szanse na ważne malżeństwo z nią (ona o niczym nie wie - za radą księdza postanowiłem, że nie bedę jej obarczał tym ciężarem). Ksiądz ponadto odpowiedział, że moje małżeństwo z nią będzie zawarte ważnie, pragnąłbym to jednak potwierdzić, jest to dla mnie niezwykle istotne. Czy nie bedzie tu popełniony błąd co do przymiotu osoby (czyli mojego -zakładam, że ona pragnie przecież poślubić mężczyznę, o ktorym sądzi, że jest on jej wierny). Proszę odpowiedz na moje pytanie. Jestem załamany rozmyślając wciąż o tym.


dalej>>

Czy nieważność małżeństwa jest zależna od wyroku rozwodowego?


Jestem w trakcie rozwodu cywilnego, ale będę też sie starać o unieważnienie małżeństa. Jesteśmy małżeństwem od 2 lat... Miesiąc przed ślubiem zmarł mój dziadek a 3 dni przed - babcia... Nie kochałam wtedy mojego narzyczonego i nie chciałam tego ślubu, a On wykorzystał chwilę mojego załamania i stało się... Na spowiedzi przed ślubem opowiedziałam o moich odczuciach księdzu a On powiedział, że to przez stresy.... W dodatku jesteśmy kuzynami (6 stopień pokrewieństwa) i wiedziałam, że dzieci nie będziemy mogli mieć, tzn. nie zaryzykowałabym aż tak... Ale nigdy mu tego otwarcie nie powiedziałam...


dalej>>

Niechęć do posiadania potomstwa a ważność małżeństwa


Jestem tuż przed rozwodem cywilnym, ale bardzo chciałabym uzyskać również unieważnienie małżeństwa. Zależy mi jedynie na podpowiedzi czy w ogóle moja sytuacja nadaje się do zajęcia czasu osobom zajmującym się tymi sprawami w kurii. Otóż podstawowym powodem mojego rozstania z mężem był fakt iż nie chciał mieć dzieci. Unikał sytuacji intymnych, nie chciał się kochać z tego powodu ze mną. Na siłę próbowałam go zmuszać i udało się zaszłam w ciążę. Jego reakcja była koszmarna, a skutkiem jego namów połknęłam tabletki które wywołały poronienie. Już po tym fakcie stwierdziłam, że nie mogę z tym człowiekiem być. Z całej sytuacji wyspowiadałam się i chciałabym jak najszybciej zapomnieć (nie da się).
dalej>>

Stwierdzenie nieważności małżeństwa - odwołanie od wyroku sądu


Moja dziewczyna starała się unieważnić ślub kościelny.W pierwszej i drugiej instancji odpowiedź była negatywna. Odpowiedź z drugiej instancji przyszła taka,że jest to wyrok ostateczny. Czy istnieje możliwość odwołania się od tego wyroku czy raczej  nie. Jeśli jest możliwość odwołania to gdzie takie odwołanie sie pisze. Mam też drugie pytanie.Ile razy mozna składać pozew o unieważnienie ślubu kościelnego. Dziękuję za odpowiedź.


dalej>>

Unieważnienie małżeństwa - czy są jakieś szanse?


Chciałabym zapytać jakie mam szanse na unieważnienie małżeństwa przez Kościół. W związku małżeńskim byłam 9 lat,nie mieliśmy własnych dzieci ponieważ mąż był niepłodny, a przed zawarciem sakramentu małżeństwa nie wspomniał mi nic ze taki problem może być. Adoptowaliśmy 3 dzieci, synek ma 4 lata, a miesiąc po adopcji córeczek, bliźniaczek, mąż przyznał się mi że ma inna dużo młodszą kobietę którą kocha bardzo i odszedł od nas. Mąż był człowiekiem niewierzącym, a do komunii, bierzmowania przystąpił tylko dla mnie, bo ja jako osoba wierząca chciałam mieć ślub kościelny. Teraz jestem w trakcie rozwodu cywilnego i bardzo bym chciała starać się o unieważnienie przez Kościół mojego małżeństwa,ponieważ w moim życiu pojawił się wspaniały człowiek wdowiec, wierzący. Chciałabym z nim kiedyś przed obliczem Boga złożyć przysięgę małżeńską, czy ewentualnie uzyskanie takiego unieważnienia w moim przypadku jest możliwe?
dalej>>

Oszustwo w kwestii finansowej - czy małżeństwo jest ważne?


W 2003 roku wzięłam ślub z człowiekiem którego kochałam, tak przynajmniej mi się wydawało (zaznaczam, że byłam w ciąży). Po 10 miesiącach małżeństwa mój mąż dostał wezwanie od komornika ponieważ jak się później dowiedziałam trzy lata przed ślubem wziął kredyt i go nie spłacał, a do tego jak stwierdził komornik ukrywał się, komornik, policja ani bank nie mogli go nigdzie dostać ponieważ bardzo często zmieniał pracę. Dopiero po urodzeniu dziecka musiał osiąść na stałe i przez zus ustalili jego miejsce zamieszaknia i tak to się wszystko wydało. Mąż podczas rozwodu stwierdził, że mnie nigdy nie kochał i traktował jak znajomą, oczywiście przeżyłam szok, bo okazało się, że cały czas mnie oszukiwał i zataił przede mną kredyt. Straciłam zaufanie do męża i rozstaliśmy się. W maju br. dostałam rozwód cywilny, na razie nie mam nikogo, ale chciałabym kiedyś założyć rodzinę, w związku z tym moje zapytanie: Czy mam szanse na stwierdzenie nieważności małżeństwa?
dalej>>

Czy zdrada może być powodem stwierdzenia nieważności małżeństwa?


Mam przyjaciela, który w wieku 20 lat się ożenił, mimo,ze ona jako panna miała juz dziecko z innym mężczyzną. Wtedy jego dziewczyna była w ciąży. Po 3 latach wzięli rozwód cywilny bo ona go zdradziła i zamieszkała ze swoim kochankiem. Po pewnym czasie próbowali do siebie wrócić ze względu na dziecko, lecz się nie udało bo znowu od niego odeszła. Chciałam się dowiedzieć czy ma on podstawę do unieważnienia ślubu kościelnego? W końcu ona nie dotrzymała obietnicy wierności. Gdzie trzeba się zgłosić,aby wnieść wniosek o unieważnienie i czy potrzebuje on zgody swojej żony? Proszę o odpowiedz i z góry bardzo serdecznie dziękuję.
dalej>>

Rozwód cywilny a stwierdzenie nieważnosci małżenstwa


W marcu uzyskałem rozwód cywilny. Nie zgadzałem się jednak w pełni z wyrokiem sądu (orzeczenie o winie - sąd uznał winę obu stron, gdy ja czuję się stroną pokrzywdzoną, gdyż żona przez rok naszego małżeństwa mnie zdadzała i zaniedbywała rodzinę), dlatego tę część wyroku zaskarżyłem w sądzie apelacyjnym. Czy tocząca się sprawa w sądzie cywilnym ma wpływ na rozwój sprawy w sądzie kościelnym, do którego złożyłem pozew na początku kwietnia?


dalej>>

Dylematy moralne


Stoję przed dużym dylematem... jak dla mnie przynajmniej. Otóż na chwilę obecną jestem w trakcie unieważniania małżeństwa przed Sadem Metropolitalnym - co chyba ważne tutaj - wniosek złożyła moja zona, nie ja. Odbyły się już przesłuchania świadków, jestem po spotkaniu z biegłym psychiatrą (nie wiem, jak to powinno wyglądać, ale na miejscu okazało się, że moja unieważniająca związek żona, nie stawiła się), na chwilę obecną czekam na publikację dokumentów - żona zastrzegła ich jawność w chwili składania pozwu - zatem nie miałem możliwości zapoznania się z treścią takowych. To tak gwoli wprowadzenia i pobieżnego choćby opisu sytuacji, w której się obecnie znajduję.
dalej>>

Ważne małżeństwo?


Poszukuję porady, czy mam szansę na unieważnienie małżeństwa? Jestem po rozwodzie od ponad 3 lat, przed ślubem żona zataiła fakt dwukrotnego usunięcia ciąży, nie ze mną. Wychowywała się w rodzinie niewierzącej, więc chrzest przjęła w pilnym trybie na dwa tygodnie przed ślubem. W życiu codziennym nie występowały więzi rodzinne, było zaniedbanie dzieci, praktyk chrześcijańskich, mnie, brak zgody w dążeniu do wspólnych celów, ich nie było... Z czasem zanikało również pożycie fizyczne. Pomimo moich propozycji na rozwiązanie naszych problemów z jej strony zapadła decyzja o rozwodzie a dzieci pozostały i mieszkają ze mną. W świetle późniejszych zdarzeń wielce prawdobodobne jest, że już w tym czasie była ponownie w ciąży, z kimś innym. Proszę o poradę, czy i w którym kierunku powinienem kierować swoje sprawy?
dalej>>

Małżeństwo - czy można stwierdzić nieważność z powodu zaniedbania?


Chodzi o sakrament małżeństwa. Czy przyczyną może być całkowite zaniedbanie drugiej osoby? Niemal z dnia na dzień po ślubie bez powodu stałem się wrogiem dla żony. Workiem w który można dowolnie uderzeć i dowolnie traktować. Po 7 miesiącach mam tego dość. Próbowałem wielu różnych sposobów: rozmowy, milczenia, kłótni, poddania się... Niestety jeżeli to możliwe jest coraz gorzej. Niemówiąc już o "obowiązkach małżeńskich" - tu są przerwy 6- 7 tygdniowe... Zdaje sobie sprawę że prawdopodobnie nie zachodzi możliwość unieważnienia sakramentu ale chciałbym się upewnić.
dalej>>

Unieważnienie małżeństwa - czy wiek może być przyczyną?


Witam serdecznie. Mam pewien problem i jest to sprawa dla mnie bardzo ważna. Już od prawie roku spotykam się z pewnym chłopakiem. Jest to dobry człowiek, wspaniale się rozumiemy. Problem w tym że on wstąpił już raz w związek małżeński i niestety był to ślub kościelny. Jestem osobą wierzącą i nie wyobrażam sobie życia bez Boga, bez sakramentów. Wiem że nie potrafiłabym, dlatego moją jedyną nadzieją jest stwierdzenie nieważności małżeństwa.


dalej>>

Rozwód po ślubie konkordatowym


Czy można uzyskać rozwód także w przypadku zawarcia ślubu konkordatowego?
dalej>>

Niepłodność a unieważnienie małżeństwa


Dręczy mnie myśl czy mogę ubiegać się o unieważnienie małżeństwa. Byłem żonaty przez 6 lat, rozwiedliśmy się na skutek Jej pozwania w sadzie, oczywiście cały rozwód przebiegał spokojnie i skończył się szybko i "bezboleśnie". Bardzo chciałem mieć dzieci, o czym była Żona wiedziała. Niestety prawdopodobnie nie mogła mieć dzieci, nie potrafiłem Jej nakłonić do wykonania badan stwierdzających Jej zdolność do macierzyństwa. Po rozstaniu poznałem bardzo religijną dziewczynę, z którą  świetnie się dogadujemy i myślimy o wspólnej przyszłości. Chcemy się pobrać i założyć rodzinę, mieć dzieci i żyć w duchu chrześcijańskim. Jakie mam szanse na Unieważnienie małżeństwa oraz na szczęśliwe życie i rodzinę?
dalej>>

Małżeństwo a aborcja


Witam wszystkich. Ja i moja dziewczyna dokonaliśmy aborcji. Nigdy nie spowiadaliśmy się z tego czynu. W najbliższym czasie zamierzamy zawrzeć związek małżeński. Czy, małżeństwo będzie ważnie zawarte, jeśli nie wyspowiadamy się z tego ? Czy takie małżeństwo będzie można unieważnić, ze względu na przystąpienie do sakramentu małżeństwa z grzechem ciężkim? Ostatnio bardzo dużo o tym rozmawiamy. Teraz nie zrobilibyśmy tego, jednak wtedy sytuacja była inna. Chcielibyśmy się wyspowiadać - powiedzieć o tym komuś. Gdzie można znaleźć księdza -spowiednika, który ma moc rozgrzeszania tego typu grzechów.
dalej>>

Nauki przedmałżeńskie a "rozwód kościelny"


Mój mąż zakochał się w innej a mnie w sumie całe życie okłamywał że jest ze mną szcześliwy a wcale tak nie było. Biorąc ślub kościelny, powiedział to teraz, działał pod presją bo nie było pewny że tego chce. Wiem że to nie jest powód żeby dostać rozwód kościelny bo tego nie da sie udowodnić przez same mówienie ale jest jeszcze jedna sprawa wydaje mi się że bardzo ważna. Mój mąż nie odbył nauk przedmałżeńskich natomiast dostał taki papier od księdza nawet tak naprawdę nie w swojej parafi tzn w byłej bo tam wcześniej mieszkał i był zameldowany. Czy jest jakaś nadzieja, że przez taki powód może zostać unieważnione małżeństwo z ramienia kościelnego. Z góry dziękuję za odpowiedź.


dalej>>

Unieważnienie sakramentu małżeństwa - cudzołóstwo


Mam pytanie w sprawie cudzołóstwa. Co dzieje się w sytuacji, gdy zostanie orzeczona nieważność sakramentu małżeństwa przez sąd biskupi, natomiast sprawa w sądzie cywilnym jest jeszcze w toku - czy uprawiając seks z osobą będącą w takim położeniu, popełnia się grzech cudzołóstwa? Pomijam oczywiście kwestię współżycia przed ślubem, ciekawi mnie tylko czy ślub cywilny jest wiążący dla kościoła skoro orzeczono nieważność sakramentu. Dziękuję za odpowiedź.


dalej>>

Ukrywanie alkoholizmu i nieważność małżeństwa


Po 12 latach małżeństwa dowiedziałam się zupełnie przypadkowo, że mój mąż był leczony z powodów alkoholowych jeszcze przed ślubem. Nie wiedząc o tym wyszłam za niego i praktycznie od pierwszych dni małżeństwa było ono dla mnie koszmarem.W zasadzie to nieszkaliśmy wspólnie tylko trzy miesiące. Wychowana w rodzinie, gdzie nigdy nie było takich problemów i jednocześnie widząc los wielu ludzi, skazanych na borykanie się z nim, nigdy nie wyszłabym za męża wiedząc o jego uzależnieniu. Rozwód cywilny sąd orzekł trzy lata temu, z winy męża.Zwlekałam z tą decyzją wiele lat, ale widząc pogłębiający sie alkoholizm męża zmiany w jego zachowaniu, obojętnym stosunku do dziecka podjęłam decyzję o rozwodzie.
dalej>>

Małżeństwo a schizma


Jak ma się sytuacja jeśli jedno z małżonków, którzy ślubowali sobie wierność i uczciwość małżeńską aż do śmierci w Kościele Rzymsko-katolickim odchodzi z tego Kościoła do jakieiś schizmy (nie herezji), np. do Levebrystów zabierając ze sobą dzieci, które również wyrażają chęc przejścia tam. Jedno z nich zostaje w Kościele Rzymsko-katolickim, nie ma praktycznie małżonki, gdyz ona zrywa z nim całkowicie kontakty. Taki mężczyzna praktycznie małżonki juz nie ma, a jak to się przedstawia teroertycznie? Czy mąż, będąc nadal w Kościele Rzymsko-katolickim może poraz wtóry przystąpić do sakramentu małżeństwa, a poprzedni związek zostanie unieważniony?
dalej>>

Czy rozwód ma wpływ na proces unieważnienia małżeństwa?


Chciałbym się dowiedzieć, czy po wyroku Sądu Okręgowego i udzieleniu mi rozwodu mogę też uzyskać rozwód kościelny. Sąd Okręgowy wyrokiem przyznał mi jako ojcu opiekę nad dzieckiem. Powodem rozwodu była niewierność oraz liczne zdrady mojej małżonki. Małżeństwo moje trwało 13 lat. Teraz obecnie chciałbym się związać z inną kobietą, która jest wyznania katolickiego maronitów z Libanu a oni uznają tylko ślub kościelny.


dalej>>

Wprowadzenie w błąd co do płodności - jakie szanse na stwierdzenie nieważności małżeństwa?


Nie wiem od czego zacząć. Określę więc sytuację w jakiej jestem obecnie. Niedługo będę składała przysięge małżeńską w Urzędzie Stanu Cywilnego. Mój narzeczony jest po rozwodzie cywilnym, nadal jednak pozostaje nieuregulowana kwestia ślubu kościelnego, jaki zawarł w 2001r. Zastanawiamy się, czy istanieje możliwość unieważnienia jego pierwszego małżeństwa kościelnego z powodu wprowadzenia w błąd. Dopiero parę dni temu okazało się, ze jego była żona w 2000r. trafiła do lekarza z rozpoznaniem niepłodności pierwotnej.(Była także świadoma tego faktu)  O fakcie tym nie poinformowała wtedy narzeczonego, podpisała taże protokół przedmałżeński, jakoby nie podejrzewała żadnych przeszkód w posiadaniu i wychowaniu potomstwa.Ślub kościelny został zawarty za namowani rodziny, gdyż nie uznawali ślubu cywilnego (zawart został między nimi wcześniej, bo już w lipcu 2000r.) Dodam jeszcze, że powodem zupełnie bezpośrednim rozwiązania małżeństwa cywilnego było niedotrzymanie wierności przez żonę.


dalej>>

Wprowadzenie w błąd - czy możliwe stwierdzenie nieważności małżeństwa?


Zawarłam związek małżeński pół roku temu. Przed ślubem spotykaliśmy się z przyszłym mężem przez 7 lat. Teraz mamy po 26 lat. Gdy szłam do ołtarza myślałam że znam tego człowieka bardzo dobrze i ufałam mu bezgranicznie. Pół roku przed ślubem okazało się że mój narzeczony w swoim środowisku pracy wpadł w alkohol i narkotyki (kokainę).Przeżyłam szok, ale postanowiłam o niego walczyć. Byłam pewna (również po jego jak mi się wydawało szczerych zapwenieniach), że udało nam się rozwiązać ten straszny problem i juz nigdy do tego nie wróci. W 2 dni po naszym ślubie zaczął pokazywac swoją inną twarz - był agresywny w słowach, poniżał mnie, znikał na całe noce, pił i nie było z nim zupełnie kontaktu. Nie potrafiłam mu już pomóc, bo mnie odrzucał. Nie wytrzymalam tego. Od 1,5 miesiąca nie mieszkamy razem, a w ostatnich dniach okazało się, że okłamał mnie w kwestii brania narkotyków - jest uzależniony od ponad roku. Wprowadził mnie w błąd składając przysięge małżeńską. Czy jest to podstawa do stwierdzenia nieważności małżeństwa? Rozwodu cywilnego jeszcze nie mamy. Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.
dalej>>

Ślub katolika i osoby z kościoła zielonoświątkowego


Szczęść Boże! Zdecydowałem się przesłać do Was to pytanie ponieważ chciałbym wiedzieć podstawowe sprawy zanim pójdę z tym do księdza w mojej parafii. Chciałbym ożenić się z moją dziewczyną. Należy ona do Koscioła Zielonoświątkowego. Ja jestem katolikiem. Bardzo mi zależy abyśmy zawarli małżeństwo katolickie. Ona się zgodziła. Proszę o informacje czy jest możliwość zawarcia takiego związku i jakie warunki musimy spełnić aby ksiądz się zgodził dać taki ślub.               
dalej>>

Unieważnienie małżeństwa - czy możliwe gdy zostałem oszukany?


Od 5 lat jestem człowiekiem rozwiedzionym (oczywiscie w świetle prawa cywilnego). Zawarłem związek małżeński kościelny mając 21 lat. Jak sie później okazało stałem się obiektem zakładu mojej żony z przyjaciólką. W trzy tygodnie po naszym poznaniu moja partnerka świadomie zaszła w ciążę żeby "złapać" mnie na męża. Późniejsza presja otoczenia sprawiła, że jej uległem. Byłem bardzo nieszczęśliwy lecz niestety nie podjąłem decyzji zgodnej z własnym sumieniem. Nawet nie byłem u spowiedzi przed ślubem. Czy mam jakiekolwiek szanse na unieważnienie tego małżeństwa?
dalej>>

Unieważnienie małżeństwa katolickiego


Byliśmy małżeństwem prawie 5 lat, niestety dłużej nie potrafiłam już wybaczać, obmywać stóp jak w Wieczerniku. Złożyłam pozew o rozwód cywilny ale z całego serca pragnę unieważnić to małżenstwo które i tak formalnie nie istniało! Mój były mąż wprowadził mnie nikczemnie w błąd podając sie za innego człowieka niż był w żeczywistości. Udawał że bardzo chce mieć dzieci co w rezultacie okazało sie kłamstwem i to wykrzyczanym prosto w twarz. Byłam mu potrzebna do dbania o niego, zastąpienia mu matki, a dziecko miało być tylko przysłowiową marchewką na końcu kija która daje siły ciągnąć ten wóz dalej!
dalej>>

Unieważnienie sakramentu małżeństwa


Mam dość osobliwe pytanie. Jak unieważnić  związek małżeński? Jestem związana z cudownym facetem, kocham go i nie wyobrażam sobie przyszłości bez niego. Jest tylko jeden problem - już raz wstąpił on w związek małżeński w kościele. Chcę z nim być, ale przeszkadza mi to, że nie mogę być z nim tak w pełni, tak jak mnie tego uczono w domu - zgodnie z naukami Pana. Jego żona odeszła od niego, trzy miesiace po uzyskaniu rozwodu wyszla ponownie za mąż, a niecały rok po rozwodzie urodziła dziecko. Czy jest możliwość unieważnienia poprzedniego związku? Jak się za to zabrać? Dodam tylko, że naprawdę chcemy być ze soba, chcemy wychować dzieci w chrześcijańskim domu, w którym respektuje się nakazy Boga. Czy to poprzednie małżeństwo zaprzepaszcza nam tą szansę?
dalej>>

Problemy z seksualnością


Szczęść Boże ! Od 4 miesięcy jestem mężatką, wyszłam za Adama (bo tak ma mój mąż na imię) z prawdziwej miłości. Zanim się pobraliśmy znaliśmy się ponad 3 lata. Decyzję o ślubie podjęliśmy wspólnie, nastąpił ten dzień i wszystko było wspaniale... aż do chwili kiedy miał nastąpić moment "skonsumowania małżenstwa". Zachowanie czystości było dla mnie bardzo ważne, dlatego też wspólnie z Adamem postanowiliśmy ze "zrobimy to" po ślubie. Gdy ten dzień miał nastąpić nie mogłam się przełamać aby oddać się swojemu mężowi i móc się z nim kochać, po prostu nie odczuwam potrzeby zblizen fizycznych. Kocham męża z całego serca ale nie potrafię (nie chcę) uprawiać seksu! - w ogóle ! Jednak mimo tego pewnego wieczoru po długich naleganiach męża zrobiliśmy to, oddałam mu swoją czystość i dziewictwo. Nie ukrywam ze zrobiłam to tylko z "własnego przymusu" aby Adam nie czuł się odrzucony - wcześniej proponował abyśmy rozpoczęli współżycie małżenskie ale ja mimo wszystko wszelkimi sposobami wykręcałam się. Nawet romantyczne kolacje , namiętne pieszczoty i wszystko co służy rozbudzeniu namiętności nie pozwoliły mi poczuć chęci rozkoszowania się seksem. Mąż w końcu zaczął podejrzewać, że coś przed nim kryję i zaczęliśmy rozmowę na ten temat. Wspomniał, że z jednym z argumentów jakim można się "ubiegać" o rozwód kościelny jest oziębłość seksualna a właściwie całkowita niechęć do zbliżeń. Wierzę, że Adam nie posunie się do takich kroków ale dręczy mnie przekonanie, że może kiedyś nie wytrzyma i może się posunąć do zdrady lub wystąpi o rozwód. W końcu chyba ma rację - nie potrafię mu dać tego, co otrzymać powinien od żony. Czy istnieją jeszcze inne argumenty przemawiające za nadaniem mu rozwodu kościelnego, wynikające z nie spełniania ról w małżeństwie przeze mnie? Kocham swojego męża, ale chyba nie dam mu szczęścia poprzez miłość fizyczną. Nie chcę go krzywdzić a zarazem stracić...


dalej>>

Inne działy:

Amoris laetitia: kard. Marx wykłada kawę na ławę, Müller robi krok w tył
Nauki Chomeiniego o małżeństwie, rozwodzie i związkach
Zdrada
Prawo Kanoniczne - dowód z zeznań świadka
Papież o orzekaniu nieważności małżeństwa
Ciąża a ważność małżeństwa
Jan Paweł II prawodawca kościelny
Małżeństwa przed kościelnymi trybunałami
Sprawy o nieważność małżeństwa: sprawiedliwość ważniejsza niż współczucie
Nieważność małżeństwa
Prawo kanoniczne - orzeczenie nieważności małżenstwa - przypisy
Prawo kanoniczne - orzeczenie nieważności małżenstwa
Koszerne małżeństwo Pazury

Ostatnia Aktualizacja wto, 19 paź 2010, 10:58:06|874,531 Odsłon Wersja do Wydruku

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń

  Najnowsze

  ARTYKUŁY

  Brak nowych artykułów

  KOMENTARZE last 2 days

  Brak nowych komentarzy

  O serwisie (info)


  Polski English Deutsch Français Portugues Dansk Suomi Espanol