Sekta Scientology oskarża Niemcy

śro, 9 kwi 2003, 13:05:00

Autor: Dariusz Bruncz

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” donosi, iż sekta scientology ma zamiar wnieść skargę na Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV).

Przedstawiciele sekty mają zamiar złożyć skargę w najbliższy poniedziałek w sądzie grodzkim w Kolonii. Członkowie sekty skarżą się na prześladowania ze strony BfV, które jest odpowiedzialny za monitorowanie organizacji religijnych i politycznych, których działalność stoi w sprzeczności z konstytucją Republiki Federalnej Niemiec.

W swoim wniosku scientologowie zwracają uwagę na „świadome fałszowanie procesu obserwacji” przez BfV, jednakże raport BfV nie zawiera żadnych treści, które mogłyby uzasadniać obawy scientology. W tekście raportu BfV zwraca uwagę, że organizacja posiada obok komercyjnych celów także i polityczne, które godzą w demokratyczny porządek prawny. BfV powołuje się na pisma założyciela sekty Rona Hubbarda, które obowiązują wszystkich członków sekty.

BfV obserwuje organizację Scientology na terenie całych Niemiec od 1997 r. z wyjątkiem landu Schleswig-Holstein. Organizacja posiada w Niemczech od 5 do 6 tys. członków.

Scientologowie, określający się jako wspólnota wyznaniowa nie są uznawani przez niemieckie prawo wyznaniowe jako Kościół. Według niemieckiego prawa Scientology jest firmą, a zgodnie ze stanowiskiem wszystkich Kościołów chrześcijańskich scientologów określa się mianem sekty. Od lat organizacja Scientology domaga się zaprzestania obserwacji i uznania ich zgrupowania za związek religijny.

www.spiegel.de

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030409130500872