Politycy "pro-choice" - bez komunii

czw, 5 sie 2004, 19:43:00

Autor: Marcin Pijaczyński

Trzech katolickich biskupów z południowo-zachodnich amerykańskich miast dołączyło do grupy hierarchów, którzy ogłosili że osoby publiczne (w tym politycy) popierające legalną aborcję nie powinny przyjmować komunii. Arcybiskup John Donohue z Georii w Atlacie, biskup Robert Baker z Charlestonu w Południowej Karolinie i biskup Peter Jugis z Charlotte w Północnej Karolinie opublikowali wczoraj specjalne oświadczenie w tej sprawie.

"Oświadczamy, że katolicy zajmujący stanowiska publiczne i jednocześnie popierający stanowiska sprzeczne z nauczaniem Kościoła dotyczącym świętości i nienaruszalnosci ludzkiego życia, szczególnie zaś ci którzy startują w wyborach lub juz zostali wybrani na publiczne stanowiska, nie mają prawa przystępować do Komunii Świętej w jakimkolwiek katolickim kościele w podlegającym naszej jurysdykcji - w archidiecezji Atlanta oraz diecezjach Charleston i Charlotte." - takie oświadczenie podpisało trzech biskupów dołączając w ten sposób do trzech innych amerykańskich hierarchów (arcybiskup Raymond Burke ze St. Louis w Missouri, biskup Fabian Bruskewitz z Lincoln w Nebrasce i biskup Robert Vasa z Baker City w Oregonie), którzy już wcześniej ogłosili ze nie będą udzielali komunii politykom, publicznie działającym sprzecznie z nauczaniem Kościoła w kwestiach takich jak aborcja, eutanazja, klonowanie czy małżeństwa homoseksualne.

Kilku innych amerykanskich biskupów opublikowało oświadczenie, w którym powiedzieli, że politycy sprzeciwiający się nauczaniu Kościoła dotyczącemu wartości życia nie powinni przystępować do komunii. Jednocześnie zaznaczyli, że nie będą na razie próbowali tego egzekwować.

Specjalnie powołany komitet konferencji episkopatu USA pod przewodnistwem kardynała Theodora McCarricka został zobowiązany do przygotowania projektu ogólnej polityki dotyczącej relacji z osobami publicznymi, które sprzeciwiają się nauczaniu Kościoła. Rekomendacje komitetu będą znane zapewne już po listopadowych wyborach prezydenckich.

W tymczasowym raporcie zaprezentowanym podczas czerwcowego spotkania biskupów w Denver, komitet McCarricka opowiedział się przeciwko odmawiania komunii "wyłamującym się" politykom. Cały Episkopat pozostawił jednak tę kwestię do rozważenia poszczególnym biskupom, którzy maja podejmować decyzje dotyczące własnych diecezji.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040805193438551