"Wokół żydowskiej tożsamości" - Dzień Otwarty

pią, 24 wrz 2004, 09:31:28

Autor: Edyta Kwiatek

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie zaprasza na DZIEŃ OTWARTY w niedziele, 26 września. Uroczystość zainauguruje Przewodniczący Gminy - Piotr Kadlčik i Rabin Michael Schudrich.

W Centrum im. Mojżesza Schorra (biały budynek), wystąpią śpiewający kelnerzy z restauracji Warszawa - Jerozolima, chóru Żydowski „Clil” i zespół „Snunit”. Otwarta zostanie wystawa „Odzyskane dziedzictwo” i prowadzone będą warsztaty tańca izraelskiego i poszukiwanie żydowskich korzeni - poprowadzone przez Piotra Rytka - Zandberga. W programie ponadto m.in.: wykłady, nauka pisania imion alfabetem hebrajskim; warsztaty kaligrafii hebrajskiej; atrakcje dla dzieci; gra terenowa - Sukkot (Quiz, piosenki żydowskie, zajęcia z kaligrafii), tańce izraelskie, zajęcia plastyczne - dekoracje do suki i degustacja potraw kuchni żydowskiej na stoiskach restauracji: „Aviv”, „Nargila”, „Menora”.

Ponadto W ramach Dnia Otwartego będzie można zwiedzić wystawę "Synagoga - historia, funkcja, przedmioty kultu" widzianą oczami Tomasza Krakowskiego i Piotra Kowalika oraz Cmentarz Żydowski z udziałem Jana Jagielskiego z Żydowskiego Instytutu Historycznego, zobaczyć prezentację multimedialną Agencji Izraelskiej oraz Ambasady Izraela w Polsce "Pociąg do Izraela".

Natomiast Miriam Gonczarską, Tanna Jakubowicz - Mount i Przewodnicząca Polskiej Unii Studentów Żydowskich Iza Sokołowska poprowadzą dyskusje: "Historia i współczesność warszawskiej gminy wyznaniowej - funkcje świeckie i religijne, tradycja i przemiany", „Miejsce i sacrum - co uświęca przestrzeń?”, „Na jakich wartościach budowana jest społeczność żydowska - o gmilut hasadim, cedace i hesed” oraz „Młodzież żydowska. Jak widzi swoje miejsce w społeczności - obecnie i w przyszłości”, z udziałem wybitnych historyków Takich jak Zofia Bożymska czy Rafał Żebrowski.

Organizatorzy serdecznie zapraszają.

www.Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040924093128844