Yom Kippur - Dzień Pokuty

sob, 25 wrz 2004, 00:45:49

Autor: Mirosław Miarczyński

10 dnia miesiąca Tishri, czyli dzisiaj Żydzi obchodzą Yom Kippur - Dzień Pokuty. Jest to święto uważane za najbardziej poważny i uroczysty wśród wszystkich świątecznych dni żydowskiego roku.

Yom Kippur zamyka Yamim Nora'im (Dni Grozy) i pozostaje w ścisłym związku ze świętem Rosh Ha-Shana. Podczas poprzedzających go Yamim Nora'im człowiek poszukuje przebaczenia od ludzi ze swojego otoczenia, Yom Kippur jest natomiast dniem, kiedy to przebaczenie można uzyskać od Boga /Kpł 23:27-32/.

Yom Kippur jest ścisłym postem, nie tylko w znaczeniu powstrzymywania się od jedzenia i picia, lecz również innych czynności (mycia się, upiększania i smarowania wonnościami, nakładania skórzanego obuwia a także kontaktów seksualnych), które kierują umysł człowieka ku życiu doczesnemu. Jego liturgia to przede wszystkim wspólna modlitwa społeczności w synagodze.

Tradycyjnie zapala się także świece na wspomnienie dusz zmarłych bliskich. Po zapaleniu świec ojciec rodziny błogosławi dzieci, podobnie jak w Szabat.

Mężczyźni zwykle ubierają w ten dzień w Kitel - białą szatę nakładaną na normalne ubranie, kobiety także wkładają białe ubrania - ma to symbolizować odkupienie za grzechy.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040925004549911