Od dzisiaj Żydzi mieszkają w namiotach

czw, 30 wrz 2004, 11:39:55

Autor: Stanley

Od dzisiaj, przez siedem dni Żydzi obchodzą święto Sukot, od piętnastego do dwudziestego pierwszego dnia miesiąca tiszri. Każdy Żyd, zgodnie z Księgą Kapłańską (Wajikra) 23: 42-43, ma w tych dniach mieszkać w namiocie lub szałasie na pamiątkę wyprowadzenia Izreala z ziemi Egiptu. Suka (szałas, namiot) przypomina o Obłokach Chwały, którymi Bóg otoczył Żydów wychodzących z Egiptu. Należy w niej jeść, pić i spać. Także studiowanie Tory powinno się odbywać w suce. Ale jak można wytrzymać w namiocie przy takiej pogodzie jaką mamy obecnie w Polsce?

Jeżeli mieszkanie w suce mogłoby powodować cierpienie (np. ze względu na złą pogodę), wtedy jest się zwolnionym z tego obowiązku - choć należy się starać, aby jak najwięcej przebywać w suce. Sukot jest obchodzone w Izraelu oraz na całym świecie w ten sam sposób. Nocowanie w szałasie jest pożądane. W Izraelu nie stanowi to żadnego problemu, jednak w diasporze może być już bardzo zimno, także ci, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogą spać w szałasach, pozostają w domu. W szałasie jednak należy spożywać posiłki, ogrzewając się płaszczem lub grzejnikiem.

Każdy powinien mieć swój szałas, ale jeśli nie ma takiej możliwości by zbudować sobie własny szałas, można spożyć posiłek w szałasie zbudowanym przy synagodze lub przyjąć zaproszenie znajomych lub krewnych. Dach suki powinien być skonstruowany z gałęzi i liści, tak, aby nie przesłaniał światła dnia. Gdy pada, pada oczywiście i w szałasie - zaleca się wtedy albo odmówienie Kidusz, a potem zjedzenie posiłku w domu, albo rozpostarcie nad dachem suki plandeki, co jest bardziej zalecane. Tradycją jest, aby ozdobić sukę obrazkami, łańcuchami, owocami itp.

Święto Sukot jest świętem zbiorów, o którym wspomina już Tora. Jest to także święto dziękczynienia Bogu, związanego z wyjściem z Egiptu. Wyjście z Egiptu jest jednym z fundamentów żydowskiej wiary w Boga, który wybrał go spośród wszystkich narodów i dał mu Swoją Torę (Prawo). Sukot nazywane jest inaczej Zman simchatenu, czyli "czasem naszej radości" - przykazaniem jest, aby radować się i cieszyć w te dni.

Forum Żydów Polskich

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040930113955323