Wykłady o Judaizmie

pon, 4 paź 2004, 20:32:39

Autor: Jerzy Piątek

5 października w żydowskim Muzeum Galicja na krakowskim Kazimierzu rozpocznie się cykl jesiennych wykładów prezentujących podstawowe tematy dotyczące judaizmu. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie świętom żydowskim, o których opowie Edyta Gawron z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wykład scharakteryzuje najważniejsze święta żydowskie, zwyczaje i związane z nimi obrzędy.

Muzeum Galicja zaplanowało w październiku trzy spotkania poświęcone Judaizmowi. 12 października będzie można wysłuchać wykładu poświęconego koszerności. Słuchacze dowiedzą się m.in., co to jest koszerność, gdzie znajdują się źródła tego pojęcia i jakie elementy z codziennego życia pobożnego Żyda mają być "kosher".

Tydzień później - 19 października - Edyta Gawron z Katedry Judaistyki UJ w wykładzie pt. "Kobieta w Judaizmie" opowie o tradycyjnej roli kobiety w świecie żydowskim - przedstawi prawa i obowiązki "płci pięknej" wobec męża, rodziny, społeczności wiernych oraz Boga. Z wykładu będzie się można również dowiedzieć, w jaki sposób postrzegane są kobiety we współczesnym Izraelu - wśród ortodoksyjnych, jak i wśród postępowych Żydów. Wszystkie spotkania rozpoczynać się będą o godz. 18.00.

 

www.Polska.pl

 

 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20041004203239378